جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: منظور از اهل بیت ذر آیه 33 سوره احزاب چه کسانی هستند ؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۰
  علاقه
  سکوت
  نوشته
  968
  حضور
  11 روز 8 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  142
  آپلود
  43
  گالری
  0
  صلوات
  3928

  منظور از اهل بیت ذر آیه 33 سوره احزاب چه کسانی هستند ؟
  منظور از اهل بیت ذر آیه 33 سوره احزاب چه کسانی هستند ؟ با توجه به معنی آیه همسران حضرت محمد ص هست ؟؟

  وَ قَرْنَ فىِ بُيُوتِكُنَّ وَ لَا تَبرََّجْنَ تَبرَُّجَ الْجَهِلِيَّةِ الْأُولىَ‏ وَ أَقِمْنَ الصَّلَوةَ وَ ءَاتِينَ الزَّكَوةَ وَ أَطِعْنَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكمُ‏ْ تَطْهِيرًا(33)

  و در خانه‏هاى خود قرار گيريد و همچون دوران جاهليّتِ نخستين، با خودآرايى ظاهر نشويد (و زينت‏هاى خود را آشكار نكنيد)، و نماز را بر پا داريد و زكات بدهيد، و از خدا و رسولش اطاعت كنيد همانا خداوند اراده كرده است كه پليدى (گناه) را از شما اهل بيت (پيامبر) دور كند و كاملًا شما را پاك سازد.

 2. صلوات ها 2


 3. #2

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  85 روز 21 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40426
  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 4. صلوات ها 4


 5. #3

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  شعر و ادبیات مذهبی
  نوشته
  417
  حضور
  2 روز 16 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  3
  صلوات
  831  منظور از اهل بیت ذر آیه 33 سوره احزاب چه کسانی هستند ؟ با توجه به معنی آیه همسران حضرت محمد ص هست ؟؟

  وَ قَرْنَ فىِ بُيُوتِكُنَّ وَ لَا تَبرََّجْنَ تَبرَُّجَ الْجَهِلِيَّةِ الْأُولىَ‏ وَ أَقِمْنَ الصَّلَوةَ وَ ءَاتِينَ الزَّكَوةَ وَ أَطِعْنَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكمُ‏ْ تَطْهِيرًا(33)

  و
  در خانه‏هاى خود قرار گيريد و همچون دوران جاهليّتِ نخستين، با خودآرايى ظاهر نشويد (و زينت‏هاى خود را آشكار نكنيد)، و نماز را بر پا داريد و زكات بدهيد، و از خدا و رسولش اطاعت كنيد. همانا خداوند اراده كرده است كه پليدى (گناه) را از شما اهل بيت (پيامبر) دور كند و كاملًا شما را پاك سازد.

  منظور هرکه هست، زنان پیامبر نیست، چون اگر به ضمایر دقت کنید،قبل از انمّا ضمایر جمع مؤنث مخاطب،
  قَرْنَ،بُيُوتِكُنَّ،تَبرََّجْنَ ،أَقِمْنَ ،ءَاتِينَ ،أَطِعْنَ
  و بعد از انّما ضمایر جمع مذکر مخاطب می باشد،
  عَنكُمُ،يُطَهِّرَكمُ‏ْ
  یعنی مخاطب بعد از انما جمع مذکر می باشد که بدیهی است برای جمع زنان نمی تواند بکار رود. و طبق روایات و احادیث موجود در اسناد شیعه و سنی(صحیح بخاری، صحیح مسلم)، و از قول همسر پیامبر(ام سلمه)، منظور از اهل بیت همان 5 تن آل عبا می باشد: پیامبر (ص)+علی (ع)+حسن(ع)+حسین(ع)+فاطمه (س).
  ویرایش توسط ناصر یوسف نژاد : ۱۳۹۱/۰۴/۱۱ در ساعت ۱۹:۳۲

 6. صلوات ها 4


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ و شعر
  نوشته
  3,310
  حضور
  50 روز 15 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10767  نقل قول نوشته اصلی توسط victoryone نمایش پست ها
  منظور از اهل بیت ذر آیه 33 سوره احزاب چه کسانی هستند ؟ با توجه به معنی آیه همسران حضرت محمد ص هست ؟؟
  علاوه بر اختلاف ضمیری صدر وذیل آیه که دوست عزیزمان فرمودند احادیث زیادی از فریقین آمده که اثبات می کند منظور از اهل بیت خانواده حضرت علی علیه السلام هستند

  - واقدی در کتاب اسباب التزیل می نویسد که آیه تطهیر درباره پنج نفر نازل شد. این پنج نفر عبارتند از : پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله وسلم) ، علی (علیه السلام) ، فاطمه (سلام الله علیها) حسن (علیه السلام) و حسین (علیه السلام) (1)
  - ابن حجر در کتاب الاصابه فی تمییز الصحابه می نویسد:
  ام سلمه گفت:در خانه من این آیه تطهیر نازل شد.رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) فاطمه، علی ، حسن و حسین (علیهم السلام) در این خانه بودند. پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود: هولاء اهل بیتی ، این عده اهل بیت من هستند. (2)
  - حاکم حسکانی در کتاب شواهد التزیل لقواعد التفصیل می نویسد: وقتی که آیه و امر هلک بالصلاة وصطبر علیها(3)
  نازل شد ، پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله وسلم) در هر نمازی می آمد در جلوی درب خانه علی (علیه السلام) و فاطمه (سلام الله علیها) و می فرمود: الصلاة رحمکم الله انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت ... (۴)
  - ابن عساکر، در کتاب تاریخ دمشق در ترجمه امیرالمؤمنین علی (عله السلام) از ابی سعید خدری می نویسد: پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) بعد از نزول آیه و أمرا اهلک بالصلاة و اصطبر علیها به مدت هشت ماه در هنگام نماز صبح می آمد در جلوی درب خانه علی(علیه السلام) و حضرت زهرا (سلام الله علیها) و می گفت: الصلاة رحمکم الله انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیراً. (۵)
  - لخمی طبرانی در المعجم الکبیر آورده است: زینب بنت ام سلمه می گوید که رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) درنزد ام سلمه بود که حسن، حسین و فاطمه (علیهم السلام ) بر حضرت وارد شدند. حسن در یک سو و حسین در سوی دیگر پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) نشستند. و حضرت زهرا(سلام الله علیها) نیز در میان این دو قرار گرفت. سپس پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود: رحمة الله و برکاته علیکم اهل البیت انه حمید مجید. (۶)
  - حاکم نیشابوری در کتاب «مستدرک الصحیحین»، ترمذی در کتاب «سنن» و احمد بن حنبل در کتاب «مسند» می نویسد: درب خانه حضرت زهرا (سلام الله علیها) می رفت و می فرمود: الصلاة یا اهل البیت . انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیراً (۷)
  - شمس الدین ذهبی در کتاب سیر اعلام النبلاء می نویسد: و صح ان النبی(صلی الله علیه وآله وسلم)جلل فاطمة و زوجها و ابنیها لکساء و قال اللهم اهل بیتی اللهم فاذهب عنهم الرجس و طهرهم تطهیراً ، درست است این خبر که پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) فاطمه(سلام الله علیها) و دو فرزندش را در کسایی جمع کرد و گفت خداوندا اینها اهل بیت من هستند و رجس و پلیدی را از این عده به دور کن و اینها را پاکیزه گردان. (۸)
  1- اعیان الشیعه 1، ص 308
  2- همان
  3– طه 132
  ۴- شواهد التنزیل لقواعد التفضیل 1، ص 497 خ 526
  ۵- ابن عساکر، تاریخ دمشق ، ترجمه الامام علی (ع) ص 89 خ 315
  ۶- المعجم الکبیر 24 ، ص 282 – 281 خ 713
  ۷- مستدرک الصحیحین 3، ص 158، سنن ترمذی خ 3206، مسند احمد 3 ص 259
  ۸- سیر اعلام النبلاء 2 ص 122

 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ و شعر
  نوشته
  3,310
  حضور
  50 روز 15 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10767
  1- اول بررسى اينكه بعد از نزول اين آيه ، از رسول اكرم صلى الله عليه و آله درباره آن نصى (كلام صريحى ) هست كه آيه تطهير درشان چه كسى نازل شده است ؟ که احادثثی از اهل بیت در این زمینه در پست قبلی آمد
  2 - دوم اينكه در اين موضوع ، از خود زنهاى پيغمبر اكرم صلى الله عليه و آله كلام معتبر و صريحى وجود دارد كه دلالت كند اين آيه درباره كيست ؟
  آيا يكى از آنان ادعا كرده است كه آيه تطير درشان ما زنان پيامبر نازل شده است ؟ بلکه عکس این مطلب است
  به اعتراف خود عایشه هیچ آیه ای در قرآن در شأن او و پدرش ابوبکر و خاندان آنها نازل نشده است جز آیه ی عذر عایشه یا همان آیه ی افک.(1)
  3 - سوم اينكه آيا على سلام الله عليه و يا اولاد اميرالمؤ منين (ع ) با اين آيه احتجاج و مشاهده كرده اند؟ آيا ادعا كرده اند كه اين آيه درشان ما اهل بيت است و در غير ما نيست ؟ و آيا در مقام احتجاج از صحابه چه شنيده اند؟
  4 - چهارم اينكه آيا از خود صحابه كلام معتبر و صريحى در اين باره موجود است كه آيه تطهير درباره چه كسى نازل شده است ؟
  5 - پنجم اينكه رجال تفسير و حديث در اين مورد چه مى گويند؟ ايا با نظر آن كسانيكه مى گويند آيه تطهير (مانند دو آيه قبل و بعد آن ) مربوط به زوجات پيغمبر است همراى و موافق هستند؟ يا اينكه مى گويند نه خير، چون درباره شان نزول اين آيه ، نص (كلام معتبر و صريحى ) وجود دارد، لذا بايد تابع آن نص شد.

  1.
  صحیح بخاری - چاپ المطبعة الامیریة - جلد ۶ - کتاب التفسیر - باب تفسیر سوره احقاف - صفحه ۱۳۳

  ویرایش توسط عماد : ۱۳۹۱/۰۴/۱۲ در ساعت ۱۹:۳۱

 10. صلوات ها 3


 11. #6

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  شعر و ادبیات مذهبی
  نوشته
  417
  حضور
  2 روز 16 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  3
  صلوات
  831  عایشه یک ادعایی مطرح کرده است و آنهم مربوط به فتوای رضاعه کبیره می باشد که عایشه در باب نزول این آیه جعلی مدعی شده که زمانی که این آیه نازل شد، من و پیامبر در روی تخت خوابمان برد و آیه را پیامبر زیر تخت گذاشته بود. بعد از اینکه از خواب بیدار شدیم دیدیم کهبز آمده و این آیه را خورده است! و این زن تا آخر عمر بر اساس همین آیه جعلی فتوا صادر می کرد و حتی دختران جوان را تشویق می کرد به مردان نامحرم شیر بدهند تا به یکدیگر محرم شوند. سند این روایت هم کتب خود اهل سنت است. و هنوز هم وهابیون و سلفی ها از این فتوا پیروی می کنند، مانند فتوایی که در مصر صادر شد در باب همکار زن و مرد نامحرم که در یک اتاق کار می کنند، مرد باید از پستان زن شیر بنوشد تا محرم شوند!
  این آیین وهابیت است!
  ویرایش توسط ناصر یوسف نژاد : ۱۳۹۱/۰۴/۱۲ در ساعت ۲۰:۲۲

 12. صلوات ها 2


 13. #7

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  شعر و ادبیات مذهبی
  نوشته
  417
  حضور
  2 روز 16 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  3
  صلوات
  831  عایشه صادر کننده فتوای رضاعه کبیره است و ادعا می کند این آیه در قرآن بوده.(جعل آیات قرآن)
  عایشه در نبوت نبی گرامی اسلام شک داشته: روزی به پیامبر اکرم(ص) گفته: ....تو که فکر می کنی پیامبر هستی..... .(یعنی تو فکر می کنی پیامبر هستی، من همچین فکری نمی کنم!
  در زندگی زناشویی هم که بر طبق روایت اصحاب دائما از خانه او صدای دادو بیداد می آمد و دائما با پیامبر در خانه دادو بیداد و بعضا توهین و فحاشی می کرد.
  یک نکته ای را هم به دروغ در تاریخ جا انداخت که امروزه مایه خرده گرفتن مردم جاهل به نبی مکرم اسلام می باشد، و آن این است که: مردم جاهل گمان می کنند که پیامبر عایشه را زمانی که 8 ساله بوده عقد کرده! جمیع روات این مطلب را از زبان عایشه نقل کرده اند و منبع همگی آنها به عایشه برمی گردد. این روایت (که عایشه زمانی که به عقد پیامبر درآمده) خبر واحد است(چون همه از عایشه نقل کرده اند) و قابل استناد نیست.
  طبق روایات متعدد که از زبان اصحاب پیامبر نقل شده، سن عایشه هنگامی که به عقد پیامبر درآمد، 18 سال، یا بالاتر نقل شده است.
  پدرش(ابوبکر) ابتدا خلافت و ولایت را غصب کرد، و بعد در جریان باغ فدک با دختر نبی مکرم اسلام آنچنان کرد که می دانیم. (قضیه باغ فدک و متهم کردن فاطمه (س) به دروغ گویی و ...).
  بعد از او عمر، عمر که در زمان رحلت پیامبر وقتی که ایشان سفارش می کردند که بعد از من تابع علی (ع) باشید گفت پیامبر در هنگام مرگ هذیان می گوید!
  همین مرد در زمان جنگ احد از میدان جنگ گریخت و پیامبر را تنها گذاشت.
  عثمان هم که قرآن سوزی براه انداخت و آیات قرآن را جابجا کرد. (قرآنی که در دست من و شماست در زمان عثمان به این شکل درآمده و مشخص است ترتیب نزول سوره ها در آن رعایت نشده، مثلا سوره علق که اولین سوره بوده در جای خودش نیست، و بجای آن سوره حمد در اول آمده.

  این جماعت نادان مسلمانان را 1400 سال است که به بیراهه کشانده اند و امروز اکثریت جماعت مسلمانان را جماعت عمریه (اهل سنت) تشکیل می دهند.
  به امید روزی که مکه به دست امام خامنه ای فتح شود، کعبه آزاد شود، و ایشان امامت جماعت بیت الله الحرام را بعهده گیرند تا مسلمان با اسلام واقعی و مبارز (نه اسلام آمریکایی و منفعل) آشنا شده و بساط این نفاق و تفرقه جمع شود، جایگاه غصب شده مولای متقیان، امیر مومنان، علی (ع) به فرزند صالح ایشان، یعنی امام خامنه ای برگردانده شود و مسلمین در جهان عزت یابند.
  کربلا دائما در حال تکرار است، و امروز هم کعبه، کربلا، وهابیون و آل صعود، یزید، و امام خامنه ای، حسین زمان است. آیا ما، 72 تن هستیم؟!

  تا کعبه و قدس، با علی همسفریم*پیداست که با خیبریان سربه سریم

  آتش به دل وهابیان اندازیم*ما بهر شهادت اینچنین دربدریم

  یا علی
  ویرایش توسط ناصر یوسف نژاد : ۱۳۹۱/۰۴/۱۳ در ساعت ۰۷:۳۵

 14. #8

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  علاقه
  تحقیق
  نوشته
  2,484
  حضور
  14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8471  براي آنكه بهتر امكان تطبيق اين آيه باهمسران پيامبر رابدانيم بهتر است آيات اوليه سوره تحريم رابخوانيم.


 15. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود