شکایت از شرکت تعاونی

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شکایت از شرکت تعاونی

با سلام حضور کارشناسان ودوستان محترم
چند سال پیش سهام یک شرکت تعاونی کاملا قانونی را خریدم.اما پس از چندی متوجه شدم عده ای از اعضای آن که سهام بیشتری دارند وهیئت مدیره را تشکیل می دهند وتعاونی را آنها اداره می کنند به شکل صوری وغیر واقعی سود سالیانه شرکت را کمتر از حد واقعی نشان می دهند واز این راه دو جانبه سود می کنند. هم حق اعضا را بالا می کشند وهم ارزش سهام شرکت را پایین می آورند که کسی نتواند سهامش را به دیگران بفروشد ومجبور شود فقط به آن عده خاص بفروشد! آنهم با قیمت بسیار نازل . واز این راه کم کم کل شرکت را بالا بکشند.به داد گستری هم شکایت وتقاضای حسابرسی کردم ولی متاسفانه تا کنون رسیدگی درستی نشده.
سوال بنده این است که اگر بنده از این عده خودشان هم مثل من سهامدار هستند وفقط نماینده اعضاء هستند نه صاحب شرکت شکایتم را ادامه بدهم به این معناست که طالب ربا هستم؟
مقلد حضرت آیت ا... بهجت رحمت ا... هستم

کارشناس بحث : پارسا

جوادی;241563 نوشت:
با سلام حضور کارشناسان ودوستان محترم
چند سال پیش سهام یک شرکت تعاونی کاملا قانونی را خریدم.اما پس از چندی متوجه شدم عده ای از اعضای آن که سهام بیشتری دارند وهیئت مدیره را تشکیل می دهند وتعاونی را آنها اداره می کنند به شکل صوری وغیر واقعی سود سالیانه شرکت را کمتر از حد واقعی نشان می دهند واز این راه دو جانبه سود می کنند. هم حق اعضا را بالا می کشند وهم ارزش سهام شرکت را پایین می آورند که کسی نتواند سهامش را به دیگران بفروشد ومجبور شود فقط به آن عده خاص بفروشد! آنهم با قیمت بسیار نازل . واز این راه کم کم کل شرکت را بالا بکشند.به داد گستری هم شکایت وتقاضای حسابرسی کردم ولی متاسفانه تا کنون رسیدگی درستی نشده.
سوال بنده این است که اگر بنده از این عده که خودشان هم مثل من سهامدار هستند وفقط نماینده اعضاء هستند نه صاحب شرکت شکایتم را ادامه بدهم به این معناست که طالب ربا هستم؟

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

متوجه نشدم که شکایت شما از این افراد (چه این که مانند شما سهامدار باشند، و یا اینکه صاحب شرکت باشند) چه ارتباطی به بحث ربا پیدا می کند؟

توضیحات مختصری در مورد ربا و اقسام آن عرض می کنم تا اگر توضیحی در خصوص این رابطه دارید بفرمایید، در خدمت باشم.

------------------------------------------

ربا به دو قسم ربای قرضی و ربای معاملی تقسیم می شود:

* ربای قرضی :

ربای قرضی رایج ترین نوع ربا می باشد و عبارت است از این که فرد برای تأمین نیاز مالی جهت امور مصرفی یا سرمایه گذاری، تقاضای قرض ‏کند و در ضمن قرارداد، متعهد ‏شود آنچه را می گیرد همراه با زیاده برگرداند. به عبارت دیگر ربای قرضی، قرارداد قرضی است که در آن شرط زیاده شده است.

زیادتی از چند نوع می تواند باشد:

1- زیادتی از نوع جنس باشد، مثلا 1000 تومان بدهد و شرط کند که 1100 تومان پس بگیرد.
2- زیادتی به حساب کار می تواند باشد مثلا 1000 تومان دهد و شرط کند که 1000 تومان به همراه شستن لباسش پس بگیرد.
3- زیادتی نسبت به بهره و منفعت باشد، 1000 تومان قرض دهد به شرط اینکه مثلا یک سال مجانا در خانه قرض گیرنده بنشیند.
4- زیادتی از قبیل وصف باشد مثلا طلای ساخته را بدهد و شرط کند طلای ساخته شده تحویل گیرد.

(که هریک از این اقسام از مصادیق ربا از نوع قرضی است.)

* ربای معاملی:

ربای معاملی آن است که یکی از دو کالای مثل هم، با زیاده عینی به مثل دیگر فروخته شود: مانند فروختن یک کیلو گندم به دو کیلو از آن، یا به یک کیلو آن و مبلغی اضافه. یا با زیاده حکمی مانند یک کیلو گندم نقدا به یک کیلو از آن به صورت نسیه.

ربای معاملی اختصاص به بیع ندارد بلکه در همه معاملات مثل صلح نیز جاری است. و شرط آن دو چیز است‏:

اوّل: آنکه عوض و معوّض، به دید عرف از جهت جنس یکی باشد. (لذا اگر جنس ها متفاوت باشند، زیاده گرفتن ربا نیست.)

دوم: آنکه عوض و معوّض از مکیل یا موزون باشد، پس در چیزی که با شمردن یا مشاهده فروخته میشود ربا نیست.

جوادی;241563 نوشت:
متوجه شدم عده ای از اعضای آن که سهام بیشتری دارند وهیئت مدیره را تشکیل می دهند وتعاونی را آنها اداره می کنند به شکل صوری وغیر واقعی سود سالیانه شرکت را کمتر از حد واقعی نشان می دهند واز این راه دو جانبه سود می کنند. هم حق اعضا را بالا می کشند وهم ارزش سهام شرکت را پایین می آورند که کسی نتواند سهامش را به دیگران بفروشد ومجبور شود فقط به آن عده خاص بفروشد! آنهم با قیمت بسیار نازل . واز این راه کم کم کل شرکت را بالا بکشند.به داد گستری هم شکایت وتقاضای حسابرسی کردم ولی متاسفانه تا کنون رسیدگی درستی نشده.

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

باتشکراز کارشناس محترم وبا اجازه از ایشان :Gol:

1 -دوست بزرگوار مستندات این ادعا را موجود دارید ؟ طرح شکایت شما با مشورت حقوقدان بوده یا بنا بر دانسته های خود اقدام نمودید؟ مراحل طرح دادخواست را صحیح انجام داده اید؟
حق گرفتنی است وباید به دنبال دریافت حق باشید .

2 -اگر منظورتان از ربا سود سهام است باید عرض کنم که تعاونی و کسب سود از طریق مشارکت در اسلام منعی ندارد با رعایت حدود شرعی . ,وظاهرا" دریافت حق شرعی نباید مشمول حکم ربا باشد .

انشاءالله اگر فرصتی باشد بعد از پاسخ کارشناس محترم بنده نیز مطالبی را در حدود شرعی این سود حاصل از شرکت های تعاونی (مشارکتی) و حکم حقوقی قانون مدنی در این باره راخدمت دوستان بزرگوار عرض خواهم نمود .

حق یارتان :Gol:

طه;242309 نوشت:
-اگر منظورتان از ربا سود سهام است باید عرض کنم که تعاونی و کسب سود از طریق مشارکت در اسلام منعی ندارد با رعایت حدود شرعی . ,وظاهرا" دریافت حق شرعی نباید مشمول حکم ربا باشد .

باتشکر از دوستان محتزم.
اگر برداشت من درست باشد چنانچه انسان به کسی سرمایه ای بدهد یا در واقع با اوشریک شود که از سود حاصله بهره ببرد اشکال شرعی ندارد اما اگر آن شخص ادعا کند که سودی نکرده یا ضرر داده یا مقدار سود فلان مبلغ بوده باید این ادعا را باور کرد.(عین مسئله در رساله حضرت آیت ا... بهجت موجود است) در غیر اینصورت شخصی که سرمایه گذاشته سود تضمینی می طلبد واین ربا است.

[="Tahoma"][="Black"]

جوادی;242636 نوشت:

باتشکر از دوستان محتزم.
اگر برداشت من درست باشد چنانچه انسان به کسی سرمایه ای بدهد یا در واقع با اوشریک شود که از سود حاصله بهره ببرد اشکال شرعی ندارد اما اگر آن شخص ادعا کند که سودی نکرده یا ضرر داده یا مقدار سود فلان مبلغ بوده باید این ادعا را باور کرد.(عین مسئله در رساله حضرت آیت ا... بهجت موجود است) در غیر اینصورت شخصی که سرمایه گذاشته سود تضمینی می طلبد واین ربا است.

با سلام مجدد خدمت شما بزرگوار و عذر بابت تاخیر در پاسخ
متوجه پست جدید شما در این تاپیک نشده بودم

همانطوری که جناب طه و خود شما اشاره کردید، اگر دو نفر به عنوان مالک و عامل در طی یکی از عقود شرعی مثل: مضاربه، مشارکت و.... (البته با رعایت جزئیات احکام مربوطه به عقود شرعی) قراردادی امضا کنند که طی آن عامل با سرمایه مالک تجارت کند و سود حاصله را به نسبت مشخص با مالک تقسیم کند، ربا نیست.

در این صورت اگر عامل حق مالک را غصب کند، قطعا مالک می تواند سهم سود خود را ( که طی عقد شرعی مشخص کرده اند) از سود حاصله طلب کند و شکایت قضایی در این مورد نیز حق اوست و دریافت سود در این مورد ربا نیست.

البته اینکه آیا واقعا عامل سودی کسب کرده است یا خیر و چقدر حرفش حقیقت دارد، در تشخیص مراجع قضایی مربوطه است.[/]

موضوع قفل شده است