صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ادامه تحصیل در حوزه بعد از دانشگاه

نوشته
    2
    حضور
    3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    19

ادامه تحصیل در حوزه بعد از دانشگاه

سلام
    من تا الان در دانشگاه تحصیل می کردم و الان که لیسانس گرفتم دیگه نمی خوام در دانشگاه ادامه تحصیل بدم و تصمیم گرفتم علوم دینی رو یاد بگیرم. ولی دیدم اگر بخوام برم حوزه باید برم ده سال مقدماتی بخونم.
    می خواستم ببینم آیا در حوزه رشته تخصصی وجود داره که نیازی نباشه این ده سال مقدماتی رو بخونم. رشته هایی مثل تفسیر قرآن ، عقائد و این چیزا. تا جایی که من می دونم این ده سال هم مقدمات برای یاد گرفتن فقهه.
    می خواستم ببینم پیشنهاد ها برای من چیه؟

2. صلوات ها 14

3.  

نوشته
    71
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    395

بسم الله الرحمن الرحيم
    1.دانشجوي سال اخر م
    2.ميخواهم مبلغ شوم
    3.نميدانم حوزه يا دانشگاه علوم وحديث؟
    4.چيزهايي كه واسم مهمه اينه كه خوب وعميق ياد بگيرم دين را واز طرفي جو مناسبي براي بحث فراهم باشه وانسان بتواند خيلي خوب فكر كند وجو طوري نباشد كه انسان را به يه انجماد فكري بكشاند
    5.الان رشته ام مهندسيه همه ميگن جوگير شدي ...وميگن خسته ميشي چون حفظي زياد داره علوم ديني...كسي تجربه داره بگه ..؟
    6.خير ببينيد

5. صلوات ها 10

نوشته
    1,045
    حضور
    2 روز 4 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    25
    آپلود
    0
    گالری
    17
    صلوات
    8192

یا الله
    سلام
    نقل قول نوشته اصلی توسط khatarat نمایش پست ها
    می خواستم ببینم آیا در حوزه رشته تخصصی وجود داره که نیازی نباشه این ده سال مقدماتی رو بخونم.
    دوست محترم تا جایی که من مطلع هستم دوره عمومی در حوزه خواهران 5 ساله هستش و حوزه نیز از همون ب بسم الله شروع به تدریس میکنه
    مگر اینکه لیسانستون از بعضی دانشگاه های خاصی مثل امام صادق ع و...گرفته باشی که با این حساب جلو می افتید و در حوزه از سطح3 شروع به تحصیل میکنید{این رو هم نمیدونم در تمام شهر ها هستش یا جاهای خاصی!}
    تا جایی که من می دونم این ده سال هم مقدمات برای یاد گرفتن فقهه.

مطالعه کنید لطفا:
    http://www.askdin.com/thread9017.html

.نميدانم حوزه يا دانشگاه علوم وحديث؟
    4.چيزهايي كه واسم مهمه اينه كه خوب وعميق ياد بگيرم دين را واز طرفي جو مناسبي براي بحث فراهم باشه وانسان بتواند خيلي خوب فكر كند وجو طوري نباشد كه انسان را به يه انجماد فكري بكشاند
    دوست محترم
    شما که علاقه مند به یادگیری عمیق علوم دینی هستید و به دنبال جو مناسب میگردید بهتره هست به
    حوزه بروید!

این تاپیکهارو هم مطالعه بفرمایید:
    http://www.askdin.com/thread11353.html
    http://www.askdin.com/thread16111.html

موفق باشید

ویرایش توسط منتظر منتقم : ۱۳۹۱/۰۴/۰۲ در ساعت ۱۱:۱۱

گر عفو کنی یا نکنی حق داری
    گر نامه ام امضا نکنی حق داری
    با این همه عصیان و خطاکاری من
    گر چهره هویدا نکنی حق داری

اللهم اشف كل مرضانا به حرمت مولانا الامام مهدي عجل الله تعالي ظهوره

7. صلوات ها 9

نوشته
    1,017
    حضور
    40 روز 6 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    26
    صلوات
    3623

سلام
    من زیاد مطمئن نیستم اما از دوستی شنیدم که دانشگاه رضوی مشهد جذب میکند اما یکم پذیرشش سخت گیرانه هست مگر اینکه بگوید قصد معمم شدن را دارید که گمان کنم جذبتان آسانتر می شود!

موفق باشید

9. صلوات ها 6

نوشته
    71
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    395

خير ببينيد
    اون تاپيكها رو مطالعه ميكنم
    اما اگر ميشه بيايد يه بحثي كنيم درباره اينكه اصلآ براي تبليغ بهتره برم حوزه يا...
    با يه طلبه صحبت ميكردم ميگفتن خيلي از دوستاشون هدف بنده رو داشتند اما رفتن تو حوزهو..هيچي به هيچي
    ميگفتن خوب فكر كن ببين تو دنياي الان چطوري ميشه بهتر جذب كرد
    من خيلي فكر كردم وبه نظرم خوب نوع فعاليت اجتماعي مهمه يعني جوانان متاسفانه الان اگه يه استاد دانشگاه بهشون يه توصيه كنه بيشتر اثر ميگيرن تا يه فرد معمم
    اما از يه طرف من دوست دارم عميقآ دين رو اول خودم بفهمم كه به نظرم كسي كه مثلآ داره برق ميخونه نميتونه اينكار رو كنه يعني ميتونه اطلاعات داشته باشه ولي نه اونطور تخصصي
    تازه خداوند در قران خلق خوب رسول اكرم صلوات الله عليه وآله وسلم رو دليل پيشبرد تبليغشون ميدونن
    البته بازم نميدونم تو اين زمونه هم اينطوره..؟
    ویرایش توسط so'al : ۱۳۹۱/۰۴/۰۲ در ساعت ۱۱:۲۴

11. صلوات ها 9

نوشته
    1,017
    حضور
    40 روز 6 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    26
    صلوات
    3623

اما اگر ميشه بيايد يه بحثي كنيم درباره اينكه اصلآ براي تبليغ بهتره برم حوزه يا...
    با يه طلبه صحبت ميكردم ميگفتن خيلي از دوستاشون هدف بنده رو داشتند اما رفتن تو حوزهو..هيچي به هيچي
    ميگفتن خوب فكر كن ببين تو دنياي الان چطوري ميشه بهتر جذب كرد
    من خيلي فكر كردم وبه نظرم خوب نوع فعاليت اجتماعي مهمه يعني جوانان متاسفانه الان اگه يه استاد دانشگاه بهشون يه توصيه كنه بيشتر اثر ميگيرن تا يه فرد معمم
    اما از يه طرف من دوست دارم عميقآ دين رو اول خودم بفهمم كه به نظرم كسي كه مثلآ داره برق ميخونه نميتونه اينكار رو كنه يعني ميتونه اطلاعات داشته باشه ولي نه اونطور تخصصي
    تازه خداوند در قران خلق خوب رسول اكرم صلوات الله عليه وآله وسلم رو دليل پيشبرد تبليغشون ميدونن
    البته بازم نميدونم تو اين زمونه هم اينطوره..؟
    سلام

خب اگه خانوادتون مذهبی هستن (مثلا نماز شبشون ترک نمیشه) شما اگر بروید حوزه موفق میشوید

اما اگر از نوع معمولی هستن مثل خانواده خیلی ها ...نـــــه نرید بهتر هست

چه خوبه دروس دینی رو همراه دروس فنی بخونید و اونو به شاگردان آیندتون بیاموزید

13. صلوات ها 4

نوشته
    71
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    395

نقل قول نوشته اصلی توسط izraeel نمایش پست ها
    سلام

خب اگه خانوادتون مذهبی هستن (مثلا نماز شبشون ترک نمیشه) شما اگر بروید حوزه موفق میشوید

اما اگر از نوع معمولی هستن مثل خانواده خیلی ها ...نـــــه نرید بهتر هست

چه خوبه دروس دینی رو همراه دروس فنی بخونید و اونو به شاگردان آیندتون بیاموزید
    سلام
    خيرببينيد
    اما يه چيزي
    خانواده وكل فاميل بنده حتي نماز واجبشون رو هم ميگن نميخونن وكلآ غير مذهبي اند
    ولي خوب اتفاقآ من به خاطر اين جو خيلي خدا روشكر ميكنم چون واقعآ خداوند بهم اموزش داده چطور با اينگونه افراد از دين حرف بزنم وظرفيتم براي تحمل حرف مخالف رو بالا برده اين رو از ته دل ميگم
    در كتاب تبليغ شهيد مطهري رضي الله عنه هم تا جايي كه بنده نگاه كردم حرفي از خانواده مذهبي زده نشده بود...گفته بودن؟
    البته مثلا بايد حتي پدرم رو راضي كنم كه بذارن برم علم دين بخونم ولي بازم راضي ميشن ان شا الله ولي اينكه يه هو اب پاكي رو ريختيد رو دستم ...
    ميشه دليلتون رو بگيد؟
    ضمنآ واقعآ من تو دانشگاه دارم اذيت ميشم اونم تو رشته من.برق قدرت.آقايون توش زيادن.منم همش به اون حديث كه بهترين زنان كساني اند كه...يادم ميافته اذيت ميشم.نميدونم واقعآ......

15. صلوات ها 9

نوشته
    71
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    395

دقيقآ مشكل من اين هاست:
    1.آنطور كه ميبينم در زمينه تربيتي جامعه دچار مشكله ونميدونم چرا مبلغه ها كاري نميكنندتربيت فاطمي چيه واقعآ؟همش يه سري حرفاي تكراري تو تلويزيون ميگن و...اصلآ خانمهايي كه متخصص باشن نميبينم
    2.حضور خانمها در جامعه در حد ضرورت ؛حالا خوندن برق قدرت ضرورته وقتي هزاران هزار پسر ميخوننش ؟
    3.دردانشگاه چون همه جور ادم هست كار هرروز من گريه است من خيلي غصه دارم انگار همه به هرقيمتي فقط ميخوان نمره بگيرن...همه پر استرس ،اهل دروغ وتقلب،خودمحوروشايد نمره محور.ازيه طرف نميتونم نشون بدم فقط ميمونه يه غم بزرگ از مهجوريت اسلام
    4.تازه يه مشكل ديگه ضعف حقيره.ببينيد وقتي تو حوزه يكي مثلا اهل تهذيب و...باشد كسي خيلي تحويل نميگيره اونجا زياده.اما در دانشگاه چون نيست همه از ادم تعريف ميكنن منم كه ضعيف وبي جنبه همه اش ميره هوا.خيلي هم بهشون ميگم نگيد اما نميفهمن!!
    5.از يه طرف ميگم اگر تو دانشگاه مذهبي ها هم عرصه رو خالي كنن كه تمومه...ميگم شايد براي فرار از سختي سالم بودن تو جو دانشگاهه كه دارم ميرم حوزه.به نظر شما آدم بايد خودش رو عمدآ تو يه جو سخت قرار بده؟يعني خدا بيشتر دوست داره؟

17. صلوات ها 6

نوشته
    1,017
    حضور
    40 روز 6 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    26
    صلوات
    3623

سلام
    خير ببينيد
    اما يه چيزي
    خانواده و كل فاميل بنده حتي نماز واجبشون رو هم ميگن نميخونن وكلآ غير مذهبي اند
    ولي خوب اتفاقآ من به خاطر اين جو خيلي خدا روشكر ميكنم چون واقعآ خداوند بهم اموزش داده چطور با اينگونه افراد از دين حرف بزنم وظرفيتم براي تحمل حرف مخالف رو بالا برده اين رو از ته دل ميگم
    در كتاب تبليغ شهيد مطهري رضي الله عنه هم تا جايي كه بنده نگاه كردم حرفي از خانواده مذهبي زده نشده بود...گفته بودن؟
    البته مثلا بايد حتي پدرم رو راضي كنم كه بذارن برم علم دين بخونم ولي بازم راضي ميشن ان شا الله ولي اينكه يه هو اب پاكي رو ريختيد رو دستم ...
    ميشه دليلتون رو بگيد؟
    ضمنآ واقعآ من تو دانشگاه دارم اذيت ميشم اونم تو رشته من.برق قدرت.آقايون توش زيادن.منم همش به اون حديث كه بهترين زنان كساني اند كه...يادم ميافته اذيت ميشم.نميدونم واقعآ......

سلام.
    خب ببینید این خیلی خطر داره!...مگر اینکه به شدت تمام تقیه کنید،یعنی احد الناسی از دوستان،بستگان و حتی پدر و مادرتون نباید متوجه رفتنتون به حوزه یا حتی رشته های فقهی و دینی بشوند!

اوایل لذت بسیار زیادی به انسان وارد میشه چون احساس میکنه به خدا نزدیک شده اما به دلیل ظرفیت کوچک دل انسان های عادی مثل ما،فورا احساس دل سیری از دین به ما دست میده که خطر و انحراف از همین جا شروع میشه!

برای همین من اول گفتم ریشه خانوادگی مهم هست!که برای مردم عادی بهتره خدا رو در دروس طبیعی جستجو کنند و صرف اینکه خدا را بیشتر بشناسید و برای آن بروید حوزه و یا رشته علمی فقهی بخونید این دلیل محکمی نیست!

کسی که وارد این طریق زندگی میشود برای تمام خطر ها آماده هست و باکی از تمسخر و یا هجمه شیاطین نداره!

فکر این را بکنید اگر قدم در این راه بگذارید و پس از مدتی تجربه به شما بگوید حق با دیگران بود و سپس کم کم از آن راه خارج شوید (به دلیل آماده نبودن روح و شخصیت و بنیه خانواده) مشکلاتی برای شما پیش خواهد آمد!

اولین چیز بی دینی هست که بدترین آنهاست!
    دومین مورد از دست رفتن اراده و نوعی حالت سیر شدن از خداست
    سومین حالت دیدن خواب های بد خیلی بد!
    چهارم احساس افسردگی و آمادگی برای هر نوع انحراف
    پنجم مشاهده درگیری،بداخلاقی،یا عوارض بیماری های بی دلیل در افراد خانواده

من بنظرم شما با این تعاریفی که از رشتتون فرمودید بهتره تغییرش بدهید و به سمت رشته های فنی مخصوص بانوان گرایش پیدا کنید و در آن زمینه استاد شوید برق قدرت شما مشکل هست و چندان کاربردی هم نیست!

ضمنا برای شناخت حقایق مربوط به خدا یک عمر مطالعه هم کم هست! پس نگران این نباشید که دوره ای تخصصی را از دست می دهید!

باز اگر ابهامی بود در خدمتیم

ویرایش توسط پرنس کوچولو : ۱۳۹۱/۰۴/۰۲ در ساعت ۱۲:۲۹

19. صلوات ها 4

نوشته
    1,017
    حضور
    40 روز 6 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    26
    صلوات
    3623

ادامه...

دقيقآ مشكل من اين هاست:
    1.آنطور كه ميبينم در زمينه تربيتي جامعه دچار مشكله ونميدونم چرا مبلغه ها كاري نميكنندتربيت فاطمي چيه واقعآ؟همش يه سري حرفاي تكراري تو تلويزيون ميگن و...اصلآ خانمهايي كه متخصص باشن نميبينم
    چرا هستن کسانی که علم بالایی دارن و حتی صاحب بصیرتند اما بنا بر دلایلی به تلوزیون ورود نمی کنند

مشکل ایمان با تزریق حل نمیشود وقتی کسی نخواهد، آن را پس میزند دنیا همیشه اینطوری بوده با اجبار نمیشه وارد قلب کسی شد هر کس ذاتش خوب باشه خدا خودش اون و هدایت میکنه (از این مرحله به بعد وظیفه مبلغین هست)
    2.حضور خانمها در جامعه در حد ضرورت ؛حالا خوندن برق قدرت ضرورته وقتي هزاران هزار پسر ميخوننش
    ؟

همانطور گفته شد بهترین رشته ای که هم هنر توش باشه هم درآمد رشته های
    هنری_فنی هست مثل قالی بافی و ...برق مناسب شما نیست!

3.دردانشگاه چون همه جور ادم هست كار هرروز من گريه است من خيلي غصه دارم انگار همه به هرقيمتي فقط ميخوان نمره بگيرن...همه پر استرس ،اهل دروغ وتقلب،خودمحوروشايد نمره محور.ازيه طرف نميتونم نشون بدم فقط ميمونه يه غم بزرگ از مهجوريت اسلام
    مبادا در جمع چیزی از اسلام و انگیزه های دینی خود بگویید اسرار درون و قلب انسان با زبان فاش میشود و زمینه تجمع شیاطین در گرد انسان فراهم می آید!

4.تازه يه مشكل ديگه ضعف حقيره.ببينيد وقتي تو حوزه يكي مثلا اهل تهذيب و...باشد كسي خيلي تحويل نميگيره اونجا زياده.اما در دانشگاه چون نيست همه از ادم تعريف ميكنن منم كه ضعيف وبي جنبه همه اش ميره هوا.خيلي هم بهشون ميگم نگيد اما نميفهمن!!
    مشکل ما از آنجایی شروع میشود که برای پر کردن نیازهای مختلف خود دست به کاری میزنیم که طبعا دیگران از حقایق درونی ما مطلع می شوند، در واقع دید درستی از خدا نداریم که برای اون تقیه کنیم!

.از يه طرف ميگم اگر تو دانشگاه مذهبي ها هم عرصه رو خالي كنن كه تمومه...ميگم شايد براي فرار از سختي سالم بودن تو جو دانشگاهه كه دارم ميرم حوزه.به نظر شما آدم بايد خودش رو عمدآ تو يه جو سخت قرار بده؟يعني خدا بيشتر دوست داره؟
    قرار گرفتن در معرض باد برای درخت نخلی ست که ریشه عمیق در خاک دارد نه برای نیزار هایی که ریشه روی خاک دارند بنگرید از کدام نوع هستید آنگاه قد علم کنید!

21. صلوات ها 5

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری