به چه كساني باب الحوائج مي‌گويند ؟؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
به چه كساني باب الحوائج مي‌گويند ؟؟

سلام و خسته نباشد .

ميخواستم بپرسم به چه كساني باب الحوائج ميگويند ؟
تعدادشون چند نفر است و نامشان چيست ؟؟

مرسي . . .

hamijoon;231796 نوشت:
سلام و خسته نباشد .

ميخواستم بپرسم به چه كساني باب الحوائج ميگويند ؟
تعدادشون چند نفر است و نامشان چيست ؟؟

مرسي . . .

سوال تخصصی شد !!!!!!!!!!!!!
خب چیزی که من می دونم اینکه به امام حسین و حضرت عباس و علی اصغر می گن دیگه بقیه رو نمی دونم

hamijoon;231796 نوشت:
سلام و خسته نباشد . ميخواستم بپرسم به چه كساني باب الحوائج ميگويند ؟ تعدادشون چند نفر است و نامشان چيست ؟؟

با سلام خدمت شما

اصولاً خدا قاضى الحاجات است، نه باب الحوائج، باب، راه رسيد به مقصود است، و غايت، خدا است و طريق غير از غايت است.

اصولاً مقصود از «باب الحوائج» اين است كه انسان به روح والاى اين امام متوسل شود و از او درخواست دعا كند تا خدا بر اثر استجابت دعاى او، حاجت او را برآورده كند. پيامبر(ص) در حقيقت باب الحوائج بود، مردم كليه مشكلات را با او در ميان مى‌نهادند. پيامبر الهى در حد امكان، نيازهاى آنها را برطرف مى‌كرد.

توسل به اولياء الهى، درخواست دعا از آنان جز تمسك به اسباب معنوى نيست، و وصف «باب الحوائج» جز اين معنى ديگرى ندارد.(نوشتاري در مورد معناي باب الحوائج،آيت الله سبحاني،پايگاه خبري حوزه)

اساسا تمامي معصومين (عليهم السلام) و بزرگان دين ما مانند حضرت زينب (س) و حضرت معصومه (س) و حضرت اباالفضل العباس(عليه السلام) باب الحوائج هستند واين به خاطر جايگاهي است كه نزد خداوند سبحان دارند .

علامه اميني ـ رحمة الله عليه ـ در الغدير از فرائد السمطين در ضمن روايت مفصّلي از پيامبر اکرم ـ صلّي الله عليه و آله ـ نقل مي‌کند که خداي تعالي به حضرت آدم ـ عليه السّلام ـ فرمود:

... يا آدم هؤلاء صفوتي بهم انجيهم و بهم اهلکهم فاذا کان لک الي حاجةٌ فبهؤلاء توسَّل فقال النبي ـ صلّي الله عليه و آله ـ ... فمن کان الي الله حاجة فليسأل بنا اهل البيت.[ الغدير، ج2، ص300، به نقل از: فرائد السمطين، بيروت، نشر و چاپ دارالکتب العربي، 1379] يعني: يا آدم اينها برگزيدگان من هستند و به ايشان نجات مي‌دهم و به ايشان هلاک مي‌کنم آنها را و اگر حاجتي از من داشتي به ايشان توسل کن.

اما برخي از آن بزرگواران به اين لقب شناخته مي شوند: امام موسی کاظم وحضرت عباس و حضرت علی اصغر( علیهم السلام ) .

در مورد امام کاظم ـ عليه السّلام ـ صاحب شرح منهاج الکرامه از ابن جوزي نقل مي‌کند:

... و هو المعروف بباب الحوائج لانه ما خاب المتوسل به في قضاء حاجته قطّ[ميلاني، سيد علي حسيني، شرح منهاج الکرامه، ص170، به نقل از ابن الجوزي]

يعني (امام کاظم ـ عليه السّلام ـ ) به باب الحوائج معروف هستند براي اينکه هيچ توسل کننده‌اي در برآورده شدن خواسته‌اش از ايشان نا اميد نشده است.

و صاحب شرح احقاق الحق از ابن صالحه نقل مي‌کند:

... و يعرف بالعراق بباب الحوائج الي الله لنحج مطالب المتوسلين الي الله تعالي به[مرعشي نجفي، سيد شهاب الدين، شرح احقاق الحق، چاپ کتابخانه آيت الله مرعشي، قم، ج12، ص300، از مطالب السول ابن طلحه] يعني حضرت امام کاظم ـ عليه السّلام ـ در عراق به باب الحوائج مشهور است به خاطر برآورده شدن خواسته‌هاي متوسلين به ايشان به سوي خداي تعالي.

و در مورد حضرت ابوالفضل العباس ـ عليه السّلام ـ صاحب کتاب شهداي اهل بيت نقل مي‌کند:

«... و هو من اکثر القابه شيوعا و انتشاراً بين الناس فقد آمنوا و ايقنوا انّه ما قصده ذو حاجةٍ بنيةٍ خالصه الاّ قضي الله حاجته يعني: لقب باب الحوائج از شايع‌ترين و مشهورترين لقب‌هاي ايشان است بين مردم و به تحقيق مي‌دانند و يقين دارند که هيچ حاجت‌مندي با نيت خالص به ايشان مراجعه نکرده مگر اينکه خدا حاجتش را برآورده کرده است.»[ شاکري، حاج حسين، شهداء اهل البيت (قمر بني هاشم)، ستاره، چاپ اول، 1420ق، ص22]

موضوع قفل شده است