صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دنیا محل آزمایش انسان !؟ چگونه عدالت رعایت می گردد!؟

نوشته
    143
    حضور
    3 ساعت نامشخص
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    249

تعجب دنیا محل آزمایش انسان !؟ چگونه عدالت رعایت می گردد!؟

یکی از دلایل ( شاید هم دلیل اصلی ) آمدن انسان روی زمین و زندگی در این دنیا آزمایش شدن انسان است. و این زندگی سعادت و شقاوت اخروی انسان را تعیین می کند.
    حال با توجه به اینکه انسان می توانست در بیشمار موقعیت احتمالی قرار بگیرد . مثلا در زمانهای مختلف و مکانهای مختلف تاریخی . بخصوص جاهایی و زمانهایی که اسلام نبوده. مثلا در یک قبیله در آمریکای جنوبی در بین جنگل های آمازون که به خدایان جنگل اعتقاد داشتن مثلا. معیار سنجش عمل افراد چه میتواند باشد . من که در عصر حاضر هستم با آن بومی قبیله نشین چطور مقایسه می شوم. شاید اگر من در موقعیت دیگری بودم مثلا در یک خانواده مذهبی تر آدم بهتری می شدم و شخصیت دیگری داشتم . اگه هم بگیم خدا خودش می دونه تو این موقعیت های مختلف چکار میکردی . آمدن ما در یک موقعیت کاملا بی معنی می شود . امیدوارم منظورم رو فهمیده باشید.

با این اوصاف عدالت خدا چطور برقرار می شود !؟
    ویرایش توسط limbo : ۱۳۹۱/۰۴/۰۸ در ساعت ۱۴:۵۵

2. صلوات ها 3

3.  

علاقه
    ریاضی
    نوشته
    1,536
    حضور
    222 روز 3 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7886

نقل قول نوشته اصلی توسط limbo نمایش پست ها
    یکی از دلایل ( شاید هم دلیل اصلی ) آمدن انسان روی زمین و زندگی در این دنیا آزمایش شدن انسان است. و این زندگی سعادت و شقاوت اخروی انسان را تعیین می کند.
    حال با توجه به اینکه انسان می توانست در بیشمار موقعیت احتمالی قرار بگیرد . مثلا در زمانهای مختلف و مکانهای مختلف تاریخی . بخصوص جاهایی و زمانهایی که اسلام نبوده. مثلا در یک قبیله در آمریکای جنوبی در بین جنگل های آمازون که به خدایان جنگل اعتقاد داشتن مثلا. معیار سنجش عمل افراد چه میتواند باشد . منی که در عر حاضر هستم با آن بومی قبیله نشین چطور مقایسه می شوم. شاید اگر من در موقعیت دیگری بودم مثلا در یک خانواده مذهبی تر آدم بهتری می شدم و شخصیت دیگری داشتم . اگه هم بگیم خدا خودش می دونه تو این موقعیت های مختلف چکار میکردی . آمدن ما در یک موقعیت کاملا بی معنی می شود . امیدوارم منظورم رو فهمیده باشید.

به نام خدا.

عدالت خدا این نیست که همه رو یکجور خلق کنه. عدالت خدا اینه که موقع حسابرسی ، حساب هرکسی رو با توجه به جایگاهش (ظرف زمانی و مکانیش) مشخص میکنه.

با تشکر ، ستایشگر
    اللهم انا نشکو الیک فقد نبینا، صلواتک علیه و اله، و غیبه ولینا، و کثره عدونا، و قله عددنا و شده الفتن بنا، و تظاهر الزمان علینا، فصل علی محمد و اله و اعنا علی ذلک بفتح منک تعجله و بضر تکشفه و نصر تعزه و سلطان حق تظهره، و رحمه منک تجللناها و عافیه منک تلبسناها، برحمتک یا ارحم الراحمین.

من بیچاره ترین موجود در عالم بودم و خدایا، محبت حسین (ع) رو در دل من گذاشتی و من خوشبخت ترین فرد زمین شدم.

5. صلوات ها 3

نوشته
    143
    حضور
    3 ساعت نامشخص
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    249

همین. اینو که خودمم میدونم .

حالا مثال :
    1- من تو یه کشور شیعه زندگی می کنم و خوا ناخواه درگیر این مذهب شدم . با اسلام آشنا شدم با پیامبران و امامان در مورد خیلی از مسائل هم دارم با خودم کرنجال میرم. خیلی وظایف هم به گردنم هست. به گفته خیلی ها اگه محبت اهل بیت رو داشته باشم شفاعتم میکنن و از این قبیل چیزها.
    2- فلانی 3000 سال پیش در یک جنگل در آمریکای جنوبی زندگی می کرده . به هیچ پیامبران دارای شریعت و امامی دسترسی نداشته . با عقاید قبیله ایش بزرگ شده و به اونا عمل کرده هر چند در تضاد کامل با دین و اخلاق باشه.

حالا کمال من چیه برسم به حدی که یه عالم و یه مرجع بزرگ بشم حد اون چیه یه شمن ( جادوگر قبیله ای) بشه . طبق تعالیم دین بهشت و قرب الهی مراتبی داره آیا اون فرد در حالی که فقط به دستورات قبیله ای شرک آلودش عمل کرده می تونه به مدارج بالای بهشتی و الهی برسه .

اگه جامون عوض میشد چی !؟ چطور مقایسه بین این افراد میشه !؟ اگه من هم تو یه چنین قبیله ای بودم و به دستورات عمل میکردم الان ترس جهنمم نداشتم.

هدف خلقت اون انسان چی بوده !؟ عدل چطوری رعایت میشه !؟

7. صلوات ها 3

علاقه
    ریاضی
    نوشته
    1,536
    حضور
    222 روز 3 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7886

همین. اینو که خودمم میدونم .

حالا مثال :
    1- من تو یه کشور شیعه زندگی می کنم و خوا ناخواه درگیر این مذهب شدم . با اسلام آشنا شدم با پیامبران و امامان در مورد خیلی از مسائل هم دارم با خودم کرنجال میرم. خیلی وظایف هم به گردنم هست. به گفته خیلی ها اگه محبت اهل بیت رو داشته باشم شفاعتم میکنن و از این قبیل چیزها.
    2- فلانی 3000 سال پیش در یک جنگل در آمریکای جنوبی زندگی می کرده . به هیچ پیامبران دارای شریعت و امامی دسترسی نداشته . با عقاید قبیله ایش بزرگ شده و به اونا عمل کرده هر چند در تضاد کامل با دین و اخلاق باشه.

حالا کمال من چیه برسم به حدی که یه عالم و یه مرجع بزرگ بشم حد اون چیه یه شمن ( جادوگر قبیله ای) بشه . طبق تعالیم دین بهشت و قرب الهی مراتبی داره آیا اون فرد در حالی که فقط به دستورات قبیله ای شرک آلودش عمل کرده می تونه به مدارج بالای بهشتی و الهی برسه .

اگه جامون عوض میشد چی !؟ چطور مقایسه بین این افراد میشه !؟ اگه من هم تو یه چنین قبیله ای بودم و به دستورات عمل میکردم الان ترس جهنمم نداشتم.

هدف خلقت اون انسان چی بوده !؟ عدل چطوری رعایت میشه !؟
    به نام خدا.

ببینید ، اینجوری نیست که یکی که مثلا 3000 سال چیش تو فلان جا زندگی میکرده ، دیگه هیچی از دین من و شما سر در نیاره. دستورات دین بر پایه فطرت انسان ها تنظیم شده. یعنی من و شما قبل از اینکه قرآن بخونیم میدونیم که دزدی بده ، خدا هست ، راستی خوبه و ... اینها رو اون بنده خدا هم میدونه. از اونجایی که خدا مهربونه و ما رو خیلی دوست داره ، برامون یکسری پیامبر و اینها هم میفرسته که ما رو هدایت کنند به سمت راه درست در واقع یادآوری کنند راه درست رو. این پیامبر ها هم برای همه قوم و قبیله ای رفته. 124000 تا کم نیست. لا اقل اگه جسما نرفته باشه ( مثل الان ما ) حرفش به همه افراد رسیده. پس از این لحاظ کسی بر کس دیگری برتری نداره و کمال برای همه یکسانه. کمال یعنی پرورش روح خدایی.

اما اینکه یکی مثل الان ماست ، یکی مثل اون بنده خدای 3000 سال پیش ، خوب از هرکدوم انتظارات خاص خودشون میره.

با تشکر ، ستایشگر
    اللهم انا نشکو الیک فقد نبینا، صلواتک علیه و اله، و غیبه ولینا، و کثره عدونا، و قله عددنا و شده الفتن بنا، و تظاهر الزمان علینا، فصل علی محمد و اله و اعنا علی ذلک بفتح منک تعجله و بضر تکشفه و نصر تعزه و سلطان حق تظهره، و رحمه منک تجللناها و عافیه منک تلبسناها، برحمتک یا ارحم الراحمین.

من بیچاره ترین موجود در عالم بودم و خدایا، محبت حسین (ع) رو در دل من گذاشتی و من خوشبخت ترین فرد زمین شدم.

9. صلوات ها 3

نوشته
    143
    حضور
    3 ساعت نامشخص
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    249

با تشکر که پیگیر هستین و پاسخ میدین .
    چرا کس دیگه ای مشارکت نمی کنه !؟

من هنوز جواب درستی نگرفتم . اینطور نیست که اون افراد بر اساس وجدان خوب و بد رو تشخیص بدن بلکه حتی برخی از امور رو جزو حقوق مسلم خودشون در نظر میگیرن . مثلا کشتن قبیله دشمن ( فقط بخاطر ورود به قلمرو ، اسیر گرفتن و تصاحب زنان دشمن ، اعتقاد به خدایان مختلف و ... ) چطور میشه بگیم صدایی به اونجا رسیده . پس چرا لا اقل یک پیامبر دارای شریعت به اونجا و خیلی جاهای دیگه نرفته .
    سوال من اینه آیا کسی از این قبیله این شایستگی رو داره که با بزرگان دین و مجتهدین و شهدا محشور بشه . چرا از این همه جای دنیا یهو بهترین و کامل ترین دین بر ما ایرانی ها نازل شد و ما از این نعمت بزرگ بهره مند شدیم و جاهای دیگه فرصت بهره بردن از اون رو نداشتن .

11. صلوات ها 4

علاقه
    ریاضی
    نوشته
    1,536
    حضور
    222 روز 3 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7886

با تشکر که پیگیر هستین و پاسخ میدین .
    چرا کس دیگه ای مشارکت نمی کنه !؟

من هنوز جواب درستی نگرفتم . اینطور نیست که اون افراد بر اساس وجدان خوب و بد رو تشخیص بدن بلکه حتی برخی از امور رو جزو حقوق مسلم خودشون در نظر میگیرن . مثلا کشتن قبیله دشمن ( فقط بخاطر ورود به قلمرو ، اسیر گرفتن و تصاحب زنان دشمن ، اعتقاد به خدایان مختلف و ... ) چطور میشه بگیم صدایی به اونجا رسیده . پس چرا لا اقل یک پیامبر دارای شریعت به اونجا و خیلی جاهای دیگه نرفته .
    سوال من اینه آیا کسی از این قبیله این شایستگی رو داره که با بزرگان دین و مجتهدین و شهدا محشور بشه . چرا از این همه جای دنیا یهو بهترین و کامل ترین دین بر ما ایرانی ها نازل شد و ما از این نعمت بزرگ بهره مند شدیم و جاهای دیگه فرصت بهره بردن از اون رو نداشتن .
    به نام خدا.

در خقیقت هم بر ما نازل نشد. تو کشور همسایه ما اومد. ما شنیدیم. ما قبول کردیم. ما اجرا کردیم. ما پیروش شدیم. کاری که بقیه هم می تونستند بکنند.

همه کلا هرچی گناه هست رو میفهمند، از قتل و تجاوز و .... ، میدونند که نباید انجام بدهند ، حتی اگر پیامبر نیاد. منتها یک وقتایی آدم با اینکه میدونه پیروی میکنه از نفسش بجای فطرتش.

هیچ دلیلی نیست که ثابت بکنه هیچ پیامبری اونجا نرفته. در صورتی که دلیلی هست که پیامبر اونجا هم رفته.

با تشکر ، ستایشگر

13. صلوات ها 3

نوشته
    134
    حضور
    18 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    10
    صلوات
    829

سلام. اگه به این دو آیه توجه کرده باشین قطعا جواب سوالتونو گرفتید.خداوند میفرمایند:

لاَ يُكَلِّفُ اللّهُ نَفْسًا إِلاَّ وُسْعَهَا
    خداوند هيچ كس را جز به اندازه توانايى‏اش تكليف نمى‏كند

و از طرفی میفرمایند:
    إِنَّ الَّذِينَ آمَنُواْ وَالَّذِينَ هَادُواْ وَالنَّصَارَى وَالصَّابِئِينَ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ وَعَمِلَ صَالِحًا فَلَهُمْ أَجْرُهُمْ عِندَ رَبِّهِمْ وَلاَ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاَ هُمْ يَحْزَنُونَ
    كساني كه (به پيامبر اسلام) ايمان آورده‏اند، و يهود و نصاري و صابئان (پيروان يحيي يا نوح يا ابراهيم) آنها كه ايمان بخدا و روز رستاخيز آورده‏اند و عمل صالح انجام داده‏اند پاداششان نزد پروردگارشان مسلم است، و هيچگونه ترس و غمي براي آنها نيست (و هر كدام از پيروان اديان كه در عصر و زمان خود بر طبق وظائف و فرمان الهي عمل كرده‏اند ماجورند و رستگار)
    آیه 62بقره

مثلا شما فرض کن مادربزرگای ما که تو روستا زندگی میکردن و خب فقط 12 امامشونو میشناختن و حتی توان و سواد خوندن قرآن رو نداشتن و امکان آشنایی با ادیان دیگه رو هم نداشتن باید برن جهنم؟نه.خداوند عادله..هيچ كس را جز به اندازه توانايى‏اش تكليف نمى‏كند.اونا خب اگه تو یه کشور مسیحی بودن مسیحی بودن و توانشون هم حقیقتا همینه.خیلی از ماها هم همینجور.اگه دین دیگه ای داشتیم اکثرا بر اون دین بودیم.هر آدمی نسبت به اوضاع خودش و اون میزان حقایقی که میتونه باهاش آشنا بشه سنجیده میشه.مثلا منو شما الان تو دورانی هستیم که با توجه به حجم اطلاعات و اینکه میتونیم تحقیق بیشتر کنیم و بیشتر بدونیم قطعا مسئولیتمونم بیشتره.حالا یکی تو این شرایط که هم شرایطشو داره هم واقعا میتونه راه حقیقتو پیدا کنه و نره دنبالش اونوقت مسئوله.هرکسی متناسب با شرایط و تلاشی که تو اون شرایط کرده سنجیده میشه.آیه 62بقره هم همینو میگه.امیدوارم جوابتونو گرفته باشین.

امام صادق(ع) می فرمایند:

زن مؤمن از مرد مؤمن كمياب تر است، و مرد مؤمن

از طلاي سرخ ناياب تر. پس آيا كدام يك از شما

طلاي سرخ را ديده است؟!

15. صلوات ها 3

نوشته
    143
    حضور
    3 ساعت نامشخص
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    249

سوال من اینه آیا مثلا کسی از این قبیله این شایستگی رو داره که با بزرگان دین و مجتهدین و شهدا محشور بشه ؟

علاقه
    ریاضی
    نوشته
    1,536
    حضور
    222 روز 3 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7886

سوال من اینه آیا مثلا کسی از این قبیله این شایستگی رو داره که با بزرگان دین و مجتهدین و شهدا محشور بشه ؟
    به نام خدا.

به لحاظ نظری ، بله. میتواند.

با تشکر ، ستایشگر

18. صلوات ها 2

علاقه
    قرآن ، اهل بیت علیهم السلام
    نوشته
    1,921
    حضور
    15 روز 23 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    38
    آپلود
    0
    گالری
    115
    صلوات
    9229

حال با توجه به اینکه انسان می توانست در بیشمار موقعیت احتمالی قرار بگیرد . مثلا در زمانهای مختلف و مکانهای مختلف تاریخی . بخصوص جاهایی و زمانهایی که اسلام نبوده. مثلا در یک قبیله در آمریکای جنوبی در بین جنگل های آمازون که به خدایان جنگل اعتقاد داشتن مثلا. معیار سنجش عمل افراد چه میتواند باشد . من که در عصر حاضر هستم با آن بومی قبیله نشین چطور مقایسه می شوم. شاید اگر من در موقعیت دیگری بودم مثلا در یک خانواده مذهبی تر آدم بهتری می شدم و شخصیت دیگری داشتم . اگه هم بگیم خدا خودش می دونه تو این موقعیت های مختلف چکار میکردی . آمدن ما در یک موقعیت کاملا بی معنی می شود . امیدوارم منظورم رو فهمیده باشید.
    با سلام و درود بر جناب limbo

اولا اینکه هدف اصلی خلقت انسانها و اجنه عبادت پروردگار در معنای وسیع کلمه است نه آنچرا که منحصر در احکام عبادی صرف مانند نماز و روزه می باشد است (و ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون) هدف غایی خلقت این دو گروه عبادت خداوند متعال است پس آزمایش انسانها در اولویت دوم و یا شاید چندم باشد
    ثانیا سعادت و شقاوت انسانها بستگی به نحوه زندگی فردی و اجتماعی و فراهم بودن لوازم و شرائط سعادت و شقاوت نیز مربوط است که مهمترین بخش این مسئله مربوط به مسائل روحی ، روانی انسان است و از نظر مادی بخش اعظمش مربوط به مسائل ژنتیکی و قانون وراثت انسانها هست که هر کسی چه ارثی از والدین میبرد
    اما بحث را اگر از نظر علوم نظری و عقلی بررسی کنیم عدالت پروردگار اینطور معنا می شود که العدل یضع الامور مواضعها و اینکه میگوییم خداوند عادل است یعنی در نظام تکوین و طبیعت هر چیزی را تحت نظامی خاص و مناسب آفریده است که فرمودند بالعدل قامت السموات و الارض
    و هم در عالم قانونگذاری و تشریع تمام قوانین او عادلانه و به جا و با هدف خلقت هماهنگ بوده و هیچگونه تبعیض و تفاوتی ناروا در آن قرار نداده است چنانکه حضرت علی ع فرموده است و ارتفع عن ظلم عباده و قام بالقسط فی خلقه و عدل علیهم فی حکمه
    بنا بر این مقتضای عدل الهی این است که خداوند متعال هر انسانی را به اندازه استعدادش مورد تکلیف قرار میدهد لایکلف الله نفسا الا وسعها و سپس با توجه به توانایی و تلاش اختیاریش درباره او قضاوت می کند

موفق باشید

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و جعلنا من انصاره اعوانه

20. صلوات ها 3

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری