سوال: خدا همه کاره است یا حق انتخاب داریم

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوال: خدا همه کاره است یا حق انتخاب داریم

سلام
من دربارهی این موضوع خیلی فکر کردم وبه هیچ جایی نرسیدم.
مگه نمیگویند که خدا مرگ را خودش تشخیص میدهد
پس اگر کسی در راه خلافی باشد ودر راه ان بمیرد
خدا تصمیم گرفته که او خلاف کار باشد؟؟؟
من یک روز برای تحقیق به معنی ایه ها داشتم میخواندم نگاه میکردم
که یک چیزی نمیدانم در کدام سوره ولی نوشته بود که برای هر پیامبر یک دشمن هست
یعنی خداوند برای پیامبران از قبل دشمن انتخاب میکنه یا براشون حق انتخاب میگذارد؟؟؟

کارشناس بحث : صالح

بله حق انتخاب دارد ... اما چون خداوند متعال عالم غیب و الشهادة هستند لذا میداند که کسی در آینده، دشمن آن پیامبر خواهد شد...

هانا;243436 نوشت:
من دربارهی این موضوع خیلی فکر کردم وبه هیچ جایی نرسیدم. مگه نمیگویند که خدا مرگ را خودش تشخیص میدهد پس اگر کسی در راه خلافی باشد ودر راه ان بمیرد خدا تصمیم گرفته که او خلاف کار باشد؟؟؟

با سلام

اگر منظورتان اینست که چرا خدای متعال جان وی را در حالت ایمانش نگرفت این امر از حکمتهای حضرت حق است و فلسفه اش را خدا میداند اما از اخبار برمی آید که بعضی از گناهان سبب عاقبت به شری انسان میشوند وتوفیق را سلب میکنند .

هانا;243436 نوشت:
من یک روز برای تحقیق به معنی ایه ها داشتم میخواندم نگاه میکردم که یک چیزی نمیدانم در کدام سوره ولی نوشته بود که برای هر پیامبر یک دشمن هست یعنی خداوند برای پیامبران از قبل دشمن انتخاب میکنه یا براشون حق انتخاب میگذارد؟؟؟

در 2 آیه قرآن در باره این موضوع اشاره شده است :

وَكَذَلِكَ جَعَلْنَا لِكُلِّ نِبِيٍّ عَدُوًّا شَيَاطِينَ الإِنسِ وَالْجِنِّ يُوحِي بَعْضُهُمْ إِلَى بَعْضٍ زُخْرُفَ الْقَوْلِ غُرُورًا وَلَوْ شَاء رَبُّكَ مَا فَعَلُوهُ فَذَرْهُمْ وَمَا يَفْتَرُونَ {الأنعام/112}

وَكَذَلِكَ جَعَلْنَا لِكُلِّ نَبِيٍّ عَدُوًّا مِّنَ الْمُجْرِمِينَ وَكَفَى بِرَبِّكَ هَادِيًا وَنَصِيرًا {الفرقان/31}

و معناى قرار دادن دشمن از مجرمين اين است كه خداوند گناهكاران را به جرم

گناهشان ، بر دلهايشان مهر مى زند، در نتيجه دشمن حق مى شوند و داعى به سوى حق را دشمن مى دارند، پس دشمنيشان با رسول خدا (صلى اللّه عليه و آله ) به طور مجاز به خدا نسبت داده مى شود.

(و لو شاء ربك ما فعلوه ) اين جمله اشاره مى كند به اينكه حكم و مشيت الهى عمومى و جارى و نافذ است و چنانكه آيات بدون مشيت و خواست خدا كمترين اثرى در ايمان مردم ندارد همچنان دشمنى شياطين با انبيا و سخنان فريبنده كه به همديگر وحى مى كنند اگر اثر مى كند به اذن خدا است و اگر خدا ميخواست وحى نمى كردند و با انبيا دشمن نمى بودند.

بنابراين معنى ، اتصال اين آيه با آيات قبل روشن است ، زيرا هر دو در صدد بيان اين معنى هستند كه همه كارها متوقف به مشيت و خواست خدا است .المیزان

با سلام به شما دوست عزیز

هانا;243436 نوشت:
من دربارهی این موضوع خیلی فکر کردم وبه هیچ جایی نرسیدم.
مگه نمیگویند که خدا مرگ را خودش تشخیص میدهد
پس اگر کسی در راه خلافی باشد ودر راه ان بمیرد
خدا تصمیم گرفته که او خلاف کار باشد؟؟؟
من یک روز برای تحقیق به معنی ایه ها داشتم میخواندم نگاه میکردم
که یک چیزی نمیدانم در کدام سوره ولی نوشته بود که برای هر پیامبر یک دشمن هست
یعنی خداوند برای پیامبران از قبل دشمن انتخاب میکنه یا براشون حق انتخاب میگذارد؟؟؟

آیه ای مورد اشاره شما:
وَ كَذلِكَ جَعَلْنا لِكُلِّ نَبِيٍّ عَدُوًّا شَياطينَ الْإِنْسِ وَ الْجِنِّ يُوحي‏ بَعْضُهُمْ إِلى‏ بَعْضٍ زُخْرُفَ الْقَوْلِ غُرُوراً وَ لَوْ شاءَ رَبُّكَ ما فَعَلُوهُ فَذَرْهُمْ وَ ما يَفْتَرُون‏، اينچنين در برابر هر پيامبرى، دشمنى از شياطين انس و جنّ قرار داديم آنها بطور سرى (و درگوشى) سخنان فريبنده و بى‏اساس (براى اغفال مردم) به يكديگر مى‏گفتند و اگر پروردگارت مى‏خواست، چنين نمى‏كردند (و مى‏توانست جلو آنها را بگيرد ولى اجبار سودى ندارد.) بنا بر اين، آنها و تهمتهايشان را به حال خود واگذار!(1)

به قسمت دوم سؤال شما می پردازم:
«حق انتخاب» عبارتی است که ما انسانها هنگام قرار گرفتن سر دوراهی استفاده می کنیم، باید همه راه ها جذبه خود را داشته باشند تا انتخاب معنا دهد، و اگر بعضی راه ها جذاب نباشد اصلا بحث انتخاب مطرح نیست،‌ مثلا هیچکس نمی گوید میان نان بربری تازه و لجن داخل جوی آب، نان بربری را انتخاب کردم، و اگر بگوید همه به این شیوه فکر کردن و سخن گفتن می خندند و صد البته حق دارند.

خدای متعال «انتخاب» خوب یا بد شدن را فقط به انسان داده است، حیوان نمی تواند بد باشد همانگونه که نمی تواند خوب باشد، اما انسان مختار است از هر بدی بدتر و هر خوبی خوب تر شود، و این مهم میسر نیست مگر اینکه بدیها جذبه خود را داشته باشند، جذبه ای که خدا در بدیها نیز نهاده است:

إِنَّا جَعَلْنا ما عَلَى الْأَرْضِ زينَةً لَها لِنَبْلُوَهُمْ أَيُّهُمْ أَحْسَنُ عَمَلا، ما آنچه را روى زمين است زينت آن قرار داديم، تا آنها را بيازماييم كه كدامينشان بهتر عمل مى‏كنند!(2)

پیامبران نیز به عنوان منادیان توحید و نماینده منشأ همه خوبیها، دشمنانی دارد دشمنانی که از همه ابزار استفاده می کنند ابزاری که خداوند به راحتی در اختیار انسانها قرار داده است،‌ ابزار بندگی خدا همان ابزار بندگی شیطان است،‌
وَ اعْلَمُوا أَنَّما أَمْوالُكُمْ وَ أَوْلادُكُمْ فِتْنَةٌ وَ أَنَّ اللَّهَ عِنْدَهُ أَجْرٌ عَظيم‏،

و بدانيد اموال و اولاد شما، وسيله آزمايش است و (براى كسانى كه از عهده امتحان برآيند،) پاداش عظيمى نزد خداست! (3)

الْمالُ وَ الْبَنُونَ زينَةُ الْحَياةِ الدُّنْيا وَ الْباقِياتُ الصَّالِحاتُ خَيْرٌ عِنْدَ رَبِّكَ ثَواباً وَ خَيْرٌ أَمَلاً،

مال و فرزند، زينت زندگى دنياست و باقيات صالحات [ارزشهاى پايدار و شايسته‏] ثوابش نزد پروردگارت بهتر و اميدبخش‏ تر است‏. (4)

جالب اینجاست که در دو آیه فوق جذبه دنیائی را در برابر پاداش خدائی ناچیز معرفی کرده است،‌ در واقع دنیا و وسوسه های شیطانی جذاب آفریده شده تا حق انتخاب بهتر صورت پذیرد، پس خداوند متعال شرائطی فراهم کرده تا شیاطین به مانند پیامبران مریدانی داشته باشند، تا هنرنمائی مردان خدا بیشتر مشخص شود.

از توضیحات فوق، پاسخ قسمت اول سؤال شما داده شد، یعنی انسانها با ابزار خدادادی و با اختیار خودشان انتخاب می کنند، خدا فرصت انتخاب را فراهم می کند انسانها مسیر را تعیین می کنند.

موفق باشید.
ــــــــــــــ

(1) سوره انعام آیه 112.
(2) سوره کهف آیه 7.
(3)سوره انفال آیه 28.
(4)سوره کهف آیه 64.

موضوع قفل شده است