احکام اوقات نماز <<<<>>> فقهی

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
احکام اوقات نماز <<<<>>> فقهی

بسم الله الرحمن الرحیم

در این قسمت سوالاتی در رابطه با "اوقات نماز" مطرح میشود.

برای شروع سوال را شروع میکنم:
1.با توجه به اینکه در اعلام اوقات شرعی در کشورمان،مراعات تمام مناطق شهر باید بشود،لذا زمان دقیق نیمه شب در هر محله و قسمتی از شهر متفاوت است.
حال اگر رادیو اعلام کرد نیمه شب ساعت 12:20 است و الان ساعت 12:18 دقیقه است
چند مساله پیش می آید:
الف)یا در منطقه ما نیز همین ساعت است و باید "سوره" و "مستحبات" را ترک کرد،بلکه شاید وقت برای تیمم هم کافی نباشد و وظیفه،به جا آوردن نماز بدون تیمم باشد

ب)منطقه ما،از نیمه شب گذشته،که باید به نیت خاصّی که در رساله ها مذکور است نماز به جا آورده شود که در آن ترک "سوره" جایز نمیباشد

ج)در منطقه ما،نیمه شب کمی دیر تر است(مثلا 12:22) که به علت مراعات کردن تمام مناطق،اختلافی در آن به وجود می آید.خصوصا در شهر های بزرگی مانند تهران.پس باز هم جایز نیست "سوره" ترک شود.و حتی وقت برای تیمم هم شاید کفایت کند.

در چنین مواردی وظیفه چیست؟

:Gol::Gol:

a_rezahu;238902 نوشت:
برای شروع سوال را شروع میکنم: 1.با توجه به اینکه در اعلام اوقات شرعی در کشورمان،مراعات تمام مناطق شهر باید بشود،لذا زمان دقیق نیمه شب در هر محله و قسمتی از شهر متفاوت است. حال اگر رادیو اعلام کرد نیمه شب ساعت 12:20 است و الان ساعت 12:18 دقیقه است چند مساله پیش می آید: الف)یا در منطقه ما نیز همین ساعت است و باید "سوره" و "مستحبات" را ترک کرد،بلکه شاید وقت برای تیمم هم کافی نباشد و وظیفه،به جا آوردن نماز بدون تیمم باشد ب)منطقه ما،از نیمه شب گذشته،که باید به نیت خاصّی که در رساله ها مذکور است نماز به جا آورده شود که در آن ترک "سوره" جایز نمیباشد ج)در منطقه ما،نیمه شب کمی دیر تر است(مثلا 12:22) که به علت مراعات کردن تمام مناطق،اختلافی در آن به وجود می آید.خصوصا در شهر های بزرگی مانند تهران.پس باز هم جایز نیست "سوره" ترک شود.و حتی وقت برای تیمم هم شاید کفایت کند. در چنین مواردی وظیفه چیست؟

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سئوال شما

در اوقات نماز معیار اطمینان مکلف است و مکلفی که یقین دارد مثلا وقت تیمم دارد باید تیمم کند و ...

بنابراین هر کسی با رعایت وقت منطقه خود اعمال شرعی خود را تنظیم می کند و اگر اطمینان به بقای وقت یا وقت نداشتن کرده است مطابق با آن عمل نماید

همیشه سالم و موفق باشید

با سلام مجدد و تشکر از لطف شما

اما گاهی پیش می آید که وضعیتی اینچنین که توصیف کردم پیش می آید و نمیتوان نیمه شب شرعی را استخراج کرد.مانند این که شاید فرصت برای تیمم هم نباشد،چه برسد به محاسبه نیمه شب در محل.
و یا از مغرب گذشته و ساعت دقیق آن در محله را هم نمیتوان دانست.و در ضمن در شهر های پر ساختمان که دید افق میسر نیست،به هیچ وجه بدون ابزار پیشرفته و محاسبات نجومی،نمیتوان وقت دقیق مغرب و.... را استخراج کرد تا به زمان دقیق نیمه شب دست پیدا کرد.
از طرفی قطعا زمانی که رادیو اعلام میکند،در مناطق مختلف است.
حال تکلیف چیست؟[spoiler](چون برای خودم این مشکل پیش آمده روی سوال تاکید دارم.گویا دسترسی به زمان نیمه شب،غروب آفتاب و طلوع صبح برای پایان زمان نماز های،امری غیر ممکن است)[/spoiler]

a_rezahu;238967 نوشت:
با سلام مجدد و تشکر از لطف شما اما گاهی پیش می آید که وضعیتی اینچنین که توصیف کردم پیش می آید و نمیتوان نیمه شب شرعی را استخراج کرد.مانند این که شاید فرصت برای تیمم هم نباشد،چه برسد به محاسبه نیمه شب در محل. و یا از مغرب گذشته و ساعت دقیق آن در محله را هم نمیتوان دانست.و در ضمن در شهر های پر ساختمان که دید افق میسر نیست،به هیچ وجه بدون ابزار پیشرفته و محاسبات نجومی،نمیتوان وقت دقیق مغرب و.... را استخراج کرد تا به زمان دقیق نیمه شب دست پیدا کرد. از طرفی قطعا زمانی که رادیو اعلام میکند،در مناطق مختلف است. حال تکلیف چیست؟

با عرض سلام و تشکر از سئوال شما

دو حالت متصور است:
1.از قبل ساعت دقیق اذان را از راه های مختلف مانند رسانه ها فهمیده اید که بدان عمل می کنید

یا

2. از قبل اطلاعی از ساعت دقیق ندارید و به زمانی رسیده اید که تردید در داشتن یا نداشتن فرصت دارید ، نماز را به نیت ما فی الذمه می خوانید و در برخی حالات احتیاطا قضای آن را بعدا انجام می دهید .

همیشه سالم و موفق باشید

سجاد;238986 نوشت:

با عرض سلام و تشکر از سئوال شما

دو حالت متصور است:
1.از قبل ساعت دقیق اذان را از راه های مختلف مانند رسانه ها فهمیده اید که بدان عمل می کنید

یا

2. از قبل اطلاعی از ساعت دقیق ندارید و به زمانی رسیده اید که تردید در داشتن یا نداشتن فرصت دارید ، نماز را به نیت ما فی الذمه می خوانید و در برخی حالات احتیاطا قضای آن را بعدا انجام می دهید .

همیشه سالم و موفق باشید

با تشکر از پاسخ شما.
چند تا ابهام چون زیاد مبتلا به این قضیه شدم برام باقی مونده.

1.ما قطعا نمیتوانیم روی ساعت نیمه شب و یا طلوع خورشید رسانه ها حساب کنیم.به دلیل اختلاف زمانی مناطق یک شهر.
2.از طرفی 1 دقیقه هم برای ما در آخر وقت یک دقیقه است.ما در 1 دقیقه میتوانیم "سوره" را که جزء واجب نماز است را حذف نکنیم.
3.نتیجه این میشود که آخر وقت،حتی اگر به زمان اعلام شده در رسانه ها برای خواندن "سوره" کافی نبود،فرض را بر عدم آگاهی بگیریم و به نیت ما فی الذمه بخوانیم و سوره را هم حذف نکنیم.صحیح است؟

اما سوال پیش می آید در چه شرایطی "سوره" را حذف کنیم.ما بدون وسایل و ابزار دقیق نجومی و معادلات ریاضی و... که نمیتوانیم زمان دقیق را بدست آوریم.
و سوال دیگر اینکه در اوایل اسلام و قرون گذشته چگونه بدون این ابزار این حکم را اجرا میکردند؟(قاعدتاً جز در مناطق خاص و برای چشم های دقیق،موضوعیت نداشته است)

اگر ممکن است ما را از ابهام دربیاورید

a_rezahu;239648 نوشت:
با تشکر از پاسخ شما. چند تا ابهام چون زیاد مبتلا به این قضیه شدم برام باقی مونده. 1.ما قطعا نمیتوانیم روی ساعت نیمه شب و یا طلوع خورشید رسانه ها حساب کنیم.به دلیل اختلاف زمانی مناطق یک شهر. 2.از طرفی 1 دقیقه هم برای ما در آخر وقت یک دقیقه است.ما در 1 دقیقه میتوانیم "سوره" را که جزء واجب نماز است را حذف نکنیم. 3.نتیجه این میشود که آخر وقت،حتی اگر به زمان اعلام شده در رسانه ها برای خواندن "سوره" کافی نبود،فرض را بر عدم آگاهی بگیریم و به نیت ما فی الذمه بخوانیم و سوره را هم حذف نکنیم.صحیح است؟ اما سوال پیش می آید در چه شرایطی "سوره" را حذف کنیم.ما بدون وسایل و ابزار دقیق نجومی و معادلات ریاضی و... که نمیتوانیم زمان دقیق را بدست آوریم. و سوال دیگر اینکه در اوایل اسلام و قرون گذشته چگونه بدون این ابزار این حکم را اجرا میکردند؟(قاعدتاً جز در مناطق خاص و برای چشم های دقیق،موضوعیت نداشته است) اگر ممکن است ما را از ابهام دربیاورید

با عرض سلام مجدد خدمت حضرت عالی و تشکر از سئوالتان

پاسخ قبلی در این سئوال هم کاراست یعنی در زمانی که دقیقا نمی دانید نماز کی قضا می شود ، نیت ما فی الذمه کنید و در این صورت نباید سوره را ترک کنید بلکه باید نماز را به صورت کامل بخوانید .(1)

همیشه سالم وموفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، توضیح المسائل م 897

با عرض سلام.با توجه به اینکه برای اذان صبح،ملاک اذان منطقه نیست،بلکه یقین مکلّف میباشد
توجه شما را به استفتائئ از سایت آیت الله مکارم جلب و سپس سوالی مطرح میکنم:

البته فقط پاسخ معظم له را می آورم:

قبل از آن که سر و صدا درباره چگونگى استخراج تقویمى که ملاک رسانه هاى گروهى بود بلند شود، ما احساس کرده بودیم که این استخراج منطبق با وقت شرعى نماز صبح (فجر صادق) نیست، لذا خود اینجانب شخصاً قبل از طلوع فجر به بیابان رفتم و ملاحظه کردم که حدود یک ربع ساعت میان اذان صبح رادیو و صبح واقعى فاصله است؛ یعنى اذان رادیو زودتر گفته مى شود، جمعى از آقایان مورد اعتماد در قم نیز همین کار را در وقت دیگرى انجام داده بودند و نتیجه آن نیز همین بود. عقیده ما این است که آنچه اخیرا مورد عمل قرار گرفته، که وقت اذان صبح را حدود 10 دقیقه عقب کشیده اند و خود اذان نیز حدود 5 دقیقه طول می کشد، بنابراین بر مومنین لازم است قبل از اذان صبح برای روزه امساک کنند و احتیاطاً 5 دقیقه بعد از تمام شدن اذان نماز بخوانند.

سوال 1:آیا هنوز نظر معظم له این است که برای نماز صبح ده دقیقه صبر کنیم؟

سوال 2:ما دو نوع یقین داریم.یک یقینی که مطابق گفته ی دیگران است(یقین به معنای اعم) یک یقین که بسیار دقیق تر است و مبتنی بر علم خودمان است(یقین به معنی اخص)
در مورد یقینی که در این مسایل فقهی بیان میشود،ملاک چه نوع یقینی است؟ در صورتی که یقین قطعی و مطابق با واقع منظور باشد،ما باید تمام اوقات نماز را خود استخراج کینیم،ماه را خودمان روئیت کنیم و صد ها مورد دیگر.چه طور میشود به اخبار کسی اطمینان کرد وقتی معظم له میفرمایند 15 دقیقه تاخیر داشت؟!! شاید ظهر و مغرب و نیمه شب هم همین اوضاع باشد:Gig::Gig:
[SPOILER]ان شالله بار سفر ببندیم و به کوه و دشت بزنیم تا بلکه یقین حاصل کنیم:Moteajeb!:[/SPOILER]

این سوال رو در مورد پرداخت کفاره هم داشتم ان شالله سر جایش زحمت پاسخش را خدمتتان میدهم
یا حق

وقت نماز صبح

1-و روايت كرده‏اند كه وقت‏ نماز صبح‏ هنگامى است كه سپيده صبح در عرض افق پديدار و خوب روشن شده باشد.من لايحضره الفقيه

2-اسحاق بن عمّار گويد: به امام صادق عليه السّلام عرض كردم: اى ابا عبد اللَّه! مرا از فضيلت‏مندترين وقت‏ نماز صبح‏ آگاه ساز. امام عليه السّلام فرمود: هنگام طلوع فجر؛ چرا كه خداوند فرازمند در قرآن مى‏فرمايد: إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ كانَ مَشْهُوداً [اسراء (17)، آيه 78] مراد اين است كه فرشتگان روز و فرشتگان شب نماز صبح را مى‏نگرند؛ پس چون بنده نماز صبح را هنگام طلوع فجر به جا آورد اين نماز دو بار براى او نوشته شود: هم فرشتگان شب آن را مى‏نويسند و هم فرشتگان صبح.ثواب الاعمال

3-و در حديث كالصحيح وارد شده است از حضرت امام جعفر صادق‏صلوات اللَّه عليه كه فرمودند كه وقت نماز صبح از وقت ظهور صبح است تا آن كه روشن شود و امثال اين خبر محمول است بر وقت فضيلت چون در اخبار بسيار وارد شده است كه وقت صبح ممتدّ است تا طلوع آفتاب. لوامع صاحبقرانى مشهور به شرح فقيه

وقت نماز ظهر و عصر

1- امام صادق عليه السّلام فرمود: راه معلوم شدن و ظاهر شدن زوال خورشيد (گذشتن آفتاب از خطّ فرضى نصف النهار يا وسط آسمان در هر منطقه) بدين گونه است كه تكه چوبى بطول يكذراع و چهار انگشت برميدارى و باندازه چهار انگشت از آن را در زمين فرو ميكنى تا بحالت عمودى بايستد و حركت نكند، وقتى خورشيد بر آمد ابتدا سايه هر چيز دراز است بتدريج كه خورشيد بالا برود سايه كوتاهتر مى‏شود تا به غايت كمى برسد، بعد دوباره شروع به زياد شدن ميكند و چون اندكى زياد شد نشان ميدهد كه زوال آفتاب صورت گرفته يا خورشيد از وسط آسمان گذشته است، در اين هنگام درهاى آسمان گشوده مى‏شود، و بادها (يا شايد نسيم فيوض قدسيّه) شروع بوزيدن كند و حاجتهاى بزرگ خلايق بر آورده شود.

2- فضيل بن يسار، و زرارة بن أعين، و بكير بن أعين، و محمّد بن مسلم، و بريد بن معاوية العجلى (كه دو تن نخستين و دو تن آخرين از اصحاب اجماع و جملگى از فضلاى اصحاب و مقبول القولند) از امام باقر و امام صادق عليهما السّلام روايت كرده‏اند كه ايشان فرمودند: وقت‏ نماز ظهر دو قدم بعد از گذشتن آفتاب از خط نصف النهار و وقت عصر دو قدم ديگر بعد از آنست.
3-ابو عبد اللَّه صادق (ع) گفت: وقت‏ نماز ظهر، در روز جمعه موقع زوال خورشيد است.

وقت نماز مغرب

4-و نيز عبيد بن زرارة از آن حضرت (امام صادق عليه السّلام) در باره وقت‏ نماز ظهر و عصر سؤال كرد، آن حضرت فرمود: هنگامى كه آفتاب از خط نصف النّهار گذشت وقت‏ نماز ظهر و عصر هر دو با هم فرا ميرسد با اين فرق كه نماز ظهر را قبل از نماز عصر بايد بجا آورد (يا وقت‏ نماز ظهر پيش از نماز عصر است) بعد از آن تو در وقت هر دو نماز با هم هستى تا هنگامى كه خورشيد غروب كند
5-و نيز حسين بن مختار از آن حضرت (امام صادق)عليه السّلام روايت كرده كه شخصى بآن حضرت عرضكرد: من اذان گو هستم هر روز كه هوا ابرى مى‏شود وقت را تشخيص نميدهم چه كنم؟ آن حضرت فرمود: هر گاه خروس سه بار پى در پى بانگ برداشت آفتاب از خطّ نصف النّهار گذشته و وقت‏ نماز ظهر شده است.(ناگفته نماند که ما برای تعیین زوال از سایه خود می توانیم کمک بگیریم )
من لايحضره الفقيه - ترجمه غفاري و بلاغي

1-و حمّاد از حريز، از زراره روايت كرده است كه گفت: امام أبو جعفر عليه السّلام فرمود: وقت‏ مغرب‏ زمانى است كه قرص خورشيد ناپديد شود، پس بعد از ناپديد شدن اگر آن را ديدى، در صورتى كه نماز را خوانده باشى آن را اعاده مى‏كنى، ولى روزه‏ات صحيح و كافى است، و اگر چيزى از طعام خورده باشى از ادامه آن خوددارى مى‏كنى.من لا یحضره الفقیه

2-داود بن فرقد گويد شنيدم كه پدرم از امام صادق «ع» پرسيد كى وقت‏ مغرب‏ مى‏شود؟ فرمود زمانی که كرسى آن ناپديد شود. گفت كرسى آن چيست؟ فرمود قرص خورشيد است، گفت كى پنهان مى‏شود؟ فرمود زمانی که نگاه كنى و آن را نبينى.- امالی صدوق
3-امام صادق «ع» فرمود هر گاه خورشيد ناپديد شد وقت‏ مغرب‏ شده است.امالی صدوق
4-ابو عبد الله صادق (ع) گفت: وقت‏ نماز مغرب‏، در حال سفر، تا يك سوم از شب گذشته باقى است.گزیده کافی

5-امام باقر عليه السّلام فرمود: وقت‏ نماز مغرب‏ وقتيست كه قرص خورشيد بتمامه فرو رود. (و علامت آن اينست كه سرخى پديد آمده در مشرق زايل شود).

[="Tahoma"][="Black"]

a_rezahu;241529 نوشت:
با عرض سلام.با توجه به اینکه برای اذان صبح،ملاک اذان منطقه نیست،بلکه یقین مکلّف میباشد توجه شما را به استفتائئ از سایت آیت الله مکارم جلب و سپس سوالی مطرح میکنم: البته فقط پاسخ معظم له را می آورم: قبل از آن که سر و صدا درباره چگونگى استخراج تقویمى که ملاک رسانه هاى گروهى بود بلند شود، ما احساس کرده بودیم که این استخراج منطبق با وقت شرعى نماز صبح (فجر صادق) نیست، لذا خود اینجانب شخصاً قبل از طلوع فجر به بیابان رفتم و ملاحظه کردم که حدود یک ربع ساعت میان اذان صبح رادیو و صبح واقعى فاصله است؛ یعنى اذان رادیو زودتر گفته مى شود، جمعى از آقایان مورد اعتماد در قم نیز همین کار را در وقت دیگرى انجام داده بودند و نتیجه آن نیز همین بود. عقیده ما این است که آنچه اخیرا مورد عمل قرار گرفته، که وقت اذان صبح را حدود 10 دقیقه عقب کشیده اند و خود اذان نیز حدود 5 دقیقه طول می کشد، بنابراین بر مومنین لازم است قبل از اذان صبح برای روزه امساک کنند و احتیاطاً 5 دقیقه بعد از تمام شدن اذان نماز بخوانند. سوال 1:آیا هنوز نظر معظم له این است که برای نماز صبح ده دقیقه صبر کنیم؟ سوال 2:ما دو نوع یقین داریم.یک یقینی که مطابق گفته ی دیگران است(یقین به معنای اعم) یک یقین که بسیار دقیق تر است و مبتنی بر علم خودمان است(یقین به معنی اخص) در مورد یقینی که در این مسایل فقهی بیان میشود،ملاک چه نوع یقینی است؟ در صورتی که یقین قطعی و مطابق با واقع منظور باشد،ما باید تمام اوقات نماز را خود استخراج کینیم،ماه را خودمان روئیت کنیم و صد ها مورد دیگر.چه طور میشود به اخبار کسی اطمینان کرد وقتی معظم له میفرمایند 15 دقیقه تاخیر داشت؟!! شاید ظهر و مغرب و نیمه شب هم همین اوضاع باشد ان شالله بار سفر ببندیم و به کوه و دشت بزنیم تا بلکه یقین حاصل کنیم این سوال رو در مورد پرداخت کفاره هم داشتم ان شالله سر جایش زحمت پاسخش را خدمتتان میدهم یا حق

با عرض سلام و احترام مجدد خدمت حضرت عالی و تشکر از پی گیری شما

ملاک اطمینان مکلف است یعنی مکلف اگر اطمینان پیدا کند که وقت نماز ( هر نمازی ) داخل شده است می تواند نماز بخواند و اگر در موقع اذان رادیو شک دارد باید صبر کند تا شکش به یقین بدل شود .

در مسئله 682 رساله حضرت آیت الله مکارم این گونه آمده است:
هنگامى انسان مى تواند مشغول نماز شود که یقین به داخل شدن وقت پیدا کند، یا لااقل یک مرد عادل خبر از ورود وقت دهد، اذان شخص وقت شناس و مورد اطمینان نیز کافى است و اگر گمان قوى به دخول وقت از راههاى دیگر پیدا کند نیز کفایت مى کند، خواه از روى ساعت صحیح باشد یا غیرآن.

تا آنجا که حقیر اطلاع دارم این مسئله ، در همان زمان اتفاق افتاد و اشتباه در وقت شرعی اذان صبح هماکنون تصحیح شده است . اما باز هم می توان با استفتاء این مسئله را هم روشن کرد .

نیازی نیست اوقات را به شخصه استخراج کنید با توجه به معیار های اعلام شده در رساله ها و کمی احتیاط نسبت به اذان رادیو مثلا ده دقیقه در صبح و پنج دقیقه در ظهر و مغرب ، می توانید با خیال راحت از داخل شدن وقت نمازتان را اول وقت بجا آورید .

همیشه سالم و موفق باشید

[/]

سلام..
یک سوال:من صبح ها زود که برا نماز بلند میشم،در اوایل روز کسل هستم و همش خمیازه و...:Ghamgin:
اما اون روزایی که بلند نمیشم (خواب میافتم) کسل نیستم!
چیکار کنم؟؟

*منتظر*;299887 نوشت:
سلام.. یک سوال:من صبح ها زود که برا نماز بلند میشم،در اوایل روز کسل هستم و همش خمیازه و... اما اون روزایی که بلند نمیشم (خواب میافتم) کسل نیستم! چیکار کنم؟؟

با سلام و احترام

ازنظر شرعی داشتن کسالت در روز عذر برای نخواندن نماز نیست و نماز به حدی درشرع اهمیت دارد که در هیچ حالی ساقط نمی شود اما برای رفع کسالت و ایجاد نشاط پیشنهاد می شود تاپیک های زیر را مطالعه نمایید:

http://www.askdin.com/thread17779.html
http://www.askdin.com/thread20921.html

موفق و موید باشید.

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته،
دانستن غروب و طلوع آفتاب امری ضروری است، طلوع آفتاب برای زمان قضا شدن نماز صبح و غروب آفتاب برای قضا شدن نماز عصر (یا به فتوای برخی حتی شروع وقت نماز مغرب)، با این اوصاف وقتی پرسیده می‌شود که در یک منطقه‌ی کوهستانی تکلیف چیست پاسخ این است که طلوع و غروب زمانهایی هستند که اگر زمین مسطح می‌بود آفتاب طلوع و غروب می‌کرد. مثلاً در رساله‌ی آیت‌الله بهجت رحمه‌الله آمده ست:

« 173 » مغرب موقعى است كه آفتاب از زمينى كه مسطح است غروب كند . و منطقه اى كه پستى و بلندى دارد، مغربِ آن موقعى است كه اگر زمين مسطح بود آفتاب غروب مى كرد، ولى احتياط مستحب اين است كه سرخى طرف مشرق كه بعد از غروب آفتاب پيدا مى شود از بين برود. [منبع: سایت ایشان]

اما سؤال اینجاست که:

۱. اولاً چنین فرضی (اگر زمین مسطح می‌بود) را بدون محاسبات نجومی چگونه می‌توان تحقیق کرد؟ (آیا در چنان شهرهایی باید خروس سفید فراهم کرد و صدای خواندن آنها را ملاک قرار داد؟ مشابه روایتی که در مورد شهرهایی که بسیار پیش می‌آید که ابری باشند وارد شده است؟)

۲. ثانیاً این مسطح فرض کردن زمین در افق ناظر آیا به ارتفاع زمین بستگی ندارد؟ یعنی اگر روستا در کوهپایه‌ی یک کوه ۴۰۰۰ متری و در ارتفاه ۲۵۰۰ متری باشد یا در دامنه‌ی این کوه و در ارتفاه ۳۵۰۰ متری باشد زمین مسطح برای هر دو یکی است یا متفاوت؟ یعنی زمین مسطح را باید در طراز آبهای آزاد در نظر گرفت یا در طراز خود آن شهر؟ البته اگر ملاک آشکار شدن یا مخفی شدن خود قرص خورشید نبود (و مثلاً سفیدی مشرق یا سرخی مشرق و مغرب مطرح بود) این مسائل اهمینی نداشت ولی وقتی آشکار و مخفی شدن خود قرص خورشید مطرح باشد واضح است که اگر کسی روی کوهی ایستاده باشد آفتاب برای او زودتر طلوع کرده و دیرتر غروب می‌کند، همچنین اگر روی کوه نباشد ولی دشتی که در آن ساکن است روی فلات بلندی باشد باز از این نظر فرقی با روی کوه بودن نخواهد داشت نسبت به همین نقطه اگر در ارتفاع سطح آبهای آزاد می‌بود

در مورد سؤال دوم دو سؤال دیگر هم دارم و آن اینکه:

۳. چرا در محاسبات انجام شده برای استخراج ساعات شرعی تنها به دانستن طول و عرض جغرافیایی بسنده می‌شود و ارتفاع (یا نقشه‌ی توپوگرافی منطقه) در نظر گرفته نمی‌شود؟

۴. در شهری مانند تهران که بین پایین آن تا بالای آن چند صد متر اختلاف ارتفاع است وقتی ساعات شرعی اعلام می‌شود آیا برای هر دو قابل استفاده است؟ اگر دویست یا سیصد متر کم است و خطا کمتر از یک دقیقه خواهد بود (با توجه به اینکه زمان‌های شرعی به دقیقه گرد می‌شوند) لطفاً حکم را برای یک شهر فرضی که چنان شرایطی را دارد بیان بفرمایید (مثالش البته موجود است و فرضی نیست، مثل روستاهای کوچکی که بالا و پایین یک کوه واقع شده‌اند و از نظر طول و عرض جغرافیایی یکسان هستند)

با تشکر از صبر و تحملتان، :Gol:
یا علی علیه‌السلام

باء;606818 نوشت:
سلام علیکم و رحمة الله و برکاته،
دانستن غروب و طلوع آفتاب امری ضروری است، طلوع آفتاب برای زمان قضا شدن نماز صبح و غروب آفتاب برای قضا شدن نماز عصر (یا به فتوای برخی حتی شروع وقت نماز مغرب)، با این اوصاف وقتی پرسیده می‌شود که در یک منطقه‌ی کوهستانی تکلیف چیست پاسخ این است که طلوع و غروب زمانهایی هستند که اگر زمین مسطح می‌بود آفتاب طلوع و غروب می‌کرد. مثلاً در رساله‌ی آیت‌الله بهجت رحمه‌الله آمده ست:

« 173 » مغرب موقعى است كه آفتاب از زمينى كه مسطح است غروب كند . و منطقه اى كه پستى و بلندى دارد، مغربِ آن موقعى است كه اگر زمين مسطح بود آفتاب غروب مى كرد، ولى احتياط مستحب اين است كه سرخى طرف مشرق كه بعد از غروب آفتاب پيدا مى شود از بين برود. [منبع: سایت ایشان]

اما سؤال اینجاست که:

۱. اولاً چنین فرضی (اگر زمین مسطح می‌بود) را بدون محاسبات نجومی چگونه می‌توان تحقیق کرد؟ (آیا در چنان شهرهایی باید خروس سفید فراهم کرد و صدای خواندن آنها را ملاک قرار داد؟ مشابه روایتی که در مورد شهرهایی که بسیار پیش می‌آید که ابری باشند وارد شده است؟)

۲. ثانیاً این مسطح فرض کردن زمین در افق ناظر آیا به ارتفاع زمین بستگی ندارد؟ یعنی اگر روستا در کوهپایه‌ی یک کوه ۴۰۰۰ متری و در ارتفاه ۲۵۰۰ متری باشد یا در دامنه‌ی این کوه و در ارتفاه ۳۵۰۰ متری باشد زمین مسطح برای هر دو یکی است یا متفاوت؟ یعنی زمین مسطح را باید در طراز آبهای آزاد در نظر گرفت یا در طراز خود آن شهر؟ البته اگر ملاک آشکار شدن یا مخفی شدن خود قرص خورشید نبود (و مثلاً سفیدی مشرق یا سرخی مشرق و مغرب مطرح بود) این مسائل اهمینی نداشت ولی وقتی آشکار و مخفی شدن خود قرص خورشید مطرح باشد واضح است که اگر کسی روی کوهی ایستاده باشد آفتاب برای او زودتر طلوع کرده و دیرتر غروب می‌کند، همچنین اگر روی کوه نباشد ولی دشتی که در آن ساکن است روی فلات بلندی باشد باز از این نظر فرقی با روی کوه بودن نخواهد داشت نسبت به همین نقطه اگر در ارتفاع سطح آبهای آزاد می‌بود

در مورد سؤال دوم دو سؤال دیگر هم دارم و آن اینکه:

۳. چرا در محاسبات انجام شده برای استخراج ساعات شرعی تنها به دانستن طول و عرض جغرافیایی بسنده می‌شود و ارتفاع (یا نقشه‌ی توپوگرافی منطقه) در نظر گرفته نمی‌شود؟

۴. در شهری مانند تهران که بین پایین آن تا بالای آن چند صد متر اختلاف ارتفاع است وقتی ساعات شرعی اعلام می‌شود آیا برای هر دو قابل استفاده است؟ اگر دویست یا سیصد متر کم است و خطا کمتر از یک دقیقه خواهد بود (با توجه به اینکه زمان‌های شرعی به دقیقه گرد می‌شوند) لطفاً حکم را برای یک شهر فرضی که چنان شرایطی را دارد بیان بفرمایید (مثالش البته موجود است و فرضی نیست، مثل روستاهای کوچکی که بالا و پایین یک کوه واقع شده‌اند و از نظر طول و عرض جغرافیایی یکسان هستند)

با تشکر از صبر و تحملتان،
یا علی علیه‌السلام

با سلام و عرض ادب

پاسخ استفتا شده از دفتر آیه الله مکارم این است که :اگر مقداری احتیاط کنند مشکل حل می شود.

استفتای کتبی از دفتر آیه الله مکارم به شماره9309240048

نور;613095 نوشت:
با سلام و عرض ادب

سلام جناب استاد نور

امکانش هست کتابی رو معرفی کنید که در مورد آداب تمام مراحل نماز صحبت کرده باشد

مثلاً بیان کند زاویه چشم در هنگام رکوع، سجده و یا تشهد به کدام سمت باشد و مواردی از این قبیل را با تمام جزئیات توضیح داده باشد
[=arial narrow]

[=arial]من نه بی‌قدرم که عالم در سجود *^* از برای مـن به خاک افتاده بود

هان بـبیـن افـتـاده‌ام از پـا بـرت *^* سـوده‌ام سـر تـا قدم را بر درت

خـواستی صورت به خاکم بنگری *^* بهر مـویـت در هلاکم بنگری

با تشکر از شما :Gol:

ῌosseiṉ;614093 نوشت:
سلام جناب استاد نور

امکانش هست کتابی رو معرفی کنید که در مورد آداب تمام مراحل نماز صحبت کرده باشد

مثلاً بیان کند زاویه چشم در هنگام رکوع، سجده و یا تشهد به کدام سمت باشد و مواردی از این قبیل را با تمام جزئیات توضیح داده باشد
[=arial narrow]

[=arial]من نه بی‌قدرم که عالم در سجود *^* از برای مـن به خاک افتاده بود

هان بـبیـن افـتـاده‌ام از پـا بـرت *^* سـوده‌ام سـر تـا قدم را بر درت

خـواستی صورت به خاکم بنگری *^* بهر مـویـت در هلاکم بنگری

با تشکر از شما :Gol:

با سلام و احترام

حقیر در این زمینه کتاب جامع و خاصی ندیدم ولی بطور متفرقه از کتب فقهی(رساله و کتب عربی مراجع) و همچنین در مفاتیح الجنان می توانید تعداد زیادی از مستحبات را بدست آورید.

موفق و موید باشید

نور;617074 نوشت:
با سلام و احترام

حقیر در این زمینه کتاب جامع و خاصی ندیدم ولی بطور متفرقه از کتب فقهی(رساله و کتب عربی مراجع) و همچنین در مفاتیح الجنان می توانید تعداد زیادی از مستحبات را بدست آورید.

موفق و موید باشید

با سلام خدمت شما

یکی از اساتید بزرگوار داشتند در مورد ادب نماز مطالبی رو بیان میکردند که برایم تازگی خاصی داشت، برای همین احتمال دادم شاید کتاب خاصی در این مورد تالیف شده باشد

متاسفانه داخل مفاتیح الجنان مطلبی با این جزئیات مشاهده نکرده بودم

ممنون از شما :Gol:

موضوع قفل شده است