کسی که خودش منکر را انجام میدهد ، باز هم باید نهی از منکر کند؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کسی که خودش منکر را انجام میدهد ، باز هم باید نهی از منکر کند؟

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ عَلَيْكُمْ أَنفُسَكُمْ

سلام
من تا زمانی که خودم کاری رو درست انجام نمیدم نباید به دیگری هم بگم که این کار صحیحش اینه .............. می تونم؟؟؟ اصلا درسته ؟؟؟؟؟ توهین به طرف مقابلت نیست ، طرف نمیگه اول خودت انجام نده بعد به من نصیحت کن.
شاید بتونم تاثیر رو قبول کنم و بگم اگه من بگم ، دیگری هم بگه و دیگری و ... این جوری تاثیرش زیاده. ولی نه تا زمانی که خودم دارم همون کار رو انجام میدم و همون اشتباه رو می کنم
حرفم غلطه ؟؟؟؟

باسلام و تشکر
اگر منکری را مشاهده کردیم و نهی ننمودیم در حالیکه خودمان هم به آن دچار بودیم، دو گناه انجام داده ایم، یک،اینکه آلوده به چنین گناهی هستیم، دوم، این که یکی از واجبات دین را که نهی از منکر است، ترک نمودیم.
درست است که آمر و ناهی، اگر خود، عامل به گفتار خویش باشد، کلام وی نافذتر خواهد بود، ولی اگر خودش اهل عمل هم نباشد،گفتن به تنهایی، باز تاثیر دارد.
اولین تاثیر، روی خود ناهی از منکر است؛ من اگر به دیگری بگویم، «نکن»، اگر وجدان داشته باشم، خجالت می کشم که دیگر این عمل را، خودم انجام دهم.
دوم تاثیر هم روی طرف مقابل است، وقتی می بیند مردم از این کار،اکراه دارند، از عمل خودش شرمگین می شود. به طور کلی، کلام، دارای تاثیر است. إنّ من الکلام لسحرا. همانا بعضی از سخنان، سحر می کنند.(یعنی در طرف مقابل تاثیر می گذارند.)
اگر همه مرتب به او بگویند، متوجه می شود که جامعه نه تنها از این عمل منکر خوششان نیم آید، بلکه از صبح تا شب، چند نفر به او گیر داده اند و خاطر وی را آزرده اند. دیگر رغبت به چنین کاری پیدا نخواهد نمود.

[=Times New Roman]سلام
برای خواندن مطالب مفید دیگر در مورد این سؤال و هم چنین برای طرح سؤال ؛ مراجعه بفرمائید:
http://www.askdin.com/thread20105-2.html
:Gol:
موضوع قفل شده است