می خوام برم حوزه ولی ...

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
می خوام برم حوزه ولی ...

سلام
من دانش آموز پیش دانشگاهیم 19 سالمه رشته ی ریاضی و فیزیک. می خوام برم حوزه علاقه ی شدیدی هم دارم سال 88 و 89 به امتحان ورودی شرکت کردم از حوزه ی علمیه قم قبول شدم سال 88 که پدر و مادرم راضی نشدن برم حوزه. سال 89 برای مصاحبه رفتم از مصاحبه هم قبول شدم برای ثبتنام مدرسه هم رفتم ولی چون دیر رفته بودم جا پر شده بود برگشتم درسم رو ادامه دادم هر سال از سال قبل تو درسام بیشتر اُفت کردم سال 90 هم به امتحان ثبتنام کردم ولی به جلسه ی امتحان نرفتم امسال هم شرکت کردم و از قم قبول شدم به مصاحبه هم رفتم امسال مادرم با این که اصلا راضی نیست ولی مجبورا اجازه داد برم مصاحبه ولی هر چند روز یک بار باید سرکوفت بشنوم می دونم که مادرم این کار ها رو می کنه که یه جوری امسال برم دانشگاه. ولی واقعا دیگه خسته شدم از این کارهاش. شاید باور نکنید خانوادمون هم خانواده ی کاملا مذهبیه. ولی به خاطر خدا کسی نیست که با حوزه رفتن من موافق باشه با این که برای من اصلا اهمیت نداره ولی برای مادرم خیلی مهمه که مردم چی میگن. با این که خانوادمون چهره ی مذهبی دارن ولی تو هر مهمونیمون که از آخوند حرف میشه اون شب شبه عذای منه باید حرف های مادرم و سرکوفت هاش رو بشنوم. فکر نکنید که دلیل نمیارم ولی حرف من پیش مامانم یه قطره هم اهمیت نداره. دیگه تصمیم دارم امسال حتی اگه پدر و مادرم هم نذارن برم حوزه هر جور شده. خیلی دوست دارم که از نظر های شما هم استفاده کنم که چی کار کنم؟ دعا کنید.

سلام
شما این توانایی رو در خودتون میبینید که میتونید حرفای مردم و اطرافیان رو تحمل کنید روحتون اینهمه بزرگ هست؟( من خودم که یه چیزی میشنوم یاستدلال که چره ساز نیست دیگه تارخ مصرقش تموم شده فقط از اون محیط میرم تا نشنوم خودمم هم حوزوی هستم ولی خانواده متاسفانه.....)
یه وقت نرین جا بزنین از وضعیت حوزه و محیط و شرایطش باخبر هستین؟حوزه کم کمش سال هستش ها؟
اگر این توان رو در خودتون میبینین که میتونین تو هر دو زمینه کار کنین به نظر من هم دانشگاه رو برین و کتابهای دینی رو کار کنین حتما نباید مدرک بگیرین استدلال یه دانشگاهی روالان جونها بیشتر گوش میدن تا یه طلبه
در کل همه جوانب رو بسنجین بعد بسم الله بگین
امان از دست این مامانا:Ghamgin:

آقا هر کار میکنی دل مادرت رو نشکن

حوزه هم خیلی خوبه بری اگه علاقه داری شک تو دلت راه نده ولی دل مادرت رو راضی کن

بسم الله الرحمن الرحیم
منم شرایط مشابه دارم فعلا با خانواده داریم صحبت می کنیم ولی یه چیز هیچ وقت از یادم نمی ره که احترام به ابوین واجبه اگر گفتن باید بری دانشگاه نرفتی گناه کردی

سلام و عرض ادب

من همه این مسیری که شما میخواید برید رو طی کردم، با سختیهای بیشتر، ولی خدا با شماست.
فقط نهایت کلام این هست که بدون رضایت پدر و مادرتون کاری نکنید که خیری نمی بینید! ولی اگر نسبت به تصمیمتون مطمئن هستید هرطور شده راضیشون بفرمایید.از خدا کمک بخواید تا دلشون رو در این قضیه نرم کنه.
برادر گرامی، با چشم باز وارد حوزه بشید! عاقلانه تصمیم بگیرید، و عاشقانه ادامه بدید.تا فرصت دارید به اطلاعاتتون در مورد شرایط حوزه اضافه کنید.

[="Tahoma"][="Magenta"]

عرشیان;244220 نوشت:
برادر گرامی، با چشم باز وارد حوزه بشید! عاقلانه تصمیم بگیرید، و عاشقانه ادامه بدید.تا فرصت دارید به اطلاعاتتون در مورد شرایط حوزه اضافه کنید.

سلام

کمک

من می خواهم بدونم

فرق آزاد و رسمی چیه؟

می تونم تو این یک سالو خورده ایی که از لیسانسم مونده

آزاد بخونم؟[/]

کبوتر حرم الزهرا;244228 نوشت:
فرق آزاد و رسمی چیه؟ می تونم تو این یک سالو خورده ایی که از لیسانسم مونده آزاد بخونم؟

سلام و عرض ادب
تا اونجایی که بنده اطلاع دارم، برنامه درسی حوزه آزاد با رسمی تفاوتهایی داره، بعلاوه اینکه حوزه آزاد مدرک نداره، البته شاید بعدا بتونن با آزمون مدرک معادل بگیرن.
به گمانم بتونید! آزمون مشخصی برای پذیرش ندارن، هر حوزه آزادی شرایط و نحوه ورود رو خودش معین میکنه(تحت نظر مرکز که نیستن).
البته بنا به اطلاعاتی که نسبت به شهر خودم دارم، میگم، ان شاء الله که با پرس و جو بتونید به اطلاعات دقیق تری برسید.

به شما توصیه می کنم که حرف مادرت رو گوش کن. در این سن و سال که شما هستی معمولاً بچه ها یه اخلاقیاتی دارند که تا 5، 6 سال دیگه ممکنه کاملاً عوض بشه. خیلی از دوستای من (و حتی خود من) دچار این تغییر شدیم. اون وقت ممکنه چند سال بعد پشیمون بشی که چرا دانشگاه نرفتی. من خودم علاقه داشتم برم حوزه ولی از اونجا که موقعیتش جور نبود مجبور شدم دانشگاه بمونم، اوایل خیلی ناراحت بودم ولی الان که دید و تفکرم نسبت به اون زمان بازتر شده، ناراحت که هیچ خوشحال هم هستم، چون میدونم که با حوزه نرفتن چیزی از دست ندادم. میتونی حدیث عنوان بصری که در همین زمینه هست رو بخونی.
فکر کنم این بهترین راه برای شما این باشه که مطالعات مذهبی رو کنار درس ادامه بدی.
در ضمن توجه داشته باش که رشته های دانشگاهی از لحاظ کار و درآمد وضعیت خیلی بهتری نسبت به رشته های حوزوی دارند، تا چند سال دیگه که ان شاء الله شما ازدواج میکنی و باید مسئولیت یک خانواده رو بر عهده بگیری این فاکتور مهمه.
موفق و مؤید باشید.

با تشکر از همه ی دوستان
ولی باید یه چیزی رو بگم که چهار سال رو به احترام اونا صبر کردم با اینکه همه ی دوستایی که با من ثبتنام کرده بودن رفتن حتی بعضی ها هم چون خانوادشون ناراضی بودن، از حوزه رفتن منصرف شدن ولی من همه ی حرف های آزار دهنده خانواده و دوستام رو شنیدم و خیلی سختی تو این چهار سال کشیدم و صبر کردم. حالا نمی خوام بعد چهار سال به خاطر احساسات خودم و مادرم به جایی که احتمال زیاد میدم ان شاالله موفق بشم نرم. من تو خودم راهی جز حوزه رو برای موفقیتم نمی بینم. ولی اگه امسال نرم دیگه تا آخر عمرم نمی تونم برم شاید هم رفتنم سخت باشه . نمی خوام تا آخر عمرم بگم ای کاش اون زمان می رفتم و تا آخر عمر اسیر ای کاش ها بشم. خیلی سعی کردم که احترام پدر و مادرم رو حفظ کنم و اونا رو اذیت نکنم.
نظر های شما خیلی به من کمک می کنه. ممنون

[="tahoma"][="magenta"]

سلام

کمک

من می خواهم بدونم

فرق آزاد و رسمی چیه؟

می تونم تو این یک سالو خورده ایی که از لیسانسم مونده

آزاد بخونم؟

[/][/]

اون طوری که می دونم شما می تونید سطح یک (پایه ی 1 تا 6) رو بصورت آزاد خودتون بخونید بعد طبق ماده ی 18 شورای عالی حوزه دروس پایه های یک تا شش رو امتحان بدید اگه قبول شدید وارد سطح 2 بشید. رسمی هم اینه که وارد حوزه بشید و بخونید.

به نام علی اعلی

خادم الحسن محمد حسین;244156 نوشت:
سلام
من دانش آموز پیش دانشگاهیم 19 سالمه رشته ی ریاضی و فیزیک. می خوام برم حوزه علاقه ی شدیدی هم دارم سال 88 و 89 به امتحان ورودی شرکت کردم از حوزه ی علمیه قم قبول شدم سال 88 که پدر و مادرم راضی نشدن برم حوزه. سال 89 برای مصاحبه رفتم از مصاحبه هم قبول شدم برای ثبتنام مدرسه هم رفتم ولی چون دیر رفته بودم جا پر شده بود برگشتم درسم رو ادامه دادم هر سال از سال قبل تو درسام بیشتر اُفت کردم سال 90 هم به امتحان ثبتنام کردم ولی به جلسه ی امتحان نرفتم امسال هم شرکت کردم و از قم قبول شدم به مصاحبه هم رفتم امسال مادرم با این که اصلا راضی نیست ولی مجبورا اجازه داد برم مصاحبه ولی هر چند روز یک بار باید سرکوفت بشنوم می دونم که مادرم این کار ها رو می کنه که یه جوری امسال برم دانشگاه. ولی واقعا دیگه خسته شدم از این کارهاش. شاید باور نکنید خانوادمون هم خانواده ی کاملا مذهبیه. ولی به خاطر خدا کسی نیست که با حوزه رفتن من موافق باشه با این که برای من اصلا اهمیت نداره ولی برای مادرم خیلی مهمه که مردم چی میگن. با این که خانوادمون چهره ی مذهبی دارن ولی تو هر مهمونیمون که از آخوند حرف میشه اون شب شبه عذای منه باید حرف های مادرم و سرکوفت هاش رو بشنوم. فکر نکنید که دلیل نمیارم ولی حرف من پیش مامانم یه قطره هم اهمیت نداره. دیگه تصمیم دارم امسال حتی اگه پدر و مادرم هم نذارن برم حوزه هر جور شده. خیلی دوست دارم که از نظر های شما هم استفاده کنم که چی کار کنم؟ دعا کنید.

این موضع قبلا در تاپیکی دیگر مطرح شده است و جناب استاد حامی هم پاسخ داده اند: حرف پدر و مادرم گوش کنم یا برم دنبال علاقه ام؟

اگر پس از مطالعه آنجا باز هم به پاسخ سوال خودتان نرسیدید

یا اینکه سوال و یا ابهامی داشتید لطفا در این تاپیک بیان نمایید.

التماس دعا
یا علی

سلام کمک من می خواهم بدونم فرق آزاد و رسمی چیه؟ می تونم تو این یک سالو خورده ایی که از لیسانسم مونده آزاد بخونم؟

سلام
بهتر برای دریافت دقیق ترین پاسخ از معاونت آموزش حوزه کمک بگیرید
http://www.howzeh-qom.com/default.aspx?siteid=1

آموزش غیر حضوری مخصوص روحانیون شاغل
http://www.howzeh-qom.com/showdata.aspx?dataid=911525&siteid=1

ارتباط با معاونت
http://www.howzeh-qom.com/contactus.aspx?siteid=1
آیین نامه اعطای مجوز تحصیل همزمان به طلاب محترم اعلام شد
http://www.howzeh-qom.com/showdata.aspx?dataid=911427&siteid=1

سلام به نظرم سعی کن مادرت رو با راه های مختلفی که خودت باید پیداش کنی راضی کن در غیر اینصورت به حرف مادرت گوش کن.

سلام به دوستان محترم

رضایت پدر و مادر خیلی مهمه حتی علمای بزرگ هم اون شرط می دونستن

مقام معظم رهبری در پاسخ استفتایی در همین خصوص فرمودند: « اگر موجب ایذا والدین می شود جایز نیست»

آیت الله مجتهدی تهرانی هم فرمودند: ابتدا پدرم راضی نبود ولی بعدا که پیشرفت ام را دید راضی شد

میزرا جواد آقا تبریزی در راه حل راضی کردن پدر و مادر برای حوزه فرمودند با ادب و احترام سعی کنید راضیشان کنید ولی مبادا با آنها تند حرفل بزنید(نقل به مضمون)

حرف من این است تمام جوانب را در نظر بگیرید . شما باید ابتدا علاقه و استعداد تان را بشناسید و خودتان تصمصیم بگیرید .واقع بین باشید

ما هم برای شما دعا می کنم ان شا الله تصمیم درست بگیرید

موفق باشید

خادم الحسن محمد حسین;244156 نوشت:
سلام

سلام دوست عزیز
خوبی؟!
منم همین مشکل رو داشتم. اما میدونی چی گفتم با خودم؟! یه کتاب داشتم می خوندم به نام فریادگر توحید که زندگینامه عرفانی آیت الله بهجت بود. توش نوشته بود که ایشون یه مدت، تا زمانی که پدرشون زنده بودن، نماز شب نمی خوندن چون پدرشون راضی نبود و حتی با کسی هم حرف نمی زدن (شرح کاملش رو تو خود کتاب بخونید) . شما اگر بری حوزه مگه غیر اینه که می خوای به خد نزدیک بشی و به درجاتی همچون آیتالله بهجت برسید؟ خب آیت الله بهجت حرف پدرش رو مقدم کرد.

حالا در کل!!! بعضی موقعها یه سری تصمیمات فی نفسه خوبه اما در عمل، مفسده داره . الان با این کار پدر و مادرت رو ناراحت می کنی. به نظرت خدا راضیه؟! واجب نیست بری حوزه که! سیاست داشته باش! می تونی علم حوزوی رو به صورت مطالعه ی آزاد مطالعه کنی . درسته به پای خود حوزه نمیرسه اما باز بهتر از هیچیه!
یه نصیحت برادرانه. برای اینکه فشار رو کم کنی، سیاست به خرج بده و خودت رو تابلو نکن! یه جورایی تقیه کن!

یا علی

به نام علی اعلی

سلام خدمت بزرگواران و تشکر از دوستانی که در بحث شرکت کردند

قبلا همین بحث در تاپیک حرف پدر و مادرم گوش کنم یا برم دنبال علاقه ام؟ مطرح شده و جناب حامی هم پاسخ مفصلی ارائه کردند ( آخرین پست تاپیک فوق)

دوستان می تونند به اونجا مراجعه کنند

اما خلاصه فرمایش جناب حامی در اونجا این بود:

حامی;236708 نوشت:

تلاش کنید ذهن والدین تان را با کمک اساتید حوزوی آماده سازید تا اطلاعات شان دقیق شود و بعد وارد حوزه شوید اگر به هر دلیلی راضی نشدند لازم نیست حتما نظر آنها را کسب کنید وارد حوزه شوید ولی با احترام بیشتر با آنها رفتار کنید تا رفتار شما زمینه قبول شان را فراهم کند

باز هم اگر مطلبی بود بفرمایید

التماس دعا

یا علی:Gol:

موضوع قفل شده است