حضرت آیت الله! من یک دختر بدحجاب ۲۱ساله هستم

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حضرت آیت الله! من یک دختر بدحجاب ۲۱ساله هستم

پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله صافی گلپایگانی متن نامه یک دختر21 ساله به ایشان و پاسخ این مرجع تقلید را در باره حجاب منتشر کرد.

متن نامه به این مرجع تقلید و پاسخ وی به این شرح است:

مرجع عزیز و عالیقدر آیت الله صافی گلپایگانی
سلام علیکم؛

من فاطمه 21 ساله هستم. شما را بارها در مشهد دیده‌ام، و به شما به چشم یک پدر معنوی نگاه می‌کنم. آقا من یک دختر بدحجاب هستم، راستش نمی‌دانم حجاب چیست؟ چرا حجاب بر ما واجب است؟ چرا حجاب ارزش است؟ آیا چادر یک تکه پارچه با ارزش و مقدس است؟ دختر 9 ساله از چادر چه می‌داند؟ چرا فقط در دین ما چادر و حجاب وجود دارد، یعنی پیامبران دیگر نمی‌دانستند؟!

آیا معنای پوشش، نبودن من در جامعه نیست؟ پس چگونه باید برای جامعه مفید باشم؟چرا ما زنان باید تاوان دل‌های مریض بعضی مردان را بدهیم؟ آیا بهتر نیست حجاب در کشور اختیاری باشد؟ لطفاً مرا نصیحت کنید و به سؤالاتم جواب دهید که من پی‌جوی حقیقتم. منتظر پاسخ شما هستم.

آیت‌الله صافی گلپایگانی در پاسخ این نامه بیان داشته است:

بسم الله الرحمن الرحیم

علیکم السلام و رحمه الله
دخترم! انشاءالله تعالی تندرست و سعادتمند باشید و اندیشه‌های نیک و درست را در خود پرورش دهید.

نامه شما را خواندم. از بیداری باطن و معنویت پاک و اصالت فطرت شما امیدوار شدم.

نوشته‌اید پی‌جوی حقیقت هستید و نصیحت می‌خواهید. حقیقت ظاهر و آشکار است به هرچه نگاه کنید از ذره تا مجرّه، از زمین تا آسمان و کهکشان‌ها و جنبندگان بزرگ و کوچکی که با چشم غیر مسلح به زحمت رؤیت می‌شوند، آب و هوا، باغ و سبزه‌زارها و درخت‌ها، حیوانات برّی و بحری و این انسان، این من و تو و این همه دستگاه‌ها و تأسیساتی که در بدن ما برقرار است و علی الدوام بی‌آن‌که ما نقشی داشته باشیم به طور خودکار عمل می‌کنند، این همه گل‌ها، این همه میوه‌ها و این همه ... و این همه ...، همه انسان را نصیحت می‌کنند؛ همه حقیقت و حق را نشان می‌دهند که غافل نباشید، بیدار و هشیار باشید، از این کتاب آفرینش که میلیون‌ها و میلیون‌ها و میلیاردها و بیش از حساب و شمار درس بصیرت و بینش دارد بخوانید، و پند بگیرید.

بدانید که شما در برابر این معانی ژرف و این وجود پر از حکمت نباید آرام بنشینید. باید پرده‌های جهالت را هرچه می‌توانید پاره کنید، و به سوی روشنایی بیشتر گام بردارید.

مسئله حجاب و مسائل جنسی و جنسیتی را تحت احساسات جوانی دختر یا پسر نمی‌شود بررسی کرد، و نگاه غیر احساساتی باید به آن داشت.

این برنامه و روابط مرد و زن و حجاب، همه باید با دید عقل و مصلحت بررسی شود. مفاسد و مصالح بسیار در اینجا ملاحظه می‌شود. کرامت و شخصیّت زن بیشترین مصلحتی است که باید حفظ شود.

حجاب و پوشش و چادر و جدایی‌هایی که بین دو جنس به حکم عقل و شرع مقدس اسلام رعایت می‌شود همه، جامعه را از فساد، و خانواده را از ویرانی نجات می‌دهد. حجاب برای زن حصاری حصین و قلعه‌ای‌ محکم است.

در جامعه کاری که برحسب وضع طبیعی بین زن و مرد توزیع شده است هر دو کار است، هر دو شریف است، هر دو باید رعایت شود تا جامعه بر نظام درست برقرار باشد.

خانه‌داری زن از اشرف کارها است. زن خانه‌دار بیکار نیست. مرد هم که مشاغل بسا سخت بیرون را عهده‌دار است جهاد فی سبیل الله است. کارهای پر زحمت و سخت به عهده مرد است.

بعض افراد بی‌اطلاع، نگاه ظاهری به غرب و اروپا و آمریکا می‌کنند، و یک زن را می‌بینند که مثلاً وزیر یا وکیل شده است امّا هزاران زن را که در نهایت محرومیت‌های اقتصادی گوناگون هستند نمی‌بینند.

امروز در غرب، کار فساد بی‌حجابی و اختلاط زن و مرد به جایی رسیده است که از جلوگیری مفاسد آن عاجز شده و به مفاسد بسیار مخرب آن تن در داده‌اند.

در غرب طبق اخباری که خبرگزاری‌ها منتشر می‌کنند زن‌ها در هر نهاد و مخصوصاً نهادهای ارتشی مورد اذیت و آزار مردهای مافوق هستند. زندگی راحت و آرام و انسانی ندارند. موالید تا حد چهل و هشت درصد در شناسنامه بی پدر معرفی می‌شوند.

ما باید به تعالیم اسلام افتخار کنیم. سالم‌ترین مجتمعات و جوامع، مجتمعات اسلامی است. تفکیک جنسیتی برای سلامت جامعه شرط اساسی است. چادر و رعایت محرم و نامحرمی و اختصاص‌یافتن بعض مشاغل به زن، و بعض مشاغل به مرد بر اساس همین تفکیک لازم جنسیتی و ترتیبات و ضوابط آن است.

در احکام شرع جنبه‌های جسمانی و روحی مرد و زن ملاحظه شده است، و بر اساس صرف برتری‌دادن یک جنس بر جنس دیگر دستور و برنامه‌ای نیست. پیامبران همه به حجاب دستور داده‌اند، و اختصاص به اسلام ندارد، و حکم ملازم زن و مرد است.

همین روزها به یکی از وزراء در ایتالیا پیشنهاد کرده بودند که زنان مسلمان را از روبند ممنوع سازد، جواب داده بود که از کار و برنامه‌ای که حضرت مریم داشت کسی را منع نمی‌کنم! یعنی حضرت مریم هم حجاب کامل داشته‌اند.

دخترم راجع به حجاب، راجع به توانایی‌های زن و مرد و نقش این دو جنس در ساختن یک جامعه عقل‌پسند با کرامت، کتاب‌های بسیار شیعه و سنی، و مسلمان و کافر نوشته‌اند.

من به شما توصیه می‌کنم به تمام وجود اگر سعادت حقیقی خود را می‌خواهید، حجاب و تعلیمات عالیه اسلام را در همه برنامه‌ها رعایت کنید.

خداوند متعال شما را حفظ و به همه آرزوها و آمال مشروع و عقل‌پسند برساند، والسلام.

برچسب: 

مردخدا;241016 نوشت:
این سخن آیت الله هیچ پایه و مبنا نداره.من در غرب زندگی میکنم و تاکنون چنین چیزی نشنیدم.آزار جنسی زنان در همه نهادهای جوامع مسلمان و غیر مسلمان وجود دارد اما اینکه 49% کودکان بدون پدر هستند 100% دروغ است و فکر نمیکنم حتی به 1% هم برسد

آژانس آمار اروپا در گزارشی درباره تغییرات روی داده در اروپا اعلام کرد میزان تمایل جوانان این قاره به ازدواج کاهش یافته و تعداد فرزندان نامشروع در 20 سال اخیر دو برابر شده است.

در سال 1990 هفده و چهار دهم درصد کودکان این قاره به طور نامشروع متولد شده بودند که این رقم در سال 2007 به 35 و یک دهم درصد رسیده است.
استونی که 59 درصد کودکان در آن به طور نامشروع متولد می شوند رکوردی در سراسر اروپا به جا گذاشته است و کشورهای سوئد ، اسلوونی، فرانسه و بلغارستان در مکانهای بعدی قرار دارند.
کمترین میزان تولد کودکان نامشروع در یونان ، ایتالیا، لهستان و قبرس ثبت شده است.

شما دوست عزیز قبلا ادعا فرمودید فقط 64٪ مردم ایران دینشان اسلام است!!!!!!!!

و الآن هم آمار کمتر از 1٪ متولدین نامشروع در غرب را اعلام نمودید .

یک درصد هم که خودتان به 48٪ اضافه فرمودید!!!

توجه بفرمایید نمونه ای که ارائه دادم یعنی 35.1٪ مربوط به 5 سال پیش اروپا ست.

لطفا زود قضاوت نکنید افراد را دروغگو خطاب نفرمایید و آمار نادرست ندهید.

friend;241041 نوشت:
و الآن هم آمار کمتر از 1٪ متولدین نامشروع در غرب را اعلام نمودید . یک درصد هم که خودتان به 48٪ اضافه فرمودید!!! توجه بفرمایید نمونه ای که ارائه دادم یعنی 35.1٪ مربوط به 5 سال پیش اروپا ست. لطفا زود قضاوت نکنید افراد را دروغگو خطاب نفرمایید و آمار نادرست ندهید.

من حرفی از مشروع یا نا مشروع بودن کودکان نزدم.بلکه گفتم اینجا کمتر از 1% بی پدر هستند.اساسا برداشت شما از مشروعیت کودکان با غربی ها فرق داره.روابط از دید یک دین میتواند مشروع یا نا مشروع باشند اما در هیچ آیینی فرزندان نامشروع نیستند.درواقع انسان نمیتواند نامشروع باشد.
فرزندانی که خارج از دایره ازدواج بدنیا میایند مشمول همان قوانینی میشوند که دیگران را دربر میگیرد ..طبق قانون اینجا مرد و زن در صورت آوردن فرزند پدر و مادر محسوب میشود و اگر اینها از مسئولیت جا بزنند مجرم محسوب میشوند.اگر زنی با مرد ناشناسی رابطه برقرار کند و فرزندی بدنیا آورد موظف است که هویت این مرد را به ادره ثبت احوال اینجا بدهد.و اگر نتواند موصوع به پلیس ارجاع داده میشود تا توسط تحقیق و آزمایش خون افراد مشکوک به رابطه، این مرد شناسایی شود.پس میبینی که اینجا انطور که در ایران گمان میکنند خر تو خر نیست.

کبوتر حرم الزهرا;241104 نوشت:
چه کسی گفته رعایت نمی شه؟!!!!

حالا مطمئن شدم که شما هرگز عمر یا حج نرفتید.

[="Microsoft Sans Serif"][="Green"]

مردخدا;241117 نوشت:

حالا مطمئن شدم که شما هرگز عمر یا حج نرفتید.

سلام

اتفاقا امروز اولین روز گرد ورودم به جده در اولین سال عزیمت به حجم است

گویا شما نرفتی که می گویی رعایت نمی شه

اگر رفته باشی حتما میدانی که چقدر توصیه می کنند مواظب باشید تا با خانم ها بر خورد نکنید!!!

و شاید شما با کسانی در ارتباطید که با خانم ها در تماس بودند؟!:Gig:[/]

کبوتر حرم الزهرا;241127 نوشت:

اولا که حج در ماه ذیحجه انجام میگیرد نه حالا:khaneh:
دوما که دولت عربستان در این چند هفته از دادن روادید به ایرانیان خودداری کرده:Gig:
سوما ،شما هنوز در جده هستید چطور به اینترنت دسترسی دارید؟
کبوتر حرم الزهرا;241128 نوشت:
اگر رفته باشی حتما میدانی که چقدر توصیه می کنند مواظب باشید تا با خانم ها بر خورد نکنید!!!

شما که حرف منو تائید کردید.اگر جدایی بین زن و مرد هست پس این توصیه ها برای چیه؟

مردخدا;241134 نوشت:
اولا که حج در ماه ذیحجه انجام میگیرد نا حالا
دوما که دولت عربستان در این چند هفته از دادن روادید به ایرانیان خودداری کرده

سلام

از نحوه کلام شما تفکر و اندیشه شما هویدا است

مردخدا;241134 نوشت:

جدایی از نظر من

بر3 گونه است

جدایی مجازی
و جدایی حقیقی
و جدایی واقعی

در جدایی مجازی ایمان و افکار و اعتقادات باعث جدایی زن و مرد می شه

مثله نگاه و دور کردن نگاه

و جدایی حقیقی به معنا ی انچه که در حقیقت اتفاق می افتد یعنی انه دو جنس بر اساس معیار و واسطه هایی از هم جدا می شوند

و جدای واقعی چیزی که از نظر من مطلوب است

که هردو شرایط را به طور مساوی دارا است!!

[SPOILER]البته در هر تعریف استثنا نیز ممکنه باشه و در استفاده از واژگان مقصود های متعدد[/SPOILER]

:Gol:[/]

مردخدا;241134 نوشت:
اولا که حج در ماه ذیحجه انجام میگیرد نه حالا:khaneh:
دوما که دولت عربستان در این چند هفته از دادن روادید به ایرانیان خودداری کرده:Gig:

جدا به حال شمت تاسف میخورم
به شدت از نظر آگاهی در حد پایینی هستید
مردخدا;241134 نوشت:
اولا که حج در ماه ذیحجه انجام میگیرد نه حالا

اولا اون حج تمتع هست که در ماه ذالحجه انجام میشه حج عمره مفرده در تمام طول سال میشه انجام بشه
ثانیا شما اصلا رشته کلام از دستتون خارج شده
چه ربطی داره که یه حاجی چه کار میکنه مهم شعائر دینه که باید انجام بشه حالا یه حاجی هرکاری میکنه چه اهمیتی داره
مردخدا;241134 نوشت:

این توصیه ها برای کسانی هست که به احکام حج آشنا نیستن و نمیدونن بعضی از چیزهای حلال اونجا حرامه مثل لمس کرد همدیگه زن و شوهر
اصلا مشخصه شما با تشیع مشکل داری
کسی که نمیخواد گردنت رو بزنه اسم این انجمن گفتگوی دینیه نه گفتگوی شیعه
اگه اشکالی داری بگو جوابشم بشنو شما هم دلایلت رو مثل همیشه :ghash:بیار
یاحق

سبوی تشنه;241190 نوشت:
اصلا مشخصه شما با تشیع مشکل داری

من حوصله پاسخ دادن به اتهامات رو ندارم.شما هرچی میخواهی بگو.
سبوی تشنه;241190 نوشت:
این توصیه ها برای کسانی هست که به احکام حج آشنا نیستن و نمیدونن بعضی از چیزهای حلال اونجا حرامه مثل لمس کرد همدیگه زن و شوهر

اگر لمس همسر حرامه پس چرا لمس نامحرم هنگام طواف جائز؟
در ثانی دسترسی به اینترنت در جده ممکن نیست.حتی در مکه و مدینه هم با مکافات شما میتونی اینترنت پیدا کنی

مردخدا;241195 نوشت:
گر لمس همسر حرامه پس چرا لمس نامحرم هنگام طواف جائز؟

چی گفتی کی گفته لمس نامحرم جایز هست وای خدا چقدر شما آگاهیت کمه چرا کمی تحقیق نمیکنی بعد نظر بدی به خدا مجبور نیستی جوابمو بدی
این استفتا رسمی دفتر آیت اله مکارم هست:
شخصى با علم به حرمت تماس با بدن زن درحین طواف از روى شهوت با بدن زنى تماس حاصل مى نماید از این تماس متلذّذ مى گردد، آیا طواف او اشکال پیدا مى کند؟ تکلیف او چیست؟ آیا طواف مستحبّى با واجب فرق دارد؟ مضرّ به طواف نیست و اگر از روى لباس لمس کرده است کفاره ندارد ولى مسلّماً گناه کرده است.

مردخدا;241191 نوشت:

چرا باید در خانه خدا زن و مرد در هم بلولند و سر یک نماز گذار بره تو باسن نماز گذار جلوییکه میتونه جنس مخالف باشه ،اما خداوند منعی برای آن نگذاشته؟

اینو از کجا اوردید؟!!!!

اولا ما داریم در مورد اداب شیعه صحبت می کنیم اینکه اهل سنت چکار می کنند بما ربطی نداره!!

دقت نمایید

ولی فکر نکنم توی اهل سنت هم موقع نماز اختلاط باشه!!!

زن و مرد جدا می شند از هم!

مردخدا;241195 نوشت:

اگر لمس همسر حرامه پس چرا لمس نامحرم هنگام طواف جائز؟

کی همچین حرفی زده؟
مردخدا;241195 نوشت:
در ثانی دسترسی به اینترنت در جده ممکن نیست.حتی در مکه و مدینه هم با مکافات شما میتونی اینترنت پیدا کنی

جان!؟!!!!

تو جده و مکه و مدینه به اینترنت دسرسی داشتن ممکن نیست!!!!

دوست عزیز این سه شهر مهم عربستانه

چطور این حرف رو می زنید

تو هتل ما در مدینه اینترنت بوده!!:Mohabbat:

اگر لازم بود اسم هتلمو بهت می گم:Hedye:[/]

کبوتر حرم الزهرا;241200 نوشت:
تو هتل ما در مدینه اینترنت بوده!!

شما نیم ساعت پیش گفتی در جده هستید،حالا میگید در مدینه اید؟:Moteajeb!:
از جده تا مدینه 5 ساعت راه هست

مردخدا;241103 نوشت:
من حرفی از مشروع یا نا مشروع بودن کودکان نزدم.بلکه گفتم اینجا کمتر از 1% بی پدر هستند.اساسا برداشت شما از مشروعیت کودکان با غربی ها فرق داره.روابط از دید یک دین میتواند مشروع یا نا مشروع باشند اما در هیچ آیینی فرزندان نامشروع نیستند.درواقع انسان نمیتواند نامشروع باشد.
فرزندانی که خارج از دایره ازدواج بدنیا میایند مشمول همان قوانینی میشوند که دیگران را دربر میگیرد ..طبق قانون اینجا مرد و زن در صورت آوردن فرزند پدر و مادر محسوب میشود و اگر اینها از مسئولیت جا بزنند مجرم محسوب میشوند.اگر زنی با مرد ناشناسی رابطه برقرار کند و فرزندی بدنیا آورد موظف است که هویت این مرد را به ادره ثبت احوال اینجا بدهد.و اگر نتواند موصوع به پلیس ارجاع داده میشود تا توسط تحقیق و آزمایش خون افراد مشکوک به رابطه، این مرد شناسایی شود.پس میبینی که اینجا انطور که در ایران گمان میکنند خر تو خر نیست.

با این حساب شما لابد اون یک در صد تو لوله ازمایش به دنیا میان نه !

یعنی یک بچه ای تو غرب به دنیا میاد حالا پلیس باید بره بگرده دنبال باباش به به چه سر زمینی !

بعد یک بابا ، نه نه رو به اجبار وادار میکنن تا یک بچه رو بزرگ کنند ببین از این کانون گرم خانوادگی چی بیرون میاد با خیال راحت این امار 48در صدی 20 سال دیگه میشه صد در صد ماشاالله!

خوب برادر یک معنی خر تو خر همینه دیگه هرکی با هرکی دلش خواست هری بعدم یک بچه بی صاحب حالا بگرد دنبال صاحبش چی میخواد بشه اینده بشریت !

مردخدا;241202 نوشت:

شما نیم ساعت پیش گفتی در جده هستید،حالا میگید در مدینه اید؟
از جده تا مدینه 5 ساعت راه هست

:Nishkhand:

مرسی از این دقت!!!

روز گرد!! دقت کنید
[SPOILER]حالا شاید جمله بندیم یکم گیج کننده باشه اما فکر کنم با کمی دقت می تونستید منظورو درک کنید پارسال این روز جده بودم :Gig:[/SPOILER]

کبوتر حرم الزهرا;241127 نوشت:

گویا شما نرفتی که می گویی رعایت نمی شه

و شاید شما با کسانی در ارتباطید که با خانم ها در تماس بودند؟!

شما همیشه اینقدر دقت می کنید؟

:Gig:[/]

مردخدا;241103 نوشت:
اگر زنی با مرد ناشناسی رابطه برقرار کند و فرزندی بدنیا آورد موظف است که هویت این مرد را به ادره ثبت احوال اینجا بدهد.و اگر نتواند موصوع به پلیس ارجاع داده میشود تا توسط تحقیق و آزمایش خون افراد مشکوک به رابطه، این مرد شناسایی شود

واقعا قوانین مترقی ای دارند و ما خبر نداشتیم.!!!!

به راحتی مشکل را حل کرده اند.

دوست عزیز به جای اینکه با الفاظ بازی کنید، قبول کنید اگر در یک جامعه حدود ارتباط زنان و مردان به همان صورتی که شریعت معین کرده رعایت شود نه به این صورت موالید غیر ازدواجی خواهیم داشت و نه نیازی به کارآگاه بازی جهت پیدا کردن پدر برای بچه های بی گناه خواهد بود.

موضوع قفل شده است