اخلاق شایسته در برابر نا بسامانی های مالی چگونه است

تب‌های اولیه

26 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اخلاق شایسته در برابر نا بسامانی های مالی چگونه است

به نام خدا
سلام

همانطور که مستحضر هستید رهبر عزیزمان فرمودند :

نقل قول:
همه‌ى تلاش خودشان را دارند به كار ميبرند؛ هدف هم اين است كه نظام مقدس جمهورى اسلامى را از پشتيبانى مردم ـ از اين پشتوانه‌ى عظيم ـ محروم كنند
مدتی است مشاهده میکنیم که به علت گرانی ها , در هر گوشه کنار بحث داغ گرانی بین مردم رواج دارد .

لطفا بفرمایید در صورت قرار گرفتن در این بحث ها , اخلاق شایسته چگونه است ؟
از چه چیز باید دفاع کنیم ؟ آیا دفاع لازم است ؟
چگونه درد های مردم را مرهم بگذاریم ؟
.... ؟ ( دوستان در صورت تمایل لطفا سوالات خود را بیان کنند تا کارشناس محترم پاسخ گویی نمایند )

با تشکر

کارشناس بحث : استاد

[="Tahoma"][="Navy"]

vahid_barvarz;243605 نوشت:
به نام خدا
سلام

همانطور که مستحضر هستید رهبر عزیزمان فرمودند :

مدتی است مشاهده میکنیم که به علت گرانی ها , در هر گوشه کنار بحث داغ گرانی بین مردم رواج دارد .

لطفا بفرمایید در صورت قرار گرفتن در این بحث ها , اخلاق شایسته چگونه است ؟
از چه چیز باید دفاع کنیم ؟ آیا دفاع لازم است ؟
چگونه درد های مردم را مرهم بگذاریم ؟
.... ؟ ( دوستان در صورت تمایل لطفا سوالات خود را بیان کنند تا کارشناس محترم پاسخ گویی نمایند )

با تشکر

کارشناس بحث : استاد

با عرض سلام خدمت شما دوست محترم و سوال خوبی که پرسیدید؛
باید عرض کنم نکته ای که وجود دارد اینست که دفاع بد ،بدتر از دفاع نکردن است.
لذا در چنین بحثهائی نباید اصل وجود مشکل را منکر شد کمااینکه رهبری هم به وجود مشکل اذعان داشتند ولی باید گفت یقینا یک عامل در این قضایا و مشکلات وجود ندارد.
این ساده اندیشی است که گمان کنیم دشمنان اسلام بیکار نشسته اند و کاری نمی کنند.همچنین برخی تصمیمات از سوی برخی مسئولین ممکن است ناخواسته به کار دشمن کمک کند،اما نباید دین خود را بر سر این مسائل داد و ندانسته به دیگران(هر که می خواهد باشد)تهمت زد،بنده خودم در چنین مواقعی به فردی که بی مهابا صحبت می کند؛می گویم:مصیبت خودت را دو برابر نکن؛گرفتاری که الآن داری بس است دیگر آخرتت را با شخصی سازی مسأله خراب نکن.
نکته دیگر آنکه ما معمولا انتقاد کردن را بلدیم ولی هیچ راهکاری نداریم؛کاری که ما می توانیم در این مواقع انجام دهیم،خوشحال نکردن دشمن است(البته این حرف به معنای انتقاد نکردن نیست،بلکه به معنای اینست که انسان به اسم انتقاد آبرو نبرد یا به ناحق کسی را تضعیف نکند).
باید دیگران را دعوت به عقلانیت کرد ؛اگر هر کسی به اندازه خودش کاری در رفع مشکل کند و مدام نگوید فلانی وظیفه دارد و یا فلان آقا اول شروع کند؛فکر می کنید حداقل سرعت رفع مشکل سریعتر نمی شود؟
دوری از اسراف در تمام زمینه ها چقدر موثر می تواند باشد؟
منشاء این مشکلات هر چه باشد قطعا و یقینا برای همه افراد درگیر با آن امتحانی از جانب خداوند متعال نیز هست و من و شما باید ببینیم وظیفه مان چیست؟آنگاه سعی در انجام آن وظیفه به نحو أحسن نمائیم.
موفق به توفیقات الهی باشید.[/]

استاد;244186 نوشت:
[="tahoma"][="navy"]
با عرض سلام خدمت شما دوست محترم و سوال خوبی که پرسیدید؛
باید عرض کنم نکته ای که وجود دارد اینست که دفاع بد ،بدتر از دفاع نکردن است.
لذا در چنین بحثهائی نباید اصل وجود مشکل را منکر شد کمااینکه رهبری هم به وجود مشکل اذعان داشتند ولی باید گفت یقینا یک عامل در این قضایا و مشکلات وجود ندارد.
این ساده اندیشی است که گمان کنیم دشمنان اسلام بیکار نشسته اند و کاری نمی کنند.همچنین برخی تصمیمات از سوی برخی مسئولین ممکن است ناخواسته به کار دشمن کمک کند،اما نباید دین خود را بر سر این مسائل داد و ندانسته به دیگران(هر که می خواهد باشد)تهمت زد،بنده خودم در چنین مواقعی به فردی که بی مهابا صحبت می کند؛می گویم:مصیبت خودت را دو برابر نکن؛گرفتاری که الآن داری بس است دیگر آخرتت را با شخصی سازی مسأله خراب نکن.
نکته دیگر آنکه ما معمولا انتقاد کردن را بلدیم ولی هیچ راهکاری نداریم؛کاری که ما می توانیم در این مواقع انجام دهیم،خوشحال نکردن دشمن است(البته این حرف به معنای انتقاد نکردن نیست،بلکه به معنای اینست که انسان به اسم انتقاد آبرو نبرد یا به ناحق کسی را تضعیف نکند).
باید دیگران را دعوت به عقلانیت کرد ؛اگر هر کسی به اندازه خودش کاری در رفع مشکل کند و مدام نگوید فلانی وظیفه دارد و یا فلان آقا اول شروع کند؛فکر می کنید حداقل سرعت رفع مشکل سریعتر نمی شود؟
منشاء این مشکلات هر چه باشد قطعا و یقینا برای همه افراد درگیر با آن امتحانی از جانب خداوند متعال نیز هست و من و شما باید ببینیم وظیفه مان چیست؟آنگاه سعی در انجام آن وظیفه به نحو أحسن نمائیم.
موفق به توفیقات الهی باشید.
[/][/]

به نام خدا
سلام
جناب استاد گرامی بسیار ممنونم که راهنمایی کردید . راهنمایی شما خیلی خوب هست .
سوال دیگری هم داشتم !
وقتی به کسی گفته های شما را میگیم و باز طفره میرود و حتی الکی عوام فریبی میکند چه اخلاقی را پیش بگیریم ؟
همچنین بفرمایید به کسانی که غیر مذهبی هستند چه بگوییم ؟ ( در برابر نا بسامانی های مالی )

جناب استاد یک آیه هم داشتم میخوندم که خیلی با گفته آخر شما مطابقت داشت میدونم شما ازش اطلاع دارید ولی باز میزارمش:

[="blue"]وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِّنَ الْخَوفْ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الأَمَوَالِ وَالأنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ
قطعا همه شما را با چيزي از ترس، گرسنگي، زيان مالي و جاني، و كمبود محصولات آزمايش مي‏كنيم و بشارت ده به استقامت كنندگان! ( بقره آیه 155 )[/]

جناب استاد باز هم اگر امکان دارد بیشتر راهنمایی کنید تا استفاده کنیم مخصوصا در مورد مرهم گذاشتن بر دل مردم.

یک نکته هم برای دوستانی که خدایی نکرده بعضی موقع ها نگران میشن ( خودم هم نگرانم ) از رهبر عزیزمون که در ادامه همان بیانات قبلی فرمودند را نقل قول میکنم :

نقل قول:
ما بحمداللّه‌ همه چيز داريم. ما امكانات داريم، ثروت داخلى داريم، مردمِ خوب داريم، منابع مالى داريم، منابع انسانى داريم، بدهكارى جهانى نداريم. امكانات كشور، امكانات بسيار خوبى است. اذيت دشمن، تلاشى كه دشمن ميكند، براى اين است كه بتواند دسترسى جمهورى اسلامى را به اين امكانات كاهش بدهد. تلاش مسئولين ما هم اين است كه اين توطئه‌ى دشمن را خنثى كنند؛ ان‌شاءاللّه‌ موفق هم ميشوند، تلاش خوبى هم دارد انجام ميگيرد.

[="Tahoma"][="Navy"]

vahid_barvarz;244256 نوشت:
وقتی به کسی گفته های شما را میگیم و باز طفره میرود و حتی الکی عوام فریبی میکند چه اخلاقی را پیش بگیریم ؟

با سلام و پوزش بابت تاخیر به علت مشغله فراوان کاری.
این آیه از قرآن کریم پاسخ شماست:(و اذا خاطبهم الجاهلون قالوا سلاما) و فکر می کنم معنا آنقدر واضح باشد که نیاز به توضیح نداشته باشد.
vahid_barvarz;244256 نوشت:
همچنین بفرمایید به کسانی که غیر مذهبی هستند چه بگوییم ؟ ( در برابر نا بسامانی های مالی )

جواب این قسمت را قبلا عرض کردم که:
استاد;244186 نوشت:
[/]

[="Tahoma"][="Black"]لا حول و لا قوة الا بالله

استاد;244186 نوشت:

یقینا یک عامل در این قضایا و مشکلات وجود ندارد.

سلام و عرض ادب
اتفاقاً به نظرم يك دليل بيشتر نداره ، اطاعت نكردن از دستورات مقام معظم رهبري اگر نه تا بحال هم مشكل داشتيم ولي نه تا اين حد
ما در زمان جنگ هم انقدر گراني نداشتيم

استاد;244186 نوشت:

این ساده اندیشی است که گمان کنیم دشمنان اسلام بیکار نشسته اند و کاری نمی کنند.همچنین برخی تصمیمات از سوی برخی مسئولین ممکن است ناخواسته به کار دشمن کمک کند،اما نباید دین خود را بر سر این مسائل داد و ندانسته به دیگران(هر که می خواهد باشد)تهمت زد

اولاً كار دشمن دشمني كردن هست ما نميتونيم از دشمن انتظار كمك داشته باشيم پس مشكل از جاي ديگه اي هست
ثانياً اينطور كه معلوم هست كمك مسئولين همچين ناخواسته ناخواسته هم نيست اگر ناخواسته بود براي چي به برخي از افراد تهمت گروه انحرافي زديم
ثالثاً تهمتي كه ميفرماييد همچين ندانسته هم نيست
مجلس قانون تصويب ميكنه دولت ميگه منم اين تصميم رو قبول ندارم مگه دست خودته كه قبول نداشته باشي
ديوان عدالت اداري ميگه فلاني نبايد روي كار باشه دولت ميگه ديوان عدالت صلاحيت اين كار رو نداره
و خيلي هاي ديگه

استاد;244186 نوشت:

مگه كسي هم به راهكار اهميت ميده ؟
اين همه نابغه هاي اقتصادي گفتن تورم ناشي از هدف مندي يارانه ها كمر مردم رو خواهد شكست دولت گفت فكر همه جا رو كرديم اصلاً جاي نگراني نيست
گفتن واردات بي رويه نكنيد تا توليد كننده بتونه نفس بكشه گفتن شما كاريتون نباشه
گفتن افزايش بهره بانكي باعث تورم ميشه گفتن نه خير اتفاقاً باعث كاهش تورم ميشه
ايني هم كه شما ميگيد دشمن رو خوشحال نكنيم آخه برادر من تا حالا هر چي مسئولين گفتن مردم گفتن چشم و هميشه مردم بودن كه سوختن و ساختن چرا يك بار مسئولين كوتاه نيان ؟

استاد;244186 نوشت:

مگه ديگه چيزي هم پيدا ميشه كه اسراف بشه يا نشه ؟
خيلي ها با شكم خالي سر روي بالش ميذارن بعد شما ميگيد اسراف نكنن ؟

استاد;244186 نوشت:

منشاء این مشکلات هر چه باشد قطعا و یقینا برای همه افراد درگیر با آن امتحانی از جانب خداوند متعال نیز هست

يه كم بي انصافي نيست همه چيز رو گردن امتحان الهي بندازيم ؟
مگه خدا به ما عقل نداده ؟ مگه نفرموده ما سرنوشت هيچ قومي رو تغيير نميديم مگر اينكه خودشون بخوان
حالا نصفش هم امتحان خداست بقيش چي ؟
[/]

سلام و عرض ادب
من این مواقع فقط سکوت میکنم چون میدونم طرف مقابلم اصلا روحیه شنیدن حرفهای من رو نداره و اگر مطلبی بگم اوضاع وخیم تر میشه.
از جناب استاد گرامی میخوام بفرمایند، سکوت در این مواقع صحیح است؟

عرشیان;251647 نوشت:
سلام و عرض ادب
من این مواقع فقط سکوت میکنم چون میدونم طرف مقابلم اصلا روحیه شنیدن حرفهای من رو نداره و اگر مطلبی بگم اوضاع وخیم تر میشه.
از جناب استاد گرامی میخوام بفرمایند، سکوت در این مواقع صحیح است؟

البته جواب اين سوال رو جناب استاد خواهند داد
بنده فقط يك جسارتي ميكنم
سوار تاكسي شدم راننده ميگه مقصر اصلي گراني دولته و من سكوت ميكنم
با سكوت من اون راننده خودش رو در موضع قدرت ميبينه و ميگه رئيس جمهور هموني هست كه رهبر ازش حمايت كرد و من باز هيچي نميگم بعد ميگه رهبر هموني هست كه شيعيان قبولش دارن و من باز هم هيچ چي نميگم بعد ميگه شيعه يكي از مذاهب دين اسلام هست
كافيه شما هيچي نگيد تا بخاطر اشتباه يه نفر خدا هم زير سوال بره
فكر نكنم سكوت سياست جالبي باشه
[/]

سکوت رو بنده در بین آشنایان که به خوبی با مواضع بنده آشنایی دارند، بکار میبرم.
وقتی سکوت میکنم، اطرافیانم به خوبی میدانند که در عین سکوت با گفته هایشان مخالفم و این مخالفت رو بعد به نحوی نشون میدم.
بطور مثال در بحثی چند روز پیش خدمت خواهرم گفتم، اگر خدایی نکرده وضعیت اقتصادی جامعه به جایی برسه که من مجبور باشم نون خشک بخورم، ان شاء الله خدا کمکم کنه پشت رهبر و نظام رو خالی نمیکنم، چون عقیده رهبر بر این هست که مردم نباید پشت نظام رو خالی کنن.

عرشیان;251666 نوشت:
ان شاء الله خدا کمکم کنه پشت رهبر و نظام رو خالی نمیکنم، چون عقیده رهبر بر این هست که مردم نباید پشت نظام رو خالی کنن.

انشاالله به حول و قوه الهي سرمون هم بره دست از حمايت مقام معظم رهبري بر نخواهيم داشت[/]

من با صحبتهای جناب استاد کاملا موافقم.
مشکل ما تو خودمون حل میشه .
اگه منی که دستم به دهنم میرسه خمس و زکاتمو بدم دیکه کسی شکم گشنه سر رو بالش نمیذاره.
ایراد ایناست .این فقط یکیشه.

[="Arial"][="DarkOrchid"]سلام

ما داریم دستی دستی
باعث خنده دشمنمون میشیم

بابا ملت
بابا کشور
بابا مسلمون

این همه شهید
باور کنید نون برای خوردن نداشتن

باور کنید

تنها راه فرار از این بدبختی ها
مشکلات
گرانی

اصلا" مشکلات بخش بخش این جامعه

فرهنگ بازگشت فرهنگ شهداس...
فرهنگ فراموش شده اون مردان خداس

برای حرفام اثبات عملی دارم
با چشم خودم دیدم دارم می گم...

تفکر شهدا مهمه
شخص فلان شهید مهم نیست...

به خدا رهبر هم این همه سخنرانی می کنه
می خواد همینو بگه...

با این ازدواج کردنا
خواستگاری رفتنا...
به طور کلی
سرگرم کردن مردم...

مردمی که
مرغ گران شد
نون گران شد
و...

فداشون بشم
صبور...

مسئولین فقط دارن باعث شادی دشمن میشن...

و الهی به فدای شهدایی که
تمام لحظات زندگیشون
خار چشم دشمنان بودن...

جووووووووووووووووووووووووووووونا...

فرار از مشکلات
فقط و فقط الگو گیری از شهدا

کسانی که کتاب خاک های نرم کوشک رو خوندن
باید متوجه حرفام بشن...

موفق باشید[/]

یه نکته ای که یادم رفت

سخنرانی آقای علم الهدی در جمعه هفته پیش
در خطبه نماز جمعه بود
ایشان خطاب به مسئولین کشور
ضمن تاکید بر اقتصاد مقاومتی

فرمودند مسئولین فکر نکنن با چهار تا امضا و یادداشت تفاهم و ...
کارشون رو عالی انجام می دن
ایشان فرمودند
باید برای برطرف کردن مشکلات کشور
تلاشی بیش از این کرد...

واقعا" اگه به گفته رهبر مبنی بر اقتصاد مقاومتی عمل بشه
دشمن دوباره به دست و پا می افته...
آخ چه لذتی داره

بابا مسئولین بیدار شین

:Narahat az:

*فایل صوتی پیوست شده رو هم گوش بدید بد نیست*
فایل: 

nakisa;251706 نوشت:
من با صحبتهای جناب استاد کاملا موافقم.
مشکل ما تو خودمون حل میشه .
اگه منی که دستم به دهنم میرسه خمس و زکاتمو بدم دیکه کسی شکم گشنه سر رو بالش نمیذاره.
ایراد ایناست .این فقط یکیشه.

به نام خدا
سلام

گفته شما کاملا صحیح هست همچنین انفاق کردن با گفته شما سازگار است .
از شما دعوت میکنم تایپیک زیر را ملاحظه کنید .
[="Red"]
[="Red"]لطفا کلیک کنید [/][/]

كبوتر حرم;251603 نوشت:
لا حول و لا قوة الا بالله

كبوتر حرم;251603 نوشت:

سلام و عرض ادب
اتفاقاً به نظرم يك دليل بيشتر نداره ، اطاعت نكردن از دستورات مقام معظم رهبري اگر نه تا بحال هم مشكل داشتيم ولي نه تا اين حد
ما در زمان جنگ هم انقدر گراني نداشتيم

اولاً كار دشمن دشمني كردن هست ما نميتونيم از دشمن انتظار كمك داشته باشيم پس مشكل از جاي ديگه اي هست
ثانياً اينطور كه معلوم هست كمك مسئولين همچين ناخواسته ناخواسته هم نيست اگر ناخواسته بود براي چي به برخي از افراد تهمت گروه انحرافي زديم
ثالثاً تهمتي كه ميفرماييد همچين ندانسته هم نيست
مجلس قانون تصويب ميكنه دولت ميگه منم اين تصميم رو قبول ندارم مگه دست خودته كه قبول نداشته باشي
ديوان عدالت اداري ميگه فلاني نبايد روي كار باشه دولت ميگه ديوان عدالت صلاحيت اين كار رو نداره
و خيلي هاي ديگه

اين همه نابغه هاي اقتصادي گفتن تورم ناشي از هدف مندي يارانه ها كمر مردم رو خواهد شكست دولت گفت فكر همه جا رو كرديم اصلاً جاي نگراني نيست
ايني هم كه شما ميگيد دشمن رو خوشحال نكنيم آخه برادر من تا حالا هر چي مسئولين گفتن مردم گفتن چشم و هميشه مردم بودن كه سوختن و ساختن چرا يك بار مسئولين كوتاه نيان ؟

مگه ديگه چيزي هم پيدا ميشه كه اسراف بشه يا نشه ؟
خيلي ها با شكم خالي سر روي بالش ميذارن بعد شما ميگيد اسراف نكنن ؟

يه كم بي انصافي نيست همه چيز رو گردن امتحان الهي بندازيم ؟
مگه خدا به ما عقل نداده ؟ مگه نفرموده ما سرنوشت هيچ قومي رو تغيير نميديم مگر اينكه خودشون بخوان
حالا نصفش هم امتحان خداست بقيش چي ؟

با سلام خدمت شما دوست گرامی
قصد مجادله ندارم ولی ظاهرا شما مطالب بنده را به طور خاصی برداشت کرده اید و بدون دادن احتمال دیگری ،نظر داده اید.
به هر حال نکات شما هم زیبا و قابل تأمل است.
قضیه ای را برای دوستان نقل کنم شاید نکات خوبی را برداشت کنند.
طلبه ای بود از ژاپن که در قم تحصیل می کرد،بعد از عمامه گذاری قصد رفتن به کشورش را داشت،یکی از مسئولین حوزه به وی گفت :که خب إن شاء الله رفتید تبلیغ می کنید که از کشور شما باز هم برای تحصیل بیایند. این طلبه با کمال ناباوری حضار گفت که نه اصلا.
شما خصلتهائی دارید که اگر وارد کشور من شود ،پیشرفت را متوقف می کند.
دو موردش که یادم هست اینست که :
1- دروغ ؛گفت مردم شما خیلی دروغ می گویند،در معاشرتهای اجتماعی،در کسب و کار و تجارت و در امور دیگر.
2- اسراف ؛می گفت ما در زمستان در خانه هایمان روزانه چند ساعتی وسایل گرمایشی را روشن می کنیم و در شبانه روز با پوشیدن لباسهای گرم و عایق کاری منازل زندگی می کنیم.

می دانم این نقل را عده ای به ورطه انتقادهای بیهوده می کشند ولی قصد من از این نقل این نیست که آنها را تبرئه کنم و بگویم که همه حرفهای آن طلبه درست است بلکه می خواهم تذکر دهم که دین ما دینی است که حرف درست و نکته حکیمانه را از کافر مطلق هم قبول می کند و توصیه به پذیرش آن کرده.
کجا ما اسراف نداریم؟مملکت 70میلیونی ما در رده پنج کشور اول مصرف کننده انرژی در دنیاست!!!!!!!
اهل فن می دانند که این یعنی فاجعه،بنده اصلا کاری به دولت و نظام ندارم،این اسراف را مسئولین می کنند؟ما مقصر نیستیم؟رهبری که بارها برای اسراف تذکر داده اند.
اشکال همان دور شدن از تقواست. اشکال محدودیت نگرش است که تقوا را فقط در انجام ندادن فلان گناه آشکار می بیند.
یک اقتصاد دان به خود بنده می گفت :من مدتها روی این قضیه کار کرده ام که اسلام عجب فکر بازی در اداره اجتماع دارد.می گفت پنج نفر را در ایران شناسائی کرده ایم که اگر حقوق واجب(مالیات را نمی گفت) شرعیشان را بدهند ،با محاسبات دقیق یک نفر هم در این مملکت فقیر نخواهد ماند.
الان هم که من و شما این را می خوانیم می گوئیم :خب پس مقصر آن پنج نفرند،و یادمان می رود که وظیفه ما چیست؟
حرف زیاد است ولی . . . . . . . .

[="Tahoma"][="Navy"]دوست گرامی و کاربر محترم
این سایت و کلا مرکز ملی طبق قوانین،در بحثهای سیاسی وارد نمی شود.
لطفا از این بحثها پرهیز کنید.
بنده هم نه کسی را تبرئه کردم و نه کسی یا کسانی را مطلقا محکوم کردم؛عرض بنده دقت در جوانب مختلف تقواست که مصادیقی برایش عرض شد.
[/]

استاد;252814 نوشت:
دوست گرامی و کاربر محترم
این سایت و کلا مرکز ملی طبق قوانین،در بحثهای سیاسی وارد نمی شود.
لطفا از این بحثها پرهیز کنید.

کجای این بحث سیاسی بود ؟؟؟؟؟ :Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!:
شما گفتید اگر مردم خمس و ذکات بدن این مشکلات رو نخواهیم داشت و مشکل اصلی رو به گردن مردمی انداختید که خمس و ذکات نمیدن بنده هم گفتم وقتی که انقدر دزد در جامعه داریم مردم از کجا مطمئن باشن که مالیات شرعیشون به دست فقرا برسه و توسط دزدها دزدیده نشه بخاطر همین پرداخت نمیکنن
بهتر نبود بگید اینا خط قرمز هستن ؟[/]

[="Tahoma"][="Navy"]با سلام و عرض ادب
وقتی بحث دولت رو پیش می کشید حرف سیاسی میشه قربان.
مگر اینکه تعریف شما از بحث سیاسی فرق بکند.
در ضمن مطلب بنده پابرجاست من مشکل اصلی که پرداخت حقوق شرعی باشه رو گردن مردم نینداختم.اسراف و دقت در جزئیات رو جزء وظایف مردم ذکر کردم و غولان اقتصادی رو به نقل از اون اقتصادان در مورد حقوق شرعیشون مسئول دونستم اگر مسلمان باشند.
در مورد مالیات چنین افرادی هم قضاوتی نکردم.
والشاهد هو الحاکم.
[/]

استاد;252975 نوشت:

اين يعني همون خط قرمز ديگه
انقدر دولت ما پاك هست كه حق كوچكترين انتقادي بهش نداشته باشيم ؟
مثالها رو زدم البته شما حذفشون كرديد
اصلاً چطوره از من انتقاد كنيد
حضرت آقا كي فرمودن كرسي هاي آزاد انديشي ؟
كجاست اين كرسي ها ؟ چرا برگزار نشد ؟
چون يكي از بخش هايي كه بطور جدي نقد ميشد دولت بود و دولت اين رو نميخواست
كيه به حرف حضرت آقا گوش بده

استاد;252975 نوشت:

اسراف و دقت در جزئیات رو جزء وظایف مردم ذکر کردم

حرفتون رو كاملاً قبول دارم ، اصلاً حرفهاي حضرت آقا بد جور تو دل آدم ميشينه
ولي بزگوار چرا هميشه خطاب مردم هستند ؟ يعني اسراف دولت كمتر از مردم هست ؟
چند ماه قبل از جلوي وزارت تعاون رد ميشدم ، ساعت 9 شب بود و هوا تاريك ، تمام چراغهاي وزارتخانه روشن بود

فكر نكنم ساعت 9 شب اين همه كارمند سر كار باشن
افتتاحيه المپيك رو ديديد ؟ تعداد همراهان از ورزشكاران بيشتر بود ، مطمئناً با هزينه شخصي نرفتن
اين همه دولتي كه با پول بيت المال خانوادگي سفر هاي خارجي تشريف ميبرن
در جريان آقازاده هاي اروپا و آمريكا هم كه هستيد
مرغ همسايه فقط براي ما غازه ؟
البته اينها هم به بهانه سياسي بودن حذف خواهد شد
ولي خودتون هم كه بخونيد كفايت ميكنه

استاد;252975 نوشت:

غولان اقتصادی رو به نقل از اون اقتصادان در مورد حقوق شرعیشون مسئول دونستم

جناب استاد عزيز
بنده متاسفانه در بازار بورس اين مملكت مثلاً سرمايه گذاري كردم چند تا غول دولتي مثال بزنم كه با سند سازي دروغ ماليات پرداخت نميكنند ؟

استاد;252975 نوشت:

اگر مسلمان باشند.

ادعايي ندارم
اگر قرار بود مسلمانان مثل من باشند كه حضرت حجت ارواحنا فداه اصلاً غايب نميشدند كه منتظر ظهورش باشيم
[/]

خب جواب يكي مثل من رو كه ولايت فقيه رو قبول نداره چجوري بايد داد؟
سكوت كرد؟

hichki;254267 نوشت:
خب جواب يكي مثل من رو كه ولايت فقيه رو قبول نداره چجوري بايد داد؟
سكوت كرد؟

به نام خدا
سلام برادر

شما در مورد ولایت فقیه چه دیدگاهی دارید ؟
اگر دوست داشتید انجمن زیر را ملاحظه کنید :
http://www.askdin.com/forum113.html
تا ببینید آیا نظریه ولایت فقیه آن چیزی هست که شما برداشت کردید یا چیز دیگری .

موفق باشید

به نام خدا
سلام

توی این تایپیک مسئله انتقاد از دولت پیش آمد که مطمئنا جاهای دیگه - توی مکان های حقیقی و مجازی - هم پیش میاد . حضرت آقا توی نشست دانشجویی به این نکته هم توجه داشتند . قضیه کرسی های آزاد اندیشی را به خوبی تشریح کردند :

يكى از دوستان دانشجوى عزيز گفتند كه به ما ميگويند پازل دشمن را تكميل نكنيد - اين از حرفهائى است كه بنده زياد تكرار ميكنم؛ پازل دشمن را نبايد تكميل كرد - ايشان ميگويند خب، پس انتقاد چه ميشود؟ انتقاد هم نكنيم؟ من اعتقاد ندارم كه نبايد انتقاد كرد؛ اتفاقاً در يادداشتهائى كه كردم - كه حالا ان‌شاءاللّه اگر وقت شد، عرض ميكنم - اصرار دارم بر اين كه جريان دانشجوئى و جنبش دانشجوئى موضع انتقادى خودش را حتماً حفظ كند. به‌هيچ‌وجه توصيه‌ى ما اين نيست كه شما انتقاد نكنيد. خب، چه كار كنيم كه اين انتقاد، تكميل كننده‌ى پازل دشمن نباشد؟ روى اين مسئله فكر كنيد. نه اينكه بگوئيم تكميل پازل دشمن كه يك امر منفى است، با لزوم انتقاد كه يك امر مثبت است، منافات دارد؛ نه، خب خود شما هم گفتيد؛ من انتقاد كردم، در همه‌ى دنيا نقل هم شد؛ اما هيچ كس در دنيا ادعا نخواهد كرد كه فلانى عليه نظام اسلامى يا فرض كنيد كه عليه تشكيلات مديريت اجرائى يا تقنينى كشور دارد اقدام ميكند. خب، شما هم همين جور انتقاد كنيد. بنابراين انتقاد كردن ميتواند به شكلى انجام بگيرد كه به‌هيچ‌وجه مقصود دشمن را برآورده نكند و به تعبيرى كه ما عرض كرديم، پازل دشمن را تكميل نكند.
منبع

یا حق

فداي اين سيد بزرگوار بشم
ديشب كه اين حرفهاشون رو ميشنيدم واقعاً لذت ميبردم

vahid_barvarz;254526 نوشت:

اين از حرفهائى است كه بنده زياد تكرار ميكنم؛ پازل دشمن را نبايد تكميل كرد - ايشان ميگويند خب، پس انتقاد چه ميشود؟ انتقاد هم نكنيم؟ من اعتقاد ندارم كه نبايد انتقاد كرد؛ اتفاقاً در يادداشتهائى كه كردم - كه حالا ان‌شاءاللّه اگر وقت شد، عرض ميكنم - اصرار دارم بر اين كه جريان دانشجوئى و جنبش دانشجوئى موضع انتقادى خودش را حتماً حفظ كند. به‌هيچ‌وجه توصيه‌ى ما اين نيست كه شما انتقاد نكنيد. خب، چه كار كنيم كه اين انتقاد، تكميل كننده‌ى پازل دشمن نباشد؟ روى اين مسئله فكر كنيد.

حضرت آقا ديگه چه جوري بگن انتقاد مشكلي ندارد ؟
اينكه انتقاد نبايد در مسيري باشه كه دشمن شاد بشه كاملاً درسته ، حرف ما هم همين هست ولي دليل نميشه كه هيچ انتقادي نشه
يك صفحه قبل در همين تاپيك جناب استاد به صراحت اعلام كردند كه هر وقت اسم دولت وسط بياد اون پست سياسي محسوب ميشه و بايد حذف بشه
جناب استاد با توجه به فرمايشات حضرت آقا لطفاً حرف قبليتون رو توجيح كنيد
[/]

كبوتر حرم;254709 نوشت:
[="tahoma"][="black"]لا حول و لا قوة الا بالله

فداي اين سيد بزرگوار بشم
ديشب كه اين حرفهاشون رو ميشنيدم واقعاً لذت ميبردم

حضرت آقا ديگه چه جوري بگن انتقاد مشكلي ندارد ؟
اينكه انتقاد نبايد در مسيري باشه كه دشمن شاد بشه كاملاً درسته ، حرف ما هم همين هست ولي دليل نميشه كه هيچ انتقادي نشه
يك صفحه قبل در همين تاپيك جناب استاد به صراحت اعلام كردند كه هر وقت اسم دولت وسط بياد اون پست سياسي محسوب ميشه و بايد حذف بشه
جناب استاد با توجه به فرمايشات حضرت آقا لطفاً حرف قبليتون رو توجيح كنيد
[/][/]

به نام خدا
سلام برادرم

برادر کم لطف نباش . جناب استاد که اینطوری نگفتن منظورشون چیز دیگری بود.
مگه حضرت آقا نفرمودند مثل خودشون انتقاد کنیم ؟ من و شما که مثل حضرت آقا انتقاد نکردیم . حضرت آقا اگر بدی را میگن در کنارش خوبی را هم میگن تازه راهکار را هم میگن تا دشمن شاد کن نشه صحبتشون . حضرت آقا فرمودند احساسی هم به موضوعات برخورد نکنیم البته گفتن ما چون جوان هستیم توقع کمتری از ما میره که احساسی برخورد نکنیم ولی از کسانی که ریش وسیبیلشان سفید شده توقع ندارن احساسی موضوعی را بیان کنند .
انتقاد کردن حضرت آقا رو بیا برسی کنیم ببینیم ایشون چطور انتقاد میکنن که دشمن شاد کن نمیشه ؟ خود این قضیه یک مبحثی هست که باید روش کار کنیم .

راستی هر دوی ما حضرت آقا و افکارشون رو دوست داریم پس توی یک خط هستیم . جناب استاد هم با ما در یک خط هست . مگه نه ؟ جوری ازش داریم انتقاد میکنیم که انگار ایشون مخالف حضرت آقا هستند . خوب مگه با این روند همون تکمیل کردن پازل دشمن نمیشه ؟ دشمن میخواد بین ما اختلاف بندازه . خود حضرت آقا بارها گفتن حواسمون جمع باشه

vahid_barvarz;254715 نوشت:

برادر کم لطف نباش . جناب استاد که اینطوری نگفتن منظورشون چیز دیگری بود.

استاد;252975 نوشت:

اينم سند
حالا كم لطف كيه ؟

حضرت آقا اگر بدی را میگن در کنارش خوبی را هم میگن تازه راهکار را هم میگن تا دشمن شاد کن نشه صحبتشون

كبوتر حرم;251603 نوشت:

انتقاد بكنم راهكار هم بدم ديگه
در سال حمايت از سرمايه ايراني شاخص بورس ما سرش رو انداخته پايين همينجوري بدون ترمز داره سقوط ميكنه هر روز هم بدتر از ديروز ، سهام 6000 تومني رو الآن با 300 تومن نميخرن ، سهام 1800 تومني الآن شده 150 تومن
حمايت از بازار صفر مطلق ، اصلاً كسي به روي خودش نمياره ولي كافيه بازار دو روز مثبت باشه تا همه داد و بيداد كنن كه بازار ما ال و بله
سرمايه خرد من و امثال من كه نميتونن از بازار حمايت كنن دولت بايد اين كارو بكنه
ميگيم آقاي دولت جون مادرت از سرمايه مردم حمايت كن نذار اين سهام ها انقدر راحت بريزه
رئيس بانك مركزي بجاي حمايت مياد قيمت ارز مرجع رو افزايش ميده آب پاكي رو ميريزه رو دست همه سهامدارا
وقتي دلار شد 2200 تومن مطمئن باشيد از اون طرف سهامدار بدبخت شده

راستی هر دوی ما حضرت آقا و افکارشون رو دوست داریم پس توی یک خط هستیم . جناب استاد هم با ما در یک خط هست . مگه نه ؟ جوری ازش داریم انتقاد میکنیم که انگار ایشون مخالف حضرت آقا هستند . خوب مگه با این روند همون تکمیل کردن پازل دشمن نمیشه ؟ دشمن میخواد بین ما اختلاف بندازه . خود حضرت آقا بارها گفتن حواسمون جمع باشه

حضرت آقا فرمودن انتقاد امكان داره ايشون گفتن آوردن اسم دولت هم ممنوع هست چه برسه بخواي بهش انتقاد كني
در پست قبلي هم گفتم خودشون بيان توضح بدن

كبوتر حرم;254719 نوشت:

در پست قبلي هم گفتم خودشون بيان توضح بدن

به نام خدا
سلام اخوی
راستش من از روی دفاع از جناب استاد پست قبلی را ایجاد نکردم تنها به علت عمومی بودن تایپیک این حق را به خودم دادم که نظرم را بیان کنم . قصد جسارتی نبود . ولی الان گلایه ای هم دارم . اگر من و شما سر یک موضوعی اختلاف نظر داریم و درون یک تایپیک عمومی بیانش کردیم نباید توقع داشته باشیم کسی نظر نده . اگر بنا به بیان نشدن نظرات دیگران است بهتره من و شما درون پیام خصوصی ارتباط داشته باشیم نه تایپیک عمومی . البته صرفا گلایه بود نه ناراحتی . هرچه بود تمام شد . در ادامه هم موضوعی که بیان میکنم برای همه است و خواهش میکنم خودتون رو خدایی نکرده در مقابل من نبینید . بلاخره بحث این تایپیک به انجا کشیده شده و من هم دارم داشته هام رو بیان میکنم .

------------------------------------------------------------------------------------------------------

یکی از مسائلی که در بروز نا بسامانی های مالی پیش خواهد آمد انتقاد کردن است که من ترجیح میدم روش زیر را دنبال کنم . در مورد انتقاد کردن همانطور که در پست قبلی هم گفتم بهتره ببینیم حضرت آقا چطور انتقاد میکنند ما هم همانطور انتقاد کنیم .

انتقاد و مکان بیان انتقاد از نظر حضرت آقا معنی واضحی دارد . ایشان فرمودند :انتقاد اگر معنايش عيبجويى است، اين نه چيز خوبى است، نه خيلى هنر زيادى مى‌خواهد، نه خيلى اطّلاعات مى‌خواهد؛ بلكه انسان با بى‌اطّلاعى، بهتر هم مى‌تواند انتقاد كند .معناى انتقاد آن ارزشيابىِ منصفانه‌اى است كه يك آدم كارشناس ميكند . از نظر حضرت آقا مکان بیان انتقاد جایش مشخص است . ایشان فرمودند : انتقادی كه در زمينه‌ى مسائل اقتصادى يا غير اقتصادى گفته ميشود، در درجه‌ى اول بايد در محافل كارشناسى گفته شود، نه در منبرها و تريبونهاى عمومى.

حالا انتقاد باید به چه صورتی بیان شود ؟این مبحث شخصی است و هر کس بیان مناسب تری انتخاب کند موفق تر خواهد بود .

یا حق

این هم یه جمعبندی مختصر ومفید از پرسش وپاسخ مطرح شده در این تاپیک:

سوال :

اخلاق شایسته در برابر نابسامانیهای اقتصادی،چگونه است؟ در صورت قرار گرفتن در این بحث ها |،از چه چیز باید دفاع کنیم ؟ آیا دفاع لازم است

پاسخ:

1-
دفاع بد ،بدتر از دفاع نکردن است.لذا در چنین بحثهائی نباید اصل وجود مشکل را منکر شد کمااینکه رهبری هم به وجود مشکل اذعان داشتند ولی باید گفت یقینا یک عامل در این قضایا و مشکلات وجود ندارد.

2-
توجه عمیق داشتن به حضور دشمن واثرگذاری او برای بحرانی کردن شرایط.

3-
کاری که ما می توانیم در این مواقع انجام دهیم،خوشحال نکردن دشمن است(البته این حرف به معنای انتقاد نکردن نیست،بلکه به معنای اینست که انسان به اسم انتقاد آبرو نبرد یا به ناحق کسی را تضعیف نکند).

4-
دعوت دیگران به عقلانیت کرد به این معنا که هر کسی به اندازه خودش کاری در رفع مشکل کند و مدام نگوید فلانی وظیفه دارد

ودر نهایت منشاء این مشکلات هر چه باشد قطعا و یقینا برای همه افراد درگیر با آن امتحانی از جانب خداوند متعال نیز هست پس من و شما باید ببینیم وظیفه مان چیست وآنگاه سعی در انجام آن وظیفه به نحو أحسن نمائیم.

موضوع قفل شده است