جمع بندی این روح کیست؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
این روح کیست؟

تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَ الرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن كُلِّ أَمْرٍ

با سلام خدمت اساتید و کارشناسان بخش و کاربران عزیز

سوالی داشتم که جوابش را نیافتم!

از شما دوستان کسی مطلب کاملی در خصوص این سخن امام صادق(ص) سراغ دارد؟

در تفسير برهان از سعد بن عبد اللَّه روايت كرده كه به سند خود از ابى بصير روايت كرده كه گفت:

با امام صادق (ع) بودم كه سخن از پاره‏ اى خصائص امام در هنگام ولادت به ميان آمد، فرمود:

وقتى شب قدر میشود امام مستوجب روح بيشترى مى‏ گردد.

عرضه داشتم فدايت شوم مگر روح همان جبرئيل نيست؟ فرمود: روح از جبرئيل بزرگتر است، و جبرئيل از سنخ ملائكه است، و روح از آن سنخ نيست، مگر نمى‏ بينى خداى تعالى فرموده:
" تَنَزَّلُ الْمَلائِكَةُ وَ الرُّوحُ" پس معلوم مى‏شود روح غير از ملائكه است

تفسير برهان، ج 4، ص 481، ح 1.

با تشکر :Gol::Gol::Gol:
موفق باشید

کارشناس بحث : سمیع

اویس قرنی;244529 نوشت:

تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَ الرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن كُلِّ أَمْرٍ

با سلام خدمت اساتید و کارشناسان بخش و کاربران عزیز

سوالی داشتم که جوابش را نیافتم!

از شما دوستان کسی مطلب کاملی در خصوص این سخن امام صادق(ص) سراغ دارد؟

در تفسير برهان از سعد بن عبد اللَّه روايت كرده كه به سند خود از ابى بصير روايت كرده كه گفت:

با امام صادق (ع) بودم كه سخن از پاره‏ اى خصائص امام در هنگام ولادت به ميان آمد، فرمود:

وقتى شب قدر میشود امام مستوجب روح بيشترى مى‏ گردد.

عرضه داشتم فدايت شوم مگر روح همان جبرئيل نيست؟ فرمود: روح از جبرئيل بزرگتر است، و جبرئيل از سنخ ملائكه است، و روح از آن سنخ نيست، مگر نمى‏ بينى خداى تعالى فرموده:
" تَنَزَّلُ الْمَلائِكَةُ وَ الرُّوحُ" پس معلوم مى‏شود روح غير از ملائكه است

تفسير برهان، ج 4، ص 481، ح 1.

با تشکر :Gol::Gol::Gol:
موفق باشید

کارشناس بحث : سمیع

باسمه تعالی
باسلام:
باتوجه به روایات مطرح شده در مورد مساله روح ، روح فرشته ای است که اعظم وبزرگتراز جبرئیل ومیکائیل است چنانچه در تفسیر نور الثقلین این روایت آمده است:حدثني أبي عن ابن أبي عمير عن أبي بصير عن أبي عبد الله عليه السلام قال: هو ملك أعظم من جبرئيل و ميكائيل، و كان مع رسول الله صلى الله عليه و آله و هو مع الائمة عليهم السلام، و في خبر آخر هو من الملكوت‏(1)
واز اختصاصات پیغمبر گرامی اسلام (صلی الله علیه وآله وسلم)وائمه دینمان(علیهم السلام) این است که این فرشته روح با آنهاست وآنها را یاری می دهد
واگر درآیه شریقه سوره قدر آمده (تنزل الملائکه والروح)با اینکه روح از ملائکه است ولی جداگانه آمده است به خاطر عظمت روح می باشد(2)
البته به تعبیر حضرت امام خمینی (ره) اگر در بعضی روایات آمده است که روح از ملائکه نیست بلکه اعظم از آنهاست شاید ((روح)) دو اطلاق داشته باشد
1- یک اطلاق روح منظور همان فرشته ای باشد که اعظم وبزرگتر از جبرئیل ومیکائیل است که مسدد وکمک کننده پیغمبر گرامی اسلام (صلی الله علیه وآله وسلم)وائمه دینمان(علیهم السلام) است که در بالا اشاره شد
2-ویک اطلاق روح ،روح خود حضرات اولیاء باشدکه ازجنس ملائکه الله نیستند ولی اعظم از آنها هستند (3)
پس اگر در بعضی روایات اشاره شده که روح از عالم ملکوت است اشاره به اطلاق اول از روح داردکه فرشته ای می باشدکه اعظم از جبرئیل ومیکائیل است
واگر در برخی روایات آمده که روح از جنس فرشتگان نیست و لی اعظم از آنهاست اشاره به اطلاق دوم روح دارد.
موفق باشید

پی نوشت:
1-تفسیر النور الثقلین:ج3ص215
2-آداب الصلوه حضرت امام ص340
3-آداب الصلوه حضرت امام ص341

پرسش:
با توجه به آیه تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَ الرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن كُلِّ أَمْرٍ روح کیست؟

پاسخ:
با توجه به روایات مطرح شده در مورد مساله روح ، روح فرشته ای است که اعظم و بزرگتراز جبرئیل و میکائیل است چنانچه در تفسیر نور الثقلین این روایت آمده است:
حدثني أبي عن ابن أبي عمير عن أبي بصير عن أبي عبد الله عليه السلام قال: هو ملك أعظم من جبرئيل و ميكائيل، و كان مع رسول الله (صلى الله عليه و آله) و هو مع الائمة (عليهم السلام)، و في خبر آخر هو من الملكوت‏(1)
و از اختصاصات پیغمبر گرامی اسلام (صلی الله علیه وآله وسلم) و ائمه دینمان(علیهم السلام) این است که این فرشته روح با آنهاست و آنها را یاری می دهد.
و اگر در آیه شریقه سوره قدر آمده (تنزل الملائکه و الروح) با اینکه روح از ملائکه است ولی جداگانه آمده است به خاطر عظمت روح می باشد(2)
البته به تعبیر حضرت امام خمینی (ره) اگر در بعضی روایات آمده است که روح از ملائکه نیست بلکه اعظم از آنهاست شاید (روح) دو اطلاق داشته باشد
1- یک اطلاق روح منظور همان فرشته ای باشد که اعظم و بزرگتر از جبرئیل ومیکائیل است که مسدد و کمک کننده پیغمبر گرامی اسلام (صلی الله علیه وآله وسلم) و ائمه دینمان (علیهم السلام) است که در بالا اشاره شد
2-و یک اطلاق روح، روح خود حضرات اولیاء باشدکه ازجنس ملائکه الله نیستند ولی اعظم از آنها هستند (3)
پس اگر در بعضی روایات اشاره شده که روح از عالم ملکوت است اشاره به اطلاق اول از روح دارد که فرشته ای می باشدکه اعظم از جبرئیل و میکائیل است
و اگر در برخی روایات آمده که روح از جنس فرشتگان نیست ولی اعظم از آنهاست اشاره به اطلاق دوم روح دارد.
پی نوشت:
1.حويزى، عبدعلى بن جمعه‏
، تفسير نور الثقلين‏،ج3،ص215، ناشر: اسماعيليان‏[=Traditional Arabic]، ايران- قم‏.[=Traditional Arabic]
2.خمینی، روح الله،آداب الصلاة، ص340، موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی.
3.همان،ص341.

موضوع قفل شده است