دليل قرآني بر وجود امام زمان(عجّل الله تعالي فرجه الشّريف)

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دليل قرآني بر وجود امام زمان(عجّل الله تعالي فرجه الشّريف)

[="Green"]تقديم به پيشگاه آقا امام زمان(عجّل الله تعالي فرجه الشّريف)...[/]
IMAGE(<div style="text-align:center"><a href="http://khademinkerman.ir/quran/wp-content/uploads/2012/06/15642227452687-300x225.jpg" class="bb-url" rel="nofollow">http://khademinkerman.ir/quran/wp-content/uploads/2012/06/15642227452687-300x225.jpg</a></div>)
همه ما ها كمي درباره امام زمان(عجّل الله تعالي فرجه الشّريف) شنيديم؛ اينكه ايشان در غيبت هستند و روزي ظهور خواهند كرد، قبل ظهور ايشان اتفاقاتي خواهد افتاد و چه و چه. من امروز قصد دارم به خاطر مقارنت نيمه شعبان و شروع فعاليت وبلاگي ام، فعاليتم را با پستي درباره امام زمان(عجّل الله تعالي فرجه الشّريف) شروع كنم و از خداوند متعال و در ذيل ايشان امام زمان(عجّل الله تعالي فرجه الشّريف) مي خواهم كه كمكم كنند تا مطلبي نو و به‌درد‌بخور براي شما عزيزان بگذارم:

[="rgb(255, 140, 0)"][="Tahoma"]دليل قرآني بر وجود امام زمان(عجّل الله تعالي فرجه الشّريف):[/][/]
در بيان ادلّه وجود حضرت مهدي(عج) بايد به اين نكته دقت كنيم كه ايدئولوژي و تفكّر مخاطبمان چيست و از چه چيز بايد سخن گفت. مخاطب من فعلاً دوستاني هستند كه اسلام و قرآن و شيعه را قبول دارند. إن‌شاءالله در آينده به "مهدويت" به طور وسيع خواهيم پرداخت. با وجود اينكه امروزه وهابيون به شدت بر "مهدويت" مي تازند و قصد دارند آن را برگرفته از "سوشيانت" زرتشت نشان دهند، قصد دارم دليلي از قرآن مبني بر وجود حضرت ولي عصر(ارواحنا له الفدا) بگذارم:
[="Black"]عَنْ [="Green"]أَبِي جَعْفَرٍ عليه السلام[/]، قَالَ: «يَا مَعْشَرَ الشِّيعَةِ، خَاصِمُوا بِسُورَة[="green"]«إِنَّا أَنْزَلْناهُ‏»[/] تَفْلُجُوا، فَوَ اللَّهِ، إِنَّهَا لَحُجَّةُ اللَّهِ- تَبَارَكَ وَ تَعَالى‏- عَلَى الْخَلْقِ بَعْدَ رَسُولِ اللَّهِ صلى الله عليه و آله، وَ إِنَّهَا لَسَيِّدَةُ دِينِكُمْ، وَ إِنَّهَا لَغَايَةُ عِلْمِنَا...»1[/]
ترجمه: از [="green"]امام باقر(ع)[/] روايت است كه فرمود: « اي شيعيان، با سوره [="green"]"إنّا أنزلناه"[/] استدلال كنيد تا پيروز شويد. به خدا سوگند، آن -سوره "إنّا أنزلناه"- حجّت2 خداوند بزرگ و بلند مرتبه بر مردم پس از رسول الله(ص) و سرور دين شما و نهايت دانش ماست...»
چه نكته اي در سورة قدر وجود دارد كه اگر با آن استدلال كنيم پيروز مي شويم؟ يك بار سوره قدر را مرور مي‌كنيم:
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ‏
إِنَّا أَنْزَلْناهُ في‏ لَيْلَةِ الْقَدْرِ (1)
وَ ما أَدْراكَ ما لَيْلَةُ الْقَدْرِ (2)
لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ (3)
تَنَزَّلُ الْمَلائِكَةُ وَ الرُّوحُ فيها بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أَمْرٍ (4)
سَلامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ (5)

به فعل "تنزّل" دقت كنيد، اين فعل مضارع است و بر وقوع فعل در زمان حال نيز دلالت دارد و به اين معني است كه تنزّل ملائكه و روح درحال حاضر نيز اتفاق مي‌افتد3. از طرف ديگر، در زمان حضرت رسول (ص)، ملائكه و روح بر قلب ايشان نازل مي شدند:

وَإِنَّهُ لَتَنزِيلُ رَبِّ الْعَالَمِينَ، نَزَلَ بِهِ الرُّوحُ الْأَمِينُ، [="Green"]عَلَى قَلْبِكَ[/] لِتَكُونَ مِنَ الْمُنذِرِينَ4

حال ملائكه و روح بر چه كسي نازل مي شوند؟ آيا اين شخص نبايد از نظر درجات معنوي و طهارت قلبي در مقام عصمت باشد تا شايستگي دريافت پيام الهي از طريق ملائكه را داشته باشد؟ شايد بتوان گفت كه ملائكه و روح مي‌توانند بر كساني كه در اثر تلاش و مجاهده في‌سبيل‌الله به درجات معنوي بالايي رسيده اند، وارد شوند؛ ولي بايد توجه داشت اين افراد مي‌گويند:
كجاست صوفي دجال فعل ملحد شكل/ بگو بسوز كه [="green"]مهدي[/] دين‌پناه رسيد5

در تفسير القمي آمده: "قولُهُ‏ تَنَزَّلُ‏ الْمَلائِكَةُ وَ الرُّوحُ فِيها قَالَ تَنَزَّلُ‏ الْمَلَائِكَةُ وَ رُوحُ الْقُدُسِ عَلَى إِمَامِ الزَّمَانِ وَ يَدْفَعُونَ إِلَيْهِ مَا قَدْ كَتَبُوهُ مِنْ هَذِهِ الْأُمُورِ"
ترجمه: در آيه "تنزّل الملائكة و الرّوح" ملائكه و روح‌القدس بر امام زمان نازل مي‌شوند و آنچه را كه از اين امور نوشته‌اند به او مي‌دهند.6
ما از گزاره‌هاي فوق متوجّه مي‌شويم كه:
1. امام زمان(عج) اكنون زنده هستند و در ميان ما حضور دارند.
2. اين پندار كه " تئوري "امام زمان" برگرفته از از زرتشتي‌گري است" ناشي از عدم آشنايي با قرآن و معارف آن است.
"...أللهم اجعلني من أنصاره و أعوانه و الذّابين عنه و المسارعين إليه في قضاء حوائجه و الممتثلين لأوامره و المحامين عنه و السّابقين إلي إرادته و المستشهدين بين يديه..."
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
1.الكافي، جلد 1، ص 618 و 619
2.برهان و دليل(لغتنامه لسان العرب)
3.الكافي، جلد 1، ص 618: "فَيَقُولُ: هَلْ تَكُونُ لَيْلَةُ الْقَدْرِ مِنْ بَعْدِي؟ فَيَقُولَانِ: نَعَمْ، قَالَ: فَيَقُولُ: فَهَلْ‏ يَنْزِلُ ذلِكَ الْأَمْرُ فِيهَا؟ فَيَقُولَانِ: نَعَمْ، قَالَ: فَيَقُولُ: إِلى‏ مَنْ؟ فَيَقُولَانِ: لَانَدْرِي، فَيَأْخُذُ بِرَأْسِي وَ يَقُولُ: إِنْ لَمْ تَدْرِيَا فَادْرِيَا، هُوَ هذَا مِنْ بَعْدِي..." حضرت رسول(ص) به عمر و ابوبكر فرمود: آيا آن امر بعد از من نازل خواهد شد؟ گفتند: بلي، فرمود: بر چه كسي؟ گفتند: نمي دانيم. حضرت سر حضرت علي (ع) را گرفتند و فرمودند: اگر نمي‌دانيد بدانيد، بعد از من بر او نازل خواهد شد...
4. سوره مباركه شعراء، آيات 192 تا 194
5.حافظ
6.تفسير القمي، ج2، ص431

سلام.

من هم چند تا سوال در این مورد برام همیشه وجود داشته :

چرا ما اینقدر به دنبال اثبات وجود امام زمان (عج) هستیم؟ چرا برخی وجود آن حضرت رو انکار میکنن؟ یعنی در این زمینه مستندات قابل قبولی نیست؟ چه مشکلات یا شبهاتی وجود داره؟ بذارید حرف مخالفان رو هم بشنویم بعد ببینیم حق با کیه.

من نه میخوام اثبات کنم و نه رد - فقط این موضوع خیلی برام ناراحت کننده هست و یکی از این شبهات رو خودم اول میگم باقی دوستان هم اگه کسی شبهه ای داره بگه تا بشنویم.

دریک جایی خوندم که در زمان امام حسن عسکری (ع) 32 فرقه و قوم وجود داشتند و از بین این 32 قوم - 30 قوم شهادت دادند که امام حسن عسکری (ع) هرگز بچه دار نشده اند و فقط 2 فرقه بچه دار شدن امام را تایید کردند.

مشکل اینجاست که مسئله - مسئله کوچکی نیست. بحث انتظار 1000 ساله مسلمانان هست.

با این تفاسیر ما باید چه جوابی به این مورد بدیم؟

مسئله اینجا پیچیده تر میشه که یک سری افراد کاملا وجود امام زمان (عج) رو رد میکنن ولی یک سری افراد ادعای ارتباط و دیدن امام زمان رو دارن.

این همه تناقض چه جور قابل حل هست؟

خادم مهدی;238064 نوشت:
سلام.
من هم چند تا سوال در این مورد برام همیشه وجود داشته :
چرا ما اینقدر به دنبال اثبات وجود امام زمان (عج) هستیم؟ چرا برخی وجود آن حضرت رو انکار میکنن؟ یعنی در این زمینه مستندات قابل قبولی نیست؟ چه مشکلات یا شبهاتی وجود داره؟ بذارید حرف مخالفان رو هم بشنویم بعد ببینیم حق با کیه.
من نه میخوام اثبات کنم و نه رد - فقط این موضوع خیلی برام ناراحت کننده هست و یکی از این شبهات رو خودم اول میگم باقی دوستان هم اگه کسی شبهه ای داره بگه تا بشنویم.
دریک جایی خوندم که در زمان امام حسن عسکری (ع) 32 فرقه و قوم وجود داشتند و از بین این 32 قوم - 30 قوم شهادت دادند که امام حسن عسکری (ع) هرگز بچه دار نشده اند و فقط 2 فرقه بچه دار شدن امام را تایید کردند.
مشکل اینجاست که مسئله - مسئله کوچکی نیست. بحث انتظار 1000 ساله مسلمانان هست.
با این تفاسیر ما باید چه جوابی به این مورد بدیم؟
مسئله اینجا پیچیده تر میشه که یک سری افراد کاملا وجود امام زمان (عج) رو رد میکنن ولی یک سری افراد ادعای ارتباط و دیدن امام زمان رو دارن.
این همه تناقض چه جور قابل حل هست؟

با سلام

نقش رهبرى در زندگى انسانها.
قبول زندگى جمعى در حيات انسانها نمی ‏تواند از مساله رهبرى جدا باشد، چرا كه براى مشخص كردن خط اصلى يك جمعيت، هميشه نياز به رهبر و پيشوايى است، اصولا پيمودن راه تكامل بدون استفاده از وجود رهبر ممكن نيست، و سر ارسال پيامبران و انتخاب اوصيا براى آنان همين است.
در علم عقائد و كلام نيز با استفاده از قاعده لطف و توجه به نقش رهبر در نظم جامعه و جلوگيرى از انحرافات، بعثت انبياء و لزوم وجود امام در هر زمان اثبات شده است.
اما به همان اندازه كه يك رهبر الهى و عالم و صالح، راه وصول انسان را به هدف نهايى، آسان و سريع می ‏كند، تن دادن به رهبرى ائمه كفر و ضلال، او را به پرتگاه بدبختى و شقاوت می ‏افكند.
در تفسير اين آيه در منابع اسلامى، احاديث متعددى وارد شده كه روشنگر مفهوم آيه و هدف از امامت است:
در حديثى كه شيعه و اهل تسنن از امام على بن موسى الرضا ع به سندهاى صحيح نقل كرده‏ اند چنين می ‏خوانيم كه آن امام ع از پدرانش از پيامبر ص در تفسير اين آيه نقل فرمود:
يدعى كل اناس بامام زمانهم و كتاب ربهم و سنة نبيهم:
" در آن روز هر قومى همراه امام زمانشان و كتاب پروردگار و سنت پيامبرشان خوانده می ‏شوند" «1».
و نيز از امام صادق ع چنين مى‏خوانيم:
الا تحمدون اللَّه اذا كان يوم القيامة فدعا كل قوم الى من يتولونه و دعانا الى رسول اللَّه و فزعتم الينا فالى اين ترون يذهب بكم الى الجنة و رب الكعبة- قالها ثلاثا-:
" آيا شما حمد و سپاس خدا را بجا نمی ‏آوريد؟ هنگامى كه روز قيامت می ‏شود خداوند هر گروهى را با كسى كه ولايت او را پذيرفته می خواند، ما را همراه پيامبر ص و شما را همراه ما، فكر می ‏كنيد در اين حال شما را به كجا می ‏بردند، به خداوند كعبه به سوى بهشت- سه بار امام اين جمله را تكرار كرد- «2».
(1) مجمع البيان ذيل آيه مورد بحث.

(2) مجمع البيان ذيل آيات مورد بحث.

ادامه ....

در حديث معروفى كه از امام باقر ع نقل شده هنگامى كه سخن از اركان اصلى اسلام به ميان می ‏آورد" ولايت" (رهبرى) را پنجمين و مهمترين ركن معرفى ميكند در حالى كه نماز كه معرف پيوند خلق با خالق است و روزه كه رمز مبارزه با شهوات است و زكات كه پيوند خلق با خلق است و حج كه جنبه ‏های ‏اجتماعى اسلام را بيان می ‏كند چهار ركن اصلى ديگر.
سپس امام ع اضافه می ‏كند:" هيچ چيز به اندازه ولايت و رهبرى اهميت ندارد". (چرا كه اجراى اصول ديگر در سايه آن خواهد بود) «1».
و نيز به همين دليل در حديث معروفى از پيامبر ص نقل شده:
من مات بغير امام مات ميتة الجاهلية.
" كسى كه بدون امام و رهبر از دنيا برود مرگ او مرگ جاهليت است" «2».
تاريخ نيز بسيار بخاطر دارد كه گاهى يك ملت در پرتو رهبرى يك رهبر بزرگ و شايسته در صف اول در جهان قرار گرفته، و گاه همان ملت با همان نيروهاى انسانى و منابع ديگر بخاطر رهبرى ضعيف و نالايق آن چنان سقوط كرده كه شايد كسى باور نكند اين همان ملت پيشرو است.
مگر عرب جاهلى نبود كه در جهل و بدبختى و فساد و ذلت و نكبت و پراكندگى و انحطاط غوطه ‏ور بود؟ چرا كه رهبر لايقى نداشت، ولى با ظهور رهبر الهى يعنى محمد ص چنان راه ترقى و تكامل و عظمت را با سرعت پيمود كه دنيايى را در شگفتى فرو برد، آرى اين است نقش رهبر در آن زمان و اين زمان و هر زمان.
البته خداوند براى هر عصر و زمانى رهبرى براى نجات و هدايت انسانها قرار داد؟ چرا كه حكمت او ايجاب می ‏كند فرمان سعادت بدون ضامن اجرا نباشد، اما مهم اين است كه مردم رهبرشان را بشناسند، و در دام رهبران گمراه و فاسد و مفسد گرفتار نشوند كه نجات از چنگالشان دشوار است.
اعتقاد شيعه به وجود يك امام معصوم در هر عصر و زمان فلسفه‏ اش همين است آن گونه كه على ع فرمود: ( اللهم بلى لا تخلو الارض من قائم للَّه بحجة،اما ظاهرا مشهورا و اما خائفا مغمورا، لئلا تبطل حجج اللَّه و بيناته) .
" آرى به خدا سوگند صفحه روى زمين هرگز از رهبرى كه با حجت الهى قيام كند خالى نشود، خواه ظاهر و آشكار باشد يا (بر اثر نداشتن پيروان كافى) ترسان و پنهان، تا نشانه‏ هاى الهى و دلائل فرمان او از ميان نرود «1»".
(1) قال الباقر (ع) بنى الاسلام على خمس على الصلاة و الزكاة و الصوم و الحج و الولاية و لم يناد بشى‏ء كما نودى بالولاية (اصول كافى جلد 2 صفحه 15). [.....]
(2) نور الثقلين جلد 3 صفحه 194 و كتب بسيارى ديگر.

تفسير نمونه، ج‏12، ص: 206

پایان

سلام خادم المهدي عزيز! ممنون از شبهه شما!
جواب اين شبهه را علما قبلاً داده‌اند. دليل اينكه به امام يازدهم(عليه السّلام) لقب عسكري داده اند اين است كه ايشان تحت نظر لشكر آن موقع بوده اند(عسكر=لشكر ر.ك. لسان العرب) و كار ها و فعاليت آن بزرگوار پنهاني بوده. لذا طبيعي است كه بيشتر افراد آن موقع فرزنددار شدن امام حسن عسكري(ع) را نديده باشند. از طرفي علماي شيعه نام افرادي را كه امام زمان(عج) را رؤيت كردند، برده‌اند:
كساني كه در زمان حيات امام يازدهم(ع) حضرت مهدي(عج) را ديده اند:
1.حكيمه خاتون، عمه امام حسن عسكري(ع)، ينابيع الموده ص 387
2.ابو غانم، خادم امام حسن عسكري(ع)، كشف الغمه، ج3، ص289
3.نسيم خادم،غيبت شيخ طوسي، ص 139
4.كامل بن ابراهيم، كشف الغمه، ج3، ص289
5.سعد بن عبد الله قمي، احتجاج شيخ طبرسي
6.عيسي بن مهدي جواهري، متخب الأثر ص 376
7.يعقوب بن منقوش، اعلام الوري ص413
8.چهل تن از ياران حضرت امام يازدهم(ع) از جمله محمد بن عثمان، علي بن بلال، محمد بن معاويه بن حكيم، حسن ابن ايوب بن نوح، اصول كافي، ج1، ص329
1.محمد بن ادريس، ارشاد مفيد ص330
2.سيما، اصول كافي، ج1، ص332
3.محمد بن اسماعيل، اصول كافي، ج1، ص330
4.عبدالله بن صالح، اصول كافي، ج1، ص331
5.زهري، الزام الناصب، ص113
6.علي بن ابراهيم ازدي، اعلام الوري ص421
7.ابراهيم بن مهزيار اهوازي، سفينة البحار ج2 ص74
8.محمد بن ابراهيم بن مهزيار(از حضرت مهدي (عج) نامه دريافت كرده)، اصول كافي ج1 ص518
9.اسماعيل بن حسن، ينابيع الموده ص 455
10.عطوه علوي حسني، همان مدرك
11.سي و نه تن از ياران، ارشاد مفيد ص330

نام هاي فوق را از كتاب "موعود جهاني اميد مستضعفان عالم" نوشته آقاي "خسرو علوي زاده"(عضو هيئت علمي دانشگاه علامه طباطبايي) آورده‌ام. موفّق باشيد...

خادم مهدی;238064 نوشت:

سلام و عرض ادب
دوست عزیز اولا سند این حرف باید مشخص شود و الا هیچ اعتباری ندارد.
ثانیا همانطور که دوستان هم اشاره کردند تولد حضرت بنا بر مصالحی کاملا مخفیانه بوده که تنها عده ای خواص که یقین به صحت حرف آنها می باشد اطلاع پیدا کردند.
وجود امام زمان جای هیچ شک و ابهامی نیست و اگر انکاری هم توسط عده ای صورت میگیرد بخاطر تعصب در مذهبشان می باشد یا جهل در مطلب.
علمای ما به خوبی این مباحث رو مطرح کردند و مستند وجود حضرت رو اثبات کردند و به همه شبهات و سوالات در این زمینه هم پاسخ دادند.
اگر هم می بینیم که برای ما سوالاتی در این زمینه هست علت ابهام در مسئله نیست بلکه کم بودن اطلاعات و عدم مطالعه می باشد که با مطالعه چند کتاب در زمینه مهدویت به اطلاعات کامل در این زمینه خواهیم رسید.
موفق باشید.

سلام.

من فقط این نمونه رو گفتم تا بقیه دوستان هم نمونه شبهات خودشون رو در مورد امام

زمان بگن و بعد جواب اون ها رو پیدا کنیم.

به هر حال در این دوره زمونه تشخیص درست حق و باطل بسیار بسیار سخته.

سلام امام زمانی که می آد به خواب یه نفر و می گه برام مسجد بسازید و مسجد جمکران رو می سازن چه طور نمی تونه به خواب یه نفر دیگه بیاد و جواب سوالات وشبه ها رو بده ، شبه های زیادی وجود داره تو همین سایت هم نمونه هاش هست که بی جوابن یا جواب هایی ناقص و گیج کننده دارن ( مثلا طرف می گه چرا پیامبر زن زیاد داشته اونوقت کسی که جواب می ده متن قران رو می نویسه ، آخه بنده خدا طرف تو پیامبرش شک داره بعد شما می آیید از قران براش صغری کبری می چینید ) داشتم می گفتم اصلا این همه رساله توضیح المسایل توسط مراجع تقلید نوشته شده ، خب خود امام زمان نمی تونه یه رساله بنویسه که همه ی جواب ها توش باشه ، در این مورد دیگه لازم نیست تا خودشون ظهور کنن و از جانب دشمنان تهدید بشن آیا ایشون نمی تونن دوباره به خواب یه آیت ا.. بیان یا همزمان به خواب همه آیت ا..ها بیان (مثل قصه شهریار در مورد شعر علی ای همای رحمت ) و همه ی مسایل رو شرح بدن یا اصلا حضرت بیان تو همین سایت و جواب شبهات رو بدن مطمینم که علم ایشون اینقدر زیاده که می تونه تمام مسایل رو به خوبی شرح بده و روشن کنه و انقدر قابل فهم و دقیق و ساده مطالب و توضیح بده که همه بفهمن و قانع بشن دقت کنین که ما نمی خوایم 99 درصد بقیه علوم را برامون آشکار کنه ، مثلا من خواهشی از افرادی که می گن امام زمان را دیدن میکنم که اگه ایشون رو دیدید ازشون بپرسید نظرشون درباره نظریه تکامل چیه ؟ چه طور می شه کشور رو از تورم رکودی که چهل ساله گریبان گیرمونه نجات داد ( جواب این سوال رو اگه به مسولان مملکت بگن هم اشکالی نداره ، البته که انتظار من از جواب امام زمانی اینه که کشور با وجود همه مشکلات و تحریم ها در کوتاه ترین زمان ممکن به قله واقعی و نه الکی و شعاری و گل خونه ای برسه ) نظرشون رو درباره ی نماز جمعه و مرور زمان در فقه و حقوق هم بپرسید و بپرسید که شما چرا ظهور می کنید تا عدل رو در زمین بگسترانید و ریشه ظالمین رو بکنید مگه انسانها اختیار ندارن که ظلم کنن و در قیامت عذابشو ببینن دیگه این چه کاریه ؟ پس آزمایش الهی برای چیه ؟ مگه زمین و این دنیا هدف شماست ؟، بر فرض که بدترین ظلم ها بشه ، خب اینا بلاخره میمیرن و ظالم ها به جهنم و مظلوم ها به بهشت می رن ، در ضمن مگه این طور نیست که وظیفه امام هدایت مردم و آگاهی مردم نسبت به خدا و تشویقشون به کارهای خوبه اگه این جوریه پس چرا شما رو فقط آدم خوبا می بینن ، در حالی که کار شما هدایت آدم بدا به سوی خداست ، شما برای انسان های خطا کار مگه نیستید ؟ آدم خوبا که جاشون تو بهشته ، مگه آدم بدای زمان غیبت شما احتیاج به هدایت ندارن، آیا این عدالته ؟ و خواهش آخر من اینه که خود حضرت جواب بدن یا اگه اجازه ندارن لااقل بگن خداوند اجازه نمی ده ولی خودشون بگن ( ولی به نظر من حضرت که باب الحوایج هستند و اجازه شفا بیماران را دارن یا از جایی شنیدم که می گفت هر کس حضرت را سه بار به مادرشون قسم بده هر حاجتی که داره براورده می شه ، می تونن که به این سوالات پاسخ بدن )در ضمن ، دوستانی که سوالاتی دارن و می خوان کسانی که امام زمان را ملاقات میکنن این سوالات را به گوش حضرت برسونن و جواب رو بگیرن می تونن سوالاتشون رو اینجا بنویسن یا حضرت جواب میدن یا میگن اجازه ندارم ولی خدایشش هرچی گفتن بنویسید

خادم مهدی;238064 نوشت:

با سلام خدمت شما دوست گرامي و آرزوي موفقيت

دوست عزيز حتي اگر آن 2 فرقه هم وجود امام زمان(عج) را تاييد نمي كردند باز هم وجود حضرت مهدي(عج) قابل اثبات بود و دليل آن ، هم حكم عقل و هم دلايل نقلي است كه تاييد كننده آن است.

دليل عقلي:

يكي از دلايلي كه بر وجود حضرت گواهي مي دهد قاعده لطف است كه لازمه آن وجود حجت در هر زماني است و روشن است اين قاعده بيان مي كند كه بعد از وفات امام حسن عسكري(عليه السلام) امامي ديگر وجود دارد.

ضرورت وجود انسان معصوم و حجت الهی در همه زمانها با استناد به دلایل متعدد عقلی در امامت عامه است مثلا نبوت و امامت یک فیض معنوی از جانب خداوند است و بر اساس قاعده لطف تا وقتي كه تكليف ثابت است و مكلفاني وجود دارند، عدّه‌اي هستند كه مصون از خطا نيستند و بايد امام معصوم و پيشوايي وجود داشته باشد تا آنها را هدايت كند، و زمين بدون انسان كامل مانند جسم بدون روح است به همين جهت علي ـ عليه السّلام ـ نيز فرموده[=Nazanin]‎اند: «زمين هرگز از حجت خدا خالي نخواهد ماند و آن حجت الهي يا ظاهر است يا مشهور يا خائف است و مستور تا حجت[=Nazanin]‎ها و بينات الهي باطل نگردد.»[1]

دليل نقلي:

در بسياري از روايات به تعداد خلفاي بعد از نبي(ص) اشاره شده است و در برخي صراحتا نام آن ها و نسبت آن ها با يكديگر نيز بيان شده است كه براي نمونه 2 حديث از فريقين نقل مي كنيم:

“عَنْ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ آبَائِهِ عَنِ النَّبِیِّ (ص) قَالَ الْأَئِمَّةُ بَعْدِی اثْنَا عَشَرَ أَوَّلُهُمْ عَلِیُّ بْنُ أَبِی طَالِبٍ وَ آخِرُهُمُ الْقَائِمُ فَهُم خُلَفَائِی و أَوصِیَائِی و أَولِیَائِی وَ حُجَجُ اللَّه عَلَی اُمّتِی بَعدِی الْمُقِرُّ بِهِمْ مُؤْمِنٌ وَ الْمُنْکِرُ لَهُمْ کَافِرٌ”
امام صادق (ع) از اجداد طاهرینش؛ یعنی امامان قبل از خود نقل می کند و آنها از پیامبر (ص) نقل می کنند که فرمود: “جانشینان بعد از من دوازده نفرند که اولین آنها علی بن ابی طالب و آخرین شان قائم است، ایشان جانشینان و اوصیاء و رهبران و حجّت های پس از من برای امتم هستند، هرکس به امامت شان اقرار کند مؤمن است و هر کس منکر آنها شود کافر است.[2]

شیخ سلیمان قندوزی عالم معروف اهل سنت در کتاب ینابیع المودة به نقل از كتاب فرائد السمطين چنین نقل می کند: «مردی یهودی به نام نعثل خدمت پیامبر (ص) رسید و در ضمن سؤالاتش، از اوصیا و جانشینان بعد از او سراغ گرفت. پیامبر (ص) آنها را چنین معرفی فرمود: وصی من علی بن ابی طالب است و بعد از او دو سبطم حسن و حسین اند و بعد از حسین نه (9) امام از نسل او خواهد بود. مرد یهودی گفت نامشان را ببر پیامبر فرمودند: هنگامی که حسین از دنیا برود فرزندش علی است و هنگامی که فرزندش علی از جهان چشم بر بنند.فرزندش..... و هنگامی که حسن از جهان برود و فرزندش حجت محمد المهدی است اینها امامان دوازده گانه اند. ».[3]

[1] علامه محمد باقر مجلسي، بحارالانوار، ج 1، تهران، دارالكتب الاسلاميه، چ چهارم، 1362، ص 188

[2] شیخ صدوق، من‏ لا یحضره‏ الفقیه، ج ۴، کتاب الوصیه، باب الوصیة من لدن آدم (ع)، ص۱۸۰، ح ۵۴۰۶، جامعۀ مدرسین، قم، ۱۴۱۳ق؛ البته کفر در این جا به معنای اصطلاحی آن مراد نیست، بلکه معنای لغوی که همان پوشاندن و مخفی کردن حق باشد مورد نظر است

[3]ينابيع الموده،ج3،ص255،مطابق با نرم افزار مكتب الشامله

براي اطلاع بيشتر ر.ك:

http://www.andisheqom.com/Files/shobahat.php?level=4&urlId=170&id=88

[="darkgreen"]وَتِلْكَ الْقُرَى أَهْلَكْنَاهُمْ لَمَّا ظَلَمُوا وَجَعَلْنَا لِمَهْلِكِهِمْ مَوْعِدًا«الکهف-59»
و [مردم] آن شهرها چون بیدادگری کردند هلاکشان کردیم و برای هلاکتشان موعدی مقرر داشتیم
[/]

[="blue"]ایا این قیامت کبری است یا قیامت صغری ؟[/]

[="darkgreen"]وَإِذَا وَقَعَ الْقَوْلُ عَلَیهِمْ أَخْرَجْنَا لَهُمْ دَابَّةً مِنَ الْأَرْضِ تُكَلِّمُهُمْ أَنَّ النَّاسَ كَانُوا بِآیاتِنَا لَا یوقِنُونَ«النمل/82»
و چون قول [عذاب] بر ایشان واجب گردد جنبنده‏ای را از زمین برای آنان بیرون می‏آوریم که با ایشان سخن گوید که مردم [چنانکه باید] به نشانه‏های ما یقین نداشتند[/]

اما محکم ترین ایه قران در مورد امام زمان این ایه است زیرا میدانیم دابه الارض لقب امیر مومنان بوده و به واسطه لقب کل امامان معصوم میباشد بقیه ایه هم که روشن است

باعرض سلام خدمت شماعزیزان

آیاتی که درقرآن کریم نظرمرابه خودجلب کرده بودبدین صورت بود

قرآن کریم دراین قسمتِ موردنظردرسوره ی بقره درموردخلقت آدم (گماشتن خلیفه)وسخنان فرشتگان به خداوندوخداوندبه فرشتگان ومناظره ی بین آدم وفرشتگان ویاددادن اسمائی وکلماتی به آدم توسط خداوند اشاره می کندوسپس درموردقرارگرفتن آنهادرمقامی بالا(بهشت زمینی)وامتحان آنهاتوسط پروردگارعالمیان بوسیله ی یک درخت ممنوعه وشیطان رجیم وعصیان آدم وحواوهبوط آنهاازآن مقام به دستورخداوندوهمینطوردرمورد توبه کردن آنهاوتوسلشان به همان اسماءوکلمات آموخته سخن می گوید
که این آیه موردنظر به شرح زیراست:

(أعُوذُبِالله مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیم)
قُلناهبِطوامِنهاجمیعاًفَإمّایَأتیَنَّکُم مِنّی هُدًی فَمَن تَبِعَ هُدایَ فَلاخَوفٌ عَلَیهِم وَلاهُم یَحزَنون
گفتیم:همه ازآن (مقام بهشت) فرودآیید،تاآن گاه که ازجانب من راهنمایی برای شماآید،آنان که پیروی اوکنند،هرگزبیمناک واندوهگین نخواهندشد
(آیه ی 38سوره ی مبارک بقره)

لطفاً به آن کلمات کلیدی(به رنگ قرمز)توجه کامل فرمایید
خوب مااین رامی دانیم که به گفته ی اکثریت علما این بهشت درهمین زمین بوده است
واقعاً آیامی شوددوباره این بهشت زمینی فراهم آید؟ (طبق گفته ی کلمه ی «فَإمّا»یعنی «تازمانی که» توسط قرآن دراین آیه ی شریفه)
دوباره این مقام والای انسان درچه دورانی به وقوع خواهدپیوست؟
به نظرشماآن راهنمای بزرگ کیست؟
(طبق گفته ی کلمه ی «هُدی»یعنی «راهنمایی» توسط قرآن دراین آیه ی شریفه)
واقعاً آن مهدی بشرکیست؟
آیادرزمان انبیای الهی ویاائمه ی اطهارعلیه السلام چنین دورانی فراهم آمد؟
آیاتمام یاران وسربازان انبیای الهی وامامان بلااستثنا تاآخرین لحظه چنین ویژگی ای راکه قرآن ذکرمی کندراداشتند؟
آیادرآخرین لحظه هاکم کسانی به آنهاپشت کردند؟
آنهاکدام سربازان مخلص وفیلترشده ی زمانی هستندکه نه ترسی برایشان هست ونه اندوهگین می شوند؟

بله دوستان من ،آن بهشت ابوالبشر،حضرت آدم(ع) نقطه ی آغازحرکت روحانی والهی وگام به گامی بشریت برای رسیدن به مقام والای وصال ودیدارکل وجودحقیقت هستی،یگانه پروردگارعالمیان(مقام لقاءالله)،برای رسیدن به مقامی بالاترازملائکه واثبات حرف حق خداوندتبارک وتعالی وتحقق سخنان حضرت تعالی به ساکنین عرش ،می باشد
این عالم بهشتی که آدم وحوابه عنوان آغازگرتاریخ بشریت درآن قرارگرفته بودندنقطه ی صفرحرکت کمال انسانیت بود
حرکتی برای عروج به مقامی که ابلیس باآن مقامش درعرش به آن حسدورزید
وباتمام قدرت انسان رابه سمت عقب (نقطه های منفی تره محورحرکت کمال انسان)هدایت کرد
که حال هم اوواطرافیان ودیگرشیاطین برای نرسیدن دوباره ی بشربه همان نقطه ی صفر،تلاش بی وقفه ومضاعف می کنند
آیانمی توان گفت که تمام آن انبیاوامامان دریک راستا وبایک هدف برای رساندن بشربه همان نقطه ی صفر(بهشت آدم)درتلاش شبانه روزی بودند؟

همه ی مامی دانیم که ظهورآخرین ذخیره ی الهی، حضرت حجة بن الحسن ارواحنالهُ الفدا
زمان فراهم آمدن اصل انسانیت وآشکارشدن مسیراصلی وهدف اصلی انسانیت می باشد
آن زمانی که علم اصلی بروزمی یابدوآسمان هاوزمین ازنزول روزی هرگزدست نخواهندکشید
برادران همانطورکه خودتان می دانید زندگانی واقعی وانسانی درآن دوران است
آن دوران دقیقاً برابرهمان بهشت زمان آدم (ع)می باشدکه نقطه ی آغازمسیرکمال انسانیت است
برای پیشروی بسوی بینهایت
برای حرکت بسوی مقام والای دیدارپروردگارعالمیان

موضوع قفل شده است