رعایت آداب ظاهری وباطنی درنماز

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
رعایت آداب ظاهری وباطنی درنماز

به نام خدا

نمازدارای آداب ظاهری وباطنی است کا هر مسلمانی باید آن رارعایت کند.

الف- لباس زیبا پوشیدن :قرآن کریم میفرماید"خذوا زینتکم عندکل مسجد"(1) درروایت است که امام سجاد علیه السلام به هنگام نمازبهترین لباس خودرامیپوشیدوبه آیه فوق استناد میکردند.

ب- مسواک زدن:پیامبراکرم صلی الله علیه وآله فرمودندفضیلت 2رکعت نماز با مسواکازهفتادرکعت بی مسواک بیشتراست"رکعتین بسواک افضل من سبعین رکعه بغیر سواک"(2)

پ -عطرزدن:حضرت صادق آل محمد فرمودندشخصی که به هنگام نماز عطراستعمال کندفضیلت نمازش 70برابرنمازی است که فاقد عطرباشد "صلوه متطیب افضل من سبعین صلاه بغیر طیب"(3)

ت- رعایت اول وقت:پیامبراکرم فرمودند:بهترین اعمال نزدخداوندنمازاول وقت است"افضل الاعمال عندالله الصلوه فی اول وقتها"(4)

ث- نماز خواندن درمساجد:امام علی فرمودند:لاصلوة لجارالمسجدالا فی المسجدالا ان یکون عذرااوبه علة"(5) همسایه مسجد نماز ندارد مگردرمسجدالا اینکه عذری داشته باشد یاعلتی درکارباشد.

ج- خواندن دعا قبل ازتکبیرةالاحرام:پبامبر (ص) قبل ازتکبیرةالاحرام می خواندند: "وجهت وجهی للذی فطرالسماوات والارض حنیفا وما انا من المشرکین * ان صلاتی ونسکی ومحیای ومماتی لله رب العالمین(6)

امام امیرالمومنین قبل از تکبیرةالاحرام می خواندند:یامحسن قداتاک المسیئ وقد امرت المحسن ان یتجاور عن المسیئ انت المحسن وانا المسیئ(7)

چ- پناه بردن به خدا:ابوسعیدخدری میگوید:پیامبر اکرم قبل ازقرائت نماز جمله " اعوذبالله من الشیطان الرجیم را میگفتند.(8)

ح- بلندگفتن بسم الله:امام حسن عسکری علیه السلام میفرمایند:یکی ازنشانه های مؤمن این است که ذکر بسم الله رادرنمازبلندبگوید(9)

پاورقی:

۱- سوره اعراف آیه 31

2- کتاب خصال ص481

3- کتاب وسائل ج3 ص315

۴- کتاب مسندج10ص316

5- کتای دعائم الاسلام ج1ص148

6- کتاب سنن ترمذی ج5ص487

۷- کتاب فلاح السائل ص155

8- کتاب وسائل ج6 ص135

۹- کتاب تهذیب ج6ص52

moammahaye-qorani.ir