جمع بندی اطاعت از والدین تا کجا؟

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اطاعت از والدین تا کجا؟

به نام خدا با سلام در قرآن خداوند فرموده -وبالوالدین احسانا-چرا در فقه فرزند مجبور به اطاعت از والدین است.خدا به ما گفته اطاعت کنیم یا احسان ؟ اطاعت از والدین ظلم نیست؟ وقتی پدر ومادر از این حکم خدا سو استفاده می کنند و زندگی رو به کام فرزند تلخ می کنند؟ مثلا فرزند حق ندارد بدون اجازه ی پدر به بیرون از خانه برود ،درس بخواند،مسافرت برود،نماز وروزه ی مستحبی گیرد، فرزند بدون اجازه ی پدر نباید نماز اول وقت بخواند،مثل یک کنیز باید دور پدر بچرخد آب وغذایش را بیاورد از تمام لذت هایش بزند تا به پدرش گرچه بد اخلاق خدمت کند .این ظلم نیست؟ وقتی پدر انتظار دارد فرزندش مطیع محض او باشد اگرچه حرفش غلط باشد .منظورم از غلط این نیست که مثلا بگوید نماز نخوان منظورم این است که از فرزند کار غیر اخلاقی و یا کار غیر عرف بخواهد.یامثلا به خاطر سوظن خودش به دیگران،به فرزند خود دستور دهد که چون من از مردم بدم می آید گرچه به ناحق پس توی فرزند هم باید با مردم قط رابطه کنی.انگار ما باید همه چیز را فدای والدین کنیم.

با سلام و درود

اطاعت از والدین واجب نیست، بلکه آزار و اذیت آن ها حرام است. لذا اگر اطاعت نکردن از آن ها موجب آزار و اذیت آن ها می شود باید اطاعت نمود و یا در صورت مخالفت بایستی به گونه ای دل آن ها را به دست آورد.

ضمنا "لَا طَاعَةَ لِمَخْلُوقٍ فِي مَعْصِيَةِ الْخَالِق‏"؛ یعنی اطاعت از مخلوق که به معصیت خالق منجر شود از هیچ کسی پذیرفته نیست. لذا موضوع پیروی و اطاعت از والدین در محدوده ای است که منجر به نافرمانی الهی نشود.

بسم الله الرّحمن الرّحیم
سلام

مرجع تقلید: آیت الله سیستانی
پدر بنده، مخالف حضور من در برنامه های مذهبی ِ پیوسته هستن. مثلا در مناسبت ها، اجازه دارم به چنین مراسمی برم، ولی همین جلسات، اگر به طور متناوب(مثلا هفته ای یک روز) باشد، پدرم ناراضی هستن.
حوزه ی دانشجویی هم که خیلی دوست داشتم برم، اجازه ندادن.
بنده چند سوال دارم:

سوال اول:
من چون اجازه ی شرکت حضوری در چنین مراسم و مکان هایی رو ندارم، سعی کردم، سی دی، کتاب و ... خریداری کنم که در منزل و بدون بیرون رفتن، از مباحث مذهبی و معنوی استفاده کنم. آیا این هم اجازه ی پدر لازم داره؟ مطمئنم اگر پدرم بدونن که من این کتاب ها رو می خونم، این سی دی ها رو گوش می دم، توی اسک دین و سایت های اینچنینی وقت می ذارم، کاملا ناراضی هستند. خب، الان من تکلیف شرعیم چیه؟

سوال دوم:
در احکام، گفته شده دختر برای بیرون رفتن از منزل، اجازه ی پدر لازم داره. در زندگی کنونی، از داخل منزل، و از طریق اینترنت، تا اون سر دنیا هم می شه رفت! این هم اجازه ی پدر نیاز داره و جزء حکم بیرون رفتن از منزل محسوب می شه؟

سوال سوم:
من در کل، اجازه ی بیرون رفتن دارم و در خانواده ی ما، نیازی به اجازه گرفتن برای بیرون رفتن نیست. با این حال، وقتی حکم شرعی رو پرسیدم، بهم گفتن که تو با اینکه یک اجازه ی کلی از پدرت داری، اگر به جائی که ایشون راضی نیستن بری (حتی اگر پدرت کلا در جریان نباشن کجا رفتید و بعدا هم نفهمن - ولی می دونید که اگر بفهمن، ناراضی هستن) نباید برید. درسته؟

سوال چهارم:
یکی از دوستانم بهم صوت و لحن قرآن یاد می دن (کلاس خصوصی). من برای این کلاس، به خونه ی دوستم می رم. من می دونم در کل، با رفتنم به منزل دوستانم مشکل خاصی ندارن، ولی اگر بفهمن برای آموزش قرآن می رم، ناراضی هستن. نباید برم؟

پیشاپیش از پاسخ شما متشکرم.

[="Times New Roman"][="Indigo"]

badban91;238001 نوشت:
اطاعت از والدین تا کجا

منتظر پاسخ های کارشناسان هستیم:Moshtagh:
[/]

با سلام و درود

این موضوعات مربوط به بخش احکام است لذا لطف کنید و در انجمن احکام مطرح نمایید.

[=Times New Roman]ممنون از پاسخ هاتون

میقات;253360 نوشت:
شما می توانید با ایشان صحبت کرده و آموزش قرآن را به گونه ای فرا بگیرید که مورد رضایت ایشان هم باشد.

خب بزرگوار ، جسارتا حتما امکانش نیست که مجبور شدم به این شکل عمل کنم دیگه!
می بخشید - جواب سوال آخرم رو نگرفتم...
منتظرم :Norani: تشکر

اطاعت از پدر و مادر حتی در مواردی که مطمئنیم یه کاری غلطه(حالا نه از لحاظ شرعی ولی میدونیم کار درستی نس)واجبه؟

یه سوال دیگه:اگه پدر و مادر دو تا درخواست متضاد داشتند به حرف کدوم باید گوش کرد؟

[="Tahoma"][="Black"]

hoorshid;258054 نوشت:
اطاعت از پدر و مادر حتی در مواردی که مطمئنیم یه کاری غلطه(حالا نه از لحاظ شرعی ولی میدونیم کار درستی نس)واجبه؟

یه سوال دیگه:اگه پدر و مادر دو تا درخواست متضاد داشتند به حرف کدوم باید گوش کرد؟

با سلام و درود

1. بعید است کاری که غلط و اشتباه بودنش آشکار است را والدین از ما بخواهند انجام دهیم، یعنی علی القاعده به نظر آنها از جوانبی آن کار صحیح بوده که تقاضا کرده اند. لذا در این مواقع باید آنها را توجیه نمود و اشتباه و غلط بودن آن را برای آنها روشن کرد تا خود آنها به اشتباه خود واقف شوند.

2. اگر قابل جمع نیست باید اهم و مهم نمود و اهم را انتخاب کرد و بهتر است دل کسی (پدر یا مادر) که به نظر او عمل نشده را به دست آورد و او را از ناراحتی و دلخور بودن بیرون آورد.[/]

سلام
پدر و مادر من از من و برادرم درخواست دارن که شب ها بخوابیم و روز ها بیدار
ولی زندگی این چند وقته ما طوری شده که شب ها بیداریم و روز ها خواب
حالا اگه ناراحت بشن حتی اگه با زور هم شده باید بخوابیم؟

بسم الله الرحمن الرحیم

ما اطاعت از والدین نداریم ما احسان به والدین داریم اطاعت فقط از الله و رسول الله است.و در حال حاضر فقط از الله آن هم به وسیله کتابش قرآن

نقل قول:

گناهی بر شما نیست ولی مواظب باشید با آنها به تندی صحبت نکنید میتونید با سرچ گوگل آیات قرآن نسب به پدر مادر را پیدا کنید

نقل قول:

aligoogle;313932 نوشت:

سلام
پدر و مادر من از من و برادرم درخواست دارن که شب ها بخوابیم و روز ها بیدار
ولی زندگی این چند وقته ما طوری شده که شب ها بیداریم و روز ها خواب

«وَ جَعَلَ اللَّيْلَ سَكَنا»
و [او] شب را مايه آرامش قرار داده است.‏ (انعام، 96)

«هُوَ الَّذي جَعَلَ لَكُمُ اللَّيْلَ لِتَسْكُنُوا فيهِ وَ النَّهارَ مُبْصِراً إِنَّ في‏ ذلِكَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَسْمَعُونَ»
او كسى است كه شب را براى شما آفريد، تا در آن آرامش بيابيد و روز را روشنى بخش (تا به تلاش زندگى پردازيد) در اينها نشانه‏ هايى است براى كسانى كه گوش شنوا دارند! (یونس، 67)

«وَ هُوَ الَّذي جَعَلَ لَكُمُ اللَّيْلَ لِباساً وَ النَّوْمَ سُباتاً وَ جَعَلَ النَّهارَ نُشُوراً»
او كسى است كه شب را براى شما لباس قرار داد، و خواب را مايه استراحت، و روز را وسيله حركت و حيات! (فرقان، 47)

با سلام و درود

شب مایه آرامش و استراحت است لذا بهتر است به گونه ای برنامه ریزی نمایید که شبها را به استراحت و روزها را فعالیت داشته باشید.

این موضوع از نظر علمی هم دارای جایگاه و اهمیت است.

اما نسبت به والدین:

اطاعت از آنها واجب نیست ولی اذیت آنها حرام است لذا اگر اطاعت نکردن موجب اذیت آنها می شود، حرام است.

لذا اگر چاره ای از بیدار ماندن در شب ندارید، بهتر است آنها را توجیه و قانع کنید؛ اگر هم خلاف نظر آنها عمل کردید و مایه ناراحتی و اذیت آنها شد باید به گونه ای از دل آنها در بیاورید تا دلخور و ناراحت نباشند.

سلام و عرض ادب
اطاعت از پدر و مادر آیا شامل این موارد هم میشود:
- رفتن به مهمانی فردی که فرزند علاقه ایی به رفتن به آن ندارد و پدر و مادر اصرار دارند که حتما حضور پیدا کنیم.
- خوردن غذا و یا پوشیدن لباس هایی که فرزند دوست ندارند و آنها اصرار میکنند.
شاید بنظر سوال کم اهمیتی باشد ولی برای بنده دغدغه شده چون خیلی این مسایل برام اتفاق میوفته.
ممنون

حمیده هادی;331834 نوشت:

سلام و عرض ادب
اطاعت از پدر و مادر آیا شامل این موارد هم میشود:
- رفتن به مهمانی فردی که فرزند علاقه ایی به رفتن به آن ندارد و پدر و مادر اصرار دارند که حتما حضور پیدا کنیم.
- خوردن غذا و یا پوشیدن لباس هایی که فرزند دوست ندارند و آنها اصرار میکنند.
شاید بنظر سوال کم اهمیتی باشد ولی برای بنده دغدغه شده چون خیلی این مسایل برام اتفاق میوفته.
ممنون

با سلام و درود

اطاعت از والدین در رفتن به میهمانی یا خوردن غذا و ...، واجب و لازم نیست ولی اگر اطاعت و پیروی نکردن از آنها و همراه آنها نرفتن به میهمانی و یا نخوردن غذایی که تهیه کرده اند، موجب آزار و اذیت آنها می شود، حرام است.

البته هر ناراحتی ای آزار و اذیت محسوب نمی شود ولی اگر منجر به اذیت و آزار آنها شد بایستی یا آنها را با گفتگو توجیه و قانع کنید و یا به گونه ای که می دانید از دل آنها در آورید تا دلخور نباشند.

با گفتگوی همراه با احترام، و توجیه نمودن آنها، قانع می شوند.

پرسش:
در قرآن خداوند فرموده «وبالوالدین احسانا».
باید اطاعت کنیم یا احسان؟ اطاعت از والدین ظلم نیست؟ وقتی پدر ومادر از این حکم خدا سوء استفاده می کنند و زندگی را به کام فرزند تلخ می کنند؟ مثلا فرزند حق ندارد بدون اجازه ی پدر به بیرون از خانه برود، درس بخواند، نماز وروزه ی مستحبی بگیرد، نماز اول وقت بخواند، و ... بلکه باید از تمام لذت هایش بزند و دور پدر بچرخد تا به پدرش گرچه بد اخلاق است خدمت کند، آیا این ظلم نیست؟

پاسخ:
با سلام و درود
«وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْسانا»؛ و به پدر و مادر نيكى كنيد.(1)
در ابتدا به معنای احسان اشاره می کنم:
واژه «احسان» از ریشه «حُسن» به معنای زیبایی و نیكویی است.(2)
راغب در المفردات می گوید: حُسن، عبارت است از هر چيز سرور‏آور و خوشايند.(3) البته تعبیر خوشایند بودن، دربرگیرنده نیکویی و زیبایی نیز هست.
وی برای احسان دو مورد بیان می کند: یکی خیر و نیکی رساندن به دیگران، و دیگری انجام اعمال و رفتار صالح و نیک.(4)
منظور از نیکی کردن در این جا، خیر رساندن به دیگران است.
نکته: احسان بالاتر از عدل است، زيرا عدل آن است که آن چه بر عهده دارد بدهد، و آن چه براى اوست بگيرد؛ ولى احسان آن است که بيشتر از آن چه بر عهده دارد بدهد، و كمتر از آن چه براى اوست بگيرد. لذا إحسان بخششى است افزونتر و برتر از عدالت.
عدالت واجب است، و احسان مستحب و اختيارى است.(5)
مطلب دیگر؛ از نظر فقهی اطاعت از والدین واجب نیست، بلکه آزار و اذیت آن ها حرام است. لذا اگر اطاعت نکردن از آن ها موجب آزار و اذیت آن ها می شود باید اطاعت نمود و یا در صورت مخالفت بایستی به گونه ای دل آن ها را به دست آورد.
لازم به ذکر است که هر اطاعتی صحیح و جایز نیست، زیرا "لَا طَاعَةَ لِمَخْلُوقٍ فِي مَعْصِيَةِ الْخَالِق‏"؛ یعنی اطاعت از مخلوق که به معصیت خالق منجر شود از هیچ کسی پذیرفته نیست (6)؛ لذا موضوع پیروی و اطاعت از والدین در محدوده ای است که منجر به گناه و نافرمانی الهی نشود.

1. بقره، 83؛ نساء 36؛ انعام، 151؛ اسراء، 121.
  2. قاموس قرآن، ج ‏2، ص 134.
  3. المفردات فی غريب القرآن، ص 235.
  4. همان، ص 236.
  5. ر.ک: المفردات، ص 236؛ قاموس قرآن، ج 2 ، ص 137.
  6. الخصال، ج ‏1، ص 139؛ من لايحضره الفقيه، ج ‏2، ص 621.
قرآن کریم در آیات زیادی در کنار توصیه به اطاعت از والدین، این نکته را نیز گوشزد می کند که متابعت از پدر و مادر، مشروط بر عدم تضاد با فرمان خداوند است و در صورتی که متابعت از والدین، سبب خروج از عبودیت شود، این اطاعت لازم نیست. یا اَیهَا الَّذینَ امَنُوا لا تَتَّخِذُوا ابائَکمْ وَ اِخْوانَکمْ اَوْلِیاءَ اِنِ اسْتَحَبُّوا الْکفْرَ عَلَی الاْیمانِ وَ مَنْ یتَوَلَّهُمْ مِنْکمْ فَأولئِک هُمُ الظّالِمُونَ. توبه ایه 23 ای اهل ایمان! شما پدران و برادران خود را نباید دوست بدارید، اگر آنها کفر را بر ایمان ترجیح دهند، و هر کس از شما آنان را دوست بدارد، بی شک، ستمکار است.   خداوند در سوره لقمان ایه 15، درباره پدران و مادران بت پرست می فرماید: وَ اِنْ جاهَداک عَلی اَنْ تُشْرِک بی ما لَیسَ لَک بِهِ عِلْمٌ فَلا تُطِعْهُما
badban91 said in اطاعت از والدین تا کجا؟
به نام خدا با سلام در قرآن خداوند فرموده -وبالوالدین احسانا-چرا در فقه فرزند مجبور به اطاعت از والدین است.خدا به ما گفته اطاعت کنیم یا احسان ؟ اطاعت از والدین ظلم نیست؟ وقتی پدر ومادر از این حکم خدا سو استفاده می کنند و زندگی رو به کام فرزند تلخ می کنند؟ مثلا فرزند حق ندارد بدون اجازه ی پدر به بیرون از خانه برود ،درس بخواند،مسافرت برود،نماز وروزه ی مستحبی گیرد، فرزند بدون اجازه ی پدر نباید نماز اول وقت بخواند،مثل یک کنیز باید دور پدر بچرخد آب وغذایش را بیاورد از تمام لذت هایش بزند تا به پدرش گرچه بد اخلاق خدمت کند .این ظلم نیست؟ وقتی پدر انتظار دارد فرزندش مطیع محض او باشد اگرچه حرفش غلط باشد .منظورم از غلط این نیست که مثلا بگوید نماز نخوان منظورم این است که از فرزند کار غیر اخلاقی و یا کار غیر عرف بخواهد.یامثلا به خاطر سوظن خودش به دیگران،به فرزند خود دستور دهد که چون من از مردم بدم می آید گرچه به ناحق پس توی فرزند هم باید با مردم قط رابطه کنی.انگار ما باید همه چیز را فدای والدین کنیم.
سلام خداوند در قرآن احسان به فرزندان را بر والدین فرض کرده است. یعنی هم فرزند باید به والدین احسان کند و هم پدر و مادر باید به فرزند احسان داشته باشند. حتی این احسان شامل همسایگان و چند گروه دیگر هم میشود که در آیه قرآن ذکر شده است. اما احسان کردن به معنای اطاعت کردن نیست. خوب کارشناسان در اعمال حلال و جایز و مستحب همیشه سعی میکنند اطاعت را همتراز احسان معرفی کنند ولی لزوما این طور نیست. باید فرهنگ ما احسان را بر پدر و مادر متمرکز کند. الان این مسئله از تعادل خارج است و حتی به سمت بردگی پیش رفته است. یعنی این طور تبیین میشود. جالب است همیشه از قرآن بالوالدین احسانا را یاد گرفته اند و سایر آیات و ادامه آیات را فراموش می کنند!  بذی القربی و الیتامی و .... گویا این قسمت دیگر جزو قرآن نیست! فرزند جزو ذی القربی نیست!.. احسان به فرزند اصلا مطرح نمیشود! ... فقط احسان به والدین مهم است آن هم از نوع اطاعت کردن و فرمان بردن!
سلام احسان به والدین واجب است یا مستحب؟
badban91 said in اطاعت از والدین تا کجا؟
 من که دنده هوایی زدم و از خونه زدم بیرون. وقتی هم پیششون نیستم، دیگه موردی پیش نمیاد که بخواد ناراحت بشه یا خوشحال