صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مگه خدا نفرموده ما شما رو جفت آفریدیم...؟؟

علاقه
    شعر
    نوشته
    103
    حضور
    14 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    4
    صلوات
    580

مگه خدا نفرموده ما شما رو جفت آفریدیم...؟؟

سلام دوستان
    یه سوال
    شاید خیلی ساده باشه اما من نمیتونم درکش کنم
    اینکه خدا تو قرآن فرموده: ما همه چیزو جفت آفریدیم مطمئنن شامل انسان هم میشه دیگه.پس چرا اینهمه دختر و پسر مجرد با سن بالا داریم.منظورم 30/20 ساله نیست ها.گاهی طرف تا آخر عمرش مجرد میمونه.من خودم یه خانواده میشناسم که چهارتا دختر مجرد داره که آخریش 37/8سالشه یا پسرای بالای 45 سال.

بعد این مسئله میاد تو ذهنم که خب حتمن حرفی که خدا میزنه حقه و وقتی میگه ما شما رو جفت آفریدیم شکی نیست
    اما امکان داره که خود آدم بخت واقعی ،جفت واقعیشو پیدا کنه اما کوتاهی خودش یا اطرافیان ،تقدیرشو عوض کنه!!
    نمیدونم تونستم درست مطلب و برسونم یانه!!؟؟ اگه از روز اول تقدیر بوده که ما جفت داشته باشیم پس چرا توی زندگی چنین چیزی گاهی تحقق پیدا نمیکنه؟ ...یانه! این از اون موضوعات هست که امکان داره تو سرنوشت آدم عوض بشه حالا با هر علتی!!!

من خودم یه تجربه ای داشتم چند سال پیش. حدود 4 سال پیش از طرف یکی از آشنایان که قابل اعتماد کامل من بودند خانواده ای رو معرفی کردند به من واسه پسرشون. از نظر فرهنگی و مذهبی و ... کاملن متناسب بودیم.البته ایشون هیچی نداشت خودش بود و مدرکش. نه سربازی رفته بود نه کاری نه ...البته از نظر ایمانی همون بودند که من میخواستم .اما طی 4 ماه به توافقات اولیه رسیدیم و حتی مهریه رو هم مشخص کردیم
    اما...یه روز ایشون با خانواده ی من تماس گرفتند(ما تو این چند وقت، مستقیم با هم در ارتباط نبودیم.فقط زیر نظر خانواده صحبت میکردیم اونم 3/4 بار)و و گفتند که از من میخوان که هم درسمو ادامه بدم هم اینکه دوست دارن همسر آینده شون تو اجتماع باشه !!!وقتی از ایشون خواستم "تو اجتماع بودن " رو معنی کنه گفت یعنی بری سر کار!!!؟؟؟منم که از اول نظرم رو راجع به کار کردن خانوم ها گفته بودم مخالفت کردم و گفتم که کلن همه چیز منتفیه و جالبه ایشون هم دیگه تلاشی نکردند!!!
    این در صورتی بود که پدر من کلا از اول میگفت من دختر به آدم بیکار نمیدم اما با معرفی این آقا موافقت کرده بودند و تصمیم گیری رو به من سپرده بودند!! (که باعث تعجب من و خانواده ام بود) ثانیا مادر اون پسر هم گفته بودند که اون پسر هر کسی که بهش معرفی شده یه عیبی گذاشته در صورتیکه وقتی بار اول (منو )دیده ایرادی نگرفته و گویا تموم مشخصات من با اون چیزی که ایشون میخواسته یکی بوده!!
    بعد از اون مسئله هم هر کسی که معرفی شد به نوعی جور نشد که حتی به جلسه خواستگاری برسه!

تموم این حرفارو زدم که بپرسم یعنی امکان داره اون بخت من بوده و من خودم باعث شدم که اون ازدواج سر نگیره!!؟؟ با وجود تموم اشتراکات فکری که داشتیم؟؟
    اصلا در مورد ازدواج تقدیر آدم حتمیه یا نه عوض میشه!!؟
    این آدمایی که طلاق میگیرن چی؟؟یعنی اینا جفتشون کس دیگه ای بوده و اونا تو انتخابشون اشتباه کردند؟؟

اللهم صل علی محمد وآل محمد
    وعجل فرجهم

عشق سیبی است که دوران تکامل دارد
    اتفاقی ست که وقتش برسد می افتد

2. صلوات ها 11

3.  

علاقه
    وَ الَّذينَ آمَنُوا أَشَدُّ حُبًّا لِلَّه
    نوشته
    1,268
    حضور
    26 روز 8 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    40
    صلوات
    4572

نقل قول نوشته اصلی توسط مهسان نمایش پست ها
    شاید خیلی ساده باشه اما من نمیتونم درکش کنم
    اینکه خدا تو قرآن فرموده: ما همه چیزو جفت آفریدیم مطمئنن شامل انسان هم میشه دیگه.پس چرا اینهمه دختر و پسر مجرد با سن بالا داریم.منظورم 30/20 ساله نیست ها.گاهی طرف تا آخر عمرش مجرد میمونه.من خودم یه خانواده میشناسم که چهارتا دختر مجرد داره که آخریش 37/8سالشه یا پسرای بالای 45 سال...
    سلام به شما پرسشگر گرامی،
    ان شاء الله پاسخگوی محترم مسایل ازدواج، پاسخ اصلی شما که درباره مساله ازدواج است خواهد داد، اما در مورد آیه کریمه ناخواسته مطلب اشتباهی نقل نموده اید که همین نقل ِ اشتباه، اساس ادامه برداشتتان شده است، لذا بنده درباره این نکته قرآنی، مطالبی خدمت شما عرض می کنم و آن اینکه:

آیه کریمه نمی فرماید: «همهُ موجودات عالم را جفت آفریده» بلکه می فرماید: «همان كسى كه همه زوجها را آفريد»:

وَ الَّذي خَلَقَ الْأَزْواجَ كُلَّها وَ جَعَلَ لَكُمْ مِنَ الْفُلْكِ وَ الْأَنْعامِ ما تَرْكَبُونَ (زخرف/12)
    و همان كسى كه همه زوجها را آفريد، و براى شما از كشتيها و چهارپايان مركبهايى قرارداد كه بر آن سوار مى‏ شويد

پس استدلال به این آیه در این موضوع صحیح به نظر نمی رسد. برای اینکه این بحث در حد مقدور کاملا روشن شود، بهتر است ابتدا مروری اجمالی داشته باشیم بر آیاتی که به «زوجیت اشیاء» اشاره دارد و مرتبط با این موضوع است:

کلمه «الازواج» دو بار در قرآن آمده؛ مضمون هر دو آیه هم شبیه یکدیگر است و در ضمن برشمردن نعمتهای خداوند، به مسأله خلقت ازواج هم اشاره می کند: زخرف/12 ، یس/36 ؛ در این دو آیه به موضوع بحث یعنی «زوجیت تمام اشیاء عالم» اشاره نشده است و دست کم اشاره اش تصریحی ندارد پس خارج از موضوع بحث ماست.

کلمه «زوج» در موارد متعددی بکار رفته اما آیاتی که مرتبط با این بحث است و کلمه زوج در آنها آمده، 5 مورد است؛ حج/5 ، شعراء/7 ، لقمان/10 ، ق/7 ، رعد/3 ؛ در این 5 آیه سخن از زوجیت در خصوص گیاهان و میوه آنهاست. مطلبی که در زمان قرآن به صراحت و روشنی مشخص نبود اما قرآن این زوجیت را در مورد گیاهان مطرح می کند و مشخص است که معنای زوجیت در گیاهان همان نر و ماده بودن آنهاست. اگر «لينه» دانشمند و گياه شناس معروف سوئدى در اواسط قرن 18 ميلادى موفق به كشف زوجيت عمومى و همگانى در جهان گياهان شد، قرآن مجيد در يك هزار و چهار صد سال قبل از آن، اين حقيقت را بیان نموده است.(برگزيده تفسير نمونه، ج‏2، ص462)

این 5 آیه هم از موضوع بحث (یعنی زوجیت تمام اشیاء عالم) خارج است و تنها در مورد گیاهان سخن می گوید.

اما صريح ترين و عمومى ترين آيه ای که می توان در این بحث بدان استناد نمود، آیه 49 ذاریات است:

وَ مِنْ كُلِّ شَيْ‏ءٍ خَلَقْنا زَوْجَيْنِ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ (ذاريات/49)
    و از هر چيز دو جفت آفريديم، شايد متذكّر شويد

ادامه...
    ویرایش توسط صدیقین : ۱۳۹۱/۰۴/۰۷ در ساعت ۱۷:۲۴

5. صلوات ها 12

علاقه
    وَ الَّذينَ آمَنُوا أَشَدُّ حُبًّا لِلَّه
    نوشته
    1,268
    حضور
    26 روز 8 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    40
    صلوات
    4572

ادامه پست قبلی...

ابتدا کلمه «زوج» (که اساس و ریشه این پرسش است) را با توجه به کتابهای معتبر لغت معنا می کنیم و بعد نظر مفسران و دانشمندان دینی را درباره این آیه ذکر می کنیم:

معنای لغوی کلمه «زوج»:
    به هر یک از دو قرين از مذكّر و مؤنّث در حيواناتی که جفت دارند، زوج گفته می شود؛ نیز به هر دو قرين در غير حيوانات نيز زوج اطلاق می شود: مثل يك جفت كفش؛ نیز به هر چیزی که مانند یا ضدی داشته باشد. 1

نظر مفسران درباره معنای آیه:
    بیشتر مفسران، «زوج» در آیه مورد بحث (ذاریات/49) را به معنى «اصناف مختلف موجودات جهان» دانسته اند كه به صورت «زوج» خلق شده اند: مانند شب و روز، نور و ظلمت، دريا و صحرا، خورشيد و ماه، نر و ماده، و غير اينها. 2

البته استاد مکارم شیرازی در تفسیر نمونه، قدری در مفهومی «زوج» توسعه داده و آن را شامل تمام نيروهاى مثبت و منفى (و از جمله الکترون و پروتون) می داند. 3

نتیجه این که: در کتابهای معتبر لغت گفته شده: کلمه «زوج» به طور کلی به چیزهایی که قرین یکدیگر و یا حتی ضد یکدیگرند، اطلاق می گردد: مرد و زن، نر و ماده، شب و روز و ...

از نظر غالب مفسران (از قدیم تا کنون؛ سنی و شیعه) معنای آیه کریمه اینست که: موجودات عالم دارای اصناف و انواع مختلفی هستند و نر و ماده بودن یکی از مصادیق آیه کریمه است. تنها چیزی که در عالم صنف و نوع و مشابه و مماثل ندارد، خدای تعالاست که از هر نظر یگانه و واحد است.

انسان هم موجودی است که هم دارای جنس نر و ماده است و هم دارای اصناف مختلف است. پس آیه مورد بحث ربطی به فرمایش دوست خوبمان ندارد که گفته اند: «چرا بعضی افراد جامعه تا آخر مجرد می مانند و ازذواج نمی کنند»! آن آیه با این پرسش، هیچ ارتباطی منطقی ندارد.

پی نوشت:
    ---------------------------------------
    1- المفردات في غريب القرآن، ص: 384
    2- مجمع البيان في تفسير القرآن، ج‏9، ص: 241، الميزان في تفسير القرآن، ج‏18، ص: 382، خلاصة المنهج، ج‏6، ص: 28 ، من هدى القرآن، ج‏14، ص: 65 ، مخزن العرفان در تفسير قرآن، ج‏13، ص: 329و تفاسیر دیگر.
    3- تفسير نمونه، ج‏22، ص: 376
    ویرایش توسط صدیقین : ۱۳۹۱/۰۴/۰۷ در ساعت ۱۷:۲۲

7. صلوات ها 12

نوشته
    2,900
    حضور
    21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8431

با سلام

اينكه فرمود جفت آفریدیم نه به معنی الزام در ازدواج و تاهل بلکه بیان حقایق آفرینش است مثلا جای دیگر فرمود آهن افریدیم و نازل کردیم و ....

اما بنظرم شما یک سابقه ذهنی از این سخن دارید که هر دختری یک همسر در سرنوشت دارد که باید بتواند آنرا جلب کند . بله با توکل بخدا و دعا برای صلاح خود باید آنرا از خدای متعال درخواست کنید .

9. صلوات ها 9

علاقه
    شعر
    نوشته
    103
    حضور
    14 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    4
    صلوات
    580

ممنونم از شما صدیقین و خیر البریه

که راهنمایی کردید
    در مورد آیه من بد فهمیدم.
    اما سوال من در واقع اینه که یعنی این طور نیست که هرکس از اول معلوم باشه جفتش کیه . باید

مثل همه چیز در مسیر اون خواسته قرار بگیره و اگر خداوند مصلحت دید و خواست و اراده ی خدا

شاملش شد و اون فرد شایستگی رسیدن به اون چیز رو داشت اونوقت به اون مطلوبش میرسه!؟
    درسته؟؟

نمیفهمم!؟یعنی همه اینا که تنها میمونن به هر دلیلی...مجرد میمونن...از اول جفتی تو

سرنوشتشون نبوده؟ و حالا اگر هم بوده اونا نتونستن مثلن بدست بیارنش(اگر به عنوان یک خواسته

بهش نگاه کنیم)
    میخوام به این مطلب برسم که بالاخره ازدواج جزء تقدیر وقسمت آدم هست یا نه؟؟ امکان داره یکی

قسمتش باشه یکی نه؟ اگه جز ء قسمت باشه، میشه تغییرش داد یا نه؟ در واقع اراده ی آدم توش

دخیله یانه؟

ویرایش توسط مهسان : ۱۳۹۱/۰۴/۰۷ در ساعت ۲۰:۱۱

وعجل فرجهم

11. صلوات ها 6

نوشته
    2,900
    حضور
    21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8431

اما سوال من در واقع اینه که یعنی این طور نیست که هرکس از اول معلوم باشه جفتش کیه . باید مثل همه چیز در مسیر اون خواسته قرار بگیره و اگر خداوند مصلحت دید و خواست و اراده ی خدا شاملش شد و اون فرد شایستگی رسیدن به اون چیز رو داشت اونوقت به اون مطلوبش میرسه!؟ درسته؟؟ نمیفهمم!؟یعنی همه اینا که تنها میمونن به هر دلیلی...مجرد میمونن...از اول جفتی تو سرنوشتشون نبوده؟ و حالا اگر هم بوده اونا نتونستن مثلن بدست بیارنش(اگر به عنوان یک خواسته بهش نگاه کنیم) میخوام به این مطلب برسم که بالاخره ازدواج جزء تقدیر وقسمت آدم هست یا نه؟؟ امکان داره یکی قسمتش باشه یکی نه؟ اگه جز ء قسمت باشه، میشه تغییرش داد یا نه؟ در واقع اراده ی آدم توش دخیله یانه؟

با سلام و صلوات

مطلب مشکل است وشایسته دقت ، مطلب شما دو بخش دارد یکی علم خدای سبحان به عاقبت اشخاص وامور که منافاتی با اراده و اختیار فرد ندارد بزبان ساده تر خداوند از روز اول میداند که این فرد با این اعمالش لیاقت چنان شخصی را ندارد .

بخش دوم مربوط به سرنوشت افراد در لوح محفوظ است که بنابر آیات وروایات حتی اگر کسی اسمش در زمره اشقیاء با شد میتواند با دعاء و تضرع آنرا محو و در زمره سعداء ثبت نماید .
    ترجمۀ حدیث: امام باقر(ع) می گوید: رسول خدا(ص) در حجّة الوداع فرمود: آگاه باشید؛ روح الامین (جبرئیل) بر قلب من دمید که: هیچ جانداری نمیمیرد حتّی روزی خود (از این جهان) را به طور کامل استیناف کرده باشد. پس تاخیر چیزی از روزی، شما را وادار نکند که آن را از راه معصیت خدا بجوئید.
    زیرا خداوند روزی را میان خلق خود به صورت حلال، تقسیم کرده است و آن را به صورت حرام تقسیم نکرده است.
    پس هر کس از خدا بترسد و صبر کند، روزی او از راه خواهد رسید. و هر کس حجاب ستر خدای عزّ و جلّ را پاره کند و روزی را از راه غیر حلال به دست آورد، خداوند همان را از روزی حلال او کم کرده و بر آن مؤاخذه خواهد کرد.
    ترجمه سخن علامه مجلسی(ره): توضیح: مرحوم مجلسی پس از توضیح یک نکته لغوی می گوید:
    سپس: آن چه از این حدیث و حدیث های دیگر، ظاهر می شود این است که: خداوند متعال در صحف آسمانی، برای هر بشر روزی حلالی به قدری که برای او کافی باشد، مقدّر کرده است، به طوری که اگر مرتکب حرام نشود و آن را از راه حلال بجوید، خداوند آن را برای او سبب سازی کرده و میسّر می کند.
    و اگر مرتکب حرام شود، پس به قدر همان حرام، از آن چه برای او مقدّر کرده، کسر می کند.

http://www.askdin.com/thread12165.html

13. صلوات ها 4

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

شاید خیلی ساده باشه اما من نمیتونم درکش کنم اینکه خدا تو قرآن فرموده: ما همه چیزو جفت آفریدیم مطمئنن شامل انسان هم میشه دیگه.پس چرا اینهمه دختر و پسر مجرد با سن بالا داریم.منظورم 30/20 ساله نیست ها.گاهی طرف تا آخر عمرش مجرد میمونه.من خودم یه خانواده میشناسم که چهارتا دختر مجرد داره که آخریش 37/8سالشه یا پسرای بالای 45 سال.
    سلام
    جفت آفرید به این معناست که هر جنس یا نوع یا صنف از موجودات دارای دو فرد مونث و مذکرند که بقای نسل آن نوع را حفظ می کنند . مفهوم این جمله آن نیست که هر فرد از افراد یک نوع مثل انسان در طول زندگیش موفق می شود با یک جفت از جنس دیگر ازدواج و زندگی کند .
    والله الموفق

هردو عالم یک فروغ روی اوست

15. صلوات ها 4

علاقه
    شعر
    نوشته
    103
    حضور
    14 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    4
    صلوات
    580

سلام به همه گی

ممنونم از راهنمایی تون

وعجل فرجهم

17. صلوات ها 2

علاقه
    مشاوره
    نوشته
    114
    حضور
    1 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    757

من جا موندم

سلام به همه گی

ممنونم از راهنمایی تون
    سلام
    نه صبر کنین من موندم هنوز (آخ که چقدر از شکلک های بی روحی مثل این بدم میآد ولی چاره ای نبود)
    منم یه کوچولو بگم؟... راستش به نظر من آره خدا همه چیز رو جفت آفریده... نظر من که نیست آیه ی قرآنه... همون آیه ی 36 که کارشناس محترم گفتن ربطی نداره... در اصل همون بیا میکنه که کلا جهان روی اصل زوجیت آفریده شده... ولی نکته اینجاست که یه جورایی انتخابی هست... ما قدرت انتخاب داریم که واردش بشیم یا نه... یه نفر می تونه مجرد بمونه ولی خوب از کمال و رشد مطلوب محروم میشه چون با طبیعت ذاتش تضاد داره

دیگه اینکه نه به نظرم این طوری نیست که برای هر کسی فقط یه نفر یه جای دنیا باشه که با اون خوشبخت میشه و از این حرفا... خوشبختی اصول داره... حتی عشق با تمام اینکه دلیل نمیخواد و بی بهانه است ولی اصول داره... برای یه نفر ممکنه ده ها بلکه اصلا هزاران نفر توی دنیا باشن که باهاش خوشبخت میشن... اما ته تهش باز فکر میکنم کمتر کسیه که واقعا هیچ کسی براش پیدا نشه... شاید دیر و زود داشته باشه ولی حتما هست

در مورد تجربه ی خودتون هم باید بگم شما کار اشتباهی نکردید... خیلی از مردا هستن که اگه روز اول خانوم تو خونه خرج کنه دیگه طرف روی درآمد همسرش حساب باز میکنه و خیلی چیزا می افته گردن خانوم... فقط به فکر انتخاب درست باشید... نه ایده آل گرا... نه احساسی... نیاز ها رو بشناسین و توانایی رفع نیازهاتون رو در طرف مقابل برسی کنید و همین طور توان رفع نیاز های اون در خودتون
    یکی از نکات زوجیت همین نیاز هست... و اینکه فقط خدا تکه و به دیگری هیچ نیازی نداره... به هر حال خوشبختی در گرو رفع نیاز های طرف مقابل هست... من که به این نتیجه رسیدم
    موفق باشید
    بدرود
    آیه ی آخر سوره ی یس:

فَسُبْحَانَ الَّذِى بِيَدِهِ مَلَكُوتُ كُلِ‏ّ شَىْ‏ءٍ وَ إِلَيْهِ تُرْجَعُونَ

من این آیه رو این جوری معنی میکنم:
    دست در دست خدا، عاشقانه تا بهشت

19. صلوات ها 8

علاقه
    مطالعه، پژوهش، بحث و گفتگو، کوهنوردی
    نوشته
    61
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    234

سلامتی هرچی مجرده صلوات

سلام علیکم.
    درباره زوج و معنای واژگانی آن و تفسیر آیه به قدر کافی مطلب گفته شده فقط این رو اضافه کنم که اگر به فرهنگهای لغت قدیمی و اصیل نگاه شود کلمه زوج هم بر مذکر اطلاق میشود و هم بر مونث. به عبارت دیگر ما در عربی قدیم که قرآن هم جزو آن است چیزی به نامه زوجة نداریم اگه به آیاتی که درباره همسر آدم علیه السلام هم نگاه شود تاییدی برای این حرف هواهیم یافت که در انجا از حوا با کلمه زوج یاد می شود و نه زوجه. اما اینکه گفتید:
    اگه از روز اول تقدیر بوده که ما جفت داشته باشیم پس چرا توی زندگی چنین چیزی گاهی تحقق پیدا نمیکنه؟

عرض کنم که شما چرا زندگی را محدود به همین عمر 60 یا نهایتا 100 ساله میکنید بالاخره قرار است انسان جاویدان بشه پس نمیتوان گفت اگر کسی مجرد از دنیا رفت یعنی اینکه جفتی نداشته و نخواهد داشت. هرچند که اشتناد به آن ایه شریفه برای برداشت شما چندان صحیح به نظر نمی آید.

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)