چرا اهل سنت روی خاک سجده نمی کنند؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا اهل سنت روی خاک سجده نمی کنند؟

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام ودرود بر همه شما به خصوص کارشناسان محترم
مدتی قبل عمره مشرف شده بودم (ان شاءالله که قسمت همه بشه) در مسجد الحرام قسمت سر پوشیده ما ایرانی ها جایی می نشینیم که سرمان به سنگ مسجد برسد.
یک شیخ افغانی کنار من نشته بود بعد از نماز با عصبانیت گفت: چه فرقی بین سجده بر فرش و این سنگها است؟ جوابی گفتم ولی برام این سوال باقی است که با اینکه سجده بر زمین شکی در صحتش نیست این اقایون سنی ها به چه دلیل و مدرکی بر فرش و...سجده می کنن؟
مدرک و دلیل این عمل را می خوام.
خیلی متشکرم

برچسب: 

با سلام

از ديدگاه شيعه، سجده بايد بر زمين - خاك و سنگ - و چيزهاى غير خوراكى كه از زمين مى‏رويد باشد و سجده بر خاك از همه بهتر است؛
زيرا كه سجده تذلّل و خشوع در برابر پروردگار است و زمانى كه نمازگزار، پيشانى را كه برترين عضو بدن است بر خاك مى‏مالد، عبوديت و خاكساري خويش را به نهايت مى‏رساند. از نظر شيعه رسول گرامى اسلام ‏صلى الله عليه وآله وسلم و مسلمانان صدر اسلام نيز بر خاك، سنگ يا حصير سجده مى‏كردند؛ زيرا در كف مساجد و منازل سنگ‏ريزه و خاك بود و در نهايت مفروش به حصير بود و آنان بر همان خاك و شن و يا حصير كف مسجد و اتاق سجده مى‏كردند.
ولى امروزه كه تقريباً همه منازل و مساجد مفروش به فرشهاى نخى و پشمى مى‏باشد و از طرفى هميشه به خاك دسترسى نيست و همراه بودن آن مشكلاتى دارد، شيعيان قطعه‏اى از خاك پاك را به صورت مهر به همراه برمى‏دارند تا هم بر خاك سجده كرده باشند و هم از طهارت محل سجده كه از شرايط صحت نماز است، اطمينان داشته باشند.

شيعه براى اثبات نظر خود به روايات زيادى از ائمه اهل بيت‏ عليهم السلام استدلال كرده است و معتقد است كه رسول خدا صلى الله عليه وآله وسلم و صحابه نيز بر زمين - سنگ و خاك - سجده مى‏كردند.
برخى از رواياتى كه در منابع اهل سنت نيز آمده، مؤيد اين مطلب است زيرا در اين روايات كيفيّت سجده پيامبر و ياران او بيان شده است و آن‏حضرت از سجده كردن بر لباس و گوشه عمامه و ... منع كرده است.

در اين‏جا به چند روايت اشاره مى‏شود:

1- احمدبن حنبل در مسند خود روايت كند كه: "عَنْ جابِربْنِ عَبْدِاللَّهِ اْلاَنْصارى قالَ: كُنْتُ اَصَلّى مَعَ النَّبىّ‏صلى الله عليه وآله وسلم فَاخِذُ قَبْضَةً مِنْ الْحِصى، فَاَجْعَلُها فى كَفّى ثُمَّ اُحَوِّلُها اِلىَ الْكَفِّ اْلاُخْرى حَتَّى تَبْرُدَ ثُمَّ اضَعُها لِجِبينى، حَتَّى اَسْجُدَ عَلَيْها مِنْ شَدّةِ الْحَرِّ" ؛ [1] جابربن عبدالله انصارى مي گويد: من با رسول خدا صلى الله عليه وآله وسلم نماز ظهر را مى‏خواندم، از شدت گرما مشتى از سنگ ريزه بر مى‏داشتم و در مشت خود نگه مى‏داشتم و سپس آن را به مشت ديگرم منتقل مى‏كردم تا سنگ ريزه‏ها سرد شود و سپس آن را در جلو خود قرار مى‏دادم تا بر آن سجده كنم.
روشن است كه اگر سجده بر غير زمين جايز بود، صحابه رسول خدا صلى الله عليه وآله وسلم بر لباسهايشان سجده مى‏كردند و اين زحمات را براى سرد كردن سنگ ريزه‏ها متحمل نمى‏شدند.

2- "رُوِىَ اَنَّ النَّبىَ‏صلى الله عليه وآله وسلم كانَ اِذا سَجَدَ رَفَعَ العِمامَةَ عَنْ جِبْهَتِهِ" ؛ [2] روايت شده است كه پيامبر صلى الله عليه وآله وسلم هرگاه سجده مى‏كرد عمامه را از پيشانيش بالا مى‏زد.

3- ابن عباس مي گويد: "كانَ رَسوُلُ‏اللَّهِ‏صلى الله عليه وآله وسلم يُصَلّى عَلَى الْخُمرةِ". [3]
همچنين از انس بن مالك، عايشه، ام سلمه، ميمونه، ام سليم و عبدالله بن عمر نقل شده است كه همه آن‏ها گفته‏اند رسول خدا بر سجاده حصيري نماز مى‏خواند.
اينك با توجه به آشنايي با نظريه شيعه در اين مسأله توجه دو نكته مفيد خواهد بود.
نكته نخست) گرچه مذاهب اهل سنت سجده بر فرش و ... را جايز مى‏دانند ولى به اتفاق همه مذاهب اسلامى سجده كردن بر خاك و سنگ جايز است و مى‏توان گفت كه اختلاف شيعه و سنى در مورد محل سجده اين است كه اهل‏سنت توسعه بيشترى قايل هستند.
نكته دوم) همه مسلمانان معتقد و متفق‏اند كه سجده فقط خضوع و خشوع براى پروردگار جهان است.
سجده بر مهر و سنگ پرستش مهر و سنگ نيست همچنان كه سجده بر فرش و سجاده پرستش فرش و سجاده نيست بلكه نمازگزار براى خدا بر مهر و سنگ يا فرش سجده مى‏كند و فرق است بين سجده بر خاك و فرش و سجده براى خاك و فرش و ...

برای مطالعه بیش تر در این زمینه می توانید به کتاب های ذیل مراجعه نمایید:
- راهنمای حقیقت (پاسخ به شبهات پیرامون عقاید شیعه) از آیت الله جعفر سبحانی، نشر مشعر.
- پاسخ های ما به پرسش های اهل سنت(پاسخ به چند پرسش فقهی و اعتقادی) از علی عطائی اصفهانی، نشر مشعر.

پاورقي
[1] مسند احمد، ج 2، ص 327.
[2] الطبقات الكبرى، ج 1، ص 151.
[3] مسند احمد، ج 1، ص 269.

میلانی;231962 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام ودرود بر همه شما به خصوص کارشناسان محترم
مدتی قبل عمره مشرف شده بودم (ان شاءالله که قسمت همه بشه) در مسجد الحرام قسمت سر پوشیده ما ایرانی ها جایی می نشینیم که سرمان به سنگ مسجد برسد.
یک شیخ افغانی کنار من نشته بود بعد از نماز با عصبانیت گفت: چه فرقی بین سجده بر فرش و این سنگها است؟ جوابی گفتم ولی برام این سوال باقی است که با اینکه سجده بر زمین شکی در صحتش نیست این اقایون سنی ها به چه دلیل و مدرکی بر فرش و...سجده می کنن؟
مدرک و دلیل این عمل را می خوام.
خیلی متشکرم

با سلام و عرض ادب و تشکر از دوست گرامی جناب آقای رضا ایده الله

همچنان که خود فرمودید و جناب آقای رضا آوردند اصل سجده سجده بر خاک است و نه بر غیر آن ؛ لذا می بینیم که تیمم نیز بر زمین است نه بر فرش و سجاده.
تا آنجا که حقیر می دانم اهل سنت جواز سجده بر فرش و امثال آنرا امری مسلم دانسته اند و وارد ادله آن کمتر شده اند. ولی انشاءالله مجموع سخن آنها ملاحظه می شود و ارائه خواهد شد ان شاءالله.

موفق باشید.

صدرا;232001 نوشت:

ولی انشاءالله مجموع سخن آنها ملاحظه می شود و ارائه خواهد شد ان شاءالله.

موفق باشید.

سلام
استاد گرامی
بنده منتظر پاسخ شما هستم:Cheshmak: امیدوارم بیش از این ما را منتظر نگذارید.
ببخشید اگه بی احترامی شد.
متشکرم.

[=Book Antiqua]با سلام
متاسفانه خود علمای اهل سنت فراموش کرده اند !!
اگر نه که سجده به خاک و زمین بارها در کتب آنها آورده شده
[=Book Antiqua]:Sham:

[=Book Antiqua]جعلت لي الأرض مسجدا و طهورا.[=Book Antiqua]
[=Book Antiqua]خداوند، زمين را براي من، سجده‌گاه و محل طهارت قرار داده است.[=Book Antiqua]

[=Book Antiqua]صحيح البخاري، ج1، ص86 و ج1، ص113

[=Book Antiqua]يعني، هم بايد به زمين سجده کنيم و هم به زمين تيمم کنيم. اين آقاياني که مي‌گويند سجده بر فرش اشکالي ندارد، آيا مي‌توانند بگويند که تيمم هم مي‌شود روي لباس و فرش و کلاه کرد؟
وقتي تيمم روي فرش نمي‌شود کرد، قطعا سجده هم نمي‌شود کرد.
[=Book Antiqua]:Sham:

[=Book Antiqua]در روايت آمده است که پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) بر سنگ سجده کرده است.

آقاي حاکم نيشابوري هم مي‌گويد که روايت صحيح است.[=Book Antiqua]

[=Book Antiqua]عن إبن عباس: ان النبي صلى الله عليه و آله سجد على الحجر * هذا حديث صحيح الاسناد و لم يخرجاه *[=Book Antiqua]

[=Book Antiqua]مستدرک الصحيحين للحاکم النيشابوري، ج1، ص 473

[=Book Antiqua]
ذهبي هم مي‌گويد روايت صحيح است.
[=Book Antiqua]

[=Book Antiqua]در صحيح مسلم[=Book Antiqua]، آمده است که پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم):[=Book Antiqua]
[=Book Antiqua]يصلى على حصير يسجد عليه.[=Book Antiqua]
[=Book Antiqua]بر روي حصير نماز مي‌خواند و بر حصير هم سجده مي‌کرد.[=Book Antiqua]

[=Book Antiqua]صحيح مسلم،‌ ج2، ص62

[=Book Antiqua]
در صحيح بخاري
[=Book Antiqua] آمده است که پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم):
[=Book Antiqua]يصلي علي الخمرة.[=Book Antiqua]
[=Book Antiqua]بر روي خمره (جانماز حصيري) سجده مي‌کرد.[=Book Antiqua]
[=Book Antiqua]صحيح البخاري، ج1، ص100

[=Book Antiqua]خمره، يک جانماز کوچکي بود که در زمان سابق، از حصير يا ليف خرما درست مي‌شد، به اندازه‌اي که دست و پيشاني انسان در آنجا جا بگيرد.
تمام اين روايات، کاملا در کتب اهل سنت موجود است. [=Book Antiqua]

[=Book Antiqua]همچنين پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم)، بعضي از صحابه را مانند أفلح که بر گوشه عمامه‌شان سجده مي‌کردند، منع مي‌کرد و مي‌فرمود::Sham::Sham:
[=Book Antiqua]يا أفلح! ترب.[=Book Antiqua]
[=Book Antiqua]بر روي تراب، سجده کن.[=Book Antiqua]
[=Book Antiqua]نيل الأوطار للشوكاني، ج2، ص131 - سنن الترمذي، ج1، ص236 - فتح الباري لإبن حجر عسقلاني، ج3، ص68 - أسد الغابة لإبن الأثير، ج1، ص107 - الإصابة لأبن حجر، ج1، ص252[=Book Antiqua]

آقاي علي بن عبد الله بن عباس - نوه عباس، عموي پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) - نامه مي‌نويسد به مکه مکرمه:
[=Book Antiqua]
[=Book Antiqua]أرسل إلي بلوح من المروة أسجد عليه.[=Book Antiqua]
[=Book Antiqua]يک سنگي از کوه مروه براي من بفرست تا بر روي آن، سجده کنم.[=Book Antiqua]

[=Book Antiqua]المصنف لإبن أبي شيبة الكوفي، ج1، ص308 - تاريخ مدينة دمشق لإبن عساكر، ج43، ص50 - اخبار مکه، ج2، ص151

[=Book Antiqua]
آقاي مسروق - از علماي بزرگ اهل سنت - :
[=Book Antiqua]
[=Book Antiqua]إذا خرج يخرج بلبنة يسجد عليها في السفينة.[=Book Antiqua]
[=Book Antiqua]وقتي از مدينه مي‌رفت، چيزي را که شبيه مهر از خاک مدينه درست کرده بود، با خود مي‌برد و در کشتي بر روي آن سجده مي‌کرد.[=Book Antiqua]
[=Book Antiqua]الطبقات الكبرى لإبن سعد، ج6، ص79 - المصنف لعبد الرزاق الصنعاني، ج2، ص583

[=Book Antiqua]لذا، سجده کردن بر مهر، واجب نيست؛ سجده کردن بر زمين واجب است.
[=Book Antiqua] سجده بر فرش و لباس و آنچه که مأکولات و ملبوسات است، باطل است.
موضوع قفل شده است