سوال در مورد عدل خداوند

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوال در مورد عدل خداوند

با سلام خدمت شما تمام دوستان...
2تا سوال برام پیش اومده...!!!
مگه نمیگن خدا عادل هست و حکیم هست و ....
1ـاگر همینطوری هست پس چرا بعضی ها از لحظه تولدشون مهر خوشبختی توی پیشونیشون میخوره و تا اخر عمر خوشبخت میمونن..؟؟؟!!
از اونور چرا بعضی ها دقیقا بر عکسش هست..؟؟!!
2ـ خوده خدا گفته که من بعضی از بنده هامو کم روزی و بعضی هارو روزیشونو پر قرار میدم...
پس اگر اینجوری هست من وقتی یه فقیر رو توی خیابون دیدم باید پیش خودم بگم خوده خدا خواسته که اون فقیر باشه چون روزیشو کم براش قرار داده پس منم کمکش نمیکنم(خواهش میکنم توی جواباتون از امتحان خداوند نگید..!!؟)؟؟؟

کارشناس بحث : عبدالرحمان

یه نفر پیدا نمیشه که جواب منو بده...؟؟؟؟!!
نمیدونم چی بگم والا...شاید شما ها هم مثل من برای این 2 تا سوال جواب ندارید...؟؟!!

amirarsalan;243791 نوشت:
1ـاگر همینطوری هست پس چرا بعضی ها از لحظه تولدشون مهر خوشبختی توی پیشونیشون میخوره و تا اخر عمر خوشبخت میمونن..؟؟؟!!
2ـ خوده خدا گفته که من بعضی از بنده هامو کم روزی و بعضی هارو روزیشونو پر قرار میدم...
پس اگر اینجوری هست من وقتی یه فقیر رو توی خیابون دیدم باید پیش خودم بگم خوده خدا خواسته که اون فقیر باشه چون روزیشو کم براش قرار داده پس منم کمکش نمیکنم(خواهش میکنم توی جواباتون از امتحان خداوند نگید..!!؟)؟؟؟

کارشناس بحث : شکور

به نام خدا.

عدل خدا تو این سایت خیلی مورد سوال قرار گرفته و بسیار بسیار بهش پاسخ داده شده (هر تاپیک حدود 10 صفحه). برای همین زیاد علاقه ای بهش وجود نداره.

1- هیچ کس با پیش فرض متولد نمیشه. شما اثباتی برای این حرفتون دارید؟

2- اگر خدا به اون بنده خدا کم روزی داده ، به شما هم زیاد روزی داده ودر جای دیگری از کتابش گفته شما که دارید به اونهایی که ندارند کمک کنید.

با آرزیو سلامتی ف ستایشگر :Gol:

ستايشگر;243881 نوشت:
به نام خدا.

عدل خدا تو این سایت خیلی مورد سوال قرار گرفته و بسیار بسیار بهش پاسخ داده شده (هر تاپیک حدود 10 صفحه). برای همین زیاد علاقه ای بهش وجود نداره.

1- هیچ کس با پیش فرض متولد نمیشه. شما اثباتی برای این حرفتون دارید؟

2- اگر خدا به اون بنده خدا کم روزی داده ، به شما هم زیاد روزی داده ودر جای دیگری از کتابش گفته شما که دارید به اونهایی که ندارند کمک کنید.

با آرزیو سلامتی ف ستایشگر :gol:

خیلی ها هستن که از زمان بچگی انگار شانس باهاشون همراه هست تا زمانیکه میمیرن..اطرف خودمون رو نگاه کنیم خیلی هارو میبینیم...من خودم خیلی اینجور مورد رو دیدم که اومدم اینجا این سوالو نوشتم...
من شانس رو فقط در خدا میدونم.یعنی فقط خدا هست که به ادم شانس میده یا نمیده...حالا بحث من اینجاست که میگم چرا بعضی ها همیشه شانس باهاشون همراه هست؟؟!
2ـچرا من باید تاوانشو پس بدم؟؟؟!!
خوب به همون اندازه که به من روزی میده به اون بدبخت بیچاره هم بده؟؟؟!
چه کاریه اخه...

به نام خدا.

amirarsalan;243887 نوشت:
خیلی ها هستن که از زمان بچگی انگار شانس باهاشون همراه هست تا زمانیکه میمیرن..اطرف خودمون رو نگاه کنیم خیلی هارو میبینیم...من خودم خیلی اینجور مورد رو دیدم که اومدم اینجا این سوالو نوشتم...
من شانس رو فقط در خدا میدونم.یعنی فقط خدا هست که به ادم شانس میده یا نمیده...حالا بحث من اینجاست که میگم چرا بعضی ها همیشه شانس باهاشون همراه هست؟؟!
2ـچرا من باید تاوانشو پس بدم؟؟؟!!
خوب به همون اندازه که به من روزی میده به اون بدبخت بیچاره هم بده؟؟؟!
چه کاریه اخه...

1- شانس وجود خارجی نداره. آدم ها هستند که یا از موقعیت هاشون استفاده میکنند یا نمیکنند. اینکه چرا خدا به یکی موقعیت میده و به یکی نمیده هم دست خودشه. دوست داره یکی رو اینجوری آزمایش کنه ، یکی رو اونجوری.

البته نمیشه گفت فلان چیز خوش شانسیه یا نیست. خدا میفرماید که "شاید یه چیزی رو فکر کنید براتون خوبه درحالی که نیست و برعکس"(نقل به مضمون از قرآن)

2- تاوان؟ کسی تاوان میده که چیزی داشته باشه مجبور باه جزیمه بده. شما که چیزی نداری عزیز دل. خدا بهت داده و بهت گفته یه قسمتیش رو بده به اون یکی. مال شما نیست که بگی تاوانش رو بدم.
اگر به همه یک چیز بده که اولا خلق امکانپذیر نیست ، دوما شما چه جوری میخوای ثابت کنی بخشش و نوع دوستی و اینها رو دوست داری؟

با تشکر ، ستایشگر :Gol:

amirarsalan;243791 نوشت:

با سلام خدمت شما

برای اینکه پاسخ سوالتان مشخص شود باید در ابتدا برای خودتان معین کنید که شما خوشبختی را چگونه تعریف میکنید؟؟ زیبایی چهره، خانواده خوب ، شغل مناسب، جایگاه اجتماعی ، مال فراوان و ....

همانگونه که خود شما هم می دانید اولا انسان موجودی مختار است و با اراده و اختیار خودش سرنوشت ، خوشبختی و بدبختی اش را تعیین می کند.
ثانیا بنا به اعتقادات ما غیر از این دنیایی که در آن زندگی می کنیم جهان دیگری نیز وجود دارد و حیات و سعادت واقعی انسان در آنجا مشخص می شود. این دنیا تنها محلی برای عبور و پر کردن کوله بار و توشه برای آن سرای ابدی است.
انسان هر چقدر تلاش و کوشش بیشتری انجام دهد از سعادت بیشتری در دنیا و آخرت بهره مند خواهد شد. وَأَن لَّيْسَ لِلْإِنسَانِ إِلا مَا سَعَى ﴿نجم/۳۹﴾ و اينكه براى انسان بهره‏ اى جز سعى و كوشش او نيست‏.

بله هم قبول دارم که در این دنیا شرایط زندگی همه مانند هم نیست و بسیاری از شرایط در اختیار خودمان نیست مانند زمان و مکان تولد، خانواده ای که در آن متولد می شویم ، استعداد های ابتدایی ما ، موارد ارثی و ژنتیکی و .... اما آنچه مهم است این است که در جهان آخرت که زندگی جاودان بشر در انجا است اعمال هر انسانی با توجه به هین شرایطش سنجیده می شود. هیچکس با دیگری مقایسه نمی شود. هرکسی سعی و تلاش بیشتری کرده باشد و در راه دستورات خدا مسیر بیشتری را طی کرده باشد به همان اندازه تلاشش از نعمت های الهی بهره مند می شود.و این عین عدل و عدالت است.

در همین زندگی دنیایی نیز انسان با سعی و تلاش می تواند به جاهایی که می خواهد برسد. بسیار شاهد بوده ایم افرادی که در خانواده نامناسب با وضع مالی پایین و ناتوانایی های جسمانی متولد شده اند اما با تلاش و کوشش به بالاترین سطح اجتماعی و ... رسیده اند.

amirarsalan;243791 نوشت:

إِنَّ رَبَّكَ يَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَن يَشَاءُ وَ يَقْدِرُ إِنَّهُ كاَنَ بِعِبَادِهِ خَبِيرَا بَصِيرًا (اسراء/30)
به يقين، پروردگارت روزى را براى هر كس بخواهد، گشاده يا تنگ مى‏دارد او نسبت به بندگانش، آگاه و بيناست.

خداوند متعال ،حکیم است. حکمت خداوند اقتضا می کند که هرکسی سعی و تلاش بیشتری بکند از روزی بیشتری بهره مند شود. خداوند روزی افراد را معین می کند اما باید خود انسان در طلب آن باشد و سعی کند انچه را خدا برایش مقدر کرده به دست آورد .کسی که توانایی انجام کار دارد ولی کاری انجام نمی دهد و تکدی می کند چنین کسی خودش باعث شده است که روزی ای که خداوند برایش مقدر کرده است به دستش نرسد و خودش باعث فقر خودش شده است نه خداوند.

اما اگر کسی به دلایلی مانند از کارافتادگی و ... وضع مالی خوبی نداشته باشد باید به او کمک کرد . خداوند شما و کسانی که به او کمک می کنند را واسطه در رساندن روزی او قرار داده است.

تذکر : گاهی اوقات انسان با وجود تلاشی که می کند روزی زیادی نصیبش نمی شود یا گاها دیده می شود که افرادی که با تلاش کم به روزی زیادی می رسند باید توجه کرد که میزان روزی افرادی در موراد برای امتحان است و گاهی اوقات برای مصالحی دیگر است مثلا خداوند می داند که اگر به بنده ای زیاد روزی بدهد او راه طغیان در پیش می گیرد. وَ لَوْ بَسَطَ اللَّهُ الرِّزْقَ لِعِبَادِهِ لَبَغَوْاْ فىِ الْأَرْضِ وَ لَكِن يُنزَِّلُ بِقَدَرٍ مَّا يَشَاءُ إِنَّهُ بِعِبَادِهِ خَبِيرُ بَصِيرٌ (شوری/27) هر گاه خداوند روزى را براى بندگانش وسعت بخشد، در زمين طغيان و ستم مى‏كنند از اين رو بمقدارى كه مى‏خواهد (و مصلحت مى‏داند) نازل مى‏كند، كه نسبه به بندگانش آگاه و بيناست!

گاهی نیز عواملی مانند دعای والدین ، صدقه و ... در افزایش و کاهش روزی تاثیر دارند که معمولا ما از آنها غافل هستیم.

امام علی علیه السلام:«إذا أمْلَقْتُمْ فَتاجِرُوا اللهَ بِالصَّدَقَةِ (نهج البلاغه،حکمت258.) ؛ هر زمان فقیر و نیازمند شدید با دادن صدقه با خداوند معامله کنید».

amirarsalan;243791 نوشت:

إِنَّ رَبَّكَ يَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَن يَشَاءُ وَ يَقْدِرُ إِنَّهُ كاَنَ بِعِبَادِهِ خَبِيرَا بَصِيرًا (اسراء/30)
به يقين، پروردگارت روزى را براى هر كس بخواهد، گشاده يا تنگ مى‏دارد او نسبت به بندگانش، آگاه و بيناست.

خداوند متعال ،حکیم است. حکمت خداوند اقتضا می کند که هرکسی سعی و تلاش بیشتری بکند از روزی بیشتری بهره مند شود. خداوند روزی افراد را معین می کند اما باید خود انسان در طلب آن باشد و سعی کند انچه را خدا برایش مقدر کرده به دست آورد .کسی که توانایی انجام کار دارد ولی کاری انجام نمی دهد و تکدی می کند چنین کسی خودش باعث شده است که روزی ای که خداوند برایش مقدر کرده است به دستش نرسد و خودش باعث فقر خودش شده است نه خداوند.

اما اگر کسی به دلایلی مانند از کارافتادگی و ... وضع مالی خوبی نداشته باشد باید به او کمک کرد . خداوند شما و کسانی که به او کمک می کنند را واسطه در رساندن روزی او قرار داده است.

تذکر : گاهی اوقات انسان با وجود تلاشی که می کند روزی زیادی نصیبش نمی شود یا گاها دیده می شود که افرادی که با تلاش کم به روزی زیادی می رسند باید توجه کرد که میزان روزی افرادی در موراد برای امتحان است و گاهی اوقات برای مصالحی دیگر است مثلا خداوند می داند که اگر به بنده ای زیاد روزی بدهد او راه طغیان در پیش می گیرد. وَ لَوْ بَسَطَ اللَّهُ الرِّزْقَ لِعِبَادِهِ لَبَغَوْاْ فىِ الْأَرْضِ وَ لَكِن يُنزَِّلُ بِقَدَرٍ مَّا يَشَاءُ إِنَّهُ بِعِبَادِهِ خَبِيرُ بَصِيرٌ (شوری/27) هر گاه خداوند روزى را براى بندگانش وسعت بخشد، در زمين طغيان و ستم مى‏كنند از اين رو بمقدارى كه مى‏خواهد (و مصلحت مى‏داند) نازل مى‏كند، كه نسبه به بندگانش آگاه و بيناست!

گاهی نیز عواملی مانند استغفار، دعای والدین ، صدقه و ... در افزایش و کاهش روزی تاثیر دارند که معمولا ما از آنها غافل هستیم.

امام علی علیه السلام می فرمایند:«إذا أمْلَقْتُمْ فَتاجِرُوا اللهَ بِالصَّدَقَةِ (نهج البلاغه،حکمت258.) ؛ هر زمان فقیر و نیازمند شدید با دادن صدقه با خداوند معامله کنید».

همچنین ایشان می فرمایند: «إذا أبْطَئَتِ الاْرْزاقُ عَلَیکَ فَاسْتَغْفِرِ اللهَ یوَسِّعْ عَلَیکَ فیها (بحارالانوار، ج 74، ص 271 .)؛ هنگامى که روزى براى تو سخت شد از گناهانت استغفار کن خداوند روزى تو را وسیع مى گرداند».

امام باقر(علیه السلام) مى فرماید: «صُلَةُ الاْرْحامِ تُزَکِّى الاْعْمالَ وَ تُنْمِى الاْمْوالَ (کافى، ج 2، ص 150، ح 4.)؛ صله رحم اعمال انسان را پاکیزه و اموال را فزونى مى دهد».

سلام و خسته نباشید
سوال یک صحیح نیست چون کار خداست و به ما ربطی نداره دادن رزق برای خدا چیزی نیست خدا غنی و بی نیاز است
اگه خدا را بهتر بشناسیم و چرا مسلمان شده ایم را مرور کنیم هم چنین احکام جسارت نمی کنیم
با آرزوی موفقیت

باسلام
البته اينكه ما اين سوال رو ميكنيم جسارت نيست بلكه جهت شناخت بهتر خداست نه فضولي در كار خدا .
خدا از هر كسي بنا بر اون چيزاييكه ميده باز خواست ميكنه يعني اگه يه نفر در خانواده ي خوش رفتار و با فرهنگ بزرگ بشه با كسي كه در خانواده بي فرهنگ و بدرفتار بزرگ بشه يكجور باز خواست نميشه و پاداش داده نميشه
عدل اين نيست كه به همه يكسان داده بشه بلكه اينه كه هركس متناسب با استعداد و تلاشش عطا ميشه.آخرين پيامبري كه وارد بهشت ميشه حضرت سليمان است زيرا بيشتر از ديگر پيامبران به او داده شده و لذا سخت تر محاسبه ميشه تا ديگر پيامبران.
( البته اينو بدونيم كه هركس بيشتر داره خوش بخت تر نيست )

والسلام
موضوع قفل شده است