صفحه 1 از 20 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تعجب نکنید : زنان پیامبر ص اهل بیت او نیستند

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

تعجب نکنید : زنان پیامبر ص اهل بیت او نیستند

سلام
    در بحث از اهلبیت علیهم السلام برادران اهل سنت خیلی سختشان است که بپذیرند زنان پیامبر اهل بیت او نباشند .
    در حالیکه از آیات قرآن کریم دانسته می شود ممکن است حتی فرزند کسی اهل بیت او نباشد .
    در سوره مبارکه هود می خوانیم که حضرت نوح از خدای متعال می خواهد پسرش را نجات دهد چون از اهل بیت اوست اما خدای متعال صریحا پاسخ می دهد او از اهل بیت تو نیست .
    فقال رب ان ابنی من اهلی و ان وعدک الحق و انت احکم الحاکمین قال یا نوح انه لیس من اهلک انه عمل غیر صالح فلا تسئلن ما لیس لک به علم انی اعظک ان تکون من الجاهلین (سوره مبارکه هود آیات 45 و 46 )
    نوح گفت پروردگارا پسرم از اهل بیت من است و وعده تو (در خصوص نجات ) حق است و تو بهترین حکم کنندگانی خدا فرمود ای نوح او از اهل بیت تو نیست چون او (صاحب ) عمل غیر صالح است پس از من چیزی را که بدان علم نداری ( از معیار اهل بیت نبوت بودن ) مخواه من تو را پند می دهم تا از جاهلان نباشی
    از اینجا دانسته می شود که قرآن کریم در کاربرد اصطاحات زبان عربی در قید و بند معانی عادی و عرفی آن نیست بلکه خود در مواردی اصطلاح جدیدی دارد .
    در آیات مذکور معیار اهل بیت بودن عمل صالح است اما در آیه شریفه تطهیر طهارت محض معیار اهلبیت بودن است و چون زنان پیامبرص از این ویژگی برخوردار نبودند لذا اهل بیت پیامبر اسلام محسوب نمی شوند .
    موفق باشید

هردو عالم یک فروغ روی اوست

2. صلوات ها 10

3.  

نوشته
    199
    حضور
    1 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    840

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد نمایش پست ها
    سلام :gol::gol::gol:
    در بحث از اهلبیت علیهم السلام برادران اهل سنت خیلی سختشان است که بپذیرند زنان پیامبر اهل بیت او نباشند .
    در حالیکه از آیات قرآن کریم دانسته می شود ممکن است حتی فرزند کسی اهل بیت او نباشد .
    در سوره مبارکه هود می خوانیم که حضرت نوح از خدای متعال می خواهد پسرش را نجات دهد چون از اهل بیت اوست اما خدای متعال صریحا پاسخ می دهد او از اهل بیت تو نیست .
    فقال رب ان ابنی من اهلی و ان وعدک الحق و انت احکم الحاکمین قال یا نوح انه لیس من اهلک انه عمل غیر صالح فلا تسئلن ما لیس لک به علم انی اعظک ان تکون من الجاهلین (سوره مبارکه هود آیات 45 و 46 )
    نوح گفت پروردگارا پسرم از اهل بیت من است و وعده تو (در خصوص نجات ) حق است و تو بهترین حکم کنندگانی خدا فرمود ای نوح او از اهل بیت تو نیست چون او (صاحب ) عمل غیر صالح است پس از من چیزی را که بدان علم نداری ( از معیار اهل بیت نبوت بودن ) مخواه من تو را پند می دهم تا از جاهلان نباشی
    از اینجا دانسته می شود که قرآن کریم در کاربرد اصطاحات زبان عربی در قید و بند معانی عادی و عرفی آن نیست بلکه خود در مواردی اصطلاح جدیدی دارد .
    در آیات مذکور معیار اهل بیت بودن عمل صالح است اما در آیه شریفه تطهیر طهارت محض معیار اهلبیت بودن است و چون زنان پیامبرص از این ویژگی برخوردار نبودند لذا اهل بیت پیامبر اسلام محسوب نمی شوند .
    موفق باشید
    سلام
    مگه قرار بود تعجب بکنیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    * اللهم عجل لولیک الفرج

5. صلوات ها 2

نوشته
    85
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    202

شما پسر نوح که کافر بود رو با ام المومنین مقایسه میکنید؟

النَّبِيُّ أَوْلى‏ بِالْمُؤْمِنينَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ وَأَزْواجُهُ أُمَّهاتُهُمْ.
    الأحزاب/6.
    ویرایش توسط مردخدا : ۱۳۹۱/۰۳/۳۰ در ساعت ۱۱:۲۴

7. صلوات ها 4

نوشته
    199
    حضور
    1 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    840

نقل قول نوشته اصلی توسط مردخدا نمایش پست ها
    شما پسر نوح که کافر بود رو با ام المومنین مقایسه میکنید؟

النَّبِيُّ أَوْلى‏ بِالْمُؤْمِنينَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ وَأَزْواجُهُ أُمَّهاتُهُمْ.
    الأحزاب/6.
    آقای مرد خدا بهتون بر نخوره اما شما دوست دارید همه چیز رو منکر بشید
    نخیر کسی پسر نوح رو با ام المومنین مقایسه نمی کنه اما هر کسی هم جز اهل بیت به حساب نمیاد
    * اللهم عجل لولیک الفرج

9. صلوات ها 3

نوشته
    17
    حضور
    42 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    87

من با این همه بی‌ اطلاعات بودنم اینو میدونستم، مگه کسی‌ هم که واسه این موضوعی که انداختین وسط تعجب کرده باشه!
    خدیااااااااا آخه چراااااااااا؟؟!

11. صلوات ها 2

نوشته
    199
    حضور
    1 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    840

نقل قول نوشته اصلی توسط little-girl نمایش پست ها
    من با این همه بی‌ اطلاعات بودنم اینو میدونستم، مگه کسی‌ هم که واسه این موضوعی که انداختین وسط تعجب کرده باشه!
    ایول داری !!!!!!!!!!
    * اللهم عجل لولیک الفرج

13. صلوات ها 2

علاقه
    تاریخ و شعر
    نوشته
    3,136
    حضور
    45 روز 18 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10535

یک مقایسه
    1. ایه «إِنَّما یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَكُمْ تَطْهِیراً».(1)
    «خداوند فقط می‌خواهد پلیدی و گناه را از شما اهل بیت دور کند و کاملا شما را پاک سازد.»

2. حدیث متواتر ثقلین : إِنِّي تَارِكٌ فِيكُمْ مَا إِنْ تَمَسَّكْتُمْ بِهِ لَنْ تَضِلُّوا بَعْدِي: أَحَدُهُمَا أَعْظَمُ مِنْ الْآخَرِ كِتَابُ اللَّهِ حَبْلٌ مَمْدُودٌ مِنْ السَّمَاءِ إِلَى الْأَرْضِ وَ عِتْرَتِي أَهْلُ بَيْتِي وَ لَنْ يَتَفَرَّقَا حَتَّى يَرِدَا عَلَيَّ الْحَوْضَ، فَانْظُرُوا كَيْفَ تَخْلُفُونِي فِيهِمَا.
    هَذَا حَدِيثٌ حَسَنٌ غَرِيبٌ.(2)

دراین حدیث آمده اهل بیت و قران با هم هستند تا در حوض برمن وارد می شوند
    حال اگر آیه و حدیث را کنار هم بگذاریم آیه نمی تواند به همسران پیامبر مربوط باشد چون همه می دانندکه همسران پیامبر بجز خدیجه هیچکدام (وماریطه قبطیه مادر ابراهیم که فرزندش در کودکی رحلت کرد) هیچ کدام بچه نداشتند حال چطور می شود این همسران تا کنار حوض با قران باشند لذا باید اهل بیت کسانی باشند که نسلشان ادامه داشته باشد

1.احزاب: 33.
    2.سنن الترمذي، ج5، ص329 ـ مسند احمد بن حنبل، ج5، ص182 ـ المستدرك الصحيحين للحاكم النيشابوري، ج3، ص109 ـ فضائل الصحابة للنسائي، ص15 ـ السنن الكبرى للنسائي، ج5، ص45 ـ المعجم الكبير للطبراني، ج3، ص66 ـ الدر المنثور للسيوطي، ج6، ص7 ـ تفسير الآلوسي، ج6، ص194

15. صلوات ها 7

نوشته
    199
    حضور
    1 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    840

به جون خودم احتیاج به این همه سند نداره ها
    * اللهم عجل لولیک الفرج

17. صلوات ها 4

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

نقل قول نوشته اصلی توسط مردخدا نمایش پست ها
    شما پسر نوح که کافر بود رو با ام المومنین مقایسه میکنید؟ النَّبِيُّ أَوْلى‏ بِالْمُؤْمِنينَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ وَأَزْواجُهُ أُمَّهاتُهُمْ. الأحزاب/6.
    سلام
    با وجود معروفیت کفر پسر نوح همانطور که در آیه سوره مبارکه هود مشاهده می فرمایید هیچ اشاره ای به آن نشده است بلکه اورا عمل غیر صالح می داند در حالیکه اگر کافر بود اولی تر بود به آن اشاره می شد .
    از طرف دیگر عنوان ام المومنین برای ازواج نبی ص جنبه فقهی دارد و اشاره به ممنوعیت ازدواج مومنان با آنهاست و دلالتی بر شان خاص معنوی ندارد چه اینکه اغلب ازدواجهای پیامبر ص مصلحتی بوده است و در مصالح خیلی از معیارها نادیده انگاشته می شوند .
    خلاصه اینکه هرکس با پیامبر ص نسبت نسبی یا سببی داشته باشد صاحب منزلت نیست مگر اینکه با معیارهای تعیین شده در شرع مقدس حائز مقام والایی باشد یا خود شارع از آن خبر دهد همانطور که آیه تطهیر برای علی و خانواده اش آنرا بیان فرموده است .
    از سوی دیگر ما با مثال پسر نوح خواستیم ثابت کنیم که الفاظ قرآنی تابع محض عرف و لغت نیست وگرنه باید قطعاپسر نوح را از اهل بیت او بدایم در حالیکه قرآن تصریح می فرماید او از اهل بیت نوح نیست چون عمل غیر صالح است . پس قرآن کریم برای برخی لغات اصطلاحات خاص دارد .
    حال اگر در آیه تطهیر با معیار طهارت محضه کسی مدعی عدم دخول ازواج نبی در این اهل بیت باشد جای تعجب نیست . چه اینکه مثال آنرا در جای دیگر هم داریم و دیگر آنکه می دانیم ازواج نبی طهارت محضه نداشته اند .
    والله الموفق

ویرایش توسط حامد : ۱۳۹۱/۰۳/۳۱ در ساعت ۱۰:۲۹
    هردو عالم یک فروغ روی اوست

19. صلوات ها 5

علاقه
    مطالعات و تحقيقات قراني
    نوشته
    1,714
    حضور
    29 روز 5 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    336
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5705

برادران اهل سنت معتقدند که در آيه تطهير "وقرن في بيوتكن ولا تبرجن تبرج الجاهليه الاولي واقمن الصلاه وآتين الزكاه واطعن الله ورسوله انما يريد الله ليذهب عنكم الرجس اهل البيت ويطهركم تطهيرا " همسران پيامبر (ص) داخل در " اهل البيت " هستندزيرا مصادیق «اهل» در این آیات، همسران پیامبر بوده‌اند، و اينكه چرا ضمیر مؤنّث نیامده، می‌گویند زیرا پیامبر(ص) خود نیز اهل همان خانه بوده و خدای تعالی برای اینکه رسول خود را نیز مخاطب قرار دهد و او را نیز به دفع رجس و تطهیر نفس مکلّف گرداند، وی را نیز در انتهای آیه به مخاطبین افزوده است، لذا او نیز داخل در مصادیق «اهل بیت» قرار گرفته است و چون بنا به قواعد زبان عربی، در جمعی از نسوان که یک مذکّر موجود باشد، آن جمع در حکم مذکّر خواهد بود، از این‌رو در قسمت اخیر آیه، ضمیر مذکّر، استعمال شده است همانگونه كه حضرت ابراهیم جزو خانواده اش بوده و در سوره هود آیه ۷۱ تا ۷۳ آمده:
    وَلَقَدْ جَاءَتْ رُسُلُنَا إِبْرَاهِيمَ بِالْبُشْرَىٰ قَالُوا سَلَامًا ۖ قَالَ سَلَامٌ ۖ فَمَا لَبِثَ أَن جَاءَ بِعِجْلٍ حَنِيذٍ ﴿٦٩﴾ فَلَمَّا رَأَىٰ أَيْدِيَهُمْ لَا تَصِلُ إِلَيْهِ نَكِرَهُمْ وَأَوْجَسَ مِنْهُمْ خِيفَةً ۚ قَالُوا لَا تَخَفْ إِنَّا أُرْسِلْنَا إِلَىٰ قَوْمِ لُوطٍ ﴿٧٠﴾ وَامْرَأَتُهُ قَائِمَةٌ فَضَحِكَتْ فَبَشَّرْنَاهَا بِإِسْحَاقَ وَمِن وَرَاءِ إِسْحَاقَ يَعْقُوبَ ﴿٧١﴾قَالَتْ يَا وَيْلَتَىٰ أَأَلِدُ وَأَنَا عَجُوزٌ وَهَـٰذَا بَعْلِي شَيْخًا ۖ إِنَّ هَـٰذَا لَشَيْءٌ عَجِيبٌ ﴿٧٢﴾ قَالُوا أَتَعْجَبِينَ مِنْ أَمْرِ اللَّـهِ ۖ رَحْمَتُ اللَّـهِ وَبَرَكَاتُهُ عَلَيْكُمْ أَهْلَ الْبَيْتِۚ إِنَّهُ حَمِيدٌ مَّجِيدٌ ﴿٧٣﴾
    لذا ضمیر مذکّر «کم» استعمال شده است، در حالی که مخاطب اوّل آیه، مؤنّث بوده است، در سورة «طه» نیز حضرت موسی به خانواده‌اش که همسرش قطعاً جزو آن بوده می‌فرماید :
    إِذْ رَأَىٰ نَارًا فَقَالَ لِأَهْلِهِ امْكُثُوا إِنِّي آنَسْتُ نَارًا لَّعَلِّي آتِيكُم مِّنْهَا بِقَبَسٍ أَوْ أَجِدُ عَلَى النَّارِ هُدًى ﴿١٠﴾(طه / 10)
    «= موسی به خانواده‌اش گفت : درنگ کنید».
    که در درجة اول مقصود، همسر آن حضرت بوده ولی به اعتبار لفظ «اهل» و یا به اعتبار مصادیق آن که همسرش نیز جزو آن است لفظ نیز به ملاحظة وجود رسول خدا در میان أهالی خانه و زوجاتش، خطاب مذکّر آمده است.
    اين مدعاي برادران اهل سنت است كه در پستهاي آتي به نقد و بررسي آن مي پردازيم .
    ویرایش توسط هدی : ۱۳۹۱/۰۴/۰۱ در ساعت ۱۰:۱۰

21. صلوات ها 6

صفحه 1 از 20 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری