سوال دینی؟؟؟؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوال دینی؟؟؟؟

با سلام.ببخشید اگرفردی قبلا چندین گناه کبیره انجام داده باشد و بعد توبه کند از کجا بفهمد توبه اش قبول شده؟؟؟؟؟؟

کارشناس بحث : استاد

[="Tahoma"][="Navy"]

ایمان77;234815 نوشت:
با سلام.ببخشید اگرفردی قبلا چندین گناه کبیره انجام داده باشد و بعد توبه کند از کجا بفهمد توبه اش قبول شده؟؟؟؟؟؟

کارشناس بحث : استاد

با عرض سلام خدمت شما
دوست گرامی توبه ،دو شرط اساسی دارد که در صورت وجود حداقل این دوشرط توبه، توبه است.
1- پشیمانی واقعی از گناه.
2-برنگشتن به آن گناه

اگر کسی حداقل این دو شرط را بر قرار کرد ،همچنان که علامه طباطبائی در تفسیر المیزان می فرمایند: توبه آبی از تخصیص است. یعنی توبه را خداوند بدون هیچ استثنائی قبول می کند.باید بداند که توبه اش قبول می شود، منتها اگر توبه، توبه باشد.
حتی اگر گناهان زیادی هم داشته باشد و این بدان دلیل است که نا امیدی از درگاه الهی هیچ جائی ندارد.
نکته دیگر آنکه باید دانست که توبه رفع عقاب می کند و چیزی که اثرات منفی گناهان را از بین می برد أعمال صالح است (البته خود توبه را می شود به لحاظی یک عمل صالح هم بر شمرد). و این اعمال صالحند که دوباره نور را به قلب بر می گردانند.
نکته دیگر آنکه گناه در هر صورت نکبت است و درست است که توبه و عمل صالح قصه را جبران می کنند ولی خودتان قضاوت کنید که بالأخره این گناه ضرر رسانده یا نه؟
مثال:من در درجه دهم قرار داشتم، گناه کردم و سقوط کردم(مثلا درجه یک)با توبه و اعمال صالح مختلف دوباره به درجه دهم رسیدم، اما این عمری که در این وسط ضایع شد چه؟اگر گناه نبود با این اعمال صالح الان درجه چند بودم؟
پس تصدیق می فرمائید که گناه بالأخره اثر خود را می گذارد،درست است که خداوند در بسته برای ما نگذاشته و آنهم فقط از فضل و کرم بی نهایتش است ولی وقتی قرآن و روایات اینهمه ما را از گناه نهی می کنند برای این است که ما خودمان را ضایع نکنیم، برای این است که ابدیتی که در پیش داریم را خراب نکنیم، برای این است که آن ابدیت را همین چند سال ناچیز می سازد.
پس تمام سعیمان را بکنیم که دور و بر گناه نگردیم و اگر خدائی نا کرده خطائی کردیم سریع با توبه و انابه برگردیم.
امیدوارم خداوند به همه ما به حق این ایام ناب ،توفیق بندگی عطا کند که بنده مولایش را نافرمانی نمی کند.
آمین[/]

سلام علیکم

اینجا هم تشریف بیارید

http://www.askdin.com/thread2462.html

موضوع قفل شده است