صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا بازی شطرنج در ایران آزاد است ؟با توجه به حدیث پیامبر صل الله علیه وسلم

علاقه
    سکوت
    نوشته
    965
    حضور
    11 روز 7 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    142
    آپلود
    43
    گالری
    0
    صلوات
    3947

چرا بازی شطرنج در ایران آزاد است ؟با توجه به حدیث پیامبر صل الله علیه وسلم

رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند:

شما را از بازی با نرد و شطرنج و ورق و نواختن در طبل و عود و طنبور و استفاده بردن از تار و سه تار همچنین خرید و فروش آنها نهی میکنم.

(ترجمه من لا یحضره الفقیه جلد 5صفحه 309 ، امالی شیخ صدوق صفحه 424 مجلس شصت و ششم ، فروع کافی ، مستدرک الوسائل کتاب تجارت باب 79 ، گناهان کبیره جلد 1 صفحه 285)

نظر امام جعفر صادق علیه السلام درباره شطرنج
    اما شطرنج ، پس نگاه داشتن آن كفر است و بازى كردن با آن شرك و ياد دادنش بكسى گناه كبيره هلاك كننده است و سلام كردن بر كسيكه بازى كند گناه است و كسيكه دست درميان آن گرداند چنان است كه دست درميان گوشت خوك گرداند و كسى كه نظر بسوى آن كند چنان است كه بفرج مادر خود نظر كند.

منبع: حلیه المتقین علامه مجلسی

حالا چرا شطرنج در کشور آزاد هست و فدراسیون دارد ؟

2. صلوات ها 10

3.  

نوشته
    164
    حضور
    2 روز 2 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    629

سلام
    تا یه نفر به حدیث استناد می کنه و به مزاق من خوش نمی یاد ، من این طور جواب می دم :

چه قدر این حدیث سند داره ؟ از کجا معلوم که جعلی نباشه ؟ اصلا باید عربیش رو ببینیم. اون لفظی که امام به کار برده ، همون چیزی هست که ما تو فارسی بهش می گیم شطرنج.

اما جواب سوالتون : امام خمینی (ره) بازی شطرنج رو آزاد کردند.
    Nothing will stop us

Try to be a part of the solution, not a part of the problem.

اللهم عجل لولیک الفرج

5. صلوات ها 3

نوشته
    10,899
    حضور
    84 روز 13 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40511

با سلام

نظر آیت الله سیستانی در مورد شطرنج و تخته نرد:

سؤال: بازى كردن با شطرنج و نرد بدون برد و باخت چه حكمى دارد و كلا اگر عرف جامعه وسيله اى را آلت قمار نداند كافى است يا در تشخيص آلت قمار نظر مرجع تقليد شرط است؟

پاسخ: بازى با شطرنج و تخته نرد گرچه بدون برد و باخت هم باشد حرام است و همچنين بازى با آلاتى كه در عرف محل از آلات قمار شمرده شود چنانچه بدون برد و باخت باشد بنابر احتياط واجب جايز نيست.
    **

سئوال: حکم بازی با شطرنج و تخته نرد چیست؟
    جواب: بازی با آلات قمار مثل شطرنج و پاسور مطلقا" حرام است ؛ یعنی ، چه با برد و باخت و چه بدون آن و حكم با عملكرد افراد یاگروه ها عوض نمی شود، ( استفتا از دفتر آیت الله سید یوسف مدنی تبریزی ).
    **

سئوال: استفاده از آلات قمار به قصد بازی و سرگرمی بدون شرط بندی چه حکمی دارد؟

جواب: بازی با آلات قمار مطلقا" ( یعنی چه برد یا باخت در كار باشد یا نباشد ) حرام است ولی شطرنج و پاسور اگر در عرف متدین جامعه از آلت قمار بودن خارج شده باشد و برد و باختی هم در كار نباشد اشكال ندارد، ( جامع المسایل آیت الله فاضل ، ج 1، س 951 و 952 ).

**

سئوال: اگر کسی یکی از آلات قمار مانند تخته نرد را به ما هدیه داد آیا می شود آن را به عنوان یادگاری نگهداشت؟
    جواب: باید عین آن را از بین ببرد ولو با شكستن باشد .

**
    بازی با وسایل سرگرمی از جمله پاسور چه حکمی دارد؟آیا بازی با آنها برای سرگرمی و بدوم شرط بندی جایز است؟
    جواب: بازی با چیزی كه عرفا از آلات قمار محسوب می شود، مطلقا حرام است هر چند برای سرگرمی و بدون شرطبندی باشد .( اجوبه الاستفتاات ، ج 2، ص 16، تهران : انتشارات بین المللی الهدی ، چ اول ، 1380 )

**

حکم بازی با شطرنج و تخته نرد بدون شرط برد و باخت چیست؟
    جواب: حرام بودن بازی با تخته نرد و ورق مورد اتفاق مراجع بوده و منوط به برد یا باخت نیست .

فتوای آیت الله بهجت:

بازی کردن با آلات قمار از قبیل نرد، پاسور، شطرنج، با برد و باخت حرام قطعی است و بدون برد و باخت احتیاط در ترک است و در شطرنج احتیاط اشد است.

آیة الله گلپایگانی (ره) :

بازی کردن با آلات قمار مثل نرد , شطرنج , و پاسور حرام است اگر چه قصد برد و باخت در کار نباشد. مجمع المسائل صفحه 11 سوال 2 ( احکام روابط زن و مرد و مسائل اجتماعی آنان , صفحه 140 )

آیت الله سیستانی :

بازی با شطرنج مطلقا حرام است. مسائل جدید از دیدگاه علما و مراجع تقلید صفحه 189

آیت الله صافی گلپایگانی :

بازی با شطرنج مطلقا حرام است. مسائل جدید از دیدگاه علما و مراجع تقلید صفحه190

http://www.shia-news.com/fa/news/358...B3%D9%88%D8%B1

حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
    بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
    حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
    ( صفات الشيعه ص 8 )

7. صلوات ها 5

علاقه
    سکوت
    نوشته
    965
    حضور
    11 روز 7 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    142
    آپلود
    43
    گالری
    0
    صلوات
    3947

نقل قول نوشته اصلی توسط babak1369 نمایش پست ها
    سلام
    تا یه نفر به حدیث استناد می کنه و به مزاق من خوش نمی یاد ، من این طور جواب می دم :

چه قدر این حدیث سند داره ؟ از کجا معلوم که جعلی نباشه ؟ اصلا باید عربیش رو ببینیم. اون لفظی که امام به کار برده ، همون چیزی هست که ما تو فارسی بهش می گیم شطرنج.

اما جواب سوالتون : امام خمینی (ره) بازی شطرنج رو آزاد کردند.

اولا آدرس احادیث را دادم از نظر ترجمه هم کاملا درسته

دوما چرا بقیه مراجع گفتن حرامه ولی امام خمینی (ره) اونو آزاد کرده

نقل قول نوشته اصلی توسط رضا نمایش پست ها
    با سلام

نظر آیت الله سیستانی در مورد شطرنج و تخته نرد:

سؤال: بازى كردن با شطرنج و نرد بدون برد و باخت چه حكمى دارد و كلا اگر عرف جامعه وسيله اى را آلت قمار نداند كافى است يا در تشخيص آلت قمار نظر مرجع تقليد شرط است؟

پاسخ: بازى با شطرنج و تخته نرد گرچه بدون برد و باخت هم باشد حرام است و همچنين بازى با آلاتى كه در عرف محل از آلات قمار شمرده شود چنانچه بدون برد و باخت باشد بنابر احتياط واجب جايز نيست.
    **

سئوال: حکم بازی با شطرنج و تخته نرد چیست؟
    جواب: بازی با آلات قمار مثل شطرنج و پاسور مطلقا" حرام است ؛ یعنی ، چه با برد و باخت و چه بدون آن و حكم با عملكرد افراد یاگروه ها عوض نمی شود، ( استفتا از دفتر آیت الله سید یوسف مدنی تبریزی ).
    **

سئوال: استفاده از آلات قمار به قصد بازی و سرگرمی بدون شرط بندی چه حکمی دارد؟

جواب: بازی با آلات قمار مطلقا" ( یعنی چه برد یا باخت در كار باشد یا نباشد ) حرام است ولی شطرنج و پاسور اگر در عرف متدین جامعه از آلت قمار بودن خارج شده باشد و برد و باختی هم در كار نباشد اشكال ندارد، ( جامع المسایل آیت الله فاضل ، ج 1، س 951 و 952 ).

**

سئوال: اگر کسی یکی از آلات قمار مانند تخته نرد را به ما هدیه داد آیا می شود آن را به عنوان یادگاری نگهداشت؟
    جواب: باید عین آن را از بین ببرد ولو با شكستن باشد .

**
    بازی با وسایل سرگرمی از جمله پاسور چه حکمی دارد؟آیا بازی با آنها برای سرگرمی و بدوم شرط بندی جایز است؟
    جواب: بازی با چیزی كه عرفا از آلات قمار محسوب می شود، مطلقا حرام است هر چند برای سرگرمی و بدون شرطبندی باشد .( اجوبه الاستفتاات ، ج 2، ص 16، تهران : انتشارات بین المللی الهدی ، چ اول ، 1380 )

**

حکم بازی با شطرنج و تخته نرد بدون شرط برد و باخت چیست؟
    جواب: حرام بودن بازی با تخته نرد و ورق مورد اتفاق مراجع بوده و منوط به برد یا باخت نیست .

فتوای آیت الله بهجت:

بازی کردن با آلات قمار از قبیل نرد، پاسور، شطرنج، با برد و باخت حرام قطعی است و بدون برد و باخت احتیاط در ترک است و در شطرنج احتیاط اشد است.

آیة الله گلپایگانی (ره) :

بازی کردن با آلات قمار مثل نرد , شطرنج , و پاسور حرام است اگر چه قصد برد و باخت در کار نباشد. مجمع المسائل صفحه 11 سوال 2 ( احکام روابط زن و مرد و مسائل اجتماعی آنان , صفحه 140 )

آیت الله سیستانی :

بازی با شطرنج مطلقا حرام است. مسائل جدید از دیدگاه علما و مراجع تقلید صفحه 189

آیت الله صافی گلپایگانی :

بازی با شطرنج مطلقا حرام است. مسائل جدید از دیدگاه علما و مراجع تقلید صفحه190

http://www.shia-news.com/fa/news/358...B3%D9%88%D8%B1

خب کار حرام چرا داخل کشور آزاد هست ؟؟

9. صلوات ها 3

علاقه
    یا هو یا من لا هو الا هو
    نوشته
    1,236
    حضور
    3 روز 13 دقیقه
    دریافت
    66
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6874

بسم الله
    فرمودند امام خمینی رحمه الله علیه شطرنج را آزاد کرده است
    کجا امام آن را آزاد نموده است؟
    امام خمینی در همان متنی که منتشر شده است چندین اگر آورد اند.
    اگر فلان اگر فلان...
    آیا تمام این شروط و اگر ها اجرا شده است؟

اللهم ارزقنا حلاوت ذکرک و لقائک و الحضور عندک
    بمعرفة حججک سیما معرفة حجتک حجة ابن الحسن صلواتک علیه وعلی آبائه
    و معرفة اولیائک سیما معرفة ولیک نجم الدّین

حسن حسن زاده آملی

11. صلوات ها 8

نوشته
    10,899
    حضور
    84 روز 13 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40511

نقل قول نوشته اصلی توسط victoryone نمایش پست ها

اولا آدرس احادیث را دادم از نظر ترجمه هم کاملا درسته

دوما چرا بقیه مراجع گفتن حرامه ولی امام خمینی (ره) اونو آزاد کرده

خب کار حرام چرا داخل کشور آزاد هست ؟؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط توحید صمدی نمایش پست ها
    بسم الله
    فرمودند امام خمینی رحمه الله علیه شطرنج را آزاد کرده است
    کجا امام آن را آزاد نموده است؟
    امام خمینی در همان متنی که منتشر شده است چندین اگر آورد اند.
    اگر فلان اگر فلان...
    آیا تمام این شروط و اگر ها اجرا شده است؟
    با سلام
    فتوای حضرت امام خمینی«ره»:
    س 1- بازی های سرگرم کننده ولی بدون شرط بندی مانند شطرنج و تخته نرد و غیره چگونه است؟
    ج- بازی با آلات قمار مطلقا حرام است.[1]

البته این حکم تا وقتی است که شطرنج جزء آلات قمار باشد، ولی چنانچه از آلت قمار بودن خارج شود، بازی با آن بدون برد و باخت مانع ندارد و تا وقتی که احراز نشود که آلت قمار نیست نباید بازی نمود.[2]
    فتوای حضرت آیت الله بهجت:
    بازی کردن با آلات قمار از قبیل نرد، پاسور، شطرنج، با برد و باخت حرام قطعی است و بدون برد و باخت احتیاط در ترک است و در شطرنج احتیاط اشد است.[3]

[1]-استفتاآت، ج 2، ص 9.

[2]-با استفاده از س21 و پاورقی مربوط به آن در کتاب استفتاآت از محضر امام ج2 ص10.

http://www.hawzah.net/FA/questionvie...estionID=12446
    ویرایش توسط رضا : ۱۳۹۱/۰۳/۲۸ در ساعت ۱۴:۳۴
    حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
    بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
    حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
    ( صفات الشيعه ص 8 )

13. صلوات ها 7

نوشته
    602
    حضور
    3 روز 13 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    28
    آپلود
    0
    گالری
    14
    صلوات
    4149

سلام
    اخيرا چند مغاره بر خيابان ديدم كه به طور وضوح تخته نرد ميفروشن و البته تخته نرد و پاستور تنها جنس هاي مغره بودن مدل به مدل،‌اين مغازه توي خيابان جمهوري است كه دوستان تهراني ميدونن جزء‌خيابانهاي پر رفت آمده.
    من فكر ميكردم لابد فتواي جديد اومده يا جوري تائيديه گرفتن كه دارن ميفروشن و هيچ پنهان كاري هم نبود.

15. صلوات ها 4

نوشته
    711
    حضور
    17 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    57
    صلوات
    6004

سلام
    دیدم نظر مرجع محترم تقلید بنده نیست گفتم خودم بذارم!

نظر آیت الله مکارم شیرازی :
    1. حکم بازی شطرنج
    چرا بازی شطرنج در ایران آزاد است ؟با توجه به حدیث پیامبر صل الله علیه وسلم آیا بازى با شطرنج در عصر حاضر اشکال دارد؟
    چرا بازی شطرنج در ایران آزاد است ؟با توجه به حدیث پیامبر صل الله علیه وسلم اگر شطرنج در عرف عام از آلات قمار محسوب شود بازى با آن حرام است و اگر از حالت قمار خارج و جزء ورزشهاى فکرى در آمده باشد اشکالى ندارد.

اونچیزی هم که ما تحت پوشش فدراسیون شطرنج میبینم توجه به این بعده شطرنج یعنی فکری بودنشه نه قمار
    شهــــــــــــدا را به یــــــــــــــــــاد بسپاریم نه به خاکـــــــــــــــــــ ...

17. صلوات ها 7

نوشته
    164
    حضور
    2 روز 2 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    629

سلام
    این طولانی ترین تاپیک من تا الآن هست . پس با دقت بخونید.
    از کجا شروع کنم از شطرنج دفاع کنم.

آها. آقا رضا وقتی خواستند تحریم شطرنج رو از قول مجتهدین بیارند ، به شکل زیرکانه ای ، نظر آیت الله مکارم را نیاوردند که خانم گل مینا زحمتش رو کشیدند.

دیگر این که وقتی امام چند تا اگر می ذاره ، بعد در حضور خودش شطرنج آزاد می شه ، یعنی اون اگرها برقرار شده.

یک چیز هم که واسه من جالب بود ، این که مساله ی شطرنج در کتاب مسائل جدید از دیدگاه علما و مراجع تقلید آمده. این مسخره است. چون اصلا شطرنج جدید نیست. این موضوع رو از اولین تاپیک به راحتی می شود در یافت کرد.

من وقتی نظر امام خمینی رو می بینم و نظر آیت الله خامنه ای ( که اگر مبنی بر تحریم شطرنج بود ، خوب اون رو از جامعه جمع می کردند. مثل اول انقلاب که جمع شد ) ، و آیت الله مکارم ، احساس می کنم سایر مراجع تقلید ، بیش تر جنبه ی احتیاط مساله رو در نظر گرفتند.

از قول یک روحانی شنیدم که اگه ولایت فقیه نبود ، روحانیون اجازه ی زندگی رو از انسان ها سلب می کردند. من به عنوان یه شطرنج باز آماتور ، که این بازی رو به شکل جدی ( قبل از این ) از زندگیم کنار گذاشتم ، احساس می کنم که یک قدری این فتواها تند صادر شده.

یکی دو مبحث دیگه هم واسه جواب دارم. پست های بعدی رو هم ببینید.

Nothing will stop us

اللهم عجل لولیک الفرج

19. صلوات ها 2

نوشته
    164
    حضور
    2 روز 2 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    629

تمام بازی های که با ورق انجام می شه ( تا اون جا که من میدونم ) ، در ابتدای بازی ، شانس و تصادف کارت ها رو بین بازیکن ها تقسیم می کنه. ( که البته به نظر من در قمار خانه ها ی فعال ، فقط ظاهر قضیه این هست و تقسیم کننده ی کارت ها به میزان لزوم کلک می زنه ) در ادامه ی بازی هم اگه کسی کلک زد ، و دیگران متوجه نشدند ، نوش جونش ، هیچ عیبی نداره. و همه ی بازیکن ها این موضوع رو به کمال می دونن و بخش عمده ای از ذهنشون در گیر این هست که دیگران کلک نزنند.

اما شطرنج در هر دو موضوع تفاوت داره. هم مهره ها یکسان است. هم چینش اون ها. سیاه یا سفید بودن مهره ها بر اساس یک قرعه ی ساده صورت می گیره . داور داره ، و اگه کسی تقلب کنه نوش جونش نیست. و در سایت هایی مثل Chess.com یا chessclub اصلا و ابدا اجازه ی حرکات غیر قانونی داده نمی شه. فهمیدن این که کسی داره تقلب می کنه ، کار سختی نیست و فقط کافیه که همه ی قوانین رو بدونید.

شاهد توزیع شانسی کارت ها در ورق ، کتب های آمار اند. در یکی دو کتاب آمار که من دیدم ، به این موضوع اشاره شده. و اصلا علم آمار واسه ورق باز ها درست شد ، بعد دیدند که در جاهای دیگه هم ( مثل حرکت الکترون ها ) کاربرد داره. دقت کنید ، علم آمار به شطرنج کاری نداره.

یه تفاوت دیگه : یه کار که ورق باز ها دائما در فکر انجام دادنش هستند ، خواندن دست طرف مقابل هست. تو شطرنج ، دست طرف مقابل جلوی چشم ماست.

تاپیک بعد را هم ببینید.

Nothing will stop us

اللهم عجل لولیک الفرج

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 4

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری