نماز شخص عريان

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نماز شخص عريان

با سلام

اول از همه منو ببخشید اگه این سوال کمی مرتبط نیست چون تازه عضو شدم و کمی ناشی ام!
از این جهت این سوال رو تو قسمت فقه مطرح نکردم و اینجا مطرح کردم که میدونم شخصی که این سوالو پرسیده بدون شک قصد دیگه ای داره و فقط قصدش دونستن حکم شرعی این سوال نیست!!
قصد من از مطرح کردنش اینه که بدونم چه طوری باید به این اشخاص که کاملا مغرضانه این سوال ها رو مطرح میکنند جواب بدیم اونهم شخصی که ادعا میکنه معلم قرآن بوده ولی الان شاید به خیلی موازین دینی اعتقاد نداره و خیلی موارد مخالف موازین دینی رو پرستیژ و فرهنگ و شأن میدونه مثل بی حجابی و بد حجابی!!

سوال به این شرح است:
شخصی (شاید یه چوپان) در صحراست و لباس او را آب برده است و هیچ لباسی برای پوشش خود ندارد. هنگام نماز شده است شخص که خود را موظف به خواندن نماز اول وقت میبیند با برگ و امثال آن خود را می پوشاند و شروع به خواندن نماز می کند ولی یکی از بزهای گله در حین نماز تمام آن برگها را میخورد حال نماز شخص درست است یا نه یا اصلا چه حکمی دارد؟

اون شخص این سوال رو از یه فرد مذهبی پرسیده شاید شاید شاید به خاطر این که بگه اعتقادات ما اونقدر ها هم که فکر میکنیم کامل نیست یا شاید قصدش نشون دادن ضعف علمای دینی ماست!!!! الله اعلم

ممنون میشم اگه جوابم رو بدید.

padide;233028 نوشت:
[=palatino linotype]با سلام

اول از همه منو ببخشید اگه این سوال کمی مرتبط نیست چون تازه عضو شدم و کمی ناشی ام!
از این جهت این سوال رو تو قسمت فقه مطرح نکردم و اینجا مطرح کردم که میدونم شخصی که این سوالو پرسیده بدون شک قصد دیگه ای داره و فقط قصدش دونستن حکم شرعی این سوال نیست!!
قصد من از مطرح کردنش اینه که بدونم چه طوری باید به این اشخاص که کاملا مغرضانه این سوال ها رو مطرح میکنند جواب بدیم اونهم شخصی که ادعا میکنه معلم قرآن بوده ولی الان شاید به خیلی موازین دینی اعتقاد نداره و خیلی موارد مخالف موازین دینی رو پرستیژ و فرهنگ و شأن میدونه مثل بی حجابی و بد حجابی!!

سوال به این شرح است:
شخصی (شاید یه چوپان) در صحراست و لباس او را آب برده است و هیچ لباسی برای پوشش خود ندارد. هنگام نماز شده است شخص که خود را موظف به خواندن نماز اول وقت میبیند با برگ و امثال آن خود را می پوشاند و شروع به خواندن نماز می کند ولی یکی از بزهای گله در حین نماز تمام آن برگها را میخورد حال نماز شخص درست است یا نه یا اصلا چه حکمی دارد؟

اون شخص این سوال رو از یه فرد مذهبی پرسیده شاید شاید شاید به خاطر این که بگه اعتقادات ما اونقدر ها هم که فکر میکنیم کامل نیست یا شاید قصدش نشون دادن ضعف علمای دینی ماست!!!! الله اعلم

ممنون میشم اگه جوابم رو بدید.

[=book antiqua]با سلام
اولا که از این سوالات
[=book antiqua]بى پايه و اساس[=book antiqua] زیاد است که جهل انسانی را میرساند!!
اما این سخنان بنده را یاد داستانی انداخت که از شهید بزرگوار مطهری خوانده بودم و گفتنش خالی از لطف نیست !
[=book antiqua]در ايام تحصيل در يكى از سالها به نجف آباد اصفهان رفته بوديم آن هم به اين علت بود كه ماه رمضان بود و درسهاى حوزه تعطيل و دوستان ما هم در آنجا تشريف داشتند.
روزى از همين ايام از عرض خيابان رد مى شدم به وسط خيابان كه رسيدم يك دهاتى جلوى مرا گرفت و گفت : آقا! من يك مسئله اى دارم و از شما جواب آن را مى خواهم .
- بگو!
- آيا غسل جنابت به تن تعلق مى گيرد يا به جون ؟
- من معناى اين حرف را نمى فهمم ، غسل جنابت مثل هر غسل ديكرى است .
فكر كردم شايد يك معناى صحيحى در نظر داشته باشد و لذا گفتم :
از يك جهت به روح انسان مربوط است چون نيت مى خواهد و از جهت ديگر به تن انسان مربوط است چون انسان تن را بايد بشويد.
گفتم : مقصودت همين است ؟
- نه آقا! جواب درست بده ! آيا غسل جنابت به تن تعلق ميگيرد يا به جون ؟
[=Century Gothic]- من نمى دانم !:Sham::Sham:[=Century Gothic]
-
پس اين عمامه را چرا سرت هشتى1
البته بعضى از اين معناهاى عاميانه راجع به مسائل مذهبى ‍ است
و از طرفى اينكه يك روحانى و عالم دينى همه اين معماهاى بى معنا را هم بتواند جواب دهد توقع بيجايى است و اصلا در امور مسائل حساس ‍ اسلامى هم اگر كسى گفت نمى دانم عيب نيست ، عيب آن است كه كسى ندانسته و از روى جهل و غرور جواب غلط و غير صحيح بدهد.

[=book antiqua]1- هشتى : در اصطلاح محلى است يعنى چرا سرت گذاشتى ؟

رضا;233154 نوشت:
اولا که از این سوالات بى پايه و اساس زیاد است که جهل انسانی را میرساند!!

سلام خدایی این جمله رو خوب اومدید ممنون که جوابم رو دادید حالا به هر حال اون شخص که آنقدر ادعا دارد که شاید با این حرفها قانع نشود ولی حداقل دل خودم آروم شد و با خیال راحت تر با اون شخص صحبت میکنم.

رضا;233154 نوشت:
البته بعضى از اين معناهاى عاميانه راجع به مسائل مذهبى ‍ است و از طرفى اينكه يك روحانى و عالم دينى همه اين معماهاى بى معنا را هم بتواند جواب دهد توقع بيجايى است و اصلا در امور مسائل حساس ‍ اسلامى هم اگر كسى گفت نمى دانم عيب نيست ، عيب آن است كه كسى ندانسته و از روى جهل و غرور جواب غلط و غير صحيح بدهد.

بازم ممنون باز این جهل و غرورم خیلی خوب اومدید.

padide;233028 نوشت:
با سلام اول از همه منو ببخشید اگه این سوال کمی مرتبط نیست چون تازه عضو شدم و کمی ناشی ام! از این جهت این سوال رو تو قسمت فقه مطرح نکردم و اینجا مطرح کردم که میدونم شخصی که این سوالو پرسیده بدون شک قصد دیگه ای داره و فقط قصدش دونستن حکم شرعی این سوال نیست!! قصد من از مطرح کردنش اینه که بدونم چه طوری باید به این اشخاص که کاملا مغرضانه این سوال ها رو مطرح میکنند جواب بدیم اونهم شخصی که ادعا میکنه معلم قرآن بوده ولی الان شاید به خیلی موازین دینی اعتقاد نداره و خیلی موارد مخالف موازین دینی رو پرستیژ و فرهنگ و شأن میدونه مثل بی حجابی و بد حجابی!! سوال به این شرح است: شخصی (شاید یه چوپان) در صحراست و لباس او را آب برده است و هیچ لباسی برای پوشش خود ندارد. هنگام نماز شده است شخص که خود را موظف به خواندن نماز اول وقت میبیند با برگ و امثال آن خود را می پوشاند و شروع به خواندن نماز می کند ولی یکی از بزهای گله در حین نماز تمام آن برگها را میخورد حال نماز شخص درست است یا نه یا اصلا چه حکمی دارد؟ اون شخص این سوال رو از یه فرد مذهبی پرسیده شاید شاید شاید به خاطر این که بگه اعتقادات ما اونقدر ها هم که فکر میکنیم کامل نیست یا شاید قصدش نشون دادن ضعف علمای دینی ماست!!!! الله اعلم ممنون میشم اگه جوابم رو بدید.

با عرض سلام و احترام و تشکر از سئوال شما

بله همان طور که فرمودید این سئوالات معلوم نیست که منشأ درستی داشته باشد و معمولا این افراد فکر می کنند چه معمایی درست کرده اند که به عقل هیچ بنی بشری تا به حال نرسیده است و تنها این عقول برتر بشری به آن دست یافته اند !

به هر حال ما موظف به پاسخگویی هستیم و با نیت افراد کاری نداریم !

پاسخ این سئوال در همه رساله های فارسی آمده است :

نماز شخص عريان

كسى كه براى پوشش خود در نماز، حتى علف و برگ درخت نيز ندارد:

1- اگر نامحرم او را مى‌بيند، بايد نشسته نماز بخواند و عورت خود را با ران‌هاى خود بپوشاند و نيز ركوع و سجود را با اشاره انجام دهد و براى سجود، سر را قدرى پايين‌تر بياورد.

2- اگر كسى او را نمى‌بيند، بايد ايستاده نماز بخواند و جلو خود را با دست بپوشاند.

شيوۀ ركوع و سجود در اينجا نيز مثل صورت نشسته است.(1)

همیشه موفق و پیروز باشید

پی نوشت:

1. امام خمینی ، توضیح المسائل م 780

سلام
سوال و جوابا رو که دیدم یاد دوران بحث ها و مناظره های خودم توی سایت ها و وبلاگ ها افتادم... یادش بخیر... اونا که آدم نشدن... ولی حداقل من خیلی چیزا یاد گرفتم
تو یکی از بحث ها یکی پرسید... آیا خدا می تواند سنگی بسازد که خود نتواند آن را بلند کند؟... به قول استاد سجاد:
"عمولا این افراد فکر می کنند چه معمایی درست کرده اند که به عقل هیچ بنی بشری تا به حال نرسیده است و تنها این عقول برتر بشری به آن دست یافته اند !"
جالبه یکی هم پیدا شد گفت عجب سوالی... تازه می فهمم چقدر عقایدم پوچ بود و واقعا خدای قادر کجا بود و این چیزا... من مونده بودم بخندم یا گریه کنم که چطور طرف با این سوال از اعتقادش به خداوند قادر مطلق برگشته... جواب سوال رو دادم ولی خوب به قول دوستان کسی برای جواب سوال نکرده بود

تا یادمه این جوری گفتم که: این سوال اصلا منطقی نیست و مثل این میمونه بگیم توی بازه ی منفی بی نهایت و مثبت بی نهایت شما یه عدد پیدا کن از همه بزرگتر باشه... اگه بگیم نیست که خوب معنی نداره چون همه ی اعداد بالاخره بین منفی بینهایت و مثبت بینهایت هستند... اگه بگیم هست خوب هر کسی میتونه یه عدد بیشتر از اونو بگه... اما کسی از جمع معترض حاضر به پذیرش این استدلال و قبول ایراد فنی سوال نبود

خدایا به تو پناه میبریم از جهل و نادانی
خدایا به علم و دانش و عمل ما بی افزای
خدایا دوست دارم

موضوع قفل شده است