آیه ای با مضمون احترام به بزرگان

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیه ای با مضمون احترام به بزرگان

به نام خدا
سلام

لطفا آیه ای که مضمون آن احترام به بزرگان دینی هست را بیان فرمایید . ( احترام به غیر پدر و مادر )

با تشکر

با سلام و عرض ادب

خدای متعال در قرآن کریم می فرماید:«... هَلْ یَسْتَوِی الَّذِینَ یَعْلَمُونَ وَ الَّذِینَ لا یَعْلَمُونَ...(زمر آیه 9)«آیا دانایان و نادانان با هم برابرند؟».
آیا كسانی كه در تحصیل فضایل و آگاهی‌های مفید و مؤثر در كمال خویش گام بر می‌دارند، با گروهی كه از حیات جز خواب و خوراك و... چیزی نمی‌دانند برابرند؟
شكی نیست كه برتری و ارجحیت، همانا از آن كسانی است كه در راه تحصیل علم گام بر می‌دارند، و ساعت‌هایی را به تعلیم و تعلم سپری می‌سازند و از دیار جهالت و لو چند قدم در شبانه روز به سوی عالم علم و نور،‌ هجرت می‌كنند.لذا این شخصیت قابل تکریم می باشد.
یكی از فقهای شیعه بر امام هادی ـ علیه السّلام ـ وارد گردید، در حالی كه جمعی از علویین و بنی هاشم در محضر امام ـ علیه السّلام ـ بودند. حضرت به آن عالم احترام نمود و جای خود را به او داد. این كار بر علویین و بنی هاشم گران آمد. یكی از آنها نتوانست تحمل كند، به خدمت امام ـ علیه السّلام ـ رفت و عرض كرد: «یابن رسول الله! آیا شما یك عالم را بر بنی هاشم مقدّم می‌داری؟» حضرت فرمود: مگر خداوند در قرآن نفرموده: «... اِذا قیلَ لَكُمْ تَفَسَّحوُا فِی الْمَجالِسِ فَافْسَحُوا یَفْسَحِ اللهُ لَكُمْ.. (مجادله.آیه11) ای مؤمنان! هرگاه به شما گفته شد كه جایی را در مجلس بگشایید، چنین كنید تا خداوند نیز نسبت به شما در كارهایتان گشایش به وجود آورد.»
و بعد فرمود: «... یَرْفَعِ اللهُ الَّذینَ امَنُوا مِنْكُمْ وَ الَّذینَ اُوتُوا العِلْمَ دَرَجاتٍ... (مجادله آیه 11)خداوند، مؤمنان و عالمان را بر دیگران به درجاتی برتری داده است.» پس چرا ناراحتید از اینكه من یك عالم را به خاطر اینكه خداوند او را بالا برده و عظمت داده برتری داده‌ام؟ این عالم فلان ناصبی را با اقامه‌ی دلیل و برهان محكوم كرده است و این فضیلت بزرگی است.»(1)

1.احتجاج طبرسی، ج2، ص455.

به نام خدا
سلام

ممنونم من منظورم یک آیه دیگه بود که خدارو شکر چندین آیه دیگه هم یاد گرفتم . خدا خیرتون بده .
من یادم هست یک آیه خوندم که مضمونش به این صورت بود که به بزرگان احترام بزارید تا در آخرت نیز به آنها احترام گذاشته بشه . کاشکی یک جا نوشته بودمش که مزاحم شما هم نمیشدم . لطفا راهنمایی کنید
یا حق

با سلام
متاسفانه چنین آیه ای به این شکل پیدا نکردم و تنها آنچه بالا عرض شد رو پیدا کردم.
موفق باشید

موضوع قفل شده است