چرا بازی شطرنج در ایران آزاد است ؟با توجه به حدیث پیامبر صل الله علیه وسلم

تب‌های اولیه

30 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا بازی شطرنج در ایران آزاد است ؟با توجه به حدیث پیامبر صل الله علیه وسلم

رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند:

شما را از بازی با نرد و شطرنج و ورق و نواختن در طبل و عود و طنبور و استفاده بردن از تار و سه تار همچنین خرید و فروش آنها نهی میکنم.

(ترجمه من لا یحضره الفقیه جلد 5صفحه 309 ، امالی شیخ صدوق صفحه 424 مجلس شصت و ششم ، فروع کافی ، مستدرک الوسائل کتاب تجارت باب 79 ، گناهان کبیره جلد 1 صفحه 285)

نظر امام جعفر صادق علیه السلام درباره شطرنج
اما شطرنج ، پس نگاه داشتن آن كفر است و بازى كردن با آن شرك و ياد دادنش بكسى گناه كبيره هلاك كننده است و سلام كردن بر كسيكه بازى كند گناه است و كسيكه دست درميان آن گرداند چنان است كه دست درميان گوشت خوك گرداند و كسى كه نظر بسوى آن كند چنان است كه بفرج مادر خود نظر كند.

منبع: حلیه المتقین علامه مجلسی

حالا چرا شطرنج در کشور آزاد هست و فدراسیون دارد ؟

سلام
تا یه نفر به حدیث استناد می کنه و به مزاق من خوش نمی یاد ، من این طور جواب می دم :

چه قدر این حدیث سند داره ؟ از کجا معلوم که جعلی نباشه ؟ اصلا باید عربیش رو ببینیم. اون لفظی که امام به کار برده ، همون چیزی هست که ما تو فارسی بهش می گیم شطرنج.

اما جواب سوالتون : امام خمینی (ره) بازی شطرنج رو آزاد کردند.

[=Book Antiqua]با سلام

نظر آیت الله سیستانی در مورد شطرنج و تخته نرد:

سؤال: بازى كردن با شطرنج و نرد بدون برد و باخت چه حكمى دارد و كلا اگر عرف جامعه وسيله اى را آلت قمار نداند كافى است يا در تشخيص آلت قمار نظر مرجع تقليد شرط است؟

پاسخ: بازى با شطرنج و تخته نرد گرچه بدون برد و باخت هم باشد حرام است و همچنين بازى با آلاتى كه در عرف محل از آلات قمار شمرده شود چنانچه بدون برد و باخت باشد بنابر احتياط واجب جايز نيست.
**

سئوال: حکم بازی با شطرنج و تخته نرد چیست؟
جواب: بازی با آلات قمار مثل شطرنج و پاسور مطلقا" حرام است ؛ یعنی ، چه با برد و باخت و چه بدون آن و حكم با عملكرد افراد یاگروه ها عوض نمی شود، ( استفتا از دفتر آیت الله سید یوسف مدنی تبریزی ).
**

سئوال: استفاده از آلات قمار به قصد بازی و سرگرمی بدون شرط بندی چه حکمی دارد؟

جواب: بازی با آلات قمار مطلقا" ( یعنی چه برد یا باخت در كار باشد یا نباشد ) حرام است ولی شطرنج و پاسور اگر در عرف متدین جامعه از آلت قمار بودن خارج شده باشد و برد و باختی هم در كار نباشد اشكال ندارد، ( جامع المسایل آیت الله فاضل ، ج 1، س 951 و 952 ).

**

سئوال: اگر کسی یکی از آلات قمار مانند تخته نرد را به ما هدیه داد آیا می شود آن را به عنوان یادگاری نگهداشت؟
جواب: باید عین آن را از بین ببرد ولو با شكستن باشد .

**
بازی با وسایل سرگرمی از جمله پاسور چه حکمی دارد؟آیا بازی با آنها برای سرگرمی و بدوم شرط بندی جایز است؟
جواب: بازی با چیزی كه عرفا از آلات قمار محسوب می شود، مطلقا حرام است هر چند برای سرگرمی و بدون شرطبندی باشد .( اجوبه الاستفتاات ، ج 2، ص 16، تهران : انتشارات بین المللی الهدی ، چ اول ، 1380 )

**

حکم بازی با شطرنج و تخته نرد بدون شرط برد و باخت چیست؟
جواب: حرام بودن بازی با تخته نرد و ورق مورد اتفاق مراجع بوده و منوط به برد یا باخت نیست .

فتوای آیت الله بهجت:

بازی کردن با آلات قمار از قبیل نرد، پاسور، شطرنج، با برد و باخت حرام قطعی است و بدون برد و باخت احتیاط در ترک است و در شطرنج احتیاط اشد است.

آیة الله گلپایگانی (ره) :

بازی کردن با آلات قمار مثل نرد , شطرنج , و پاسور حرام است اگر چه قصد برد و باخت در کار نباشد. مجمع المسائل صفحه 11 سوال 2 ( احکام روابط زن و مرد و مسائل اجتماعی آنان , صفحه 140 )

آیت الله سیستانی :

بازی با شطرنج مطلقا حرام است. مسائل جدید از دیدگاه علما و مراجع تقلید صفحه 189

آیت الله صافی گلپایگانی :

[=Book Antiqua]بازی با شطرنج مطلقا حرام است. مسائل جدید از دیدگاه علما و مراجع تقلید صفحه190

http://www.shia-news.com/fa/news/35842/%D8%AD%DA%A9%D9%85-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%B4%D8%B7%D8%B1%D9%86%D8%AC-%D9%88-%D8%AA%D8%AE%D8%AA%D9%87-%D9%86%D8%B1%D8%AF-%D9%88-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D9%88%D8%B1

babak1369;232154 نوشت:
سلام
تا یه نفر به حدیث استناد می کنه و به مزاق من خوش نمی یاد ، من این طور جواب می دم :

چه قدر این حدیث سند داره ؟ از کجا معلوم که جعلی نباشه ؟ اصلا باید عربیش رو ببینیم. اون لفظی که امام به کار برده ، همون چیزی هست که ما تو فارسی بهش می گیم شطرنج.

اما جواب سوالتون : امام خمینی (ره) بازی شطرنج رو آزاد کردند.

اولا آدرس احادیث را دادم از نظر ترجمه هم کاملا درسته

دوما چرا بقیه مراجع گفتن حرامه ولی امام خمینی (ره) اونو آزاد کرده :Gig:

رضا;232181 نوشت:
[=Book Antiqua]با سلام

نظر آیت الله سیستانی در مورد شطرنج و تخته نرد:

سؤال: بازى كردن با شطرنج و نرد بدون برد و باخت چه حكمى دارد و كلا اگر عرف جامعه وسيله اى را آلت قمار نداند كافى است يا در تشخيص آلت قمار نظر مرجع تقليد شرط است؟

پاسخ: بازى با شطرنج و تخته نرد گرچه بدون برد و باخت هم باشد حرام است و همچنين بازى با آلاتى كه در عرف محل از آلات قمار شمرده شود چنانچه بدون برد و باخت باشد بنابر احتياط واجب جايز نيست.
**

سئوال: حکم بازی با شطرنج و تخته نرد چیست؟
جواب: بازی با آلات قمار مثل شطرنج و پاسور مطلقا" حرام است ؛ یعنی ، چه با برد و باخت و چه بدون آن و حكم با عملكرد افراد یاگروه ها عوض نمی شود، ( استفتا از دفتر آیت الله سید یوسف مدنی تبریزی ).
**

سئوال: استفاده از آلات قمار به قصد بازی و سرگرمی بدون شرط بندی چه حکمی دارد؟

جواب: بازی با آلات قمار مطلقا" ( یعنی چه برد یا باخت در كار باشد یا نباشد ) حرام است ولی شطرنج و پاسور اگر در عرف متدین جامعه از آلت قمار بودن خارج شده باشد و برد و باختی هم در كار نباشد اشكال ندارد، ( جامع المسایل آیت الله فاضل ، ج 1، س 951 و 952 ).

**

سئوال: اگر کسی یکی از آلات قمار مانند تخته نرد را به ما هدیه داد آیا می شود آن را به عنوان یادگاری نگهداشت؟
جواب: باید عین آن را از بین ببرد ولو با شكستن باشد .

**
بازی با وسایل سرگرمی از جمله پاسور چه حکمی دارد؟آیا بازی با آنها برای سرگرمی و بدوم شرط بندی جایز است؟
جواب: بازی با چیزی كه عرفا از آلات قمار محسوب می شود، مطلقا حرام است هر چند برای سرگرمی و بدون شرطبندی باشد .( اجوبه الاستفتاات ، ج 2، ص 16، تهران : انتشارات بین المللی الهدی ، چ اول ، 1380 )

**

حکم بازی با شطرنج و تخته نرد بدون شرط برد و باخت چیست؟
جواب: حرام بودن بازی با تخته نرد و ورق مورد اتفاق مراجع بوده و منوط به برد یا باخت نیست .

فتوای آیت الله بهجت:

بازی کردن با آلات قمار از قبیل نرد، پاسور، شطرنج، با برد و باخت حرام قطعی است و بدون برد و باخت احتیاط در ترک است و در شطرنج احتیاط اشد است.

آیة الله گلپایگانی (ره) :

بازی کردن با آلات قمار مثل نرد , شطرنج , و پاسور حرام است اگر چه قصد برد و باخت در کار نباشد. مجمع المسائل صفحه 11 سوال 2 ( احکام روابط زن و مرد و مسائل اجتماعی آنان , صفحه 140 )

آیت الله سیستانی :

بازی با شطرنج مطلقا حرام است. مسائل جدید از دیدگاه علما و مراجع تقلید صفحه 189

آیت الله صافی گلپایگانی :

[=Book Antiqua]بازی با شطرنج مطلقا حرام است. مسائل جدید از دیدگاه علما و مراجع تقلید صفحه190

http://www.shia-news.com/fa/news/35842/%D8%AD%DA%A9%D9%85-%D8%B4%D8%B1%D8%B9%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%B4%D8%B7%D8%B1%D9%86%D8%AC-%D9%88-%D8%AA%D8%AE%D8%AA%D9%87-%D9%86%D8%B1%D8%AF-%D9%88-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D9%88%D8%B1

خب کار حرام چرا داخل کشور آزاد هست ؟؟
:Gig:

بسم الله
فرمودند امام خمینی رحمه الله علیه شطرنج را آزاد کرده است
کجا امام آن را آزاد نموده است؟
امام خمینی در همان متنی که منتشر شده است چندین اگر آورد اند.
اگر فلان اگر فلان...
آیا تمام این شروط و اگر ها اجرا شده است؟

victoryone;232189 نوشت:

دوما چرا بقیه مراجع گفتن حرامه ولی امام خمینی (ره) اونو آزاد کرده :Gig:

:Gig:

توحید صمدی;232195 نوشت:
بسم الله
فرمودند امام خمینی رحمه الله علیه شطرنج را آزاد کرده است
کجا امام آن را آزاد نموده است؟
امام خمینی در همان متنی که منتشر شده است چندین اگر آورد اند.
اگر فلان اگر فلان...
آیا تمام این شروط و اگر ها اجرا شده است؟

با سلام
فتوای حضرت امام خمینی«ره»:
س 1- بازی های سرگرم کننده ولی بدون شرط بندی مانند شطرنج و تخته نرد و غیره چگونه است؟
ج- بازی با آلات قمار مطلقا حرام است.[1]

البته این حکم تا وقتی است که شطرنج جزء آلات قمار باشد، ولی چنانچه از آلت قمار بودن خارج شود، بازی با آن بدون برد و باخت مانع ندارد و تا وقتی که احراز نشود که آلت قمار نیست نباید بازی نمود.[2]
فتوای حضرت آیت الله بهجت:
بازی کردن با آلات قمار از قبیل نرد، پاسور، شطرنج، با برد و باخت حرام قطعی است و بدون برد و باخت احتیاط در ترک است و در شطرنج احتیاط اشد است.[3]

[1]-استفتاآت، ج 2، ص 9.

[2]-با استفاده از س21 و پاورقی مربوط به آن در کتاب استفتاآت از محضر امام ج2 ص10.

http://www.hawzah.net/FA/questionview.html?QuestionID=12446

سلام
اخيرا چند مغاره بر خيابان ديدم كه به طور وضوح تخته نرد ميفروشن و البته تخته نرد و پاستور تنها جنس هاي مغره بودن مدل به مدل،‌اين مغازه توي خيابان جمهوري است كه دوستان تهراني ميدونن جزء‌خيابانهاي پر رفت آمده.
من فكر ميكردم لابد فتواي جديد اومده يا جوري تائيديه گرفتن كه دارن ميفروشن و هيچ پنهان كاري هم نبود.

سلام
دیدم نظر مرجع محترم تقلید بنده نیست گفتم خودم بذارم!

نظر آیت الله مکارم شیرازی :
1. حکم بازی شطرنج
آیا بازى با شطرنج در عصر حاضر اشکال دارد؟
اگر شطرنج در عرف عام از آلات قمار محسوب شود بازى با آن حرام است و اگر از حالت قمار خارج و جزء ورزشهاى فکرى در آمده باشد اشکالى ندارد.

اونچیزی هم که ما تحت پوشش فدراسیون شطرنج میبینم توجه به این بعده شطرنج یعنی فکری بودنشه نه قمار

سلام
این طولانی ترین تاپیک من تا الآن هست . پس با دقت بخونید.
از کجا شروع کنم از شطرنج دفاع کنم.

آها. آقا رضا وقتی خواستند تحریم شطرنج رو از قول مجتهدین بیارند ، به شکل زیرکانه ای ، نظر آیت الله مکارم را نیاوردند که خانم گل مینا زحمتش رو کشیدند.

دیگر این که وقتی امام چند تا اگر می ذاره ، بعد در حضور خودش شطرنج آزاد می شه ، یعنی اون اگرها برقرار شده.

یک چیز هم که واسه من جالب بود ، این که مساله ی شطرنج در کتاب مسائل جدید از دیدگاه علما و مراجع تقلید آمده. این مسخره است. چون اصلا شطرنج جدید نیست. این موضوع رو از اولین تاپیک به راحتی می شود در یافت کرد.

من وقتی نظر امام خمینی رو می بینم و نظر آیت الله خامنه ای ( که اگر مبنی بر تحریم شطرنج بود ، خوب اون رو از جامعه جمع می کردند. مثل اول انقلاب که جمع شد ) ، و آیت الله مکارم ، احساس می کنم سایر مراجع تقلید ، بیش تر جنبه ی احتیاط مساله رو در نظر گرفتند.

از قول یک روحانی شنیدم که اگه ولایت فقیه نبود ، روحانیون اجازه ی زندگی رو از انسان ها سلب می کردند. من به عنوان یه شطرنج باز آماتور ، که این بازی رو به شکل جدی ( قبل از این ) از زندگیم کنار گذاشتم ، احساس می کنم که یک قدری این فتواها تند صادر شده.

یکی دو مبحث دیگه هم واسه جواب دارم. پست های بعدی رو هم ببینید.

تمام بازی های که با ورق انجام می شه ( تا اون جا که من میدونم ) ، در ابتدای بازی ، شانس و تصادف کارت ها رو بین بازیکن ها تقسیم می کنه. ( که البته به نظر من در قمار خانه ها ی فعال ، فقط ظاهر قضیه این هست و تقسیم کننده ی کارت ها به میزان لزوم کلک می زنه ) در ادامه ی بازی هم اگه کسی کلک زد ، و دیگران متوجه نشدند ، نوش جونش ، هیچ عیبی نداره. و همه ی بازیکن ها این موضوع رو به کمال می دونن و بخش عمده ای از ذهنشون در گیر این هست که دیگران کلک نزنند.

اما شطرنج در هر دو موضوع تفاوت داره. هم مهره ها یکسان است. هم چینش اون ها. سیاه یا سفید بودن مهره ها بر اساس یک قرعه ی ساده صورت می گیره . داور داره ، و اگه کسی تقلب کنه نوش جونش نیست. و در سایت هایی مثل Chess.com یا chessclub اصلا و ابدا اجازه ی حرکات غیر قانونی داده نمی شه. فهمیدن این که کسی داره تقلب می کنه ، کار سختی نیست و فقط کافیه که همه ی قوانین رو بدونید.

شاهد توزیع شانسی کارت ها در ورق ، کتب های آمار اند. در یکی دو کتاب آمار که من دیدم ، به این موضوع اشاره شده. و اصلا علم آمار واسه ورق باز ها درست شد ، بعد دیدند که در جاهای دیگه هم ( مثل حرکت الکترون ها ) کاربرد داره. [="Blue"]دقت کنید ، علم آمار به شطرنج کاری نداره.[/]

یه تفاوت دیگه : یه کار که ورق باز ها دائما در فکر انجام دادنش هستند ، خواندن دست طرف مقابل هست. [="Blue"]تو شطرنج ، دست طرف مقابل جلوی چشم ماست.[/]

[="Red"]تاپیک بعد را هم ببینید.[/]

حال این همه گفتم. حرف علما یه چیزه : بازی با آلت قمار حرامه.

قبول. مثلا نرد هم هر سه تفاوتی که واسه شطرنج گفتم رو داره. اما آلت قماره.
با توضیحاتی که در ادامه می دم ، اگه شطرنج آلت قمار باشه ، خوب من که نمی خوام برم ته جهنم. شاید نتونم فدراسیون رو تعطیل کنم ولی می تونم که بازی نکنم. چه این که همون طور که گفتم به شکل جدی هم کنار گذاشتمش [="Blue"]از قبل[/].

[="Blue"]اگر یه عده آدم سر یه موضوع مورد علاقه ( یه مسابقه ) شرط ببندند ، اون مسابقه ، آلت قمار به حساب میاد ؟ (این استفهام انکاری نیست ، من واقعا جوابش رو نمی دونم.) [/]

یه مثال . فوتبال یکی از این موضوعات هست . سایت های گسترده ای هم برای شرط بندی روی اون درست کردند که به عنوان مثال bet_at_home.com خیلی در نظر من جلوه کرد. ( شاید "_" نداشته باشه. ) نمی دونم کاربران askdin چه قدر فوتبالی هستند ، اما بذارید چند تا مثال بزنم.

مثال 1- دو سه ماه پیش توی بازی تیم ملی انگلیس ، "رونی" با کارت قرمز مستقیم داور ( وقتی که انگلیس پیروز میدان بود ) اخراج شد. روزنامه های انگلیسی تلویحا نوشتند که احتمالا پدر رونی ، روی این موضوع شرط بسته بوده.

مثال2- سه سال پیش تو نیمه نهایی جام قهرمانان ( اون موقع من طرفدار چلسی بودم ) در بازی چلسی-بارسلونا ، داور پنج پنالتی مسلم رو واسه چلسی نگرفت تا در نهایت چلسی حذف بشه. به نظر من افرادی که روی پیروزی بارسا شرط بسته بودند ( که انصافا هم خیلی محتمل بود ) ، داور رو خریده بودند.

ساده لوحانه هست که فکر کنیم تو فوتبال ایران با بیش از دویست میلیارد تومن گردش مالی ( حدس خودم هست ) چنین شرط بندی هایی وجود نداره. نمونه های کوچکش رو من ، شخصا ، تو دبیرستانی که درس خوندم ، دیدم.

حالا اگه پاسخ تون به اون سوالی که اول این بحث پرسیدم مثبته ، یه تاپیک واسه شرط بندی تو فوتبال بزنید ، بعد هم [="Blue"]یک استدلال قوی تر رو تو پست بعدی ببینید.[/]

سوال چی بود :

اگر یه عده آدم سر یه موضوع مورد علاقه ( یه مسابقه ) شرط ببندند ، اون مسابقه ، آلت قمار به حساب میاد ؟ (این استفهام انکاری نیست ، من واقعا جوابش رو نمی دونم.)

فرض کنید یه پروژه ی علمی تو ایران و آمریکا و اروپا همزمان کلید بخوره. ( فرض سختی هست ، ولی به خاطر من قبول کنین.) بعد یه عده بیان شرط ببندند که کی زود تر تمام می کنه . بعد ایرانی ها بگن که این پروژه آلت قمار شده و ما به این کار ادامه نمی دیم!!!!

یه روحانی تو دانشگاه داریم ، یه روز تو مسجد بین دو نماز نگهمون داشت. گفت شما که برق می خونید ، حق ندارید قرآن تفسیر کنید ، به این سبب که من ( خود شخص حاج آقا ) هم ، حق ندارم یک مدار رو تحلیل کنم.

من حرفش رو قبول دارم. و به خودم حق نمی دم که بگم جواب سوالی که پرسیدم منفی هست. چون تخصصش رو ندارم. ولی اگر مثبت هست ، خوب فکر می کنم این حق رو دارم که بگم چرا؟

[="blue"]فرض : پاسخ این سوالی که پرسیدم منفی هست.
نتیجه : شطرنج آلت قمار نیست. ( من نه دیدم و نه شنیدم که چند نفر مشابه قماری که با ورق می کنن ، با شطرنج قمار کنن. )
مگر این که قمار خونه ای وجود داشته باشه و شما به من معرفی کنین ، که اون جا روی شطرنج قمار کنن. مشابه حالتی که روی ورق و نرد ، قمار می کنن. [/]

جوابم یه مرحله ی دیگه هم داره . پست بعد رو ببینید:

در فتواهایی که آقا رضا نقل کردند ، تعدادی از علما ، خود شطرنج را ، فارغ از آلت قمار بودن آن ، تحریم یا نهی شدید کرده بودند.

و شطرنج رو در صف ورق و نرد و حتی بد تر از این دوتا توصیف کردند.

به نظر من این دست از فتواها ، تحت تاثیر احادیثی مشابه احادیثی که victoryone نقل کردند ، صادر شده اند.

پای استدلالیون چوبین بود
پای چوبین ، سخت بی تمکین بود

من که مقلد آیت الله مکارم هستم ، شطرنج رو کنار گذاشتم. فکر کنم بقیه هم باید این کار رو بکنند.

این طوری دو حالت داره ، یا شطرنج از نظر خدا حلال بوده ، و ما با بازی نکردن اون خیلی ضرر نکردیم . یه خاطره بگم ، بعد برم حالت دوم. یه بار که بازی می کردم ، همه ی مهره ها ی حریفم رو زدم و اون فقط شاه داشت . پس من باید تو 12 حرکت ماتش می کردم ، وگر نه مساوی می شد. توی اون 12 حرکت ( که هشت تا هم بیش تر نشد و مات شد ) قلبم داخل دهنم بود. بعد بازی هم یه ده دقیقه ای همچنان تپش قلب داشتم.

حال دوم اینه که حرام بوده ، که دیگه صد در صد ضرر نکردیم.

[="Blue"]حالا بپرسید پس چرا این همه حرف زدم . خوب معلومه ، واسه این که بگم چرا شطرنج تو ایران آزاده. برای مقلدین امام خمینی (ره) ، آیت الله خامنه ای و آیت الله مکارم آزاده دیگه.[/]

می گن وقتی می خواهید یه چیزی رو خراب کنید ، بدی هاش رو نگید . بلکه خوبی هاش رو بد بیان کنید.احساس می کنم کار من هم همین شد.

من از همه ی شطرنج باز ها معذرت می خوام. شخصا برای آیت الله بهجت ، احترام فوق العاده ای قائلم و فتوای ایشون خیلی صریح بود ، این شد که این شد.

victoryone;232066 نوشت:
رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند:
شما را از بازی با نرد و شطرنج و ورق و نواختن در طبل و عود و طنبور و استفاده بردن از تار و سه تار همچنین خرید و فروش آنها نهی میکنم.
(ترجمه من لا یحضره الفقیه جلد 5صفحه 309 ، امالی شیخ صدوق صفحه 424 مجلس شصت و ششم ، فروع کافی ، مستدرک الوسائل کتاب تجارت باب 79 ، گناهان کبیره جلد 1 صفحه 285)

با عرض سلام
مطمئنید عربهای زمان پیامبر ورق بازی میکردند تا آنجایی که من مدانم تاریخچه ورق به قرن نهم میلادی در چین بازمیگردد در حالی که پیامبر در قرن ششم میزیسته است. گفته شده شطرنج هم در قرن ششم از هند به ایران آمده و آشنایی اعراب با آن پس از حمله به ایران صورت گرفته است. نرد هم که یک بازی ایرانی است و احتمالاً همین جریان را دارد. پس حدیث فوق احتمالاً ایراد فنی دارد.

با سلام و عرض ادب خدمت دوستان گرامی
در رابطه با حرمت شطرنج نکاتی به عرض می رسد:

مى‏دانيم احكام بنابر اعتقاد محقّقان از اماميّه و اهل سنّت، تابع مصالح و مفاسد است. شراب از آن رو تحريم شده كه رجس و عمل شيطانى و موجب عداوت و كينه در ميان مردم و بازداشتن از نماز و ذكر اللَّه مى‏شود، چون عقل را زايل مى‏كند و زوال عقل اين پيامدها را به دنبال دارد و همچنين است مسأله قمار با آلات مخصوص.

حال اگر در بعضى از موارد موضوع حكم وجود داشته باشد اما مصلحت و مفسده به موجب زمان يا مكان تغيير يابد، طبيعى است كه حكم نيز دگرگون مى‏شود؛(زيرا آن موضوع با وصف آن مصالح و مفاسد، محلّ حكم بود و اگر اين وصف از بين برود ديگر محلّ آن حكم نخواهد بود).

مثلًا در زمانهاى گذشته همه فقها حكم به تحريم خريد و فروش خون انسان و حيوانات مى‏كردند، زيرا هيچ مصلحتى در آن نبود، بلكه منبع انواع مفاسد معنوى و مادى محسوب مى‏شد؛ ولى امروز با گذشت زمان، خون انسان عامل نجات بسيارى از مردم (مجروحان و نيازمندان به عمل جراحى) از چنگال مرگ مى‏شود، بنابراين خون، همان خون است؛ ولى مفسده، تبديل به مصلحت مهمّى شده است. بديهى است در اين صورت خريد و فروش خون نمى‏تواند حرام باشد؛ يعنى ملاك حكم تغيير يافته است.

همچنين اگر حرمت بازی با شطرنج به خاطر آلت قمار بودن آن باشد؛ حرمت دائر مدار صدق آلت قمار می شود که در این صورت هرگاه در زمان يا مكان خاصّى شطرنج به عنوان آلت قمار محسوب نشود و عامّه مردم آن را ورزش فكرى بدانند، در چنين فرضى مفاسد قمار بر آن مترتب نيست و به تعبير ديگر: عنوان كلّى قمار كه داراى مفاسدى است از آن برداشته شده است، و در اين ظرف زمانى يا مكانى جزء مصاديق قمار كه موضوع دقيق حكم حرمت است، قرار نمى‏گيرد بنابراين دليلى ندارد كه حرام باشد؛[1] که البته تنها فقیه است که می تواند با توجه به مجموع روایات مذاق شارع را کشف نماید.
حضرت امام خمینی«رضوان الله تعالی علیه»در پاسخ اين سؤال كه:اگر شطرنج، آلات [ابزار] قمار بودن خود را به‏طور كلى از دست داده باشد و چون امروز تنها به عنوان يك ورزش فكرى از آن استفاده گردد، بازى با آن چه صورتى دارد؟فرمودند:«بر فرض مذكور اگر برد و باختى در بين نباشد، اشكال ندارد».

يكى‏از اعضاى دفتر استفتاى حضرت امام«قدس سره»ضمن برداشت اطلاق از دليل شطرنج، حلّيت شطرنج بازى را در فرض ورزش فكرى بودن، مورد خدشه قرار دادند، که متن این مکاتبه را تقدیم می نمایم:

[=Calibri][1]. دائرة المعارف فقه مقارن،با تصرف، ص: 280.

نامه [به آقاى محمد حسن قديرى (حكم بازى با شطرنج و معامله آلات موسيقى)]

زمان: 2 مهر 1367/ 12 صفر 1409

مكان: تهران، جماران‏

موضوع: حكم بازى شطرنج و خريد و فروش آلات موسيقى‏

مخاطب: قديرى، محمد حسن (از اعضاى دفتر امام خمينى در قم)

بسم اللَّه الرحمن الرحيم‏

خدمت حضرت مستطاب آيت اللَّه العظمى امام خمينى- مد ظله العالى‏

با عرض سلام و ادب و احترام، اخيراً دو استفتاء منتشر شده كه در يكى از خريد و فروش آلات لهو سؤال شده و در جواب آمده كه خريد و فروش آلات مشتركه به قصد محلله آن اشكال ندارد. و در ديگرى در سؤال مفروض است كه امروز شطرنج بكلى آلت قمار بودن خود را از دست داده و تنها به صورت ورزش فكرى درآمده است و در جواب آمده است كه بر فرض عمل مزبور اگر بُرد و باختى در بين نباشد اشكال ندارد. و آقاى مورد اعتمادى نقل كردند كه در بعضى روزنامه‏ها بر فرض مزبور را ننوشته است.

در اينجا سؤالاتى مطرح است.
1- خريد و فروش آلات مشتركه مانع ندارد مگر اينكه قصد منفعت حرام در بين باشد. پس چرا در جواب سؤال اول قصد حلال قيد شده است؟

2- در سؤال دوم سائل محترم از كجا ادعا مى‏كند كه امروز شطرنج آلت قمار بودن خود را بكلى از دست داده و تنها ورزش فكرى شده است؟

3- در روايت معتبره است از سكونى از حضرت صادق- عليه السلام:
اول- قال: قال رسول اللَّه (صلی الله علیه وآله) انهاكم عن الزفن و المزمار و عن الكوبات و الكبرات.
دوم- قال: نهى رسول اللَّه (صلی الله علیه وآله) عن اللعب بالشطرنج و النرد ....
زفن، به معناى رقص است (مجمع البحرين) مزمار، نامى است كه مطلق نى را شامل مى‏شود و نهى حضرت، حجت بر تحريم است مگر حجتى بر خلاف باشد. و هر دو دليل اطلاق دارد.

بنا بر اين استفاده مى‏كنم كه نى‏زدن حرام است چه نى آلت مختصه باشد يا مشتركه و بازى شطرنج حرام است چه آلت قمار را از دست بدهد يا نه. و دعواى انصراف منشأ صحيحى مى‏خواهد كه به نظر نمى‏رسد و آنچه ممكن است گفته شود مثل غلبه يا آليت در آن زمان منشأ صحيحى نيست. و البته در حد خودم در ادله فحص و به مطالب حضرت عالى هم مراجعه نمودم حجتى بر خلاف اطلاق مزبور نيافتم. ادله ميسر و لهو تطبيق بر آلات منافاتى با اطلاق ندارد و علت منصوصه‏اى هم در ادله نيست و در هر صورت اگر ساحت قدس حضرت عالى از اين گونه مسائل به دور باشد به نظر من بهتر است و ضرورتى در نشر آنها ديده نمى‏شود. ديگر هر طور صلاح مى‏دانيد. از جسارت عذر مى‏خواهم و از خداوند متعال دوام سايه بلندپايه آن حضرت را مسألت دارم. و السلام عليكم و رحمة اللَّه و بركاته.

4 صفر الخير 1409- محمد حسن قديرى‏.

جواب مرحوم حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه)
بسمه تعالى‏
جناب حجت الاسلام آقاى قديرى- دامت افاضاته‏

پس از عرض سلام و قبل از پرداختن به دو مورد سؤال و جواب، اين جانب لازم است از برداشت جنابعالى از اخبار و احكام الهى اظهار تأسف كنم.

بنا بر نوشته جنابعالى زكات تنها براى مصارف فقرا و ساير امورى است كه ذكرش رفته است و اكنون كه مصارف به صدها مقابل آن رسيده است راهى نيست و «رِهان»[1] در «سَبْق»[2] و «رِمايه»[3] مختص است به تير و كمان و اسب دوانى و امثال آن، كه در جنگهاى سابق به كار گرفته مى‏شده است و امروز هم تنها در همان موارد است. و «انفال»[4] كه بر شيعيان «تحليل»[5] شده‏است، امروز هم شيعيان مى‏توانند بدون هيچ مانعى با ماشينهاى كذايى جنگلها را از بين ببرند و آنچه را كه باعث حفظ و سلامت محيط زيست است را نابود كنند و جان ميليونها انسان را به خطر بيندازند و هيچ كس هم حق نداشته باشد مانع آنها باشد.

منازل و مساجدى كه در خيابان كِشيها براى حل معضل ترافيك و حفظ جان هزاران نفر مورد احتياج است، نبايد تخريب گردد و امثال آن. و بالجمله آن گونه كه جنابعالى از اخبار و روايات برداشت داريد، تمدن جديد بكلى بايد از بين برود و مردم كوخ‏نشين بوده و يا براى هميشه در صحراها زندگى نمايند.

و اما راجع به دو سؤال، يكى بازى با شطرنج در صورتى كه از آلت قمار بودن بكلى خارج شده باشد، بايد عرض كنم كه شما مراجعه كنيد به كتاب جامع المدارك مرحوم آيت اللَّه آقاى حاج سيد احمد خونسارى كه بازى با شطرنج را بدون رهن جايز مى‏داند و در تمام ادله خدشه مى‏كند، در صورتى كه مقام احتياط و تقواى ايشان و نيز مقام علميت و دقت نظرشان معلوم است.

اما اينكه نوشته‏ايد از كجا سائل به دست آورده كه شطرنج بكلى آلت قمار نيست، اين از شما عجيب است، چون سؤالها و جوابها فرض است و بنا بر اين آنچه را من جواب داده‏ام در فرض مذكور است كه اشكالى متوجه نيست و در صورت عدم احراز بايد بازى نكنند.

و عجيبتر آنكه نوشته‏ايد چرا به جاى «قصد حرام نباشد»، «قصد حلال» نوشته شده؟ گويى عمل شخص متوجه و قاصد بدون قصد هم مى‏شود، در اين صورت «قصد حلال» مساوق است با نبودن «قصد حرام».

و اما در قضيه خريد و فروش آلات مشتركه براى مقصد حلال، اشتباه بزرگى كرده‏ايد كه گمان كرده‏ايد خريد و فروش براى منفعت حلال، يعنى استفاده حرام كردن و اين بر خلاف آنچه نوشته شده است مى‏باشد. البته در اين زمينه‏ها مسائل زيادى است كه حال‏و وقت من اجازه تعقيب آنها را ندارد. از جنابعالى كه فردى تحصيلكرده و زحمت‏كشيده‏اى مى‏باشيد، توقع نبود كه اين گونه برداشت كرده و آن را به اسلام نسبت دهيد.

شما خود مى‏دانيد كه من به شما علاقه داشته و شما را مفيد مى‏دانم، ولى شما را نصيحت پدرانه مى‏كنم كه سعى كنيد تنها خدا را در نظر بگيريد و تحت تأثير مقدس‏نماها و آخوندهاى بيسواد واقع نشويد، چرا كه اگر بنا است با اعلام و نشر حكم خدا به مقام و موقعيتمان نزد مقدس‏نماهاى احمق و آخوندهاى بيسواد صدمه‏اى بخورد، بگذار هر چه بيشتر بخورد. از خداوند متعال توفيق جنابعالى را در خدمت به اسلام و مسلمين چون گذشته خواهانم. و السلام عليكم و رحمة اللَّه.

2/ 7/ 67 روح اللَّه الموسوي الخمينى.[6]

--------------------------------------------------

[1]. گرو بستن، شرط بستن‏.

[2]. گرو و شرطبندى در مسابقه تيراندازى يا اسب دوانى‏.

[3]. تيرانداختن، تيراندازى‏.

[4]. انفال( به فتح همزه)، جمع نَفَل: به معنى غنيمت، بهره، هبه. در قرآن كريم، سوره« انفال»، واژه« انفال» اين چنين معنا شده است:« يَسْئَلُونَكَ عَنِ الْانْفالِ قُلِ الْانْفالُ للَّهِ وَ الرَّسوُلِ فَاتَّقُوا اللَّهَ وَ أَصْلِحُوا ذاتَ بَيْنِكُمْ وَ أَطيعُوا اللَّهَ وَ رَسُولَهُ انْ كُنْتُمْ مؤمِنينَ»( اى رسول ما) چون امت از حكم انفال( غنايم رسيده به دست مسلمانان بدون جنگ و زحمت از قبيل معادن بيشه، زمين خراب بدون مالك و قطايع ملوك و غيره) را بپرسند، جواب دِه كه« انفال» مخصوص خدا و رسول است( كه رسول و جانشينانش به هر كس و به هر قدر كه صلاح باشد بخشند) در اين صورت شما مؤمنان بايد از خدا بترسيد( و در مورد انفال از طمع و نزاع و تفرقه بپرهيزيد) و بين خودتان صلح و آشتى برقرار كرده و خدا و رسولش را اطاعت كنيد اگر اهل ايمانيد.

[5]. حلال.

[6]. صحيفه امام ، ج‏21 ،ص: 152.

سلام
جدای از این بحثها به نظر من باید از کارهایی که وقت تلف میکند و نتیجه چندانی ندارد دوری کرد

داخل کتاب منتهی الآمال صراحتا حدیثی از امام سجاد (ع) اومده که گفته شده شیعیان ما از این دو چیز دوری می کنند و براشون بد دونسته شده 1- شراب 2- شطرنج داخل این حدیث گفته نشده آلت قمار دقیقا عین کلمه شطرنج اومده
پس چرا شطرج آزاد هست ؟ مگه ما شیعه نیستیم ؟؟؟؟؟؟؟؟

اصلا به سند و فقه و اصول و... کاری ندارم
وقتی اون ملعون بالای سر حضرت سیدالشهدا علیه السلام شطرنج بازی میکنه و ...(بقیه ی اتفاقات)...به نظرم از نظر اخلاقی (یا همون دلی...) شایسته نباشه که شیعیان به این کار بپردازند...
این نظر منه...
و البته روایتی رو هم پیدا کردم:
عليّ بن إبراهيم، عن أبيه، عن حمّاد بن عيسى قال: دخل رجل من البصريّين على أبي الحسن الأوّل عليه السّلام فقال له: جعلت فداك إنّي أقعد مع قوم يلعبون بالشطرنج و لست ألعب بها. و لكن أنظر. فقال: مالك و لمجلس لا ينظر اللّه إلى أهله.

من با قماربازان مى‏نشينم و به بازى شطرنج‏ تماشا مى‏كنم، ولى خودم بازى نمى‏كنم. آيا گناهى ندارد؟ ابو الحسن گفت: تو را با مجلسى كه خدا به آن نظر نمى‏افكند، چه ‏كار است؟
گزيده كافى، ج‏5، ص: 431

اگر اشتباه میگم بفرمائید...
در پناه مهدی عج...

نظر منم همینه
پس چرا بچه شیعه ها بازی می کنن و تازه بابتش مدال هم کسب می کنن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

rahyafte91;234393 نوشت:
نظر منم همینه
پس چرا بچه شیعه ها بازی می کنن و تازه بابتش مدال هم کسب می کنن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

خب دیگه...
یکسری چیز هارو بهتره بهش پرداخته نشه!:ok:
منظورم اینه که بیشتر از این از خطوط قرمز عبور میکنیم...!!!!

monjigraphic;234333 نوشت:
اصلا به سند و فقه و اصول و... کاری ندارم
وقتی اون ملعون بالای سر حضرت سیدالشهدا علیه السلام شطرنج بازی میکنه و ...(بقیه ی اتفاقات)...به نظرم از نظر اخلاقی (یا همون دلی...) شایسته نباشه که شیعیان به این کار بپردازند...
این نظر منه...

گزيده كافى، ج‏5، ص: 431

سلام

این استدلال خیلی قوی نیست. این طوری اگه مثلا بفهمیم که یزید - لعنت الله علیه - نماز شکر هم خونده ( البته من فکر می کنم نماز خوندن اصلا بلد نبوده ) اون وقت باید ما هم دیگه نماز نخونیم.

یا مثلا توی مجلسی که امام سجاد - علیه السلام - سخنرانی می کرده ، ملعون دستور می ده که اذان بگند ، تا سخنان امام را تمام کنه. خوب دیگه ، اذان هم نگیم.

babak1369;234678 نوشت:
این طوری اگه مثلا بفهمیم که یزید - لعنت الله علیه ...

بــــــــیـــــــــــــــــــش بـــــــــــاد!!!

ذهن زمستانی;233859 نوشت:
با عرض سلام
مطمئنید عربهای زمان پیامبر ورق بازی میکردند تا آنجایی که من مدانم تاریخچه ورق به قرن نهم میلادی در چین بازمیگردد در حالی که پیامبر در قرن ششم میزیسته است. گفته شده شطرنج هم در قرن ششم از هند به ایران آمده و آشنایی اعراب با آن پس از حمله به ایران صورت گرفته است. نرد هم که یک بازی ایرانی است و احتمالاً همین جریان را دارد. پس حدیث فوق احتمالاً ایراد فنی دارد.

ببینید که در قرآن هم راجع به "تیر های قرعه" و "قمار" حکم تحریم صادر شده.
مسلما مثل امروز و اون چیزی که از قرن نهم میلادی به این طرف رایج شده نبوده ، ولی از نظر ماهیت یکی اند.

برای شطرنج و نرد ، استدلال شما ، با زمان بندی حدیث امام صادق - علیه السلام - می خونه.

حالا اون حدیث پیامبر ، جای کار داره .

انصافا نظرات امام همیشه مترقی و یه پا از همه ی روحانیون جلو تره.
همین ها رو که جناب صدرا نوشتند عرض می کنم.

می خواستم یه تاپیک بلند بالا ی دیگه بزنم و از شطرنج حمایت بکنم ، که به نظرم اومد که نظرات امام کار را تمام کردند.

واقعا دستتون درد نکنه آقا صدرا ، زحمت کشیدین.

rahyafte91;234273 نوشت:
داخل کتاب منتهی الآمال صراحتا حدیثی از امام سجاد (ع) اومده که گفته شده شیعیان ما از این دو چیز دوری می کنند و براشون بد دونسته شده 1- شراب 2- شطرنج داخل این حدیث گفته نشده آلت قمار دقیقا عین کلمه شطرنج اومده
پس چرا شطرج آزاد هست ؟ مگه ما شیعه نیستیم ؟؟؟؟؟؟؟؟

فکر کنم انسان های عادی ، حق ندارند از احادیث ، فتوا در بیاورند.

babak1369;234686 نوشت:
فکر کنم انسان های عادی ، حق ندارند از احادیث ، فتوا در بیاورند.

ببخشید ظاهرا حدیث ائمه برای شیعه مهم هست و اینکه من که فرضا فرد عادی باشم با مشورت با یک اهل فن این حرف رو زدم و از خودم که در نیاوردم که شما اینجوری میگید !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

monjigraphic;234397 نوشت:
خب دیگه...
یکسری چیز هارو بهتره بهش پرداخته نشه!:ok:
منظورم اینه که بیشتر از این از خطوط قرمز عبور میکنیم...!!!!

چه عبوری ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
وقتی حرف حق رو میگم

rahyafte91;234714 نوشت:
ببخشید ظاهرا حدیث ائمه برای شیعه مهم هست و اینکه من که فرضا فرد عادی باشم با مشورت با یک اهل فن این حرف رو زدم و از خودم که در نیاوردم که شما اینجوری میگید !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

سلام rahyafte91

آره دیگه. البته که حدیث ائمه واسه شیعیان مهمه.
[="Blue"]ولی [/]:

مابه حرف مرجع تقلید عمل می کنیم نه حدیث . نه به این سبب که حرفی که امام معصوم زده -نعوذ بالله- غلطه یا با گذشت زمان ارزشش رو از دست داده. ( توضیحات جناب صدرا را هم ببینید ) بلکه به این سبب که از این که این احادیث ، قول امام باشه مطمئن نیستیم. متاسفانه.

خدایا ، ما از نبود پیامبرمان به تو شکایت می کنیم و ...

به یک کارشناس گفتم رو چه حسابی ، در خونه ی امیر المومنین رو آتیش زدند؟ :Ghamgin:
جواب داد که یه حدیث از قول پیامبر نقل کردند که هر که نیامد مسجد ، خونه اش رو آتیش بزنید:Ghamgin:

سلام علیکم

babak1369;235167 نوشت:
مابه حرف مرجع تقلید عمل می کنیم

babak1369;234683 نوشت:
می خواستم یه تاپیک بلند بالا ی دیگه بزنم و از شطرنج حمایت بکنم

پس وقتی قرار است حرف مرجع را گوش دهیم دیگر چه جای دفاع است؟
اسمع و اطع
بعد از این هم یک موضوع احتیاط است مثلا آیت الله مکارم و امام که حکم به حلال بودن دادند گمان نکنم هیچ گاه خودشان بازی کرده باشند

victoryone;232189 نوشت:

دوما چرا بقیه مراجع گفتن حرامه ولی امام خمینی (ره) اونو آزاد کرده :gig:

:gig:

باسلام
ابتدا باید بگم به علت این که امام زمان بر نشر این احادیث نظارت دارند پس فرضیه ی تحریف احادیث منتفی هست .
شطرنج عقلا حرام است . والا چی بگم خودتون روایات زیر را بخونید و قضاوت کنید .
خواهش می کنم یه نفر همراه این روایات بره یه استفتا کنه , بالاخره یا مراجع اشتباه می کنن یا چشم های من که این روایات رو می خونه ! .... :

ترجمه من لا يحضره الفقيه جلد 5صفحه 308

امام صادق (ع) : فروختن شطرنج حرام است و پولي هم كه از فروختنش بدست مي آيد حرام است و داشتن و نگاه داشتن شطرنج كفر است و شطرنج بازي كردن شرك است و سلام كردن بر كسي كه شطرنج بازي مي كند گناه كبيره هلاك كننده است و كسي كه شطرنج بازي مي كند و دست در ميان آن مي برد چنان است كه دست در ميان گوشت خوك برده باشد.و كسي كه شطرنج بازي مي كند نمازش قبول نيست تا اينكه دست خود را بشويد و كسي كه به شطرنج نگاه مي كند مانند اين است كه به عورت مادر خود نگاه مي كند و كسي كه نگاه مي كند به كساني كه در حال بازي شطرنج هستند و به آنها سلام مي كند در آن حال گناهش با كسي كه شطرنج بازي مي كند يكسان است . و كسي كه بنشيند به قصد بازي كردن شطرنج جاي خود را در جهنم آماده كرده است و اين زندگاني باعث حسرت او در قيامت است ( به سبب اينكه چرا معصيت ها را انجام داده است ) و از همنشيني قمار باز بپرهيز زيرا از جمله مجالسي است كه اهلش مورد غضب الهي شده اند و هر ساعت منتظر غضبند ( بلا ) و چون نازل شود تو را و ايشان را فرا خواهد گرفت.
وسائل الشيعه كتاب تجارت جلد 12 صفحه 241 حديث 4

از امام صادق در باره شطرنج سوال شد حضرت فرمودند:کارهای مجوسیان را رها کنید خدا لعنتشان کند.
اصول کافی جلد 6

امام پنجم (ع) : عبدالواحد بن مختار درباره بازي شطرنج از امام (ع) سوال كرد ؟ امام (ع) فرمودند : مومن از اين بازي رو گردان است ( شرح : مومن شطرنج بازي نمي كند.)
خصال الصدوق جلد 1 صفحه 76 حديث 87

حضرت صادق (ع):درباره خريد و فروش آلات موسيقي فرمودند : صنعتي ( شغلي ) كه هيچ جهت حلالي در آن نباشد و جز شر و فساد چيزي در آن مترتب نباشد مانند آلات موسيقي و شطرنج و صليب سازي و يا نوشابه هاي مست كننده و هرچيزي كه از اين قبيل باشد پس ياد دادن و ياد گرفتن و خريد و فروش و اجرت دادن به كسي در رابطه با آن و يا اجرت گرفتن در رابطه مثلا حمل وسائل آن و كلا جميع تصرفات در آنها حرام است .
تحف العقول صفحه 335

حضرت علي (ع): مي فرمايد كه به شش شخص سلام نكنيد :1.يهودي 2.اهل موسيقي و نوازندگي 3.مسيحي 4.شخص آوازه خوان 5.كسي كه در حال بازي شطرنج است 6.كسي كه شوخي اش فحش مادر است.
خصال الصدوق جلد 1 صفحه 275

حضرت محمد (ص) : شطرنج حرام است.
كتاب شريف نهج الفصاحه صفحه 273 شماره 1295

رسول خدا (ص):از نشانه هاي آخرالزمان اين است كه آلات لهو و موسيقي و تار و طنبور و آواز خواني به دست شرور ترين اين امت ظاهر مي گردد .ومردم درآن زمان آلات لهو و موسيقي را نيكو مي شمارند .در آن زمان اشخاصي هستند كه قرآن را ياد مي گيرند و در آلتهاي مثل بوق و ني و به شكل آوازه خواني مي خوانند و مردم نرد و شطرنج بازي مي كنند پس ايشان در ملكوت آسمان و در ميان فرشتگان پليد و نجس خوانده مي شوند.
تفسير جامع جلد 6 صفحه 347

امام صادق (ع):بازي كردن با شطرنج شرك به خداست و دست كردن در آن مانند دست زدن به گوشت خوك است و بايد پيش از نماز دستها را شست اگر كه به مهره آن دست زده باشند و نگريستن به صفحه شطرنج مانند نگاه كردن به عورت مادر است.
وسائل الشيعه كتاب تجارت

امام صادق (ع) : از امام (ع) درباره حكم بازي شطرنج سوال شد فرمودند : كار مجوس و كافران را براي خودشان وا گذاريد.
وسائل الشيعه كتاب تجارت

امام صادق (ع) : خريد و فروش شطرنج حرام و خوردن پول آن حرام و نگه داشتن اش كفر و بازي كردن آن شرك و سلام كردن به بازي كننده آن گناه و ياد دادن و آموزش آن از كبيره هلاك كننده است.
وسائل الشيعه كتاب تجارت

امام صادق (ع) : كسي كه به بازي شطرنج بنشيند جاي خود را در دوزخ مهيا مي سازد و آن ساعتي كه صرف آن نموده در روز قيامت سبب حسرت و اندوهش مي گردد.
وسائل الشيعه كتاب تجارت

امام صادق (ع) : خداوند در ماه مبارك رمضان مي آمرزد مگر سه طايفه را : 1.كسي كه به چيز مست كننده روزه اش را بشكند 2. شخصي كه شطرنج بازي مي كند 3. كسي كه از مومني كينه به دل مي گيرد و با او دشمني ورزد.
خصال الصدوق صفحه 73

امام باقر (ع) : از امام (ع) درباره بازي شطرنج سوال شد فرمودند : انسان مومن وقتش آنچنان با ارزش است كه فرصت اين كارهاي بيهوده را ندارد .

وسائل الشيعه كتاب تجارت

امام رضا (ع) : چون سر امام حسين (ع) را به شام بردند يزيد لعنه الله فرمان داد تا آن را در محلي نهادند و پرده اي بر روي آن نصب نمودند پس او و يارانش بدانسو آمدند و به خوردن غذا و نوشيدن آبجو مشغول شدند و چون از كار خوردن و نوشيدن فارغ شدند فرمان داد تا آن سر مطهر را در طشتي زير تختش نهادند و صفحه شطرنجي روي آن نهادند و يزيد لعنه الله بنشست و به بازي شطرنج و گفتگو از حسين بن علي (ع) و پدرش و جدش سلام الله عليهم و استهزاء بذكر ايشان مشغول گشت. و هر زمان كه در حركات شطرنج از حريف خود مهره اي را مي برد جامي آبجو مي گرفت و سه نوبت مي نوشيد و آنگاه باقي مانده آن را در كنار طشت بر روي زمين مي ريخت پس هر كس كه از شيعيان ما مي باشد بايد از نوشيدن آبجو و بازي شطرنج خود داري كند و هركس كه نظرش به شطرنج يا آبجو افتاد بايد به ياد كار پليد يزيد لعنه الله افتد و او و خاندانش را نفرين نمايد.
كتاب شريف من لا يحضر الفقيه جلد 6 صفحه 379 حديث 5915

موضوع قفل شده است