ارشاد جاهل

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ارشاد جاهل

بسم الله الرحمن الرحیم
موضوع ارشاد جاهل

شرایط وجوب آن چیست؟

برای شروع مثالی را عرض میکنم:

در اطرافیان ما،فردی است که نمازش را غلط میخواند،تلفظ صحیح را نمیداند،احکام معاملات را
نمیداند،شرایط وضو را نمیداند،نجاست را رعایت نمیکند،شراب میخورد،قمار میکند،عقاید فاسد
دارد،درباره شرایط تقلید چیزی نمیداند،شرایط عقد را نمیداند،احکام حج را نمیداند،ربا میخورد،
شرایط طهارت را نمیداند،احکام خمس را نمیداند و خمس نیمدهد
،و خلاصه تا به حال یک بار
هم رساله در دست نگرفته و اصولا "توضیح المسایل" را به استهزا میگیرد.
و نکته مهم اینکه:گوش شنوا ندارد و امر به معروف در وی اثر نمیکند.
چند بار استفتا کردم،گفتند با زبان نرم از باب ارشاد جاهل مساله ای را که نمیداند بگویید!

آیا بر من واجب است که تمام حدود 3000 مساله را یکی یکی با زبان خوش برای این فرد
که اساسا هیچ یک از احکام را قبول ندارد بیان کنم؟
ایشان کار را به انکار قرآن و تحریف آن توسط "آخوند!!" هم کشانده اند و سنّشان هم
بسیار بالاتر از آن است که حرف افرادی مثل من را بپذیرد

لطفا راهنمایی بفرمایید

آیت الله مکارم

a_rezahu;233977 نوشت:
برای شروع مثالی را عرض میکنم: در اطرافیان ما،فردی است که نمازش را غلط میخواند،تلفظ صحیح را نمیداند،احکام معاملات را نمیداند،شرایط وضو را نمیداند،نجاست را رعایت نمیکند،شراب میخورد،قمار میکند،عقاید فاسد دارد،درباره شرایط تقلید چیزی نمیداند،شرایط عقد را نمیداند،احکام حج را نمیداند،ربا میخورد، شرایط طهارت را نمیداند،احکام خمس را نمیداند و خمس نیمدهد،و خلاصه تا به حال یک بار هم رساله در دست نگرفته و اصولا "توضیح المسایل" را به استهزا میگیرد. و نکته مهم اینکه:گوش شنوا ندارد و امر به معروف در وی اثر نمیکند. چند بار استفتا کردم،گفتند با زبان نرم از باب ارشاد جاهل مساله ای را که نمیداند بگویید! آیا بر من واجب است که تمام حدود 3000 مساله را یکی یکی با زبان خوش برای این فرد که اساسا هیچ یک از احکام را قبول ندارد بیان کنم؟ ایشان کار را به انکار قرآن و تحریف آن توسط "آخوند!!" هم کشانده اند و سنّشان هم بسیار بالاتر از آن است که حرف افرادی مثل من را بپذیرد لطفا راهنمایی بفرمایید آیت الله مکارم

با سلام و عرض ادب

وظیفه شما ارشاد جاهل است که از واجبات می باشد خواه عمل کنند یا نکنند که در موارد جهل به حکم واجب است و در جهل به موضوع لازم نیست مگر اینکه موضوع خطرناکی مثل حفظ خون انسان باشد.

پایگاه اطلاع رسانی آیه الله مکارم شیرازی(سوال18)به آدرس:
http://makarem.ir/websites/farsi/estefta/index.php?it=320
وسوال16 به آدرس:http://makarem.ir/websites/farsi/estefta/index.php?it=743

اگر توضیحی در مورد جهل به موضوع و جهل به حکم بدید ممنون میشم

a_rezahu;234072 نوشت:
اگر توضیحی در مورد جهل به موضوع و جهل به حکم بدید ممنون میشم

با سلام و تشکر از شما

جهل به حکم مثل اینکه نمیداند نوشیدن شراب حرام است که لازم است او را ارشاد کنیم ولی جهل به موضوع مثل اینکه می داند شرب خمر حرام است اما نمی داند درون این لیوان شراب است و فکر می کند مایع حلالی است بنابراین آن را می نوشد،که در این صورت ارشاد جاهل واجب نیست.

موفق و به سلامت باشید.

آیا در صورتی که طرف مقابل هیچ علاقه ای به شنیدن و ارشاد شدن و یادگرفتن
مسایل ندارد،باز بر ما واجب است؟
اگر ارشاد جاهل شرایطی دارد لطفا بیان کنید
مثلا چه وقت ساقط میشود؟

a_rezahu;233977 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
موضوع ارشاد جاهل

شرایط وجوب آن چیست؟

برای شروع مثالی را عرض میکنم:

در اطرافیان ما،فردی است که نمازش را غلط میخواند،تلفظ صحیح را نمیداند،احکام معاملات را
نمیداند،شرایط وضو را نمیداند،نجاست را رعایت نمیکند،شراب میخورد،قمار میکند،عقاید فاسد
دارد،درباره شرایط تقلید چیزی نمیداند،شرایط عقد را نمیداند،احکام حج را نمیداند،ربا میخورد،
شرایط طهارت را نمیداند،احکام خمس را نمیداند و خمس نیمدهد
،و خلاصه تا به حال یک بار
هم رساله در دست نگرفته و اصولا "توضیح المسایل" را به استهزا میگیرد.
و نکته مهم اینکه:گوش شنوا ندارد و امر به معروف در وی اثر نمیکند.
چند بار استفتا کردم،گفتند با زبان نرم از باب ارشاد جاهل مساله ای را که نمیداند بگویید!

آیا بر من واجب است که تمام حدود 3000 مساله را یکی یکی با زبان خوش برای این فرد
که اساسا هیچ یک از احکام را قبول ندارد بیان کنم؟
ایشان کار را به انکار قرآن و تحریف آن توسط "آخوند!!" هم کشانده اند و سنّشان هم
بسیار بالاتر از آن است که حرف افرادی مثل من را بپذیرد

لطفا راهنمایی بفرمایید

آیت الله مکارم

سلام
به نظر من بازم وظیفه دارید که ایشون رو ارشاد کنید چون واقعا بدجوری اوضاعش وخیم هست یا اینکه اونو پیش فردی که می تونه با زبون خودش باهاش حرف بزنه ببرید چون هرکس یه راه نفوذ داره شما اونو پیدا کنید زودتر به نتیجه می رسید

a_rezahu;234154 نوشت:
آیا در صورتی که طرف مقابل هیچ علاقه ای به شنیدن و ارشاد شدن و یادگرفتن مسایل ندارد،باز بر ما واجب است؟ اگر ارشاد جاهل شرایطی دارد لطفا بیان کنید مثلا چه وقت ساقط میشود؟

با سلام و عرض ادب

در فرض سوال که بدانیم تاثیر ندارد باز هم ارشاد جاهل ساقط نمی شود و واجب است در جایی که میدانیم جهل نسبت به حکم دارد،تذکر داه شود.

استفتا از دفتر آیه الله مکارم شیرازی در قم

شرایط و مراتب امر به معروف را مطالعه کرده ام.
اما گویا ارشاد جاهل،احکام متفاوتی دارد و حتی در مواقعی که احتمال اثر هم نباشد،
ارشاد جاهل واجب است.
برای همین درخواست شرایط وجوب را داشتم

برای مثال در استفتائات آیت الله مکارم دیدم که نوشته بودند:
شما وظیفیتان ارشاد جاهل است،چه عمل کنند و چه نکنند.
و این با امر به معروف متفاوت است.
اما یک وقت هست که طرف مقابل نمیخواهد ارشاد شود
مثل کسی که اساساً تقلید و احکام شرعی را قبول ندارد

a_rezahu;234310 نوشت:
شرایط و مراتب امر به معروف را مطالعه کرده ام. اما گویا ارشاد جاهل،احکام متفاوتی دارد و حتی در مواقعی که احتمال اثر هم نباشد، ارشاد جاهل واجب است. برای همین درخواست شرایط وجوب را داشتم برای مثال در استفتائات آیت الله مکارم دیدم که نوشته بودند: شما وظیفیتان ارشاد جاهل است،چه عمل کنند و چه نکنند. و این با امر به معروف متفاوت است. اما یک وقت هست که طرف مقابل نمیخواهد ارشاد شود مثل کسی که اساساً تقلید و احکام شرعی را قبول ندارد

با تشکر از پیگیری شما

بله تفاوت بین ارشاد جاهل و امربه معروف و نهی از منکر در این است که امر و نهی هم در احکام و هم در موضوعات در جایی که شرایط آن باشد واجب می شود در حالیکه ارشاد جاهل در جایی که فرد حکم را نمی داند،واجب است و در موضوعات واجب نیست و از شرایط ارشاد جاهل همین که مرشد حکم صحیح را بداند،واجب است نسبت به کسی که جهل به آن حکم دارد اقدام کند گرچه بداند تاثیر ندارد.

استفتا از دفتر آیه الله مکارم شیرازی در قم

آیا برای ارشاد جاهل میتوان مدت کوتاهی مثل چند روز یا هفته صبر کرد تا مفسده ی کمتری برای خود ارشاد کننده داشته باشد؟

a_rezahu;234428 نوشت:
آیا برای ارشاد جاهل میتوان مدت کوتاهی مثل چند روز یا هفته صبر کرد تا مفسده ی کمتری برای خود ارشاد کننده داشته باشد؟

باسلام خدمت شما کاربر محترم
بنا به استفتاء از دفتر ایت الله مکارم :
درصورت وجود مفسده وضرر این کار اشکال ندارد
.
استفتاء از دفتر ایت الله مکارم شیرازی /0251/7840001

[="Tahoma"][="Indigo"]با سلام مجدد
آیا برای ارشاد جاهل،یقین 100% به جهل او لازم است تا واجب شود؟ و یا احتمال قوی هم
مساله را واجب میکند؟
منظور از یقین،یقین مانند مسایل نجاست است.
[/]

رضاهو;269738 نوشت:
با سلام مجدد آیا برای ارشاد جاهل،یقین 100% به جهل او لازم است تا واجب شود؟ و یا احتمال قوی هم مساله را واجب میکند؟ منظور از یقین،یقین مانند مسایل نجاست است.

با سلام و عرض ادب

وجوب ارشاد جاهل در موارد یقینی است.

بنابر استفتای شفاهی از دفتر آیه الله مکارم شیرازی(به شماره02517840001)

موضوع قفل شده است