مگه خدا نفرموده ما شما رو جفت آفریدیم؟

تب‌های اولیه

32 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مگه خدا نفرموده ما شما رو جفت آفریدیم؟

سلام دوستان
یه سوال
شاید خیلی ساده باشه اما من نمیتونم درکش کنم
اینکه خدا تو قرآن فرموده: ما همه چیزو جفت آفریدیم مطمئنن شامل انسان هم میشه دیگه.پس چرا اینهمه دختر و پسر مجرد با سن بالا داریم.منظورم 30/20 ساله نیست ها.گاهی طرف تا آخر عمرش مجرد میمونه.من خودم یه خانواده میشناسم که چهارتا دختر مجرد داره که آخریش 37/8سالشه یا پسرای بالای 45 سال.

بعد این مسئله میاد تو ذهنم که خب حتمن حرفی که خدا میزنه حقه و وقتی میگه ما شما رو جفت آفریدیم شکی نیست
اما امکان داره که خود آدم بخت واقعی ،جفت واقعیشو پیدا کنه اما کوتاهی خودش یا اطرافیان ،تقدیرشو عوض کنه!!
نمیدونم تونستم درست مطلب و برسونم یانه!!؟؟ اگه از روز اول تقدیر بوده که ما جفت داشته باشیم پس چرا توی زندگی چنین چیزی گاهی تحقق پیدا نمیکنه؟ ...یانه! این از اون موضوعات هست که امکان داره تو سرنوشت آدم عوض بشه حالا با هر علتی!!!

من خودم یه تجربه ای داشتم چند سال پیش. حدود 4 سال پیش از طرف یکی از آشنایان که قابل اعتماد کامل من بودند خانواده ای رو معرفی کردند به من واسه پسرشون. از نظر فرهنگی و مذهبی و ... کاملن متناسب بودیم.البته ایشون هیچی نداشت خودش بود و مدرکش. نه سربازی رفته بود نه کاری نه ...البته از نظر ایمانی همون بودند که من میخواستم .اما طی 4 ماه به توافقات اولیه رسیدیم و حتی مهریه رو هم مشخص کردیم
اما...یه روز ایشون با خانواده ی من تماس گرفتند(ما تو این چند وقت، مستقیم با هم در ارتباط نبودیم.فقط زیر نظر خانواده صحبت میکردیم اونم 3/4 بار)و و گفتند که از من میخوان که هم درسمو ادامه بدم هم اینکه دوست دارن همسر آینده شون تو اجتماع باشه !!!وقتی از ایشون خواستم "تو اجتماع بودن " رو معنی کنه گفت یعنی بری سر کار!!!؟؟؟منم که از اول نظرم رو راجع به کار کردن خانوم ها گفته بودم مخالفت کردم و گفتم که کلن همه چیز منتفیه و جالبه ایشون هم دیگه تلاشی نکردند!!!
این در صورتی بود که پدر من کلا از اول میگفت من دختر به آدم بیکار نمیدم اما با معرفی این آقا موافقت کرده بودند و تصمیم گیری رو به من سپرده بودند!! (که باعث تعجب من و خانواده ام بود) ثانیا مادر اون پسر هم گفته بودند که اون پسر هر کسی که بهش معرفی شده یه عیبی گذاشته در صورتیکه وقتی بار اول (منو )دیده ایرادی نگرفته و گویا تموم مشخصات من با اون چیزی که ایشون میخواسته یکی بوده!!
بعد از اون مسئله هم هر کسی که معرفی شد به نوعی جور نشد که حتی به جلسه خواستگاری برسه!

تموم این حرفارو زدم که بپرسم یعنی امکان داره اون بخت من بوده و من خودم باعث شدم که اون ازدواج سر نگیره!!؟؟ با وجود تموم اشتراکات فکری که داشتیم؟؟
اصلا در مورد ازدواج تقدیر آدم حتمیه یا نه عوض میشه!!؟
این آدمایی که طلاق میگیرن چی؟؟یعنی اینا جفتشون کس دیگه ای بوده و اونا تو انتخابشون اشتباه کردند؟؟

مهسان;235860 نوشت:
اینکه خدا تو قرآن فرموده: ما همه چیزو جفت آفریدیم مطمئنن شامل انسان هم میشه دیگه.پس چرا اینهمه دختر و پسر مجرد با سن بالا داریم.منظورم 30/20 ساله نیست ها.گاهی طرف تا آخر عمرش مجرد میمونه.من خودم یه خانواده میشناسم که چهارتا دختر مجرد داره که آخریش 37/8سالشه یا پسرای بالای 45 سال...

سلام به شما پرسشگر گرامی،
ان شاء الله پاسخگوی محترم مسایل ازدواج، پاسخ اصلی شما که درباره مساله ازدواج است خواهد داد، اما در مورد آیه کریمه ناخواسته مطلب اشتباهی نقل نموده اید که همین نقل ِ اشتباه، اساس ادامه برداشتتان شده است، لذا بنده درباره این نکته قرآنی، مطالبی خدمت شما عرض می کنم و آن اینکه:

آیه کریمه نمی فرماید: «همهُ موجودات عالم را جفت آفریده» بلکه می فرماید: «همان كسى كه همه زوجها را آفريد»:

وَ الَّذي خَلَقَ الْأَزْواجَ كُلَّها وَ جَعَلَ لَكُمْ مِنَ الْفُلْكِ وَ الْأَنْعامِ ما تَرْكَبُونَ (زخرف/12)
و همان كسى كه همه زوجها را آفريد، و براى شما از كشتيها و چهارپايان مركبهايى قرارداد كه بر آن سوار مى‏ شويد

پس استدلال به این آیه در این موضوع صحیح به نظر نمی رسد. برای اینکه این بحث در حد مقدور کاملا روشن شود، بهتر است ابتدا مروری اجمالی داشته باشیم بر آیاتی که به «زوجیت اشیاء» اشاره دارد و مرتبط با این موضوع است:

کلمه «الازواج» دو بار در قرآن آمده؛ مضمون هر دو آیه هم شبیه یکدیگر است و در ضمن برشمردن نعمتهای خداوند، به مسأله خلقت ازواج هم اشاره می کند: زخرف/12 ، یس/36 ؛ در این دو آیه به موضوع بحث یعنی «زوجیت تمام اشیاء عالم» اشاره نشده است و دست کم اشاره اش تصریحی ندارد پس خارج از موضوع بحث ماست.

کلمه «زوج» در موارد متعددی بکار رفته اما آیاتی که مرتبط با این بحث است و کلمه زوج در آنها آمده، 5 مورد است؛ حج/5 ، شعراء/7 ، لقمان/10 ، ق/7 ، رعد/3 ؛ در این 5 آیه سخن از زوجیت در خصوص گیاهان و میوه آنهاست. مطلبی که در زمان قرآن به صراحت و روشنی مشخص نبود اما قرآن این زوجیت را در مورد گیاهان مطرح می کند و مشخص است که معنای زوجیت در گیاهان همان نر و ماده بودن آنهاست. اگر «لينه» دانشمند و گياه شناس معروف سوئدى در اواسط قرن 18 ميلادى موفق به كشف زوجيت عمومى و همگانى در جهان گياهان شد، قرآن مجيد در يك هزار و چهار صد سال قبل از آن، اين حقيقت را بیان نموده است.(برگزيده تفسير نمونه، ج‏2، ص462)

این 5 آیه هم از موضوع بحث (یعنی زوجیت تمام اشیاء عالم) خارج است و تنها در مورد گیاهان سخن می گوید.

اما صريح ترين و عمومى ترين آيه ای که می توان در این بحث بدان استناد نمود، آیه 49 ذاریات است:

وَ مِنْ كُلِّ شَيْ‏ءٍ خَلَقْنا زَوْجَيْنِ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ (ذاريات/49)
و از هر چيز دو جفت آفريديم، شايد متذكّر شويد

ادامه...

ابتدا کلمه «زوج» (که اساس و ریشه این پرسش است) را با توجه به کتابهای معتبر لغت معنا می کنیم و بعد نظر مفسران و دانشمندان دینی را درباره این آیه ذکر می کنیم:

معنای لغوی کلمه «زوج»:
به هر یک از دو قرين از مذكّر و مؤنّث در حيواناتی که جفت دارند، زوج گفته می شود؛ نیز به هر دو قرين در غير حيوانات نيز زوج اطلاق می شود: مثل يك جفت كفش؛ نیز به هر چیزی که مانند یا ضدی داشته باشد. 1

نظر مفسران درباره معنای آیه:
بیشتر مفسران، «زوج» در آیه مورد بحث (ذاریات/49) را به معنى «اصناف مختلف موجودات جهان» دانسته اند كه به صورت «زوج» خلق شده اند: مانند شب و روز، نور و ظلمت، دريا و صحرا، خورشيد و ماه، نر و ماده، و غير اينها. 2

البته استاد مکارم شیرازی در تفسیر نمونه، قدری در مفهومی «زوج» توسعه داده و آن را شامل تمام نيروهاى مثبت و منفى (و از جمله الکترون و پروتون) می داند. 3

نتیجه این که: در کتابهای معتبر لغت گفته شده: کلمه «زوج» به طور کلی به چیزهایی که قرین یکدیگر و یا حتی ضد یکدیگرند، اطلاق می گردد: مرد و زن، نر و ماده، شب و روز و ...

از نظر غالب مفسران (از قدیم تا کنون؛ سنی و شیعه) معنای آیه کریمه اینست که: موجودات عالم دارای اصناف و انواع مختلفی هستند و نر و ماده بودن یکی از مصادیق آیه کریمه است. تنها چیزی که در عالم صنف و نوع و مشابه و مماثل ندارد، خدای تعالاست که از هر نظر یگانه و واحد است.

انسان هم موجودی است که هم دارای جنس نر و ماده است و هم دارای اصناف مختلف است. پس آیه مورد بحث ربطی به فرمایش دوست خوبمان ندارد که گفته اند: «چرا بعضی افراد جامعه تا آخر مجرد می مانند و ازذواج نمی کنند»! آن آیه با این پرسش، هیچ ارتباطی منطقی ندارد.

پی نوشت:
---------------------------------------
1- المفردات في غريب القرآن، ص: 384
2- مجمع البيان في تفسير القرآن، ج‏9، ص: 241، الميزان في تفسير القرآن، ج‏18، ص: 382، خلاصة المنهج، ج‏6، ص: 28 ، من هدى القرآن، ج‏14، ص: 65 ، مخزن العرفان در تفسير قرآن، ج‏13، ص: 329و تفاسیر دیگر.
3- تفسير نمونه، ج‏22، ص: 376

با سلام

اينكه فرمود جفت آفریدیم نه به معنی الزام در ازدواج و تاهل بلکه بیان حقایق آفرینش است مثلا جای دیگر فرمود آهن افریدیم و نازل کردیم و ....

اما بنظرم شما یک سابقه ذهنی از این سخن دارید که هر دختری یک همسر در سرنوشت دارد که باید بتواند آنرا جلب کند . بله با توکل بخدا و دعا برای صلاح خود باید آنرا از خدای متعال درخواست کنید .

ممنونم از شما صدیقین و خیر البریه

که راهنمایی کردید
در مورد آیه من بد فهمیدم.
اما سوال من در واقع اینه که یعنی این طور نیست که هرکس از اول معلوم باشه جفتش کیه . باید

مثل همه چیز در مسیر اون خواسته قرار بگیره و اگر خداوند مصلحت دید و خواست و اراده ی خدا

شاملش شد و اون فرد شایستگی رسیدن به اون چیز رو داشت اونوقت به اون مطلوبش میرسه!؟
درسته؟؟

نمیفهمم!؟یعنی همه اینا که تنها میمونن به هر دلیلی...مجرد میمونن...از اول جفتی تو

سرنوشتشون نبوده؟ و حالا اگر هم بوده اونا نتونستن مثلن بدست بیارنش(اگر به عنوان یک خواسته

بهش نگاه کنیم)
میخوام به این مطلب برسم که بالاخره ازدواج جزء تقدیر وقسمت آدم هست یا نه؟؟ امکان داره یکی

قسمتش باشه یکی نه؟ اگه جز ء قسمت باشه، میشه تغییرش داد یا نه؟ در واقع اراده ی آدم توش

دخیله یانه؟

مهسان;235921 نوشت:
اما سوال من در واقع اینه که یعنی این طور نیست که هرکس از اول معلوم باشه جفتش کیه . باید مثل همه چیز در مسیر اون خواسته قرار بگیره و اگر خداوند مصلحت دید و خواست و اراده ی خدا شاملش شد و اون فرد شایستگی رسیدن به اون چیز رو داشت اونوقت به اون مطلوبش میرسه!؟ درسته؟؟ نمیفهمم!؟یعنی همه اینا که تنها میمونن به هر دلیلی...مجرد میمونن...از اول جفتی تو سرنوشتشون نبوده؟ و حالا اگر هم بوده اونا نتونستن مثلن بدست بیارنش(اگر به عنوان یک خواسته بهش نگاه کنیم) میخوام به این مطلب برسم که بالاخره ازدواج جزء تقدیر وقسمت آدم هست یا نه؟؟ امکان داره یکی قسمتش باشه یکی نه؟ اگه جز ء قسمت باشه، میشه تغییرش داد یا نه؟ در واقع اراده ی آدم توش دخیله یانه؟

با سلام و صلوات

مطلب مشکل است وشایسته دقت ، مطلب شما دو بخش دارد یکی علم خدای سبحان به عاقبت اشخاص وامور که منافاتی با اراده و اختیار فرد ندارد بزبان ساده تر خداوند از روز اول میداند که این فرد با این اعمالش لیاقت چنان شخصی را ندارد .

بخش دوم مربوط به سرنوشت افراد در لوح محفوظ است که بنابر آیات وروایات حتی اگر کسی اسمش در زمره اشقیاء با شد میتواند با دعاء و تضرع آنرا محو و در زمره سعداء ثبت نماید .
ترجمۀ حدیث: امام باقر(ع) می گوید: رسول خدا(ص) در حجّة الوداع فرمود: آگاه باشید؛ روح الامین (جبرئیل) بر قلب من دمید که: هیچ جانداری نمیمیرد حتّی روزی خود (از این جهان) را به طور کامل استیناف کرده باشد. پس تاخیر چیزی از روزی، شما را وادار نکند که آن را از راه معصیت خدا بجوئید.
زیرا خداوند روزی را میان خلق خود به صورت حلال، تقسیم کرده است و آن را به صورت حرام تقسیم نکرده است.
پس هر کس از خدا بترسد و صبر کند، روزی او از راه خواهد رسید. و هر کس حجاب ستر خدای عزّ و جلّ را پاره کند و روزی را از راه غیر حلال به دست آورد، خداوند همان را از روزی حلال او کم کرده و بر آن مؤاخذه خواهد کرد.
ترجمه سخن علامه مجلسی(ره): توضیح: مرحوم مجلسی پس از توضیح یک نکته لغوی می گوید:
سپس: آن چه از این حدیث و حدیث های دیگر، ظاهر می شود این است که: خداوند متعال در صحف آسمانی، برای هر بشر روزی حلالی به قدری که برای او کافی باشد، مقدّر کرده است، به طوری که اگر مرتکب حرام نشود و آن را از راه حلال بجوید، خداوند آن را برای او سبب سازی کرده و میسّر می کند.
و اگر مرتکب حرام شود، پس به قدر همان حرام، از آن چه برای او مقدّر کرده، کسر می کند.

http://www.askdin.com/thread12165.html

مهسان;235860 نوشت:
شاید خیلی ساده باشه اما من نمیتونم درکش کنم اینکه خدا تو قرآن فرموده: ما همه چیزو جفت آفریدیم مطمئنن شامل انسان هم میشه دیگه.پس چرا اینهمه دختر و پسر مجرد با سن بالا داریم.منظورم 30/20 ساله نیست ها.گاهی طرف تا آخر عمرش مجرد میمونه.من خودم یه خانواده میشناسم که چهارتا دختر مجرد داره که آخریش 37/8سالشه یا پسرای بالای 45 سال.

سلام
جفت آفرید به این معناست که هر جنس یا نوع یا صنف از موجودات دارای دو فرد مونث و مذکرند که بقای نسل آن نوع را حفظ می کنند . مفهوم این جمله آن نیست که هر فرد از افراد یک نوع مثل انسان در طول زندگیش موفق می شود با یک جفت از جنس دیگر ازدواج و زندگی کند .
والله الموفق

سلام به همه گی

ممنونم از راهنمایی تون

مهسان;236205 نوشت:
سلام به همه گی

ممنونم از راهنمایی تون

سلام
نه صبر کنین من موندم هنوز:Cheshmak: (آخ که چقدر از شکلک های بی روحی مثل این بدم میآد ولی چاره ای نبود)
منم یه کوچولو بگم؟... راستش به نظر من آره خدا همه چیز رو جفت آفریده... نظر من که نیست آیه ی قرآنه... همون آیه ی 36 که کارشناس محترم گفتن ربطی نداره... در اصل همون بیا میکنه که کلا جهان روی اصل زوجیت آفریده شده... ولی نکته اینجاست که یه جورایی انتخابی هست... ما قدرت انتخاب داریم که واردش بشیم یا نه... یه نفر می تونه مجرد بمونه ولی خوب از کمال و رشد مطلوب محروم میشه چون با طبیعت ذاتش تضاد داره

دیگه اینکه نه به نظرم این طوری نیست که برای هر کسی فقط یه نفر یه جای دنیا باشه که با اون خوشبخت میشه و از این حرفا... خوشبختی اصول داره... حتی عشق با تمام اینکه دلیل نمیخواد و بی بهانه است ولی اصول داره... برای یه نفر ممکنه ده ها بلکه اصلا هزاران نفر توی دنیا باشن که باهاش خوشبخت میشن... اما ته تهش باز فکر میکنم کمتر کسیه که واقعا هیچ کسی براش پیدا نشه... شاید دیر و زود داشته باشه ولی حتما هست

در مورد تجربه ی خودتون هم باید بگم شما کار اشتباهی نکردید... خیلی از مردا هستن که اگه روز اول خانوم تو خونه خرج کنه دیگه طرف روی درآمد همسرش حساب باز میکنه و خیلی چیزا می افته گردن خانوم... فقط به فکر انتخاب درست باشید... نه ایده آل گرا... نه احساسی... نیاز ها رو بشناسین و توانایی رفع نیازهاتون رو در طرف مقابل برسی کنید و همین طور توان رفع نیاز های اون در خودتون
یکی از نکات زوجیت همین نیاز هست... و اینکه فقط خدا تکه و به دیگری هیچ نیازی نداره... به هر حال خوشبختی در گرو رفع نیاز های طرف مقابل هست... من که به این نتیجه رسیدم
موفق باشید
بدرود

سلام علیکم.
درباره زوج و معنای واژگانی آن و تفسیر آیه به قدر کافی مطلب گفته شده فقط این رو اضافه کنم که اگر به فرهنگهای لغت قدیمی و اصیل نگاه شود کلمه زوج هم بر مذکر اطلاق میشود و هم بر مونث. به عبارت دیگر ما در عربی قدیم که قرآن هم جزو آن است چیزی به نامه زوجة نداریم اگه به آیاتی که درباره همسر آدم علیه السلام هم نگاه شود تاییدی برای این حرف هواهیم یافت که در انجا از حوا با کلمه زوج یاد می شود و نه زوجه. اما اینکه گفتید:
اگه از روز اول تقدیر بوده که ما جفت داشته باشیم پس چرا توی زندگی چنین چیزی گاهی تحقق پیدا نمیکنه؟

عرض کنم که شما چرا زندگی را محدود به همین عمر 60 یا نهایتا 100 ساله میکنید بالاخره قرار است انسان جاویدان بشه پس نمیتوان گفت اگر کسی مجرد از دنیا رفت یعنی اینکه جفتی نداشته و نخواهد داشت. هرچند که اشتناد به آن ایه شریفه برای برداشت شما چندان صحیح به نظر نمی آید.

امیدواری;240583 نوشت:

عرض کنم که شما چرا زندگی را محدود به همین عمر 60 یا نهایتا 100 ساله میکنید بالاخره قرار است انسان جاویدان بشه پس نمیتوان گفت اگر کسی مجرد از دنیا رفت یعنی اینکه جفتی نداشته و نخواهد داشت.

یعنی اون دنیا براش جفت پیدا میشه:Khandidan!::khaneh:

مهسان;235860 نوشت:
سلام دوستان
یه سوال
اینکه خدا تو قرآن فرموده: ما همه چیزو جفت آفریدیم مطمئنن شامل انسان هم میشه دیگه.پس چرا اینهمه دختر و پسر مجرد با سن بالا داریم.منظورم 30/20 ساله نیست ها.گاهی طرف تا آخر عمرش مجرد میمونه.من خودم یه خانواده میشناسم که چهارتا دختر مجرد داره که آخریش 37/8سالشه یا پسرای بالای 45 سال.

بعد این مسئله میاد تو ذهنم که خب حتمن حرفی که خدا میزنه حقه و وقتی میگه ما شما رو جفت آفریدیم شکی نیست
اما امکان داره که خود آدم بخت واقعی ،جفت واقعیشو پیدا کنه اما کوتاهی خودش یا اطرافیان ،تقدیرشو عوض کنه!!
نمیدونم تونستم درست مطلب و برسونم یانه!!؟؟ اگه از روز اول تقدیر بوده که ما جفت داشته باشیم پس چرا توی زندگی چنین چیزی گاهی تحقق پیدا نمیکنه؟ ...یانه! این از اون موضوعات هست که امکان داره تو سرنوشت آدم عوض بشه حالا با هر علتی!!!

من خودم یه تجربه ای داشتم چند سال پیش. حدود 4 سال پیش از طرف یکی از آشنایان که قابل اعتماد کامل من بودند خانواده ای رو معرفی کردند به من واسه پسرشون. از نظر فرهنگی و مذهبی و ... کاملن متناسب بودیم.البته ایشون هیچی نداشت خودش بود و مدرکش. نه سربازی رفته بود نه کاری نه ...البته از نظر ایمانی همون بودند که من میخواستم .اما طی 4 ماه به توافقات اولیه رسیدیم و حتی مهریه رو هم مشخص کردیم
اما...یه روز ایشون با خانواده ی من تماس گرفتند(ما تو این چند وقت، مستقیم با هم در ارتباط نبودیم.فقط زیر نظر خانواده صحبت میکردیم اونم 3/4 بار)و و گفتند که از من میخوان که هم درسمو ادامه بدم هم اینکه دوست دارن همسر آینده شون تو اجتماع باشه !!!وقتی از ایشون خواستم "تو اجتماع بودن " رو معنی کنه گفت یعنی بری سر کار!!!؟؟؟منم که از اول نظرم رو راجع به کار کردن خانوم ها گفته بودم مخالفت کردم و گفتم که کلن همه چیز منتفیه و جالبه ایشون هم دیگه تلاشی نکردند!!!
این در صورتی بود که پدر من کلا از اول میگفت من دختر به آدم بیکار نمیدم اما با معرفی این آقا موافقت کرده بودند و تصمیم گیری رو به من سپرده بودند!! (که باعث تعجب من و خانواده ام بود) ثانیا مادر اون پسر هم گفته بودند که اون پسر هر کسی که بهش معرفی شده یه عیبی گذاشته در صورتیکه وقتی بار اول (منو )دیده ایرادی نگرفته و گویا تموم مشخصات من با اون چیزی که ایشون میخواسته یکی بوده!!
بعد از اون مسئله هم هر کسی که معرفی شد به نوعی جور نشد که حتی به جلسه خواستگاری برسه!

تموم این حرفارو زدم که بپرسم یعنی امکان داره اون بخت من بوده و من خودم باعث شدم که اون ازدواج سر نگیره!!؟؟ با وجود تموم اشتراکات فکری که داشتیم؟؟
این آدمایی که طلاق میگیرن چی؟؟یعنی اینا جفتشون کس دیگه ای بوده و اونا تو انتخابشون اشتباه کردند؟؟

درسته فرموده همه را جفت افریدیم.اگر اهل قران باشی و به ترجمه هاش دقت کنی.خداوند در جایی فرموده (برای من هم خیلی عجیب هست که چرا اینو گفته الا ازدواج)زمان مرگ,هیچ کس نمیداند در کدام زمین خواهد مرد و فردا چه چیز بدست خواهد اورد مگر اینکه همه در لوحی محفوظ امده.ولی نگفته هیچ کس نمیداند با کی ازدواج میکند و
علمش توی کتاب هست.این یعنی چی به نظر شما؟؟

☀ستوده ☀;240602 نوشت:
یعنی اون دنیا براش جفت پیدا میشه:Khandidan!::khaneh:

بله، و رزقنا الله و إیاکم!!!!!!:khandeh!:
بالاخره كأمثال اللؤلؤ المکنون . و حور عین و کواعب أترابا، که در قران اومده واسه همینه دیگه.
موفق باشید

والا ما هم که از پیدا کردن جفت برای خودمون توی دیار دنیا کاملا نا امید شدیم و چشم امید به دیار باقی برای حل مشکل ازدواج دوخته ایم!

جفت آفریدن یعنی از یک نوع ، دو جنس آفریده شده...
دو جنس که از لحاظ ابعاد مختلف مکمل هم باشند...
حتما به معنی ازدواج کردن آنها نیست...

بنده خدا1;240743 نوشت:
والا ما هم که از پیدا کردن جفت برای خودمون توی دیار دنیا کاملا نا امید شدیم و چشم امید به دیار باقی برای حل مشکل ازدواج دوخته ایم!

متاسفم که اونهایی که همه مردم میشناسنشون و نیاز به معرفی هم ندارند چقدر زن صیغه ای و جفت جفت دارند اما یک جوان در سنین جوانی از پیدا کردن زن زندگی ناامید میشه و به توهمات و خیالاتی که در آن دنیا وعده داده اند چشم دوخته واقعا عرصه را انقدر سخت و تنگ کرده اند که دیگه مجالی برای نفس گشیدن هم باقی نمونده شرم بر این زندگی

بنده خدا1;240743 نوشت:

عزیزم اون دنیا هم هیچ خبری نیست اونجا هم به فرض بهشتی باشی باید اول متاهل ها بروند داخل بهشت بعد اگه جا بود مجردهاا:ok::khandeh!:

نصف دین ات هم بر فنا رفته و..... بازم بگم:khaneh:

امیدواری;240716 نوشت:
بله، و رزقنا الله و إیاکم!!!!!!:khandeh!:
بالاخره كأمثال اللؤلؤ المکنون . و حور عین و کواعب أترابا، که در قران اومده واسه همینه دیگه.
موفق باشید

اون در شرایطی هست که به گناه نیفتاده باشی نه اینکه از بی همسری به هزار تا گناه دست زده باشی و بعد بخوای حوری هم گیرت بیاد:khandeh!:

خوده تجرد زمینه گناهه کسی هم که گناه کنه حوری بهش نمی دهند اتش جهنم لطف می کنند براش :Cheshmak:

آنهایی که ما را از دوستی با جنس مخالف با آتش جهنم میهراسانندنمازشان را به امید همخوابی با حوریان بهشت میخوانند.
آخه چطور میشه نصیحتها و صحبتهای کسانی رو قبول بکنیم که خودشون از لحاظ جنسی سیر هستند و هیچ نیازی ندارند اما یه جوون پر از نشاط و احساس رو درک نمیکنند

shahram1363;240984 نوشت:
آنهایی که ما را از دوستی با جنس مخالف با آتش جهنم میهراسانندنمازشان را به امید همخوابی با حوریان بهشت میخوانند.
آخه چطور میشه نصیحتها و صحبتهای کسانی رو قبول بکنیم که خودشون از لحاظ جنسی سیر هستند و هیچ نیازی ندارند اما یه جوون پر از نشاط و احساس رو درک نمیکنند

سلام
خدا خیرت بده ما خودمون مجردیم کسی رو هم از چیزی نترسوندیم. هنر کنیم یه گلی به یر خودمون میزنیم. ضمن اینکه تازه دلمون رو به اونطرف خوش کردیم مصائب و گرفتاریهای این طرف رو یادمون بره. اما به هر حال قول سعدی:
مرد آن است که گیرد پند گوش ور نوشتست پنـــــد بر دیوار
باطل است آنچه مدعــــی گوید خفته هفته را کی کند بیدار

التماس 2 آآآآآآآآآآآآ

نقل قول:
مگه خدا نفرموده ما شما رو جفت آفریدیم...؟؟

خدا گفته که جفت شما را هم خلق کردیم اما نگفت کجا خلق کردیم که،گقت؟!

مثلا ممکنه توی مجل خودمون باشه_توی شهر خودمون باشه_توی استان خودمون_توی استان دیگه_توی یک کشور دیگه_توی یه قاره دیگه (حتی قطب شمال و جنوب)_یا حتی توی یک سیاره دیگه!!!!

این یعنی اینکه اصلا معلوم نیست این «ننه مرده» کجا هست که! :Nishkhand: :Nishkhand: :Nishkhand: :Nishkhand:

ولی جدای از شوخی خودمون باید بگردیم این می تونه هر کجا باشه!

شایدم ممکنه توی اون دنیا باشه !!!!!!!!

مهسان;235860 نوشت:
سلام دوستان
یه سوال

در این که خدا زن و مرد رو به صورت دو نیمه مکمل افریده شکی نیست.چون حدیث هست دربارش که میفرماید نیمی از دین خودرا با ازدواج و نیم دیگر را با تقوای الهی کامل کنید.

والا متاسفانه در این اطراف ما هم جوون زیاده بچه بسیجی هم هستن طرف 30 سالش شده میگیم چرا زن نمیگری میگه زن بگیرم چیکار؟!!!!!!!!!!

من نمیدونم اینا چه بلایی سر نفسشون اوردن.بالاخره باید به نیاز هر فرد پاسخ داده بشه یا اینا بلایی سر خودشون اوردن در طول سالیان که دیگه نیازی ندارن یا خدایی نکرده دارن نیازشونو از طریق راه دیگه جواب میدن.

ببینید این که گفتن زن و مرد جفت همند به این معنی نیست که هر کسی فقط با یه نفر کامل بشه.هر کسی میتونه با خیلی ها به تکامل برسه.

شما اصلا اهمیتی نده.انشالله یه خاستگار خوب پیدا میشه.

☀ستوده ☀;240945 نوشت:
عزیزم اون دنیا هم هیچ خبری نیست اونجا هم به فرض بهشتی باشی باید اول متاهل ها بروند داخل بهشت بعد اگه جا بود مجردهاا:ok::khandeh!:

نصف دین ات هم بر فنا رفته و..... بازم بگم:khaneh:

دوست عزیز ما همینجوریشم ناامیدیم شما دیگه ما را نا امید تر نکن...
بعدشم کی گفته که تمام بهشت را به متاهل ها میدن و مجردها رو اونجا راه نمیدن؟؟؟؟؟
شاید یکی تمام عمر رو مجرد باشه اما به گناه بزرگی آلوده نشده باشه بازم باید به جرم مجردی بره جهنم؟!
این حرف شما اصلا منطقی نیست

بنده خدا1;241238 نوشت:
دوست عزیز ما همینجوریشم ناامیدیم شما دیگه ما را نا امید تر نکن...
بعدشم کی گفته که تمام بهشت را به متاهل ها میدن و مجردها رو اونجا راه نمیدن؟؟؟؟؟
شاید یکی تمام عمر رو مجرد باشه اما به گناه بزرگی آلوده نشده باشه بازم باید به جرم مجردی بره جهنم؟!
این حرف شما اصلا منطقی نیست

خدایی که ادم رو خلق کرده میدونست که ادمیزاد نمیتونه یه عمر مجرد باشه بعد به گناهمم الوده نشه.بنابرین روی حرف پیغمبر که همانا حرف خداس حرف نزنید.
اولین گناه این فرد اینه که به امر خدا عمل نکرده و جفت گیری نکرده و نسل بشرو ادامه نداده و به خدا توکل نکرده و معتقد نبوده که روزی دست خداست.کمه یا بازم بگم؟

واقعن ادم احساس خجالت میکنه.شما هنوز مسالت با خودت حل نشده اصلا تو مغزت خطور نمیکنه که چرا ادم باید ازدواج کنه.باز لا اقل ما مسالمون حله داریم تلاش میکنیم از یه راهی بریم جلو.

black-black;241255 نوشت:
بنابرین روی حرف پیغمبر که همانا حرف خداس حرف نزنید.
اولین گناه این فرد اینه که به امر خدا عمل نکرده و جفت گیری نکرده و نسل بشرو ادامه نداده و به خدا توکل نکرده و معتقد نبوده که روزی دست خداست.کمه یا بازم بگم؟
.

سلام
خودتون هم که دارید رو حرف خدا حرف میزنید!!! :Gig:البته از باب تذکر عرض میکنم و خدای نکرده قصد جسارت ندارم.:ok:
تردیدی نیست که کمال انسان با ازدواج است. و مجرد ماندن خلاف فطرت آدمی است. اما کسی نگفته اگر مجرد موندید این گناه است. و دلیلی بالاتر از آیه صریح قرآن که می فزماید:
فَلْیَسْتَعْفِفِ الَّذینَ لا یَجِدوُنَ نِکاحا حَتّی یغنیهم الله من فضله. یعنی اونهایی که نتوانستند ازدواج کنند باید عفت پیشه کنند تا خداوند آنها را از فضل خود بینیاز کند.
بله در آیه قبل به صراحت فرموده که مجردها را به ازدواج در بیاورید اما باید قرآن را به طور کامل خواند و پذیرفت.
وظیفه انسان در این دنیا عمل به وظیفه است نه رسیدن به نتیجه. اینکه جوانی تلاشش رو برای ازدواج میکنه و ناکام میمونه یعنی عمل به وظیفه شده است و خداوند هم در وهله اول به وظایف نگاه میکند نه به نتایج که خود می فرماید: و کان سعیهم مشکورا. نفرموده نتیجه کارشان رو مزد مبدهیم فرموده به تلاششان اجر میدهیم.
با این حال بله ازدواج یعنی رسیدن به آرامش و آرامش پلی است برای کمال و ترقی. و به همین خاطر است که رسول الله صلوات الله علیه می فرماید: خواب متاهل بهتر است از نماز شب مجرد.:Hedye:اما چه مشیه کرد دنیا خیلی متفاوت شده.

این همه ازدواج نا موفق در بدترین و سخت ترین شرایط اقتصادی که الان شاهدش هستیم اخه کدوم عقل سلیمی حاظر میشه الان با درآمد کم ازدواج بکنه که بعدش به خاطر فقر به طلاق بینجامه؟ به چه دردی میخوره این زندگی بیخود؟ لابد خدا میخواد برکت بده؟ اگه برکت میداد که این همه زندگی در اثر فقر از هم نمیپاشید .خود پیامبر میگه فقر و کفر به هم نزدیکند و اگر فقر بیاد ایمان از در دیگر بیرون میره آخه خدایی که میبینه دست بشر خالیه چرا میاد میگه من برکت میدم و من رزاق هستم اما به وقتش که میرسه طرف کم میاره و مجبور به طلاق میشه؟

شهرام جان به خدا و وعده هاش شک نداشته باش. ان الله لا یخلف المیعاد. حدا خلف وعده نمیکنه. من منکر این نستم که زندگی خرج داره، منکر این نیستم که گرانی است و بیکاری و درآمد کم و اینگونه مسائل. اما اگر زن و شوهر واقعا (میگم واقعا) معتقد باشند و ازطرف دیگه وافعبین باشن و قانع، مطمئن باش با هر سختی که باشه اون سالهای بحرانی اول ازدواج طی میشه و رفته رفته اوضاع بهتر میشه. اما بله وقتی خانم یا آقا همش چششون به مال و اموال اینو و اونه و قانع نیستن معلومه فشار میاد و زندگی میپاشه.
یه سوال چطوری یه پسرمجرد میتونه اموراتش رو بگذرونه یه دختر مجرد هم همینطور بالاخره با قناعت، ولی وقتی ایندو به هم میرسن کم میارن؟!! مگه خرج و مخارج ایندو چقدر افزایش پیدا میکنه؟ از روز اول هم که مجبور نیستن بچه داشته باشن.
ای کاش یه کم قانع تر بودیم. مطمئنا سختی زندگی نداری و متاهل بودن میتونه شیرینتر از نداری و تنها زندگی کردن باشه چون حداقل یه دلخوشی وجود داره.

امیدواری;241793 نوشت:
شهرام جان به خدا و وعده هاش شک نداشته باش. ان الله لا یخلف المیعاد. حدا خلف وعده نمیکنه. من منکر این نستم که زندگی خرج داره، منکر این نیستم که گرانی است و بیکاری و درآمد کم و اینگونه مسائل. اما اگر زن و شوهر واقعا (میگم واقعا) معتقد باشند و ازطرف دیگه وافعبین باشن و قانع، مطمئن باش با هر سختی که باشه اون سالهای بحرانی اول ازدواج طی میشه و رفته رفته اوضاع بهتر میشه. اما بله وقتی خانم یا آقا همش چششون به مال و اموال اینو و اونه و قانع نیستن معلومه فشار میاد و زندگی میپاشه.
یه سوال چطوری یه پسرمجرد میتونه اموراتش رو بگذرونه یه دختر مجرد هم همینطور بالاخره با قناعت، ولی وقتی ایندو به هم میرسن کم میارن؟!! مگه خرج و مخارج ایندو چقدر افزایش پیدا میکنه؟ از روز اول هم که مجبور نیستن بچه داشته باشن.
ای کاش یه کم قانع تر بودیم. مطمئنا سختی زندگی نداری و متاهل بودن میتونه شیرینتر از نداری و تنها زندگی کردن باشه چون حداقل یه دلخوشی وجود داره.

کی گفته که یه پسر مجرد میتونه اموراتش رو بگذرونه؟ بله میتونه در صورتی که یک کار خوب داشته باشه تازه اونم الان پسرهای مجرد از خونه پدرشون استفاده میکنند و غذا میخورند و کرایه خونه و پول آب برق گاز تلفت موبایل و..... نمیدن اما وقتی ازدواج بکنند که قضیه کاملا فرق میکنه تازه الان که کار دولتی اصلا وجود نداره و اگر هم باشه با پارتی بازی و اینهاست بگذریم ..محیطهای کار هم برای دخترها معمولا سالم نیست چی کار میشه کرد؟ قناعت هم وقتی معنی میده که چیزی بمونه و قناعت بکنیم نه وقتی که شکم گرسنه هست و پولی باقی نمیمونه واسه سیر کردن اون اخه با توهم و خیال تا کی میخواهید زندگی بکنی؟ یعنی همه اون کسانی که الان دارند طلاق میگیرند و از فقر و بدبختی به اینجا رسیدند لابد توکل به خدا نداشتند... مگه زندگی الکیه؟ خدا اگه میخواد کمک بکنه فقط باید قبل از ازدواج کمک بکنه که برای جمع کردن پول عروسی و هزار تا چیز دیگه آدم نره التماس این و اون رو بکنه که یه وام مختصر بگیره و هی بخواد زیر منت این و اون باشه

shahram1363;241830 نوشت:
کی گفته که یه پسر مجرد میتونه اموراتش رو بگذرونه؟ بله میتونه در صورتی که یک کار خوب داشته باشه تازه اونم الان پسرهای مجرد از خونه پدرشون استفاده میکنند و غذا میخورند و کرایه خونه و پول آب برق گاز تلفت موبایل و..... نمیدن اما وقتی ازدواج بکنند که قضیه کاملا فرق میکنه تازه الان که کار دولتی اصلا وجود نداره و اگر هم باشه با پارتی بازی و اینهاست بگذریم ..محیطهای کار هم برای دخترها معمولا سالم نیست چی کار میشه کرد؟ قناعت هم وقتی معنی میده که چیزی بمونه و قناعت بکنیم نه وقتی که شکم گرسنه هست و پولی باقی نمیمونه واسه سیر کردن اون اخه با توهم و خیال تا کی میخواهید زندگی بکنی؟ یعنی همه اون کسانی که الان دارند طلاق میگیرند و از فقر و بدبختی به اینجا رسیدند لابد توکل به خدا نداشتند... مگه زندگی الکیه؟ خدا اگه میخواد کمک بکنه فقط باید قبل از ازدواج کمک بکنه که برای جمع کردن پول عروسی و هزار تا چیز دیگه آدم نره التماس این و اون رو بکنه که یه وام مختصر بگیره و هی بخواد زیر منت این و اون باشه

یواش تر داداش
پیدا شو با هم بریم
خیلی دلت از خدا پره انگار
منم دست خالی بود... خیلی هم خالی... کلی هم مشکل داشتم... یک سریش هم باقیه... ولی توکل کردم... گفتم هر چی بشه خدا خداست... رو قول خدا حساب کردم... باورش کردم... در حالی که شاید بشه گفت چیزی نداشتم... هنوزم مجردمآ... ولی خدا جلوی منی که یه راه خاکی مال رو پیدا نمیکردم برای آینده ام... آنچنان اتوبانی باز کرد که گاهی خودمم باورم نمیشه... گاهی که فکر میکردم تو بحث خرج عروسی میموندم... اما دلسرد نشدم و از ایمانم دست نکشیدم... عاشق شدم ولی حیا کردم... و خدا بهم نشون داد که همه جوره پشتم هست... و وقتی آدم ببینه پشتش به پشت خدا گرمه از آسمون سنگم بباره... زمین و زمان هم زیر و رو بشه... تورم 1000% هم بشه... آدم و عالم هم بگن نمیشه... تو آب تو دلت تکون نمیخوره
شما بگو توهم... بگو خیالات... ولی من باورش کردم... دیدم و باور کردم... به چیزی رسیدم که توپ تکونش نمیده... حالا شما بشین بگو اینا همش توهمه و خبری از برکت و این چیزا نیست
منم میدونم خیلی ها بخاطر نداری مشکل پیدا میکنن ولی باور نمیکنم ندار باشن... البته اونچه ندارن ایمان و تلاش و توکل هست... یکم عقل و یکم معرفت... وگرنه کلا هر چقدر هم داشته باشی نمیتونی به تمام آرزو هات برسی

فرزند فاطمه;242092 نوشت:
یواش تر داداش

دوست من حرف شما متین اما آقای شهرام داره درست میگه اقلا حرفاش در رابطه با وضع معیشت و ازدواج درسته
شما به خودت نگاه نکن به همه جوانان این مملکت نگاه کن چند درصدشون حرفات رو میپذیرن
من خودم برادری دارم که کارشناسی کامپیوتر داره
قبل خدمت بسیار مقید بود الان نزدیک یک ساله خدمتش تموم شده بیکاره بهش گفتم ازدواج کن میگه بیکارم میگم به رحمت خدا امید وار باش میگه خدا گفته مومن کار بدون فکر انجام نمیده از تو حرکت از من برکت چطور حرکت کنم میخوام وام بگیرم صد تا ضامن میخواد کی ضامن کی میشه تو این دور و زمونه
بسار ناهنجار و عصبی شده بهش میگم چته چرا اینقدر عوض شدی میگه بیکارم 6 میلیون هزینه کردم واسه مدرک بهش میگم به خدا توکل کن میگه صد تا جا واسه استخدام ثبت نام کردم واسه ثبت نام ازم بیست سیتومن میخوان هزار نفر از جوانهای مملکت ثبت نام میکنن در مقابل یه نفر اسنخدامی داره.خوبه وقتی موقع خدمتم بود اجباری بردنم الان که برگشتم و کار میخوام هیچکس آدم حسابم نمیکنه
در جوابش چی بگم دوست من؟جوانان ما یه درد مشترک دارن خدا شاهده اگه جوانهای ما بیکار نباشن نود درصد مشکل ازدواج حل میشه اما افسوس که سیاست های ناپخته مسولان کار رو به اینجا کشونده.

مهسان;235860 نوشت:
سلام دوستان
یه سوال

آخه این چه ربطی داره !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

حالا گفته زوج آفریدیم ( حالا در اون خیلی بحثه ) نگفت که بصورت زن و شوهر آفریدیم و جفت هر کسی رو از همون اول مشخص کردیم !!! گفت مثلا یکی مرد (مذکر) یکی زن (مونث) آفریدیم .

این وسط آدم اختیار داره بزور که به عقد کسی در نمیاد اگه کسی نخواد یا شرایطش رو نداشته باشه یا سختگیری کنه ازدواج نمی کنه دیگه . چه ربطی داره خدا گفته موجودات رو زوج آفریدیم.

من هنوزم دارم فکر می کنم . این چه نتیجه گیری هست شما کردین :Gig:

خداوند گفته ما شما را زوج زوج آفریدیم که در کنار هم به آراامش برسید درست خدا این را گفته ولی این جفت را خودمان باید پیدا کنیم با دعا کردن از خدا و خواستن از او انشاا... جفتتان پیدا می شود وهمیشه از خدا بخواهید هم کفتان را نصیبتان کند

[=inherit !important][=X-LocaleSpecific]

[/]

موضوع قفل شده است