احتیاط واجب

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
احتیاط واجب

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام

در این بخش سوالات مربوط به احتیاط واجب مرجعتان را با ذکر نام مرجع بزرگوارتان
میتوانید مطرح فرمایید.

برای شروع با سوال خودم شروع خواهم کرد،ان شالله:

با عرض سلام خدمت کارشناس گرامی
عده ی کثیری از ما مراجع بزرگوار خود را بر اساس نظر جامعه مدرسین تعیین کرده ایم.
حال در احتیاطات واجب،نظر کارشناسان بر این است که در صورت تمایل،به یکی دیگر از
آن فهرست مراجعه شود.

بنده در سایت آیت الله مکارم استفتائی را دیدم که نقل میکنم:
مستدعى است تعیین فرمایید احتیاطات حضرت عالى را به کدام یک از مراجع عظام مراجعه نماییم؟ مى توانیدبه یکى ازمراجع معروف در محافل علمى مراجعه فرمایید.

حال سول بنده این است که ما میتوانیم باتوجه به انتخاب مرجع از طریق جامعه ی مدرسین
در احتیاط واجب به یکی از علمای معروف به غیر از افراد در فهرست جامعه مدرسین رجوع
کنیم؟
برای مثال به آیات عظام:
نوری همدانی،محقق کابلی،صادق روحانی،سبحانی،جوادی آملی

a_rezahu;235522 نوشت:
حال سول بنده این است که ما میتوانیم باتوجه به انتخاب مرجع از طریق جامعه ی مدرسین در احتیاط واجب به یکی از علمای معروف به غیر از افراد در فهرست جامعه مدرسین رجوع کنیم؟ برای مثال به آیات عظام: نوری همدانی،محقق کابلی،صادق روحانی،سبحانی،جوادی آملی

عرض سلام خدمت شما کاربر محترم
به مطالب زیر توجه فرمایید
بنابر انچه اقای مکارم دراستفتائات /ج=2در شماره مسایل 2و 15اشاره داشته اند:
دراحتیاط واجب درصورتیکه مراجع دیگر (غیر از مرجع شما که احتیاط داده)دراین موضوع اختلاف نداشته باشند، می توانید به اعلم یا حداقل مساوی حتی غیر مساوی(علمش کمتر از ) دیگران باشد رجوع کنید ولی درصورتیکه
مراجع دیگر (غیر از مرجع شما که احتیاط داده)اختلاف داشته باشند بایدمرجع بعدی که به اورجوع می شود، اعلم باشد
2-مساله دیگر اینکه برا ی رسیدن به اعلم ومجتهدسه شیوه را اقای مکارم دررساله ذکر کرده اند:

[=&quot]«مجتهد» و «اعلم» را از سه راه مى‌توان شناخت:[/][=&quot][/]

[=&quot]اوّل: اينكه خود انسان اهل علم باشد و بتواند مجتهد و اعلم را بشناسد.[/][=&quot][/]

[=&quot]دوم: اينكه دو نفر عادل از اهل علم به او خبر دهند، به شرط اينكه دو نفر عالم ديگر بر خلاف گفتۀ آنها شهادت ندهند.[/][=&quot][/]

[=&quot]سوم: اينكه آنچنان در ميان اهل علم و محافل علمى مشهور باشد كه انسان يقين پيدا كند که اعلم مراجع بعد از مرجعش فلانی است.[/][=&quot][/]

اگرشما بزرگوارانی که نام بردید( نوری همدانی،محقق کابلی و..)از طریق شیوه سه گانه انتخاب کرده باشیدمانعی ندارد.

رساله اقای مکارم /م=5واستفتائات /ج=2/س=2و15و عروةالوثقی /حاشیه م=12و60

با سلام مجدد.
آیا بنده که از فهرست جامعه مدرسین مرجعم را تعیین کرده ام،برایم جایز است در احتیاط های واجب آیت الله مکارم،به یکی دیگر از مراجع صاحب فتوا از همان فهرست رجوع کنم؟(رجوع به مساوی)

در تاپیکی یکی از کارشناسان فرموده بود:
طبق بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ،تقلید از هرکدام از معرفی شدگان ،جایز است وآنان جامع شرایط مرجعیت اند .از این بیان می توان استفاده کرد که تقلید از هریک از این بزرگان صحیح بوده وکسانی که به اطمینان از این بیانیه ،یکی از مراجع را برگزیده اند به وظیفه عمل نموده اند؛اما در میان این بزرگان اعلم معلوم نیست و برای اثبات تساوی می توانید از خود جامعه مدرسین ،این مطلب را تحقیق نمایید .

در مورد این قسمت که پررنگ کردم توضیح میفرمایید و اینکه آیا این چند نفر از نظر جامعه مدرسین مساوی اند؟

سلام و عرض ادب
جسارتا پاسخی رو به قدر فهم ناچیز بیان میکنم، ان شاء الله که کارشناس مربوطه کامل بفرمایند.

a_rezahu;242151 نوشت:
آیا بنده که از فهرست جامعه مدرسین مرجعم را تعیین کرده ام،برایم جایز است در احتیاط های واجب آیت الله مکارم،به یکی دیگر از مراجع صاحب فتوا از همان فهرست رجوع کنم؟(رجوع به مساوی)

همانطور که در پست 2 آمده است، طبق استفتاء موجود از آیت الله مکارم، اگر در آن احتیاط واجب، مراجع دیگر اختلاف نظر نداشتند، میتوانید به مساوی رجوع کنید؛ اما اگر محل اختلاف باشد، باید به اعلم مراجع نام برده در لیست رجوع کنید.

اما در مورد جامعه مدرسین،
همانطور که مطلع هستید، ما مراجع بسیاری را داریم که نام مبارکشان در لیست جامعه مدرسین نیست ولیکن شاید فردی با تحقیق به اعلمیت یکی از ایشان پی ببرد و این جوازی باشد برای تقلید از آن فرد.
اما به گمانم جامعه مدرسین برای انتخاب مراجع ملاکهایی دارد که باعث میشود افراد محدودتری از سوی ایشان معرفی شود و چون جمعی از اهل علم این تشخیص را دادند، غالبا محل قابل اطمینانی است برای انتخاب مرجع.
اما ارائه این لیست به معنای مساوی بودن درجه علمی همه مراجع نام برده نیست و خود شخص باید با تحقیق، اعلم را تشخیص داده و یا بفهمد که کدامیک از مراجع، در سطح مساوی از علم هستند.
باز هم تا پاسخ قطعی کارشناس احکام صبر بفرمایید.:Gol:

چقدر نگران شدم
من در بسیاری از مسایل که آیت الله مکارم احتیاط واجب فرموده اند،به مراجع دیگر از جامعه مدرسین رجوع کرده ام.و دلیلم هم فرایش بسیاری از کارشناسان(شاید غیر اسک دینی) در پاسخ سوالات عزیزان بوده که سوالی میکردند و میفرمودند "مرجع شما احتیاط واجب داده،پس میتوانید به فلان مرجع رجوع کنید....".
اگر کارشناس هم پیگیری بفرمایید که آیا از نظر جامعه مدرسین و "ما" که پیرو نظر جامعه مدرسین هستیم،این مراجع مساوی هستند و یا اعلم بین این هاست و برای احتیاط واجب باید جستجو کرد؟

به این نامه هم در سایت جامعه مدرسین توجه بفرمایید:
سوال : آیا مراجع تقلید معرفی شده از سوی جامعه مدرسین از نظر تقلید مساوی هستند وتحقیق درباره آنان لازم نیست؟

پاسخ :

بسم الله الرحمن الرحیم

مراجع تقلید معرفی شده از سوی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم همه جایز التقلید هستند و تشخیص اعلمیت به عهده خود مکلف می باشد از نظر این جامعه تقلید از همه آقایان مذکور جایز است

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

--------------------------------------
اما سوال پیش می آید در سایت ها و.... چطور کارشناسانی بدون ذکر این نکته که این آقایان مساوی نیستند،پیشنهاد رجوع به یکی از 6 نفر فهرست جامعه مدرسین را در احتیاط واجب میکنند!
لطفاً راهنمایی بفرمایید و اینکه اگر ما میتوانستیم "اعلم" را تشخیص دهیم دیگر نیازی به فهرست جامعه مدرسین نداشتیم که حالا از بین این لیست اعلم را مشخص کنیم!

[="Tahoma"][="Black"]با عرض سلام و احترام خدمت همه بزرگواران

سئوال اینجا در تاپیک زیر پاسخ گرفته است لطفا مراجعه فرمایید:

http://www.askdin.com/thread20719.html

همیشه سالم و موفق باشید[/]

سلام
در احتیاط واجب مقلد می‌توان به مرجع تقلید دیگر رجوع نمود
به چه مرجعي؟
رجوع به مرجع اعلم كه فوت نموده هم درست است؟
مثلا آيا ميشه در حكمي از آيت الله سيستاني به آیت الله سید صادق روحانی، و آیت الله گرامی رجوع كرد؟

dilara;299736 نوشت:
سلام
1-در احتیاط واجب مقلد می‌توان به مرجع تقلید دیگر رجوع نمود
به چه مرجعي؟
2-رجوع به مرجع اعلم كه فوت نموده هم درست است؟
مثلا آيا ميشه در حكمي از آيت الله سيستاني به آیت الله سید صادق روحانی، و آیت الله گرامی رجوع كرد؟

سلام علیکم

1- باید به مرجع اعلم بعدی مراجعه نمایید.

2- مراجعه یا تقلید ابتدایی از مرجعی که فوت نموده جایز نیست.

-----
برای جزئیات بیشتر نام مرجع معظم خود را بفرمایید.

الان مقلد آيت الله سيستاني هستم.

dilara;299736 نوشت:
سلام در احتیاط واجب مقلد می‌توان به مرجع تقلید دیگر رجوع نمود به چه مرجعي؟ رجوع به مرجع اعلم كه فوت نموده هم درست است؟ مثلا آيا ميشه در حكمي از آيت الله سيستاني به آیت الله سید صادق روحانی، و آیت الله گرامی رجوع كرد؟

با سلام و عرض ادب

در احتیاط واجب می توانید به نظر مرجع خودتان عمل نمایید یا به مرجع تقلید اعلم بعدی با مراعات الاعلم فالاعلم (یعنی مرجعی که اعلمیتش از مرجع خودتان کمتر و از بقیه مراجع بیشتر باشد) و در این مساله فتوا داشته باشد رجوع نمایید البته تقلید ابتدایی به مجتهد میت جایز نیست.
درصورتی که با تحقیق یقین کنید که آیه الله گرامی و روحانی،اعلم از سایر مراجع زنده می باشند می توانید در احتیاط واجب آیه الله سیستانی به ایشان رجوع نمایید.

رساله مراجع،مسائل تقلید

برای مراجعه در احتیاط اگر با دفتر مرجع تماس بگیرید راهنمایی بیشتری در بحث رجوع خواهند داشت
البته می توانید از چند روحانی و اهل علم سوال بگیرید
حتما راهنمایی خواهند کرد و همان راهنمایی برای شما کافی خواهد بود(در رجوع)
مساله 3 رساله دراین باب توضیح داده است که

اگر از قول عده ای از اهل علم هم اطمینان حاصل شود کافی است

سلام خدمت کارشناس محترم.
در استفتائات آیت الله سیستانی آمده:

پرسش: عدول از مجتهد مساوى به مساوى چه حكمى دارد؟ پاسخ: چنانچه هردو مساوى باشند ويكى از ديگرى اَورع در مقام فتوا نباشد مى تواند عملش را با فتواى هر كدام تطبيق دهد مگر در مساله اى كه درخصوص علم اجمالى به تكليف دارد مثل مواردقصر و تمام كه احتياط واجب در اين صورت اين است كه به هر دو فتوا عمل كند. منبع

1.آیا در این احتیاط واجب،مکلف میتواند به آیت الله مکارم و یا شبیری زنجانی و یا صافی رجوع کند و در مسایل علم اجمالی هم فقط طبق نظر یک مرجع عمل کند و جمع بین فتاوا نکند؟
2.لطفا بفرمایید رجوع به کدام یک از این مراجع در صورت مساوی بودن همه ی آنها در این احتیاط واجب صحیح است؟

پینوشت:
زنجاني: مسأله- اگر انسان اختلاف بين مجتهدين را در مسائل مورد ابتلا احتمال دهد و يقين داشته باشد كه يكي از مجتهدين از ديگران اعلم است ولی نتواند اعلم را تشخيص دهد ،باید در صورت امكان، احتياط نمايد واگر احتياط ممكن نيست ،از كسي كه به اعلم بودن وي گمان داشته باشد تقليد كند و اگر گمان نداشته باشد ،از هر كسي كه احتمال اعلم بودن او را بدهد مي تواند تقليد كند.و اگر يقين نداشته باشد كه يكي از مجتهدين از ديگران اعلم است بايد از كسي تقليد كند كه گمان به اعلم بودن او دارد و احتياط كردن لازم نيست ،بلكه اگر احتمال اعلم بودن يكي را بدهد وبداند ديگري از او اعلم نيست ،بايد از او تقليد نمايد،اگرچه گمان داشته باشد كه با هم مساويند واگر هيچ يك از افراد در احتمال اعلم بودن بر ديگري ترجيح نداشته باشد،از يكي از آنها تقليد نمايد.

مكارم:
مسأله-هر گاه شناختن اعلم بطور قطع ممكن نشود ،احتياط آن است از كسي تقليد كند كه گمان به اعلم بودن او دارد،و در صورت شكّ ميان چند مجتهد و عدم ترجيح آنها از هر كدام بخواهد مي تواند تقليد كند.

گلپايگاني ،صافي : مسأله-اگر شناختن اعلم مشكل باشد ،مي تواند از كسي تقليد كند كه يقين به اعلم بودن ديگران از او نداشته باشد يا مخالفت فتواي او با فتواي اعلم معلوم نباشد.واگر چند نفر در نظر او اعلم از ديگران وبا يكديگر مساوي باشند،بايد از يكي از آنان تقليد كند،ولي چنانچه يكي از آنان پرهيزكارتر باشد بهتر آن است كه از او تقليد كند.

نور;299865 نوشت:
با سلام و عرض ادب

در احتیاط واجب می توانید به نظر مرجع خودتان عمل نمایید یا به مرجع تقلید اعلم بعدی با مراعات الاعلم فالاعلم (یعنی مرجعی که اعلمیتش از مرجع خودتان کمتر و از بقیه مراجع بیشتر باشد) و در این مساله فتوا داشته باشد رجوع نمایید البته تقلید ابتدایی به مجتهد میت جایز نیست.
درصورتی که با تحقیق یقین کنید که آیه الله گرامی و روحانی،اعلم از سایر مراجع زنده می باشند می توانید در احتیاط واجب آیه الله سیستانی به ایشان رجوع نمایید.

رساله مراجع،مسائل تقلید

یعنی اگر در ان مورد فتوا نداشته باشند(یعنی هیچ نظری نداده باشند) نمیتوان رجوع کرد؟!
تنها شرط همین دوتاست؟یعنی بخش ابی و اونی که بلد کردم؟(حتی اگر من مرجعم رو در همه ی جهات اعلم بدانم صرفا برای راحت تر بودن حکم میتوان رجوع کنم؟)مرجعم هبری هست

احتیاط واجب یعنی مرجع نه تونسته فتوا بده اون کار حلاله‏، نه تونسته فتوا بده حرامه.
حالا یا احتیاط میکنین اون کارو انجام نمیدین (مثل احتیاطی که به جای تقلید نظر همه رو جمع میزنن که اطمینان میده وظیفه انجام شده)
یا میتونیم به نظر بقیه رجوع کنیم با شرایطی:
نظر اونایی که مثل مرجع خودمون نتونستن فتوا بدن حلاله یا حرام که هیچی، به نظر کسانی میشه رجوع کرد که در اون زمینه اظهارنظر کردن و فتوا داشته باشن
اگه همه گفتن حلاله میشه حلال، اگه همه گفتن حرامه میشه حرام
اگه بینشون اختلاف بود باید نظر اعلم اونها رو ملاک قرار داد(نه نظر اکثریت یا نظر آسون تر یا سخت تر و ...)

در مورد مراجع جامعه مدرسین:
لیست قبلی که اولین لیست هم بود (از سال 73 تا 88) 7 نفر بودند:
آقایان خامنه‌ای- مکارم شیرازی- وحید خراسانی- شبیری زنجانی- بهجت- فاضل لنکرانی- تبریزی- (سه نفر اخیر رحلت کرده‌اند)
لیست فعلی: 6 نفر (چهار نفر اول لیست بالا به علاوه آقای سیستانی و صافی گلپایگانی)
مراجع جامعه مدرسین نسبت به سایر مراجع شهرت اعلمیت بیشتری دارند(هرچند ممکنه اعلم کسی باشه که اسمشم نشنیده باشیم ولی اینها شهرت اعلمیت دارند)
ولی نظر من اینه که نسبت به مراجعی که شائبه‌ای در مورد مسائل سیاسی وجود نداره (که عمده مراجع هستند) اعلم هستند ولی در کنارشون باید چند مرجع که شائبه مسائل سیاسی در موردشون گفته میشه رو هم در نظر گرفت. بهترین دلیل آقای سیستانی که در لیست قبلی نبودند ولی حتی اگه کسی در اعلمیت ایشون شک داشته باشه آیا ممکنه کسی ایشونو کمتر از بقیه در اون لیست بدونه. یا آقای منتظری که در لیست قبلی نبودند. امروز هم آقایان صادق روحانی و صادق شیرازی.

هورشید;421037 نوشت:
یعنی اگر در ان مورد فتوا نداشته باشند(یعنی هیچ نظری نداده باشند) نمیتوان رجوع کرد؟!
تنها شرط همین دوتاست؟یعنی بخش ابی و اونی که بلد کردم؟(حتی اگر من مرجعم رو در همه ی جهات اعلم بدانم صرفا برای راحت تر بودن حکم میتوان رجوع کنم؟)مرجعم هبری هست

با سلام و عرض ادب

بله در موارد احتیاط واجب با رعایت الاعلم فالاعلم می توانید به مرجع اعلم بعدی که فتوا دارد،مراجعه نمایید.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،احکام تقلید

سلام علیکم
لطفا به این فتاوا توجه کنید :
پوشش مردان
368. بر مردان پوشاندن سر و گردن و صورت و دست‌ها تا جايى كه معمولاً نمى‌پوشانند لازم نيست.

369. بر مرد پوشاندن بيش از عورتين واجب نيست ليكن اگر بداند كه زنان نامحرم به بدن او نگاه مى‌كنند، احتياط واجب در پوشاندن ماسواى مقدار متعارف كه پوشاندن آن بين مردان لازم نيست، مى‌باشد.

پوشيدن لباس آستين کوتاه
370. پوشيدن لباس آستين کوتاه براى مرد اگر مستلزم مفسده باشد، جايز نيست.

نگاه زن به مرد نامحرم
352. نگاه به سر و صورت و گردن و دست‌ها تا جايى كه معمولاً نمى‌پوشانند بدون قصد لذت و ريبه اشكال ندارد.

سوال :
همانطور که میبینید در مسأله 369 رهبر معظم احتیاط واجب کرده است . اگر من در این مساله به اعلم بعدی رجوع کنم مثلا آیت الله سیستانی یک زن (نامحرم) می تواند به بالاتر از مچ دست من یعنی تا آرنج و قسمتی از بازو نگاه کند ؟ یعنی من میتوانم این قسمت ها را باز بگذارم که یک نامحرم سرم دست من را وصل کند ؟ با اینکه رهبر در قسمت های دیگر فتوا داده است و در قسمت پوشش بدن مردان به غیر از عورتین اگر زنی ببیند احتیاط کرده است .
یعنی اگر در این فتوا رجوع کنم آیا آن عمل (باز گذاشتن آن قسمت با علم به نگاه عمدی یک نامحرم به آن مواضع (آرنج و قسمتی از بازو) صحیح است ؟
(توضیح بیشتر سوال:تا جایی که خبر دارم رهبر معظم نگاه زن به آرنج و بازو مرد نامحرم را جایز نمیدانند. و همچنین مراجع باز گذاشتن جایی از بدن به قصد به حرام انداختن دیگری را حرام میدانند و اینکه اینکار به حرام انداختن دیگری است یا خیر و رجوع درست است ؟)

[="Navy"]

Soal_Javab;554157 نوشت:
یک زن (نامحرم) می تواند به بالاتر از مچ دست من یعنی تا آرنج و قسمتی از بازو نگاه کند ؟

با سلام . تجويز باز گذاشتن، مستلزم جواز نگاه کردن نيست.

مقام معالجه هم جزو موارد استثنائي است.[/]

تا جایی که تحقیق کردم از نظر آیت الله سیستانی زنان میتوانند به آرنج و قسمتی از بازو مردان نامحرم نگاه کنند. به همین دلیل این سوال را پرسیدم.

---

پس از تحقیقات تا جایی که فهمیدم از نظر رهبری تا آرنج مشکلی ندارد . (بدون مفسده) و اینکه تا آرنج عرفی است .
البته بازهم کارشناسان باید تأیید کنند .
منبع :
http://www.leader.ir/tree/print.php?catid=52&nodeid=n13780

با سلام و عرض ادب

به نظر مقام معظم رهبری نگاه كردن زن به دست نامحرم كه تا آرنج باز است اگر معمولاً مي­پوشانند جايز نيست به نظر آیه الله سیستانی نگاه بدون شهوت مانعي ندارد بحث نگاه از پوشش جداست درمورد پوشيدن لباس آستين كوتاه براي آقايان اگر موجب مفسده باشد نبايد بپوشد و به نظر آیه الله سیستانی مانعي ندارد و درمسائل مذکور محلی برای رجوع ندارد.

استفتائات از مراجع معظم

موضوع قفل شده است