صحف ادريس

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
صحف ادريس

بسم الله الرحمن الرحيم

در كتاب تاريخ انبيا نوشته سيد هاشم رسولي محلاتي صفحه 59 نو شته است:
"مسعودي و ديگران گفته اند كه خداوند سي صحيفه بر ادريس نازل كرد و در خبري هم كه ابوذر از رسول خدا (ص) روايت كرده ,صحف ادريس را سي صحيفه بيان فرموده است.
مرحوم مجلسي در آخر كتاب بحارالانوار ,بيست ونه صحيفه آن را از ابن متويه نقل كرده است. ابن متويه در آغاز آن مي گويد كه من اين صحف را پس از زحمات بسيار به عربي ترجمه كردم.هر يك از آنها داراي نام جداگانه ايست مانند صحيفه حمد, صحيفه خلق , صحيفه رزق , صحيفه معرفت و ...كه چون بسيار طولاني بود از نقل آن خود داري شد اگر چه مشتمل بر مواعظ و نصايح بسياري است و مطالعه كتاب مذكور بر اهل علم و دانش لازم است . "

پس برادر یک جلد رو بزار برای دانلود ممنون

با سلام

(إِنَّ هذا لَفِي الصُّحُفِ الْأُولى‏)اعلی/18

در مجمع البيان است كه از ابو ذر روايت شده كه گفت: به رسول خدا (ص) عرضه داشتم: يا رسول اللَّه (ص) انبياء چند تن بودند؟
فرمود: صد و بيست و چهار هزار تن، عرضه داشتم مرسلين از آنان چند تن بودند؟ فرمود سيصد و سيزده تن، و بقيه آنان انبياء بودند. پرسيدم: آدم نبى بود؟ فرمود: آرى خداوند با وى سخن گفت و او را به دست قدرت خود بيافريد.
اى أبا ذر! چهار تن از انبيا، عرب بودند هود و صالح و شعيب، و پيامبر خودت.

عرضه داشتم يا رسول اللَّه خداى تعالى چند كتاب نازل كرده؟ فرمود: صد و چهار كتاب، كه ده صحيفه از آن بر آدم، و پنجاه صحيفه بر شيث، و سى صحيفه بر اخنوخ، كه همان ادريس است، و او اولين كسى است كه با قلم خط نوشت، و ده صحيفه بر ابراهيم، و چهار صحيفه باقى تورات و انجيل و زبور و فرقان است(ترجمه مجمع البيان في تفسير القرآن، ج‏27، ص: 31)‏

taliya;237296 نوشت:
پس برادر یک جلد رو بزار برای دانلود ممنون

من خودم تدارم اين مطلب رو آوردم براي اين كه كارشناسان اسك دين بزرگواري كنند واين صحف حضرت ادريس (ع) را براي دانلود بگذارند.
موضوع قفل شده است