ازدواج نکنیم ایمانمون در لحظه مرگ چطوری میشه؟

تب‌های اولیه

32 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ازدواج نکنیم ایمانمون در لحظه مرگ چطوری میشه؟

سلام دوستان نیمه شعبان و به همه تبریک میگم.

این مطالب و بخونید ببینید نظری برای اون دارید؟

1- در نقلی از امام صادق (ع) خوندم که سه دسته انسانها سه چیز را درک می کنند که برای ترکش دیگه نمیشود کاریش کرد!

سومی اون ازدواج بود که به فرموده امام (ع)« مگر ما ائمه » که اگر از خدا بخواهیم ما را رهایی میدهد!!

منظور چی بود؟

---------------------------------
2- چرا این قدر میگن ازدواج کنید در حالی که هر کس ازدواج میکنه توصیه میکنه سعی کنید اول تقوی کنید و تمرین کنید که اول شهوات خودتون و خشک کنید!

--------------------------------

3-اگر موفق به نجات بشیم تا چند سالگی باید عزب بمونیم؟ تا آخر عمر میشه؟!
اگر ممکن هست پس چرا خدا حضرت عیسی (ع) تا 36 سالگی بیشتر نگه نداشتش؟آ
آیا بدن از لحاظ سیستم بافتی اسیب میبینه یا نه موردی پیش نمیاد تا آخر مجرد بمونیم!؟

4-پیامبر به چه دسته ای از عزب ها گفتن «اینان بد ترین امت من در دنیا و قبر و آخرت هستن؟»

یا کسی که دنبال فحشا و خلاف و فساد و دخترای مردم نمیره (به هر دلیلی) باز هم جزو این دسته محسوب میشود؟!
مثل کسی که به دنبال پیشرفت در درس و ورزش و چیزای دیگه هست و ازدواج نمیکنه!
-------------------------------

5-الان جواب این همه طلاق و کی میده ؟
آیا پیامبر خودشون میان بگن: هیچ اشکالی نداره که با هم طلاق گرفتید من به شما افتخار میکنم که به سنت من عمل کردید _نمیگن که میگن!؟!

------------------------------

6-آیا ارزش مند بودن در نزد خدا در این جمله که میگن:«شهیدان لحظه ای تمکین نکردن» نهفته نیست!؟
اگر این درسته باشه پس مقام شهیدان بزرگ، از همه بزرگان بیشتر میشه که درسته؟!

-----------------------------

7-چرا امام خمینی (ره) می گفتن من به خاطر شرایطم نمی توانم تقوی کنم؟؟ (منظور ترک شهوات بود)
آیا دلیل خاصی داره که ما مردم عادی درکی از آن نداریم؟و یا نباید بدونیم؟

سلام دوست گرامی..اگرمیشه کل حدیث امام صادق روبفرمایید..چون هرجمله ایشون کاملا کلماتش به هم ربط دارند.

درسته..ازدواج سنته..اما طلاق که سنت نیست..هر طیفی باید درحدمقابل خودهم توجه کندتاموفق به طی کردن اون طیف باشیم.

خب ازدواج باید به درستی صورت بگیره تادراون حدکمال اجرابشه ونه شکست.

برای ادامه اگرمیشه سوالاتتون روجداجدابگیدوهم چنین اول اون حدیث روکامل بفرمایید.
متشکرم.

بسمه تعالی
سلام
من هم باسرکار سبزینه ظهور موافقم حدیث امام صادق رو کامل بگین
بعدهم سوالاتون بریده ،بریده بود و من به شخصه متوجه نشدم در آخر و در اصل سوالتون چی بود ؟
می شه بطور و خلاصه در چند جمله بگین سوال اصلیتون چیه؟

نقل قول:
می شه بطور و خلاصه در چند جمله بگین سوال اصلیتون چیه؟

سلام خدمت شما

سوال کلی من اینه که:

ازدواج نکنیم مشکلی برای بدنمان بوجود میاد؟
ازدواج نکنیم در آخرت جزء پست ها محشور میشیم؟
ازدواج نکنیم ایمانمون در لحظه مرگ چطوری میشه؟(اصلا مسلمون هستیم؟)

ازدواج بکنیم دیگه شانسی برای تقوا داریم؟
ازدواج بکنیم و مسایل اقتصادی یکی از زوج ها رو به ستوه بیاره و بشه طلاق ،اون وقت چی میشه؟
ازدواج بکنیم و بعد ببینیم این جمله ای که میگن «هر چیزی رو که همه مردم دارن نباید زیاد جالب باشه!» درست هست ،چی؟
اینکه بزرگان گفتن خوابیدن فرد متاهل بهتر از نماز شب فرد مجرد هست ، به چه موضوعی اشاره دارد؟

اون حدیث و من در کتابی خوندم اما در نت پیدا نکردم

Izraeel;238727 نوشت:

6-آیا ارزش مند بودن در نزد خدا در این جمله که میگن:«شهیدان لحظه ای تمکین نکردن» نهفته نیست!؟

یك روایت بسیار تكان‌دهنده

وقتی روز قیامت برپا می‌‌شود، به آنان كه در راه خدا به شهادت رسیده‌اند، خطاب می‌‌رسد كه وارد بهشت شوید، وقتی از در بهشت وارد می‌‌شوند، می‌‌بینند كه جمعی جلوتر از آنها وارد بهشت شده‌اند و بر صدر مجلس بهشت نشسته‌اند. شهیدان به درگاه خدا عرض می‌‌كنند: پروردگارا! ما جان را نثار پیشگاه تو كردیم و بر اثر این كار فرزندان‌مان یتیم و همسران‌مان بیوه شده‌اند و از درگاهت سوال داریم،علت چیست كه این عده قبل از ما وارد بهشت شده‌اند و بر جایگاه بالا و صدر بهشت مسكن گزیده‌اند؟ از طرف خداوند مهربان و كریم به آنان خطاب می‌‌شود كه اینها مستمندان و گرفتاران امت محمد (ص) هستند.
شما در همه عمر یك بار به تیغ جفای كفار گرفتار شده‌اید و به شهادت نائل شدید ولی اینها روزی صد بار با تیغ بلا و تیر امتحان بلا شربت شهادت را می‌‌نوشیدند و در عین حال صبر را پیشه می‌كردند و می‌‌گفتند: «و اصبر علی ما اصابك» و آیات صبر را زمزمه می‌‌كردند و دائما می‌‌گفتند:« بسم‌ا... الرحمن الرحیم والعصر ان الانسان لفی خسر...» در نتیجه درجه شهادت شما به درجه صبر آنها نمی‌‌رسد.
(سفینة البحار [=times new roman]– ج 2)

امام صادق (ع) می‌‌فرمایند: از صفات پیامبران
1- داشتن صبر 2- نیكوكاری 3- تواضع و 4- خوش‌اخلاقی است.
هركس به اندازه وسعش آزمایش می‌‌شود
ای داود تو پیامبر خوبی هستی اما اگر مستمندان و دردمندان و ایتام را فراموش كنی، لذت خدا خدا گفتن در دل شب را از تو می‌‌گیرم.
آن بزرگوار، های های بگریست و پول‌های زحمت كشیده قضاوت و زمامداری خویش را ایثار كرد. خداوند كریم به او قدرتی داد كه آهن را در دست خویش نرم می‌‌كرد و از آن زره می‌‌ساخت و می‌‌فروخت. هر سه روز یك زره و 114 زره درست كرد تا از دار دنیا رفت و به ملكوت اعلی پیوست و خلافت به حضرت سلیمان رسید.
آیا می‌‌دانید كه قرآن كریم دارای 114 سوره است یعنی 114 زره برای خود و جامعه درست كن، مثلا یكی از زره‌ها جمله زیر است: هركس سوره مباركه نور را مرتب بخواند، هیچ‌كس از اعضای خانواده‌اش دچار انحرافات اخلاقی نخواهد شد.
(تفسیر نمونه

izraeel;238727 نوشت:
سلام دوستان نیمه شعبان و به همه تبریک میگم. این مطالب و بخونید ببینید نظری برای اون دارید؟ 1- در نقلی از امام صادق (ع) خوندم که سه دسته انسانها سه چیز را درک می کنند که برای ترکش دیگه نمیشود کاریش کرد! سومی اون ازدواج بود که به فرموده امام (ع)« مگر ما ائمه » که اگر از خدا بخواهیم ما را رهایی میدهد!! منظور چی بود؟

با سلام

من چنين متني ندیدم آدرس دقیق منبع را ذکر کنید .

نقل قول:
2- چرا این قدر میگن ازدواج کنید در حالی که هر کس ازدواج میکنه توصیه میکنه سعی کنید اول تقوی کنید و تمرین کنید که اول شهوات خودتون و خشک کنید!

اگر کسی بتواند بدون ازدواج به کمال برسد و در گناه و حرج نیفتد مانند حضرت عیسی و یحیی و حضرت معصومه و...سلام الله علیهم اجمعین ، چه بهتر .

نقل قول:

نقل قول:

آیا بدن از لحاظ سیستم بافتی اسیب میبینه یا نه موردی پیش نمیاد تا آخر مجرد بمونیم!؟

کجا گفتن تا 36 سالگی ! ؟ چون اوج شهوت تا همین 30 سالگیه .

نقل قول:
4-پیامبر به چه دسته ای از عزب ها گفتن «اینان بد ترین امت من در دنیا و قبر و آخرت هستن؟»

نقل قول:

یا کسی که دنبال فحشا و خلاف و فساد و دخترای مردم نمیره (به هر دلیلی) باز هم جزو این دسته محسوب میشود؟!

جواب گفته شد .

نقل قول:

آیا پیامبر خودشون میان بگن: هیچ اشکالی نداره که با هم طلاق گرفتید من به شما افتخار میکنم که به سنت من عمل کردید _نمیگن که میگن!؟!

در قران کریم همانطور که در ازدواج گفته اگر فقیر بودید خدای متعال شما را غنی میگرداند در طلاق هم همانطور وعده داد که : {وَإِن يَتَفَرَّقَا يُغْنِ اللّهُ كُلاًّ مِّن سَعَتِهِ وَكَانَ اللّهُ وَاسِعاً حَكِيماً }النساء130

نقل قول:

نقل قول:

این جمله از کیست ؟

نقل قول:

7-چرا امام خمینی (ره) می گفتن من به خاطر شرایطم نمی توانم تقوی کنم؟؟ (منظور ترک شهوات بود)

کجا؟ منبع ؟

خیر البریه;239702 نوشت:

اگر کسی بتواند بدون ازدواج به کمال برسد و در گناه و حرج نیفتد مانند حضرت عیسی و یحیی و حضرت معصومه و...سلام الله علیم اجمعین ، چه بهتر .
به نظرم عیسی و یحی و حضرت معصومه استثنا بودند نه قاعده.

ضرب المثل;239855 نوشت:
به نظرم عیسی و یحی و حضرت معصومه استثنا بودند نه قاعده.

با سلام

بهتر است کمی بحث شود .

خدای متعال در مورد حضرت یحیی علیه السلام یک فضیلت ذکر میکند و اورا حصور مینامد . اگر این بی علاقگی به زن برای امت اسلام کمال نباشد باید توجیه شود .

مثل روزه سکوت که در شریعت قبل مجاز ودر اسلام حرام شد : از امام سجاد(ع) در روايتى چنين آمده است: صوم السكوت حرام، (وسايل الشيعة، ج 7، ص 390).

هرچند که حدیث : النکاح سنتی : سند درستی ندارد ولی متنی معتبر دارد و در هر صورت ظهوری در اطلاق ازدواج ندارد .

بسمه
جاي تعجب است كه اماماني هستند كه بايد الگو قرار گيرندوسيره عملي شان واضح هست حداقل در اين مورد و كسانيكه در هرمرحله اي خيال جلو زدن دارند گمراهند آنوقت سه شخصيت قبل از حضرات را معيار عمل قرار ميدهيد ....اگر واقعآ دنبال منبع معتبر هستيد سنن النبي علامه طباطبائي رضي الله عنه در اين باب سخن گفته است

خیر البریه;240045 نوشت:

با سلام
بهتر است کمی بحث شود .
خدای متعال در مورد حضرت یحیی علیه السلام یک فضیلت ذکر میکند و اورا حصور مینامد . اگر این بی علاقگی به زن برای امت اسلام کمال نباشد باید توجیه شود .
مثل روزه سکوت که در شریعت قبل مجاز ودر اسلام حرام شد : از امام سجاد(ع) در روايتى چنين آمده است: صوم السكوت حرام، (وسايل الشيعة، ج 7، ص 390).
هرچند که حدیث : النکاح سنتی : سند درستی ندارد ولی متنی معتبر دارد و در هر صورت ظهوری در اطلاق ازدواج ندارد .
بنده شخصاً علاقه ای به ازدواج ندارم و میتوانم دلایل بسیاری در رد ضرورت آن بیان کنم.
اما در مقابل این تمایل من، سنت بزرگان دین قرار دارد، و بنظرم کسانی چون حضرت یحیی و حضرت معصومه که ازدواج نکردند استثنائاتی بر این قاعده اند. مشی شارع دین در توصیه به ازدواج است.
بحث چندانی ندارم، در ادامه بحث بنده نظاره گر خواهم بود، امیدوارم پاسخ های قانع کننده ای بیان شود.

[="arial black"][="navy"]با عرض سلام و ادب و احترام خدمت همه بزرگواران و سروران گرانقدرم
نکته ای را که در اینجا مهم به ذکرش میدانم این است که فلسفه و حکمت توصیه ها و تاکیدات ائمه اطهار علیهم السلام در روایات متعدد و متواتر، مبنی بر ازدواج، صرفا برای خاموش کردن غریزه جنسی نفسانی نیست تا کسی بگوید «من که قادر به کنترل قوه شهوت خود میباشم پس دیگر نیازی به ازدواج ندارم»، بلکه آنچه در ازدواج نقش غایت و هدف اصلی را ایفا میکند بقای اثری از خود در نظام عالم در غالب یک صورت انسانی و تولد فرزند است، به تعبیر دیگر ازدواج برای انشاء صورت انسانی است نه برای اطفاء شهوت حیوانی و بدین خاطر است که روایات متعددی در مورد افعال و اعمال موردِ قصدِ قبل و بعد از ازدواج و حتی در حین انعقاد نطفه به ما رسیده است.
چرا که تمامی غذاها و کیفیات نفسانی و مزاجی و احوال ظاهر و باطن والدین در کیفیت مزاجی و حصول استعداد نطفه انسانی دخیلند که در جای خود مفصل ذکر شده است.
غرض اینکه غایت اصلی ازدواج زن و مرد، رسیدن به ثمره شجره وجودیه فرزند است و زن و مرد چون دو مقدمه صغری و کبرایند که برای حصول نتیجه ای به نام فرزند در کنار هم قرار میگیرند. فرزندی که با حصول تمامی شرایط بر وفق دستورالعملهای شارع مقدس در قبل و حین و بعد ازدواج، میتواند صاحب صورتی انسانی گردد و غایت خلقت همه عوالم امکان قرار گیرد.
[/]
[/]

اویس;240269 نوشت:
تمامی غذاها و کیفیات نفسانی و مزاجی و احوال ظاهر و باطن والدین در کیفیت مزاجی و حصول استعداد نطفه انسانی دخیلند

سلام
امکانش هست منبعی برای مطالعه ذکر کنید

در این باره شخصا تحقیقاتی داشته و مجموعه ای از روایات را جمع آوری نموده ام که به وقت مقتضی ارائه خواهم داد.

غم قائم;240138 نوشت:
بسمه جاي تعجب است كه اماماني هستند كه بايد الگو قرار گيرندوسيره عملي شان واضح هست حداقل در اين مورد و كسانيكه در هرمرحله اي خيال جلو زدن دارند گمراهند آنوقت سه شخصيت قبل از حضرات را معيار عمل قرار ميدهيد ....اگر واقعآ دنبال منبع معتبر هستيد سنن النبي علامه طباطبائي رضي الله عنه در اين باب سخن گفته است

با سلام

متوجه نشدم ، یعنی حضرت معصومه سلام الله علیها مسلمان نبودند و نمیتوانند الگوی زن مسلمان باشند ؟

اویس;240269 نوشت:
غرض اینکه غایت اصلی ازدواج زن و مرد، رسیدن به ثمره شجره وجودیه فرزند است و زن و مرد چون دو مقدمه صغری و کبرایند که برای حصول نتیجه ای به نام فرزند در کنار هم قرار میگیرند. فرزندی که با حصول تمامی شرایط بر وفق دستورالعملهای شارع مقدس در قبل و حین و بعد ازدواج، میتواند صاحب صورتی انسانی گردد و غایت خلقت همه عوالم امکان قرار گیرد.

با سلام وتشکر

اگر سوال شود که مگر پیامبران وائمه علیهم السلام احکام ودستورات قبل وبعد از ازدواج را رعایت نکردند که بعضی فرزندانشان فاسق شدند ؟!

همچنین اگر سائل بپرسد که چرا بعضی از ائمه آرزو میکردند که متولد نشده بودند چه جواب میدهید ؟

خیر البریه;240421 نوشت:
اگر سوال شود که مگر پیامبران وائمه علیهم السلام احکام ودستورات قبل وبعد از ازدواج را رعایت نکردند که بعضی فرزندانشان فاسق شدند ؟!

[="arial black"][="navy"] باعرض سلام خدمت همه دوستان
در جواب این سوال باید بگوییم: تمامی دستور العملهایی که از ناحیه شارع مقدس برای حصول فرزندی سالم از جهت جسمی و روحی وارد شده است فراهم کننده زمینه ای مناسب برای حصول آن نتیجه بوده و جنبه مقتضی و علت معدّه را داراست و هرگز این دستورات علت تامه نیست تا کسی بگوید اگر همه این دستورات عمل شود صددرصد انسانی کامل پرورش خواهد یافت. چرا که علل دیگری چون شرایط اجتماعی و نقش دوستان را نباید در شکل گرفتن روحیات و خلقیات و اولویتهای رفتاری موجود در یک فرد را نادیده گرفت.

منظورتان را از سوال دوم متوجه نشدم.[/]

[/]

اویس;240450 نوشت:
منظورتان را از سوال دوم متوجه نشدم.

با سلام

اصل بحث سر ازدواج بود که من گفتم امری مطلق نیست و نسبت به شرایط فرق میکند همچنانکه بعضی از پیامبران و اولیاء الهی ازدواج نکردند .

در ادامه شما فرمودید که هدف اصلی ازدواج ، تولید فرزند صالح است و اشکالی وارد شد که چرا بعضی از ائمه آرزو میکردند که چرا متولد شدند؟!

بزبان دیگر شما فرمودید که هدف مهم ازدواج ، فرزند صالح است اما قبول دارید که ممکن است این امر محقق نشود پس تجرد ، همیشه مذموم نیست .

لطفا منبع روایتی که بدان اشاره می نمائید و یا اصل فرمایش امام را با ذکر سند نقل بفرمائید تا در موردش تحقیق و بحث و بررسی شود.

با سلام

المناجاة الثالثة مناجاة الخائفين [ليوم الاحد] بسم الله الرحمن الرحيم
إلهى أتراك بعد الايمان بك تعذبني ؟ أم بعد حبى إياك تبعدني ؟ أم مع رجائي لرحمتك
وصفحك تحرمنى ؟ أم مع استجارتي بعفوك تسلمني ؟ حاشا لوجهك الكريم أن تخيبني، ليت

شعرى أللشقاء ولدتني أمي أم للعناء ربتني ؟ فليتها لم تلدني ولم تربنى،

إلهي أللنار ربتني امي فليتها لم تربني،

أم للشقاء ولدتني فليتها لم تلدني، إلهي انهملت عبراتي حين ذكرت عثراتي،

إلهي ليتني
لم اخلق لشقاوة جسدي، إلهي ليت امي لم تلدني، إلهي ليتني لم أسمع بذكر جهنم

وسلاسلها، وتثقيل أغلالها

مناجاة مولانا زين العابدين صلوات الله عليه

قال علی(عليه السلام) حين نزل: (وإنّ جهنّم لموعدهم أجمعين) ياليت السباع مزّقت لحمي * وليت اُمّي لم تلدني.مستدرک سفینه البحار

izraeel;238727 نوشت:

سلام علیکم

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:بنایی دوست داشتنی تر از ازدواج در اسلام گذاشته نشده است.
من لا یحضر ج 3 ص 383

خانمی نزد امام صادق علیه السلام آمد و گفت من زنی متبتله هستم امام فرمود:تبتل نزد تو چیست؟ جواب داد یعنی ازدواج نمی کنم امام فرمود : چرا؟ گفت:می خوام با این کار به فضیلت برسم
امام فرمود:از این نظرت دست بردار چون اگر در این کار فضیلتی بود حضرت زهرا سلام الله علیها سزاوارتر از تو بود که آنرا کسب کند همانا کسی نیست که در فضیلت از او پیشی گرفته باشد.
کافی ج 5 ص 509

izraeel;238727 نوشت:

نبی اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: هر که مسرور می شود از اینکه خدا را پاک و مطهر ملاقات کند باید با داشتن همسر او راملاقات کند.
من لایحضر ج 3 ص 385

نقل قول:
نبی اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: هر که مسرور می شود از اینکه خدا را پاک و مطهر ملاقات کند باید با داشتن همسر او راملاقات کند.

سلام

جناب

محمد صادق ممنون از پاسختون

خواستم بدونم آیا این گفته پیامبر به این جمله امام صادق (ع) که گفتن هر کس محتلم شود دینش نقص پیدا میکند هم مربوط هست یا نه؟

یا مثلا یه مثال دیگه ای بزنم اینکه میگن شیطان به فلان عالم عالی قدر گفت :اگر کوچکترین غفلتی از تو ببینم پرتت می کنم توی دره و ...» آیا منظور همان احتلام نیست!؟

این و گفتم خواستم بدونم منظور خدا از ازدواج همین بود یا نه؟

[="arial black"][="navy"]با عرض سلام و ادب خدمت همه دوستان
فرمایشاتی که شما همکار محترم(جناب خیر البریه) از ائمه اطهارذکر فرمودید در حقیقت فرازهایی از دعاها و مناجات های ایشان در پیشگاه خداوند است که به زبان عجز و فقر ذاتی عرضه میدارند: «اگر من چنان بوده باشم که مادرم مرا برای سوختن در آتش زائیده باشد و یا چنان باشم که اهل شقاوت و ظلم بوده باشم همان بهتر که مادر مرا نمی زائید» در حقیقت امام به بیانی میخواهد زبان حال جهنمیان پس از مشاهده آتش جهنم را بیان بفرمایند که اینچنین سخن گفتن انسان در پیشگاه خداوند در هر مرتبه ای از کمال که بوده باشد پسندیده و موجب کمال بیشتر است و نباید اشتباه کرد و پنداشت که ائمه اطهار با چنین بیاناتی در واقع از متولد شدنشان و قدم نهادن در عرصه طبیعت پشیمان و نادم هستند، نعوذبالله که این پندارها با مقامات الهی آن بزرگواران همچون مقام رضا و مقام تسلیم منافات دارد و شان ایشان به مراتب اجل از این اسنادهاست. بنابراین باید در معنای این ادعیه توجه بیشتر شود مثل آنجا که امام علی فرمود:أ للنّار ربّتنى أمّى فليتها لم تربّنى أم للشّقاء ولدتنى فليتها لم تلدنى. که معنایش این است: بار خدايا! آيا براى دوزخ پرورد مرا مادر من، پس كاشكى كه نپروردى مرا، يا براى بدبختى بزاييد مرا، پس كاشكى كه نزاييدى مرا.
[/]
[/]

izraeel;238727 نوشت:
سلام دوستان نیمه شعبان و به همه تبریک میگم.

این مطالب و بخونید ببینید نظری برای اون دارید؟

1- در نقلی از امام صادق (ع) خوندم که سه دسته انسانها سه چیز را درک می کنند که برای ترکش دیگه نمیشود کاریش کرد!

سومی اون ازدواج بود که به فرموده امام (ع)« مگر ما ائمه » که اگر از خدا بخواهیم ما را رهایی میدهد!!

منظور چی بود؟

3-

1-والا اصلا سر از سوال اولتون در نیاوردم .
2-ادم متاهل خیلی کار اشتباهی میکنه که این حرفو میزنه.همینطوریش بچه ها مون دارن از ترس ازدواج شلواراشونو خیس میکنن.اگه قرار بود ادم قبل از دواج 100 در صد دینشو بدست بیاره دیگه ازدواج به چه دردی میخورد و چیز بیهوده ای بود؟ برای این نیمی از دین ادم در ازدواج قرار داده شده.تازه یکی از راههای بالا بردن تقوا ازدواجه.عزیز من شهوات هم به جای خودش لازمه.شما کتاب توحید مفضل از امام صادق رو از اینترنت دانلود کن بخون خیلی خوبه برات.

3-نجات از چی؟اول مشخص کنید از چی میخاد نجات پیدا کنید.ایا میخاید از ادامه دادن نسل شیعه نجات پیدا کنید؟ایا میخاین که از تکامل و سعادت یه جنس مخالف نجات پیدا کنید؟ایا میخاین از بالا رفتن ایمانتون و انشالله اگه خدا بخاد یکی از یارای امام زمان شدن نجات پیدا کنید.
دوست عزیز شما اگه 1 هفته اب نخورید به نظرتون چیزیتون میشه یا نمیشه؟
اگه چند هفته غذا نخورید به نظرتون چیزیتون میشه یانمیشه؟
اونوقت با این تفاسیر میخاید یه عمر بدون زن بمونید؟ایا پسفردای قیامت میتونید جواب جسمتونو بدید؟ایا به نظر شما اگه یه مسلمون تا اخر عمرش ازدواج نکنه (-معذرت میخام پیشاپیش-)گند زده نمیشه به جامعه اسلامی؟

4-کسی که به دنبال درسو ورزش و اینها میره مثل یه فردیه که داره هدفو جلوش میبنه که همانا سعادت و عبد شدن انسان هستش ولی فقط داره در جا میزنه.ضمنا عمرا اگه کسی بتونه ادعا کنه بدون زن میتونه به جایی برسه.چون ادم مجرد احمقه نصف عقل رو در اختیار داره.هم چنین طبق اخرین بر رسیها ادم مجرد خریت!تو عمرش فراوون انجام میده به دعلیل همین نقصان عقل.

5-عزیز من جواب طلاقو کسی باید بده که زن گرفته یا شوهر کرده ولی به خدا توکل نداشته و ایمانشم بالا برده.پسفردای قیامت هم پیغمبر مطمئن باش شفاعت کسی رو که تقوای خدا پیشه نکرده رو نمیکنه.ضمنا در بین احکام حلال طلاق مکروه ترینشونه.

6- والا من هدف از ین سوال دراین بحثو نفهمیدم
ولی اگه فک کردن شهید شدن تو دوکوهه و شلمچه و اینها بوده ودیگه دست نیافتنیه باید بگم که اشتباه میکنید.به نظر من شهدای الان مقامشون هم از شهدای اونموقع بالاتره.

7-عزیز من چرا درکتون سطحیه؟همین امام سالها بعد از اینکه این حرف روزد تو وصیت نامش نوشت :"اکنون که با نفسی مطمئن از خاطر شما مرخص میشوم"
ایا شما در باره نفس مطمئن تحقیق کردین و بعد این سوالو پرسیدین؟

عزیز من چرا اینقدر همه خودشونو تحقیر میکنن؟چرا شما فکر میکنی که نمیتونید بفهمید؟بابا 24 ساعت رهبر میاد میگه تعقل کنید از عقلتون استفاده کنید ترو قران یه ذره رو جملات فکر کنید.

izraeel;241111 نوشت:

سلام

جناب محمد صادق ممنون از پاسختون

خواستم بدونم آیا این گفته پیامبر به این جمله امام صادق (ع) که گفتن هر کس محتلم شود دینش نقص پیدا میکند هم مربوط هست یا نه؟

یا مثلا یه مثال دیگه ای بزنم اینکه میگن شیطان به فلان عالم عالی قدر گفت :اگر کوچکترین غفلتی از تو ببینم پرتت می کنم توی دره و ...» آیا منظور همان احتلام نیست!؟

این و گفتم خواستم بدونم منظور خدا از ازدواج همین بود یا نه؟

سلام

بر فرض صحت صدور چنین روایاتی ,بله ,میشه گفت در حد اقتضا(نه مطلق) این روایت و این گفته ها درسته.

خیر البریه;240045 نوشت:

با سلام

بهتر است کمی بحث شود .

سلام علیکم

دعائم الاسلام: و عن رسول الله (صلی الله علیه وآله) أنه نهى عن الترهّب قال لا رهبانية في الإسلام تزوجوا فإني مكاثر بكم الأمم و نهى عن التبتل و نهى النساء أن يتبتلن و يقطعن أنفسهن من الأزواج

الکافی: عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام قَالَ إِنَّ اللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى أَعْطَى مُحَمَّداً (صلی الله علیه و آله) شَرَائِعَ نُوحٍ وَ إِبْرَاهِيمَ وَ مُوسَى وَ عِيسَى (علیهم السلام) التَّوْحِيدَ وَ الْإِخْلَاصَ وَ خَلْعَ الْأَنْدَادِ وَ الْفِطْرَةَ الْحَنِيفِيَّةَ السَّمْحَةَ وَ لَا رَهْبَانِيَّةَ وَ لَا سِيَاحَةَ أَحَلَّ فِيهَا الطَّيِّبَاتِ وَ حَرَّمَ فِيهَا الْخَبَائِثَ وَ وَضَعَ عَنْهُمْ إِصْرَهُمْ وَ الْأَغْلَالَ الَّتِي كَانَتْ عَلَيْهِم‏

وسائل الشیعه: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (صلی الله علیه و آله) لَيْسَ فِي أُمَّتِي رَهْبَانِيَّةٌ وَ لَا سِيَاحَةٌ وَ لَا زَمٌّ يَعْنِي السُّكُوتَ

مستدرک: ٍ قَالَ تُوُفِّيَ ابْنٌ لِعُثْمَانَ بْنِ مَظْعُونٍ وَ اشْتَدَّ حُزْنُهُ عَلَيْهِ حَتَّى اتَّخَذَ فِي دَارِهِ مَسْجِداً يَتَعَبَّدُ فِيهِ فَبَلَغَ ذَلِكَ إِلَى رَسُولِ اللَّهِ (صلی الله علیه و آله) فَقَالَ يَا عُثْمَانَ بْنَ مَظْعُونٍ إِنَّ اللَّهَ لَمْ يَكْتُبْ عَلَيْنَا الرَّهْبَانِيَّةَ إِنَّمَا رَهْبَانِيَّةُ أُمَّتِي الْجِهَادُ فِي سَبِيلِ اللَّه‏

با سلام

[10] عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ سَهْلِ بْنِ زِيَادٍ عَنِ ابْنِ مَحْبُوبٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ رِئَابٍ عَنِ ابْنِ أَبِي يَعْفُورٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ الله ع قَالَ إِنَّ شِيعَةَ عَلِيٍّ كَانُوا خُمُصَ الْبُطُونِ ذُبُلَ الشِّفَاهِ أَهْلَ رَأْفَةٍ وَ عِلْمٍ وَ حِلْمٍ يُعْرَفُونَ بِالرَّهْبَانِيَّةِ فَأَعِينُوا عَلَى مَا أَنْتُمْ عَلَيْهِ بِالْوَرَعِ وَ الِاجْتِهَادِ .صحيح

امـام صـادق (ع ) فـرمـود: شـيـعـيـان عـلى لاغـر شـكـم و خـشـك لب بـودنـد و اهل مهر و دانش و بردبارى كه به رهبانیت معروف بودند، پس با وجود دوستى و ولايتى كه داريـد (بـراى كـفـاره گـناهانى كه مرتكب شده ايد) با پرهيزكارى و كوشش كمك كنيد (و خود را از عذاب برهانيد(

رهبانيت شيعيان در اين حديث صحيح ، مشخص است.

[7] مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ الْحَسَنِ بْنِ زَعْلَانَ عَنْ أَبِي إِسْحَاقَ الْخُرَاسَانِيِّ عَنْ عَمْرِو بْنِ جُمَيْعٍ الْعَبْدِيِّ عَنْ أَبِي عَبْدِ الله ع قَالَ شِيعَتُنَا هُمُ الشَّاحِبُونَ الذَّابِلُونَ النَّاحِلُونَ الَّذِينَ إِذَا جَنَّهُمُ اللَّيْلُ اسْتَقْبَلُوهُ بِحُزْنٍ .صحيح

امام صادق (ع ) فرمود: شيعيان ما همان رنگ پريدگان (از خوف خدا) خشك لبان (از روزه( لاغـرانـنـد كـه چـون شـب فـرا رسـد بـا انـدوه از آن استقبال كنند .

در اين حديث صحيح ، حدود رهبانيت شيعيان مشخص است.

[9] مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ إِسْمَاعِيلَ عَنْ مَنْصُورٍ بُزُرْجَ عَنْ مُفَضَّلٍ قَالَ قَالَ أَبُو عَبْدِ الله ع إِيَّاكَ وَ السَّفِلَةَ فَإِنَّمَا شِيعَةُ عَلِيٍّ مَنْ عَفَّ بَطْنُهُ وَ فَرْجُهُ وَ اشْتَدَّ جِهَادُهُ وَ عَمِلَ لِخَالِقِهِ وَ رَجَا ثَوَابَهُ وَ خَافَ عِقَابَهُ فَإِذَا رَأَيْتَ أُولَئِكَ فَأُولَئِكَ شِيعَةُ جَعْفَرٍ .موثق

امـام صـادق (ع ) فـرمـود: از مردم پست دورى كن ، همانا شيعه على كسى است كه عفت شكم و فـرج داشـتـه باشد (آنها را از حرام و مشتبه نگهدارد) و سخت بكوشد و جهاد كند، و براى خـالقـش عـمـل كند، و بثواب او اميدوار باشد، و از عقابش بترسد، اگر اين گونه مردم را ديدى ، آنها شيعه جعفرند.

در اين حديث موثق ، نيز شيعيان امام صادق (ع) به صفات عفت شكم وفرج و جهاد و عمل نيك و اميد به خداي سبحان توصيف شده اند .

[20] مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ سِنَانٍ عَنْ مُفَضَّلِ بْنِ عُمَرَ عَنْ أَبِي أَيُّوبَ الْعَطَّارِ(مجهول) عَنْ جَابِرٍ قَالَ قَالَ أَبُو جَعْفَرٍ ع إِنَّمَا شِيعَةُ عَلِيٍّ الْحُلَمَاءُ الْعُلَمَاءُ الذُّبُلُ الشِّفَاهِ تُعْرَفُ الرَّهْبَانِيَّةُ عَلَى وُجُوهِهِمْ .

امـام بـاقر عليه السلام فرمود: شيعيان على تنها همان بردباران دانشمندان خشكيده لبند كه رهبانيت و ترك دنيا بر رخسارشان هويدا است .

كه اين حديث مقوي حديث صحيح قبل در رهبانيت شيعيان است.

تفصیل در :

https://sites.google.com/site/hojjah/rohaniat.zip

سلام بر خیرالبریه عزیز

در کلام رسول خدا صلی الله علیه و آله رهبانیت به طور کلی نفی شده لذاجایی برای ممدوح نمی ماند.

اما روایت سهل بن زیاد اگرچه سندا صحیح است اما دلالة مخدوش است چون:

اولا : روایت, توصیفی از شیعه علی علیه السلام است نه حکم کلی(چون ممکنه بهره مندی در زمان حضرت محدودتر بوده و یاران حضرت به مقدار کم خود قناعت می کردند)

ثانیا: "یعرفون بالرهبانیه" با "یعملون بالرهبانیه" خیلی فرق داره چون ممکنه کسی بهره مندی داشته باشه اما محدود (به دلیل نبود امکانات یا به علتی مانند اینکه زمامدار باید در حد پایین ترین مردم زندگی کنه)وبخاطراین, تارک الدنیا به حساب بیاید. مانند خود حضرت امیر که زاهدترین زمانه بود.آیا کسی می تونه درباره حضرت بگه یعمل بالرهبانیه؟

ثالثا:این دیگه مسلمه که شیعه امیرالمومنین علیه السلام از خود حضرات معصومین صلوات الله علیهم اجمعین در فضیلت پیشی نگرفتند و ایشان نیز در شرایطی غذای لذیذ تناول می فرمودند اما اگه شرایط فراهم نبود مثل امام کاظم علیه السلام در زندان, اونوقت خمص البطون بودند.

با تمام این حرف ها اگر بپذیریم رهبانیت بر دو قسم باشد:

همانطور که توی اون فایل فرمودین رهبانیتی داریم که مذمومه و در اسلام برداشته شده و اون هم به این معناست که انسان بخواهد حلال را ترک کند و بهره ای از آن نداشته باشد.

و این تاپیک هم در صدد بیان استفاده از همین رهبانیت مذموم برای رسیدن به کمال و فضیلت است.

محمد صادق;241754 نوشت:
و این تاپیک هم در صدد بیان استفاده از همین رهبانیت مذموم برای رسیدن به کمال و فضیلت است.

با سلام وتشكر

بالاخره نتيجه چی شد؟!

آیا ازدواج مطلقا کمال افزاست ؟

بزبان ساده تر اگر کسی ازدواج نکند به کمال نمیرسد ؟

یا اینکه بتشخیص خود فرد اگر صلاح دید ازدواج کند و....

سلام
چرا بحث رو اینقدر علمی و حدیثیش کردین؟
بالاخره جناب Izraeel جوابشونو گرفتن؟
میشه به اصل مطلب بپردازین؟

نقل قول:

سلام
چرا بحث رو اینقدر علمی و حدیثیش کردین؟
بالاخره جناب izraeel جوابشونو گرفتن؟
میشه به اصل مطلب بپردازین؟

سلام ...

بله تا حدودی من به جواب سوالاتم رسیدم

گل نیلوفر;242518 نوشت:
سلام چرا بحث رو اینقدر علمی و حدیثیش کردین؟ بالاخره جناب izraeel جوابشونو گرفتن؟ میشه به اصل مطلب بپردازین؟

با سلام

مگر ما به اصل مطلب نپرداختیم ؟!

izraeel;242552 نوشت:
بله تا حدودی من به جواب سوالاتم رسیدم

پس جواب سوال ما را هم بدهید .

خیر البریه;242184 نوشت:

با سلام وتشكر

بالاخره نتيجه چی شد؟!

آیا ازدواج مطلقا کمال افزاست ؟

سلام علیکم

ازدواج فی نفسه, اقتضای کمال داره و به عنون اولیه, مستحب است اما به عناوین ثانویه ممکنه تغییر کنه; اینکه واجب بشه (دارای کمال الزامی )یا حرام(سلب کمال)و مکروه(سلب کمال غیرالزامی)

لذا ازدواج همیشه کمال افزا نیست که این هم مختص به ازدواج نیست چون هر امری ممکنه تحت عنوان اولیه و ثانویه خود قرار گیرد مانند انفاق که کار مستحبی است اما به عناوین ثانویه تغییر می کند.

خیر البریه;242184 نوشت:

بزبان ساده تر اگر کسی ازدواج نکند به کمال نمیرسد ؟

یا اینکه بتشخیص خود فرد اگر صلاح دید ازدواج کند و....

در صورتیکه شرایط(مورد نظر شرع)در ازدواج(چه دائم چه غیر آن) فراهم باشه ,بله ; شخص اگر ازدواج نکند مرتبه ای از کمال و فضیلت (حداقل مرتبه ای مستحبی و غیر الزامی) را از دست می دهد.

موضوع قفل شده است