غذا خوردن در ممالک کفار

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
غذا خوردن در ممالک کفار

سلام

تعدادی از دوستان بنده گاهی مجبور به مسافرت به کشورهای غربی هستند

با توجه به این که در بعضی جاها غذای حلال مسلمانان پیدا نمیشه

1- برای غذا باید چی کار کرد؟

2- فرض کنیم خودمون رو با سالاد و چیزهای گیاهی سرگرم کنیم، بر روی میزها مشروب سرو میشه، نشستن بر روی اون ها مشکلی داره یا نه؟

3- نظر خواهی و مشاوره از کفار چه حکمی داره؟ من گاهی اوقات با اساتید خارجی مشورت می کنم که کافر و یا مشرک هستند، آیا مشکلی داره یا نه؟ چون داخل کسی نیست و یا اگر هم هست خیلی آدم رو اذیت می کنن تا کمکی بکنن ولی اون ها معمولا فروتنانه برخورد می کنن و ظاهرا که صادقانه پاسخ میدن!

4- حرزی یا وردی به هنگام مواجهه با همین ها ندارید؟ یا ذکری که انسان از آسیب احتمالی اون ها دور بمونه؟ چون گاهی اوقات در مجامع علمی افراد ضد خدا و شیطان پرست هم هستن (روز به روز هم دارن بیشتر میشن) که ممکنه با اجنه ای چیزی ارتباط داشته باشن و ... نتونن تاثیری روی ما بگذارن، برای احتیاط می خوام:khandeh!:

5- دریافت هدیه توسط ما از طرف اون ها اشکال داره یا نه؟ بالعکسش چی؟ هدیه دادن بهشون؟

6- دست دادن بهشون؟ مرد یا زن؟ سن و سالشون مهم نیست؟ مثلا یک خانوم پروفسوری که 20-30 سال از من بزرگتره و دست دادن با اون باعث افتخار خیلی ها هست، اگر دستش رو دراز کنه برای دست دادن، من چی کار کنم؟

مقلد مرحوم بهجت و حضرت آقا
بر چناب بهجت باقی هستم با اجازه حضرت آقا

کارشناس بحث : سجاد

Anoushiravan;242608 نوشت:
سلام تعدادی از دوستان بنده گاهی مجبور به مسافرت به کشورهای غربی هستند با توجه به این که در بعضی جاها غذای حلال مسلمانان پیدا نمیشه 1- برای غذا باید چی کار کرد؟ 2- فرض کنیم خودمون رو با سالاد و چیزهای گیاهی سرگرم کنیم، بر روی میزها مشروب سرو میشه، نشستن بر روی اون ها مشکلی داره یا نه؟ 3- نظر خواهی و مشاوره از کفار چه حکمی داره؟ من گاهی اوقات با اساتید خارجی مشورت می کنم که کافر و یا مشرک هستند، آیا مشکلی داره یا نه؟ چون داخل کسی نیست و یا اگر هم هست خیلی آدم رو اذیت می کنن تا کمکی بکنن ولی اون ها معمولا فروتنانه برخورد می کنن و ظاهرا که صادقانه پاسخ میدن! 4- حرزی یا وردی به هنگام مواجهه با همین ها ندارید؟ یا ذکری که انسان از آسیب احتمالی اون ها دور بمونه؟ چون گاهی اوقات در مجامع علمی افراد ضد خدا و شیطان پرست هم هستن (روز به روز هم دارن بیشتر میشن) که ممکنه با اجنه ای چیزی ارتباط داشته باشن و ... نتونن تاثیری روی ما بگذارن، برای احتیاط می خوام 5- دریافت هدیه توسط ما از طرف اون ها اشکال داره یا نه؟ بالعکسش چی؟ هدیه دادن بهشون؟ 6- دست دادن بهشون؟ مرد یا زن؟ سن و سالشون مهم نیست؟ مثلا یک خانوم پروفسوری که 20-30 سال از من بزرگتره و دست دادن با اون باعث افتخار خیلی ها هست، اگر دستش رو دراز کنه برای دست دادن، من چی کار کنم؟ مقلد مرحوم بهجت و حضرت آقا کارشناس بحث : سجاد

با عرض سلام و احترام خدمت جناب Anoushiravan گرامی و تشکر از سئوال شما

1- در این عصر بسیاری از کشورها و شهر های بزرگ جهان مراکزی برای فروش غذاهای حلال دارند که می توان از آنها استفاده کرد در غیر این صورت می توان از غذاهایی که منشأ گوشتی ندارند مصرف کرد .

2- اگر شرابی روی سفره ای باشد و او در کنار سفره و جزء افراد آن ، محسوب شود، غذا خوردن از آن سفره حرام است و حتی نشستن در کنار آن هم اشکال دارد .

3- نظر خواهی و استفاده از علم و دانش کفار ، فی نفسه اشکال شرعی ندارد .

4- در مورد این سئوال به انجمن اخلاق مراجعه فرمایید .

5- گرفتن از آن‌ها اشكال ندارد و دادن هم اگر به غرض متمايل ساختن آن‌ها به اسلام باشد، جايز است.

پی نوشت:
1. آیت الله بهجت ره ، توضیح المسائل م 2117 ؛ استفتائات ج 3 ص 389

سلام و ممنون از شما

سوال 6 چی؟

در مورد غذاها
مسئله فقط گوشت هست؟ یعنی در سالادی که من نمیدونم توش یرای سس از چه روغنی استفاده شده مشکلی نداره؟

[="Tahoma"][="Black"]

anoushiravan;243019 نوشت:
سلام و ممنون از شما سوال 6 چی؟ در مورد غذاها مسئله فقط گوشت هست؟ یعنی در سالادی که من نمیدونم توش یرای سس از چه روغنی استفاده شده مشکلی نداره؟

با عرض سلام مجدد و تشکر از یادآوری شما

6. دست دادن به زن نامحرم جایز نیست حتی اگر مسن باشد ، اما دست دادن با مرد اشکال شرعی ندارد .

عرض کردم منشأ گوشتی که شامل روغن از نوع حیوانی هم می شود اما اگر از روغنی باشد که نداند حیوانی است یا گیاهی و نجاستش محرز نباشد ، پاک است . (1)

همیشه سالم و سرفراز باشید

پی نوشت:
1. آیت الله بهجت ، استفتائات ج 4 ، م 5178 ؛ توضیح المسائل م 98 و 99

[/]

موضوع قفل شده است