بلند یا آهسته خواندن نماز

تب‌های اولیه

45 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بلند یا آهسته خواندن نماز

سلام
آیا بلند یا آهسته خواندن نماز در غیر نمازهای واجب یومیه موضوعیت داره ؟(چه نماز های واجب مثل نماز آیات و چه نمازهای مستحبی)

نخودسیاه;232365 نوشت:
آیا بلند یا آهسته خواندن نماز در غیر نمازهای واجب یومیه موضوعیت داره ؟(چه نماز های واجب مثل نماز آیات و چه نمازهای مستحبی)

با سلام و عرض ادب

بر مردان واجب است که حمد و سوره را در نمازهاى صبح و مغرب و عشا بلند بخوانند و در بقیه نمازها وجوب ندارد البته قرائت در نافله ‏هاى نمازهاى جهرى(صبح،مغرب،عشا) مستحب است که بلند باشد و در نمازهاى اخفاتى(ظهر و عصر) مستحب است که آهسته باشد و اگر بر عکس هم انجام شود، مجزى است.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س458و474

سلام يكي از بستگان ما خانمم هست عادت داره نمازشو بلند ميخونه البته نه زياد بلند
بهش كه ميگم اينطوري نخون ميگه اينجا كه نا محرم نيست
و اگه اهسته بخونم كلماتي كه بايد درست تلفظ كنم(عربي) مثلا و لا الضالين رو نميتونم! اين درسته؟

معين الضعفاء;233236 نوشت:
سلام يكي از بستگان ما خانمم هست عادت داره نمازشو بلند ميخونه البته نه زياد بلند بهش كه ميگم اينطوري نخون ميگه اينجا كه نا محرم نيست و اگه اهسته بخونم كلماتي كه بايد درست تلفظ كنم(عربي) مثلا و لا الضالين رو نميتونم! اين درسته؟

با عرض سلام و احترام خدمت سرکار معین الضعفاء گرانقدر

زن برای بلند یا آهسته خواندن نماز های صبح و مغرب و عشاء در جایی که نامحرم نمی شنود ، مختار است و از نظر بیشتر مراجع در مواقعی که نامحرم صدایش را می شنود ، لازم است آهسته بخواند . (1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. توضیح المسائل مراجع م 994

آیا کسی را که میبینیم در وقت اذان در مسجد و یا امام زاده،بلند و آهسته خواندن نمازش را رعایت نمیکند،واجب است نهی از منکر کنیم؟
گاهی میگویم شاید حواسش نیست و من بلند تر میخوانم تا به یادش آید.اما میبینم نفر بعد و نفر بعد و نفر بعدی هم که کنارم می آیند،همگی نماز مغرب را آهسته میخوانند.
لطفا راهنمایی بفرمایید

a_rezahu;233804 نوشت:
آیا کسی را که میبینیم در وقت اذان در مسجد و یا امام زاده،بلند و آهسته خواندن نمازش را رعایت نمیکند،واجب است نهی از منکر کنیم؟ گاهی میگویم شاید حواسش نیست و من بلند تر میخوانم تا به یادش آید.اما میبینم نفر بعد و نفر بعد و نفر بعدی هم که کنارم می آیند،همگی نماز مغرب را آهسته میخوانند. لطفا راهنمایی بفرمایید

با تشکر از سئوال شما

اگر حکم شرعی را می داند و عمل نمی کند از باب امر به معروف و اگر نمی داند از باب ارشاد جاهل لازم است مسئله را متذکر شوید .

البته به صورتی بگویید که بهتر است مثلا به شکل سئوال سخن را آغاز کنید:
آیا دلیلی دارد که شما نماز مغرب را آهسته می خوانید ؟ (1)

همیشه موفق و پیروز باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم

سلام
اگه به اشتباه یک قسمت از نماز رو بلند و یا آهسته بخونیم و بعد که متوجه شدیم درست بخونیم نماز صحیحه یا نه؟
مرجع: آیت الله مکارم شیرازی

نخودسیاه;235510 نوشت:
سلام اگه به اشتباه یک قسمت از نماز رو بلند و یا آهسته بخونیم و بعد که متوجه شدیم درست بخونیم نماز صحیحه یا نه؟ مرجع: آیت الله مکارم شیرازی

خدمت کاربر محترم جناب نخودسیاه عرض سلام وخسته نباشید داریم

درفرض سوال درصورتیکه از روی بی هواسی بجای اخفات در نماز ،جهری ویابالعکس راانجام داده باشیدنماز شما صحیح است

رساله اقای مکارم /م=908

[="purple"] با عرض سلام و خسته نباشید خدمت کارشناسان محترم.

چه هنگامی ما مجاز به آهسته خوندن نمازهای صبح و مغرب و عشا هستیم؟

اهل منزل ما اهل نماز صبح نیستند و خانه ساکت و آرام و آرام هست و من اگر بخواهم با جوهره ی صدایم نماز بخوانم خواب از سر والدین و بقیه ی اهل خانه می پرد.

بلند خواندن نماز مغرب و عشارو هم ریاکاری میدونم اصلا دلم نمیخواد کسی بفهمه من نماز بخونم.

مگه غیر از این هست که در آخرالزمان مومنین پنهانی نماز میخونن؟منم پنهانی میخونم دلم نمی خواد کسی بفهمه ولی اگر بخوام با جوهر صدام بخونم همه متوجه میشند.

کلیه ی نماز صبح هام رو هم آروم خوندم چون مجبور بودم تمام توجه و حواس خودم رو صرف کنترل کردن جوهر صدام کنم و زور بزنم که هرچه آهسته تر شود.

پیشاپیش از رسیدگی کارشناسان محترم سپاسگذارم.این بلند خوندن هم برای من دردسری شده.[/]

من جایی خوندم که نظر مقدس اردبیلی(ره) با توجه به آیه 110 سوره اسراء " قُلِ ادْعُواْ اللّهَ أَوِ ادْعُواْ الرَّحْمَنَ أَيًّا مَّا تَدْعُواْ فَلَهُ الأَسْمَاء الْحُسْنَى وَلاَ تَجْهَرْ بِصَلاَتِكَ وَلاَ تُخَافِتْ بِهَا وَابْتَغِ بَيْنَ ذَلِكَ سَبِيلًا " اینه که فرقی بین نمازها در جهر و اخفات وجود نداره . درسته ؟

اینکه آیت الله عظام میفرمایند نه انقدر آهسته که خودت هم نشنوی و نه آنقدر بلند که دیگران را آزار بدی همین است. ولی درمورد نماز ظهر ویاعصرو وغرب وعشاو صبح باید توجه داشته باشیم که ازین حدود تجاوز نکنیم

mehranzo313;271023 نوشت:
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت کارشناسان محترم. چه هنگامی ما مجاز به آهسته خوندن نمازهای صبح و مغرب و عشا هستیم؟ اهل منزل ما اهل نماز صبح نیستند و خانه ساکت و آرام و آرام هست و من اگر بخواهم با جوهره ی صدایم نماز بخوانم خواب از سر والدین و بقیه ی اهل خانه می پرد. بلند خواندن نماز مغرب و عشارو هم ریاکاری میدونم اصلا دلم نمیخواد کسی بفهمه من نماز بخونم. مگه غیر از این هست که در آخرالزمان مومنین پنهانی نماز میخونن؟منم پنهانی میخونم دلم نمی خواد کسی بفهمه ولی اگر بخوام با جوهر صدام بخونم همه متوجه میشند. کلیه ی نماز صبح هام رو هم آروم خوندم چون مجبور بودم تمام توجه و حواس خودم رو صرف کنترل کردن جوهر صدام کنم و زور بزنم که هرچه آهسته تر شود. پیشاپیش از رسیدگی کارشناسان محترم سپاسگذارم.این بلند خوندن هم برای من دردسری شده.

با سلام و احترام

هرگاه در جایى که باید قرائت را بلند بخواند عمداً آهسته بخواند یا در جایى که باید آهسته بخواند عمداً بلند بخواند نماز باطل است و منظور از بلندخواندن فریاد زدن نیست بلکه همین که صدا جوهره داشته باشد کافی است و به این مقدار جوهره صدا بعید است موجب آزار دیگران شود.

توضیح المسائل مراجع،قرائت نماز

با عرض تشکر از رسیدگی کارشناس محترم جناب آقای نور.

فقط حمد و سوره رو باید با جوهر صدا خوند؟

مگه حکمت این بلند خواندن این نیست که بقیه ترغیب به نماز بشند؟ خب کسی اطراف من نیست که ترغیب بشه.

mehranzo313;271288 نوشت:
با عرض تشکر از رسیدگی کارشناس محترم جناب آقای نور. فقط حمد و سوره رو باید با جوهر صدا خوند؟ مگه حکمت این بلند خواندن این نیست که بقیه ترغیب به نماز بشند؟ خب کسی اطراف من نیست که ترغیب بشه.

با سلام و احترام مجدد

خواهش میکنم.بله فقط حمد و سوره در رکعت اول و دوم نماز واجب است بلند خوانده شود.ممکن از یکی از حکمت های بلند خواندن نماز همان باشد که شما اشاره کردید ولی قطعا منحصر در همین مورد نیست و چه بسا حکمت های دیگری دارد که نزد مکلف مشخص نمی باشد مانند فلسفه بسیاری از احکام دیگر که چنین است و برایمان روشن نیست.

همواره به سلامت باشید.

یا کریم

سلام

ببخشید سوالی داشتم:

اگر فردی (از اعضای خانواده؛مرد) طوری نماز بخونه که اگر من دو قدم باهاش فاصله دارم قسمت هایی از حمد و سوره اش رو می شنوم نه همه اشو نماز ایشون چه حکمی داره؟

اگر به فاصله ی همون دو قدم با این فرد فاصله داشته باشیم و نماز ایشون طوری باشه که باید دقت کنید تا صدای این فرد رو بشنوید چه حکمی داره؟

و اگر در کل بخواهیم به کسی این نکته را تذکر بدهیم که خیلی نرم باشه و باعث نشه فرد فکر کنه خیلی گیر الکی میدیم چه پیشنهادی دارید؟

با تشکر

[="Tahoma"][="Black"]

خادم سنگر;304719 نوشت:
یا کریم سلام ببخشید سوالی داشتم: اگر فردی (از اعضای خانواده؛مرد) طوری نماز بخونه که اگر من دو قدم باهاش فاصله دارم قسمت هایی از حمد و سوره اش رو می شنوم نه همه اشو نماز ایشون چه حکمی داره؟ اگر به فاصله ی همون دو قدم با این فرد فاصله داشته باشیم و نماز ایشون طوری باشه که باید دقت کنید تا صدای این فرد رو بشنوید چه حکمی داره؟ و اگر در کل بخواهیم به کسی این نکته را تذکر بدهیم که خیلی نرم باشه و باعث نشه فرد فکر کنه خیلی گیر الکی میدیم چه پیشنهادی دارید؟ با تشکر

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

معیار در جهری یا اخفاتی (بلند و کوتاه) خواندن نماز این نیست که از دو قدمی بشود یا نشود صدای فرد را شنید چون شرایط مکانی متفاوت می کند .

هر کس خود می فهمد که نمازی که می خواند با صدای آهسته است یا خیر بنابراین تنها او را نسبت به این حکم آشنا کنید کافی است .

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

سلام
من جدیدا مدتیه که رویاخفات خوندن حرف کاف در والله اکبر تسبیحات اربعه دار حساسیت شده ام یعنی هر کار میکنم این یه حرف بلند تلفظ میشه
برام معضلی شده باید چیکار کنم
پیش یکی از دوستام خوندم که تجویدش خوب بود گفت درست میخونی رو این حساب که مثلا وقتی میخوام والله اکبر رو بلند بخونم الف قبلیش رو بلند میگم با کاف ترکیب میشه و موقع آهسته خوندن چون الف قبلیش رو آهسته میگم کاف و کل کلمه انگار آروم گفته شده ولی در صورتی که خود حرف کاف هیچ فرقی توش اداش نداره ...
مورد دوم اینکه ملت چجوری نمازشون رو آروم میخونن که منی که چسبیدم کنارشونم نمیشنوم صداشون رو آیا صرفا تکان خوردن لبها کفایت میکنه این وش داخلی و خارجی قضیش چیه؟ یک حکم بود که گفته بود اگه مانعی نباشه باید خودش بشنوه این راجه به نمازهای جهریه بوده یا خفیه رو هم در بر میگیره؟
مورد سوم من گاهی میرم مسجد بعضیا که بعد از نماز موقع سخنرانی مثلا میرسن قریب به 99% آروم میخونن نماز مغرب و عشا رو دیگه حوصله اینکه به تک تک گوشزد کنم بعد طرف معلوم نیست بهش بربخوره یا نه رو دیگه حساب کنین ...روایتی هست که مثلا فردی نماز جهریه رو آروم خونده باشه و معصومی بگه نمازت باطله؟ یعنی خدا اون دنیا میاد یقه ماره میگیره که چرا نمازت رو آروم خوندی؟در صورتی که میدونه هدف دشمنی با حکمشون نبوده و نیست. این برام سواله با تشکر

soalha;311913 نوشت:
سلام من جدیدا مدتیه که رویاخفات خوندن حرف کاف در والله اکبر تسبیحات اربعه دار حساسیت شده ام یعنی هر کار میکنم این یه حرف بلند تلفظ میشه برام معضلی شده باید چیکار کنم پیش یکی از دوستام خوندم که تجویدش خوب بود گفت درست میخونی رو این حساب که مثلا وقتی میخوام والله اکبر رو بلند بخونم الف قبلیش رو بلند میگم با کاف ترکیب میشه و موقع آهسته خوندن چون الف قبلیش رو آهسته میگم کاف و کل کلمه انگار آروم گفته شده ولی در صورتی که خود حرف کاف هیچ فرقی توش اداش نداره ... مورد دوم اینکه ملت چجوری نمازشون رو آروم میخونن که منی که چسبیدم کنارشونم نمیشنوم صداشون رو آیا صرفا تکان خوردن لبها کفایت میکنه این وش داخلی و خارجی قضیش چیه؟ یک حکم بود که گفته بود اگه مانعی نباشه باید خودش بشنوه این راجه به نمازهای جهریه بوده یا خفیه رو هم در بر میگیره؟ مورد سوم من گاهی میرم مسجد بعضیا که بعد از نماز موقع سخنرانی مثلا میرسن قریب به 99% آروم میخونن نماز مغرب و عشا رو دیگه حوصله اینکه به تک تک گوشزد کنم بعد طرف معلوم نیست بهش بربخوره یا نه رو دیگه حساب کنین ...روایتی هست که مثلا فردی نماز جهریه رو آروم خونده باشه و معصومی بگه نمازت باطله؟ یعنی خدا اون دنیا میاد یقه ماره میگیره که چرا نمازت رو آروم خوندی؟در صورتی که میدونه هدف دشمنی با حکمشون نبوده و نیست. این برام سواله با تشکر

با سلام و عرض ادب و تبریک میلاد ختم المرسلین(صلی الله علیه و آله)و امام صادق(علیه السلام)

1.اگر در این مساله دچار وسواس شده اید اعتنا نکنید و درفرض سوال هم جایز نیست تسبیحات اربعه یا فقط الله اکبر آن را بلند بگویید.

2.همین که فرد صدای خود را بشنود درجایی که مانعی نباشد کافی است و لب خوانی یا در ذهن و دل گفتن کلمات صحیح نیست البته ملاک،شنیدن فرد کناری هم نیست.

3.درمورد بحث روایی،سوال خود را در انجمن حدیث پیگیری نمایید ولی برای اطلاع از ارشاد جاهل می توانید به تاپیک زیر مراجعه نمایید:
http://www.askdin.com/thread20061.html

رساله مراجع،احکام نماز

سلام
منم این عید رو تبریک میگم خدمتتون
با تشکر از پاسختون
من فقط حرف کاف رو بلند میگم حتی الف قبل کاف رو آروم میگم اصلا فرقی بین حرف کاف (در حالت سکون) بصورت جهر و اخفات نمیبینم . فقط چون توی جهر الف و ب ر رو بلند میگم ولی کاف بازم مثل اخفات تلفظ میشه
یک مورد دیگه اینکه یه روحانی گفت بعضی مراجع میگن اگه تکرار کنی نمازت باطله حالا نمیدونم دید وسواسی دارم میشم خواست بترسونه یا واقعا اینجوریه الان اگه توی نماز جایی رو بد تلفظ کنم میترسم دوباره تلفظش کنم:khaneh: از یه نظر آیت الله بهجت میگن اگه به حد وسواس نرسه مشکلی نیست تکرار .این حد وسواس یعنی چی؟ 2 بار 3 بار؟ اگه برسه باطله واقعا؟
جدیدا یه چیزایی میاد تو ذهنم که موندم این همه سال توجه هم نمیکردما مثلا توی سلام آخر نماز اون حرف "و برکاته" آخر رو میمونم "ته" تلفظ کردم یا "ت با ضمه" یعنی حرف ها هم تلفظ شد!!!! میدونم دارم وسواسی میشم ولی خب دارم میپرسم ببینم کدوم درسته یا اگه ها تلفظ نشه نماز باطله در ه حد باید تلفظ بشه!!!

نور;311980 نوشت:
با سلام و عرض ادب و تبریک میلاد ختم المرسلین(صلی الله علیه و آله)و امام صادق(علیه السلام)

1.اگر در این مساله دچار وسواس شده اید اعتنا نکنید و درفرض سوال هم جایز نیست تسبیحات اربعه یا فقط الله اکبر آن را بلند بگویید.

2.همین که فرد صدای خود را بشنود درجایی که مانعی نباشد کافی است و لب خوانی یا در ذهن و دل گفتن کلمات صحیح نیست البته ملاک،شنیدن فرد کناری هم نیست.

3.درمورد بحث روایی،سوال خود را در انجمن حدیث پیگیری نمایید ولی برای اطلاع از ارشاد جاهل می توانید به تاپیک زیر مراجعه نمایید:
http://www.askdin.com/thread20061.html

رساله مراجع،احکام نماز

[="Tahoma"][="Green"]اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

جوهره صدا چیست؟

همون حد که صحبت می کنیم؟
یا کمتر است؟[/]

soalha;312031 نوشت:
سلام منم این عید رو تبریک میگم خدمتتون با تشکر از پاسختون من فقط حرف کاف رو بلند میگم حتی الف قبل کاف رو آروم میگم اصلا فرقی بین حرف کاف (در حالت سکون) بصورت جهر و اخفات نمیبینم . فقط چون توی جهر الف و ب ر رو بلند میگم ولی کاف بازم مثل اخفات تلفظ میشه یک مورد دیگه اینکه یه روحانی گفت بعضی مراجع میگن اگه تکرار کنی نمازت باطله حالا نمیدونم دید وسواسی دارم میشم خواست بترسونه یا واقعا اینجوریه الان اگه توی نماز جایی رو بد تلفظ کنم میترسم دوباره تلفظش کنم از یه نظر آیت الله بهجت میگن اگه به حد وسواس نرسه مشکلی نیست تکرار .این حد وسواس یعنی چی؟ 2 بار 3 بار؟ اگه برسه باطله واقعا؟ جدیدا یه چیزایی میاد تو ذهنم که موندم این همه سال توجه هم نمیکردما مثلا توی سلام آخر نماز اون حرف "و برکاته" آخر رو میمونم "ته" تلفظ کردم یا "ت با ضمه" یعنی حرف ها هم تلفظ شد!!!! میدونم دارم وسواسی میشم ولی خب دارم میپرسم ببینم کدوم درسته یا اگه ها تلفظ نشه نماز باطله در ه حد باید تلفظ بشه!!!

با سلام و احترام مجدد

برای دریافت پاسخ به دو استفتای زیر از آیه الله بهجت توجه فرمایید:

شخصى در نمازهاى اخفاتيّه اگر يك كلمه را آهسته بخواند صحيح ادا نمى كند و اگر كمى به جهر بخواند صحيح ادا مى شود، آيا جايز است اين كار را انجام دهد؟ اگر در نمازهاى جهريه براى تلفّظ صحيح آهسته بخواند چه طور؟ ج. در نمازهاى اخفاتيه، تمام كلمات بايد اخفات باشد و در جهريه تمام كلمات بايد جهر باشد، و به شك و وسوسه اعتنا نكند.

كسى كه در صحّت ذكرهاى نماز، وسواس دارد يا زياد شكّ مى كند و تكرار مى كند، آيا نمازش باطل مى شود؟

ج. تا اخلال به نظم واجب و موالات نشود، اشكال ندارد؛ ولى وسواس جايز نيست.

حد وسواس با تشخیص خود فرد یا مراجعه به عرف است و دربرکاته باید« ه »تلفظ شود و فقط گفتن ضمه کفایت نمی کند.

مرکز تنظیم و نشر آثار آیه الله بهجت به آدرس:
http://www.bahjat.org/index.php/ahkam-2/esteftahat/169-4-.html

کبوتر حرم الزهرا;312037 نوشت:
اللهم عجل لولیک الفرج سلام جوهره صدا چیست؟ همون حد که صحبت می کنیم؟ یا کمتر است؟

با سلام و احترام

ملاک جهر (بلند خواندن) آشکار کردن جوهر صدا است و جوهره صدا را خود شخص ویا با مراجعه به عرف تشخیص می هد.

استفتا از دفتر آیه الله خامنه ای در قم

نور;312073 نوشت:

حد وسواس با تشخیص خود فرد یا مراجعه به عرف است و دربرکاته باید« ه »تلفظ شود و فقط گفتن ضمه کفایت نمی کند.

اینجوری که خیلی بد شد:Gig:
من همین دیشب اتفاقا سر اینکه ه ادا شد موندم بعد گفتم ولش کن (چون جدیدا روی اینم حساس شدم) نماز عشا رو هم خوندم و اعتنا نکردم تکلیف چیه؟ یه تخفیفی واسه اینکه نماز جماعت بود نمیدین؟:Khandidan!: قشنگ باید تلفظ بشه؟ من قبلا که تجوید و جهر و ..رو رعایت ننمیکردم نماز و حضور قلبم بهتر بودا.
الان چیکار کنم قضا کنم؟ چندین بار اینجوری شده
یقین و .. هم نمیدونم !

soalha;312098 نوشت:
اینجوری که خیلی بد شد من همین دیشب اتفاقا سر اینکه ه ادا شد موندم بعد گفتم ولش کن (چون جدیدا روی اینم حساس شدم) نماز عشا رو هم خوندم و اعتنا نکردم تکلیف چیه؟ یه تخفیفی واسه اینکه نماز جماعت بود نمیدین؟ قشنگ باید تلفظ بشه؟ من قبلا که تجوید و جهر و ..رو رعایت ننمیکردم نماز و حضور قلبم بهتر بودا. الان چیکار کنم قضا کنم؟ چندین بار اینجوری شده یقین و .. هم نمیدونم !

با سلام و احترام مجدد خدمت شما

اگر در این مساله دچار وسواس شده اید اعتنا نکنید و نیاز به قضاکردن نماز نیست.

استفتا از دفتر آیه الله بهجت در قم

[="Tahoma"][="Green"]اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

بلند خواندن بقیه اذکار مثل تشهد و سلام در نماز (مخصوصا جماعت) چه حکمی دارد؟

عرف منظور عرف محل نماز خواندن اسن یا عرف مذهبی؟

این الحمدلله رب العالمین ایی که بین حمد و سوره در جماعت می گویند حکمش چیست؟
اگر مستحب است آیا در نماز فرادا هم میشه خواند؟
بلند خواندش چطور؟[/]

کبوتر حرم الزهرا;312140 نوشت:
اللهم عجل لولیک الفرج سلام بلند خواندن بقیه اذکار مثل تشهد و سلام در نماز (مخصوصا جماعت) چه حکمی دارد؟ عرف منظور عرف محل نماز خواندن اسن یا عرف مذهبی؟ این الحمدلله رب العالمین ایی که بین حمد و سوره در جماعت می گویند حکمش چیست؟ اگر مستحب است آیا در نماز فرادا هم میشه خواند؟ بلند خواندش چطور؟

با سلام و عرض ادب و تشکر از سوال شما

1.بلند خواندن اذکار غیر از تسبیحات اربعه جایز است.

2.منظور ازعرف،افراد دیندار و آگاه به مسائل است.

3.گفتن " الحمد لله رب العالمین " بعد از اتمام حمد چه در نماز فرادا و چه در نماز جماعت ، مستحب است.

پی نوشت:
1.
امام خمینی ، توضیح المسائل،احکام نماز جماعت
2.استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم
3.
امام خمینی ، توضیح المسائل م 1017

کبوتر حرم الزهرا;312140 نوشت:
اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

بلند خواندن بقیه اذکار مثل تشهد و سلام در نماز (مخصوصا جماعت) چه حکمی دارد؟

عرف منظور عرف محل نماز خواندن اسن یا عرف مذهبی؟

این الحمدلله رب العالمین ایی که بین حمد و سوره در جماعت می گویند حکمش چیست؟
اگر مستحب است آیا در نماز فرادا هم میشه خواند؟
بلند خواندش چطور؟

و علیکم السلام

البته در نماز جماعت اگرچه جایز است ، اما بهتر است بلند نخوانیم....

چون بلند خواندن موجب اذیت اطرافیان می شود و آزار دادن مومن حرام است... اما اگر در حدی باشد که آنها اذیت نشوند ، اشکالی ندارد.

از طرفی اگر امام جماعت صدای ما را بشنود، عمل مکروه انجام داده ایم.

نور;312073 نوشت:
با سلام و احترام مجدد

برای دریافت پاسخ به دو استفتای زیر از آیه الله بهجت توجه فرمایید:

شخصى در نمازهاى اخفاتيّه اگر يك كلمه را آهسته بخواند صحيح ادا نمى كند و اگر كمى به جهر بخواند صحيح ادا مى شود، آيا جايز است اين كار را انجام دهد؟ اگر در نمازهاى جهريه براى تلفّظ صحيح آهسته بخواند چه طور؟

ج. در نمازهاى اخفاتيه، تمام كلمات بايد اخفات باشد و در جهريه تمام كلمات بايد جهر باشد، و به شك و وسوسه اعتنا نكند.

كسى كه در صحّت ذكرهاى نماز، وسواس دارد يا زياد شكّ مى كند و تكرار مى كند، آيا نمازش باطل مى شود؟

ج. تا اخلال به نظم واجب و موالات نشود، اشكال ندارد؛ ولى وسواس جايز نيست.

سلام چند تا مسئله
1- توی تلفظ ه من دچار مشکل شدم یعنی زیاد تلفظش میکنم میشه ح کم تلفظ میکنم فکر میکنم که ادا نشده سر همین و تلفظ یه حرف دیگه امروز با اجازتون چند بار نماز صبح خوندم:Moteajeb!: از یه طرف میگین وسواس اعتنا نکن ولی اگه میخواین اعتنا نکردن مثل چی میشه خدا میدونه.مثلا دیروز هم سر همین مسائل بازم چند بار نماز صبح خوندم بعد دیگه بیخیال شدم که نمیخونم دیگه و تلقین ولی باز ظهر قضا کردم:khandeh!: آدم میترسه شما خودتون یه بار عمدا یه وعده نماز رو نخونین ببینین میتونین؟ اعتنا نکنیمم مثل همینه از یه طرف میگه خب نماز که غلطه چون ه ادا نشد موقع نمازم چند بار اون رو تکرار کنیم که میشه وسواس اعتنا نکنم بعد نماز فکرایی که میاد و نماز نخوندی وااسفا:Gig: این ه رو نمیشه قشنگ گفت میخوام بگما نیتم هست که ه بشه آخرش ولی زیاد غلیظ کنم میشه ح نکنم هم حق حرف میگن (همچین چیزی) ادا نمیشه

مسئله دوم: امام جماعت ما که گاهی شخصی هست و روحانی نیست موقع نماز ظهر یا عصر اگه مثلا غ رو بصورت جهر تلفظ کنه و تکرار نکنه و درستش نکنه تکلیف چیه؟ گاهی میبینم که بعضی حروف کلمات رو آروم تلفظ نمیکنه .عمدی هم شاید نباشه نمیدونم .من باید چیکار کنم ؟ دوباره نماز بخونم؟

مسئله 3 : یک نفر دیگه که شخصی هست با اینکه بقیه حروف رو خوب تلفظ میکنه ولی بین همزه عین تمایزی قائل نمیشه .من چند بار دقت کردم ولی چون توی صف هم معلم عربی داریم هم استاد قرآن و تجوید و دیدم اونا هم اقتدا میکنن من یه مدت بیخیال شدم و اقتدا کردم ولی الان موندم چه کنم چون به نظر من 99.99 درصد مثل همزه میگه .الان هم اقتدا میکنم هم بعد نماز خودم دوباره میخونم ... آیا نماز ظهر و عصر رو هم چون نمیشنوم میتونم خودم رو گول بزنم که شاید الان داره درست میخونه؟

مسئله 4: التماس دعا

md66;313743 نوشت:
سلام چند تا مسئله 1- توی تلفظ ه من دچار مشکل شدم یعنی زیاد تلفظش میکنم میشه ح کم تلفظ میکنم فکر میکنم که ادا نشده سر همین و تلفظ یه حرف دیگه امروز با اجازتون چند بار نماز صبح خوندم از یه طرف میگین وسواس اعتنا نکن ولی اگه میخواین اعتنا نکردن مثل چی میشه خدا میدونه.مثلا دیروز هم سر همین مسائل بازم چند بار نماز صبح خوندم بعد دیگه بیخیال شدم که نمیخونم دیگه و تلقین ولی باز ظهر قضا کردم آدم میترسه شما خودتون یه بار عمدا یه وعده نماز رو نخونین ببینین میتونین؟ اعتنا نکنیمم مثل همینه از یه طرف میگه خب نماز که غلطه چون ه ادا نشد موقع نمازم چند بار اون رو تکرار کنیم که میشه وسواس اعتنا نکنم بعد نماز فکرایی که میاد و نماز نخوندی وااسفا این ه رو نمیشه قشنگ گفت میخوام بگما نیتم هست که ه بشه آخرش ولی زیاد غلیظ کنم میشه ح نکنم هم حق حرف میگن (همچین چیزی) ادا نمیشه مسئله دوم: امام جماعت ما که گاهی شخصی هست و روحانی نیست موقع نماز ظهر یا عصر اگه مثلا غ رو بصورت جهر تلفظ کنه و تکرار نکنه و درستش نکنه تکلیف چیه؟ گاهی میبینم که بعضی حروف کلمات رو آروم تلفظ نمیکنه .عمدی هم شاید نباشه نمیدونم .من باید چیکار کنم ؟ دوباره نماز بخونم؟ مسئله 3 : یک نفر دیگه که شخصی هست با اینکه بقیه حروف رو خوب تلفظ میکنه ولی بین همزه عین تمایزی قائل نمیشه .من چند بار دقت کردم ولی چون توی صف هم معلم عربی داریم هم استاد قرآن و تجوید و دیدم اونا هم اقتدا میکنن من یه مدت بیخیال شدم و اقتدا کردم ولی الان موندم چه کنم چون به نظر من 99.99 درصد مثل همزه میگه .الان هم اقتدا میکنم هم بعد نماز خودم دوباره میخونم ... آیا نماز ظهر و عصر رو هم چون نمیشنوم میتونم خودم رو گول بزنم که شاید الان داره درست میخونه؟ مسئله 4: التماس دعا

با سلام و عرض ادب

درمجموع اگر در تلفظ حروف در نمازتان دچار وسواس شده اید نباید اعتنا نمایید و درمورد قرائت امام جماعت هم اگر خودتان نمی توانید تشخیص در صحت قرائت ایشان حاصل نمایید می توانید به گفته و عمل افراد مطلع و آگاه به مسائل صحت قرائت نماز اعتماد نمایید و درصورتی که آنها اقتدا می کنند شما هم می توانید از این طریق به یقین برسید و به شک خود اعتنا نکرده و اقتدا نمایید.

سلام
آیا باید تمامی کلمات موقع جهر بلند خوانده بشن؟ مثلا سوره توحید آخرش تمام آیاتش دال هست این دال معمولا چون آخر آیه هست کمی آروم تلفظ میشه آیا باید بلند تلفظ بشه؟پیشاپیش ممنون

md66;315643 نوشت:
سلام آیا باید تمامی کلمات موقع جهر بلند خوانده بشن؟ مثلا سوره توحید آخرش تمام آیاتش دال هست این دال معمولا چون آخر آیه هست کمی آروم تلفظ میشه آیا باید بلند تلفظ بشه؟پیشاپیش ممنون

با سلام و عرض ادب

بله در تمام کلمات باید جهر یا اخفات رعایت شود.

نور;315791 نوشت:
با سلام و عرض ادب

من هر چی میام میپرسم تا بلکه این نمازم بهتر بشه و اینقدر عذاب نکشم واسه خوندن نماز بدتر میشه
اصلا دیگه نپرسم بهتره نه؟

[="Tahoma"][="Black"]

md66;316048 نوشت:
من هر چی میام میپرسم تا بلکه این نمازم بهتر بشه و اینقدر عذاب نکشم واسه خوندن نماز بدتر میشه اصلا دیگه نپرسم بهتره نه؟

با تشکر از سؤال شما

مشکل خاصی وجود ندارد نباید سخت بگیرید و بیش از این خودتان را به مشکل بیندازید.
تلفظ آرام حرفی مثل دال در "الصمد" آن را از حالت جهری خارج نمی کند مثل عموم متدینان قرائت کنید و هر کلمه را به صورت جهری و بلند بگویید و دیگر به این مسائل فکر نکنید !

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

سجاد;316146 نوشت:

با تشکر از سؤال شما

مشکل خاصی وجود ندارد نباید سخت بگیرید و بیش از این خودتان را به مشکل بیندازید.
تلفظ آرام حرفی مثل دال در "الصمد" آن را از حالت جهری خارج نمی کند مثل عموم متدینان قرائت کنید و هر کلمه را به صورت جهری و بلند بگویید و دیگر به این مسائل فکر نکنید !

همیشه موفق و سلامت باشید

هر وقت شما تونستین به اراده خودتون یه نماز رو قضا کنین منم میتونم
بابا آدم بین دو راهی میمونه 1- نماز باطل 2- اینکه دوباره بخونه و خودش و فکرش راحت بشه

من کلا یه بیئو گرافی بگم
تا قبل از کلاس تجوید و اینکه بدونم جهر و اخفات واجبه نمازم رو مثل بقیه میخوندم تجوید هم تا حد معمول طوری که توی کلاس تجوید زیاد بهم گیر نداد

بعد شروع شد مخصوصا از وقتی جهر و اخفات خواستم بخونم.
تجویدم کنارش
اول از رکوع شروع شد حرف ظا که شبیه دال میشد... یه مدت اعتنا نکردم دیدم نه واقعا شبیه داله هیچی 3 بار سبحان الله خوندم جاش
بعد یه مدت سجده و اعلی که فرقش با ائلی چیه (مخصوصا فایل صوتی آموزشی تجوید که داشت فرق مثلا عذیم و عظیم رو میگفت و من فرق زیادی توشون نمیدیدم و اینکه ائلی با اعلی چجوری میشه فرقش پس) هیچی یه مدت مقاوت و بعد 3 بار سبحان الله

بعدش تلفظ جهر حرف کاف در تسبیحات اربعه (فقط حرف کاف!) بعدش کمی بهتر شدم گاهی در برکاته آخرین سلام شک میکردم که ت و ضمه گفتم یا ه هم تلفظ شد و دوباره میخوندم گفتم بیام ببینم مشکلی داره که گفتین بله باید ه هم تلفظ بشه سر همین له ته و حتی 3 بار سبحان الله (الله آخرش ه داره) هم بهم ریخته الان زیاد تلفظ میکنم میترسم بشه ح تلفظ نکنم ضمه و فتحه میشه..) بعدشم که جهر خوندن حروف آخر در کلمات مثل علیهم و ...
واقعا نمیدونم چیکار کنم از یه طرف حکمها اینجوریه و باید رعایت بشه از طرفی هم نمازم داره میریزه بهم
دوستم از موقع حرف کاف بهم گفت که شیطونه و وسواسی داری میشی الانم میگه که شیطون سوارت شده ...بهم گفت همه اینایی که تو مسجدن رو بیاریم هیچ کدوم نمازشون درست نیست ... بهش گفتم خب اینا نمیدونن گفت خب خدا بهش میگه چرا نرفتین تحقیق کنین....

توی وضو هم که تاپیکا مشخصه که چه سوالاتی پرسیدم از بالا به پایین شستن سر و دستها و نحوه کشیدن مسح پا

وای که دیگه خسته شدم ..الان بیکارم فردا برم سر کاری چیزی که نمیتونم 3 4 بار یه نماز رو بخونم که

قصد دارم برم دکتر چون کمی هم مشکل توی اخفات خوندن دارم ...
اعتنا نکن=نکات نماز رو رعایت نکن= نماز باطل بخون= ؟؟؟
آقا اصلا کسی، مرجع تقلیدی هست برم ازش اجازه بگیرم نماز اشتباه بخونم:khandeh!:

[="Tahoma"][="Indigo"]سلام خدمت دوست عزیزم.
همانطور که میدانی،من هم دچار همین مشکلات بودم.در تاپیکی هم با هم سوال مشترک داشتیم.
در مورد اعلی و ائلی و... من هم مانند شما مدّتی به همین صورت بودم.
اما مشکلم حل شد.حالا به این چند تا مساله که میگنم دقّت کن،ان شالله برای شما هم حل میشه.

1.از یک کارشناس داشتم از زیر و زبرِ تلفظ نماز میپرسیدم،بهم گفت: یک بار نماز رو پیش کسی که وارد به تجوید و قرائت صحیح هست بخون،اگه گفت درسته،به شکّ ها اعتنا نکن.
نمایشگاه قرآن،یک قسمتش به همین صورت یکی نشسته بود و قرائت رو تصحیح میکرد.من هم رفتم پیشش.
اون اصلا به دهن من نگاه نمیکرد،بلکه صورتش طرف دیگه ای بود و فقط گوش میکرد.
نکته اینه که در تلفظ و قرائت،باید طوری باشه که بگن طرف از نظر عربی درست خونده.مثل اینکه شما داری با من حرف میزنی...مثلا من خودم در تلفظ حرف "ن" گاهی میدیدم که زبونم به سقف دهنم برخورد نمیکنه.اما وقتی فکر میکردم،میدیدم توی فارسی حرف زدن هم این اتفاق می افته،اما طرف مقابلم کاملا حرفم رو متوجه میشه و میگه قرائتم کاملاً صحیح بوده.
برای همین دیگه اعتنا نکردم.

2.دوم یکی از دوستان اسک دینی خیلی راهکار خوبی ارائه داد:
گفت هروقت وسواسی شدی و احساس کردی داری زیاد وسواس به خرج میدی،بگو شیطان من به حرفت گوش نمیدم.اصلاً حال میکنم نماز باطل بخونم.اصلاً من میخوام 2 رکعت نماز صبح باطل میخونم قربت الی الله...
باور کن معجزه کرد...

من مشکلاتم مثل شما خیلی حاد بود...و بدون من هم فردی بسیار دقیق هستم و اصلاً سطحی به مسایل نگاه نمیکنم که یک نمازِ سطحی عوامانه ی اشتباه بخونم.مسجدی که ندونم امامش قرائتش صحیحه یا نه،نماز جماعت نمیخونم.امامی که قرائتش با نظر مرجع من فرق کنه،پشتش نماز نمیخونم و....

3.یکی از فامیل هامون،مدتی مذهبی شدید بود.میخواست بره حوزه و خلاصه خیلی مذهبی شده بود.اما یک دفعه از دین برگشت!!!
یکبار داشت باهام حرف میزد.میگفت میدونی چی شد من دیگه نماز نخوندم؟ گفت:میدیدم که انقدر در نمازم شک میکنم که 2 ساعت نمازخوندنم طول میکشید...
وسواس کاری با اون کرد،که برای همیشه تارک نماز شد!! برادرم،شیطان چه چیزی بالاتر از این میخواد؟

پس پیشنهاد برادرت: برو پیش یک کسی(مثل بخش استفتائات مرجعت یا اصلا دفتر هر مرجع دیگه ای توی شهرت) نماز رو یک بار براشون بدون تکلّف،طوری که راحتی،نه با دقّت های اینچنینی بخون.اگه گفت درسته و مشکلی نداره،یک هفته بدون تکلّف همونطوری نمازت رو بخون.
بعد از یک هفته،دوباره برو همونجا یا یک جای دیگه.نماز رو براشون بدون تکلّف و مشقّت و دقت های اینچنینی بخون.هرطوری زبونت چرخید."ن" رو همونطوری که با من حرف میزنی،"د"،"ک"،"ز"،"و" همه و همه رو.اگه گفت درسته و مشکلی نداره،دیگه تا آخر عمرت اعتنا نکن.بعد برو به دنبال حضور قلب و این مسایل.کتاب آداب الصلاه امام خمینی رو حتماً بخون.اصلاً متحوّلت میکنه.از نمازت چیزی میفهمی که تا حالا هچ وقت نمیفهمیدی.از همین حالا کتاب رو شرع کن.فکر نکن کتاب عوامانه ایه.بسیار کتاب دقیق و عرفانی ای هست.

یا حقّ
[/]

رضاهو;316416 نوشت:
سلام خدمت دوست عزیزم.
همانطور که میدانی،من هم دچار همین مشکلات بودم.در تاپیکی هم با هم سوال مشترک داشتیم.
در مورد اعلی و ائلی و... من هم مانند شما مدّتی به همین صورت بودم.
اما مشکلم حل شد.حالا به این چند تا مساله که میگنم دقّت کن،ان شالله برای شما هم حل میشه.

1.از یک کارشناس داشتم از زیر و زبرِ تلفظ نماز میپرسیدم،بهم گفت: یک بار نماز رو پیش کسی که وارد به تجوید و قرائت صحیح هست بخون،اگه گفت درسته،به شکّ ها اعتنا نکن.
نمایشگاه قرآن،یک قسمتش به همین صورت یکی نشسته بود و قرائت رو تصحیح میکرد.من هم رفتم پیشش.
اون اصلا به دهن من نگاه نمیکرد،بلکه صورتش طرف دیگه ای بود و فقط گوش میکرد.
نکته اینه که در تلفظ و قرائت،باید طوری باشه که بگن طرف از نظر عربی درست خونده.مثل اینکه شما داری با من حرف میزنی...مثلا من خودم در تلفظ حرف "ن" گاهی میدیدم که زبونم به سقف دهنم برخورد نمیکنه.اما وقتی فکر میکردم،میدیدم توی فارسی حرف زدن هم این اتفاق می افته،اما طرف مقابلم کاملا حرفم رو متوجه میشه و میگه قرائتم کاملاً صحیح بوده.
برای همین دیگه اعتنا نکردم.

2.دوم یکی از دوستان اسک دینی خیلی راهکار خوبی ارائه داد:
گفت هروقت وسواسی شدی و احساس کردی داری زیاد وسواس به خرج میدی،بگو شیطان من به حرفت گوش نمیدم.اصلاً حال میکنم نماز باطل بخونم.اصلاً من میخوام 2 رکعت نماز صبح باطل میخونم قربت الی الله...
باور کن معجزه کرد...

من مشکلاتم مثل شما خیلی حاد بود...و بدون من هم فردی بسیار دقیق هستم و اصلاً سطحی به مسایل نگاه نمیکنم که یک نمازِ سطحی عوامانه ی اشتباه بخونم.مسجدی که ندونم امامش قرائتش صحیحه یا نه،نماز جماعت نمیخونم.امامی که قرائتش با نظر مرجع من فرق کنه،پشتش نماز نمیخونم و....

3.یکی از فامیل هامون،مدتی مذهبی شدید بود.میخواست بره حوزه و خلاصه خیلی مذهبی شده بود.اما یک دفعه از دین برگشت!!!
یکبار داشت باهام حرف میزد.میگفت میدونی چی شد من دیگه نماز نخوندم؟ گفت:میدیدم که انقدر در نمازم شک میکنم که 2 ساعت نمازخوندنم طول میکشید...
وسواس کاری با اون کرد،که برای همیشه تارک نماز شد!! برادرم،شیطان چه چیزی بالاتر از این میخواد؟

پس پیشنهاد برادرت: برو پیش یک کسی(مثل بخش استفتائات مرجعت یا اصلا دفتر هر مرجع دیگه ای توی شهرت) نماز رو یک بار براشون بدون تکلّف،طوری که راحتی،نه با دقّت های اینچنینی بخون.اگه گفت درسته و مشکلی نداره،یک هفته بدون تکلّف همونطوری نمازت رو بخون.
بعد از یک هفته،دوباره برو همونجا یا یک جای دیگه.نماز رو براشون بدون تکلّف و مشقّت و دقت های اینچنینی بخون.هرطوری زبونت چرخید."ن" رو همونطوری که با من حرف میزنی،"د"،"ک"،"ز"،"و" همه و همه رو.اگه گفت درسته و مشکلی نداره،دیگه تا آخر عمرت اعتنا نکن.بعد برو به دنبال حضور قلب و این مسایل.کتاب آداب الصلاه امام خمینی رو حتماً بخون.اصلاً متحوّلت میکنه.از نمازت چیزی میفهمی که تا حالا هچ وقت نمیفهمیدی.از همین حالا کتاب رو شرع کن.فکر نکن کتاب عوامانه ایه.بسیار کتاب دقیق و عرفانی ای هست.

یا حقّ

سلام خوبی جیگر:khandeh!:
من پیش چند نفر خوندم یکی میگه از منم بهتر میخونی
یکی دیگه گفت من مشکلی نمیبینم
کلا نماز مستحبی رو خیلی راحت میخونم چون نهایت غلط میشه و مهم نیست ولی چون واجبه یه حالت استرس بهم دست میده و بدتر میشم
یا شکهایی میاد که من جوابش رو نمیدونم توی وضو یا نماز
مثلا
شک میکنم که قیام بعد از رکوع رو درست مکث کردم یا نه
آب میریزم روی صورت موقع وضو مخصوصا ابتدای پیشونی دستم کمی به سمت بالا حرکت کرده یا نه...
راجع به ه و ح هم وقتی تو خونه و در سکوت میخونم مشکلی ندارم ولی تو مسجد چون صدای خودم رو نمیشنوم بلند میخونم تا بفهمم ه هم تلفظ شده یا ضمه تلفظ شده ...توی کاف هم تقریبا همین مسئله هست آروم بخونم چون سکوت مطلق نیست فکر میکنم حق مطلب ادا نشده بلند هم که شبیه جهر میشه

پانوشت: خدا رو شکر خیلی بهتر شدم ...زیارت آل یس و دعای شماره 7 سحیفه سجادیه خیلی خوبن:khandeh!:

نور;315791 نوشت:
با سلام و عرض ادب

خدای من !!! من چرا جواب شما رو اینجوری خونده بودم!! در تمام حروف باید جهر یا اخفات رعایت بشه...
سر همین چند هفته هست نمازم باز ریخته بهم
مثلا
مثلا الرحیم میم آخر رو با توجه به برداشت بد از جواب شما و فیلم نماز آیت الله بهجت مدتی میم رو مثل حرف قطب جد تلفظ کردم یعنی کلا انتهای همه کلمات رو تا جهر بشه مثلا نستعین نون رو مثل دال آخر سوره توحید که چون قطب جد هست باید کمی جهرش آشکار بشه و یه جورایی اینگار مشدد و کسره دار تلفظ کردم تا اینکه دیروز شک کردم و پرسیدم از چند تا روحانی یکی گفت اینجوری که میگی کسره دار میشه و اونا قطب جد هستن و نباید بگی من چون پست شما رو بد خونده بودم گفتم اینجوری گفتن اونا هم هر کدوم یه جورایی خواستن بگن نه و اعتنا نکن یکی گفت باید کلمه جهر باشه و این سکون دارن و طبیعتشه یکی دیگه گفتن که مثلا ح رو جهر و اخفات مثل همه و طبیعتشون و عادی بگو..نماز آیت الله بهت توی این حروف آخر با نماز مقام معظم رهبری که نگاه کردم کمی فرق داشت ینی آقای خامنه ای هم گویا انتهای آیات رو جهرشون کم میشد
حالا 2 تا سوال
1- نمازهایی که این چند هفته ای خوندم تکلیفشون چی میشه قضا داره؟( انتهای آیات بصورت قطب جدی تلفظ شده کمی مشدد و کسره دار ....مثل حرف ق در کلمه حق که ق تشدید داشته باشه) با توجه به اینکه برداشت بد از جواب شما کردم + خدایی این نماز صبحی که از آیت الله بهجت تو اینترنت هست رو ببینین مثلا حرف ر آخر قدر رو آنقدر جهر و کش دار میگن آدم میمونه ..یا نماز ظهرشون رو دیدم توی حمد یک رکعت 2 تا آیه رو تکرار کردن.
2- کدوم روش درسته
3- همه ذهنشون میره سمت اینکه وسواسی شدم و درستممیره ولی خب حکم کدومه و من چجوری بخونم آخر آیات رو
من فعلا تا زمان پاسخ شما از امروز صبح برگشتم همون حالتی که قبلا نماز میخوندم و حروف آخر کلمات رو همینجوری میگم باطلم بود به جهنم !:-) هر چی بیشتر میخوام دقیق شم بدتر میشه
با تشکر

ایدت :زنگ زدم دفتر که قضا کنم یا نه: میگه انشا لله که خدا قبول میکنه ولی چه بهتر که قضا کنی و با خدا صحبت میکنی و احتیاطا و ... خب الان یعنی قضا کنم یا نه ....
ادیت نمازها از روز 25 اسفند تا 18 فروردین و اتفاقا در همین ایام هم یکسری نماز قضا داشتم و خوندم یعنی روز از نو؟ نماز ضقاهارو هم دوباره بخونم... خسته شدم بابا

ادیت 2: زنگ زدم دفتر قم این دفعه گفت نظر آیت الله بهت اینه که باید اظهار بشه.میگم اظهار بشه مثل قطب جد مشدد و کسره دار میشه میگه نباید مشدد بشه.... دیگه راه رفتن خودمونم یادمون رفت آخر من نفهمیدم چجوری باید خوند!

ادیت3: زنگ زدم 09640 گویا همانطوری که معمولی بخونم درسته و قضا هم نمیخواد . پس این حکم چی میگه:مسأله 1492: اگر بعد از وقت نماز بفهمد، نمازى كه خوانده باطل بوده، بايد قضاى آن را بخواند.

md66;333427 نوشت:
خدای من !!! من چرا جواب شما رو اینجوری خونده بودم!! در تمام حروف باید جهر یا اخفات رعایت بشه... سر همین چند هفته هست نمازم باز ریخته بهم مثلا مثلا الرحیم میم آخر رو با توجه به برداشت بد از جواب شما و فیلم نماز آیت الله بهجت مدتی میم رو مثل حرف قطب جد تلفظ کردم یعنی کلا انتهای همه کلمات رو تا جهر بشه مثلا نستعین نون رو مثل دال آخر سوره توحید که چون قطب جد هست باید کمی جهرش آشکار بشه و یه جورایی اینگار مشدد و کسره دار تلفظ کردم تا اینکه دیروز شک کردم و پرسیدم از چند تا روحانی یکی گفت اینجوری که میگی کسره دار میشه و اونا قطب جد هستن و نباید بگی من چون پست شما رو بد خونده بودم گفتم اینجوری گفتن اونا هم هر کدوم یه جورایی خواستن بگن نه و اعتنا نکن یکی گفت باید کلمه جهر باشه و این سکون دارن و طبیعتشه یکی دیگه گفتن که مثلا ح رو جهر و اخفات مثل همه و طبیعتشون و عادی بگو..نماز آیت الله بهت توی این حروف آخر با نماز مقام معظم رهبری که نگاه کردم کمی فرق داشت ینی آقای خامنه ای هم گویا انتهای آیات رو جهرشون کم میشد حالا 2 تا سوال 1- نمازهایی که این چند هفته ای خوندم تکلیفشون چی میشه قضا داره؟( انتهای آیات بصورت قطب جدی تلفظ شده کمی مشدد و کسره دار ....مثل حرف ق در کلمه حق که ق تشدید داشته باشه) با توجه به اینکه برداشت بد از جواب شما کردم + خدایی این نماز صبحی که از آیت الله بهجت تو اینترنت هست رو ببینین مثلا حرف ر آخر قدر رو آنقدر جهر و کش دار میگن آدم میمونه ..یا نماز ظهرشون رو دیدم توی حمد یک رکعت 2 تا آیه رو تکرار کردن. 2- کدوم روش درسته 3- همه ذهنشون میره سمت اینکه وسواسی شدم و درستممیره ولی خب حکم کدومه و من چجوری بخونم آخر آیات رو من فعلا تا زمان پاسخ شما از امروز صبح برگشتم همون حالتی که قبلا نماز میخوندم و حروف آخر کلمات رو همینجوری میگم باطلم بود به جهنم !:-) هر چی بیشتر میخوام دقیق شم بدتر میشه با تشکر ایدت :زنگ زدم دفتر که قضا کنم یا نه: میگه انشا لله که خدا قبول میکنه ولی چه بهتر که قضا کنی و با خدا صحبت میکنی و احتیاطا و ... خب الان یعنی قضا کنم یا نه .... ادیت نمازها از روز 25 اسفند تا 18 فروردین و اتفاقا در همین ایام هم یکسری نماز قضا داشتم و خوندم یعنی روز از نو؟ نماز ضقاهارو هم دوباره بخونم... خسته شدم بابا ادیت 2: زنگ زدم دفتر قم این دفعه گفت نظر آیت الله بهت اینه که باید اظهار بشه.میگم اظهار بشه مثل قطب جد مشدد و کسره دار میشه میگه نباید مشدد بشه.... دیگه راه رفتن خودمونم یادمون رفت آخر من نفهمیدم چجوری باید خوند! ادیت3: زنگ زدم 09640 گویا همانطوری که معمولی بخونم درسته و قضا هم نمیخواد . پس این حکم چی میگه:مسأله 1492: اگر بعد از وقت نماز بفهمد، نمازى كه خوانده باطل بوده، بايد قضاى آن را بخواند.

با سلام و عرض ادب

نیاز به پیگیری و پرسش های مکرر نمی باشد این کار باعث زحمت مضاعف برای شماست باتوجه به اینکه نحوه پرسش و یا برداشت از طرف پاسخگویان هم ممکن است متفاوت باشد بهتر است به یک مرجع پاسخگویی که اطمینان پیداکردید به همان پاسخ عمل نمایید درفرض سوال، اگر یقین به بطلان نماز داشته باشد به مقداری که یقین دارید نمازها را قضا نمایید و درصورتی که شک دارید نیازی به قضاکردن نمازها نیست.

آیه الله بهجت،توضیح المسائل،م1492

سلام من سرعت نماز خوندنم زیاده چیکار کنم

mohamad hamzeh;334813 نوشت:
سلام من سرعت نماز خوندنم زیاده چیکار کنم

با سلام و عرض ادب

درصورتی که اذکار را درحال آرامش بدن می گویید و نماز صحیح خوانده می شود سریع خواندن اشکال ندارد البته بهتر است اذکار بیشتری را بگویید تا گفتگوی با خالق طولانی تر شود.

موفق باشید.

سلام علیکم

92.132-110.102;271102 نوشت:
من جایی خوندم که نظر مقدس اردبیلی(ره) با توجه به آیه 110 سوره اسراء " قُلِ ادْعُواْ اللّهَ أَوِ ادْعُواْ الرَّحْمَنَ أَيًّا مَّا تَدْعُواْ فَلَهُ الأَسْمَاء الْحُسْنَى وَلاَ تَجْهَرْ بِصَلاَتِكَ وَلاَ تُخَافِتْ بِهَا وَابْتَغِ بَيْنَ ذَلِكَ سَبِيلًا " اینه که فرقی بین نمازها در جهر و اخفات وجود نداره . درسته ؟

چرا به این سؤال پاسخ داده نشد؟؟

آیا از این آیه بر نمی آید که تنها یک راه واجب است و نه چند راه؟ آیا راهی که باید اتخاذ شود(گرفته شود) راهی بین جهر و اخفات است؟ اگر چنین باشد آیا نمازی باقی میماند؟ یا راهی است بین بالاترین جهر که فریاد است و پایین ترین اخفات که خودت هم نشنوی؟ اگر راه را خدا در بین این دو گسترده دانسته باشد آیا روایات میتواند بر این اختیار تأثیر بگذارد؟ ایا خطابهای قرآنی جایی که به پیامبر صلی الله علیه و آله میباشد مختص خود ایشان است؟اگر این صحیح باشد با آیه الأنعام : 68 إِمَّا يُنْسِيَنَّكَ الشَّيْطانُ فَلا تَقْعُدْ بَعْدَ الذِّكْرى‏ مَعَ الْقَوْمِ الظَّالِمينَ و اگر شیطان تو را (در این باره) بی‌چون به فراموشی اندازد، پس از یادواره(ات دیگر) با ستمکاران منشین. (۶۸ ترجمه علامه صادقی تهرانی با کمی تغییر) چه میکنیم؟آیا واقعا شیطان میتواند پیامبر صلی الله علیه و آله را به فراموشی اندازد یا از باب ضرب المثل به در میگم دیوار بشنوه است؟
وَاذكُر‌ رَ‌بَّكَ في نَفسِكَ تَضَرُّ‌عًا وَخيفَةً وَدونَ الجَهرِ‌ مِنَ القَولِ بِالغُدُوِّ وَالآصالِ وَلا تَكُن مِنَ الغافِلينَ ﴿ ٢٠٥ اعراف﴾
و در خودت [:جانت] پروردگارت را - بامدادان و عصرها(که بلا فاصله بعد از وقت نماز ظهر زمانش شروع میشود) - با تضرّع و ترس - بی‌صدای بلند - یاد کن و از غافلان مباش. (۲۰۵ ترجمه علامه صادقی تهرانی با کمی تغییر)
آیا از آیه فوق بر نمی اید که صبح ها خواندن نماز لازم نیست جهری باشد؟ آیا نهی از جهر بودن ان نیست؟

آیا روایاتش در این باب معارض نیستند؟ لطفا روایاتش را بیاورید تا معلوم شود چطور است.

کدام مراجع (به غیر از علامه صادقی) به جواز خواندن به هر دو حالت را فتوا داده اند؟

[="Navy"]

92.132-110.102;271102 نوشت:

درسته. مرحوم محقّق اردبيلي به اين نظر گرويده است. در ص84 کتاب «زبدة البيان في أحکام القرآن» پس از نقل و بررسي اقوال، چنين فرموده:

«و لكن كون ذلك على سبيل الوجوب غير معلوم الدليل، إذ لا دليل على وجوب التفصيل المشهور، و يؤيّد عدمه الأصل، و الرواية الصحيحة و ظاهر الآية و خفاء معنى الجهر و الإخفات، و بيانهم في الرجل بحيث يعدّ عرفا جهرا و الإخفات بما لا يسمعه القريب [أو] بحيث لا يعدّ عرفا جهرا، بل يعدّ إخفاتا، و إن كان ممّا يسمعه القريب بل البعيد أيضا و في المرءة لا يسمعه الأجنبيّ، غير معلوم المأخذ، مع عدم الوضوح، و البيان، فانّ فيه خفاء، فيمكن حمل الرواية المجملة في الجهر و الإخفات على الاستحباب، للجمع كما هو مذهب علم الهدى في الانتصار و اللّه يعلم بحقيقة الحال و الصواب. »

ولي به هر تقدير، وظيفه​ي مکلّف، رجوع به متخصّص و مجتهد زنده مي​باشد. هرچند راه براي اهل تحقيق باز است.[/]

با عرض سلام و ادب؛

متاسفانه بزرگترین چالش من موقع خوندن نمازهای صبح،مغرب و عشا همین بلند خوندن هستش.

چند جایی که در سایت ها راجع به این موضوع مطالعه کردم قید شده بود که برای بلند خوندن اگر خودتون صدای خودتون رو بشنوید کافیه! اما طبق استفائات مراجع باید جوهر (که فکر میکنم به معنای بمی صدا باشه) مشخص باشه.

خونه ی ما موقع نماز صبح خیلی ساکت هست و اگر با بمی صدا بخونم( مثل صحبت کردن عادی) باعث بد خوابی اهل منزل خواهم شد.

نمیشه صبح و مغرب و عشا رو بدون کمک از صدای بم و زنگ دار هنجره بخونم، یعنی فقط بلند نجوا کنم؟ (مثل حرف زدن در گوشی اما بلندتر).

ممنونم.

[="Tahoma"][="Black"]

MeHraNZO313;811815 نوشت:
با عرض سلام و ادب؛

متاسفانه بزرگترین چالش من موقع خوندن نمازهای صبح،مغرب و عشا همین بلند خوندن هستش.

چند جایی که در سایت ها راجع به این موضوع مطالعه کردم قید شده بود که برای بلند خوندن اگر خودتون صدای خودتون رو بشنوید کافیه! اما طبق استفائات مراجع باید جوهر (که فکر میکنم به معنای بمی صدا باشه) مشخص باشه.

خونه ی ما موقع نماز صبح خیلی ساکت هست و اگر با بمی صدا بخونم( مثل صحبت کردن عادی) باعث بد خوابی اهل منزل خواهم شد.

نمیشه صبح و مغرب و عشا رو بدون کمک از صدای بم و زنگ دار هنجره بخونم، یعنی فقط بلند نجوا کنم؟ (مثل حرف زدن در گوشی اما بلندتر).

ممنونم.

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

نمی دانم دقیقا منظور شما از بلند خواندن نماز صبح که باعث اذیت و بدخوابی دیگران می شود چیست.

اصولا انسان به دو نوع کوتاه (همس=صدای مخفی) و بلند (از غیر همس تا فریاد! ) می تواند صحبت کند و منظور از اینکه جوهر صدا مشخص باشد صدای غیر همس است نه لزوما صدایی که بلندی آن باعث بدخوابی دیگران شود.

به هر حال حکم شرعی شما این است که جایگاه نماز را تغییر دهید (مثلا پشت بام یا ...) و نمی توانید نماز صبح را آهسته بخوانید.

در پناه حضرت حق باشید[/]

MeHraNZO313;811815 نوشت:

اتفاقا یکی از حکمت‌های جهر قراءت در نماز صبح شاید این باشه که بقیه هم برای نماز بیدار شوند؛

تازه، جهر در نماز شب هم مستحب است و در روایت هست که حضرت امام صادق علیه السلام نماز شب را بلند می‌خواندند تا بقیه هم بیدار شوند (البته روایتش را خودم ندیده‌ام، از استادمان شنیده‌ام)

موضوع قفل شده است