جمع بندی اگر ازدواج نكردن به خاطر فقر گناه است پس تكليف مخارج زندگی چه می شود؟

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اگر ازدواج نكردن به خاطر فقر گناه است پس تكليف مخارج زندگی چه می شود؟

سلام

داشتم تو سایت پرسمان چرخ میزدم یه سوال جواب دیدم خیلی برام جالب بود گفتم بزارم اینجا دوستان استفاده کنند

در جايي خواندم با توجه به آيات قرآن ازدواج نكردن به خاطر فقر گناه است پس تكليف مخارج زندگي و خوشبخت كردن همسر چه مي شود؟

برادر یا خواهر گرامی ؛ ظا هراً آن طور که شما در مشخصات پرسشگر اشاره فرمودید ,متاهل می باشید
در نامه ارسالیتان به 3 نکته 1. نقش فقر در ازدواج 2. مخارج زندگی 3. خوشبخت کردن همسر ,اشاره شده است .

*خوشبختی
سعادتمند کسی است که به مشکلات و مصائب زندگی لبخند بزند .
شکسپیر
به نظر ما این بحث به همان جمله آشنای قدیمی برمی گرددکه آیا پول و مال خوشبختی آفرینند؟
به نظر شما خوشبخت کردن همسر به چه معناست ؟آیا خوشبختی فقط در سایه پول و ثروت به دست می آید ؟ اگر این گونه است چرا خیلی از ثروتمندان احساس خوشبختی نمی کنند ؟ چرا خیلی از کسانی که به چشم ظاهر بین ما ثروتی ندارند می گویند خوشبختیم ؟
رک بگوییم که اگر مراد از خوشبختی این باشد , بعید می دانیم مسیر آن از جاده ازدواج بگذرد,لذا پیشنهاد می کنیم کسی با این انگیزه وارد ازدواج نگردد.
اهمیت ازدواج در اسلام بالاتر از این حرفهاست که پیامبراکرم صلی الله و علیه و آله می فرمایند: ((در اسلام هیچ بنایی ساخته نشد ,که نزد خدای عزّو جلّ محبوبتر و ارجمند تر از ازدواج باشد)). بحار الانوار ,ج 103,ص 222.

برخی از انگیزه ها و اهداف تشکیل خانواده و ازدواج عبارتند از:
1-حفظ دین و تقویت معنویات در گرو ازدواج
ازدواج با همسری شایسته دین انسان را تا حد بالایی حفظ می کند .
پیامبراکرم صلی الله و علیه و آله:((کسی که ازدواج کند ,نیمی از دین خود را محکم نگه داشته است و برای نگهداری نیمه دوم باید تقوای خدا در پیش گیرد )). تر جمه میزان الحکمه ,ص 2250,ح 7809.

2- به طهارت معنوی و روحی کمک می کند .
3- ازدواج موجب رسیدن به بلوغ روحی و روبه رو شدن با حقایق زندگی است .
4-ازدواج یافتن احساس ((مرد شدن ))یا ((زن شدن )) به دنبال زندگی زناشویی است و موجب هدفدار شدن زندگی می شود.
*البته بدون شك نياز اقتصادي و داشتن شغل و درآمد از نيازهاي اساسي انسان در زندگي است ولی مگر نه این که خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید: هر كس پا به عرصه ازدواج و خانواده گذارد من وضع اقتصادي او را نيز دگرگون مي كنم: «و أنكحوا الأيمي منكم و الصالحين من عبادكم و امائكم ان يكونوا فقراء يغنهم الله من فضله والله واسع عليم: (32 سوره نور)؛ ((و مردان و زنان بي همسر را همسر دهيد، و همچنين غلامان و كنيزاني را كه صلاحيت ازدواج دارند. و اگر نيازمند و فقير باشند خداوند از فضلش آنان را بي نياز خواهد ساخت و خداوند گشايش دهنده و داناست)).

واژه فضل است يعني اضافي. براي درك اين حقيقت خوب است نسبت به موضوع روزي و رزق دقت كنيد. روزي انسان دست خداوند است و قابل محاسبه معمولي و عقلاني نيست. روزي با حقوق و مقرري كه انسان از دولت يا جاي ديگري مي گيرد فرق دارد. روي حساب حقوقي كه مي گيريم اگر بخواهيم حساب كنيم به اين نتيجه مي رسيم كه حتي براي خريدن يك خانه، نياز به مثلاً پنجاه سال پس انداز داريم، در حالي كه خيلي از مردم بدون اتكا به حقوق مشخص در زمان بسيار كوتاه تري خانه دار مي شوند و حتي خودشان هم تعجب مي كنند كه چطور خانه دار شده اند. كسي كه حتي درست نمي تواند مخارج عادي زندگي اش را تامين كند، بعد از مدتي ممكن است خانه يا ماشين بخرد و اين اصلاً با حساب هاي عادي و محاسبات عقلاني بشري درست در نمي آيد. بسیاری از افراد این را در زندگیشان تجربه می‌کنند و اگر شما هم دقت كنيد حتماً تا به امروز در زندگي خودتان با این جور موارد سرو کار داشته اید.
غني و بي نياز نمودن و رزق دادن كار خدا است و خودش وسايلي فراهم مي كند كه انسان به همه چيز مي رسد و بي نياز مي شود. ترسيدن در اين امور و محاسبات افراطي كردن از ضعف ايمان است. كسي كه ايمان دارد از چيزي نمي ترسد و كسي كه به قدرت خدا توكل مي كند، بسيار شجاعانه و با آرامش عمل مي كند و موفق هم مي شود. اين تجربه مسلّمي است كه اكثر مردم دارند، مگر تمام كساني كه ازدواج كرده اند و در حال حاضر خانواده , خانه و ماشين دارند، از اول اين چيزها را داشته اند؟ اكثر قريب به اتفاق افراد دارايي هاي خودشان را بعد از ازدواج بدست آورده اند.

نکته پایانی
اغلب افراد تنها به واسطه این که یکی از افراد فامیل صرفاً به صورت زبانی به وی وعده پشتیبانی مالی در امور اقتصادی می دهند , با احساس دلگرمی ای که کسب می کنند دست به معاملات کلان اقتصادی می زنند ,چگونه است که به وعده خدشه ناپذیر الاهی در قرآن بی اعتمادند .آیا این به جز ضعف ایمان است ؟

موفق باشید

blackhat;233342 نوشت:
سلام

داشتم تو سایت پرسمان چرخ میزدم یه سوال جواب دیدم خیلی برام جالب بود گفتم بزارم اینجا دوستان استفاده کنند

در جايي خواندم با توجه به آيات قرآن ازدواج نكردن به خاطر فقر گناه است پس تكليف مخارج زندگي و خوشبخت كردن همسر چه مي شود؟

برادر یا خواهر گرامی ؛ ظا هراً آن طور که شما در مشخصات پرسشگر اشاره فرمودید ,متاهل می باشید
در نامه ارسالیتان به 3 نکته 1. نقش فقر در ازدواج 2. مخارج زندگی 3. خوشبخت کردن همسر ,اشاره شده است .

*خوشبختی
سعادتمند کسی است که به مشکلات و مصائب زندگی لبخند بزند .
شکسپیر
به نظر ما این بحث به همان جمله آشنای قدیمی برمی گرددکه آیا پول و مال خوشبختی آفرینند؟
به نظر شما خوشبخت کردن همسر به چه معناست ؟آیا خوشبختی فقط در سایه پول و ثروت به دست می آید ؟ اگر این گونه است چرا خیلی از ثروتمندان احساس خوشبختی نمی کنند ؟ چرا خیلی از کسانی که به چشم ظاهر بین ما ثروتی ندارند می گویند خوشبختیم ؟
رک بگوییم که اگر مراد از خوشبختی این باشد , بعید می دانیم مسیر آن از جاده ازدواج بگذرد,لذا پیشنهاد می کنیم کسی با این انگیزه وارد ازدواج نگردد.
اهمیت ازدواج در اسلام بالاتر از این حرفهاست که پیامبراکرم صلی الله و علیه و آله می فرمایند: ((در اسلام هیچ بنایی ساخته نشد ,که نزد خدای عزّو جلّ محبوبتر و ارجمند تر از ازدواج باشد)). بحار الانوار ,ج 103,ص 222.

برخی از انگیزه ها و اهداف تشکیل خانواده و ازدواج عبارتند از:
1-حفظ دین و تقویت معنویات در گرو ازدواج
ازدواج با همسری شایسته دین انسان را تا حد بالایی حفظ می کند .
پیامبراکرم صلی الله و علیه و آله:((کسی که ازدواج کند ,نیمی از دین خود را محکم نگه داشته است و برای نگهداری نیمه دوم باید تقوای خدا در پیش گیرد )). تر جمه میزان الحکمه ,ص 2250,ح 7809.

2- به طهارت معنوی و روحی کمک می کند .
3- ازدواج موجب رسیدن به بلوغ روحی و روبه رو شدن با حقایق زندگی است .
4-ازدواج یافتن احساس ((مرد شدن ))یا ((زن شدن )) به دنبال زندگی زناشویی است و موجب هدفدار شدن زندگی می شود.
*البته بدون شك نياز اقتصادي و داشتن شغل و درآمد از نيازهاي اساسي انسان در زندگي است ولی مگر نه این که خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید: هر كس پا به عرصه ازدواج و خانواده گذارد من وضع اقتصادي او را نيز دگرگون مي كنم: «و أنكحوا الأيمي منكم و الصالحين من عبادكم و امائكم ان يكونوا فقراء يغنهم الله من فضله والله واسع عليم: (32 سوره نور)؛ ((و مردان و زنان بي همسر را همسر دهيد، و همچنين غلامان و كنيزاني را كه صلاحيت ازدواج دارند. و اگر نيازمند و فقير باشند خداوند از فضلش آنان را بي نياز خواهد ساخت و خداوند گشايش دهنده و داناست)).

واژه فضل است يعني اضافي. براي درك اين حقيقت خوب است نسبت به موضوع روزي و رزق دقت كنيد. روزي انسان دست خداوند است و قابل محاسبه معمولي و عقلاني نيست. روزي با حقوق و مقرري كه انسان از دولت يا جاي ديگري مي گيرد فرق دارد. روي حساب حقوقي كه مي گيريم اگر بخواهيم حساب كنيم به اين نتيجه مي رسيم كه حتي براي خريدن يك خانه، نياز به مثلاً پنجاه سال پس انداز داريم، در حالي كه خيلي از مردم بدون اتكا به حقوق مشخص در زمان بسيار كوتاه تري خانه دار مي شوند و حتي خودشان هم تعجب مي كنند كه چطور خانه دار شده اند. كسي كه حتي درست نمي تواند مخارج عادي زندگي اش را تامين كند، بعد از مدتي ممكن است خانه يا ماشين بخرد و اين اصلاً با حساب هاي عادي و محاسبات عقلاني بشري درست در نمي آيد. بسیاری از افراد این را در زندگیشان تجربه می‌کنند و اگر شما هم دقت كنيد حتماً تا به امروز در زندگي خودتان با این جور موارد سرو کار داشته اید.
غني و بي نياز نمودن و رزق دادن كار خدا است و خودش وسايلي فراهم مي كند كه انسان به همه چيز مي رسد و بي نياز مي شود. ترسيدن در اين امور و محاسبات افراطي كردن از ضعف ايمان است. كسي كه ايمان دارد از چيزي نمي ترسد و كسي كه به قدرت خدا توكل مي كند، بسيار شجاعانه و با آرامش عمل مي كند و موفق هم مي شود. اين تجربه مسلّمي است كه اكثر مردم دارند، مگر تمام كساني كه ازدواج كرده اند و در حال حاضر خانواده , خانه و ماشين دارند، از اول اين چيزها را داشته اند؟ اكثر قريب به اتفاق افراد دارايي هاي خودشان را بعد از ازدواج بدست آورده اند.

نکته پایانی
اغلب افراد تنها به واسطه این که یکی از افراد فامیل صرفاً به صورت زبانی به وی وعده پشتیبانی مالی در امور اقتصادی می دهند , با احساس دلگرمی ای که کسب می کنند دست به معاملات کلان اقتصادی می زنند ,چگونه است که به وعده خدشه ناپذیر الاهی در قرآن بی اعتمادند .آیا این به جز ضعف ایمان است ؟

موفق باشید

وقتی خدا میگه ازدواج نکردن به خاطر نداشتن اموال گناه هست یعنی اینکه خودش اون هزینه رو بهت می رسونه

اگر به چشم خودم ندیده بودم که با ازدواج از صفر هم میشه به همه چیز رسید شاید باور این مطالب الان برام سخت و دشوار بود. خدا واقعا همه چیز رو جور می کنه و هیچی هم کم نمیزاره، چیزی که الان بهش ایمان دارم.:ok:

ولی مساله ای که هست پیدا کردن اون آدمی که از هیچی بخواد زندگی اش رو بسازه سخت و دشوار شده، اعتماد کردن به اون فرد که فردا زیر بار مسئولیت زندگی نزنه سخت شده.....
امیدوارم خانواده ها و از جمله خود جوان ها اینقدر به ازدواج سخت نگیرن.

اصلا فرض میگیریم که شما درست میگین اما درسته که به نظر شما پول خوشبختی نمیاره اما همگان بر این باور استوار هستند و یقین دارند که بی پولی بدبختی میاره خدا مگه نمیخواد کمک بکنه خوب؟ همون قبل از ازدواج کمک بکنه که بیچاره طرفب که میخواد ازدواج بکنه تو سختی نیفته اول زندگی زهر مار بشه براش و به طلاق برسه یک سر تشریف ببرید به دادگاه خانواده و بنگرید به علت العلل طلاق و جدایی ها که 90 درصد و شاید هم بیشتر به دلیل فقر و نداری هست هر کی این حرفهای الکی و بیخود رو میزنه و یه جوون بدبخت رو میندازه جلو خوب داره بدبختش میکنه و اون جوون اصلا خبر نداره که از چاله در میاد و میفته تو چاه

shahram1363;233478 نوشت:
اصلا فرض میگیریم که شما درست میگین اما درسته که به نظر شما پول خوشبختی نمیاره اما همگان بر این باور استوار هستند و یقین دارند که بی پولی بدبختی میاره خدا مگه نمیخواد کمک بکنه خوب؟ همون قبل از ازدواج کمک بکنه که بیچاره طرفب که میخواد ازدواج بکنه تو سختی نیفته اول زندگی زهر مار بشه براش و به طلاق برسه یک سر تشریف ببرید به دادگاه خانواده و بنگرید به علت العلل طلاق و جدایی ها که 90 درصد و شاید هم بیشتر به دلیل فقر و نداری هست هر کی این حرفهای الکی و بیخود رو میزنه و یه جوون بدبخت رو میندازه جلو خوب داره بدبختش میکنه و اون جوون اصلا خبر نداره که از چاله در میاد و میفته تو چاه

با سلام
تمامی این مشکلاتی که پیرامون انسانهای امروزی را گرفته ایمان ضعیف است برادر
اگر انسان همین آیه کوچک را هضم کند نه اینکه بخواند !!کار تمام است !

وَفِي السَّمَاء رِزْقُكُمْ وَمَا تُوعَدُونَ :Sham:
و روزى شما و آنچه وعده داده شده‏ايد در آسمان است.

shahram1363;233478 نوشت:

با سلام و عرض ادب

ببین داداش اگه بخوای اینقد سخت بگیری که همین الان برو خودتو گور به گور کن :Nishkhand:

تو قران میگه خدا به چیزی که میگه تخلف نمیکنه ! اگه قران رو قبول داری که هیچ حرفی نمیمونه !

اون چیزی هم که شما میگی قبوله ولی فقط یه مدت باید زن و شوهر به زندگشون قانع باشن تا کم کم راه بیافتن !

اگه این اختلافات و یا طلاق ها رو میبینی چند دلیل داره (البته به نظر من )

یا انتخاب خوبی نداشتن دنبال بهانه میگردن !
یا تو زندگیشون قناعت وجود نداره !
یا توکل ندارن و به حرف های قران اعتماد نمیکنند!

موفق باشید

shahram1363;233478 نوشت:

وعده های خداوند حق و حقیقت هست

shahram1363;233478 نوشت:

کاملا موافقم!
در این مسئله هم بجای اینکه عقلانی و دینی عمل بشه مثل مابقی دینداریمون مملکت داریمون داره احساسی برخورد میشه
یک مشکل ما جوونا نداشتن درامده و در عین حال گرونیه زوز افزونه که زندگی اونایی هم که خیلی وقته شروع کردن داره مختل میکنه جه برسه به ما که تازه میخایم شروع کنیم وگرنه برای برنامه ریزی برای زندگی که لازم نیست ادم حتما متاهل باشه
در جواب پست اول بگم که اگه دولت به اندازه ای بودجه داشت که می تونست برای مجرد ها هم مسکن مهر(یا هر طرحی که با قسط و وام و شرایط خونه واگزار کنه) ملت مجرد هم مثل متاهلین صاحب خونه میشدند وکم کم قسطاشو میداد
من آدم مذهبیی هستم نمیخوام چیزی رو زیر سوال ببرم ولی زیاد دیدم آدمهایی که یه کاری جور کردن رفتن زن گرفتن و بعد از ازدواجشون از کار بیکار شدن و مجبور شدن الان کاراییو انجام بدن که عمرا مجرد که بودن انجام میدادن بهتره بجای این حرفا که واسه جوونا اعتماد به نفس کاذب میاره داشتن حد اقل شرایط و معیار ها رو یاد بدیم

blackhat;233524 نوشت:
با سلام و عرض ادب

ببین داداش اگه بخوای اینقد سخت بگیری که همین الان برو خودتو گور به گور کن :nishkhand:

تو قران میگه خدا به چیزی که میگه تخلف نمیکنه ! اگه قران رو قبول داری که هیچ حرفی نمیمونه !

دیگه سیستم فکری که به این شکل دراومد ، کلا عقل تعطیله !

همون قرآنی که داری این طور باهاش مث چوبدستی می زنی توی سر اندیشه و عقل ، هزار جاش گفته چرا فکر نمی کنید ؟ چرا عقل تونو به کار نمیندازین ؟ چرا تدبر نمی کنین ؟

این مسخره نیست که یه نفر بدون داشتن شرایط لازم برای ازدواج ، بره بگه ایشالا ماشالا درست میشه ؟

زن نداشتن یه بدبختیه ، ازدواج بد ، هزار تا دیگه بهش اضافه می کنه .

عجب بابا !

میگن سفره باز نشه و نباشه یک عیبه باز که بشه و هیچی نداشته باشه هزار تا عیب سری که درد نمیکنه رو دستمال نمیبندند که اگه دوست دارین با آبرو و غرور و شرف خودتون بازی بکنید الان در سال 91 و در این ماه که گرونی بیداد میکنه ببینم چطور میخواهید ازدواج بکنید

با سلام
نه حرف این بریا نه حرف اون بری ها. می خوام راجع به یه مسئله صحبت کنم امید وارم که حد وسط این بر و اون بر قرار بگیره.
اگه هدف آفرینش رو تعالی بگیریم. هیچ نفسی بدون سختی کشیدن و رنج بردن به کمال نمی رسه. هر هدفی هرچقدر متعالی تر رسیدن به اون سختر و پر زحمت تر. یه عده از ماها لقمه ی راحت الحلقوم می خوایم. روزی که ماکروویو و مبل و ماشین و خونمون ردیف شد ازدواج می کنیم. این میشه از اون بر پشت بوم افتادن پس توکل کی درست میشه؟ اصلا دیگه نیاز به توکل نیست که همه چی ردیفه؟
یه عده از ماها خودمون و تو چاه می ندازیم که مثلا طرز فکرمون این هست باید همین جوری بری داخلش خدا خودش حواسش هست، پس تعقل چی میشه؟ این میشه این بر پشت بوم افتادن.
امید وارم نه از این بر بیوفتین نه از اون بر پشت بوم. چیزی که ما بهش نیاز داریم تربیت عمیق دینی هست.

shahram1363;233478 نوشت:

مشکل ضعف ایمانه
کسی که ایمان داره فقرو تحمل میکنه وامید داره که خدا کمک میکنه
اونی که میره دادگاه به خاطر بی پولی نیست که
حتما چیز دیگه ای بوده که منجر به طلاق شده

سلام
این که آدم بدون هیچ شرایطی بره ازدواج کنه خیلی عقلانی نیست.
ولی الان مشکل جوونای ما اینه که سطح توقعاتشونو بردن بالا.خیال میکنه باید از همون اول تمام لوازم خونش تکمیل باشه.اگه خانواده پسر و دختر به این درک برسن که خیلی از هزینه های ازدواج بی جا داره خرج میشه خیلی از جوونا میتونن برن سر خونه زندگیشون.به جای هزینه های جهزیه و مراسم عروسی میتونن پولشو بدن به خود جوونا برن توی زندگی مدیریت یاد بگیرن.خدا کفته من روزی میدم ولی نگفته که من خرج تجملات زندگی رو میدم.برو مردانه با خودت خلوت کن ببین چه قدر از هزینه ای که جوونای الان دارن برای ازدواج میدن خرج تجملات.این که میگن کار نیست من باهاش مخالفم.جوون اگه جربزه کار داشته باشه همیشه واسش کار هست.من خودم الان دانشجو هستم سربازی هم نرفتم ولی الان دارم 3 کارو باهم انجام میدم.کار کاره غرور کاذبتو بذار کنار.

moh3en13;297641 نوشت:
سلام
ولی الان مشکل جوونای ما اینه که سطح توقعاتشونو بردن بالا.خیال میکنه باید از همون اول تمام لوازم خونش تکمیل باشه.اگه خانواده پسر و دختر به این درک برسن که خیلی از هزینه های ازدواج بی جا داره خرج میشه خیلی از جوونا میتونن برن سر خونه زندگیشون.به جای هزینه های جهزیه و مراسم عروسی میتونن پولشو بدن به خود جوونا برن توی زندگی مدیریت یاد بگیرن.خدا کفته من روزی میدم ولی نگفته که من خرج تجملات زندگی رو میدم.برو مردانه با خودت خلوت کن ببین چه قدر از هزینه ای که جوونای الان دارن برای ازدواج میدن خرج تجملات.این که میگن کار نیست من باهاش مخالفم.جوون اگه جربزه کار داشته باشه همیشه واسش کار هست.من خودم الان دانشجو هستم سربازی هم نرفتم ولی الان دارم 3 کارو باهم انجام میدم.کار کاره غرور کاذبتو بذار کنار.

سلام
شاید یه روز میشد گفت مشکل ازدواج خیلی از جوونا تجملات باشه ولی دیگه امروز حرف از تجملات و خرج های هنگفت توی مراسم ازدواج گذشته
مشکل امروز جوونایی مثل من واسه ازدواج نداشتن یه کار با حداقل درآمده
بنده فوق لیسانس رشته مهندسی از یکی از دانشگاه های معتبر دولتی هستم، ماه ها ست به دنبال کار هستم، و به خدا هم قول دادم اولین ماهی که کارم جور بشه میرم سمت ازدواج، ولی نمیدونم چرا خدا (که این همه از من که بنده روسیاهی پیشش بیشتر نیستم توقع اعتماد داره که بدون کار برم ازدواج کنم) یه ذره به قول من اعتماد نمیکنه

سوال مشکلات ازدواج

shahram1363;233478 نوشت:

با عرض سلام
علت اصلی بسیاری از طلاقها مشکلات مالی نیست بسیاری بخاطر تجملات چشم و هم چشمی گوش دادن به سخنان نامناسب و نادرست و...اطرافیان می باشد
نکته اصلی در اینجا این است که نگرش ما و همسر منتخبمون در مورد مخارج و هزینه ها و مادیات و...در زندگی چیست؟
نکته اصلی در انتخاب همسر مناسب می باشد.

rezaft27;254809 نوشت:
من آدم مذهبیی هستم نمیخوام چیزی رو زیر سوال ببرم ولی زیاد دیدم آدمهایی که یه کاری جور کردن رفتن زن گرفتن و بعد از ازدواجشون از کار بیکار شدن و مجبور شدن الان کاراییو انجام بدن که عمرا مجرد که بودن انجام میدادن بهتره بجای این حرفا که واسه جوونا اعتماد به نفس کاذب میاره داشتن حد اقل شرایط و معیار ها رو یاد بدیم

Netuser;254815 نوشت:
همون قرآنی که داری این طور باهاش مث چوبدستی می زنی توی سر اندیشه و عقل ، هزار جاش گفته چرا فکر نمی کنید ؟ چرا عقل تونو به کار نمیندازین ؟ چرا تدبر نمی کنین ؟

این مسخره نیست که یه نفر بدون داشتن شرایط لازم برای ازدواج ، بره بگه ایشالا ماشالا درست میشه ؟

شرایط باید باشد اما چه شرایطی؟
برای ابتدای زندگی ضروریات کفایت می کند بستگی به خودمون و همسرمون داره تلاش و کوشش و قناعت بزرگترین ثروت می باشند.

زن نداشتن یه بدبختیه ، ازدواج بد ، هزار تا دیگه بهش اضافه می کنه .

shahram1363;254830 نوشت:
میگن سفره باز نشه و نباشه یک عیبه باز که بشه و هیچی نداشته باشه هزار تا عیب سری که درد نمیکنه رو دستمال نمیبندند که اگه دوست دارین با آبرو و غرور و شرف خودتون بازی بکنید الان در سال 91 و در این ماه که گرونی بیداد میکنه ببینم چطور میخواهید ازدواج بکنید

moh3en13;297641 نوشت:
ولی الان مشکل جوونای ما اینه که سطح توقعاتشونو بردن بالا.

moh3en13;297641 نوشت:
خدا کفته من روزی میدم ولی نگفته که من خرج تجملات زندگی رو میدم

mohsenv27;309210 نوشت:
شاید یه روز میشد گفت مشکل ازدواج خیلی از جوونا تجملات باشه ولی دیگه امروز حرف از تجملات و خرج های هنگفت توی مراسم ازدواج گذشته
مشکل امروز جوونایی مثل من واسه ازدواج نداشتن یه کار با حداقل درآمده

mohsenv27;309210 نوشت:
بنده فوق لیسانس رشته مهندسی از یکی از دانشگاه های معتبر دولتی هستم، ماه ها ست به دنبال کار هستم، و به خدا هم قول دادم اولین ماهی که کارم جور بشه میرم سمت ازدواج، ولی نمیدونم چرا خدا (که این همه از من که بنده روسیاهی پیشش بیشتر نیستم توقع اعتماد داره که بدون کار برم ازدواج کنم) یه ذره به قول من اعتماد نمیکنه

با عرض سلام و ادب
نکات خوبی در پستها مطرح شد که نیاز است آنها را بررسی نماییم
اما اینکه خداوند فرموده اند که Sad وَ أَنْکِحُوا الْأَیامى‏ مِنْکُمْ وَ الصَّالِحِینَ مِنْ عِبادِکُمْ وَ إِمائِکُمْ إِنْ یَکُونُوا فُقَراءَ یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلِیمٌ)

1. یعنی چه؟
آیه32سوره نور- ترغیب به ازدواج آسان: از آغاز این سوره تا به اینجا طرق حساب شده مختلفى براى پیشگیرى از آلودگیهاى جنسى مطرح شده است.
در اینجا به یکى دیگر از مهمترین طرق مبارزه با فحشاء که ازدواج ساده و آسان، و بى‏ریا و بى‏تکلف است، اشاره شده، زیرا این نکته مسلم است که براى برچیدن بساط گناه، باید از طریق اشباع صحیح و مشروع غرائز وارد شد، آیه شریفه مى‏فرماید: «و مردان و زنان بى‏همسر را همسر دهید، و همچنین غلامان و کنیزان صالح و درستکارتان را» (وَ أَنْکِحُوا الْأَیامى‏ مِنْکُمْ وَ الصَّالِحِینَ مِنْ عِبادِکُمْ وَ إِمائِکُمْ)
بدون شک اصل تعاون اسلامى ایجاب مى‏کند که مسلمانان در همه زمینه‏ها به یکدیگر کمک کنند ولى تصریح به این امر در مورد ازدواج دلیل بر اهمیت ویژه آن است.
اهمیت این مسأله تا به آن پایه است که در حدیثى از امیر مؤمنان على علیه السّلام مى‏خوانیم: «بهترین شفاعت آن است که میان دو نفر براى امر ازدواج میانجیگرى کنى، تا این امر به سامان برسد»! و از آنجا که یک عذر تقریبا عمومى و بهانه همگانى براى فراز از زیر بار ازدواج و تشکیل خانواده مسأله فقر و نداشتن امکانات مالى است قرآن به پاسخ آن پرداخته، مى‏فرماید: از فقر و تنگدستى آنها نگران نباشید و در ازدواجشان بکوشید چرا که «اگر فقیر و تنگدست باشند خداوند آنها را از فضل خود بى‏نیاز مى‏سازد» (إِنْ یَکُونُوا فُقَراءَ یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ)
و خداوند قادر بر چنین کارى هست، چرا که «خداوند واسع و علیم است» (وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلِیمٌ)
قدرتش آن چنان وسیع است که پهنه عالم هستى را فرا مى‏گیرد، و علم او چنان گسترده است که از نیات همه کس مخصوصا آنها که به نیت حفظ عفت و پاکدامنى اقدام به ازدواج مى‏کنند آگاه است، و همه را مشمول فضل و کرم خود قرار خواهد داد.
بعد از ازدواج، شخصیت انسان تبدیل به یک شخصیت اجتماعى مى‏شود و خود را شدیدا مسؤول حفظ همسر و آبروى خانواده و تأمین وسائل زندگى فرزندان آینده مى‏بیند، به همین دلیل تمام هوش و ابتکار و استعداد خود را به کار مى‏گیرد و در حفظ درآمدهاى خود و صرفه جویى تلاش مى‏کند و در مدت کوتاهى مى‏تواند بر فقر چیره شود و بدون شک امدادهاى الهى و نیروهاى مرموز معنوى نیز به کمک چنین افراد مى‏آید که براى انجام وظیفه انسانى و حفظ پاکى خود اقدام به ازدواج مى‏کنند.
یکی از تفضلا ت الهی این است که در زن و شوهر احساس نیاز را برمی دارد دقت کنید بسیاری از بزرگان تا پایان عمر خود از خود خانه یا ماشینی نداشته اند و اصلا احساس نیاز هم نکرده اند ولی چه بسیار انسانها پولداری که هرچه پولشون بیشتر میشه احساس نیازشون بیشتر میشه بازهم می گویند نداریم یا خداوند کم داده و ناشکری و...

1. این بی نیازی به معنای دست روی هم گذاشتن است؟
خیر این درست نیست لذا ما در جایگاههای مختلف عرض کرده ایم که مهم نیست پسر کار داشته باشد بلکه باید عرضه و مایه و اراده کارکردن را داشته باشد اگر این باشد طرف سرکار می رود و پول در می آورد و الا ممکن است همان کار را هم درست انجام ندهد از کجا معلوم طرف را از کارش برکنار نکنند آن موقع میخواهد چکار کند.
حضرت علی علیه السلام می فرمایند:خداوند روزی را برای کسی که در طلب می کوشد تضمین کرده است.
امام صادق در پاسخ کسی که ممانعت می کرد از تلاش امام در کارکشاورزی که آقا شما چرا ،اجازه دهید ما انجام می دهیم فرمودند:نه...بگذارید خودم انجام دهم،زیرا من دوست دارم خدای متعال مرا بهنگام کار با دو دستم ببیند و بنگرد که من روزی حلال را با رنج و مشقت و کار و زحمت طلب میکنم.
رسول خدا(صل الله علیه و آله) فرمودند:در طلب روزی حلال کوشیدن،بر هر مرد و زن مسلمانی واجب است.
بی نیازی را ایمان و تقوی و بینش درست در زندگی و تلاش بوجود می آورد
نکته دیگر در مورد نوع کار: توجه داشته باشید:
اولا:اسباب و علل در عالم محدود به آنچه ما می بینیم نیست بلکه یکی از علل آمدن دین برای معرفی اسباب و عللی است که ما ازآنها اطلاع چندانی نداریم از جمله تاثیر گناه ،ازدواج بهنگام،برکت ،کارهای خیر،فرزندان ،رزق و روزی و...
توجه به این اسباب در جلب روزی بسیار مهم می باشد
ثانیا: کار باید مناسب باشد به این معنا که باعث نشود که انسان نزد دیگران شکسته شود ولی در غیر این صورت هرکارحلالی پسندیده می باشد البته باید توجه داشت که کار خوب به انسان عزت ظاهری و مقطعی می دهد ولی عزت واقعی از سوی خداوند می باشد در صورتی که انسان بخاطر خداوند و دوری از گناه هرکاری که در حد توانایی اوست انجام دهد خداوند به او عزت می دهد و این شکست ظاهری چندان اثرندارد بسیاری مواقع ما به دور خانه حاله ایجاد کردیم و به هر کاری ایرادی وارد می کنیم و میگوییم در شان ما نیست و لذا فکر نیز باید اصلاح شود.
از نگاه الهی نوع کار در صورتی که حلال باشد و انسان را ذلیل (به معنای واقعی نه تنها خیال)نکند مهم نیست مهم تلاش و کوشش بنده است.
ثالثا : باید توجه داشت که منظور از اینکه« خداوند به انسان عقل داده است و در قرآن بارها سفارش به تفکر و تعقل نموده است» چیست؟
منظور تلاش و کوشش ،توجه به اسباب مختلف جلب روزی،دوراندیش در کار و تلاش،دوراندیشی در نحوه خرج کردن ،توجه به تمایلات خود و همسر و تعدیل آنها،قناعت وتوجه به اثرات ازدواج دیرهنگام و اثرات گناه و اثرات بدگمانی به خداوندو... می باشد.این درست نیست که ما بگوییم چون خداوند روزی می دهد پس ما در خرج کردنمان دقت لازم و برنامه ریزی نداشته باشیم.
برنامه ریزی مناسب در دخل و خرجها و دوری از تجملات و عدم توجه به سخنان نادرست اطرافیان بسیاری از مشکلات را آسان می کند.
در تربیت فرزندان نیز مهم این است که فرزند شما قبل از آنکه به پول شما نیاز داشته باشد به آرامش روحی شما نیاز دارد که البته در پرتو ایمان و سن پایین رخ می دهد که هرچه سن بالاتر رود هم حوصله کمتر می شود و اعصاب ضعیفتر.
در ابتدای زندگی به مقداری جهت تامین ضروریات نیاز است که البته با مشارکت اطرافیان(مسئولین،پدر و مادر و...) قابل حل می باشد
این نکات در مورد وظایف خود ما بود اما مسئولین وظایف مختلفی از جمله ایجاد اشتغال و کنترل تورم و... را دارند که باید انجام دهند.
البته مشکلاتی هم وجود دارد که البته با تلاش و دوراندیشی و صبر و قناعت دوران سختی تبدیل به دوران خوشی انسان می شود که ان مع العسر یسرافان مع العسر یسرا
نکته مهم:
توجه داشته باشید که با تاخیر ازدواج چه چیزهایی را کسب میکنیم و چه چیزهایی رو از دست می دهیم

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

موضوع قفل شده است