صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بلند یا آهسته خواندن نماز

نوشته
    57
    حضور
    4 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    201

بلند یا آهسته خواندن نماز

سلام
    آیا بلند یا آهسته خواندن نماز در غیر نمازهای واجب یومیه موضوعیت داره ؟(چه نماز های واجب مثل نماز آیات و چه نمازهای مستحبی)
    خدا را هزاران بار آزمودم و آزموده شدنش را دیدم نشانه هایی آشکار از او و صفاتش دیدم و زمانی در برابرش تسلیم شدم و به اراده اش گردن نهادم . و اینک متعجبم از مردمی که به هم - عمرشان - اعمالشان و بینششان اعتماد دارند و در برابرشان تسلیمند ولی در برابر خدا نه و هنوز هیچ چیز از او را بر خلاف خواسته هاشان نمی پذیرند و مصرانه به دنبال راه فرار از اوامرش میگردند چنان که گویی هرگز او را نه دیده اند و نه شناخته اند و نه هرگز در حقشان رحمت کرده است . گویی دشمنی غیر قابل اعتماد است .

2. صلوات ها 7

3.  

نوشته
    4,852
    حضور
    47 روز 14 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17961

نقل قول نوشته اصلی توسط نخودسیاه نمایش پست ها
    آیا بلند یا آهسته خواندن نماز در غیر نمازهای واجب یومیه موضوعیت داره ؟(چه نماز های واجب مثل نماز آیات و چه نمازهای مستحبی)
    با سلام و عرض ادب

بر مردان واجب است که حمد و سوره را در نمازهاى صبح و مغرب و عشا بلند بخوانند و در بقیه نمازها وجوب ندارد البته قرائت در نافله ‏هاى نمازهاى جهرى(صبح،مغرب،عشا) مستحب است که بلند باشد و در نمازهاى اخفاتى(ظهر و عصر) مستحب است که آهسته باشد و اگر بر عکس هم انجام شود، مجزى است.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س458و474

5. صلوات ها 10

نوشته
    74
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    653

سلام يكي از بستگان ما خانمم هست عادت داره نمازشو بلند ميخونه البته نه زياد بلند
    بهش كه ميگم اينطوري نخون ميگه اينجا كه نا محرم نيست
    و اگه اهسته بخونم كلماتي كه بايد درست تلفظ كنم(عربي) مثلا و لا الضالين رو نميتونم! اين درسته؟

7. صلوات ها 6

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط معين الضعفاء نمایش پست ها
    سلام يكي از بستگان ما خانمم هست عادت داره نمازشو بلند ميخونه البته نه زياد بلند بهش كه ميگم اينطوري نخون ميگه اينجا كه نا محرم نيست و اگه اهسته بخونم كلماتي كه بايد درست تلفظ كنم(عربي) مثلا و لا الضالين رو نميتونم! اين درسته؟

با عرض سلام و احترام خدمت سرکار معین الضعفاء گرانقدر

زن برای بلند یا آهسته خواندن نماز های صبح و مغرب و عشاء در جایی که نامحرم نمی شنود ، مختار است و از نظر بیشتر مراجع در مواقعی که نامحرم صدایش را می شنود ، لازم است آهسته بخواند . (1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
    1. توضیح المسائل مراجع م 994

9. صلوات ها 9

علاقه
    فلسفه و حکمت،عرفان،خودسازی،دوری از گناه کاران،فقه و مسایل شرعی
    نوشته
    632
    حضور
    1 روز 19 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    3116

آیا کسی را که میبینیم در وقت اذان در مسجد و یا امام زاده،بلند و آهسته خواندن نمازش را رعایت نمیکند،واجب است نهی از منکر کنیم؟
    گاهی میگویم شاید حواسش نیست و من بلند تر میخوانم تا به یادش آید.اما میبینم نفر بعد و نفر بعد و نفر بعدی هم که کنارم می آیند،همگی نماز مغرب را آهسته میخوانند.
    لطفا راهنمایی بفرمایید

مبدأ همه خیرات توحید است.توحید شرط اصلی و شروع تکامل است
    و تا توحید اصلاح نشود اصلاحات دیگر خیلی مفید نخواهد بود
    گفتم که الف،گفت دگر،گفتم هیچ/در خانه اگر کس است،یک حرف بس است

11. صلوات ها 6

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط a_rezahu نمایش پست ها
    آیا کسی را که میبینیم در وقت اذان در مسجد و یا امام زاده،بلند و آهسته خواندن نمازش را رعایت نمیکند،واجب است نهی از منکر کنیم؟ گاهی میگویم شاید حواسش نیست و من بلند تر میخوانم تا به یادش آید.اما میبینم نفر بعد و نفر بعد و نفر بعدی هم که کنارم می آیند،همگی نماز مغرب را آهسته میخوانند. لطفا راهنمایی بفرمایید
    با تشکر از سئوال شما

اگر حکم شرعی را می داند و عمل نمی کند از باب امر به معروف و اگر نمی داند از باب ارشاد جاهل لازم است مسئله را متذکر شوید .

البته به صورتی بگویید که بهتر است مثلا به شکل سئوال سخن را آغاز کنید:
    آیا دلیلی دارد که شما نماز مغرب را آهسته می خوانید ؟ (1)

همیشه موفق و پیروز باشید

پی نوشت:
    1. استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم

ویرایش توسط سجاد : ۱۳۹۱/۰۴/۰۲ در ساعت ۱۱:۰۹

13. صلوات ها 8

نوشته
    57
    حضور
    4 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    201

سلام
    اگه به اشتباه یک قسمت از نماز رو بلند و یا آهسته بخونیم و بعد که متوجه شدیم درست بخونیم نماز صحیحه یا نه؟
    مرجع: آیت الله مکارم شیرازی
    خدا را هزاران بار آزمودم و آزموده شدنش را دیدم نشانه هایی آشکار از او و صفاتش دیدم و زمانی در برابرش تسلیم شدم و به اراده اش گردن نهادم . و اینک متعجبم از مردمی که به هم - عمرشان - اعمالشان و بینششان اعتماد دارند و در برابرشان تسلیمند ولی در برابر خدا نه و هنوز هیچ چیز از او را بر خلاف خواسته هاشان نمی پذیرند و مصرانه به دنبال راه فرار از اوامرش میگردند چنان که گویی هرگز او را نه دیده اند و نه شناخته اند و نه هرگز در حقشان رحمت کرده است . گویی دشمنی غیر قابل اعتماد است .

15. صلوات ها 5

نوشته
    1,787
    حضور
    6 روز 22 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    9230

نقل قول نوشته اصلی توسط نخودسیاه نمایش پست ها
    سلام اگه به اشتباه یک قسمت از نماز رو بلند و یا آهسته بخونیم و بعد که متوجه شدیم درست بخونیم نماز صحیحه یا نه؟ مرجع: آیت الله مکارم شیرازی

خدمت کاربر محترم جناب نخودسیاه عرض سلام وخسته نباشید داریم

درفرض سوال درصورتیکه از روی بی هواسی بجای اخفات در نماز ،جهری ویابالعکس راانجام داده باشیدنماز شما صحیح است

رساله اقای مکارم /م=908

17. صلوات ها 8

علاقه
    تحصیل تهذیب ورزش
    نوشته
    133
    حضور
    20 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    549

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت کارشناسان محترم.

چه هنگامی ما مجاز به آهسته خوندن نمازهای صبح و مغرب و عشا هستیم؟

اهل منزل ما اهل نماز صبح نیستند و خانه ساکت و آرام و آرام هست و من اگر بخواهم با جوهره ی صدایم نماز بخوانم خواب از سر والدین و بقیه ی اهل خانه می پرد.

بلند خواندن نماز مغرب و عشارو هم ریاکاری میدونم اصلا دلم نمیخواد کسی بفهمه من نماز بخونم.

مگه غیر از این هست که در آخرالزمان مومنین پنهانی نماز میخونن؟منم پنهانی میخونم دلم نمی خواد کسی بفهمه ولی اگر بخوام با جوهر صدام بخونم همه متوجه میشند.

کلیه ی نماز صبح هام رو هم آروم خوندم چون مجبور بودم تمام توجه و حواس خودم رو صرف کنترل کردن جوهر صدام کنم و زور بزنم که هرچه آهسته تر شود.

پیشاپیش از رسیدگی کارشناسان محترم سپاسگذارم.این بلند خوندن هم برای من دردسری شده.

.::یار دلارام دل برده از ما آرام و آرام الحمدالله::.

19. صلوات ها 5

نوشته
    49
    حضور
    6 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    144

من جایی خوندم که نظر مقدس اردبیلی(ره) با توجه به آیه 110 سوره اسراء " قُلِ ادْعُواْ اللّهَ أَوِ ادْعُواْ الرَّحْمَنَ أَيًّا مَّا تَدْعُواْ فَلَهُ الأَسْمَاء الْحُسْنَى وَلاَ تَجْهَرْ بِصَلاَتِكَ وَلاَ تُخَافِتْ بِهَا وَابْتَغِ بَيْنَ ذَلِكَ سَبِيلًا " اینه که فرقی بین نمازها در جهر و اخفات وجود نداره . درسته ؟

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری