نذر به جای قسم

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نذر به جای قسم

بسم الله الرحمن الرحیم

آیا به جای قسم میتوان نذر کرد؟

اگر قسم اینچنین باشد که:
"قسم میخورم 10 روز اول وقت نمازم را بخوانم،وگرنه 10 روز روزه بگیرم"
میتوان نذر را جایگزین کرد تا کراهت قسم دامنمان را نگیرد؟
برای مثال:
"نذر میکنم 10 روز اول وقت نمازم را بخوانم،وگرنه 10 روز روزه بگیرم"
و البته در این مورد اگر یکی از دو عمل را انجام دهد کافی باشد و کفاره به او تعلق نگیرد.

لطفا راهنمایی بفرمایید

a_rezahu;234778 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم آیا به جای قسم میتوان نذر کرد؟ اگر قسم اینچنین باشد که: "قسم میخورم 10 روز اول وقت نمازم را بخوانم،وگرنه 10 روز روزه بگیرم" میتوان نذر را جایگزین کرد تا کراهت قسم دامنمان را نگیرد؟ برای مثال: "نذر میکنم 10 روز اول وقت نمازم را بخوانم،وگرنه 10 روز روزه بگیرم" و البته در این مورد اگر یکی از دو عمل را انجام دهد کافی باشد و کفاره به او تعلق نگیرد.

باسلام خدمت شما کاربر محترم
قسم ونذر هرکدام با هم فرق دارند وهرکدام شرایط خاصی دارند
اگر قسم شما باشرایط شرعی انجام داده باشید برشماواجب ونمی توان چیز دیگری مثل نذر جایگزین قسم شود بلکه اگر علاوه بر قسم ،نذررا هم باشرایط انجام داده باشید هرکدام (نذروقسم)راجداگانه برشما واجب می شود
رساله مراجع /احکام نذر وقسم

با تشکر از پاسخگویی سریع شما

منظور حقیر این بود که وقتی تصمیم گرفتیم قسم بخوریم که کار نیکی را انجام دهیم،
قبل از ادای قسم،نذر کنیم.و بشتر مقصود سوالم این بود که آیا میتوان اینطور نذر کرد:

"نذر میکنم فلان کار را انجام دهم،وگرنه 100 تا صلوات بفرستم"
که در صورت فرستادن صلوات،کفاره تعلق نگیرد
؟
و در ضمن،نذر،مشروط به اتفاق و رخداد خاصی نباشد که مثلا بگوییم اگر به زیارت مشرف
شدم،نذر میکنم فلان کار را انجام دهم.بلکه نذر،مطلق باشد.یعنی نذر میکنم فلان کار را
انجام دهم.
آیا نذر با این شرایط صحیح است؟

a_rezahu;234823 نوشت:
با تشکر از پاسخگویی سریع شما منظور حقیر این بود که وقتی تصمیم گرفتیم قسم بخوریم که کار نیکی را انجام دهیم، قبل از ادای قسم،نذر کنیم.و بشتر مقصود سوالم این بود که آیا میتوان اینطور نذر کرد: "نذر میکنم فلان کار را انجام دهم،وگرنه 100 تا صلوات بفرستم" که در صورت فرستادن صلوات،کفاره تعلق نگیرد ؟

عرض سلام مجدد خدمت شما وتشکر از پی گیری شما
اگر به پاسخ دقت کنیدگفتیم (اگر انجام داده باشید ) به هرحال: اگر قسم راانجام نداده باشید می توانید نذر راانجام دهید تا کراهت قسم شامل شما نشود
ولی اگر نذر راباشرایط انجام دهید کفاره دارد وکفاره ساقط نمی شود

a_rezahu;234823 نوشت:
و در ضمن،نذر،مشروط به اتفاق و رخداد خاصی نباشد که مثلا بگوییم اگر به زیارت مشرف شدم،نذر میکنم فلان کار را انجام دهم.بلکه نذر،مطلق باشد.یعنی نذر میکنم فلان کار را انجام دهم. آیا نذر با این شرایط صحیح است؟

بله کلام شما صحیح است ونذر دوقسم است نذر مشروط ونذر مطلق.
به مساله =2273- توجه کنید:
نذر دو قسم است: نذرى كه به صورت «مشروط» انجام مى‌شود، مثلًا مى‌گويد: چنانچه مريض من خوب شود انجام فلان كار براى خدا بر عهدۀ من است (اين را «نذر شكر» گويند) يا اگر مرتكب فلان كار بد شوم فلان كار خير را براى خدا انجام خواهم داد (و آن را «نذر زجر» گويند)، دوم نذر مطلق است و آن اينكه بدون هيچ قيد و شرطى بگويد: «من براى خدا نذر مى‌كنم كه نماز شب بخوانم» و همۀ اينها صحيح است.

موضوع قفل شده است