جمع بندی کدام یک از این دو را تایید می کنید؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کدام یک از این دو را تایید می کنید؟

سلام دوستان

من دو تا برادر در محلمون می شناسم که اولی (کوچکتره)

- نماز می خونه_مسائل دینی و رعایت میکنه (مثلا دروغ صفر_غیبت صفر_فحش و ناسزا صفر_چش چرانی صفر_ و ...)
به انقلاب و رهبر و ائمه و ... هم وفادار هست و تا حدودی هم اخلاقش (با مردم) خوبه اما چندان با پدرش و خانوادش جور نیست و سر ناسازگاری داره!(دستورات پدر رو کمتر انجام میده و با اون هیچ جا نمیره! چون میگه آدم بد اخلاقی هست و نمی خواد شبیه اون بشه!)

پدرش هم دائم اونو نفرین میکنه!!(نمی دونم حق بجانب هست یا نه!)

---------------------
اما دومی (بزرگتره)

نماز صفر _قرآن صفر _دین صفر_زبان صفر_ اعمال صفر و ...

اما اخلاق 20-کمک کردن به دیگران 20-احترام به پدر و مادر 20-شوخ طبعی 20-صله رحم 20 و ...پدر و مادرشم دائم از تعریف می کنند!

حالا من برام سوال هست اگه خدای نکرده یکی ار اینها فوت کنه تکلیفشون در برزخ و اخرت چی میشه؟

یعنی کدوم قابل تایید هست؟

اولی که اخلاق نداره اما خدا داره!
یا دومی که اخلاق داره و خدا نداره!

کارشناس بحث : استاد

[="Tahoma"][="Navy"]

izraeel;232667 نوشت:
سلام دوستان

من دو تا برادر در محلمون می شناسم که اولی (کوچکتره)

- نماز می خونه_مسائل دینی و رعایت میکنه (مثلا دروغ صفر_غیبت صفر_فحش و ناسزا صفر_چش چرانی صفر_ و ...)
به انقلاب و رهبر و ائمه و ... هم وفادار هست و تا حدودی هم اخلاقش (با مردم) خوبه اما چندان با پدرش و خانوادش جور نیست و سر ناسازگاری داره!(دستورات پدر رو کمتر انجام میده و با اون هیچ جا نمیره! چون میگه آدم بد اخلاقی هست و نمی خواد شبیه اون بشه!)

پدرش هم دائم اونو نفرین میکنه!!(نمی دونم حق بجانب هست یا نه!)

---------------------
اما دومی (بزرگتره)

نماز صفر _قرآن صفر _دین صفر_زبان صفر_ اعمال صفر و ...

اما اخلاق 20-کمک کردن به دیگران 20-احترام به پدر و مادر 20-شوخ طبعی 20-صله رحم 20 و ...پدر و مادرشم دائم از تعریف می کنند!

حالا من برام سوال هست اگه خدای نکرده یکی ار اینها فوت کنه تکلیفشون در برزخ و اخرت چی میشه؟

یعنی کدوم قابل تایید هست؟

اولی که اخلاق نداره اما خدا داره!
یا دومی که اخلاق داره و خدا نداره!

کارشناس بحث : استاد

با عرض سلام خدمت شما
پاسخ اینست که کار هر دو اشتباه است و هر دو دارای ایراد هستند ایرادشان اینست که حکم خداوند را زیر پا می گذارند، اولی با بی احترامی به پدر و مادر (البته در فرضی که شما مطرح کردید چون ممکن است مثلا دستورات پدر مخالف حکم خدا باشد که در این صورت حکم خدا اولویت دارد نه والدین) و دومی هم با گناهان متعددی که انجام می دهد.
اما در این فرض اگر بخواهیم قیاسی بر مبنای دین انجام دهیم که کدام وضعشان بدتر است،باید گفت که قطعا وضع دومی بدتر است زیرا پایه و اصل ایمان او مشکل دارد و این مطلب به هیچ وجه قابل اغماض نیست.
امر به معروف و نهی از منکر این دو برادر با حفظ شرایط ان بر شما دوست گرامی لازم و واجب است.
موفق و موید باشید.ابهامی بود بفرمائید.[/]

نقل قول:
امر به معروف و نهی از منکر این دو برادر با حفظ شرایط ان بر شما دوست گرامی لازم و واجب است
عجب!

می دونین قضیه چیه، برادر کوچکتره (31 سالشه) کمی تنبلم هست و اجتماعی هم نیست سر کارم نمیره ازدواجم نمی کنه!فک کنم با پدرش الان ده سالی میشه که قهر هست و باهم یکجا سر یک سفره هم غذا نمی خورن!

اما تا اونجایی که من اون و می شناسم مقید هست!

اما بزرگتره (که زن و بچه هم داره) کمی شنگول (ساده لوح و بی سواد) هست- جُک های بی تربیتی هم میگه!_اهل خدا پیغمبر هم زیاد نیست_مثلا اعصابش خورد بشه عقده شو سر خدا پیعمبر و اینا خالی می کنه (درک نداره هیچی _صفر) و از این دست خلقیاتکه کم نداره! (اخلاق پدرشم در جوانی همین بوده ،گمان کنم)

اما رابطش با دوستان و همسایه ها و پدر و مادرش خوبه ...خیلی خوب!

حالا با این اوصاف من چیطوری به اینا تذکر بدم که من و مسخره نکنن!...قوم عجیبی هستن!

[="Tahoma"][="Navy"]

izraeel;233137 نوشت:
عجب!

می دونین قضیه چیه، برادر کوچکتره (31 سالشه) کمی تنبلم هست و اجتماعی هم نیست سر کارم نمیره ازدواجم نمی کنه!فک کنم با پدرش الان ده سالی میشه که قهر هست و باهم یکجا سر یک سفره هم غذا نمی خورن!

اما تا اونجایی که من اون و می شناسم مقید هست!

اما بزرگتره (که زن و بچه هم داره) کمی شنگول (ساده لوح و بی سواد) هست- جُک های بی تربیتی هم میگه!_اهل خدا پیغمبر هم زیاد نیست_مثلا اعصابش خورد بشه عقده شو سر خدا پیعمبر و اینا خالی می کنه (درک نداره هیچی _صفر) و از این دست خلقیاتکه کم نداره! (اخلاق پدرشم در جوانی همین بوده ،گمان کنم)

اما رابطش با دوستان و همسایه ها و پدر و مادرش خوبه ...خیلی خوب!

حالا با این اوصاف من چیطوری به اینا تذکر بدم که من و مسخره نکنن!...قوم عجیبی هستن!

گرامی عرض کردم با حفظ شرایط- یکی از شرایط احتمال تاثیر است. اگر راهی پیدا کردید و احتمال پذیرش دادید انجام دهید وگرنه لزومی ندارد.
اگر بنده جای شما بودم خیلی مودبانه یکبار امتحان می کردم و در خلوت با لحن مودبانه و دوستانه حرفم را می زدم.
موفق باشید.[/]

پرسش :
من دو تا برادر می شناسم که اولی نماز می خواند، مسائل دینی و رعایت می کند اما با والدین رفتار مناسبی ندارد و دومی مقید به انجام واجبات و مسائل شرعی نیست اما از نظر اخلاق بسیار خوش رفتار با والدین است. از نظر دینی رفتار کدام یک قابل تایید هست؟

پاسخ :
قبل از بیان پاسخ به دو نکته توجه کنید :
1. دین مجموعه ای است که برای تمامی ابعاد وجودی و نیازهای مادی و معنوی انسان از عقاید، اخلاق، روابط حقوقی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و غیر آن از پیش از ولادت تا پس از مرگ دیدگاه معرفتی، طرح و برنامه و احکام و مقررات دارد.
2. یکى از مسلّمات اسلامى این است که احکام شرعى تابع و برگرفته از مصالح و مفاسد واقعى است، یعنى هر امر شرعى به علت مصلحت ضرورى است و هر نهى شرعى ناشى از مفسده ‏اى است که باید ترک شود. حکمت‏ ها و مصلحت ها به گونه‏ اى است که اگر عقل انسان به آن‏ها آگاه گردد، عقل نیز همان حکم را مى‏ کند که شرع بیان کرده است.(1)
با توجه به این دو نکته می گوییم :
عملکرد هیچ یک از دو نفر مذکور قابل تائید دین نیست. کار هر دو اشتباه است و هر دو حکم خداوند را زیر پا می گذارند، نفر اول با بی احترامی به پدر و مادر و نفر دوم با ترک واجبات دیگری از قبیل نماز و روزه و ... البته در فرضی که دستورات پدر و مادر مخالف حکم خدا باشد، تبعیت از حکم خدا اولویت دارد بر والدین و اما عدم اطاعت از والدین دراین گونه موارد هم نباید به بی حرمتی از والدین بینجامد. زیرا همان خدایی که امر به اطاعت والدین و ضرورت نیکی به پدر و مادرکرده است و می فرماید :
"وَ قَضى‏ رَبُّکَ أَلاَّ تَعْبُدُوا إِلاَّ إِیَّاهُ وَ بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً، جز او را نپرستید، به پدر و مادر نیکى کنید. "
در ادامه آیه بر بدون خشونت سخن گفتن با ایشان تأکید کرده و می فرماید :
إِمَّا یَبْلُغَنَّ عِنْدَکَ الْکِبَرَ أَحَدُهُما أَوْ کِلاهُما فَلا تَقُلْ لَهُما أُفٍّ وَ لا تَنْهَرْهُما وَ قُلْ لَهُما قَوْلاً کَریماً ؛ پروردگارت فرمان قاطع هرگاه یکى از آنان یا دو نفرشان در کنارت به پیرى رسند [چنانچه تو را به ستوه آورند] به آنان اف مگوى. بر آنان [بانگ مزن و] پرخاش مکن، به آنان سخنى نرم و شایسته [و بزرگوارانه‏] بگو. ". (2)

پی نوشت ها:
1. مرتضى مطهرى، مجموعه آثار، انتشارات صدرا، تهران، ج 20، ص 52 .
2. اسراء (17) آیه 23.

موضوع قفل شده است