جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: وهابیت

 1. #1

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۰
  علاقه
  شعر ورزش مداحی
  نوشته
  43
  حضور
  4 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  205

  مقاله وهابیت
  وهابیت

  مسلك وهابیت، منسوب به محمد عبدالوهاب نجدى است و علّت این كه آن را به خود شیخ محمد نسبت نداده‏اند و نگفته‏اند «محمدیه» به جهت این بوده است كه مبادا پیروان این مذهب، نوعى شركت در نام پیامبر را پیدا كنند.
  محمد بن عبدالوهاب، در سال 1115 ه. ق در شهر «عیینه» چشم به جهان گشود. از كودكى به كتاب‏هاى تفسیر، حدیث و عقاید، علاقه داشت و از همان دوران جوانى، اعمال مذهبى مردم «به خدا» را زشت مى‏شمرد، وى به مدینه رفت و در آن جا توسل مردم به پیامبر (ص) را ناپسند شمرد. محمد بن عبدالوهاب، بعد از مرگ پدر، افكار و عقاید خود را كه قبلًا از سوى ابن تیمیه و شاگردش ابن قیم پى‏ریزى شده بود اظهار نمود به تبلیغ و ترویج و رسمیت دادن آن همت گماشت.اولین مخالف وى پدرش عبدالوهاب از علمای اهل سنت بود، و اولین كسى كه بر رد او كتاب نوشت، برادرش «سلیمان بن عبدالوهاب» مى‏باشد. مركز آنان درحال حاضر مدینه منوره است...

  وهابیان معتقدند: هیچ انسانى، نه موحد است و نه مسلمان مگر این كه امورى را ترك كند. این امور عبارت است از:
  1. به وسیله هیچ یك از رسولان و اولیا، به خداوند توسل نجوید. و در صورت توسل در راه شرك گام نهاده و مشرك مى‏باشد
  2. زائران به قصد زیارت به آرامگاه رسول خدا نزدیك نشوند و بر قبر آن حضرت دست نگذارند و در آن جا دعا نخوانند و نماز نگذارند و ساختمان و مسجد بر روى قبر نسازند
  3. از پیامبر (ص) طلب شفاعت نكنند
  4. زیارت قبور و ساختن گنبد و بارگاه براى آنان، شرك است
  5. وهابیان بر این باورند كه مسلمانان، در طى روزگار از آیین اسلام منحرف شده‏اند
  6. هر گونه مراسم تشییع جنازه و سوگوارى حرام است.

  بر اساس عقاید وهابیت زیارت قبور، توسل، استغاثه، نماز خواندن در کنار قبور، روشن کردن چراغ در کنار قبور، نذر و قربانی نزد قبور و.. حرام است.

  فتاوای زشت و مستهجن وهابیت: رضاع کبیر، فتاوای انهدام اماکن مقدس شیعیان، بچه‌دار شدن از راه دور، ترویج زنا با فتاوای غیر شرعی، یک بچه و چند پدر، حلال کردن بسیاری از کارهای حرام و بدعت شماردن بسیاری از کارهای مباح و حلال.
  و امثال این موارد كه در این مجال نمى‏گنجد.این منطق خشك و بى‏پایه، در تقابل با منطق وحى قرار دارد، چرا كه قرآن در موارد یاد شده نظرات صریحى و مخالف وهابیان دارد:
  1. قل لا اسئلكم علیه اجرا الا المودة فى القُربى.
  یكى از مصادیق ابراز علاقه به خاندان رسالت و اهل بیت و ذى القرى، قبرهاى آنان و تعمیر آنها است. این راه و رسم در میان ملت‏هاى جهان وجود دارد و یك نوع سنّت عرفى به حساب مى‏آید.
  2. فقالوا ابنوا علیهم بنیانا قال الذین غلبوا على امرهم لنتخذّن علیهم مسجدا.
  هنگامى كه وضع اصحاب كهف بر مردم آن زمان روشن شد و مردم به دهانه غار آمدند، درباره مدفن آنان دو نظر ابراز داشتند. آیه شریفه متذكر آن مى‏شود انتقاد یا لحن اعتراضى نسبت به نظر آنها ندارد. با توجه به آیه شریفه، هرگز نمى‏توان تعمیر قبور اولیاى الهى و صالحان راعملى حرام و یا حتى مكروه قلمداد كرد، بلكه آیه شریفه، به نوعى تشویق مى‏كند كه براى بزرگداشت اولیا و صالحان و حفظ قبرهاى آنان، باید كوشا بود.
  3. و استغفر لذنبك و للمؤمنین.
  4. وصلّ علیهم ان صلاتك سكن لهم.
  5. و لو انهم اذ ظلموا انفسهم جاءوك فاستغفروا الله و استغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما.
  این آیات بیانگر این است كه طلب آمرزش پیامبر در حق افراد، كاملًا مؤثر و مفید مى‏باشد. و موضوع شفاعت پیامبر (ص) و دعاى آن حضرت، نه تنها در آیات صریح بلكه در احادیث عامه و خاصه و سیره صحابه نیز مشهود است.
  براى آگاهى بیشتر در این مورد به كتاب" شفاعت در قلمرو عقل و قرآن و حدیث"، استاد جعفر سبحانى مراجعه نمایید.
  وهابیان قائل به جنگ با دیگر فرقه‏ها و مذاهب اسلامى هستند و مدعى‏اند كه یا باید به آیین وهابیت در آیند و یا جزیه دهند. آنان مخالف خود را متهم به كفر و شرك مى‏كنند و اموال، نفوس و ناموس و دیگران را حلال مى‏دانند. خلاصه این كه آیات قرآنى وارده درباره شرك و كفر را، بر مسلمانان مخالف خود منطبق مى‏كنند. و این بزرگ‏ترین ضربه به پیكر جامعه اسلامى و مسلمانان است.
  با این تفكر بسته و خشك وهابیت بود كه وقتى كه سعودى‏ها (در سال 1344 هجرى قمرى) بر مكه و مدینه و اطراف آن تسلّط یافتند، مشاهده متبرك بقیع و آثار خاندان رسالت و صحابه پیامبر را شكستند و از بین بردند. خون مردم مسلمان را بى محابا به زمین ریختند. عرض و ناموس مسلمانان را هتك كردند. و از اسلام یك چهره زشت، خشن و عقب مانده براى جهانیان ترسیم نمودند. اصول وهابیت مشتمل بر اموری است که قابل بقا و دوام نیست این اصول عبارتند از : 1- خشونت فوق العاده 2-تحمیل عقیده 3- تعصب شدید و افراطی 4- عدم آشنایی با ارزش های فرهنگی 5- جمود و مخالفت با هر پدیده ی نوین 6- ضعف منطق و برداشت نادرست از شش واژه ی قرآنی شرک و توحید و عبادت و شفاعت و دعا و بدعت....وهابیون هر پدیده و وسیله ی نوینی را که اختراع میشود (مانند تلفن ماشین هواپیما دوربین و ...) را بدعت و حرام میدانند. رانندگی زنان را حرام میدانند. اکثریت مسلمین جهان را مشرک و کافر میدانند.

  براى كسب اطلاعات بیشتر می توانید كتب زیر را مطالعه نمایید:

  وهابیت بر سر دوراهی: آیت الله مکارم شیرازی

  شاخ شیطان: سید مجتبی عصیری،

  برگى از جنایات وهابى‏ها:مرتضى رضوى،ترجمه: ضیایى

  وهابیت ایده استعمار:مستر همفر،ترجمه: علم الهدى

  وهابيان: علي اصغر فقيهي

  تاريخ اديان و مذاهب جهان، ج 3، ص 1430.

  وهابيت از ديدگاه مذاهب اهل سنّت: خالصي خراساني.

  تاريخ عقايد وهابي: قزويني.

  وهابيت، مباني فكري و كارنامه عملي:جعفر سبحاني.

  آیین وهابیت: جعفر سبحانى
  نقدى بر اندیشه وهابیان: موسوى قزوینى ترجمه: طارمى
  وهابیت: آیت‏الله جعفر سبحانى
  شفاعت در قلمرو عقل و قرآن و حدیث:جعفر سبحانى

  مؤید باشید
  قالَ علی (عليه السلام): اَوْحَى اللّهُ تَبارَكَ وَ تَعالى إلى نَبيٍّ مِنَ الاْنْبياءِ: قُلْ لِقَوْمِكَ لا يَلْبِسُوا لِباسَ أعْدائى، وَ لا يَطْعَمُوا مَطاعِمَ أعْدائى، وَ لا يَتَشَكَّلُوا بِمَشاكِلِ أعْدائى، فَيَكُونُوا أعْدائى.
  فرمود: خداوند تبارك و تعالى بر يكى از پيامبرانش وحى فرستاد : به امّت خود بگو: لباس دشمنان مرا نپوشند و غذاى دشمنان مرا ميل نكنند و هم شكل دشمنان من نگردند، وگرنه ايشان هم دشمن من خواهند بود.:

 2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود