جمع بندی رضایت مادر و مدرسه

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رضایت مادر و مدرسه

به نام او

سلام به تمام عزیزان:

من در مدرسه ای هستم که خیلی وضعیت بدی دارد شاید و احتمالا وضعیت اخلاقی اش از تمام مدارس پایین تر است و می خواهم به خاطر این که از طرف دین پایه ای محکم داشته باشم بروم مدرسه ی قبلی که وضعیت اخلاقی بسیار خوبی دارد
و بعد هم برای اول دبیرستان ریشه را برای رفتن به حوزه قوی کنم :
ولی مادرم به من برای تغییر مدرسه می گوید که برو ولی من راضی نیستم .

حال حکم من چیست آیا می توانم بروم یا نه؟؟؟

مرجع : آیات الله مکارم شیرازی

کارشناس بحث : نور

عصا;242248 نوشت:
من در مدرسه ای هستم که خیلی وضعیت بدی دارد شاید و احتمالا وضعیت اخلاقی اش از تمام مدارس پایین تر است ( علامه حلی 3 تهران ) و می خواهم به خاطر این که از طرف دین پایه ای محکم داشته باشم بروم مدرسه ی قبلی که وضعیت اخلاقی بسیار خوبی دارد ( مدرسه ی پیام ) و بعد هم برای اول دبیرستان ریشه را برای رفتن به حوزه قوی کنم : ولی مادرم به من برای تغییر مدرسه می گوید که برو ولی من راضی نیستم . حال حکم من چیست آیا می توانم بروم یا نه؟؟؟ مرجع : آیات الله مکارم شیرازی

با سلام و عرض ادب

اگر حضور شما در آن مدرسه زمینه ساز فعل حرام و گناه می شود،برای ترک آن محیط رضایت والدین شرط نیست،البته بهتر است سعی کنید به گونه ای رفتار شود که بی احترامی به والدین صورت نگیرد و حتی الامکان موجبات رضایت آنها را فراهم آورید.اما در جایی که خوف وقوع در حرام نیست و صرفا به دلیل وضعیت اخلاقی بهتر در یک مدرسه نمی توان اوامر والدین را ترک کرد و باید از آنها اطاعت نمایید.

استفتا از دفتر آیه الله مکارم شیرازی در قم

سوال به شکلی دیگر:
1.اگر مدرسه زمینه ساز فعل حرام و گناه شود،آیا اطاعت از پدر و مادر حرام خواهد بود؟
2.منظور از "زمینه ساز" چیست؟
با تشکر

a_rezahu;242387 نوشت:
سوال به شکلی دیگر: 1.اگر مدرسه زمینه ساز فعل حرام و گناه شود،آیا اطاعت از پدر و مادر حرام خواهد بود؟ 2.منظور از "زمینه ساز" چیست؟ با تشکر

با سلام و احترام

همانطور که می دانیم اگر والدین،فرزند را وادار به ترک واجب یا انجام حرام نمایند،نباید از آنها اطاعت کرد در مورد سوال هم در صورتی که محیط گناه یا خوف وقوع گناه باشد،مثل اینکه معلمی از جنس مخالف تدریس دارد و می داند منجر به نگاه حرام شود،رضایت والدین در ترک گناه شرط نیست.

موفق و موید باشید.

با سلام مجدد
این خوف وقوع گناه،و همان زمینه سازی که فرمودید،گاهی به صورت مستقیم هست.مثل مثالی که
فرمودید.گاهی هم غیر مسیتقیم هست.مثل اینکه باعث معاشرت با دوستان ناباب میگردد،و یا زمینه
های مذهب کم رنگ میگردد و شرایط ارتکاب به گناه میسّر میشود.
آیا این "زمینه ساز" که فرمودید شامل موارد اخیر که به صورت غیر مسیتقیم احتمال وقوع گناه و زایل
شدن دین را به شدت افزایش میدهند(همانطور که آثارش کاملاً در بین دبیرستان ها و دانشگاه های
خصوصا تهران آشکار است)نیز میشود؟

با تشکر

a_rezahu;246085 نوشت:
این خوف وقوع گناه،و همان زمینه سازی که فرمودید،گاهی به صورت مستقیم هست.مثل مثالی که فرمودید.گاهی هم غیر مسیتقیم هست.مثل اینکه باعث معاشرت با دوستان ناباب میگردد،و یا زمینه های مذهب کم رنگ میگردد و شرایط ارتکاب به گناه میسّر میشود. آیا این "زمینه ساز" که فرمودید شامل موارد اخیر که به صورت غیر مسیتقیم احتمال وقوع گناه و زایل شدن دین را به شدت افزایش میدهند(همانطور که آثارش کاملاً در بین دبیرستان ها و دانشگاه های خصوصا تهران آشکار است)نیز میشود؟

با سلام و عرض ادب و آرزوی قبولی طاعات و عبادات

در فرض سوال،اگر زمینه سازی در حرام محرز شود،اطاعت از والدین لازم نیست و الا به صرف احتمال،نباید امری را که منجر به ایذاء والدین است مرتکب شد.

استفتا از دفتر آیه الله مکارم شیرازی در قم

سؤال:
حکم شرعی کسی که در مدرسه ای هست که خیلی وضعیت اخلاقی بدی دارد و می خواهد به خاطر این که لحاظ دینی، پایه ای محکم داشته باشد و خودش را برای رفتن به حوزه علمیه، قوی کند، برود مدرسه قبلی که وضعیت اخلاقی بسیار خوبی دارد؛ ولی مادرش راضی نیست؟
(مرجع تقلید: آیه الله مکارم شیرازی)

پاسخ:
اگر حضور شما در آن مدرسه، زمینه ساز فعل حرام و گناه می شود، برای ترک آن محیط رضایت والدین شرط نیست، در فرض سؤال هم اگر زمینه سازی در حرام محرز شود، اطاعت از والدین لازم نیست وگرنه به صرف احتمال، نباید امری را که منجر به ایذاء والدین است مرتکب شد. البته بهتر است سعی کنید به گونه ای رفتار شود که بی احترامی به والدین صورت نگیرد و تا حد امکان، موجبات رضایت آنها را فراهم آورید. اما در جایی که خوف وقوع در حرام نیست و تنها به دلیل وضعیت اخلاقی بهتر در یک مدرسه ای، نمی توان اوامر والدین را ترک کرد و باید از آنها اطاعت نمایید. (1)

منبع و مآخذ:

1. استفتاء از دفتر حضرت آیت الله مکارم شیرازی در قم
.

و آخر دعوانا الحمد لله رب العالمین

موضوع قفل شده است