صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اخلاق شایسته در برابر نا بسامانی های مالی چگونه است

علاقه
    خدا
    نوشته
    866
    حضور
    24 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    13
    صلوات
    5343

اخلاق شایسته در برابر نا بسامانی های مالی چگونه است

به نام خدا
    سلام

همانطور که مستحضر هستید رهبر عزیزمان فرمودند :

همه‌ى تلاش خودشان را دارند به كار ميبرند؛ هدف هم اين است كه نظام مقدس جمهورى اسلامى را از پشتيبانى مردم ـ از اين پشتوانه‌ى عظيم ـ محروم كنند
    مدتی است مشاهده میکنیم که به علت گرانی ها , در هر گوشه کنار بحث داغ گرانی بین مردم رواج دارد .

لطفا بفرمایید در صورت قرار گرفتن در این بحث ها , اخلاق شایسته چگونه است ؟
    از چه چیز باید دفاع کنیم ؟ آیا دفاع لازم است ؟
    چگونه درد های مردم را مرهم بگذاریم ؟
    .... ؟ ( دوستان در صورت تمایل لطفا سوالات خود را بیان کنند تا کارشناس محترم پاسخ گویی نمایند )

با تشکر

کارشناس بحث : استاد

ویرایش توسط همکار مدیر سایت سابق : ۱۳۹۱/۰۴/۲۷ در ساعت ۲۱:۱۷
    شادی و آرام نبود هر کرا وصل تو نیست / هر کرا وصل تو باشد هر چه باید جمله هست
    اگر لذت ترک لذت بدانی , دگر لذت نفس را لذت نخوانی
    انرژی هسته ای برای همه؛ سلاح هسته ای برای هیچکس

2. صلوات ها 7

3.  

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    2,976
    حضور
    94 روز 6 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25282

نقل قول نوشته اصلی توسط vahid_barvarz نمایش پست ها
    به نام خدا
    سلام

همانطور که مستحضر هستید رهبر عزیزمان فرمودند :

مدتی است مشاهده میکنیم که به علت گرانی ها , در هر گوشه کنار بحث داغ گرانی بین مردم رواج دارد .

لطفا بفرمایید در صورت قرار گرفتن در این بحث ها , اخلاق شایسته چگونه است ؟
    از چه چیز باید دفاع کنیم ؟ آیا دفاع لازم است ؟
    چگونه درد های مردم را مرهم بگذاریم ؟
    .... ؟ ( دوستان در صورت تمایل لطفا سوالات خود را بیان کنند تا کارشناس محترم پاسخ گویی نمایند )

با تشکر

کارشناس بحث : استاد
    با عرض سلام خدمت شما دوست محترم و سوال خوبی که پرسیدید؛
    باید عرض کنم نکته ای که وجود دارد اینست که دفاع بد ،بدتر از دفاع نکردن است.
    لذا در چنین بحثهائی نباید اصل وجود مشکل را منکر شد کمااینکه رهبری هم به وجود مشکل اذعان داشتند ولی باید گفت یقینا یک عامل در این قضایا و مشکلات وجود ندارد.
    این ساده اندیشی است که گمان کنیم دشمنان اسلام بیکار نشسته اند و کاری نمی کنند.همچنین برخی تصمیمات از سوی برخی مسئولین ممکن است ناخواسته به کار دشمن کمک کند،اما نباید دین خود را بر سر این مسائل داد و ندانسته به دیگران(هر که می خواهد باشد)تهمت زد،بنده خودم در چنین مواقعی به فردی که بی مهابا صحبت می کند؛می گویم:مصیبت خودت را دو برابر نکن؛گرفتاری که الآن داری بس است دیگر آخرتت را با شخصی سازی مسأله خراب نکن.
    نکته دیگر آنکه ما معمولا انتقاد کردن را بلدیم ولی هیچ راهکاری نداریم؛کاری که ما می توانیم در این مواقع انجام دهیم،خوشحال نکردن دشمن است(البته این حرف به معنای انتقاد نکردن نیست،بلکه به معنای اینست که انسان به اسم انتقاد آبرو نبرد یا به ناحق کسی را تضعیف نکند).
    باید دیگران را دعوت به عقلانیت کرد ؛اگر هر کسی به اندازه خودش کاری در رفع مشکل کند و مدام نگوید فلانی وظیفه دارد و یا فلان آقا اول شروع کند؛فکر می کنید حداقل سرعت رفع مشکل سریعتر نمی شود؟
    دوری از اسراف در تمام زمینه ها چقدر موثر می تواند باشد؟
    منشاء این مشکلات هر چه باشد قطعا و یقینا برای همه افراد درگیر با آن امتحانی از جانب خداوند متعال نیز هست و من و شما باید ببینیم وظیفه مان چیست؟آنگاه سعی در انجام آن وظیفه به نحو أحسن نمائیم.
    موفق به توفیقات الهی باشید.

تا صورت پیوند جهان بود علی بود/ تا نقش زمین بود و زمان بود علی بود

شاهی که ولی بود و وصی بود علی بود / سلطان سخا و کرم و جود علی بود

عیسی به وجود آمد و در حال سخن گفت/ آن نطق و فصاحت که در او بود علی بود

مسجود ملایک که شد آدم ، ز علی شد / آدم چو یکی قبله و مسجود علی بود

آن شير دلاور كه براي طمع نفس/بر خوان جهان پنجه نيالود ، علي بود

سر دو جهان جمله ز پنهان و ز پيدا / شمس الحق تبريز كه بنمود ، علي بود

5. صلوات ها 10

علاقه
    خدا
    نوشته
    866
    حضور
    24 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    13
    صلوات
    5343

نقل قول نوشته اصلی توسط استاد نمایش پست ها

با عرض سلام خدمت شما دوست محترم و سوال خوبی که پرسیدید؛
    باید عرض کنم نکته ای که وجود دارد اینست که دفاع بد ،بدتر از دفاع نکردن است.
    لذا در چنین بحثهائی نباید اصل وجود مشکل را منکر شد کمااینکه رهبری هم به وجود مشکل اذعان داشتند ولی باید گفت یقینا یک عامل در این قضایا و مشکلات وجود ندارد.
    این ساده اندیشی است که گمان کنیم دشمنان اسلام بیکار نشسته اند و کاری نمی کنند.همچنین برخی تصمیمات از سوی برخی مسئولین ممکن است ناخواسته به کار دشمن کمک کند،اما نباید دین خود را بر سر این مسائل داد و ندانسته به دیگران(هر که می خواهد باشد)تهمت زد،بنده خودم در چنین مواقعی به فردی که بی مهابا صحبت می کند؛می گویم:مصیبت خودت را دو برابر نکن؛گرفتاری که الآن داری بس است دیگر آخرتت را با شخصی سازی مسأله خراب نکن.
    نکته دیگر آنکه ما معمولا انتقاد کردن را بلدیم ولی هیچ راهکاری نداریم؛کاری که ما می توانیم در این مواقع انجام دهیم،خوشحال نکردن دشمن است(البته این حرف به معنای انتقاد نکردن نیست،بلکه به معنای اینست که انسان به اسم انتقاد آبرو نبرد یا به ناحق کسی را تضعیف نکند).
    باید دیگران را دعوت به عقلانیت کرد ؛اگر هر کسی به اندازه خودش کاری در رفع مشکل کند و مدام نگوید فلانی وظیفه دارد و یا فلان آقا اول شروع کند؛فکر می کنید حداقل سرعت رفع مشکل سریعتر نمی شود؟
    منشاء این مشکلات هر چه باشد قطعا و یقینا برای همه افراد درگیر با آن امتحانی از جانب خداوند متعال نیز هست و من و شما باید ببینیم وظیفه مان چیست؟آنگاه سعی در انجام آن وظیفه به نحو أحسن نمائیم.
    موفق به توفیقات الهی باشید.
    به نام خدا
    سلام
    جناب استاد گرامی بسیار ممنونم که راهنمایی کردید . راهنمایی شما خیلی خوب هست .
    سوال دیگری هم داشتم !
    وقتی به کسی گفته های شما را میگیم و باز طفره میرود و حتی الکی عوام فریبی میکند چه اخلاقی را پیش بگیریم ؟
    همچنین بفرمایید به کسانی که غیر مذهبی هستند چه بگوییم ؟ ( در برابر نا بسامانی های مالی )

جناب استاد یک آیه هم داشتم میخوندم که خیلی با گفته آخر شما مطابقت داشت میدونم شما ازش اطلاع دارید ولی باز میزارمش:

وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِّنَ الْخَوفْ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الأَمَوَالِ وَالأنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ
    قطعا همه شما را با چيزي از ترس، گرسنگي، زيان مالي و جاني، و كمبود محصولات آزمايش مي‏كنيم و بشارت ده به استقامت كنندگان! ( بقره آیه 155 )

جناب استاد باز هم اگر امکان دارد بیشتر راهنمایی کنید تا استفاده کنیم مخصوصا در مورد مرهم گذاشتن بر دل مردم.

یک نکته هم برای دوستانی که خدایی نکرده بعضی موقع ها نگران میشن ( خودم هم نگرانم ) از رهبر عزیزمون که در ادامه همان بیانات قبلی فرمودند را نقل قول میکنم :

ما بحمداللّه‌ همه چيز داريم. ما امكانات داريم، ثروت داخلى داريم، مردمِ خوب داريم، منابع مالى داريم، منابع انسانى داريم، بدهكارى جهانى نداريم. امكانات كشور، امكانات بسيار خوبى است. اذيت دشمن، تلاشى كه دشمن ميكند، براى اين است كه بتواند دسترسى جمهورى اسلامى را به اين امكانات كاهش بدهد. تلاش مسئولين ما هم اين است كه اين توطئه‌ى دشمن را خنثى كنند؛ ان‌شاءاللّه‌ موفق هم ميشوند، تلاش خوبى هم دارد انجام ميگيرد.

ویرایش توسط vahid_barvarz : ۱۳۹۱/۰۴/۲۸ در ساعت ۱۹:۳۴
    شادی و آرام نبود هر کرا وصل تو نیست / هر کرا وصل تو باشد هر چه باید جمله هست
    اگر لذت ترک لذت بدانی , دگر لذت نفس را لذت نخوانی
    انرژی هسته ای برای همه؛ سلاح هسته ای برای هیچکس

7. صلوات ها 8

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    2,976
    حضور
    94 روز 6 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25282

وقتی به کسی گفته های شما را میگیم و باز طفره میرود و حتی الکی عوام فریبی میکند چه اخلاقی را پیش بگیریم ؟
    با سلام و پوزش بابت تاخیر به علت مشغله فراوان کاری.
    این آیه از قرآن کریم پاسخ شماستو اذا خاطبهم الجاهلون قالوا سلاما) و فکر می کنم معنا آنقدر واضح باشد که نیاز به توضیح نداشته باشد.
    همچنین بفرمایید به کسانی که غیر مذهبی هستند چه بگوییم ؟ ( در برابر نا بسامانی های مالی )
    جواب این قسمت را قبلا عرض کردم که:

تا صورت پیوند جهان بود علی بود/ تا نقش زمین بود و زمان بود علی بود

شاهی که ولی بود و وصی بود علی بود / سلطان سخا و کرم و جود علی بود

عیسی به وجود آمد و در حال سخن گفت/ آن نطق و فصاحت که در او بود علی بود

مسجود ملایک که شد آدم ، ز علی شد / آدم چو یکی قبله و مسجود علی بود

آن شير دلاور كه براي طمع نفس/بر خوان جهان پنجه نيالود ، علي بود

سر دو جهان جمله ز پنهان و ز پيدا / شمس الحق تبريز كه بنمود ، علي بود

9. صلوات ها 7

علاقه
    زیارت ، اقتصاد
    نوشته
    1,467
    حضور
    17 روز 3 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    14
    آپلود
    0
    گالری
    58
    صلوات
    12737

لا حول و لا قوة الا بالله

یقینا یک عامل در این قضایا و مشکلات وجود ندارد.
    سلام و عرض ادب
    اتفاقاً به نظرم يك دليل بيشتر نداره ، اطاعت نكردن از دستورات مقام معظم رهبري اگر نه تا بحال هم مشكل داشتيم ولي نه تا اين حد
    ما در زمان جنگ هم انقدر گراني نداشتيم

این ساده اندیشی است که گمان کنیم دشمنان اسلام بیکار نشسته اند و کاری نمی کنند.همچنین برخی تصمیمات از سوی برخی مسئولین ممکن است ناخواسته به کار دشمن کمک کند،اما نباید دین خود را بر سر این مسائل داد و ندانسته به دیگران(هر که می خواهد باشد)تهمت زد
    اولاً كار دشمن دشمني كردن هست ما نميتونيم از دشمن انتظار كمك داشته باشيم پس مشكل از جاي ديگه اي هست
    ثانياً اينطور كه معلوم هست كمك مسئولين همچين ناخواسته ناخواسته هم نيست اگر ناخواسته بود براي چي به برخي از افراد تهمت گروه انحرافي زديم
    ثالثاً تهمتي كه ميفرماييد همچين ندانسته هم نيست
    مجلس قانون تصويب ميكنه دولت ميگه منم اين تصميم رو قبول ندارم مگه دست خودته كه قبول نداشته باشي
    ديوان عدالت اداري ميگه فلاني نبايد روي كار باشه دولت ميگه ديوان عدالت صلاحيت اين كار رو نداره
    و خيلي هاي ديگه

مگه كسي هم به راهكار اهميت ميده ؟
    اين همه نابغه هاي اقتصادي گفتن تورم ناشي از هدف مندي يارانه ها كمر مردم رو خواهد شكست دولت گفت فكر همه جا رو كرديم اصلاً جاي نگراني نيست
    گفتن واردات بي رويه نكنيد تا توليد كننده بتونه نفس بكشه گفتن شما كاريتون نباشه
    گفتن افزايش بهره بانكي باعث تورم ميشه گفتن نه خير اتفاقاً باعث كاهش تورم ميشه
    ايني هم كه شما ميگيد دشمن رو خوشحال نكنيم آخه برادر من تا حالا هر چي مسئولين گفتن مردم گفتن چشم و هميشه مردم بودن كه سوختن و ساختن چرا يك بار مسئولين كوتاه نيان ؟

مگه ديگه چيزي هم پيدا ميشه كه اسراف بشه يا نشه ؟
    خيلي ها با شكم خالي سر روي بالش ميذارن بعد شما ميگيد اسراف نكنن ؟

منشاء این مشکلات هر چه باشد قطعا و یقینا برای همه افراد درگیر با آن امتحانی از جانب خداوند متعال نیز هست
    يه كم بي انصافي نيست همه چيز رو گردن امتحان الهي بندازيم ؟
    مگه خدا به ما عقل نداده ؟ مگه نفرموده ما سرنوشت هيچ قومي رو تغيير نميديم مگر اينكه خودشون بخوان
    حالا نصفش هم امتحان خداست بقيش چي ؟

یادم میاد قرار روز اولم باهات ، مگه قرارمون نبود بشم منم فدات
    آقا دارن میرن دونه دونه کبوترا ، توی دمشق و کاظمین و شهر سامرا
    دلم پر از شکایته امام مهربون ، چه جور دلت میاد بهم بگی بازم بمون
    به جون حضرت جواد و جون مادرت ، ی کاری کن که پرپرت بشه کبوترت

11. صلوات ها 3

نوشته
    473
    حضور
    1 روز 14 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    57
    صلوات
    3962

سلام و عرض ادب
    من این مواقع فقط سکوت میکنم چون میدونم طرف مقابلم اصلا روحیه شنیدن حرفهای من رو نداره و اگر مطلبی بگم اوضاع وخیم تر میشه.
    از جناب استاد گرامی میخوام بفرمایند، سکوت در این مواقع صحیح است؟

13. صلوات ها 7

علاقه
    زیارت ، اقتصاد
    نوشته
    1,467
    حضور
    17 روز 3 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    14
    آپلود
    0
    گالری
    58
    صلوات
    12737

نقل قول نوشته اصلی توسط عرشیان نمایش پست ها
    سلام و عرض ادب
    من این مواقع فقط سکوت میکنم چون میدونم طرف مقابلم اصلا روحیه شنیدن حرفهای من رو نداره و اگر مطلبی بگم اوضاع وخیم تر میشه.
    از جناب استاد گرامی میخوام بفرمایند، سکوت در این مواقع صحیح است؟
    البته جواب اين سوال رو جناب استاد خواهند داد
    بنده فقط يك جسارتي ميكنم
    سوار تاكسي شدم راننده ميگه مقصر اصلي گراني دولته و من سكوت ميكنم
    با سكوت من اون راننده خودش رو در موضع قدرت ميبينه و ميگه رئيس جمهور هموني هست كه رهبر ازش حمايت كرد و من باز هيچي نميگم بعد ميگه رهبر هموني هست كه شيعيان قبولش دارن و من باز هم هيچ چي نميگم بعد ميگه شيعه يكي از مذاهب دين اسلام هست
    كافيه شما هيچي نگيد تا بخاطر اشتباه يه نفر خدا هم زير سوال بره
    فكر نكنم سكوت سياست جالبي باشه

15. صلوات ها 9

نوشته
    473
    حضور
    1 روز 14 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    57
    صلوات
    3962

سکوت رو بنده در بین آشنایان که به خوبی با مواضع بنده آشنایی دارند، بکار میبرم.
    وقتی سکوت میکنم، اطرافیانم به خوبی میدانند که در عین سکوت با گفته هایشان مخالفم و این مخالفت رو بعد به نحوی نشون میدم.
    بطور مثال در بحثی چند روز پیش خدمت خواهرم گفتم، اگر خدایی نکرده وضعیت اقتصادی جامعه به جایی برسه که من مجبور باشم نون خشک بخورم، ان شاء الله خدا کمکم کنه پشت رهبر و نظام رو خالی نمیکنم، چون عقیده رهبر بر این هست که مردم نباید پشت نظام رو خالی کنن.

17. صلوات ها 5

علاقه
    زیارت ، اقتصاد
    نوشته
    1,467
    حضور
    17 روز 3 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    14
    آپلود
    0
    گالری
    58
    صلوات
    12737

نقل قول نوشته اصلی توسط عرشیان نمایش پست ها
    ان شاء الله خدا کمکم کنه پشت رهبر و نظام رو خالی نمیکنم، چون عقیده رهبر بر این هست که مردم نباید پشت نظام رو خالی کنن.
    انشاالله به حول و قوه الهي سرمون هم بره دست از حمايت مقام معظم رهبري بر نخواهيم داشت

19. صلوات ها 6

علاقه
    سیاست .مذهب .شغلم .هنر
    نوشته
    1,737
    حضور
    19 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11108

من با صحبتهای جناب استاد کاملا موافقم.
    مشکل ما تو خودمون حل میشه .
    اگه منی که دستم به دهنم میرسه خمس و زکاتمو بدم دیکه کسی شکم گشنه سر رو بالش نمیذاره.
    ایراد ایناست .این فقط یکیشه.
    بگذار آدمها تا میتوانند سنگ باشند. من و تو از تبار چشمه ایم

21. صلوات ها 5

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری