آیا واقعا آیت الله حسن زاده آملی ریاضیدان است؟

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا واقعا آیت الله حسن زاده آملی ریاضیدان است؟

سلام
ببخشید که اینو اینجا گذاشتم چون نمیدونم کجا بذارم
ایا واقعا ایت الله حسن زاده املی ریاضیدان است؟ و اینکه فیلمی ازشون وجود داره که اینو نشون بده ؟
و کلا خیلی ممنون که درباره این موضوع مطالب مفید بذارید

کارشناس بحث : بصیر

[="Tahoma"][="Navy"]باسلام و عرض ادب
کتبی در نجوم و ریاضی از ایشان وجود دارند مانند: 1. دروس معرفة الوقت و القبله. 2. دروس هيئت و ديگر رشته هاي رياضي .اين كتاب حاوى دروسى است در علم شريف هيئت و ديگر رشته هاى رياضى كه حضرت استاد آنها را در روزهاى پنجشنبه و جمعه دوران تحصيلى حوزه مقدسه قم , براى عده اى از طلاب و محصلين علوم دينى تدريس نموده است . علم هيئت كه از آن با نامهاى ديگر چون اخترشناسى , علم الفلك و مجسطى و . . . نيز ياد مى شود , يك بخش از چهار بخش علم رياضى[ ( حساب , هندسه , موسيقى , هيئت]( است و از حالات اجرام بسيطه علوى و سفلى و اشكال و اوضاع آنها و ابعاد بين آنها و حركات افلاك و كواكب و مقادير آنها بحث مى كند .
[/]

بسم الله خیرالاسماء
علیک سلام و رحمه الله و برکاته

براستی چرا باید برای ما تعجب برانگیز باشد که انسان روحانی و در لباس طلبگی ریاضیات یا فیزیک و از این قبیل علوم را دارا باشد؟ در حالی که بسیاری از بزرگان ما از قبیل علامه حلی ها و شیخ بهایی ها و خواجه طوسی ها و ابوریحان و.... و از متاخرین ها علامه شعرانی و آیت الله خوانساری و علامه طباطبایی،سردار کابلی و... به این علوم تسلط فراوان داشته اند و چه بسیار تالیفات و شاگردانی پرورش داده اند.به هر حال جدایی حوزه از علوم دانشگاهی امروزی ضرری جبران ناپذیر را برای هم حوزوی و هم دانشگاهی ما به ارمغان آورده است.

اما بعد،حقیقتا سخن گفتن از شخصیتی همچون حضرت علامه حسن زاده آملی کاری است بس دشوار و از آنجا که حق مطلب ادا نمی شود،انسان شرمنده می گردد ولی بلحاظ اینکه سوالی مطرح گردید چند نمونه ای عرض مینماییم.شاید لقب ریاضیدان برای حضرتش نوعی کسر شان و بی احترامی باشد زیرا مقام و شخصیت این بزرگوار چنان است که این القاب را خوش آیند ندانند.یعنی بصرف اینکه فقط به ایشان بگویند ریاضیدان. بلحاظ اینکه این بزرگان که این علوم را ابزاری میدانند جهت رسیدن به همان معرفت نفس نه اینکه خود این علوم و القاب هدف و مقصود باشد.
حضرت علامه در مطلق علوم مجتهد هستند
.ایشان به زبان فرانسه بسیار مسلط هستند و از طب و پزشکی و تشریح بسیار ماهر و از جمله علومی که سال ها تدریس کرده اند علوم هندسه و ریاضیات و هیئت می باشد.و تالیفات بسیاری در این علوم نوشته اند که بعضی از آن ها به طبع رسیده است و بعضی هنوز چاپ نشده است.(از جمله چهل جلد کتاب ریاضی عالیه که هنوز چاپ نشده است).بعضی از کتاب های ریاضی عبارتند از:

رساله در ظل (تانزانت)،رساله ای در تکسیر دایره و بیان نسبت محیط به قطر دایره (یعنی بحث از پی)،تعلیقات و حواشی بر دوره اصول اقلیدس و شرح صدور آن به تحریر خواجه طوسی، رساله ای در میل کلی از امهات مسائل هیوی و مسائل متعدد هندسی و نجومی. شرح اکر مانالاووس در مثلثات کروی و تصحیح آن، رساله قطب نما و قبله نما، دروس هیئت و رشته های ریاضی_دو جلد)، دروس معرفة الوقت و القبله، تکسیر دائره ، رساله فی تعیین البعد بین المرکزین ، رساله فارسی حول فنون ریاضی،تصحیح و تعلیق اکر ثاوذوسیوس ،تصحیح مساکن ثاوذوسیوس ،تصحیح کتاب الکره المتحرکه لاوطولوقوس ،تحیح مجسطی بطلیموس،چندین رساله دیگر در فنون ریاضی و هندسه، محاسبه جیب سینوس یک درجه با اعشار بالا، ده رساله فارسی(بخش ریاضیات)و کتاب هزار و یک نکته در شماره های124،131،134،142،145،146،159،161،215،222،226،133،241،255،291، 3،14،46،48،106،108،و..........استاد مباحث مفصلی در باره علوم ریاضی وجود دارد .
ایشان به علوم ریاضیات ،هیات ،نجوم ،فلکیات ،محاسبات ،تعیین قطب نما ،قبله نما،هندسه و مثلثات و تعیین قبله و اوقات شرعی و تعیین زمانهای کسوف و خسوف و....مسلط هستند ودر کنار ریاضیات قدیم به ریاضیات جدید مانند مباحث ریاضی جدید ، حساب دیفرانسیل و انتگرال و یا مباحثی همچون تئوری اعداد و یا ترکیبیات نیز وارد هستند .

حضرت علامه حسن زاده آملی در نزد استاد گرانقدر خود یعنی مرحوم علامه ابوالحسن شعرانی (قدس الله سره) در ریاضیات کتاب های تحریر اقلیدس یا همان اصول اقلیدس تالیف خواجه نصیر طوسی،ربع مجیب،زیج بهادری و مجسطی، و اکرمانالائوس (ریاضیدان یونانی در مباحث شکل کرات) و اکرثاوذوسیوس (ریاضیدان یونانی،هندسه سطح کره در سه مقاله و پنجاه و نه شکل که در مثلثان و کروی است) این دو کتاب از اکر متوسطات است. و همچنین اسطرلاب را آموخته اند که ریاضیات در آن کاربرد بسیاری دارد.

[=Trebuchet MS]نمونه هایی از خاطرات ریاضی حضرت علامه حسن زاده آملی

[=Trebuchet MS]علامه حسن زاده آملی میفرمودند:در حجره نشسته بودیم و سرگرم نوشتن جزوه ای بودیم، که آقایی وارد شد و چون دید که حسابی دور و برمان شلوغ است، پرسید: چه میکنید؟
مدتی است بعضی از آقایان می آیند و میخواهند که برایشان مطالبی را بنویسم.
نگاهی به جزوه ها کرد و گفت: میدانید اینها را برای چه می خواهند و چه می کنند؟
گفتم: خیر، گفت: اینها به اصطلاح تز دانشگاه است، می برند و به استادشان نشان می دهند، که مدرک آنها برای سمت دکتری است!
من از همه جا بی خبر، شاید بیش از دویست جزوه از این دست نوشته بودم. گفتم: آقا! خدا عمرت بدهد که آگاهمان کردی، تا دیگر بیشتر از آنچه نوشته ایم ننویسیم.
منبع:کتاب جمع پراکنده

[=Trebuchet MS]بنده(علامه حسن زاده) حدود سى سال پيش صحبتى با بك رياضيدان داشتم تا اين كه كلام كشيد به اين شكل هندسى (قطاع ) من از او، به خاطر غرض الهى كه در نظر داشتم ، سوال كردم : عزيز من ! از اين شكل چند حكم هندسى مى توان استفاده كرد؟
گفت : شايد هفت تا ده تا حكم .
گفتم : مثلا بيست تا چطور.
گفت : شايد ممكن است .
گفتم : دويست تا چطور؟
به من نگاه مى كرد كه آيا دويست حكم هندسى مى توان از آن استنباط كرد و توقف كرد.
گفتم : دو هزار چطور؟ همين طور به من نگاه مى كرد. گفتم : دويست هزار تا چطور؟
خيال مى كرد كه من سر مطايبه و شوخى دارم و به مجاز حرف مى زنم . بعد به او گفتم : آقا اين خواجه نصيرالدين طوسى كتابى دارد به نام
كشف القناع عن اسرار شكل القطاع (958) و جناب خواجه از اين يك شكل ، چهار صد و نود و هفت هزار و ششصد و شصت و چهار حكم هندسى استنباط كرده ، يعنى قريب نيم ميليون . بعد به او گفتم : اين خواجه نصير طوسى كه راجع به يك شكل هندسى ، يك كتاب نوشته و قريب پانصد هزار حكم از آن استنباط كرده ، شما آن كتاب و خود خواجه را مى شناسى ؟
گفت : نخير.
بعد راجع به شخصيت خواجه مقدارى صحبت كرديم و به او گفتم : اين خواجه وقتى كه در بغداد حالش دگرگون شد و ديد دارد از اين نشاه به جوار الهى ارتحال مى كند، وصيت كرد: مرا از كنار امام هفتم ، باب الحوائج الى الله ، از اين معقل و پناهگاه بيرون نبريد و در عتبه به خاك بسپاريد و روى قبرم در پيشگاه امام هفتم ؛ مثلا نوشته نشود
آيت الله و علامه اين امام است ، حجه الله ، قرآن ناطق و امام ملك و ملكوت است ؛ روى قبر من بنويسيد:
و كلبهم باسط ذراعيه بالوصيد
منبع:سیره امامان در آثار علامه حسن زاده آملی

برای آشنایی با زندگی نامه حضرت علامه حسن زاده آملی به کتاب نجم الدین تالیف محسن برزگر رجوع شود.همچنین دریافت فیلم آثار(

[=Trebuchet MS]http://azha.ir/showthread.php?tid=3158 )[=Trebuchet MS] ایشان که در این فیلم از تدریس ریاضیات و تعلیم آن سخن می گویند.
[=Trebuchet MS]

من خيلي دنبال كتاب هاي رياضي حضرت علامه گشتم ولي اصلا پيدا نكردم .معلوم نيست چرا كتاب هاي رمان و داستان هاي خارجي كه هيچ بار علمي و هيچ نكته آموزشي نداره اين همه چاپ ميكنند اما آثار بزرگاني مثل علامه حسن زاده را چاپ نميكنند

باسلام و احترام
علت این است که ظاهرا خود ایشان هم رغبتی به چاپ این کتب ریاضی ندارند و یا جنبه آموزشی و درسی نداشته که بتوان آنها را به عنوان کتب درسی چاپ و تکثیر نمود.
در هر صورت جای تأسف است که کتب چنین بزرگانی را استفاده نمی کنیم و به قول شما کتب رمان و داستانهای خرافی و بی ثمر را به کرّات چاپ و تکثیر می نماییم.

جمع بندی:
سلام
ببخشید که اینو اینجا گذاشتم چون نمیدونم کجا بذارم
ایا واقعا ایت الله حسن زاده املی ریاضیدان است؟ و اینکه فیلمی ازشون وجود داره که اینو نشون بده ؟

باسلام و عرض ادب
کتبی در نجوم و ریاضی از ایشان وجود دارند مانند: 1. دروس معرفة الوقت و القبله. 2. دروس هيئت و ديگر رشته هاي رياضي .اين كتاب حاوى دروسى است در علم شريف هيئت و ديگر رشته هاى رياضى كه حضرت استاد آنها را در روزهاى پنجشنبه و جمعه دوران تحصيلى حوزه مقدسه قم , براى عده اى از طلاب و محصلين علوم دينى تدريس نموده است . علم هيئت كه از آن با نامهاى ديگر چون اخترشناسى , علم الفلك و مجسطى و . . . نيز ياد مى شود , يك بخش از چهار بخش علم رياضى[ ( حساب , هندسه , موسيقى , هيئت]( است و از حالات اجرام بسيطه علوى و سفلى و اشكال و اوضاع آنها و ابعاد بين آنها و حركات افلاك و كواكب و مقادير آنها بحث مى كند .
برای آشنایی با زندگی نامه حضرت علامه حسن زاده آملی به کتاب نجم الدین تالیف محسن برزگر رجوع شود.همچنین دریافت فیلم آثار(http://azha.ir/showthread.php?tid=3158 ) ایشان که در این فیلم از تدریس ریاضیات و تعلیم آن سخن می گویند.

موضوع قفل شده است