چندتا سوال در مورد اعمال ما

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چندتا سوال در مورد اعمال ما

سلام خدمت دوستان

چندتا سوال دارم

1-آیا هر عملی که انجام میدهیم در نامه اعمال ما ثبت میشود؟(منظورم اینه که احیانا به نسبت رتبه عقلمون هم ربط داده میشه؟)

2-این نامه اعمال در دل انسان هست؟در آسمون هست؟در ملکوت هست؟کجاست؟

3-چگونه اعمال ما در سدر المنتهی به حضور خدا میرسد یا امام زمان؟( آخه سدر المنتهی خیلی دور هست!:Nishkhand:)

4-اینکه می گویند هر کس مسئول اعمال خود هست و بهشت و جهنم را ما خودمان از اعمالمان می سازیم،با این توصیفات چه نیازی به بخشش خداست!(مثلا یکی بیاد بگه من خودم کلی گناه کردم دَندَم نرم خودم دوباره اون و تبدیل به خیرات و حسنات می کنم!)

5-چرا وقتی کسی کار خوبی میکنه باید با کلی نذر دعا و گریه و زاری کردن تاره امید وار باشه بلکه مقبول بشه اما تا ما یک گناه کوچیک می کنیم فورا نوشته میشه و نه تنها چوبشو اینجا می خوریم بلکه خدا توی قران گفته به اندازه ذره (اتم) هم که گناه داشته باشی کتکت میزنم!؟(ای بابااااااااااا)

سلام حاجی

نقل قول:
1-آیا هر عملی که انجام میدهیم در نامه اعمال ما ثبت میشود؟(منظورم اینه که احیانا به نسبت رتبه عقلمون هم ربط داده میشه؟)
خب هرچی عقلت بیشتر، گناه کارهای بدت هم بیشتر. از اونجایی که این همه دانشمند و ... همه کافر هستن با اون هوش و استعداد عالی و این همه بدبخت و بیچاره مسلمون داریم، میشه نتیجه گرفت در جهنم جمع همه عقل کل ها جمعه :gholdor:
نقل قول:
شما چیکار داری کجاست؟ مهم اینه که خدا بهش دسترسی داره حالا اصلا فرض کن یه فایلیه تو Google docs :khandeh!:

نقل قول:
4-اینکه می گویند هر کس مسئول اعمال خود هست و بهشت و جهنم را ما خودمان از اعمالمان می سازیم،با این توصیفات چه نیازی به بخشش خداست!(مثلا یکی بیاد بگه من خودم کلی گناه کردم دَندَم نرم خودم دوباره اون و تبدیل به خیرات و حسنات می کنم!)
وقتی همش رو ساختی حالا بخشش میاد تو کار. گناه کردی دندت نرم خدا یکمش رو می بخشه کمتر در راه تبدیل به خیرات و حسنات جون بکنی :yes:

نقل قول:
5-چرا وقتی کسی کار خوبی میکنه باید با کلی نذر دعا و گریه و زاری کردن تاره امید وار باشه بلکه مقبول بشه اما تا ما یک گناه کوچیک می کنیم فورا نوشته میشه و نه تنها چوبشو اینجا می خوریم بلکه خدا توی قران گفته به اندازه ذره (اتم) هم که گناه داشته باشی کتکت میزنم!؟(ای بابااااااااااا)
خب کار خوب رو باید برا خدا کنی تا اجر بگیری ولی کار بد رو برا هرکی بکنی گناهه دیگه. :gun:

Izraeel;235997 نوشت:

بله،دکتر خوانساری به تعبیری می فرمودند: حتی شماره نفسهای ما هم ثبت میشه(کلیپ رو نگاه کنید،شاید کمکتون کنه)

Izraeel;235997 نوشت:

این نامه اعمال، مستحضرید که به شکل کتاب دارای برگه و یا یک نامه طولانی نیست که در جایی وجود داشته داشته باشه. در اینکه منظور از نامه اعمال چیست اقوال مختلفی وجود داره
مثلا جناب فیض کاشانی فیض کاشانی در ذیل آیه 13 سوره اسرا این نظریه را مطرح کرده اند:

هی بعینها نفسه التی رسخت فیها آثار أعماله بحیث انتقشت بها

«نامه عمل، همان روح آدمی است که آثار اعمال در آن رسوخ یافته به گونه ­ای که این اعمال در آن نقش بسته است.»
یا علامه طباطبایی با استفاده از آیه «یوْمَ تَجِدُ كُلُّ نَفْسٍ ما عَمِلَتْ مِنْ خَیرٍ مُحْضَراً وَ ما عَمِلَتْ مِنْ سُوءٍ» (آل عمران 30) «روزی که هر انسانی اعمال نیک و بد خود را حاضر می­بیند» می­گوید:

«نامه اعمال همان حقایق اعمال انسانی است و مانند خطوط و نقوش معمولی در کتابهای دنیا نیست، آن خود اعمال انسانی است که خداوند آشکارا آدمی را بر آن آگاه می­کند، و هیچ دلیلی بهتر از مشاهده نیست. این کتاب در دنیا از درک انسان پنهان است و حجاب غفلت روی آن را پوشانده، روز قیامت خداوند آن را
می­گشاید و پرده­های غفلت را کنار می­زند و انسان را از آن باخبر می­سازد.»(المیزان،ج 13)
و ...

Izraeel;235997 نوشت:
3-چگونه اعمال ما در سدر المنتهی به حضور خدا میرسد یا امام زمان؟

امام علی در دعای کمیل می فرمایند: و کنت انت الرقیب علی من وارئهم : و تو خودت هم دیده بان منی پس از آن ها که موکل ثبت اعمال من هستند.
خدا و امام زمان از شاهدان اعمال هستن! برای همین منظور سوالتون رو متوجه نمیشم!!!

سوال چهارمتون رو هم نمیدونم! بنظرم بخش اول و دومش هیچ ارتباطی با هم ندارن:Gig:
اینکه هرکس در گرو اعمال خودش هست، یه مطلبیه و فلسفه رحمانیت خدا هم یه چیز دیگه
اگه بخشش خدا نبود که اوضاع خیلی وخیم میشد

Izraeel;235997 نوشت:
چرا وقتی کسی کار خوبی میکنه باید با کلی نذر دعا و گریه و زاری کردن تاره امید وار باشه بلکه مقبول بشه اما تا ما یک گناه کوچیک می کنیم فورا نوشته میشه و نه تنها چوبشو اینجا می خوریم بلکه خدا توی قران گفته به اندازه ذره (اتم) هم که گناه داشته باشی کتکت میزنم!؟

روایت داریم از امام صادق:
هیچ مؤمنى نیست که گـناهى را مرتکب شود جز اینکه خداى عزوجل هفت ساعت از روز باو مهلت دهد، پس اگر (در ایـن مـدت ) تـوبـه کـرد چیزى بر او نوشته نشود، و اگر توبه نکرد، خداوند یک گناه بـر او بـنـویـسـد.(الکافی،ج 2 ،ص 439، روایة9)
این یعنی بخشش خدا ولی اگر قصد کار خیری رو کرد ولو اینکه به مرحله انجام نرسید، ثواب نیت کار خیر براش نوشته میشه.
:Gol:

موضوع قفل شده است