چگونه در ماه رمضان درس بخوانیم؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه در ماه رمضان درس بخوانیم؟

سلام
چه طوری در ماه رمضان هم درس بخوانیم و هم روزه بگیریم؟
یه سوال خیلی مهمه برام چون بعضیا بخاطر درس خوندن واقعا نمی تونن روزه بگیرن!!
لطفا راهنمایی کنید

کارشناس بحث : حامی

سلام دوست من
ترک واجب نتوان کرد به این نافله ها
منظورم اینه که اون بعضی ها نباید به خاطر درس،روزه شون رو رها کنند.
من برای ماه رمضان در تابستان این پیشنهاد رو دارم که شب ها درس بخونید و عوضش خواب شب رو به صبح منتقل کنید.یعنی از بعد افطار تا یکی دو ساعت بعد سحری رو میتونید به درس خوندن اختصاص بدید چون اون موقع انرژی لازم برای در س خوندن رو دارید:Cheshmak:

ماه علقمه;244570 نوشت:
سلام دوست من
ترک واجب نتوان کرد به این نافله ها
منظورم اینه که اون بعضی ها نباید به خاطر درس،روزه شون رو رها کنند.
من برای ماه رمضان در تابستان این پیشنهاد رو دارم که شب ها درس بخونید و عوضش خواب شب رو به صبح منتقل کنید.یعنی از بعد افطار تا یکی دو ساعت بعد سحری رو میتونید به درس خوندن اختصاص بدید چون اون موقع انرژی لازم برای در س خوندن رو دارید:Cheshmak:

ماه علقمه;244570 نوشت:

سلام.
واقعا" فكر خوبيه. ممنونم ازتون.:Mohabbat:

به نام علی اعلی

سلام
به نظر من بین روزه گرفتن و درس خواندن هیچ منافاتی نیست
شاید برعکس با توجه به حال و هوای این ماه انگیزه و نشاط درس خواندن هم بیشتر بشه:ok:

نکته مهم برنامه ریزی هست

ساعات سحر در کنار عبادت و دعای سحر و سحری خوردن اگر یکم زودتر بیدار بشیم مطمئنا روحیه بیشتری برای درس خوندن داریم.

و البته ساعات بعد نماز تا طلوع آفتاب هم یک ویژگی خاصی داره.
(ساعات بین الطلوعین )

ماه علقمه;244570 نوشت:

البته باید حال و هوای معنوی این ماه را هم مد نظر داشت اما نمیدونم این پیشنهاد چقدر میتونه کارگشا باشه

بهرحال هر چی باشه خواب شب با خواب در روز قابل مقایسه نیست.:ok:

اینکه کلا خواب شب رو به روز منتقل کنیم شاید در کوتاه مدت مشکلی ایجاد نکنه اما به مرور زمان شخص دچار مشکلات و عوارضی میشه

نظر کارشناسان محترم مشاوره چیه؟:Gig:

ما منتظریم

به نظر حقیر، پرخوری در هنگام افطار و سحر هم خود یک مانع اساسی است.

زیرا تا چند ساعت بعد از آن فعالیتهای بدن معطوف به سیستم گوارش می شود.

صرف این دو وعده را اگر سبک تر کنید وقت برای مطالعه در ماه مبارک بیشتر هم هست!!!

حاج علی;244581 نوشت:
بهرحال هر چی باشه خواب شب با خواب در روز قابل مقایسه نیست. اینکه کلا خواب شب رو به روز منتقل کنیم شاید در کوتاه مدت مشکلی ایجاد نکنه اما به مرور زمان شخص دچار مشکلات و عوارضی میشه

حاج علی آقا،حرف شما متینه،هر چیزی باید سر جای خودش باشه ولی بعضی وقتا چاره ای نیست،اگر دقت کنید در ماه رمضان شاید خیلی از عادتهای انسان عوض بشه...بنده این رو برای کسانی گفتم که باید خیلی درس بخونن و گرنه الباقی افراد فکر کنم ساعتی رو برای استراحت در شب پیدا کنن.
بعد هم با عید فطر انسانها دوباره به اون عادتهای خوب قبلیشون برمیگردن:khandeh!:
البته توجه داشته باشیم که دقایق نزدیک سحر و بعد از آن را برای عبادت از دست ندیم:ok:

سلام وای حرف دل من رو زدی :Kaf:
اینکه شب ها بیدار بمونی و درس بخونی و روزها استراحت کنی فکر خوبیه
ولی کسیکه ترم تابستونی داره و روزا باید بره کلاس چیکار کنه :geryeh:

سلام
ممنون از سؤال شما و اعتمادتون
روزه براساس یافته های روان شناختی و آموزه های دین بهترین شیوه برای تقویت خودکنترلی و اراده است.
بنابراین باید تلاش کنیم تا از این فرصت استثنایی با همنوایی اجتماع مسلمانان جهان استفاده کنیم و بهره ببریم. از نظر روان شناسی اجتماعی همنوایی با دیگران قدرت و تحمل ما را بالا می برد. به یاد داشته باشیم که بیش از یک میلیارد روزه می گیرد و کارشان را هم با تغییراتی در ساعات آن تغییر می دهند.
توان انسان بیش از آن چیزی است که تصور می کند. وقتی ببینیم دختران نه ساله ای هم هستند که با نشاط در کنار خانواده روزه می گیرند متوجه می شویم که ما هم که قدرت بیشتری داریم توانایی داریم.
البته برای این که بتوانیم درس و روزه را با هم جمع کنیم می توانیم برنامه ریزی کنیم که بیشتر زمانی که احساس نشاط داریم درس بخوانیم مثل سحر گاه که انرژی طبیعت نیز سرشار است.
بزرگان دین برنامه سالانه آنها این است که شب زودتر می خوابند و از قبل از اذان صبح بیداری می شوند تا به تهجد و عبادت و مطالعه و تفکر بپردازند.
از سویی دیگر برای جبران ضعف باید برنامه خوب را در روز بیشتر کنیم.
یکی از خواب هایی که بر حافظه اثر مثبت دارد خواب قیلوله(قبل از اذان ظهر )است که اگر 45 دقیقه یا نیم ساعت هم باشد بهره کافی را می برید و تجدید قوا خواهید کرد.

در حدیث داریم لا یدرک العلم براحه الجسم
با تن پروری نمی توانید کسب علم کنید.
کم خوری اگر در طول سال تمرین شود در ماه مبارک هم روزه سخت نمی شود.
پاسخ به یک سؤال
اگر واقعا ثابت هم شود که روزه سبب کاهش فعالیت ذهن می شود چون دستور خدا است به روزه گرفتن مقدم است چون حکمت خدا این را در کل زندگی که جاری تا ابد است به نفع ما است. و از سویی هم ممکن است در یازده ماه بعد موفق تر عمل کنیم چون پالایش جسمی و روانی و روحی پیدا کرده ایم.

موضوع قفل شده است