جمع بندی >>>> تقلید از مراجع جامعه مدرسین <<<<

تب‌های اولیه

20 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
>>>> تقلید از مراجع جامعه مدرسین <<<<

بسم الله الرحمن الرحیم

باسلام خدمت کارشناسان

"آیا مراجع تقلید معرفی شده از سوی جامعه مدرسین در حکم مساوی هستند و آیا
نیاز به تحقیق بیشتری در باره ی اعلمیت یکی از آنها میباشد؟"

اما پاسخ های مختلفی در این میان هست و البته یک مساله ی عقلی هم در میان هست:

1.
پاسخ حضرت آیت الله مهدی هادوی تهرانی (دامت برکاته) به این شرح است:
مراجع مزبور همگی در حکم مساوی هستند و تقلید از هر یک از ایشان، صحیح می باشد.

منبع:http://www.islamquest.net

2.پاسخ جامعه مدرسین:
سوال : آیا مراجع تقلید معرفی شده از سوی جامعه مدرسین از نظر تقلید مساوی هستند وتحقیق درباره آنان لازم نیست؟

پاسخ :مراجع تقلید معرفی شده از سوی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم همه جایز التقلید هستند و تشخیص اعلمیت به عهده خود مکلف می باشد از نظر این جامعه تقلید از همه آقایان مذکور جایز است

منبع:http://www.jameehmodarresin.org بخش سوالات متداول

3.بعضی کارشناسان،در پاسخ به این سوال فرمودند:بله نیاز به تحقیق هست و از دو خبره سوال کنید

4.بعضی کارشناسان مرکز پاسخگویی 09640 نیز فرمودند "خیر" نیاز به تحقیق نیست و همه مساوی هستند

5.در بعضی جاها قید شده اگر احتمال اعلمیت یک کدام را میدهید،باید از ایشان تقلید کنید(این پاسخ در صورت مساوی دانستن 6 مرجع معرفی شده و رجوع ما به نظر جامعه مدرسین،یعنی راه سوم انتخاب مرجع تقلید،منتفی خواهد بود)

7.که دلیل عقلی این مساله است:اگر نیاز به شناخت اعلم از بین مراجع بزرگ معرفی شده از طرف جامعه مدرسین هست،اصلا چه دلیلی داشت تا ایشان این بزرگواران را معرفی کنند و بفرمایند این ها "جایز التقلید" هستند.مگر برای تقلید و تشخیص اعلم،این شناخت در گرو تائید این جامعه میباشد؟ پس قاعدتاً این مراجع باید از نظر ایشان همگی در حکم مساوی باشند،وگرنه دلیلی بر معرفی این بزرگواران نبود

حال سوالاتی که مطرح است و بسیار مهم میباشند:
اول:آیا تقلید از هرکدام از مراجع مذکور،برای ما که نه اهل علم هستیم و نه از دو خبره توانستیم شهادت با شرایطش کسب کنیم،صحیح است؟

دوم:اگر یک خبره شهادت بر اعلمیت یکی از این بزرگان داد و یا نام یکی از این بزرگان بیشتر بر سر زبان ها بود(مثل آیت الله سیستانی و خراسانی و رهبر که نامشان بیشتر مطرح میشود به عنوان اعلم) تقلید از آن شخص واجب است یا ترجیح دارد؟

سوم:اگر مرجعمان را بین این افراد به دلخواه(نه آن دلخواه بدون شرایط.بلکه به دلخواه از فهرست جامعه مدرسین) انتخاب کردیم و حال میبینیم نام بعضی از این بزرگان بیشتر مطرح است،آیا تغیر مرجع جایز است و یا اصلا واجب است؟

چهارم:اگر از گفته ی بعضی افراد احتمال اعلمیت یکی را بدهیم،اما طبق فهرست جامعه مدرسین،در صورتی که نظرشان به تساوی باشد،باز هم مخیّر در انتخاب هستیم؟

**در آخر باید این نکته ذکر شود که پاسخ های کارشناسان عزیز اسک دینی اکثراً و یا تماماً مطالعه شده و درباره شرایط و احکام تقلید مطالعه شده است.مساله ی اصلی بحث در این پست،بررسی "تساوی مجتهدین" از طرف جامعه مدرسین است.

با تشکر:Gol::Gol:

کارشناس بحث : سجاد

سلام و عرض ادب

به فهم اندک خودم، دلیل عقلیتون شاید یه مشکلی داشته باشه!
یکی از شرایط مرجع تقلید، این است که فرد مجتهد باشد، یعنی قدرت استنباط احکام فقهی را داشته باشد.
تشخیص اینکه فرد به درجه اجتهاد رسیده یا نرسیده، نیز از عهده ما خارج است.در واقع جامعه مدرسین طبق برخی ملاکها، افراد بزرگواری را مشخص می فرمایند.(حالا اینکه چرا برخی بزرگواران در این لیست نیستند، رو نمی دونم!)
پس اگر با این پیش فرض بریم جلو، دیگه دلیلی بر مساوی بودن مراجع نام برده وجود نخواهد داشت.
البته استدلال خودم بود، نیاز به بررسی کارشناس محترم دارد.

بسیار از نظرتون ممنون.
همین مساله است که بسیاری از بزرگواران مجتهد اند و خود از اعضای جامعه مدرسین میباشند
مثل آیت الله جوادی آملی و بسیاری دیگر از مجتهدین.پس این لیست قطعاً نمیتواند محتهدین را فقط
از غیر مجتهدین تمیز دهد.زیرا با این وصف،خود اعضای جامعه مدرسین که بعضاً رساله هم شاید داشته
باشند،زیر سوال خواهند بود.

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب اسراء کارشناس فقه اسک دین،لطف فرمودند پاسخ سوالات رو که در تاپیک دیگری مطرح کرده بودم،پاسخ فرمودند.اینجا نقل میکنم تا دوستان استفاده بفرمایند و ما هم در پی حل این مشکل برآییم.

باسلام خدمت شما کاربر محترم وتشکر ازپی گیری شما
درپست های قبل عرض کردیم اگربه جامعه مدرسین اعتمادداشته باشید(به عنوان اقلا دومتخصص ...که بیشتر دران هستند) نیاز به تحقیق نیست می توانید یکی راانتخاب کنیدچون داخل انها اقلا بیش از دومجتهد است ولی اگربه انها اعتماد نباشداعلم به عهده مکلف است

از هرکدام تقلید کردی صحیح است بدلیل این که از طریق اعتمادبه جامعه مدرسین انتخاب شود کفایت می کند
رجوع در احتیاطها بخاطر این است که چون از طریق جامعه مدرسین همه انها راجایز التقلید ودریک سطح میداند

تحقیقی که ما از جامعه مدرسین داشتیم (تلفنی)ازمتن انها تفسیر به مساوی کردند گرچه دیگران ازمتن چیزی دیگری(غیر مساوی) راهم تفسیر کردندوما هم بخاطر کلام تلفنی که خودمان تماس گرفتیم پاسخ دوستان رابیان کردیم

به هرحال اگرشما ازکلام جامعه مدرسین برداشت تساوی ندارید تحقیق اعلم به عهده خودتان می افتد که از شیوه دیگر (پرسیدن از دوعالم که قدرت تشخیص اعلم رادارند) پی گیر شوید

نقل قول:
به هرحال اگرشما ازکلام جامعه مدرسین برداشت تساوی ندارید تحقیق اعلم به عهده خودتان می افتد که از شیوه دیگر (پرسیدن از دوعالم که قدرت تشخیص اعلم رادارند) پی گیر شوید

اما این به این قسمت که رسیدم،متاسفانه دوباره شبهه ها شروع شد.
ببینید من با یک نفر خبره صحبت کردم،ایشان فرمودند بین این ها نمیتوان اعلم را تشخیص داد و ما خودمان به آنها که "ابتدای تقلید هستند" و مرجع تقلید ندارند،رهبر را پیشنهاد میکنیم.
البته منظور ایشان این بود که این بزرگواران در حکم مساوی هستند.

از کارشناسان 09640.ir که سوال کردم،جواب ها متفاوت بود.یکی میفرمود "مساوی اند".یکی میفرمود "مساوی نیستند" و همین طور یکی در میان جواب ها متفاوت بود.

با دفتر آیت الله مکارم تماس گرفتم،فرمودند اگر طلبه بودید نیاز به تحقیق بود،اما الان انتخاب یکی از این بزرگان بدون تحقیق کفایت میکند

واقعا چطور میتوانم بر روی تفسیر خودم تکیه کنم،حال اینکه شاید تفسیر بنده از این فرمایش جامعه مدرسین که سخنی بسیار دوپهلو است اشتباه باشه.
یک بار دیگه پاسخ مبهم جامعه مدرسین رو به سوال کاملاً روشنی را نقل میکنم:
------------------------------------
سوال : آیا مراجع تقلید معرفی شده از سوی جامعه مدرسین از نظر تقلید مساوی هستند وتحقیق درباره آنان لازم نیست؟

پاسخ:

بسم الله الرحمن الرحیم

مراجع تقلید معرفی شده از سوی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم همه جایز التقلید هستند و تشخیص اعلمیت به عهده خود مکلف می باشد از نظر این جامعه تقلید از همه آقایان مذکور جایز است

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

-----------------------------------------

همون طور که ملاحظه میفرمایید،تکلیف دقیق ما روشن نشده است و پاسخ بسیار مبهم است
جایزالتقلید:؟؟
آیا تقلید از آیت الله زنجانی،جوادی آملی،نوری همدانی و.... در صورت احراز اعلمیت آنها به وسیله ی مکلّف صحیح نمیباشد،که ایشان فرموده اند:تشخیص اعلم با مکلف است و به نظر ما این ها جایزالتقلید هستند؟
اگر مساوی باشند،این فرمایش که تشخیص اعلم با مکلف هست،کاملا بی معنی خواهد بود
و اگر مساوی نباشند،این که فرمودند "جایزالتقلیدند" بی معناست.

اگر لطف بفرمایید باز هم راهنمایی کنید.
آیا از راهی نمیتوان احراز کرد که نظر جامعه مدرسین تساوی بوده یا خیر؟

با تشکر

[="Tahoma"][="Black"]

a_rezahu;244292 نوشت:
اگر لطف بفرمایید باز هم راهنمایی کنید. آیا از راهی نمیتوان احراز کرد که نظر جامعه مدرسین تساوی بوده یا خیر؟

با تشکر از سئوالات خوب جنابعالی

وقتی عده ای از مجتهدان از طرف جامعه مدرسین که گروهی افراد خبره و مرجع شناس هستند ، معرفی می شوند و همه را جایز التقلید اعلام می کنند ، بدین معناست که اعلم بودن هیچ کدام از این افراد بیان نشده است و هر کدام از این افراد به عنوان مرجع انتخاب شوند از نظر جامعه کفایت می کند.

بنابراین اگر کسی به استناد نظر این گروه بخواهد مرجعش را انتخاب کند صرف نظر از اینکه اعتقاد واقعی جامعه مدرسین در مورد تساوی یا عدم آن چیست ، هر کدام را که انتخاب نماید مرجع خود را از طریق شرعی انتخاب کرده و صحیح است .

همیشه سالم و موفق باشید
[/]

[="Tahoma"][="Indigo"]

سجاد;244804 نوشت:

بنابراین اگر کسی به استناد نظر این گروه بخواهد مرجعش را انتخاب کند صرف نظر از اینکه اعتقاد واقعی جامعه مدرسین در مورد تساوی یا عدم آن چیست ، هر کدام را که انتخاب نماید مرجع خود را از طریق شرعی انتخاب کرده و صحیح است .

سلام علیکم خدمت جناب سجاد
اگر ممکن است در مورد این قسمت(خصوصاً قرمز شده) توضیح بفرمایید و اینکه چطور صرف نظر از مساوی بودنشان میتوان از این بزرگواران تقلید کرد

سوال دوم اینکه آیا بعد از انتخاب به این شیوه،در احتایط واجب هریک از این بزرگواران،میتوان به هرکدام دیگر رجوع کرد؟ برای مثال بنده که مقلد آیت الله مکارم هستم،در احتیاط واجب خمس از آیت الله خامنه ای،احتیاط واجب وضو آیت الله سیستانی و... رجوع کنم؟
با تشکر:Gol:[/]

[="Tahoma"][="Black"]

رضاهو;306154 نوشت:
سلام علیکم خدمت جناب سجاد اگر ممکن است در مورد این قسمت(خصوصاً قرمز شده) توضیح بفرمایید و اینکه چطور صرف نظر از مساوی بودنشان میتوان از این بزرگواران تقلید کرد

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوالتان

منظور این است که ما کاری به اعتقاد واقعی تک تک اعضاء جامعه نداریم که ممکن است هر کدام یکی را اعلم از دیگری بداند.

مهم و معیار این است که این جامعه عده ای را معرفی نموده است که هر مکلفی می تواند از ایشان تقلید نماید .

2. در فرض سئوال که اعلم بعدی فتوا داده است می توان به او رجوع کرد و مانعی ندارد.

در پناه حضرت حق باشید[/]

[="Tahoma"][="Indigo"]

سجاد;306175 نوشت:

2. در فرض سئوال که اعلم بعدی فتوا داده است می توان به او رجوع کرد و مانعی ندارد.

با سلام و تشکر از پاسخ شما
اما ما که اعلم را نمیتوانیم در بین این افراد معرفی شده تشخیص دهیم و حتی در بین این 6 بزرگوار هم بدون تشخیص اعلمیت،یکی را انتخاب کرده ایم.حال برای احتیاط های واجب،باید تشخیص اعلمیت بدهیم و به اعلم بعدی رجوع کنیم یا خیر،میتوان به هرکدام از 5 نفر دیگر که صاحب فتوا در آن مساله هستند رجوع کرد؟
با تشکر:Gol:
[/]

[="Tahoma"][="Green"]اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

استاد این جامعه مدرسین کیند؟

چطور می تونم بهشون اعتماد کنم؟

دریات آیا جزء شروط اعلمت هست؟

یا عاملیت به احکام؟

با ارزوی توفیق روز افزون[/]

[="Tahoma"][="Black"]

رضاهو;306322 نوشت:
با سلام و تشکر از پاسخ شما اما ما که اعلم را نمیتوانیم در بین این افراد معرفی شده تشخیص دهیم و حتی در بین این 6 بزرگوار هم بدون تشخیص اعلمیت،یکی را انتخاب کرده ایم.حال برای احتیاط های واجب،باید تشخیص اعلمیت بدهیم و به اعلم بعدی رجوع کنیم یا خیر،میتوان به هرکدام از 5 نفر دیگر که صاحب فتوا در آن مساله هستند رجوع کرد؟ با تشکر

با عرض سلام و احترام مجدد

در فرض سئوال همانطور که عرض کردم می توانید به هر کدام از مراجع که از طرق شرعی مساوی تشخیص دادید مراجعه کنید. البته مراجعه نباید به صورتی باشد که علم به بطلان عمل پیدا شود .

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

کبوتر حرم الزهرا;307349 نوشت:
اللهم عجل لولیک الفرج سلام استاد این جامعه مدرسین کیند؟ چطور می تونم بهشون اعتماد کنم؟ دریات آیا جزء شروط اعلمت هست؟ یا عاملیت به احکام؟ با ارزوی توفیق روز افزون

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

برای اطلاعات بیشتر راجع به جامعه مدرسین به آدرس زیر بروید:

http://www.jameehmodarresin.org/

لطفا توضیح بیشتری در مورد سئوالات دیگر بفرمایید .

[="Tahoma"][="Indigo"]

سجاد;307870 نوشت:

با عرض سلام و احترام مجدد

در فرض سئوال همانطور که عرض کردم می توانید به هر کدام از مراجع که از طرق شرعی مساوی تشخیص دادید مراجعه کنید. البته مراجعه نباید به صورتی باشد که علم به بطلان عمل پیدا شود .

همیشه موفق و سلامت باشید

سلام خدمت استاد سجاد گرامی که با صبر و حوصله پاسخگوی ما هستند

سوال بنده دقیقاً باز میگردد به تشخیص مساوی بودن.و مساله ی اصلی بنده هم مدتی قبل که مزاحم شما بودم،همین تساوی بین مراجع معرفی شده از طرف جامعه مدرسین بود که بعضی میفرمودند مساوی اند و بعضی میفرمودند در حکم مساوی اند و بعضی میفرمودند باید اعلم را بین آنها مشخص کنید که نتیجه حاصله طبق فرموده ی شما این شد که:
بدون درنظر گرفتن تساوی و یا عدم تساوی مراجع از نظر تک تک افراد جامعه،ما از هرکدام بخواهیم میتوانیم تبعیت کنیم.
حال که مرجع را انتخاب کردیم،در احتیاط های واجب این بزرگواران حقیقتاً به چه کسی باید مراجعه کنیم؟ بنده که اهل علم نیستم تا بتوانم اعلم و اعلم بعدی را تشخیص دهم.و این سوال مطرح میشود که:
آیا مراجع معرفی شده از سوی جامعه مدرسین،در حکم مساوی هستند؟

نقل قول:

به هر کدام از مراجع که از طرق شرعی مساوی تشخیص دادید مراجعه کنید

زیرا بنده خود،علم به این تشخیص را ندارم و برای همین سوال میکنم که آیا این 6 نفر معرفی شده را بنده میتوانم در حکم مساوی بدانم یا خیر؟

در مورد قسمت زیر هم اگر ممکن است توضیح مختصری بفرمایید:

نقل قول:
البته مراجعه نباید به صورتی باشد که علم به بطلان عمل پیدا شود

با تشکر از صبر و شکیبایی شما:Gol::Gol:[/]

رضاهو;307928 نوشت:
سلام خدمت استاد سجاد گرامی که با صبر و حوصله پاسخگوی ما هستند سوال بنده دقیقاً باز میگردد به تشخیص مساوی بودن.و مساله ی اصلی بنده هم مدتی قبل که مزاحم شما بودم،همین تساوی بین مراجع معرفی شده از طرف جامعه مدرسین بود که بعضی میفرمودند مساوی اند و بعضی میفرمودند در حکم مساوی اند و بعضی میفرمودند باید اعلم را بین آنها مشخص کنید که نتیجه حاصله طبق فرموده ی شما این شد که: بدون درنظر گرفتن تساوی و یا عدم تساوی مراجع از نظر تک تک افراد جامعه،ما از هرکدام بخواهیم میتوانیم تبعیت کنیم. حال که مرجع را انتخاب کردیم،در احتیاط های واجب این بزرگواران حقیقتاً به چه کسی باید مراجعه کنیم؟ بنده که اهل علم نیستم تا بتوانم اعلم و اعلم بعدی را تشخیص دهم.و این سوال مطرح میشود که: آیا مراجع معرفی شده از سوی جامعه مدرسین،در حکم مساوی هستند؟

عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوالات خوب شما

اگر از طریق جامعه مدرسین مرجع تقلیدتان را انتخاب نموده اید و اطمینان دارید که افراد معرفی شده مساوی هستند می توانید در احتیاط ها هم به مراجع معرفی شده از طرف جامعه رجوع کنید.

در مورد قسمت آخر هم باید این گونه عرض کنم که مثلا اگر کسی بخواهد در مسئله روزه خود از دو مرجع تقلید کند یعنی برخی از مسائل روزه را از یک مرجع و برخی را از دیگری ، گاهی علم به بطلان روزه پیدا می کند.

فرض کنید:
مرجع الف قائل به بطلان روزه در صورت سیگار کشیدن است اما می فرماید می توان بعد از غروب شرعی روزه را افطار کرد.
و مرجع ب قائل به صحت روزه در صورت سیگار کشیدن است اما می فرماید باید بعد از مغرب شرعی افطار شود.
حال اگر روزه داری هم سیگار بکشد و هم بعد از غروب آفتاب روزه را افطار کند به فتوای هر دو مرجع روزه اش باطل است .

همیشه موفق و سلامت باشید

سلام.
می خواستم مرجع تقلید انتخاب کنم با مطالعاتی که انجام دادم به این نتیجه رسیدم که من از طریق روش جامعه مدرسین حوزه علمیه قم می تونم مرجعم رو انتخاب کنم...ولی به یک مشکل اساسی برخودم نمی دانم که این 6 بزرگوار را که جامعه مدرسن معرفی کرده مساوی اند؟یعنی هرکدام را خودم بخواهم می توانم انتخاب کنم یا باز بین آن 6 نفر باید باز تحقیق کرد؟
--------
خیلی سایتها را دیدم از خیلی کارشناسها (مثل سایت 09640)پرسیدم ولی نظرات متفاوت و متناقض بود می خواهم به یک جواب قطعی برسم
مرسی

[="Tahoma"][="Black"]

saodale;367569 نوشت:
سلام.
می خواستم مرجع تقلید انتخاب کنم با مطالعاتی که انجام دادم به این نتیجه رسیدم که من از طریق روش جامعه مدرسین حوزه علمیه قم می تونم مرجعم رو انتخاب کنم...ولی به یک مشکل اساسی برخودم نمی دانم که این 6 بزرگوار را که جامعه مدرسن معرفی کرده مساوی اند؟یعنی هرکدام را خودم بخواهم می توانم انتخاب کنم یا باز بین آن 6 نفر باید باز تحقیق کرد؟
--------
خیلی سایتها را دیدم از خیلی کارشناسها (مثل سایت 09640)پرسیدم ولی نظرات متفاوت و متناقض بود می خواهم به یک جواب قطعی برسم
مرسی

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال جناب عالی

شما می توانید با اعتماد بر سخن جامعه مدرسین درباره جایز التقلید بودن این شش بزرگوار ، یکی از مراجعی را که فرمودند انتخاب کنید و از ایشان تقلید نمایید.

با عرض سلام خدمت کارشناس محترم
پسری وقتی مکلف شده بدون تحقیق و همینطوری چون بقیه ی خانواده از مرجعی تقلید میکردند ایشان هم تقلید کردند.در جوانی به اولین سفر حج مشرف میشوند و بنا بر فتوای مرجع سر را نمیتراشند بلکه تقصیر میکنند و باز هم بنا بر فتوای ایشان قربانی را مطابق با نظر ایشان انجام میدهند.بعد از عزیمت هم ازدواج میکنند.خب سوالم این است که ایشان بعد از سالها به اعتراف خودشان مرجعشان را بدون تحقیق انتخاب کرده اند و چه بسا اکنون که بزرگتر شده اند مرجع دیگری را اعلم بر آن بزرگوار بدانند، آیا حجی که مطابق با فتوای مرجعِ بدون تحقیق خود انجام داده اند اشتباه است؟
2-در صورتیکه آن مرجعِ بی تحقیق، از آن هفت نفر باشد که معروفند. آیا اعمال ایشان بنا بر صحت است؟ (یعنی این چند تن تحقیق نمیخواهند یا باز هم میخواهند؟)در صورتِ نخواستنِ تحقیق آیا دانستن یا ندانستن این موضوع که این چند تن تحقیق نمیخواهند برای مکلف واجب است؟
3-اگر درباره ی تقصیر بجای حلق در سفر اول اعلمِ فعلی احتیاط واجب بداند آیا این مسئله که ایشان پیشتر آن را بنا بر فتوای مرجعِ بدونِ تحقیقش انجام داده اتوماتیکوار بر عملِ قبلش صحه میگذارد؟ بدونِ قصد و نیت برای پیروی به مسئله ی مرجع بعدی؟یعنی باید برای پیروی در مسئله ی احتیاط واجبِ مرجع بعدی آیا باید قبل از انجام عمل نیتی کرد ؟ به عنوان مثال همین فرد آیا در سفر اول حجش هنگامِ حلق باید میدانسته که مرجع مطلوبش احتیاط واجب دانسته که تقصیر کند و با این علم در این مسئله از فتوای مرجع دیگر پیروی کرده و تقصیر کرده همینطور مسئله ی قربانی اش یا اینکه خیر بعدها هم میتوان به بررسیِ اعمال پیش پرداخت و بعدها اعمالِ قبلی را تطبیق داد ؟
4-در کل آیا ایشان واقعا مقلد آن مرجع اول بوده اند؟ یعنی بی تحقیق و بی شناخت سایرین بلکه چون اسم ایشان را بیشتر در خانواده میشنیدند.همین.ممنون اگر مبسوط توضیح فرمایید

با عرض سلام و خسته نباشید
فردی بدون تحقیق مرجعی را اختیار کرده و به فتوای او عمل کرده.بعدها متوجه شده که مرجع دیگری اعلمتر از ایشان است و اتفاقا بر آن مسئله ای که مرجع قبلی فتوایش را داشته این اعلم بنا بر احتیاط واجب دارد.خب با این حال آن عمل که در گذشته انجام شده باطل است یا صحیح؟

سجاد;367686 نوشت:

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال جناب عالی

شما می توانید با اعتماد بر سخن جامعه مدرسین درباره جایز التقلید بودن این شش بزرگوار ، یکی از مراجعی را که فرمودند انتخاب کنید و از ایشان تقلید نمایید.

همیشه موفق و سلامت باشید

با عرض سلام
من هم سوالی داشتم.اگر کسی بدون تحقیقی خاص و فقط از روی پیروی از خانواده از مرجعی تقلید کند آیا تقلیدش اشتباه است؟
اگر آن لحظه نمی دانسته ولی در واقع آن مرجع جزو آن چند تن اعلمی باشد که جامعه مدرسین معرفی کرده باشد ولی او بدون آگاهی از این مطلب بدون تحقیق آن مرجع را انتخاب کرده باشد چطور؟
اگر بعد از چند سال تقلید و حتی مناسک حج را به فتوای آن مرجع انجام دهد ولی اکنون از چند روحانی شنیده باشد که مثلا فلان مرجع اعلمتر از مرجع اوست و مرجع جدید را اعلم بشناسد آیا میتواند همچنان بر مرجع خودش باقی بماند.با توجه به اینکه هر دو مرجع مذکور جزو مراجع منتخب مجمع هستند.
اگر بگویید نه باید برود مرجع بعدی آیا اعمال حجی که با فتوای قبلی انجام داده صحیح است یا خیر؟
همچنین ایشان تا پیش از این تجوید را رعایت نمیکرده به نظر مرجع قبلی اگر جاهل قاصر بوده نمازهای پیشینش نیاز به اعاده ندارد ولی به نظر این مرجع که شنیده اعلمتر است نمازهای پیشینش اعاده میخواهد.حال باید این مسئله را چگونه حل کند.با توجه به اینکه نماز طواف و نسا را هم پیشتر به این نحو خوانده.ممنون اگر پاسخ مبسوط بفرمایید.

بسم الله الرحمن الرحیم

جمع بندی تاپیک

سوال:
باسلام خدمت کارشناسان

"آیا مراجع تقلید معرفی شده از سوی جامعه مدرسین در حکم مساوی هستند و آیا
نیاز به تحقیق بیشتری در باره ی اعلمیت یکی از آنها میباشد؟"

اما پاسخ های مختلفی در این میان هست و البته یک مساله ی عقلی هم در میان هست:

1.
پاسخ حضرت آیت الله مهدی هادوی تهرانی (دامت برکاته) به این شرح است:
مراجع مزبور همگی در حکم مساوی هستند و تقلید از هر یک از ایشان، صحیح می باشد.

منبع:http://www.islamquest.net

2.پاسخ جامعه مدرسین:

پاسخ :مراجع تقلید معرفی شده از سوی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم همه جایز التقلید هستند و تشخیص اعلمیت به عهده خود مکلف می باشد از نظر این جامعه تقلید از همه آقایان مذکور جایز است

منبع:http://www.jameehmodarresin.org بخش سوالات متداول

3.بعضی کارشناسان،در پاسخ به این سوال فرمودند:بله نیاز به تحقیق هست و از دو خبره سوال کنید

4.بعضی کارشناسان مرکز پاسخگویی 09640 نیز فرمودند "خیر" نیاز به تحقیق نیست و همه مساوی هستند

5.در بعضی جاها قید شده اگر احتمال اعلمیت یک کدام را میدهید،باید از ایشان تقلید کنید(این پاسخ در صورت مساوی دانستن 6 مرجع معرفی شده و رجوع ما به نظر جامعه مدرسین،یعنی راه سوم انتخاب مرجع تقلید،منتفی خواهد بود)

7.که دلیل عقلی این مساله است:اگر نیاز به شناخت اعلم از بین مراجع بزرگ معرفی شده از طرف جامعه مدرسین هست،اصلا چه دلیلی داشت تا ایشان این بزرگواران را معرفی کنند و بفرمایند این ها "جایز التقلید" هستند.مگر برای تقلید و تشخیص اعلم،این شناخت در گرو تائید این جامعه میباشد؟ پس قاعدتاً این مراجع باید از نظر ایشان همگی در حکم مساوی باشند،وگرنه دلیلی بر معرفی این بزرگواران نبود

حال سوالاتی که مطرح است و بسیار مهم میباشند:
اول:آیا تقلید از هرکدام از مراجع مذکور،برای ما که نه اهل علم هستیم و نه از دو خبره توانستیم شهادت با شرایطش کسب کنیم،صحیح است؟

دوم:اگر یک خبره شهادت بر اعلمیت یکی از این بزرگان داد و یا نام یکی از این بزرگان بیشتر بر سر زبان ها بود(مثل آیت الله سیستانی و خراسانی و رهبر که نامشان بیشتر مطرح میشود به عنوان اعلم) تقلید از آن شخص واجب است یا ترجیح دارد؟

سوم:اگر مرجعمان را بین این افراد به دلخواه(نه آن دلخواه بدون شرایط.بلکه به دلخواه از فهرست جامعه مدرسین) انتخاب کردیم و حال میبینیم نام بعضی از این بزرگان بیشتر مطرح است،آیا تغیر مرجع جایز است و یا اصلا واجب است؟

چهارم:اگر از گفته ی بعضی افراد احتمال اعلمیت یکی را بدهیم،اما طبق فهرست جامعه مدرسین،در صورتی که نظرشان به تساوی باشد،باز هم مخیّر در انتخاب هستیم؟

جواب
با تشکر از سئوالات خوب جنابعالی

وقتی عده ای از مجتهدان از طرف جامعه مدرسین که گروهی افراد خبره و مرجع شناس هستند ، معرفی می شوند و همه را جایز التقلید اعلام می کنند ، بدین معناست که اعلم بودن هیچ کدام از این افراد بیان نشده است و هر کدام از این افراد به عنوان مرجع انتخاب شوند از نظر جامعه کفایت می کند.

موضوع قفل شده است