صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حوزه و رضایت پدر و مادر

علاقه
    فلسفه و حکمت،عرفان،خودسازی،دوری از گناه کاران،فقه و مسایل شرعی
    نوشته
    632
    حضور
    1 روز 19 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    3116

حوزه و رضایت پدر و مادر

بسم الله الرحمن الرحیم

بعضی مراجع مانند آیت الله مکارم،رضایت پدر و مادر را برای ورود به حوزه شرط نمیدانند
    بلکه ورود به حوزه را "واجب عینی" در حال حاضر میدانند و نه واجب کفایی.

نظر آیت الله خامنه ای را در مورد رضایت پدر و مادر برای ورود به حوزه برای یکی از دوستان
    میخواستم

مبدأ همه خیرات توحید است.توحید شرط اصلی و شروع تکامل است
    و تا توحید اصلاح نشود اصلاحات دیگر خیلی مفید نخواهد بود
    گفتم که الف،گفت دگر،گفتم هیچ/در خانه اگر کس است،یک حرف بس است

2. صلوات ها 7

3.  

نوشته
    4,850
    حضور
    47 روز 13 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17960

نقل قول نوشته اصلی توسط a_rezahu نمایش پست ها
    نظر آیت الله خامنه ای را در مورد رضایت پدر و مادر برای ورود به حوزه برای یکی از دوستان میخواستم
    با سلام و عرض ادب

در صورتی که باعث ایذاء والدین باشد،جایز نیست.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

5. صلوات ها 9

علاقه
    نوشته
    632
    حضور
    1 روز 19 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    3116

پرسش اطاعت از پدر و مادر تا کجا؟

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام.
    میخواستم حدّ اطاعت از پدر و مادر را به طور دقیق تری بدانم.
    در سایت مرجع بزرگوارم،آیت الله مکارم،استفتائاتی یافتم به شرح زیر:
    1.
    حوزه و رضایت پدر و مادر اگروالدین دراعمال مستحبی(نه واجب)مثل رفتن به جمکران و...مانع انسان شونداطاعت ازآنهاواجب است.البته این مخالفت بادلایل غیرمنطقی باشد.
    حوزه و رضایت پدر و مادر در صورتی که تخلف از دستور آنها باعث ایذاء آنها گردد نباید تخلف کرد.
    2.
    حوزه و رضایت پدر و مادر اگر پدر و مادر از انجام کارهاى خوب مثل درس خواندن جلوگیرى کنند وظیفه فرزند چیست؟
    حوزه و رضایت پدر و مادر اطاعت در این گونه موارد لازم نیست، ولى حتّى الامکان باید طورى رفتار کرد که رنجیده نشوند و لازم است که فواید کار خوب را براى ایشان توضیح داد تا مسأله براى آنها روشن شود و ممانعت نکنند.
    3.
    حوزه و رضایت پدر و مادر فرموده اید سفر فرزند در صورت نهی پدر ،جزء سفرهای حرام است. آیا این مسئله شامل سفرهای زیارتی (مشهد) نیز می شود یعنی تحت هر شرایطی اذن پدر لازم است؟ لطفا حدود حکم را توضیح دهید.
    حوزه و رضایت پدر و مادر اگر پدر به خاطر انجام این سفر مستحب اذیت و آزار شود چنین سفری جایز نیست ولی اگر سفر لازمی باشد مانعی ندارد.

در اینجا بین سوال 1و3 با سوال 2 به ظاهر تعارضی برقرار است.در سوال 2،فرمودنددر کارهای خوب اطاعت از آنها لازم نیست و...
    اما در سوال 1 و 3 که به مصادیق کارهای خوب اشاره شده،پاسخ داده اند جایز نیست.

حال حدّ این اطاعت تا کجاست و در کجا ها ایذاء آنها جایز است؟(به جز واجبات و محرمات که در این خصوص زیاد بحث شده)

با تشکر

ویرایش توسط سوال : ۱۳۹۱/۰۹/۰۳ در ساعت ۱۲:۳۶ دلیل: حذف نام کارشناس

7. صلوات ها 7

نوشته
    17
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    77

به نام حقّ

جوانی هستم 25 ساله.استعداد زیادی در علوم دینی دارم.قالباً چندین ساعت در روز مشغول امور درسی دینی هستم.
    اما پدرم اصرار دارد من وارد بازار کار شودم و به قول خودشان "ماهی 7-8-10 ملیون تومان پول دربیاورم).بنده اصلا عقاید بعضاً کفرآمیز و اعمال غیر شرعیشان را قبول ندارم.بسیار بسیار گناه کارند.
    اما بنده علاقه شدیدی به حوزه دارم و میدانم که میتوانم به جایی برسم و بسیاری از مردم را هدایت کنم.اما یقیین دارم ورودم به حوزه پدرم را شدیداً میرنجاند و کار به طرد من میکشد.البته متاهل هستم.

سوال1:آیا جایز است با این شرایط،بدون رضایت او به حوزه وارد شوم؟

سوال 2:آیا بهتر است در شهر خودمان به حوزه بروم و یا با وجود مخالفت ایشان برای مهاجرت،به شهری مانند قم مهاجرت کنم و دور از چشم ایشان به حوزه بروم؟
    با تشکر

مقلد آیت الله مکارم

9. صلوات ها 7

نوشته
    55
    حضور
    9 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    257

بسم الله الرحمن الرحیم

بعضی مراجع مانند آیت الله مکارم،رضایت پدر و مادر را برای ورود به حوزه شرط نمیدانند
    بلکه ورود به حوزه را "واجب عینی" در حال حاضر میدانند و نه واجب کفایی.
    بنده از آيت الله مكارم استفتا كردم فرمودند واجب عيني بودن طلبگي براي افرادي كه استعدادش رو دارند در صورتي كه مانعي نباشد بعيد نيست
    اين يعني حتمآ واجب عيني است؟!!

11. صلوات ها 5

علاقه
    نوشته
    632
    حضور
    1 روز 19 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    3116

این مطلب رو در سایت آیت الله مکارم ندیدم.
    اما در سایتی که آدرسش رو نقل خواهم کرد به این مطلب برخوردم

سؤال: آیا افرادی که در خودشان استعداد تحصیل در حوزه را می­بینند، ورود به حوزه برای آنان واجب است؟
    آیا بر فرض واجب بودن ورود به حوزه، رضایت پدر و مادر لازم است؟
    جواب:
    حوزه و رضایت پدر و مادر
    حضرت آیت الله مکارم شیرازی (دامت برکاته):
    ورود به حوزه را برای کسانی که شرایط و آمادگی دارند، واجب عینی می­دانم. ایشان با اشاره به فتوای فقهی خود مبنی بر این که رضایت پدر و مادر برای ورود به حوزه لازم نیست فرمودند:
    هر واجب کفایی وقتی که مَن به الکفایة نبود (نیازآن برطرف نشد) تبدیل به واجب عینی می­شود. لذا این جانب برای کسانی که آمادگی دارند، ورود به حوزه علمیه را واجب عینی می­دانم و مخالفت پدر و مادر در این مورد مضر نیست.
    حوزه و رضایت پدر و مادر
    مرحوم حضرت آیت الله فاضل لنکرانی (رحمة الله علیه):
    در شرایط فعلی که نیاز به روحانی متعهد زیاد است اگر چه بهتر است رضایت والدین خود را جلب کنید، اما اگر آنان قانع نشدند با توجه به واجب کفایی بودن طلبگی، سخن آنان لازم الاطاعه نیست

منبع:http://hr-fallah.ir/blog/?p=187

13. صلوات ها 6

نوشته
    611
    حضور
    6 روز 17 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1951

منم خيلي استعداد داشتم و هم علاقه به حوزه داشتم و هنوزم دارم منتها والدينم مخالفت كردن
    ميخواستم بدونم حوزه محدوديت سني نداره ؟ آيا ميشود بعد از تحصيلات دانشكاهي به حوزه بروم؟

15. صلوات ها 5

علاقه
    نوشته
    632
    حضور
    1 روز 19 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    3116

نقل قول نوشته اصلی توسط ahmadbazi نمایش پست ها
    منم خيلي استعداد داشتم و هم علاقه به حوزه داشتم و هنوزم دارم منتها والدينم مخالفت كردن
    ميخواستم بدونم حوزه محدوديت سني نداره ؟ آيا ميشود بعد از تحصيلات دانشكاهي به حوزه بروم؟
    با سلام خدمت دوست عزیزم

یه تحقیق و سرچ در اینترنت بفرمایید تا دقیقش رو اطلاع پیدا کنید.
    دفترچه حوزه را دانلود کنید،محدودیت سنی در آن درج شده.اگر سنتون خیلی بالا نباشه،تا 27-28 سال میتونید،مشروط بر اینکه دانشگاه رفته باشید و سنوات تحصیلی داشته باشید.

خصوصا طرح "سفیران هدایت" که محدودیت سنی بالاتری داره.ان شالله که وارد حوزه میشوید و تحصیلات خود را در آنجا تکمیل میکنید

17. صلوات ها 3

نوشته
    17
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    77

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام.
    میخواستم حدّ اطاعت از پدر و مادر را به طور دقیق تری بدانم.
    در سایت مرجع بزرگوارم،آیت الله مکارم،استفتائاتی یافتم به شرح زیر:
    1.
    حوزه و رضایت پدر و مادر اگروالدین دراعمال مستحبی(نه واجب)مثل رفتن به جمکران و...مانع انسان شونداطاعت ازآنهاواجب است.البته این مخالفت بادلایل غیرمنطقی باشد.
    حوزه و رضایت پدر و مادر در صورتی که تخلف از دستور آنها باعث ایذاء آنها گردد نباید تخلف کرد.
    2.
    حوزه و رضایت پدر و مادر اگر پدر و مادر از انجام کارهاى خوب مثل درس خواندن جلوگیرى کنند وظیفه فرزند چیست؟
    حوزه و رضایت پدر و مادر اطاعت در این گونه موارد لازم نیست، ولى حتّى الامکان باید طورى رفتار کرد که رنجیده نشوند و لازم است که فواید کار خوب را براى ایشان توضیح داد تا مسأله براى آنها روشن شود و ممانعت نکنند.
    3.
    حوزه و رضایت پدر و مادر فرموده اید سفر فرزند در صورت نهی پدر ،جزء سفرهای حرام است. آیا این مسئله شامل سفرهای زیارتی (مشهد) نیز می شود یعنی تحت هر شرایطی اذن پدر لازم است؟ لطفا حدود حکم را توضیح دهید.
    حوزه و رضایت پدر و مادر اگر پدر به خاطر انجام این سفر مستحب اذیت و آزار شود چنین سفری جایز نیست ولی اگر سفر لازمی باشد مانعی ندارد.

در اینجا بین سوال 1و3 با سوال 2 به ظاهر تعارضی برقرار است.در سوال 2،فرمودنددر کارهای خوب اطاعت از آنها لازم نیست و...
    اما در سوال 1 و 3 که به مصادیق کارهای خوب اشاره شده،پاسخ داده اند جایز نیست.

حال حدّ این اطاعت تا کجاست و در کجا ها ایذاء آنها جایز است؟(به جز واجبات و محرمات که در این خصوص زیاد بحث شده)

با تشکر:gol::gol::gol:

کارشناس بحث : نور

نقل قول نوشته اصلی توسط مخفی نمایش پست ها
    به نام حقّ

جوانی هستم 25 ساله.استعداد زیادی در علوم دینی دارم.قالباً چندین ساعت در روز مشغول امور درسی دینی هستم.
    اما پدرم اصرار دارد من وارد بازار کار شودم و به قول خودشان "ماهی 7-8-10 ملیون تومان پول دربیاورم).بنده اصلا عقاید بعضاً کفرآمیز و اعمال غیر شرعیشان را قبول ندارم.بسیار بسیار گناه کارند.
    اما بنده علاقه شدیدی به حوزه دارم و میدانم که میتوانم به جایی برسم و بسیاری از مردم را هدایت کنم.اما یقیین دارم ورودم به حوزه پدرم را شدیداً میرنجاند و کار به طرد من میکشد.البته متاهل هستم.

سوال1:آیا جایز است با این شرایط،بدون رضایت او به حوزه وارد شوم؟

سوال 2:آیا بهتر است در شهر خودمان به حوزه بروم و یا با وجود مخالفت ایشان برای مهاجرت،به شهری مانند قم مهاجرت کنم و دور از چشم ایشان به حوزه بروم؟
    با تشکر

مقلد آیت الله مکارم
    با سلام مجدد
    این دو تا سوال بی جواب موند
    اگر کارشناسان پاسخ بدهند بسیار متشکر میشویم

19. صلوات ها 4

نوشته
    4,850
    حضور
    47 روز 13 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17960

در اینجا بین سوال 1و3 با سوال 2 به ظاهر تعارضی برقرار است.در سوال 2،فرمودنددر کارهای خوب اطاعت از آنها لازم نیست و... اما در سوال 1 و 3 که به مصادیق کارهای خوب اشاره شده،پاسخ داده اند جایز نیست. حال حدّ این اطاعت تا کجاست و در کجا ها ایذاء آنها جایز است؟(به جز واجبات و محرمات که در این خصوص زیاد بحث شده)
    با سلام و احترام

بطور کلی در مسائل و احکام شرعی قیاس جایز نیست زیرا قطعا فقیه با منابع و مبانی در طی عملیات استنباط،یک حکم شرعی را صادر می نماید و نه از روی سیلقه و میل شخصی.
    در مورد سوال شاید بتوان ضرورت کسب علم و دانش را دلیل تفاوت دو حکم بیان کرد ضمن اینکه توجه داریم حتی در آداب زیارت،معرفت و شناخت تاکید شده است.
    به هر حال در حدود اطاعت از والدین(در موارد غیر از واجبات و محرمات) باید بصورت مصداقی سوال شود،تا مطابق آن پاسخ دریافت نمایید.

موفق و موید باشید.

21. صلوات ها 6

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری