نماز قضا را هم باید بلند خواند؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نماز قضا را هم باید بلند خواند؟

آیا نماز قضای صبح را که در ظهر می خوانم می توانم آروم بخونم یا باید مثل صبح بلند باشه؟؟

کارشناس بحث : پارسا

sheikhmohsen;242350 نوشت:
آیا نماز قضای صبح را که در ظهر می خوانم می توانم آروم بخونم یا باید مثل صبح بلند باشه؟؟

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

نماز قضا در بلند و آهسته خواندن، کامل و شکسته بودن تابع نماز ادا می باشد. لذا حمد و سوره در قضای نمازهای صبح و مغرب و عشاء (برای آقایان) در هر زمانی لازم است بلند قرائت شود، و حمد و سوره در قضای نمازهای ظهر و عصر در هر زمانی آهسته خوانده شود.

این نظر همه مراجع محترم تقلید است.

به عنوان نمونه نظر مقام معظم رهبری در استفتائات ایشان چنین است:

س 459: آيا اگر قصد خواندن قضاى نماز صبح را داشته باشيم بايد آن را بلند بخوانيم يا آهسته؟

ج: واجب است که قرائت حمد و سوره در نمازهاى صبح و مغرب و عشا چه ادا باشد و چه قضاء در هر حالى بلند باشد، حتى اگر قضاى آنها در روز خوانده شود، و اگر عمداً بلند خوانده نشود، نماز باطل است.

---------------------------------

احکام نماز - قرائت و احکام آن‏

سلام
عه من نمیدونستم قضا رو هم باید بلند خوند... میدونستم نماز صبح و مغرب و عشا رو واجبه بلند بخونم ولی فکر میکردم نماز قضاش رو میشه آهسته خوند... یه چیزی تو تلویزیون خیلی وقت قبل شنیده بودم... البته درست یادم نیست... حالا تکلیف من چی میشه؟... دوباره از اول؟:hey:

مرجع تقلید حضرت استاد جوادی آملی

فرزند فاطمه;303446 نوشت:
سلام
عه من نمیدونستم قضا رو هم باید بلند خوند... میدونستم نماز صبح و مغرب و عشا رو واجبه بلند بخونم ولی فکر میکردم نماز قضاش رو میشه آهسته خوند... یه چیزی تو تلویزیون خیلی وقت قبل شنیده بودم... البته درست یادم نیست... حالا تکلیف من چی میشه؟... دوباره از اول؟

مرجع تقلید حضرت استاد جوادی آملی

با سلام و عرض ادب

اگر ندانسته وسهوا آهسته خوانده اید،لازم نیست دوباره نمازها را قضا نمایید.

استفتا از دفتر آیه الله جوادی آملی

موضوع قفل شده است