ازدواج عمر وام کلثوم افسانه یا واقعیت ؟ (2)

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
ازدواج عمر وام کلثوم افسانه یا واقعیت ؟ (2)

[=&quot]اما سخن در این است که آیا ازدواج عمر با ام کلثوم واقعیت تاریخی دارد یا نه ؟ و آیا این ازدواج واقع شده است یا خیر ؟[/][=&quot][/]
[=&quot]اهل سنت روایات زیادی در این مورد روایت کرده اند که برخی با صراحت از ازدواج عمر با ام کلثوم صحبت می کند و برخی روایات نیز از لازمه آن ازدواج عمر با ام کلثوم است . [/][=&quot][/]
[=&quot]ابن عبد البر در الاستیعاب و ابن اثیر در اسد الغابه و بلاذری در انساب الاشراف و ابن حجر در الاصابه روایت می کنند که : ام کلثوم دختر علی بن ابی طالب و فاطمه دختر رسول الله (ص) قبل از وفات حضرت رسول (ص) متولد گردید و عمر بن خطاب از او خواستگاری کرد .[/][=&quot][/]
[=&quot] علی بن ابی طالب به او گفت : وی کوچک است .[/][=&quot][/]
[=&quot]عمر گفت : ای ابو الحسن او را به ازدواج من در آور که من آنچنان شأن و کرامت او را نگهدارم که هیچکس نگه ندارد .[/][=&quot][/]
[=&quot]علی (ع) گفت : من او را پیش تو می فرستم . اگر او را پسندیدی او را به ازدواج تو در خواهم آورد .[/][=&quot][/]
[=&quot]آنگاه علی (ع) پارچه ای را بدست دخترش داد و گفت : [/][=&quot][/]
[=&quot]نزد عمر برو و به او بگو : این همان پارچه ای است که من به تو گفته بودم . ام کلثوم نیز پارچه را نزد عمر برد و پیام علی (ع) را رساند .[/][=&quot][/]
[=&quot]عمر گفت : به پدرت بگو : خدا از تو راضی باشد من پسندیدم .[/][=&quot][/]
[=&quot]آنگاه عمر دست خود را بر ساق پای ام کلثوم گذاشت ! . ( در برخی روایات دارد ساق پای ام کلثوم را لخت کرد . در برخی روایات دیگر دارد که عمر ام کلثوم را در بغل گرفت !)[/][=&quot][/]
[=&quot]ام کلثوم گفت : چه کار می کنی ؟ اگر امیر المومنین نبودی بینی ات را می شکستم . [/][=&quot][/]
[=&quot]آنگاه از پیش عمر خارج شد و نزد پدرش آمد و ماجرا را تعریف کرد و گفت : تو مرا نزد پیر مردی بدکردار فرستادی .[/][=&quot][/]
[=&quot]علی گفت : دخترم ! او شوهر تو است .[/][=&quot][/]
[=&quot]آنگاه عمر در سر قبر رسول الله در مجلس مهاجران اولین حاضر شد و به آنان گفت: به من تبریک بگویید (رفئونی) .[/][=&quot][/]
[=&quot]پرسیدند : به چه مناسبت ای امیر مومنان ! ؟[/][=&quot][/]
[=&quot]گفت : من با ام کلثوم دختر علی بن ابی طالب ازدواج کردم .[/][=&quot][/]
[=&quot]من از رسول الله (ص) شنیدم که فرمود : روز قیامت هرنسب و خویشاوندی و دامادی منقطع است جز نسب و سبب و دامادی من . من با رسول الله نسب و سبب داشتم خواستم دامادی را هم اضافه کنم .[/][=&quot][/]
[=&quot]آنگاه مهاجران به او تبریک گفتند ؟[/][=&quot][/]
[=&quot]ام کلثوم برای عمر زید بن عمر و رقیه را به دنیا آورد و در زمان معاویه هردو در یک روز مردند و حسن بن علی (ع) عبدالله بن عمر را پیش انداخت تا نماز میت بر آنان بخواند و خود به او اقتدا کرد .[/]
[=&quot]این مطلب ادامه دارد.....
[/]