لحن قرائت در نماز

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
لحن قرائت در نماز

سلام
یه نگاهی به سوالات کردم سوال خودمو ندیدم گفتم تاپیک بزنم

گاهی وقتا آدم حسابی از نظر روحی و معنوی شارژه... کلی با خدا حال میکنه و نمازی که میخونه به دلش میچسبه
من گاهی تو این جور حالات دوست دارم یکم سوره ها رو با صوت بخونم... البته نماز صبح و مغرب و اشا که میشه بلند خوند... یکم لحنم موزون میشه یا چه جوری بگم... یکم آهنگین دیگه
میخواستم بدونم این مدل قرائت مجاز هست یا نه؟... حدش کجاست؟
اینو هم اضافه کنم که از حالت نماز خارج نمیشم و بیشتر در عمق معنی و موضوعی که توی سوره و آیه اومده غرق میشم
با تشکر

مرجع تقلید: مرد علم و منطق... حضرت آیت الله جوادی آملی

فرزند فاطمه;234305 نوشت:
گاهی وقتا آدم حسابی از نظر روحی و معنوی شارژه... کلی با خدا حال میکنه و نمازی که میخونه به دلش میچسبه من گاهی تو این جور حالات دوست دارم یکم سوره ها رو با صوت بخونم... البته نماز صبح و مغرب و اشا که میشه بلند خوند... یکم لحنم موزون میشه یا چه جوری بگم... یکم آهنگین دیگه میخواستم بدونم این مدل قرائت مجاز هست یا نه؟... حدش کجاست؟ اینو هم اضافه کنم که از حالت نماز خارج نمیشم و بیشتر در عمق معنی و موضوعی که توی سوره و آیه اومده غرق میشم با تشکر مرجع تقلید: مرد علم و منطق... حضرت آیت الله جوادی آملی

با سلام و احترام

اگر قرائت نماز با لحن و صوت زیبا خوانده شود اشکال ندارد مگر اینکه صوت غنایی محسوب شود یعنی صوت با ترجیع و لهوی که طرب انگیز باشد که ذر این صورت جایز نیست.

استفتا از دفتر آیه الله جوادی آملی در قم به شماره02517839183

بازم سلام
اولا بسیار متشکر که به این سرعت پاسخ دادید... نسبت به سرعت کلی کاربران سایت واقعا بی نظیر بود

برای پاسخ هم متشکر
فقط یک نکته
در درس قرائت قرآن توی دانشگاه استاد گفت این بحث غنایی بودن اصوات نسبی هست... هر کسی هم خودش میفهمه... اما راستش رو بخوایین من اون مرز رو درست تشخیص نمیدم... چون کلا زیاد قرآن تلاوت میکنم و اکثرا هم دوست دارم با همون لحن و صوت زیبا بخونم... اما گاهی توی کشش ها یا کلا توی خوندن گاهی شک میکنم که مثلا فلان آیه رو فقط قشنگ خوندم یا از حدش خارج شدم... شاخصی برای پیدا کردن این مرز هست؟

فرزند فاطمه;234305 نوشت:
سلام
یه نگاهی به سوالات کردم سوال خودمو ندیدم گفتم تاپیک بزنم

گاهی وقتا آدم حسابی از نظر روحی و معنوی شارژه... کلی با خدا حال میکنه و نمازی که میخونه به دلش میچسبه
من گاهی تو این جور حالات دوست دارم یکم سوره ها رو با صوت بخونم... البته نماز صبح و مغرب و اشا که میشه بلند خوند... یکم لحنم موزون میشه یا چه جوری بگم... یکم آهنگین دیگه
میخواستم بدونم این مدل قرائت مجاز هست یا نه؟... حدش کجاست؟
اینو هم اضافه کنم که از حالت نماز خارج نمیشم و بیشتر در عمق معنی و موضوعی که توی سوره و آیه اومده غرق میشم
با تشکر

مرجع تقلید: مرد علم و منطق... حضرت آیت الله جوادی آملی

اگر میشه حضرت آیت الله سیستانی رو هم بفرمائید
در پناه مهدی عج...

فرزند فاطمه;234324 نوشت:
بازم سلام اولا بسیار متشکر که به این سرعت پاسخ دادید... نسبت به سرعت کلی کاربران سایت واقعا بی نظیر بود برای پاسخ هم متشکر فقط یک نکته در درس قرائت قرآن توی دانشگاه استاد گفت این بحث غنایی بودن اصوات نسبی هست... هر کسی هم خودش میفهمه... اما راستش رو بخوایین من اون مرز رو درست تشخیص نمیدم... چون کلا زیاد قرآن تلاوت میکنم و اکثرا هم دوست دارم با همون لحن و صوت زیبا بخونم... اما گاهی توی کشش ها یا کلا توی خوندن گاهی شک میکنم که مثلا فلان آیه رو فقط قشنگ خوندم یا از حدش خارج شدم... شاخصی برای پیدا کردن این مرز هست؟

با سلام مجدد و تشکر از پیگیری شما

صرف صدای نیکو،غنا محسوب نمی شود همانطور که بیان شد،منظور از غنا، صوتی مشتمل بر ترجیع و به صورت لهوی و طرب انگیز می باشد که تشخیص آن با مکلف است. در هر صورت در قرائت نماز با لحن زیبا تا زمانی که یقین به غنا بودن صدا نداشتید،مشکل ندارد و می توانید نمازتان را با صوت نیکو بخوانید.

استفتا از دفتر آیه الله جوادی آملی در قم

monjigraphic;234328 نوشت:
اگر میشه حضرت آیت الله سیستانی رو هم بفرمائید در پناه مهدی عج...

با تشکر از سئوال شما جناب monjigraphic گرامی

طبق نظر آیت الله سیستانی هم نباید با صوت غنایی ، نماز و قرآن و دیگر سخنان را بیان کرد .

غنا از نظر آیت الله سیستانی هم به صوتی گفته می شود که مناسب مجالس لهو و لعب و عیش و نوش باشد حتی اگر ترجیع (مثل چهچهه زدن) نداشته باشد . (1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله سیستانی ، منهاج الصالحین ج 2 ص 12

برای اینکه یک نماز زیبا و دلنشین از نظر قرائت خوانده شود، آیا روش ها یا متن راهنمایی یا راهنمای صوتی وجود دارد؟
چه پیشنهادی در مورد خواندن یک نماز زیبا خوش لحن دارید؟

amlashi;648618 نوشت:
برای اینکه یک نماز زیبا و دلنشین از نظر قرائت خوانده شود، آیا روش ها یا متن راهنمایی یا راهنمای صوتی وجود دارد؟

از کارشناسان محترم هیچکدام در مورد مسئله ای که مطرح کردم پینشهادی ندارن؟!
از پاسخگویان آنلاین هم چندبار این سوال رو پرسیدم و هرکدام به کس دیگه ای ارجاع میدن. کارشناس احکام میگوید سوال قراآنیست. کارشناس قرآن میگید سوال اخلاقیست و ... .
اگر مقدور هست راهنمایی بفرمایید.

با سلام

چون نماز را به زبان عربی می خوانیم و در نماز مهم است که خودمان جدای ادای کلمات از چیزی که به زبان می آوریم تاثیر بگیریم باید نماز را طوری بخوانیم که معنی آن را درک کنیم .

به نظر من بسته به آدم لحن و آهنگ تفاوت دارد . مثلا من خودم اصلا سعی نمی کنم که با صوت سوره ها یا اذکار را بخوانم چون تاثیری از معنی چیزی که به زبان می آوریم در خودم حس نمی کنم . در مقابل اگر همانند خواندن یک نمایش نامه یا متن ادبی جملات را ادا کنم معنی چیزی را که می گویم بهتر می فهمم . یک نفر دیگر حتی خود شما ممکن است که به شیوه ای دیگر جواب بگیرید .

amlashi;648618 نوشت:

با سلام و احترام

به نظر می رسد اگر قرائت نماز علما و مراجع و قاریان را گوش دهید در تقویت لحن و قرائت بسیار موثر است البته گوش دادن باید تکرار شود به گونه ای که ناخواسته همان صوت و لحن را یاد بگیرید.

همواره به سلامت باشید

نور;650670 نوشت:
با سلام و احترام

به نظر می رسد اگر قرائت نماز علما و مراجع و قاریان را گوش دهید در تقویت لحن و قرائت بسیار موثر است البته گوش دادن باید تکرار شود به گونه ای که ناخواسته همان صوت و لحن را یاد بگیرید.

همواره به سلامت باشید

سلام.وقت شما بخیر.
ممنون از پاسخ خوب شما
فکر می کنم بهترین کار همین باشه که می فرمایید

آیا ممکنه چند فایل صوتی با کیفیت خوب از این نماز های مراجع رو قرار بدید؟ مثلا نماز رهبری معظم.

amlashi;652466 نوشت:
آیا ممکنه چند فایل صوتی با کیفیت خوب از این نماز های مراجع رو قرار بدید؟ مثلا نماز رهبری معظم.

با سلام و احترام

به نظر می رسد از دوستان گالری و نرم افزارها این مورد را تقاضا بفرمایید با کیفیت بهتری خدمتتان ارائه دهند.

همواره به سلامت باشید

موضوع قفل شده است