وسواس به وسایل بهداشتی

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وسواس به وسایل بهداشتی

سلام
من به وسایل آرایشی مثل کرم ، روغن مو،مخصوصا رژ لب خیلی حساسم و تا یکی رو میبینم رژ لب زده حالت تهوع میگیرم مثلن یک بار کل روز جشن و عروسی بود که من به همین دلیل از صبح تا شب حتی نتونستم آب بخورم چون حالت وسواس داشتم و هی فکر میکردم یکی با این لیوان آب خورده یا کسی که این غذا رو درست کرده کرم زده ولی تا جایی که میتونم خانوادم رو اذیت نمیکنم ولی بعضی وقتها دیگه دست خودم نیست از بوی عطر هم همینطوری میشم دیگه دارم دیوانه میشم نمیدونم چیکار کنم همه مسخره ام میکنند .

کارشناس بحث : امیدوار

باعرض سلام و تشكر
خدمت شما عرض كنم كه زير بناي تمام اين گونه حساسيت ها و وسواس ها اضطراب و نگراني است و اضطراب و نگراني هم ممكن است منشأ محيطي و وراثتي داشته باشد. معمولا افرادي كه دچار اضطراب هستند دچار نگرش ، باور و اعتقادات غير واقعي هستند از طرفي از نظر زيستي و هورموني هم ممكن است با ديگران متفاوت باشند كه باعث به وجود آمدن تنش در ارگانيسم و فيزيك بدن هم باشد . در مورد نگرش هاي و باورها اصلاح شناخت و باور توسط درمانگر لازم است مثلا باور يك فرد نسبت به موضوع حساسيت نسبت به اقلام آرايشي اين است كه اگر اين بو وارد سيستم بويايي من شود ممكن است حالت ناخوشايندي يا اينكه مبتلا به فلان بيماري مبتلا شوم اين ساخت ذهني معيوب و اين باور باعث حالت هاي بازدارندگي در رفتار بويايي و يا مواجه شدن با اين گونه موقعيت هاشود. در مورد تنش هاي بدني و زيستي ، دارو درماني و فراگيري فنون آرامش عضلاني بسيار مفيد است .
با توجه به مقدم بالا به نظر مي رسه شما به طور كلي بايد براي كاهش تنش بدني كار هاي زير را انجام دهيد:
1- ورزش و تحركات بدني
2- تمرين تنفس عميق 8ثانيه دم 8ثانيه
3- فنون ريلاكسيشن 16 مرحله اي در پيوست ذكر شده است.
از نظر شناختي شما بايد به نكات توجه داشته باشيد:
1- سعي كنيد نگرش ها و باورهاي خودتان را اصلاح كنيد .
2- با خودگويي مثبت و مبارزه با باورهاي اشتباه نسبت به اين موارد اقدام عملي گام به گام را پايه ريزي كنيد.

تكنيك هاي پيشرفته براي كاهش حساسيت:
1- تصوير سازي ذهني : سعي كنيد هر شب قبل از خواب با شل كردن عضلات و تنفس عميق بر موقعيت هايي كه حساس هستيد پيروز شويد و زمينه اين كار را در واقعيت فراهم كنيد.
2- مواجه سازي : سعي كنيد از درجات كم اين نوع اقلام براي حساسيت زدايي منظم استفاده كنيد و در هر درجه موفقيت به خود پاداش دهيد.
3- غرقه سازي : با استفاده كردن اين اقلام به نحوي كه ديگر هيچ حساسيتي نداشته باشيد بر وسواس خود غلبه كنيد مثلا كسي كه نسبت به صداي غذا خوردن افراد وسواس دارد و حساس است ، پيشنهاد مي شود با ضبط كردن اين صدا و گوش كردن مكرر آن را از حساسيت بياندازد.
موفق باشيد.

موضوع قفل شده است