تطهیر فرش نجس

تب‌های اولیه

20 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تطهیر فرش نجس

بسم الله الرحن الرحیم

سوالات مربوط به تطهیر فرش

در مورد تطهیر فرش سوالی داشتم

زخم ریزی در دستم ایجاد شده بود که هنگاهم سجده در نماز شروع به خونریزی کرد
دستم را روی فرش قرار دادم.
حال با فرض سرایت لکه های خون به سطح رویین فرش،طریقه تطهیر با آب شلنگ متصل
به کر شهری چگونه است؟

آیا چون فقط سطح رویین فرش است و مقدار خون بسیار کم بوده(به اندازه ته 2 تا سوزن)

به محض برخورد آب لوله با آن تطهیر میشود و یا قساله گیری و فشار لازم است؟:Gol::Gol::Gol:

آیت الله مکارم

کارشناس بحث : پارسا

a_rezahu;239672 نوشت:
بسم الله الرحن الرحیم

به کر شهری چگونه است؟

به محض برخورد آب لوله با آن تطهیر میشود و یا قساله گیری و فشار لازم است؟:Gol::Gol::Gol:

آیت الله مکارم

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

دو راه دارید، یا اینکه ابتدا خون را با دستمالی پاک کنید و بعد با آب کر تطهیر کنید، یا اینکه خون را در همان حین شستن با آب کر از فرش برطرف کنید.

در مثل فرش و لباس هم، در صورتی که لباس یا فرش زیر شیر آب به طوری قرار داده شود که آب از آن عبور کند، غساله ای که بعدا از آن خارج می شود پاک است. (البته احتیاط در این است که غساله را هم با فشار دادن خارج کنید.)

---------------------------------

مطالبی که عرض شد برگرفته از استفتائات آیت الله مکارم به شرح زیر است:

9- غساله لباس یا فرشی که با آب کر شسته شود:

- سوال: آیا غساله لباس و فرشی که با آب کر آبکشی شده نجس است یعنی اگر لباسی را زیر آب کر بشوییم و بعد در حالی که از زیر شیر درآوردیم آن را فشار دهیم آیا آب خارج شده از آن نجس است؟

- پاسخ: در صورتیکه لباس یا فرش زیر شیر آب به طوری قرار داده شود که آب از آن عبور کند غساله ای که بعداً از آن خارج می شود پاک است.

14- فرش و غساله آن بعد از شستن آن با آب شیلنگ:

- سوال: اگر فرشی را که نجس شده است با شلنگ کاملا بشویند و بعد آب را ببندند سپس غساله آن را جمع کنند آیا فرش و غساله آن پاک است؟

- پاسخ: اگر هنگام شستن فرش با دست یا پا یا ابزار دیگری و یا حتی با فشار قوی آب، فشرده شده باشد فرش و غساله، هر دو پاک است ولی احتیاط در اجتناب از غساله است.

-----------------

http://makarem.ir/websites/farsi/estefta/?mit=150

با تشکر از پاسخ شما
دو مطلب:

1.همانطور که عرض شد،فقط قسمت رویین فرش نجس شده و نحاست به هیچ وجه نفوذ نکرده.در این مورد خاص،تطهیر چگونه است؟

پارسا;239754 نوشت:

- پاسخ: اگر هنگام شستن فرش با دست یا پا یا ابزار دیگری و یا حتی با فشار قوی آب، فشرده شده باشد فرش و غساله، هر دو پاک است ولی احتیاط در اجتناب از غساله است.

2.قبلا این استفتا را دیده بودم و شبهه ای برایم پیش آمد.این که فرموده اند پاک است ولی احتیاط شود،این احتیاط به چه معناست؟ مگر ننفرمودند غساله پاک است؟

3.اصلا مگر اجتناب از غساله امکان پذیر است؟ ما در حال شستن فرش،به محض اینکه میخواهیم بر روی زمین غساله اش را بگیریم،مقداری از غساله به خود فرش باز میگردد.مثلا اگر لگد کنید،پا با غساله برخورد میکند و دوباره به فرش باز میگردد.
اگر فشار دهید،آب از فرش خارج شده و مقداری دوباره درونش از همان غساله نفوذ میکند!!
ممکن است توضیح بفرمایید؟

4.در مورد تطهیر با آب قلیل هم که غساله نجس است این مشکل به مراتب شدید تر پیش می آید.

a_rezahu;239758 نوشت:
با تشکر از پاسخ شما
دو مطلب:

1.همانطور که عرض شد،فقط قسمت رویین فرش نجس شده و نحاست به هیچ وجه نفوذ نکرده.در این مورد خاص،تطهیر چگونه است؟

روش خاصی ندارد. به همان دو روشی که عرض شد می تونید تطهیر کنید.

یعنی یا اینکه اول نجاست رو با دستمالی برطرف کنید و بعد با یکبار شستشو با آب کر پاک می شود، یا اینکه نجاست در همان حین شستشو برطرف گردد.

و با توجه به اینکه می فرمایید نجاست بسیار کم بوده، تطهیر آن هم زمانی نمی برد و با یک شستشوی ساده برطرف شود.

a_rezahu;239758 نوشت:

2.قبلا این استفتا را دیده بودم و شبهه ای برایم پیش آمد.این که فرموده اند پاک است ولی احتیاط شود،این احتیاط به چه معناست؟ مگر ننفرمودند غساله پاک است؟

این احتیاط را احتیاط مستحب می گویند. لذا عمل کردن به آن لازم و واجب نیست و می توانید عمل نکنید.

- توضیح:

اگر مجتهد اعلم بعد از آن که در مساله فتوا داده احتیاط کند، مثلا بفرماید ظرف نجس را که یک مرتبه در آب کر بشویند پاک مى شود، اگر چه احتیاط آن است که سه مرتبه بشویند، مقلد او نمى تواند در آن مساله به فتواى مجتهد دیگر رفتار کند، بلکه باید یا به فتوا عمل کند، یا به احتیاط بعد از فتوا که آن را احتیاط مستحب مى گویند عمل نماید.

مطلبی که عرض شد مورد اتفاق همه مراجع تقلید است.

در رساله آیت الله مکارم شیرازی هم چنین آمده است:

مسأله 9ـ در جایى که مجتهد صریحاً فتوا ندارد، بلکه مى گوید احتیاط آن است که فلان گونه عمل شود، این احتیاط را «احتیاط واجب» مى گویند و مقلّد یا باید به آن عمل کند و یا به مجتهد دیگر مراجعه نماید و امّا اگر فتواى صریحى داده، مثلاً گفته است اقامه براى نماز مستحبّ است، سپس گفته احتیاط آن است که ترک نشود، این را «احتیاط مستحبّ» مى گویند و مقلّد مى تواند به آن عمل کند یا نکند و در مواردى که مى گوید «محلّ تامّل» یا «محلّ اشکال» است مقلّد مى تواند عمل به احتیاط کند یا به دیگرى مراجعه نماید. امّا اگر بگوید «ظاهر چنین است» یا «اقوى چنین است»، این تعبیرها فتوا محسوب مى شود و مقلّد باید به آن عمل کند.

a_rezahu;239758 نوشت:

3.اصلا مگر اجتناب از غساله امکان پذیر است؟ ما در حال شستن فرش،به محض اینکه میخواهیم بر روی زمین غساله اش را بگیریم،مقداری از غساله به خود فرش باز میگردد.مثلا اگر لگد کنید،پا با غساله برخورد میکند و دوباره به فرش باز میگردد.
اگر فشار دهید،آب از فرش خارج شده و مقداری دوباره درونش از همان غساله نفوذ میکند!!
ممکن است توضیح بفرمایید؟

غساله آبی است كه معمولا وقت شستن و بعد از آن از چیزی كه شسته می شود خود به خود یا با فشار خارج می گردد. به باقیمانده رطوبت و خیسی، دیگر غساله نمی گویند و مشکلی ندارد.

در شستشو با آب کر، اگر آب به تمام سطح نجش شده از فرش یا پارچه رسیده باشد، غساله آن هم پاک است. (خارج کردن آن واجب نیست، بلکه احتیاط مستحب می باشد.)

a_rezahu;239758 نوشت:

4.در مورد تطهیر با آب قلیل هم که غساله نجس است این مشکل به مراتب شدید تر پیش می آید.

بله، غساله آب قلیل نجس و نجس کننده است، ولی وقتی خارج شد، اون مقدار خیسی و رطوبت باقی مانده در لباس و فرش، دیگر نجس نیست.

در این مورد توضیحی را در پست بعدی عرض خواهم کرد.

یک نکته مهم:

ببینید، این احکام اعتباریست. یعنی همان خدایی که اعتبار کرده فلان آب نجس هست، الان هم اعتبار کرده است که بعد از خارج شدن غساله در حد معمول، باقیمانده خیسی و رطوبت پاک است.

- مثالی می زنم:

فرض کنید در ذبح حیوان، (مثل مرغ، گوسفند و...)، خب قطعا آن خونی که بعد از ذبح از بدن آن حیوان خارج می شود، نجس هست، ولی بعد از اینکه خون به اندازه معمول خارج شد، محل را شستشو می دهند و خون باقیمانده در بدن حیوان پاک است.

در حالی که تا لحظاتی پیش این خون ها همه یکی بوده و نجس بودند.
خب چی شد که آن خونی که تا لحظاتی پیش نجس بود الان پاک شد؟ مگه خون ها فرقی کردند؟

خیر، خون باقیمانده در بدن حیوان، همان خونی هست که خارج شده است، ولی خداوند اینجا اعتبار کرده است که آن خون خارج شده نجس، و خون باقیمانده در بدن پاک است.

برای همین در احکام نجاست و طهارت لازم است به همین مقدار اکتفا کنیم و دقت بیش از حد مطلوب نیست و بلکه اصلا صحیح نیست و ممکن است فرد را به سمت وسواس و مشکلات بعد از آن بکشاند.

پارسا;239773 نوشت:

بله، غساله آب قلیل نجس و نجس کننده است، ولی وقتی خارج شد، اون مقدار خیسی و رطوبت باقی مانده در لباس و فرش، دیگر نجس نیست.

در این مورد توضیحی را در پست بعدی عرض خواهم کرد.

با شُکر و تشکّر فراوان از کمک های فراوانتان

درباره این مورد،شبهه من بابت خیسی و رطوبت باقی مانده در لباس و فرش نیست
و این را میدانم که همانقدر که عرفاً غساله را میگیرند،گویا کفایت میکند و باقیمانده پاک است
که البته با توضیحات شما در پست 7،بسیار بسیار روشن تر از قبل شدم.

بلکه سوال من درباره ی "بازگشت غساله به لباس و خصوصا فرش" است که چاره ای از آن نیست.
شما فرض کنید لباسی را با آب قلیل آب کشیدید.حالا به اصطلاح میچلانیدش.آیا اولین نقطه ای که غساله ی خارج شده با آن برخورد میکند،دست شما نیست که وظیفه ی چلاندن و غساله گیری را انجام میدهد؟

خوب همین نجاست از طریق دستی که دارد غساله میگیرد،قطعاً و بدون شک و شبهه،به
لباس بازمیگردد.

در مورد فرش هم شما تصور کنید فرشی را بر روی زمین شستشو دادید.حالا نوبت غساله گیری است.با پا یا هر چیز دیگر که بر روی آن بروید،چون فرش منقبض میشود،وقتی پا را بردارید،سریع به شکل اولش منبسط میشود و درون حفره ها و منافضش را با هوای خارج و یا آب زیر فرش که همان غساله های خارج شده است،پر میکند.
مانند بالشی که با دست فشارش دهید،یا پارچه ای که مچاله اش کنید،سریع به حالت اول خود باز میگردد و این یک اصل انکار ناپذیر است.(این در مورد فرش و پارچه ای که روی زمین غساله گیری شود صادق است)

حال یا غساله دوباره فرش را نجس میکند و دوباره باید آنقدر آب کشید تا غساله واسطه سوم شود و بیشتر و به فتوای آیت الله بحجت احتمالا دیگر پاک نمیشود،چون ایشان واسطه را مطلقا نجس میدانند.پس این اشتباه است،چون قطعا در اسلام میتوان لباس را با آب قلیل تطهیر کرد.

و یا اینکه این غساله ی نجس و نجس کننده،لباس و فرش را نجس نمیکند و این ها استثنا هستند.

باور کنید گیج شده ام.چه طور ممکن است؟
امیدوارم منظورم را درست رسانده باشم

سلام...
انجام تطهیر لباس ، فرش به صورت کلیپ تصویری

http://dl.aviny.com/clip/mazhabi/nurol-ahkam/01/05-tathire-lebas.wmv

حجم نزدیک 8 مگابایت

[="Arial"][="DarkOrchid"]سلام

هنگامی که موکتی توسط ادرار نجس شده
علاوه بر نجس شده موکت زمین هم نجس شده
زمین روبا استفاده از آب کر چجوری باید پاک کرد؟
مقلد آقای سیستانی[/]

[spoiler]

a_rezahu;239843 نوشت:

با شُکر و تشکّر فراوان از کمک های فراوانتان

درباره این مورد،شبهه من بابت خیسی و رطوبت باقی مانده در لباس و فرش نیست
و این را میدانم که همانقدر که عرفاً غساله را میگیرند،گویا کفایت میکند و باقیمانده پاک است
که البته با توضیحات شما در پست 7،بسیار بسیار روشن تر از قبل شدم

.

بلکه سوال من درباره ی "بازگشت غساله به لباس و خصوصا فرش" است که چاره ای از آن نیست.
شما فرض کنید لباسی را با آب قلیل آب کشیدید.حالا به اصطلاح میچلانیدش.آیا اولین نقطه ای که غساله ی خارج شده با آن برخورد میکند،دست شما نیست که وظیفه ی چلاندن و غساله گیری را انجام میدهد؟

خوب همین نجاست از طریق دستی که دارد غساله میگیرد،قطعاً و بدون شک و شبهه،به
لباس بازمیگردد.

در مورد فرش هم شما تصور کنید فرشی را بر روی زمین شستشو دادید.حالا نوبت غساله گیری است.با پا یا هر چیز دیگر که بر روی آن بروید،چون فرش منقبض میشود،وقتی پا را بردارید،سریع به شکل اولش منبسط میشود و درون حفره ها و منافضش را با هوای خارج و یا آب زیر فرش که همان غساله های خارج شده است،پر میکند.
مانند بالشی که با دست فشارش دهید،یا پارچه ای که مچاله اش کنید،سریع به حالت اول خود باز میگردد و این یک اصل انکار ناپذیر است.(این در مورد فرش و پارچه ای که روی زمین غساله گیری شود صادق است)

حال یا غساله دوباره فرش را نجس میکند و دوباره باید آنقدر آب کشید تا غساله واسطه سوم شود و بیشتر و به فتوای آیت الله بحجت احتمالا دیگر پاک نمیشود،چون ایشان واسطه را مطلقا نجس میدانند.پس این اشتباه است،چون قطعا در اسلام میتوان لباس را با آب قلیل تطهیر کرد.

و یا اینکه این غساله ی نجس و نجس کننده،لباس و فرش را نجس نمیکند و این ها استثنا هستند.

باور کنید گیج شده ام.چه طور ممکن است؟
امیدوارم منظورم را درست رسانده باشم

[/spoiler]
با سلام مجدد و وقت بخیر

همانطور که در پست قبلی عرض شد و خود شما هم فرمودید، ملاک تشخیص عرف است. یعنی همین اندازه که عرفا فرش یا لباس را فشار دادید و غساله خارج شد، خیسی باقیمانده دیگر حکم آن غساله خارج شده را ندارد.

حال اینکه این خیسی با آن خیسی متصل بوده یا برگشته و دوباره مخلوط شده اند و...، اینها همه دقت های بیش از حد هست که نه سفارش شده و نه مورد تایید است و اعتنا کردن به آن منجر به وسواس می شود.

-----------

برای واضح شدن این مساله چند مثال کوتاه دیگر نیز می زنم:

1) در همان مثال پست قبلی، وقتی خون به اندازه کافی از محل ذبح خارج شد، خون باقیمانده در بدن حیوان پاک است. در حالیکه اگر کسی بخواهد با دقت بیش از حد به این موضوع نگاه کند، این خون ها متصل بوده اند. اما حکم شرع در اینجا بر مبنای عرف است و خداوند چنین اعتبار کرده است که آن خون ها نجس و این خون های باقیمانده پاک باشد.

2) در غسل میت، بدن میت نجس است. در حین غسل همه آب هایی که اطراف پاشیده می شود، محل غسل و ظرف هایی که با آن میت را غسل می دهند، نجس می شود. اما به محض اینکه غسل سوم میت تمام شد، همه اینها به حکم تبعیت پاک می شوند. و این اعتبار خداوند متعال است.

3) در مورد سوال شما نیز همین که لگنی را زیر فرش گذاشتند و با آب قلیل فرش را شستشو دادند، بعد از دو یا سه مرتبه شستشو (بنا بر اختلاف فتاوا) و خارج شدن غساله آخر، فرش پاک می شود و دقت در اینکه این رطوبت با آن رطوبت متصل بوده است و...، این ها همه به نوعی وسواس است و مورد تایید شرع نیست.

----------------------------

شاید نیاز به این مثال ها و توضیحات نبود، چون پاسخ اصلی همان است که ابتدا عرض شد.

در مورد غساله همه مراجع تقلید چنین فرموده اند: (با اختلاف جزئی در تعبیر)

غساله آبى است كه معمولا در وقت شستن از آن چيزى كه شسته مى شود، خود به خود يا بوسيله فشار مى ريزد.

م

لاک در این موارد هم، تشخیص عرف معمول متدینین است و دقت بیش از حد در امور طهات و نجاست مورد تایید شرع نیست.

موفق و سلامت باشید.

راوی سیره شهدا;239898 نوشت:
سلام

هنگامی که موکتی توسط ادرار نجس شده
علاوه بر نجس شده موکت زمین هم نجس شده
زمین روبا استفاده از آب کر چجوری باید پاک کرد؟
مقلد آقای سیستانی

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

همین که با آب کر محل را به قدری شستشو دادید که آب کر به تمام جاهایی که نجس شده بوده رسید، (موکت و زمین) همه پاک می شوند. و از آنجایی که غساله آب کر نجس نیست، خیسی های باقیمانده نیز پاک هستند.

مساله مورد اتفاق مراجع تقلید است و در رساله آیت الله سیستانی نیز چنین آمده است:

مسأله ۱۹ ـ اگر چيز نجس را زير شيرى كه متّصل به كر است بشويند، آبى كه از آن چيز می ريزد اگر متصل به كر باشد، و بو يا رنگ يا مزه نجاست نگرفته باشد، و عين نجاست هم در آن نباشد، پاک است.

-----------

در کلیپی هم که خودتون در پست های قبلی گذاشتید، روش تطهیر چیزهای نجس با آب کر و قلیل به خوبی توضیح داده شده است. (تشکر از شما)

با سلام من کارشناس نیستم ولی چند روز پیش شبکه یک برنامه افتاب شرقی حاج اقایی میگفتند که ادرار پس از خشک شدن دیگه عین نجاست نیست چون تبخیر شده وبا اب کر یک بار کافیه قساله اش هم با یه دسمال جمع کنید البته قساله اش پاکه.با اب قلیل هم دو بار اب ریخته و هر دفعه با یک دسمال ابش را جمع کنید از فرمایشات حاج اقا(اسمشون را نمیدونم )

رضاهو;239672 نوشت:
بسم الله الرحن الرحیم

به کر شهری چگونه است؟

به محض برخورد آب لوله با آن تطهیر میشود و یا قساله گیری و فشار لازم است؟:gol::gol::gol:

آیت الله مکارم

غساله ان با فشار دادن خارج شود .یا منتقل شود قسمت دیگر فرش کافی است غساله تطهیر با اب کر پاک است.

توضیح المسائل مراجع

رضاهو;239672 نوشت:
بسم الله الرحن الرحیم

به کر شهری چگونه است؟

به محض برخورد آب لوله با آن تطهیر میشود و یا قساله گیری و فشار لازم است؟:gol::gol::gol:

آیت الله مکارم

غساله ان با فشار دادن خارج شود .یا منتقل شود قسمت دیگر فرش کافی است غساله تطهیر با اب کر پاک است.

توضیح المسائل مراجع

‎ [=arial]سلام، اگر کف اتاقی که سنگ است، نجس باشد، اما عین نجس بخاطر شستشو های قبلی و دستمال کشی هایی که پیش از این شده، حل شده و معلوم نیست کجاست، چطور باید [=arial]تطهیر کرد؟ منظورم این است که اگر کف اتاق به روش صحیحی تطهیر نشده باشد، آبی که از آن تطهیر روی زمین باقی مانده نجس است؟ اگر پخش شود و خشک شود. در این صورت 1- آیا هنوز نجس است؟ 2- اگر به آن رطوبت برخورد کنیم نجس می شویم؟
[=arial]مرجع تقلید من آیة الله مکارم شیرازی است.

اگر از آیة الله سیستانی نیز بگویید ممنونم

Nejatam;350485 نوشت:
سلام، اگر کف اتاقی که سنگ است، نجس باشد، اما عین نجس بخاطر شستشو های قبلی و دستمال کشی هایی که پیش از این شده، حل شده و معلوم نیست کجاست، چطور باید تطهیر کرد؟ منظورم این است که اگر کف اتاق به روش صحیحی تطهیر نشده باشد، آبی که از آن تطهیر روی زمین باقی مانده نجس است؟ اگر پخش شود و خشک شود. در این صورت 1- آیا هنوز نجس است؟ 2- اگر به آن رطوبت برخورد کنیم نجس می شویم؟
مرجع تقلید من آیة الله مکارم شیرازی است.

اگر از آیة الله سیستانی نیز بگویید ممنونم

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

آبی که از تطهیر غیر شرعی باقی مانده نجس است و اگر روی زمین بماند و خشک شود ، نجاستش باقی خواهد ماند و با رطوبت انتقال می یابد مگر به صورت صحیح یک بار دیگر ، تطهیر صورت گیرد.

می توانید با آب کر همه سطح اتاق را یکبار شستشو دهید نیازی به مصرف زیاد آب نیست همین که بعد از برطرف شدن عین نجاست (در جایی که عین نجاست باقی است) یک بار آب کر روی آن جریان یابد کافی است . (1)

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله سیستانی ، توضیح المسائل ، مبحث نجاسات

سلام
اگر ممکن است تطهیر با آب قلیل را آموزش دهید.

مسأله این است که بنده نمی دانم اگر الارقم تطهیر غیر شرعی واقعاً محل دقیق عین نجاست معلوم نباشد که کجاست
مثلا مکانی نجس است؛ و من یادم نمیاید آن مکان را دقیقاً به چه روشی شستشو دادم.
پس از گذشت ماه ها از این قضیه شک می کنم که "مبادا عین نجس هنوز تمیز نشده باشد"
لذا دوباره قسمتی از زمین را با طی کشیدن تمیز می کنم. بدون اینکه محل دقیق عین نجاست را بدانم یا بندانم که اصلاً عین نجسی روی زمین است یا نیست.
دو مرتبه این سوال پیش می آید که : " هنگام تطهیر زمین آیا از روش درستی استفاده می کردی؟"
لذا دوباره شک می کنم. و اکنون با توجه به اینکه آبی که از تطهیر غیر شرعی مانده، روی زمین حکمش نجس است.
حال من نمی دانم از کجا و چگونه می توانم شروع به شستن زمین کنم.

بنده نمی توانم از آب کر استفاده کنم چون اینجا آپارتمان است و درون اتاق من راهی برای خروج آب نیست.

[="Tahoma"][="Black"]

Nejatam;354629 نوشت:
سلام
اگر ممکن است تطهیر با آب قلیل را آموزش دهید.

مسأله این است که بنده نمی دانم اگر الارقم تطهیر غیر شرعی واقعاً محل دقیق عین نجاست معلوم نباشد که کجاست
مثلا مکانی نجس است؛ و من یادم نمیاید آن مکان را دقیقاً به چه روشی شستشو دادم.
پس از گذشت ماه ها از این قضیه شک می کنم که "مبادا عین نجس هنوز تمیز نشده باشد"
لذا دوباره قسمتی از زمین را با طی کشیدن تمیز می کنم. بدون اینکه محل دقیق عین نجاست را بدانم یا بندانم که اصلاً عین نجسی روی زمین است یا نیست.
دو مرتبه این سوال پیش می آید که : " هنگام تطهیر زمین آیا از روش درستی استفاده می کردی؟"
لذا دوباره شک می کنم. و اکنون با توجه به اینکه آبی که از تطهیر غیر شرعی مانده، روی زمین حکمش نجس است.
حال من نمی دانم از کجا و چگونه می توانم شروع به شستن زمین کنم.

بنده نمی توانم از آب کر استفاده کنم چون اینجا آپارتمان است و درون اتاق من راهی برای خروج آب نیست.

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سؤالتان

در فرض سؤال اگر به یادتان هست که جای نجس را شستشو کردید اما نمی دانید به چه شیوه ای بوده ، محل مورد نظر محکوم به طهارت است و نباید به این شک اعتناء کنید .

طبعا مسائل بعدی که بیان کردید با فرض گفته شده ، مطرح نمی شود.

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

سلام.روی فرش ما یک نجاستی ریخته شد و بلافاصله عین نجاست را از روی فرش برداشتیم.عین نجاست خیلی کوچک بود.حالا ما شک داریم که فرشمون نجس شده یا نه؟اصلا با این توضیحات فرش نجس است؟اگه بله چطور تطهیرش کنم؟
مرجع:آیت الله خامنه ای

[="Tahoma"][="Black"]

باغ بهشت;354689 نوشت:
سلام.روی فرش ما یک نجاستی ریخته شد و بلافاصله عین نجاست را از روی فرش برداشتیم.عین نجاست خیلی کوچک بود.حالا ما شک داریم که فرشمون نجس شده یا نه؟اصلا با این توضیحات فرش نجس است؟اگه بله چطور تطهیرش کنم؟
مرجع:آیت الله خامنه ای

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤالتان

اگر عین نجاست خشک بوده ودر سرایت نجاست به فرش شک دارید ; فرش محکوم به طهارت است . (۱)

پی نوشت:
۱. امام خمینی ، توضیح المسائل ، احکام نجاست (مطابق با نظر آیت الله خامنه ای)[/]

موضوع قفل شده است