صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: می خوام برم حوزه ولی ...

نوشته
    6
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    35

می خوام برم حوزه ولی ...

سلام
    من دانش آموز پیش دانشگاهیم 19 سالمه رشته ی ریاضی و فیزیک. می خوام برم حوزه علاقه ی شدیدی هم دارم سال 88 و 89 به امتحان ورودی شرکت کردم از حوزه ی علمیه قم قبول شدم سال 88 که پدر و مادرم راضی نشدن برم حوزه. سال 89 برای مصاحبه رفتم از مصاحبه هم قبول شدم برای ثبتنام مدرسه هم رفتم ولی چون دیر رفته بودم جا پر شده بود برگشتم درسم رو ادامه دادم هر سال از سال قبل تو درسام بیشتر اُفت کردم سال 90 هم به امتحان ثبتنام کردم ولی به جلسه ی امتحان نرفتم امسال هم شرکت کردم و از قم قبول شدم به مصاحبه هم رفتم امسال مادرم با این که اصلا راضی نیست ولی مجبورا اجازه داد برم مصاحبه ولی هر چند روز یک بار باید سرکوفت بشنوم می دونم که مادرم این کار ها رو می کنه که یه جوری امسال برم دانشگاه. ولی واقعا دیگه خسته شدم از این کارهاش. شاید باور نکنید خانوادمون هم خانواده ی کاملا مذهبیه. ولی به خاطر خدا کسی نیست که با حوزه رفتن من موافق باشه با این که برای من اصلا اهمیت نداره ولی برای مادرم خیلی مهمه که مردم چی میگن. با این که خانوادمون چهره ی مذهبی دارن ولی تو هر مهمونیمون که از آخوند حرف میشه اون شب شبه عذای منه باید حرف های مادرم و سرکوفت هاش رو بشنوم. فکر نکنید که دلیل نمیارم ولی حرف من پیش مامانم یه قطره هم اهمیت نداره. دیگه تصمیم دارم امسال حتی اگه پدر و مادرم هم نذارن برم حوزه هر جور شده. خیلی دوست دارم که از نظر های شما هم استفاده کنم که چی کار کنم؟ دعا کنید.

2. صلوات ها 11

3.  

نوشته
    86
    حضور
    4 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    516

سلام
    شما این توانایی رو در خودتون میبینید که میتونید حرفای مردم و اطرافیان رو تحمل کنید روحتون اینهمه بزرگ هست؟( من خودم که یه چیزی میشنوم یاستدلال که چره ساز نیست دیگه تارخ مصرقش تموم شده فقط از اون محیط میرم تا نشنوم خودمم هم حوزوی هستم ولی خانواده متاسفانه.....)
    یه وقت نرین جا بزنین از وضعیت حوزه و محیط و شرایطش باخبر هستین؟حوزه کم کمش سال هستش ها؟
    اگر این توان رو در خودتون میبینین که میتونین تو هر دو زمینه کار کنین به نظر من هم دانشگاه رو برین و کتابهای دینی رو کار کنین حتما نباید مدرک بگیرین استدلال یه دانشگاهی روالان جونها بیشتر گوش میدن تا یه طلبه
    در کل همه جوانب رو بسنجین بعد بسم الله بگین
    امان از دست این مامانا
    وَ قَالَ علی[عليه السلام] مَنْ حَاسَبَ نَفْسَهُ رَبِحَ وَ مَنْ غَفَلَ عَنْهَا خَسِرَ وَ مَنْ خَافَ أَمِنَ وَ مَنِ اعْتَبَرَ أَبْصَرَ وَ مَنْ أَبْصَرَ فَهِمَ وَ مَنْ فَهِمَ عَلِمَ .
    و درود خدا بر او ، فرمود : كسى كه از خود حساب كشد ، سودى مى برد، و آن كه از خود غفلت كند زيان مى بيند ، و كسى كه از خدا بترسد ايمن باشد، و كسى كه عبرت آموزد اگاهى يابد، و آن كه آگاهى يابد مى فهمد ، و آن كه بفهمد دانش آموخته است!.

5. صلوات ها 10

علاقه
    مطالعه ، نوشتن و ....
    نوشته
    70
    حضور
    2 روز 22 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    318

آقا هر کار میکنی دل مادرت رو نشکن

حوزه هم خیلی خوبه بری اگه علاقه داری شک تو دلت راه نده ولی دل مادرت رو راضی کن

7. صلوات ها 9

علاقه
    مطالب توحیدی ، بحث های امامت
    نوشته
    190
    حضور
    1 روز 23 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    936

بسم الله الرحمن الرحیم
    منم شرایط مشابه دارم فعلا با خانواده داریم صحبت می کنیم ولی یه چیز هیچ وقت از یادم نمی ره که احترام به ابوین واجبه اگر گفتن باید بری دانشگاه نرفتی گناه کردی
    الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهذا وَ ما كُنَّا لِنَهْتَدِيَ لَوْ لا أَنْ هَدانَا اللَّه

9. صلوات ها 8

نوشته
    473
    حضور
    1 روز 14 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    57
    صلوات
    3962

سلام و عرض ادب

من همه این مسیری که شما میخواید برید رو طی کردم، با سختیهای بیشتر، ولی خدا با شماست.
    فقط نهایت کلام این هست که بدون رضایت پدر و مادرتون کاری نکنید که خیری نمی بینید! ولی اگر نسبت به تصمیمتون مطمئن هستید هرطور شده راضیشون بفرمایید.از خدا کمک بخواید تا دلشون رو در این قضیه نرم کنه.
    برادر گرامی، با چشم باز وارد حوزه بشید! عاقلانه تصمیم بگیرید، و عاشقانه ادامه بدید.تا فرصت دارید به اطلاعاتتون در مورد شرایط حوزه اضافه کنید.

11. صلوات ها 12

علاقه
    مطالعه بازی و دین و بحث
    نوشته
    6,441
    حضور
    98 روز 19 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    95
    آپلود
    0
    گالری
    33
    صلوات
    27323

نقل قول نوشته اصلی توسط عرشیان نمایش پست ها
    برادر گرامی، با چشم باز وارد حوزه بشید! عاقلانه تصمیم بگیرید، و عاشقانه ادامه بدید.تا فرصت دارید به اطلاعاتتون در مورد شرایط حوزه اضافه کنید.
    سلام

کمک

من می خواهم بدونم

فرق آزاد و رسمی چیه؟

می تونم تو این یک سالو خورده ایی که از لیسانسم مونده

آزاد بخونم؟

اسلام درخشانترین راه است
    غررالحکم امدی ترجمه ادیب فقید محمد علی انصاریحدیث505

موسسه انتشاراتی امام عصر(عج)
    عقل آدمی را به گفتار نیک و نهاد پاکیزه و کردار نیکو دلیل آورند
    (همان ح-10811)

13. صلوات ها 8

نوشته
    473
    حضور
    1 روز 14 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    57
    صلوات
    3962

نقل قول نوشته اصلی توسط کبوتر حرم الزهرا نمایش پست ها
    فرق آزاد و رسمی چیه؟ می تونم تو این یک سالو خورده ایی که از لیسانسم مونده آزاد بخونم؟
    سلام و عرض ادب
    تا اونجایی که بنده اطلاع دارم، برنامه درسی حوزه آزاد با رسمی تفاوتهایی داره، بعلاوه اینکه حوزه آزاد مدرک نداره، البته شاید بعدا بتونن با آزمون مدرک معادل بگیرن.
    به گمانم بتونید! آزمون مشخصی برای پذیرش ندارن، هر حوزه آزادی شرایط و نحوه ورود رو خودش معین میکنه(تحت نظر مرکز که نیستن).
    البته بنا به اطلاعاتی که نسبت به شهر خودم دارم، میگم، ان شاء الله که با پرس و جو بتونید به اطلاعات دقیق تری برسید.

15. صلوات ها 9

نوشته
    2
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12

به شما توصیه می کنم که حرف مادرت رو گوش کن. در این سن و سال که شما هستی معمولاً بچه ها یه اخلاقیاتی دارند که تا 5، 6 سال دیگه ممکنه کاملاً عوض بشه. خیلی از دوستای من (و حتی خود من) دچار این تغییر شدیم. اون وقت ممکنه چند سال بعد پشیمون بشی که چرا دانشگاه نرفتی. من خودم علاقه داشتم برم حوزه ولی از اونجا که موقعیتش جور نبود مجبور شدم دانشگاه بمونم، اوایل خیلی ناراحت بودم ولی الان که دید و تفکرم نسبت به اون زمان بازتر شده، ناراحت که هیچ خوشحال هم هستم، چون میدونم که با حوزه نرفتن چیزی از دست ندادم. میتونی حدیث عنوان بصری که در همین زمینه هست رو بخونی.
    فکر کنم این بهترین راه برای شما این باشه که مطالعات مذهبی رو کنار درس ادامه بدی.
    در ضمن توجه داشته باش که رشته های دانشگاهی از لحاظ کار و درآمد وضعیت خیلی بهتری نسبت به رشته های حوزوی دارند، تا چند سال دیگه که ان شاء الله شما ازدواج میکنی و باید مسئولیت یک خانواده رو بر عهده بگیری این فاکتور مهمه.
    موفق و مؤید باشید.

17. صلوات ها 8

نوشته
    6
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    35

با تشکر از همه ی دوستان
    ولی باید یه چیزی رو بگم که چهار سال رو به احترام اونا صبر کردم با اینکه همه ی دوستایی که با من ثبتنام کرده بودن رفتن حتی بعضی ها هم چون خانوادشون ناراضی بودن، از حوزه رفتن منصرف شدن ولی من همه ی حرف های آزار دهنده خانواده و دوستام رو شنیدم و خیلی سختی تو این چهار سال کشیدم و صبر کردم. حالا نمی خوام بعد چهار سال به خاطر احساسات خودم و مادرم به جایی که احتمال زیاد میدم ان شاالله موفق بشم نرم. من تو خودم راهی جز حوزه رو برای موفقیتم نمی بینم. ولی اگه امسال نرم دیگه تا آخر عمرم نمی تونم برم شاید هم رفتنم سخت باشه . نمی خوام تا آخر عمرم بگم ای کاش اون زمان می رفتم و تا آخر عمر اسیر ای کاش ها بشم. خیلی سعی کردم که احترام پدر و مادرم رو حفظ کنم و اونا رو اذیت نکنم.
    نظر های شما خیلی به من کمک می کنه. ممنون

19. صلوات ها 5

نوشته
    6
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    35

نقل قول نوشته اصلی توسط کبوتر حرم الزهرا نمایش پست ها

سلام

کمک

من می خواهم بدونم

فرق آزاد و رسمی چیه؟

می تونم تو این یک سالو خورده ایی که از لیسانسم مونده

آزاد بخونم؟
    اون طوری که می دونم شما می تونید سطح یک (پایه ی 1 تا 6) رو بصورت آزاد خودتون بخونید بعد طبق ماده ی 18 شورای عالی حوزه دروس پایه های یک تا شش رو امتحان بدید اگه قبول شدید وارد سطح 2 بشید. رسمی هم اینه که وارد حوزه بشید و بخونید.

21. صلوات ها 5

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۰۹/۱۳, ۱۱:۲۱ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری