آیا شرط بندی ،گناه جنگ دادن حیوانهایی که فروختم شامل حال من هم میشود؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا شرط بندی ،گناه جنگ دادن حیوانهایی که فروختم شامل حال من هم میشود؟

[=&quot]سلام خسته نباشید[/]
[=&quot]من 8سال هست که خروش لاری پرورش میدم چون عاشقشون هستم ولی 2سال هست که جوجه هارو بزرگ میکنم و بعد از مدتی میفروشم در این کار یک خانواده با من همکاری میکنن وبخشی از هزینه های زندگی ایشان تکمیل میشود ولی برخی خریداران ما بعد از خرید خروسهارو به مکانهای خاص میبرن و باهم جنگ میدهند وشزط بندی میکنند و من به هیچ وجه همچنین کاری رو انجام نمیدم چون با روحیاتم سازگار نیست ولی بعد از فروش انها خریداران این کار ناشایست رو انجام میدهند[/]
[=&quot]با توجه به اینکه بلاخره روزی این حیوانات باید فروخته شوند[/]
[=&quot]آیا کار من درست هست که این حیوونهارو پرورش میدم؟[/]
[=&quot]آیا گناه جنگ دادن حیوانهایی که فروختم شامل حال من هم میشود؟[/]
[=&quot]با تشکر

کارشناس بحث : پارسا

[/]

برچسب: 

با سلام

وعن علي بن الحكم، عن أبان بن عثمان، عن أبي العباس، عن أبي عبدالله (عليه السلام) قال: سألته عن التحريش بين البهائم فقال: كله مكروه إلا الكلاب.صحيح

[=Traditional Arabic]محمد بن علي بن الحسين قال: نهى رسول الله (صلى الله عليه وآله وسلم) عن تحريش البهائم ما خلا الكلاب.

جنگ انداختن حیوانات بجز سگ (برای آمادگی برای شکار) ممنوع است.

((15494)) 2 ـ الحسن بن الفضل الطبرسي في (مكارم الاخلاق) نقلا من كتاب (المحاسن) عن الصادق (عليه السلام) قال: اقذر الذنوب ثلاثة: قتل البهيمة، وحبس مهر المرأة، ومنع الاجير أجره.

https://sites.google.com/site/hojjah/hyvan.zip

من هم تجربه شخصي در اين مورى دارم و افرادی را میشناسم که عشقشان جنگ دادن خروس و سگ و... اما حقیقتا در زندگی آرامش ندارند و همواره در حال جنگ و جدال با یکدیگرند .

ضمنا اگر چه شما گناهتان به اندازه ایشان نیست اما بی تقصیر هم نیستید چون به هدف ایشان واقفید .

salarstp132;242141 نوشت:
سلام خسته نباشید
من 8سال هست که خروش لاری پرورش میدم چون عاشقشون هستم ولی 2سال هست که جوجه هارو بزرگ میکنم و بعد از مدتی میفروشم در این کار یک خانواده با من همکاری میکنن وبخشی از هزینه های زندگی ایشان تکمیل میشود ولی برخی خریداران ما بعد از خرید خروسهارو به مکانهای خاص میبرن و باهم جنگ میدهند وشزط بندی میکنند و من به هیچ وجه همچنین کاری رو انجام نمیدم چون با روحیاتم سازگار نیست ولی بعد از فروش انها خریداران این کار ناشایست رو انجام میدهند
با توجه به اینکه بلاخره روزی این حیوانات باید فروخته شوند
آیا کار من درست هست که این حیوونهارو پرورش میدم؟
آیا گناه جنگ دادن حیوانهایی که فروختم شامل حال من هم میشود؟
با تشکر

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

کار آن ها که قطعا صحیح نیست. هم از جهت شرط بندی و قماری که انجام می شود حرام است، و هم از جهت آزار و اذیت حیوانات.

اما شما اگر یقین ندارید که این خروسی که می فروشید لزوما برای این کار حرام استفاده می شود، اشکالی متوجه شما نیست. اما اگر علم دارید که این حیوان را برای کار حرام از شما خریداری می کند، کسب درآمد از آن اشکال دارد.

شبیه این مساله را در خرید و فروش و کسب درآمد از هر نوع وسیله مشترک بین حرام و حلال داریم.

به عنوان نمونه در استفتائات مقام معظم رهبری چنین پرسش و پاسخی وجود دارد:

- سرويس دهى اينترنت و استفاده حرام مشتريان

- سوال: اگر كسى كافى نت داشته باشد و بداند كه برخى مشتريان براى چت (گفتگو) با افراد نامحرم و همچنين رفتن به سايتهاى غيراخلاقى به كافى نت مى آيند، در اين وضعيت تكليف او به عنوان صاحب كافى نت چيست و كسب درآمد از اين راه ( با شرايط ذكر شده) چه حكمى دارد؟

- پاسخ: با علم به اينكه مشترى از ابزارى كه در اختيار او قرار داده مى شود استفاده حرام مى‌کند، جايز نيست و كسب درآمد از اين طريق نيز اشكال دارد ولى در صورت شک در اينکه مشترى از آن بصورت حرام استفاده مى کند، اشكال ندارد.

موضوع قفل شده است